Dochádzanie za štúdiom a prácou a realitný trh

Málokto pochybuje o tom, že čierny trh s nehnuteľnosťami je mimoriadne rozvetvený a úspešný. Netýka sa iba nejakej vyhranenej skupiny obyvateľstva; vo všeobecnosti však možno povedať, že „cieľovou skupinou“ tohto problému sú mladí ľudia, konkrétne tí, ktorí z rôznych dôvodov, väčšinou však za prácou, prichádzajú do veľkých miest. Byty sú tam drahé a na vybavenie hypotéky je potrebný pravidelný príjem v takej výške, aká sa dosahuje väčšinou po rokoch praxe. Niet sa teda čo diviť, že je medzi čiernymi nájomníkmi toľko mladých absolventov; na vlastné bývanie nemajú, úver nedostanú a bývať niekde musia. Poďme sa pozrieť na alternatívy, pomocou ktorých sa dá tento problém vyriešiť bez využívania nelegálnych riešení.


„Zácvik“ na internátoch

Neutešená situácia sa v tejto oblasti začína oveľa skôr, ako mladý človek začne pracovať; slabé možnosti pocíti množstvo vysokoškolákov, ktorí musia riešiť problém, čo s bývaním, keď nedostali internát. Situácii nepomáha ani skutočnosť, že vysokých škôl je stále viac, ale internátov nepribúda. Istá časť študentov to rieši externou formou štúdia, počas ktorej stačí do školy prísť raz-dvakrát do týždňa. Ďalšia časť si nejaký čas situáciu rieši bývaním „načierno“ na internáte u kamarátov a hľadá si privát, ktorý je však podstatne drahší a je medzi nimi dosť takých, ktorí majú problém utiahnuť ho.

Študenti, ktorí sa ocitnú v tej „šťastnejšej“ skupine, však väčšinou nevyhrali nadlho; po skončení štúdia musia z internátu odísť a celý kolotoč sa začína nanovo. Zlé pritom je, že absolventi ešte nie sú v situácii, aby pri pracovnej ponuke výrazne zvažovali plat; väčšinou im ide hlavne o prax a zamestnávatelia to dobre vedia. Mladí ľudia sa takto dostávajú do patovej situácie, ktorú môžu riešiť iba podnájmom.

Podnájmy začiatkom semestra „ryžujú“

Tento fakt je spôsobený jednak ďalšou skupinou študentov, ktorí nedostali internát, jednak absolventmi, ktorí ukončili štátnice v náhradných termínoch. Ďalšou stránkou veci je, že prenajímatelia, ktorí majú voľné byty, začínajú každú jeseň znova kalkulovať - väčšinou totiž hľadajú nových nájomníkov, keďže pred letom študenti priváty väčšinou opúšťajú, aby zbytočne neplatili. Na jeseň si teda majitelia bytov hľadajú nových, nezriedka s predstavou vyššieho zisku. Nepríjemné prekvapenie takto čaká aj tých študentov, ktorí sa chcú vrátiť na svoj minuloročný privát, avšak sem-tam to už za starých podmienok nejde.

Načierno sa neoplatí

Množstvo záujemcov o ubytovanie sa usiluje znížiť si náklady na bývanie práve pomocou nelegálneho, t.j. nenahláseného a nezdaneného prenájmu. Takéto bývanie sa rieši bez zmluvy a vypláca sa „na ruku“, pričom nájomca zaplatí menej a prenajímateľ zasa zinkasuje celý príjem. Za takéto konanie sú však v prípade odhalenia veľmi tvrdé sankcie zo strany štátu a skrýva v sebe aj iné riziká. Nájomca musí počítať s tým, že mu prenajímateľ môže kedykoľvek zvýšiť nájom a on sa nebude mať ako brániť. Prenajímateľovi sa zasa môže stať, že sa mu nájomca „vyparí“ bez zaplatenia, prípadne že nájde svoj byt v inom (horšom) stave, ako ho prenajímal, respektíve ho na konci roka prekvapí výška nedoplatkov za energie. Žiadna z týchto situácií sa však nedá riešiť, keďže oficiálne nikdy nenastala.

Legálna cesta vyjde síce o niečo drahšie, avšak obsahuje nesporne viac výhod; okrem eliminácie rizika spomenutých sankcií je postavenie nájomcu i prenajímateľa oveľa bezpečnejšie - obaja sa môžu v prípade porušenia zmluvy domáhať nápravy. Prenajímatelia však od januára nesmú zabudnúť na povinnosť odvodov. Tiež netreba zabudnúť na to, že povinnosť nahlásenia platí aj v prípade prenajatia iba časti bytu, aj keby šlo len o jednu izbu.

Prenajímanie izby však nemusí so sebou nevyhnutne prinášať povinnosť dane; existuje limit na oslobodenie dane z príjmu z prenájmu a ak nie je prekročený, povinnosť nevzniká. Počas minulého roku bol tento limit 925,95 eur, tohto roku bol znížený o 500 eur.

Pracujúci radšej dochádzajú

Sťahovanie sa za prácou je v zahraničí častým a bežným javom; na Slovensku však stále nie je až natoľko „in“ ako inde. Mnoho ľudí, ktorí sú už vo veku, keď majú rodiny, sú skôr ochotní do práce dochádzať, ako sa za ňou sťahovať. Tento rozdiel je spôsobený faktom, že situácia v zahraničí je z pohľadu záujemcov o prácu oveľa priaznivejšia a zohnať byt a zázemie na novom mieste nie je natoľko komplikované. Zlepšovať sa však už začína (aspoň mierne) aj u nás: mnoho zamestnávateľov už ponúka odvoz do práce aj z práce, ubytovanie, prípadne možnosť ich úhrady, ak si ich zamestnanec musí v mieste práce zabezpečiť sám. Tieto výhody ocenia najmä nezamestnaní v regiónoch, v ktorých je pracovných príležitostí málo.

Problémom je však niekedy nedostatočná finančná atraktivita; nezamestnaný človek si veľmi ľahko zráta, či sa mu oplatí dochádzať za prácou za nízky plat, pretože v takom prípade je z domu preč často aj celý deň, čo mu iste nevykompenzuje nejaký zanedbateľný finančný rozdiel. Situáciu komplikuje aj fakt, že mnoho nezamestnaných má možnosť sem-tam si privyrobiť na „čiernych“ brigádach, a tak mnohí radšej zostávajú doma. Zmenu treba teda začať najmä odtiaľto.

V prípade naozaj dobrej pracovnej ponuky ide väčšinou, aj keď nie vždy, o príchod do väčšieho mesta. Pri takomto rozhodovaní je nepríjemný najmä fakt, že jednotlivec alebo rodina musí často znížiť svoj životný štandard. Ak totiž predá byt alebo dom v menšom meste, prípadne na dedine, neutŕži toľko, aby si mohla dovoliť rovnako veľký napríklad v Bratislave. Mnohokrát tento dôvod rozhodne a nasledujú týždňovky.

Prenajímanie z pohľadu developérov

Tento trend je v zahraničí pomerne bežný; u nás je ešte takpovediac v kolíske. Reálne to vyzerá tak, že developér postaví bytový komplex, ale byty nepredáva, prípadne nepredá všetky, ale ponechá ich na tento účel. Toto riešenie sa potom stáva prechodným pre potenciálnych kupcov do budúcnosti, ktorí majú o byt vážny záujem, avšak vedia, že hypotéku by ešte nedostali. Prenajmú si ho teda a o pár rokov, keď sa im zlepší finančná situácia, prípadne keď postúpia v práci a dostanú vyšší plat, si ten istý byt aj odkúpia. Hlavná výhoda pre developéra spočíva vo fakte, že neskončí s polopredanou novostavbou. A ajj keď je nájomné v novostavbe drahšie, vidina neskoršieho odkúpenia toho istého bytu bez sťahovania a zmätku je veľkým lákadlom.

Nájomná zmluva

Vzťah medzi prenajímateľom a nájomcom sa zvyčajne upravuje nájomnou zmluvou. Je dobré, ak je v písomnej forme a treba dať pozor, aby obsahovala všetky náležitosti, ktoré obsahovať má, aby neskôr ohľadom prípadného sporu nevznikli rozličné interpretácie.

Základné veci, ktoré má nájomná zmluva obsahovať, sú tieto: údaje prenajímateľa a nájomcu, rozsah užívania predmetu nájmu, výška nájomného s časom jeho splatnosti, upresnenie doby, na akú sa nehnuteľnosť prenajíma, a jej stav a zariadenie.

Za predpokladu, že záujemca, ktorý ide takúto zmluvu uzatvárať, (či už ako nájomca alebo ako prenajímateľ) nemá v tejto oblasti potrebné vedomosti, môže využiť rady odborníkov z realitnej kancelárie. Týmto spôsobom sa dá bývanie aj hľadať, avšak nevýhodou je, že si účtujú poplatok za sprostredkovanie, ktorý zväčša predstavuje jednu mesačnú splátku, a to od prenajímateľa i od nájomcu. Práve z tohto dôvodu sa väčšina záujemcov tejto ceste vyhne a snaží sa dohodnúť priamo s prenajímateľom.

Na čo by prenajímateľ nemal zabudnúť

Hlavnou vecou, ktorú treba mať na pamäti, je registrácia na príslušnom daňovom úrade podľa bydliska prenajímateľa. Po novom ju treba vykonať aj vtedy, ak sa prenajíma iba časť bytu, alebo iba jedna izba. K registrácii potrebujeme zmluvu o nájme, prípadne zápisnicu o nej. Prenajímateľ potom dostane identifikačné číslo. Na túto povinnosť si treba spomenúť ešte v ten istý mesiac - registrovať sa treba do 30 dní od konca mesiaca, v ktorom sa prenajímanie bytu či jeho časti začalo.

Na záver aspoň jedna potešujúca informácia: pri prenájme vzniká nárok na odpočítanie nákladov zo základu dane, vďaka čomu môže v konečnom dôsledku výrazne klesnúť. Vidíme teda, že legálne prenajímanie nie je až také nevýhodné a pokoj pri prípadnej daňovej kontrole je na nezaplatenie.

 

Späť

Úložné priestory

Rodina se dusí! Povedala manželka svojej polovičke pred sťahovaním sa vo filme Kulový blesk. Aby táto veta nebola na dennom poriadku aj v tej vašej rodine a pritom nemáte v záujme sťahovať sa do väčšieho príbytku, povieme si pár rád ako riešiť efektivitu úložných priestorov. Veď komu by sa pre pár vecí, ktoré nemáte momentálne kde uložiť, chcelo predávať svoju nehnuteľnosť a zháňať si väčšiu? Aby ste si s týmto problémom poradili čo najefektívnejšie, tak kľúčovým slovom celého priestorového problému je skriňa. Dnes máme celý rad možností..

Vlastníctvo bytov a nebytových priestorov 3. časť

 Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorovPovinnostiPrávaSpoluvlastníctvoRozhodovanie v domeOsobitné ustanovenia o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v domeCena bytu a nebytového priestoru v dome a cena pozemkuCena bytu a ateliéruCena pozemkuVlastníctvo spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a príslušenstva V predchádzajúcich dvoch častiach článku sme sa dozvedeli niečo viac o zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Zaoberali sme sa tým, čo to vlastne z právneho hľadiska byt a nebytový priestor je, ako..

Realitná kancelária alebo radšej na vlastnú päsť?

S podpisom kúpnej zmluvy sa neponáhľajte, nechajte si dostatok času na rozmyslenieV čom vám pomôže realitná kanceláriaPozor na zmluvuNa čo si dať pozor pri výbere realitnej kanceláriePrečo sa oplatí využiť služby realitných kancelárií S podpisom kúpnej zmluvy sa neponáhľajte, nechajte si dostatok času na rozmyslenie Orientovať sa na trhu s nehnuteľnosťami nie je jednoduché. Podvody pri predaji bytov sa v posledných rokoch na Slovensku čoraz viac rozmáhajú. V policajných štatistikách figuruje stále viac prípadov, keď ľudia bez skúseností v oblasti realít,..

Obnovenie nájomnej zmluvy a predaj obecného bytu

 S manželom a rodinou bývame v obecnom byte, nájom máme založený zmluvou z roku 1982. V minulosti sme vzhľadom na ťažkú sociálnu situáciu mali nedoplatky na nájomnom, ktoré sme sa však snažili vždy korektne vyrovnať. V roku 2003 nám od mestskej časti Bratislava bola daná výpoveď z nájmu z dôvodu neplatenia nájmu. Súčasne nás vyzvali na vypratanie bytu. Byt sme chceli odkúpiť, mestská časť sa vyjadrila dokonca kladne a k dnešnému dňu naďalej bývame v našom byte. Keď sme sa opätovne domáhali kúpy bytu do osobného vlastníctva, obec nás odbila s konštatovaním,..

Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva

 Som jedným z dvoch spoluvlastníkov záhrady v Senci. Keďže v poslednom čase medzi nami vznikajú čoraz častejšie problémy ohľadom jej užívania, chcel by som sa jej zbaviť. Svoju polovicu som už viackrát ponúkol druhému spoluvlastníkovi, ale na moju ponuku nereagoval a už dlhší čas na ňu neviem nájsť kupujúceho. So spoluvlastníkom sa vzhľadom na naše zlé osobné vzťahy nedá vôbec komunikovať. Ako mám ďalej postupovať? Jozef Bednár, Bratislava Vážený pán Bednár, spôsob vyriešenia Vášho problému je určený ustanoveniami Občianskeho zákonníka. Ak..

Kúpa bytu a náležitosti kúpnej zmluvy

„Nedodržanie zákonom ustanovenej formy právneho úkonu spôsobuje jeho absolútnu neplatnosť. Absolútna neplatnosť právneho úkonu nastáva priamo zo zákona (ex lege) a pôsobí od začiatku (ex tunc) voči každému. Právne úkony postihnuté absolútnou neplatnosťou nemajú za následok vznik, zmenu ani zánik práv a povinností. Súd musí na túto neplatnosť prihliadať a musí z nej vyvodzovať dôsledky aj bez návrhu z úradnej povinnosti (ex officio).“ (Rozsudok Krajského súdu v Košiciach z 18.03.1999, sp. zn. 5 S 8/98) Podstatné náležitosti kúpnej zmluvy Podstatné..

Financovanie prác na bytovke domu

Keď sa obnova financuje prostredníctvom bankyNajlacnejšie požičiava štátMožnosti financovania obnovy bytových domovŠtátny fond rozvoja bývaniaŠtátna dotáciaAko dostať dotáciu ministerstvaStavebné sporiteľneKomerčné bankyPodmienky, za akých banky požičiavajú na obnovu bytovČo je pri poskytovaní úveru bankou dôležitéÚvery na obnovu bytového domu poskytujú komerčné banky aj stavebné sporiteľne, najvýhodnejšie však na tento účel požičiava štát.Keď sa obnova financuje prostredníctvom banky Na obnovu bytového domu si možno požičať aj od..

Stavebné sporenie a Euro

V prípade zavedenia Eura na Slovensku sa už toho popísalo veľa. Poslednou témou týchto dní, je napríklad duálne zobrazovanie cien v obchodoch. My vám však ponúkame informácie, ktoré sú pri zavedení tejto meny taktiež dôležité. Veľa spoluobčanov si na svoje bývanie sporí prostredníctvom stavebného sporenia. Ako to bude v prípade zavedenia Eura a jeho vplyvu na stavebné sporenie, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch ktoré vám pomôžu sa lepšie zorientovať v tejto problematike.Kto a ako si sporíPribližne tretina občanov Slovenskej republiky má uzatvorenú zmluvu..

Nehnuteľnosti sa viažu ...