Kancelárske priestory

Kancelárske priestory sú pre väčšinu z nás miestom, kde trávime podstatnú časť dňa. Za dlhé roky prešli kancelárie a ich vybavenie značným vývojom. Od staručkých zastrčených miestností s písacím strojom a zatuchnutým popolníkom, až po moderný open space s klimatizáciou a mierne hučiacimi monitormi z počítačov. Aké sú hlavné trendy v tejto oblasti, si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Od parkiet až po open space

Už dávno sú preč časy, keď kanceláriám na Slovensku dominovali dve veci, po prvé to boli elektrické rýchlovariče na kávu a praskajúce parkety na podlahe. Dnes v otázke zariadenia a riešenia kancelárií dominujú témy, týkajúce sa zefektívnenia prostredia pri práci, či výhodnosti, resp. nevýhodnosti open spaceov. Takže čo by mal dobrý pracovný priestor obsahovať?

Podľa Diany Karrafovej, senior coordinator spoločnosti Deloitte, “aj pri tvorbe návrhu nových kancelárskych priestorov je najdôležitejšie definovať hlavné biznis potreby a funkcie, ktoré majú tieto priestory plniť. Architekti to nazývajú brief. Preto sme strávili hodiny diskutovaním o potrebách s členmi tímu na zabezpečenie sťahovania. Od požiadaviek investora sa odvíjajú následné dispozižné riešenia.” Po expanzii medzinárodných firiem na Slovensko sa začal meniť aj tradičných typ kancelárií. Novým fenoménom sa v tejto oblasti stal pojem “open space”, čiže otvorený priestor, kde pracuje väčší počet ľudí. Tento typ kancelárií je typický pre call centrá telekomunikačných spoločností, alebo sú určené pre bussines process outsoursing. Tento trend open spaceov sa však nezačal aplikovať na všetky oblasti práce. Napr. finančné, farmaceutické, či právnické firmy sa držia tradičných oddelených kancelárií, keďže si to vyžaduje samotná podstata práce. Na prvom mieste je pre zamestnávateľa pri kancelárskych priestoroch dôležitá účelovosť zariadenia. Tá sa dá najlepšie zabezpečiť vtedy, keď firma budovu s kanceláriami vlastní a spolupracuje s architektami už pri jej plánovaní. Už pri samotnom plánovaní sa teda môžu konzultovať aj také detaily, ako je budúce sťahovanie nábytku, riešenie dostupnosti napr. stravovacieho zariadenia v budove, či oddychových zón a miestnotí, kdežto pri nájme sa tieto detaily už riešiť nedajú. Žiadna zo súkromných spoločností si nemôže dovoliť plytvať priestorom, keďže sú to pre ňu zbytočne vyhodené peniaze za priestor, či energie. Mrhať priestorom či dokonca voľnými kanceláriami si možu „dovoliť“ akurát tak štátne inštitúcie, ktoré budovy kde sídlia zároveň aj vlastnia.

Pri možnosti nájomných priestorov je už zamestnávateľ predsa len limitovaný hotovou stavbou. V obidvoch prípadoch by však kancelárske priestory mali mať dobré ergonomické vybavenie, výškovo nastaviteľný pracovný stôl, nastaviteľnú stoličku a ergonomicky zosúladenú pracovnú plochu. V neposlednom rade by zamestnávateľ nemal zabúdať aj na oddychovú zónu, ktorá je obzvlášť dôležitá v open spaceoch, kde niekedy pracuje až príliš veľa ľudí.

Výhody a nevýhody open space

Ako už bolo spomenuté, kancelárske priestory typu „open space“ k nám doniesli predovšetkým veľké zahraničné spoločnosti. Tieto priestory sú pre ľudí, ktorí boli zvyknutý na „štedrí“ priestor v minulosti veľkou zmenou. Jednoducho pozerajú na tento druh pracovného prostredia s veľkou nedôverou. Zväčša s tým majú problém starší pracovníci, ale v prevažnej miere typickým zamestnancom v open space je mladý človek, ktorý pracuje na svojej prvej pozícii.

Podľa Ing. Mgr. Tatiany Surinovej so spoločnosti Dell Slovensko, je výhodnejší otvorený priestor. “Preferujeme jednoznačne open space, nakoľko umožňuje lepšiu komunikáciu.“ K tomuto tvrdeniu sa pridáva aj Diana Karaffová zo spoločnosti Deloitte. „V našich požiadavkách sa napr. uvádza, že ako firma potrebujeme, aby kancelárske priestory lepšie podporovali komunikáciu, vzájomnú súčinnosť a flexibilitu práce. Tento cieľ by sa len ťažko dosahoval, ak by naši pracovníci boli zatvorení v samostatných kanceláriach, takže open space je výhodnejšou voľbou“. Aby samotná efektivita práce bola udržateľná, mali by open space priestory mať lounge zóny, ktoré by tento priestor kultivovali. V priestore by nemali chýbať rôzne paravány či drobné odpočinkové zóny, aby sa open space rozdeľoval medzi menšie priestory. Nejde tu o to, aby sa zamestnaci tej či ktorej firmy „zašívali“, ale aby nemali pocit že sú ako v triede, kde sa len boja o to aby ich nevyvolal učiteľ. Tieto tiché zóny má väčšina firiem kde sa pracuje v open space v talóne.

Medzi najväčšie problémy pri budovaní open spaceov je vybudovanie klimatizácie, či riešenie akustickej stránky v tak veľkej miestnosti. Samotná klimatizácia robí vzduch suchým a príjem čerstvého vzduchu otvorením okien by situáciu tiež neriešilo.V miestnosti tohto typu pracuje niekoľko desiatok ľudí a nie každému vyhovuje fúkanie čerstvého vzduchu do kancelárie, či zníženie teploty v open space. Platí to dvojnásobne vtedy, ak v tomto priestore pracujú muži aj ženy spoločne. Obe pohlavia totiž inak znášajú rovnakú teplotu či prievan v miestnosti. Pre osvieženie vzduchu by zamestnávatelia mali tieto priestory zaplniť živými kvetmi, ktoré by vzduch z klimatizácie urobili vlhším. Zároveň sa o kvetoch tvrdí, že majú schopnosť pohlcovať elektromagnetický smog z počítačov, ktorých je v open space kanceláriách viac ako dosť. Tieto rastliny by mali byť vysoké a v žiadnom priípade by nemalo ísť o rastiny, ktoré bývajú často známe ako alergény. V čisto klimatizovanom prostredí, kde je suchý vzduch sa oveľa častejšie šíria choroby, takže v čase chrípkového obdobia môže suchá klimatizácia „skoliť“ aj celé jedno obchodné oddelenie a to by určite nepotešilo žiadne vedenie tej ktorej firmy. Open space je rovnako náročný na správne rozloženie ako klasická kancelária. Ak by bol open space iba čistým otvoreným priestorom, pôsobil by na zamestnancov veľmi antimotivačne. Vyzeralo by to ako vo veľkých firmách na ázijskom kontinente, kde ľudia niekedy pracujú vyslovene ako stroje. Pre stredoeurópana by takéto pracovné prostredie asi len veľkú snahu o zmenu zamestnávateľa, možno aj za nižší plat. Ak už sme spomenuli Áziu, skôr ako inšpiráciu by sme si mohli zobrať učenie Feng-šuej. Na spríjemnenie kancelárskych priestorov by sa takto dal usporiadať nábytok, či použiť materiály a farby, ktoré by nepriamo zvýšili motiváciu zamestnancov. Keďže väčšina administratívnych budov je postavená z kovu a skla, tak samotné kancelárie by mohli využiť vodné farby akou je napr. modrá. Ako doplnok k týmto materiálom by iste „sekla“ vstupná hala s recepciou, kde by dominovalo drevo.

Svetlá, akustika ale aj vlastný stôl

Ako sme už spomenuli, dôležitou stránkou open spaceu je aj jeho akustika. Termín akustika miestnosti sa vzťahuje na správanie zvuku v miestnosti, alebo v jej určitej časti. K eďže nemá priamy estetický účinok, často sa na ňu v projektoch pozabúda. Dobrá akustika je však neoddeliteľným prvkom interiéru, pretože zaisťuje požadovaný stupeň súkromia, zreteľnej reči, vysokú kvalitu zvuku a tiež ovplyvňuje pozitívne pocity užívateľov. Správanie zvuku vo vnútri miestnosti závisí od jej rozmerov, tvaru, akustických vlastností použitých materiálov a typu konštrukcie. Je dôležité použiť vhodné materiály tak, aby sa dosiahla akustická rovnováha medzi rôznymi povrchmi. Správne zvolený pomer použitých materiálov, ktoré sú z akustického hľadiska tvrdé alebo mäkké (teda či odrážajú, alebo pohlcujú zvuk), je základom vytvorenia vhodnej akustiky miestnosti s ohľadom na jej funkciu. Napríklad je rozdiel, či je miestnosť vytvorená zo sadrokartónových priečok, alebo z tehlových stien. Akustické materiály sa môžu použiť iba v potrebnom množstve a druhovom zložení. Takisto sa musia v priestore aj správne rozmiestniť.

Problematické býva často aj správne nastavenie svetla v otvorených priestoroch. Kedže takýto typ svetiel zvykne riadne dráždiť oči. Preto by malo do kancelárií prenikať čo najviac prirodzeného denného svetla. Pracovné priestory by mali byť účelné, ale zároveň estetické. Takže vplyv na efektivitu práce nemá len zariadenie open spaceu, ale aj samotného pracovného stola. Ak niekto pracuje na stolíku s rozmermi meter krát meter a ešte si z tejto plochy uberá klávesnicou počítača a kopou papierov, pravdepodobne bude večne čosi hľadať a zháňať. A presne tam môže byť aj zárodok chýb, stresu, časovej tiesne a nervozity. Vyberať by sa teda mal taký nábytok, aby mal každý človek dostatok priestoru pre prácu a možnosť udržať poriadok a prehľad nielen na stole, ale aj okolo neho. Ak sa bude na všetky tieto veci myslieť, tak ani open space nebude žiadnych strašiakom pre zamestnancov, ktorí v ňom precujú.

Viac informácií sa dozviete v relácii REALITY na TA3

Späť

Môžu esenciálne oleje zvyšovať kvalitu bývania - nehnutelnosti?

Súvisia nehnutelnosti a aromatické esenciálne oleje? Na prvý pohľad sa zdá, že tieto dva pojmy nemajú nič spoločné, no keď si predstavíte, že byt, dom, či chata, ale aj kancelársky priestor, garáž a pivnica sú miesta, kde sa pohybujú ľudia a trávia v nich prevažnú časť svojho života. Zároveň reality predstavujú významnú časť majetku ich vlastníkov a veľmi dobre uchovávajú svoju hodnotu. Toto všetko sú dôvody uvedomiť si, pri čom všetkom nám môžu napomáhať éterické oleje, tieto vzácne dary prírody, ak poznáme..

Vklad do katastra nehnutelnosti. Návrh na vklad nehnuteľnosti, priebeh procesu a ktoré dokumenty sú k nemu potrebné

Katastrálne konanie završuje proces prevodu vlastníckeho práva z prevádzajúceho na nadobúdateľa a je dôležitou časťou tohto procesu spolu s uzavretím samotnej scudzovacej zmluvy. Tento článok dá v tejto súvislosti podrobnú odpoveď na nasledovné otázky:   - Prečo je po uzavretí zmluvy potrebné ešte podať návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnutelnosti po kúpe nehnuteľnosti? - Čo musí obsahovať návrh na vklad a kam ho podať? - Aké prílohy musia byť k návrhu na vklad priložené? (skúsenosti z katastra nehnutelnosti..

Prístupová cesta k nehnutelnosti - predchádzanie problémom ohľadom nehnuteľnosti

Kúpa pozemku je úkon, ktorý si vyžaduje pozornosť a obozretnosť oboch zainteresovaných strán; je pomerne ľahké dopustiť sa chýb, ktoré sa spätne nedajú napraviť a ak prehliadneme isté skutočnosti, je možné nielen to, že vzniknú okolnosti, ktoré výrazne znížia cenu predmetného pozemku, ale i to, že vznikne patová situácia, výsledkom ktorej bude jeho nevyužiteľnosť, ktorá vyústi do následnej nepredajnosti. Bratislava ale aj iné mestá sú toho príkladom. Opäť teda platí, že je nutné zodpovedne preveriť nielen každý detail kúpnopredajnej zmluvy,..

Farby a ich vplyv na nás

 Samotné bývanie a vôbec zútulnenie prostredia kde žijeme nie je len otázkou vhodnosti architektúry, materiálov, či občianskej vybavenosti okolia. Celkový komplex dobrého dojmu z bývania dotvára prostredie v ktorom žijeme a najmä vhodnosť farieb, ktoré použijeme nielen v interiéry svojho bytu, ale aj pri vonkajšom vzhľade budov. Možno si poviete, že presné kombinovanie farieb nie je až tak dôležité. Nuž, ak by ste na tejto vete stále trvali, tak vedzte, že váš názor nemusí byť práve tým najlepším, čo vám okolo témy bývania napadlo.Úloha použitia..

Ako predísť podvodu pri podpise zmluvy o kúpe nehnutelnosti - prevencia rizika podvodu na nehnuteľnosti

V rámci každodenného života si mnohí z nás ani neuvedomujú, koľko zmlúv uzavrú za jediný deň. Stačí pritom ísť na nákup, odviesť sa hromadným dopravným prostriedkom, či taxíkom a pod. Popri všetkých týchto činnostiach boli uzavreté zmluvy, avšak bez osobitnej písomnej formy. Písomná forma je nevyhnutná najmä pre tie zmluvy, ktoré si vyžadujú z pohľadu zmluvných strán vyššiu mieru právnej istoty. Navyše aj priamo zákon pre niektoré zmluvy vyžaduje povinne písomnú formu, pričom typickým príkladom môžu byť zmluvy o prevode..

Občianska a trestná zodpovednosť za protiprávne obmedzovanie práv užívať nehnuteľnosť

„Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom ochranu nepožíva. Dedenie sa zaručuje. Vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných a v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zákonom. Výkon vlastníckych práv nesmie poškodzovať ľudské zdravie, prírodu, kultúrne pamiatky a životné prostredie nad mieru ustanovenú zákonom.“ (Ústava Slovenskej republiky, článok 20 ods. 1 a 3)  V roku 1993 som uzavrela manželstvo..

Vznik nároku na províziu za sprostredkovanie predaja nehnutelnosti

Kedy vzniká realitnej kancelárii ako sprostredkovateľovi nárok na províziu za predaj nehnutelnosti? Podstata sprostredkovateľskej zmluvy spočíva v tom, že sprostredkovateľ obstará pre záujemcu uzavretie určitej zmluvy za odplatu. Pokiaľ ide konkrétne o sprostredkovanie predaja nehnutelnosti, zmluva, ktorej uzavretie sprostredkovateľ pre záujemcu obstaráva, je kúpnou zmluvou o prevode nehnutelnosti. Zákonné znenie podľa Občianskeho zákonníkaV zmysle ustanovenia § 774 Občianskeho zákonníka platí, že odmena (v praxi skôr označovaná..

Niektoré zásady občianskeho práva a ich význam pre platnosť zmluvných vzťahov o nehnuteľnostiach

Zásada rovnosti účastníkov   V oblasti občianskeho súdneho procesu je zásada rovnosti účastníkov ustanovená v čl. 12 ods. 1 Ústavy SR a v občianskom súdnom konaní sa transformuje do zásady rovnosti účastníkov konania (čl. 47 ods. 3 ústavy) a vzťahuje sa na všetky materiálne a procesné zákony a na každého. Rovnosť pred súdom je len výrazom rovnosti strán pred zákonom, v tomto prípade pred Občianskym súdnym poriadkom. Z toho vyplýva, že rovnosť pred zákonom a rovnosť pred súdom je obsahom toho istého pojmu a znamená rovnaké postavenie..

Prečo si vybrať open space kancelárie: nová teória activity-based workplace

Otvorené priestory kancelárií, ktoré minimalizujú možnosti vytvoriť si súkromné priestory, odstraňujú steny a dvere, sa v histórii prvýkrát uplatnili niekde v 50.-tych rokoch minulého storočia. Existoval na to dobrý dôvod: odborníci a vrcholoví manažéri predpokladali, že otvorené kancelárske pôdorysy majú tendenciu podporovať spoluprácu medzi zamestnancami, pretože nedostatok fyzických bariér podporuje zvýšenú interakciu. Svetové spoločnosti ako Google či Facebook plne podporujú teóriu open space. Idea sa stala hlavnou filozofiou..

Ceny nehnuteľností

Dom na predaj

Vývoj cien bytov v Bratislave v roku 2008

Skoro každého, ktorý či už má byt alebo si ho ešte len plánuje obstarať, zaujíma vývoj cien bytov a hlavne prognóza do budúcnosti. Prvé sa dá ukázať na základe zozbieraných údajov, druhé sa dá v súčasnosti len veľmi obtiažne predpovedať.Pozrime sa teda, čo sa na trhu s bratislavskými bytmi dialo od januára 2008 po čiastočnom cca mesačnom (vianočnom) útlme, ktorý nastal po zatiaľ najväčšom realitnom boome na Slovensku v jeseni 2007, kedy boli ceny za meter štvorcový starých bytov v hlavnom meste drahšie ako ceny za meter štvorcový v novostavbách.Realitný..