Smrť darcu a jej následky na vkladové konanie

V decembri 2004 som s mojou starou mamou uzatvorila darovaciu zmluvu, na základe ktorej mi darovala jej rodinný dom. Pár dní na to moja stará mama zomrela. Návrh na vklad bol podaný po jej smrti, avšak kataster návrh neprijal a vyzval nás na doplnenie návrhu formou prijatia dodatku k darovacej zmluve - týkalo sa to zriadenia vecného bremena. Návrh som doplnila v lehote, kataster konanie zastavil, čo považujem za nezákonné. Prečo kataster nerešpektuje vôľu jednej zmluvnej strany - mojej nebohej starej mamy a nepostupoval v súlade so zákonom?! Moja právnička podala žalobu za nezákonnosť rozhodnutia katastra, čo sme na kraji prehrali. Teraz je vedené dedičské konanie a časť dedičov brojí proti mne a darovaniu. Doklady vám zasielam naskenované. Stratím takto nehnuteľnosť, ktorá mi bola darovaná na základe platnej darovacej zmluvy? Kde je teda právo?

Elena G., Zlaté Moravce

V prvom rade je potrebné uvedomiť si, že vám nebola darovaná hnuteľná vec, ale nehnuteľná. Ak by išlo o hnuteľnú vec - napr. auto, vlastnícke právo by ste nadobudli reálnym odovzdaním napríklad príslušenstva k autu - odovzdaním kľúčov, technického preukazu. Podľa § 133 ods. 2 Občianskeho zákonníka, ak sa prevádza nehnuteľná vec na základe zmluvy, nadobúda sa vlastníctvo vkladom do katastra nehnuteľností. Podľa § 1 ods. 1 zákona č. 162/1995 z. z. (Katastrálny zákon, ďalej len „KZ“). Kataster nehnuteľností je geometrické určenie, súpis a popis nehnuteľností. Súčasťou katastra sú údaje o právach k týmto nehnuteľnostiam, a to o vlastníckom práve, záložnom práve, vecnom bremene, práve zodpovedajúcom vecnému bremenu a o predkupnom práve, ak má mať účinky vecného práva, a o iných právach a povinnostiach z vecného bremena, ak boli zriadené ako vecné práva k nehnuteľnostiam, ako aj o právach vyplývajúcich zo správy majetku štátu, zo správy majetku obcí, zo správy majetku vyšších územných celkov, o nájomných právach k pozemkom, ak nájomné práva trvajú alebo majú trvať najmenej päť rokov. Tieto práva sa zapisujú do katastra a vznikajú, menia sa alebo zanikajú vkladom do katastra.

Darca zomrel pred podaním návrhu na vklad

Pokiaľ príslušná správa katastra po preskúmaní vami podaného návrhu na vklad a jeho príloh dospela k záveru, že návrh nespĺňa zákonom predpísané náležitosti, postupovala správne, ak vás vyzvala do opravu a doplnenie vášho návrhu. Správa katastra vás vyzvala, aby ste opravu vykonali formou dodatku k darovacej zmluve, avšak vzhľadom na smrť vašej starej mamy to už nebolo možné (zanikol jeden z účastníkov zmluvného vzťahu). Podľa môjho názoru správa katastra postupovala v súlade so zákonom, keďže podľa § 31a KZ,
konanie o návrhu na vklad sa preruší, ak sa začalo konanie o predbežnej otázke, ak nebol zaplatený správny poplatok, ak bol účastník konania vyzvaný, aby v určenej lehote predložil verejnú listinu alebo inú listinu, ktorá potvrdzuje právo k nehnuteľnosti, alebo aby odstránil nedostatky návrhu, prípadne jeho príloh,
alebo ak to zhodne navrhli všetci účastníci konania, a to najdlhšie na 60 dní. Nedostatky ste neodstránili a vkladové konanie bolo zastavené, nakoľko jedným z dôvodov zastavenia vkladového konania je, že účastník konania v určenej lehote neodstránil nedostatky návrhu na vklad, prípadne jeho príloh ( § 31b písm. f ) KZ ).

Po smrti vašej starej mamy sa začalo na súde konanie o dedičstve, a keďže k zavkladovaniu vášho vlastníckeho práva nedošlo, predmetná nehnuteľnosť je poňatá do dedičského konania ako pozostalosť po nebohej. Predmetnú nehnuteľnosť naposledy vlastnila vaša nebohá stará matka a nehnuteľnosť bude v rámci dedičského konania ako pozostalosť prejednaná. Ako som zistil z vami zaslaných materiálov, v žalobe o preskúmanie zákonnosti ste argumentovali judikátom Najvyššieho súdu SR č. 4 Sž 44/99, avšak ako mi je známe, tento judikát rieši síce podobnú, ale nie totožnú situáciu. Vo vašom prípade došlo k úmrtiu darcu pred podaním návrhu na vklad, ale judikát pojednáva o situácii, kedy darca zomrel počas vkladového konania. Ak by príslušná správa katastra povolila vklad, porušila by ustanovenia Občianskeho súdneho poriadku upravujúce dedičské otázky a katastrálny zákon.

Konanie o dedičstve - uplatnenie nárokov z darovacej zmluvy

Ak dôjde k smrti darcu pred podaním návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, správa katastra konanie zastaví, nakoľko darca ako jeden z účastníkov vkladového konania stratil spôsobilosť byť subjektom práv a povinností. Ak by nedošlo k podaniu žaloby na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia katastra, danú vec by som vám odporučil riešiť návrhom na určenie platnosti darovacej zmluvy, a súčasným uplatnením vášho nároku vyplývajúceho z darovacej zmluvy v konaní o dedičstve. Tí, ktorí prichádzajú do úvahy ako dedičia po nebohej, ako aj súd, sú viazaní prejavom vôle nebohej obsiahnutý v darovacej zmluve. Darovacia zmluva je právnym úkonom, ktorý vaša stará matka urobila slobodne s úmyslom darovať vám rodinný dom. Právny úkon, ktorý bol urobený vo forme a s náležitosťami, ktoré predpisuje zákon, má svoje materiálne účinky, ktoré zo zmluvy prechádzajú na dedičov. Tí sú teda povinní rešpektovať vôľu nebohej, sú ňou viazaní. Práve prejav vôle obsiahnutý v zmluve je rozhodujúci.

Pokiaľ dedičia v rámci konania o dedičstve budú plne akceptovať darovaciu zmluvu, predpokladom pre vkladové konanie bude privolenie súdu podľa § 175r Občianskeho súdneho poriadku. Podľa tohto ustanovenia, dedičia môžu veci patriace do dedičstva počas dedičského konania predať alebo urobiť iné opatrenia presahujúce rámec obvyklého hospodárenia len s privolením súdu.


Svoje otázky adresujte na: lasak@defensa.sk

 

Späť

Stavebné uzávery v mestách

Stavebná úzávera ako správne konanieStavebné uzávery a kúpa pozemkuPrípad SlatinkaStavebné uzávery v hlavnom mestePrípad Karlova VesSúčasť strategického vývoja mesta či obce alebo len hra mestských poslancov? Aj takéto otázky sa môžu niekomu vynoriť pri pojme stavebná uzávera. V každom prípade, ide o závažný krok v histórii rozvoja každého mesta a obce, ktorý si vyžaduje dokonalé naplánovanie a preskúmanie celej situácie. A čo je vlastne stavebná uzávera? Rozhodnutie stavebného úradu, že sa na nejakom konkrétnom území nesmie robiť určitý druh činnosti...

Keď sme sa rozhodli zatepliť svoj domov

 „Už niekoľko rokov sa na Slovenku veľké, ale aj menšie sivé sídliská z čias socialistickej výstavby menia na čoraz väčšie ostrovčeky farebných budov, ktoré prešli tzv. rekonštrukčnou kúrou v pobode zatepľovania. Keďže väčšina bytových domov je stará už niekoľko desačročí, zančná časť z nich potrebuje priam nutnú rekoštrukciu. Základnou otázkou sa preto často na domových schôdzach stáva otázka: Ako si teda zateplíme svoje spoločné bývanie a hlavne akým spôsobom na to získať peniaze.“ Čo urobiť pred zatepľovaním domu Dobré..

Wellness vo vlastnom dome

 „Takmer vo všetkých médiách sa čoraz častejšie stretávame so slovom wellness ako synonymom oddychu a relaxácie. Ide zväčša o infomácie týkajúce sa oddychu a rekreovania sa v kúpeľoch či iných relaxačných zariadeniach. Ponuky na tieto pobyty sa na nás hrnú takmer zo všetkých strán. Nájdu sa však medzi nami aj takí, ktorí tieto ponuky ignorujú z jednoduchého dôvodu, ktorý môžme vyjadriť v jednej vete:“Keď už wellnes, tak doma vo vlastných priestoroch.“ Podľa slovníka môžeme slovo wellness definovať ako kvalitu, alebo stav bytia v podmienkach..

Kúpa nehnuteľnosti jedným z manželov - kedy a ako

Manželka uzavrela zmluvu o budúcej zmluve, ktorá sa týkala kúpy rodinného domu. Ten chcela získať do svojho vlastníctva za naše spoločné peniaze ako i za peniaze získané z predaja bytu mojej matky, ktorá s tým nesúhlasila. Manželka od zmluvy o budúcej zmluve odstúpila, keďže nemala dostatok finančných prostriedkov. Je zmluva o budúcej zmluve napriek tomu platná? Je možné, aby jeden z manželov získal výlučne do svojho vlastníctva počas trvania manželstva napr. nehnuteľnosť? Neplatná z dôvodu, že som v nej nefiguroval ako manžel kupujúcej? Predávajúci..

Rodinný spor o dedičstvo - kto dedí a kto nie

Rád by som sa spýtal na možnosť riešenia ohľadne spôsobu vysporiadania nehnuteľného majetku po mojom staršom bratovi, ktorý pred nedávnom zomrel. Jedná sa o rodinný dom s pozemkom. Malý podiel pozemku nadobudol môj starší brat dedením od našej tety ešte predtým, ako sa oženil. Manželstvo bolo bezdetné a v úradných listinách je brat vedený ako jediný majiteľ. Vysporiadanie medzi mnou a mojou sestrou je možné len predajom nehnuteľnosti, na čom sme sa aj dohodli. V prípade, ak by túto nehnuteľnosť dedila aj vdovy po bratovi, predaj nehnuteľnosti by sa skomplikoval..

Práva a povinnosti k spoločnému bytu

Pred asi pol rokom som sa oženil a teraz nám bol s manželkou pridelený obecný byt. Aké sú naše práva a povinnosti k spoločnému bytu? Čo sa stane v prípade, že sa rozvedieme, komu byt zostane? Môžeme byt od obce kúpiť?R.E. Kráľ, Bratislava Z otázky vyplýva, že Vám a Vašej manželke vznikol (podpisom nájomnej zmluvy s obcou) spoločný nájom obecného bytu. Podľa Občianskeho zákonníka budete mať k bytu rovnaké práva a povinnosti, najmä budete mať právo byt spoločne užívať a povinnosť podieľať sa spoločne na nákladoch spojených s užívaním bytu. Bežné..

Dom na predaj

Aké sú ceny nehnutelnosti - realitná bublina 2018?

Ako zistiť, či sú nehnuteľnosti nadhodnotené a či kúpou nehnuteľnosti neriskujeme?   Veľmi dobrým zdrojom informácií o tom, či ceny nehnuteľností sú príliš vysoké alebo či sa už nachádzame v oblasti realitnej bubliny a cena za nehnuteľnosť nepredstavuje reálnu hodnotu, ktorú poskytne obytný priestor jej vlastníkovi prostredníctvom možnosti bývania na veľa rokov je kompozitný index, ktorý počíta Národná banka Slovenska.  Ako uvádzajú analytici ÚMS (NBS) ceny nehnuteľností sa v roku 2018 nachádzajú v pásme VZOSTUPU, ďaleko od pásma BUBLINY...

Úrokové sadzby pri hypotekárnom úvere

O možnosti ako si zadovážiť bývanie pomocou hypotekárneho úveru (HÚ), sa toho popísalo už veľa. Pri jeho vybavovaní zaujíma klientov tej či onej banky  jedna zo základných veličín výška úrokovej sadzby. Podľa nastavenia jej výšky, môžete na svojom (HÚ) riadne ušetriť, ale pri troche neuváženosti a letmom prebehnutí čísel v letáku propagujúcom hypotekárny produkt aj svoje bývanie riadne preplatiť. Tak či onak, úroková sadzba tvorí základ splácania vášho dlhu, takže jej optimálne nastavenie je pre vás ako klientov obzvlášť dôležité.Tvorba..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.