Právo manželov k družstevnému bytu - kto z koho?

V máji 1990 som uzavrela manželstvo. Krátko na to moji rodičia požiadali bytové družstvo o prepis ich členského podielu na moju osobu, rodičia mi teda byt darovali. Bola uzavretá dohoda o prevode členských práv, v rámci ktorej však bol uvedený aj môj muž, s ktorým sa v súčasnosti súdim o byt. Aj v samotnej dohode o odovzdaní a prevzatí bytu z decembra 1990 som uvedená ako osoba, ktorej bol byt pridelený len ja. Od roku 2005 spolu s mužom nežijeme v domácnosti. Byt bol medzičasom od družstva odkúpený do osobného vlastníctva na základe mnou podanej žiadosti o odkúpenie. Od januára 2007 sme rozvedení. Som presvedčená, že môj muž nemá na byt nárok v rámci súdneho vysporiadania manželov. Ďakujem za odpoveď.

Jana Š., Nitra

Prevod členských práv a povinností

Keďže ste uzavreli manželstvo, je bezpredmetné, či vaši rodičia požiadali bytové družstvo o prevod členských práv a povinností na vašu osobu. Uzavretím inštitútu manželstva dochádza k závažným zmenám v živote oboch partnerov. Jednou z takých zmien je aj tá, že majetok sa stáva spoločným a obaja manželia majú vo vzťahu k spoločnému majetku (i k právam ako nehmotnému majetku) rovnaké postavenie. V súvislosti s družstevným bytom vzniká medzi manželmi spoločný nájom bytu a z právnych úkonov týkajúcich sa spoločného nájmu ste tak boli obaja manželia spoločne a nerozdielne. V čase kedy ste uzavreli manželstvo, existoval medzi bytovým družstvom a vašimi rodičmi vzájomný vzťah k družstevnému bytu. Prevodom členských práva a povinností ste vstúpili do právneho vzťahu s družstvom a vzniklo vám právo užívania bytu po rodičoch ako bývalých členoch družstva. Aj v materiáloch, ktoré ste mi poslali, je jednoznačné uvedené meno vášho manžela - konkrétne mám na mysli Dohodu o prevode členských práva a povinností ako aj Dohodu o odovzdaní a prevzatí bytu z decembra 1990. Družstvo by pochybilo, ak by vášho manžela opomenulo v tejto listine.

Vznik spoločného užívania bytu a zánik spoločného žitia manželov

Podľa Občianskeho zákonníka účinného od 01.05.1990 do 31.03.1991, ak za trvania manželstva manželia alebo jeden z nich nadobudnú právo užívať byt, vznikne právo spoločného užívania bytu manželmi. Ak vznikne len jednému z manželov za trvania manželstva právo na pridelenie družstevného bytu, vznikne s právom spoločného užívania i spoločné členstvo manželov v družstve, pričom z tohto členstva sú obaja manželia oprávnení a povinní spoločne a nerozdielne. To neplatí, ak manželia spolu trvale nežijú. O trvalom spolužití manželov nemožno hovoriť vtedy, kedy manželstvo síce formálne trvá, avšak je natoľko rozvrátené, že stratilo svoje spoločenské opodstatnenie. Spoločné užívanie bytu manželmi nevznikne, ak jednému z nich vzniklo právo na pridelenie bytu za trvania manželstva, ale dohodu o odovzdaní a prevzatí bytu uzavrel s družstvom až po skončení manželstva alebo v dobe, keď už manželia spolu trvale nežili. V súčasnosti je inštitút užívacieho práva nahradený inštitútom nájomného práva, nájom bytu je tak v porovnaní s právom osobného užívania bytu odlišným právnym inštitútom.

Podľa § 176 Občianskeho zákonníka účinného v čase uzavretia vášho manželstva, k nadobudol právo užívať byt niektorý z manželov pred uzavretím manželstva, vznikne obom manželom právo spoločného užívania tohto bytu uzavretím manželstva. To isté platilo, ak vzniklo pred uzavretím manželstva niektorému z manželov právo na pridelenie družstevného bytu.

Právo spoločného užívania družstevného bytu manželmi, nie však súčasne spoločné členstvo, vzniká podľa ust. § 176 ods. 2 (teraz § 704 ods. 2 Občianskeho zákonníka) aj vtedy, ak jeden z manželov nadobudol právo užívať družstevný byt (uzavrel dohodu o odovzdaní a prevzatí bytu) pred uzavretím manželstva, a teda, ak jeden z manželov nadobudol právo na pridelenie bytu (zaplatil členský podiel) pred uzavretím manželstva. V prvom prípade spoločné užívanie družstevného bytu vzniká uzavretím manželstva, v druhom prípade uzavretím dohody o odovzdaní a prevzatí bytu.

Podľa vašich vyjadrení je mi jasné, že pred súdom chcete argumentovať tvrdením, že váš muž trvalo nežije v spoločnej domácnosti a že právo k bytu by tak malo prislúchať výlučne vám. Toto tvrdenie by obstálo, ak by váš manžel s vami trvale nežil už v čase, kedy byt patril družstvu a trvalo vaše užívacie právo k bytu. V súčasnosti sa predmetný byt nachádza v bezpodielovom spoluvlastníctve vás oboch, nakoľko ste byt od družstva odkúpili počas trvania manželstva podľa zákona č. 182/1993 Z. z. Teraz záleží buď na vašej dohode s bývalým manželom, resp. na právoplatnom rozhodnutí súdu o vyporiadaní BSM. Súd by mal samozrejme prihliadnuť na okolnosti, na mieru pričinenia každého z manželov, akou ste nadobudli bytu. V tomto smere sa možno viac prikloniť na vašu stranu.

Čitateľské otázky adresujte na: lasak@defensa.sk

 

Späť

Zariaďujete si spálňu? Ktoré prvky ohrozujú pokojný spánok? Zariaďujete si spálňu? Ktoré prvky ohrozujú pokojný spánok?

Veľmi dôležitým faktorom pre kvalitný spánok a celkovú pohodu v živote je správne zariadenie spálne. Mnohí z nás v tomto smere preto venujú veľkú pozornosť výberu veľkej postele a kvalitného matraca, no pritom zabúdame na fakt, že existuje celý rad ďalších prvkov, ktoré môžu mať na náš spánok  výrazný a dokonca negatívny vplyv. Ktoré kroky nám viac škodia ako pomáhajú, a ako správnym zariaďovaním tohto priestoru môžeme optimalizovať náš spánok? Nevhodné a príliš silné osvetlenie Osvetlenie je jedným z najdôležitejších faktorov..

Tipy, ako vniesť do detskej izby štýl, pohodlie i poriadok Tipy, ako vniesť do detskej izby štýl, pohodlie i poriadok

Ani vám sa nedarí zariadiť deťom ich oázu pokoja tak, ako to vidíte v obľúbených katalógoch o bývaní? Tento problém rieši obrovské množstvo rodičov. Avšak, pre maximálnu spokojnosť najmenších nemusíte mať nadanie ani vysokoškolský titul architekta. V mnohých prípadoch je to len o pocitoch a detailoch, na ktoré treba pri zariaďovaní interiéru detskej izby myslieť. A my vám o tom všetko dôležité v našom článku povieme. Prezradíme vám, ako rozumne vyberať a rozmiestňovať nábytok a ako správne použiť osvetlenie, aby miestnosť pôsobila štýlovo..

Inovácia vo vývoji vodovodných batérií: prehľad najnovších trendov a technológií Inovácia vo vývoji vodovodných batérií: prehľad najnovších trendov a technológií

Vo svete, kde technológia neustále postupuje vpred, nie je prekvapením, že aj vodovodné batérie prechádzajú obdobím inovácií. Tieto zmeny nie sú iba kozmetické, často sa jedná o dôležité vylepšenia, ktoré zvyšujú účinnosť, pohodlie a estetiku. V tomto článku sa podrobnejšie pozrieme na to, ako sa posledné pokroky v oblasti designu, materiálov a technológií premietajú do každodenného života.   Energetická účinnosť a udržateľnosť Vo svete, kde je udržateľnosť stále dôležitejšou témou, sú vodovodné batérie navrhované s ohľadom..

Narúšanie pokojného bývania ako predpoklad pre zánik nájmu bytu

Rada by som sa informovala, či nás bytové družstvo môže kvôli dcére vysťahovať z bytu? Nemáme kam íst bývať a dá sa tomu vyhnúť, ak bytové družstvo zruší dcére trvalý pobyt a ona odíde preč? Vlastníkom bytu  je bytové družstvo a ja a manžel ako spoloční členovia družstva sme nájomníkmi. Máme dospelú dcéru, ktorá má totožný trvalý pobyt ako my a v čase našej neprítomnosti (manžel je dlhodobo mimo bytu a ja kvôli práci) býva dcéra v byte a susedia sa sťažujú, zatiaľ len ústne, na bytovom družstve, že za dcérou chodia všelijaké..

Domáce násilie a otázka bývania

Dobrý deň. Chcela by som vás poprosiť o radu. S druhom žijeme spolu takmer 10 rokov. Pred siedmymi rokmi sme si kúpili byt. Na liste vlastníctva a na všetkých zmluvách figuruje iba moje meno. Máme spoločné dieťa. Môj druh si našiel inú priateľku, žije však stále s nami v jednej domácnosti (niekedy nie), do ktorej finančne prispieva, ale občas sa prejaví aj jeho násilná povaha. Nedokážem s ním už ďalej žiť. Mám právo vymeniť zámok na byte s tým, že ho upozorním na termín, dokedy si má vysťahovať veci z bytu? Aké kroky musím podniknúť, aby som pristúpením..

Rekonštrukcia domu a bytové náhrady

 Bývam v bytovom dome, ktorý v súčasnosti prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Stavebná firma, s ktorou vlastníci bytov v našom dome uzavreli zmluvu o vstavbe bytov v podkrovných priestoroch domu, odstránila strešnú krytinu. Nepochybne z dôvodu nedostatočného zaistenia strechy pred vplyvmi počasia došlo k zatopeniu nášho bytu dažďovou vodou. Voda zatopila náš byt na niekoľkých miestach, steny začali dokonca pukať a a na stenách izieb sa objavila pleseň. V danej situácii je nemožné v byte ďalej bývať -bojíme sa o naše zdravie a život. Prosím Vás o radu...

Ako financovať kúpu bytu v novostavbe

Podmienky určuje developerPoradenstvo v bankeHypotéka v skratke Záujemca o kúpu bytu v novostavbe má na výber niekoľko možností jej financovania. Kým pri kúpe starého bytu vyžadujú majitelia väčšinou peniaze v hotovosti, novostavbu možno zvyčajne financovať - kúpiť prostredníctvom úveru.Najčastejšie využívané možnosti sú stavebné sporenie, hypotekárny úver, prípadne ich kombinácia. Možná je aj ich kombinácia so spotrebným úverom. Výber spôsobu financovania podmieňuje predovšetkým to, aké podmienky pri kúpe bytu určí developerská spoločnosť. Iná..

Problémy s hypotékou?

Problém je na sveteKeď musí zasiahnuť bankaBanky znižujú úrokové sadzby   Nie je nič ľahšie. Jednoduchá cesta k bývaniu. Stačí len prísť. Riešenie ušité priamo na mieru. To sú len niektoré reklamné slogany, ktoré nás tak často oslovujú a pútajú našu pozornosť na rôzne produkty vedúce k vlastnému bývaniu.Spôsobov, ciest a produktov vedúcich k vlastnému bývaniu je v dnešnej dobe a situácii na trhu skutočne mnoho. Pritom nemusí ísť bezpodmienečne len o získanie nového bytu či domu, ale aj napríklad o kúpu zariadenia, stavbu garáže či bazénu,..

Kúpte si pozemok, pretože ... (TRH Nehnutelnosti)


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.