Aké sú možnosti pri výbere podlahy


Každý, kto si zariaďuje svoj nový domov alebo renovuje starý, bude zaiste súhlasiť s tým, že jednou z kľúčových otázok pri jeho úprave je podlaha. Klasikou sú koberce, avšak nie každý je ich fanúšikom a je tu aj otázka alergií; dnes už nimi trpí pomerne vysoké percento populácie a roztoče v nich alergikovi zaiste dobrú službu neurobia. Za týchto okolností je namieste uvažovať o druhej forme klasiky - o parketách. Sú vkusné, praktické, ľahko sa udržiavajú čisté a zákazník si môže vybrať zo širokého spektra možností podľa svojich predstáv. Zrejme preto sú čoraz populárnejšie a ich cenová hladina je tiež pomerne priaznivá, aj keď i tu existujú, ako všade inde, drahšie a kvalitné varianty a ich napodobeniny. Tie sú však na takej vysokej úrovni, že pre pravé drevo sa už rozhodujú pomaly len naozajstní fajnšmekri.

Drevené parkety

Luxusnejšou možnosťou je, ako sme už v úvode spomenuli, drevo. Je to variant elegantnejší, kvalitnejší, s veľmi dlhou životnosťou, ale, samozrejme, aj o dosť drahší. Najmä tento fakt je dôvodom, pre ktorý sa veľká väčšina záujemcov napokon rozhodne pre laminát. Ten je výzorom veľmi podobný, avšak absentujú tu prednosti dreva: vŕzga, chladí a celkovo neobsahuje rad príjemných vlastností, ktorými sa originál vyznačuje.

Chodiť po drevených parketách je jednoducho iný zážitok, iná vôňa, teplo atď. Okrem týchto pozitív sa však dajú vnímať aj ako dobrá investícia - pri správnej starostlivosti majú veľmi dlhú životnosť a nestratia na hodnote. Veľkou výhodou je tiež možnosť ich prebrúsenia; tento úkon je možné urobiť niekoľkokrát so skvelým efektom „opäť novej“ podlahy. Tu však treba podotknúť, že táto výhoda sa týka len parkiet z masívneho dreva. Možno si ešte zvoliť plávajúce veľkoplošné parkety; tie síce majú povrch takisto z masívneho dreva, ale už sa nebrúsia ani nelakujú.

Takisto stojí za spomenutie názor čoraz rozšírenejší medzi odborníkmi: drevo disponuje väčšou pružnosťou, a teda istým spôsobom údajne odbremeňuje kĺby. Túto myšlienku nezdieľajú všetci a mieru účinku možno takisto považovať za individuálnu.

Ak sme sa už rozhodli, že chceme drevo, môžeme si vybrať z troch možností: palubovka, masívne parkety a plávajúce veľkoplošné parkety. Poďme sa pozrieť, čím sa vyznačujú a čím sa naopak od seba líšia.

1.Palubovka

Tento typ podlahy sa v minulosti veľmi často používal; tvoria ho drevené dosky, ktorých povrch sa po položení upravuje voskom, olejom alebo lakom. Stretneme sa s ňou skôr na vidieku ako v meste.

2.Masívne parkety

Kúsky dreva (nie mäkkého, ako pri palubovke, ale tvrdého) sa lepia na podklad do určitého vzoru. Potom sa brúsi, tmelí a upravuje - opäť vosk, lak alebo olej. Táto podlaha už nie je vyslovene „vidiecka“, hodí sa aj do bytov či kancelárskych priestorov.

3.Plávajúce veľkoplošné parkety

Toto sú tie „hotové parkety“, ktoré sme spomínali vyššie. Brúsenie a lakovanie lamiel sa vykonáva už pri ich výrobe, pri kladení sa už len spájajú. Tento variant drevenej podlahy je v súčasnosti veľmi obľúbený.

Laminátové parkety

V podstate ich možno označiť ako napodobeninu dreva. Ich nosnú vrstvu tvorí zvyčajne drevovláknitá doska, od jej hustoty sa odvíja ich kvalita aj cena. Spodnú časť tvorí protiťahová vrstva, vrchnú väčšinou niekoľkovrstvový laminátový papier. Tento papier býva napustený živicou, na ňu sa nanesie vzor a nášľapná vrstva, ktorej kvalita je veľmi dôležitá, keďže priamo ovplyvňuje odolnosť, a tým aj životnosť podlahy. Niektoré „vychytenejšie“ druhy sú vybavené aj izoláciou proti hluku, ktorá tlmí kroky, čím prispieva k vyššiemu komfortu.

Príprava plochy na kladenie parkiet

Ako prvý úkon je potrebné vyrovnať povrch, na ktorom chceme mať parkety. Tento krok je v celom procese kľúčový a ak ho zanedbáme, celý výsledok bude znehodnotený. Aby sa neskôr podlaha nevydúvala, je vhodná vyrovnávacia stierka, avšak nie vždy je možné ju dať napríklad kvôli výške zárubní. Ak to teda okolnosti neumožňujú, dajme si záležať aspoň na dôkladnom vyfrézovaní. Tým sa eliminuje nielen riziko neskoršieho vydúvania parkiet, ale do istej miery i vŕzganie. Od kvality podkladu sa priamo odvíja životnosť parkiet, preto vyrovnávajme dostatočne dôsledne, aby sme neznehodnotili našu investíciu, najmä ak sme sa rozhodli investovať do dreva. Rovnako, ako pri nesprávnom použití akéhokoľvek iného výrobku, i tu nám v takom prípade zaniká garancia na životnosť, pripravíme sa teda o možnosť ju neskôr reklamovať aj z akéhokoľvek iného dôvodu.

Ako lepiť parkety

Parkety je lepšie lepiť celoplošne; nevzniká tam rezonančná medzera a vŕzganie sa tak obmedzí naozaj na minimum. Kročajový hluk (termín pre označenie vŕzgania) je, ako sme si už povedali, nižší pri originálnom dreve, avšak pri celoplošnom kladení je možné dosiahnuť veľmi dobrý výsledok aj u laminátových podláh.

Takisto treba myslieť i na to, ako výrazne budú parkety v jednotlivých izbách namáhané, a podľa toho vyberať materiál. Ak vieme, že podlaha bude veľmi zaťažovaná (na chodbe, v kuchyni), dobrou voľbou sú drevené parkety s vysokou hustotou. Sú tu i ďalšie faktory, napríklad teplo a vlhkosť - špecifické požiadavky má podlaha v kúpeľni. Práve kvôli zvýšenej vlhkosti sú tam najvhodnejšie plávajúce parkety, ktoré sú robené tak, že vlhkosti úspešne odolávajú. Do kúpeľne si však môžeme vybrať aj z iných druhov, impregnované či so špeciálnym lakom odolným proti vode.

Ešte pred samotným kladením treba dbať na suchosť materiálu a najlepšie i vzduchu v miestnostiach, v

ktorých ideme parkety ukladať. Je to potrebné kvôli tomu, aby sa neskôr podlaha nevydula, keďže drevo reaguje na vlhkosť zväčšovaním objemu (za predpokladu, že sme si vybrali drevené parkety). Dobrou, ale opäť finančne náročnejšou voľbou je exotické tvrdé drevo, ktoré je z tohto pohľadu odolnejšie. Na prílišnú vlhkosť vzduchu však treba celkovo dávať pozor - ak preniká do vrstiev parkiet, je pohromou nielen pre drevo, ale i pre laminát.

Ďalším faktorom, ktorý veľmi ovplyvňuje životnosť podlahy, je kvalita laku. Musí parkety dostatočne chrániť, ale zároveň by mal (opäť u drevených) disponovať istou mierou elasticity. Akokoľvek sa totiž snažíme bojovať proti vlhkosti, drevo je predsa len drevo a istým zmenám bude podliehať vždy. Používateľ je od tohto problému odbremenený, ak sa nerozhodol pre palubovku alebo masívne parkety (plávajúce podlahy už upravovať netreba). Ak však túži po jednom z týchto dvoch variantov, zostáva to na jeho pleciach. Sú však aj iné možnosti - nie každý si dá na drevenú podlahu lak už len kvôli tomu, že chce mať zachovanú pôvodnú vrstvu s jej arómou a vlastnosťami. V takom prípade je možné použiť napustenie olejom alebo voskom.

Starostlivosť o parkety

Ich veľkou prednosťou je, že sú nenáročné na údržbu; stačí ich vysávať a utierať vlhkou handrou alebo mopom s použitím prípravkov určených špeciálne pre parkety. Ak chceme životnosť podlahy ešte zvýšiť, je možné ju prelakovať špeciálnym lakom (netýka sa tzv. „hotových parkiet“). Túto alternatívu by sme mali využiť najmä vtedy, ak vlastníme domáce zvieratko. Možno si zaobstarať lak s efektom odolnosti proti oderu, čo by malo našu podlahu ochrániť pred ostrými pazúrikmi.

Celkovo je dôležitá ochrana nielen pred vodou, ale aj pred prachom. Taktiež treba dbať na to, aby ju nemalo čo ničiť (okrem spomenutého zvieratka napríklad kamienky z topánok či iné väčšie nečistoty). Problém môže spôsobiť aj nábytok - nohy stoličiek a stolíkov treba buď podlepiť alebo dať pod ne koberček. Ak však chceme dať na parkety rohožku, je dôležité, aby bola priepustná.

Renovácia parkiet

Tento úkon je možný len u parkiet, kde nášľapnú vrstvu tvorí drevo. Podlaha sa prebrúsi - odstráni sa lak a asi milimeter dreva, čím sa z parkiet odstránia škrabance a drobné nerovnosti. Po prebrúsení sa povrch tmelí a potom znova lakuje. Voskované a olejované podlahy sa renovujú takým istým spôsobom, ibaže sú na záver namiesto lakovania ošetrené znova tým istým prostriedkom ako pri svojej výrobe - voskom či olejom. Treba však pamätať na to, že ak sa nám niekde na podlahe vytvorila hlboká ryha, renovácia ju nevyhladí.

Zladenie s interiérom

Ak vo svojom domove plánujeme parkety, treba s nimi rátať ako s interiérovým doplnkom, ktorý si svoju podobu zachová po veľmi dlhý čas. Preto je potrebné, aby čo najviac ladil s nábytkom a aby sa „nebili“ - nevyzerá totiž vkusne, ak sa v miestnosti nachádza viacero dominantných doplnkov. Pri zariaďovaní by mala platiť zásada výberu jedného výrazného prvku, ktorý budú ostatné dolaďovať. Preto je dobré držať sa nepriamej úmery: čím výraznejší nábytok chceme mať, tým jemnejší a nevtieravejší vzor podlahy by sme mali zvoliť. Stojí za to podotknúť, že ak sa už rozhodneme zainvestovať do drevenej, môže byť pokojne tým dominantným prvkom ona. Výhoda tohto riešenia je v nadčasovosti dreva - za vkusné a elegantné sa bude považovať vždy a takisto nikdy nestratí svoju vlastnosť zútulniť domov a vniesť doň kúsok prírody.

 

Späť

Ceny pozemkov stúpajú, je ich nedostatok

Pozemkov je nedostatok, na stavebné parcely sa menia aj lesy a poľnohospodárska pôdaPrečo sa oplatí navštíviť pred podpisom kúpnej zmluvy katastrálny úradNa čo nezabudnúť pri kúpe stavebného pozemkuOrientačný prehľad cien pozemkov v niektorých slovenských mestách Ceny stavebných pozemkov vyháňa hore najmä zvýšený dopyt po nich. Záujem o pozemky zvyšuje hlavne dostupnosť hypotekárnych úverov pre širšie vrstvy obyvateľstva a väčší záujem o stavbu rodinných domov. Nedostatok stavebných pozemkov a ich vysoké ceny sú najvýraznejšie práve..

Môžu esenciálne oleje zvyšovať kvalitu bývania - nehnutelnosti? Môžu esenciálne oleje zvyšovať kvalitu bývania - nehnutelnosti?

Ako súvisia nehnuteľnosti a aromatické esenciálne oleje? Na prvý pohľad sa zdá, že tieto dva pojmy nemajú nič spoločné, no byt, dom, či chata, ale aj kancelársky priestor, garáž a pivnica sú miesta, kde sa pohybujú ľudia a trávia v nich prevažnú časť svojho života. Zároveň reality predstavujú významnú časť majetku ich vlastníkov a veľmi dobre uchovávajú svoju hodnotu. Dôvodov uvedomiť si, pri čom všetkom nám môžu napomáhať éterické oleje je veľa... ak poznáme ich účinky. Esenciálne oleje sú..

Ako znížiť hlučnosť práčky a kúpeľne: Efektívne riešenia pre tichší domov Ako znížiť hlučnosť práčky a kúpeľne: Efektívne riešenia pre tichší domov

Asi nikdy predtým sme sa nesnažili tak ako v dnešnej hektickej dobe, nájsť vo svojom vlastnom dome príjemné ticho a pohodlie. Možné je to vďaka niekoľkým jednoduchým opatreniam, medzi ktoré sa radí aj odstránenie najväčších zdrojov hluku. A nakoľko je jedným z nich práve práčka, pozrieme sa na spôsoby, ako znížiť jej hlučnosť a premeniť kúpeľňu na oázu pokoja a harmónie. Kvalitná kročajová izolácia Kročajová izolácia je kľúčovým prvkom pri znížení hluku v domácnosti. Ide o materiál, ktorý sa používa na izoláciu podláh a stien,..

Rozdielnosť vlastníctva pozemku a stavby

Osobitným problémom právneho režimu nehnuteľností je rozdielnosť vlastníctva pozemku a stavby, ktorá je na ňom zriadená. Podľa väčšiny právnych poriadkov západoeurópskych krajín sa právny osud stavby spravuje obligatórne právnym osudom pozemku, ktorého je neoddeliteľnou súčasťou. Právna veda túto zásadu nazýva superficies solo cedit (doslovne „povrch ustupuje spodku“). Ak si teda niekto postaví dom na cudzom pozemku, tak by sa jeho vlastníkom mal stať ten, komu tento pozemok patrí.Už starí Rimania sa riadili týmto pravidlom. V ich podmienkach malo za účel..

Právne postavenie a zodpovednosť súdneho exekútora

 Dobrý deň. Potrebujem odbornú radu. Pred dvomi rokmi som obdržala od exekútora upovedomenie o začatí exekúcie, proti čomu som podala námietky. Ako som sa informovala, o námietkach súd do teraz však nerozhodol a exekútor zriadil na môj dom záložné právo, stiahol z môjho účtu peniaze, a naďalej ho zablokoval. Cítim sa týmto jeho konaním ukrivdená, uškodil mi. Okrem toho o námietkach nie je stále rozhodnuté, námietky sú dôvodné - samotné súdne rozhodnutie je mylné a ja by som ani nemala byť účastníkom exekúcie. Ďakujem za vašu pomoc.Miloslava H.,..

Poplatok za komunálny odpad

Dobrý deň. Som majiteľkou malej chatky neďaleko Banskej Bystrice. Môj manžel zomrel pred ôsmimi rokmi a tak chatku využívam len veľmi zriedkavo, asi 2-3x do roka na pár dní. Patrím k ekologickým chatárom, ktorí produkujú minimum odpadu a ktorí spravidla odvážam z chatovej oblasti späť do mesta. Nevyužívam vlastne odpadové nádoby patriace príslušnej obci, na území ktorej chatka stojí. Napriek tomu musím platiť obci poplatok za odpad. V apríli 2004 som požiadala obec o oslobodenie od poplatkovej povinnosti, avšak do dneška som nedostala žiadnu odpoveď. Naopak,..

Ceny nehnuteľností

Byty na prenájom - ceny v Bratislave za rok 2005

V súčasnosti je veľa ľudí, ktorí sa rozhodli kúpiť si byt za účelom jeho prenájmu. Kto však chce prenajímať byt, kupovaný na úver, musí si veľmi dobre zrátať, nakoľko môže nájomné pokryť splátky úveru.Treba si uvedomiť, že pravidelné mesačné splátky sa dajú investovať aj do iných produktov ako sú nehnuteľnosti, pričom napríklad pri finančných produktoch nedochádza k postupnému opotrebovávaniu, a tým k obmedzovaniu vplyvu inflácie na zvyšovanie ceny (výšky nájomného). Pri prenájme nehnuteľností treba rátať aj s určitou rezervou - keď sa..

Ako sa nestať obeťou realitného podvodu

 Ak sa spomenie termín realitný podvod, väčšinou každému napadne nejaký nedávny zločin bytovej mafie , táto otázka je však omnoho komplikovanejšia a jej „mafiánska“ stránka je len jednou časťou zla, aj keď má bezpochyby najviac tragických koncov. Podvody s realitami sa však netýkajú len osamelých starších ľudí a mŕtvol vylovených z rybníkov - oveľa viac je tých „prozaických“ prípadov, okolo ktorých sa robí menej kriku, avšak ich dôsledky sú pre postihnutých takisto ničivé a vo všeobecnosti by mali byť varovaním. Poďme sa teda pozrieť..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.