Fenomén príliš malých bytov. Naozaj býva väčšina Slovákov v stiesnených podmienkach?

Fenomén príliš malých bytov. Naozaj býva väčšina Slovákov v stiesnených podmienkach?

Hneď na úvod treba povedať, že túto tému možno označiť za súčasný a mimoriadne aktuálny problém; neustále sa mu venuje množstvo serióznych výskumov, ktoré v tejto oblasti zaradili Slovensko pod európsky priemer. Na druhej strane si ale treba uvedomiť, ako predmetná situácia vznikla: jednak je pozostatkom zvykov socializmu a jednak reakciou na dopyt po bytoch prakticky vo všetkých väčších mestách. Tento dopyt je hlavným argumentom v prospech malometrážnych bytov – ľudia, ktorí prichádzajú do miest za prácou, predsa musia niekde bývať – avšak nemôže byť ospravedlnením pre úplné extrémy. Poďme si teda povedať niečo viac o probléme malých bytov a o možných prognózach v tejto oblasti.

Prečo sa s nimi ľudia uspokoja

Sťahovanie sa za prácou nie je jav, ktorý by vznikol pred nejakým krátkym časom; deje sa neustále a treba s ním rátať i v budúcnosti. Väčšina mladých ľudí, najmä študentov, uvažuje v súvislosti so svojou budúcnosťou buď v rovine práce v zahraničí alebo v hlavnom meste. Tejto téme sme sa bližšie venovali v predchádzajúcom čísle, preto z nej len vyvodíme zámer potrebný pre tému aktuálnu. Ten môžeme definovať pomerne jednoducho: mladý človek prioritne rieši najmä samotnú strechu nad hlavou, až potom prídu na rad otázky ako dostatok priestoru, pohodlie atď. K tomu sa ešte pridruží nemenej dôležitá finančná otázka a najmä v súvislosti s hranicami pri udeľovaní hypoték často ani nie je možné uvažovať o priestrannosti bytu ako o kritériu. Dá sa teda povedať, že existencia malometrážnych bytov je kľúčová najmä pre mladých ľudí a mladé rodiny v tom zmysle, že väčší a drahší si jednoducho nemôžu dovoliť. Finančné prostriedky či šanca na vyššiu hypotéku si vyžadujú isté úspory, a teda niekoľkoročný pravidelný príjem.

Keď poslúžia ako prechodné riešenie

Takýto byt si málokto kúpi s vidinou bývania dlhšieho ako pár rokov; väčšinou si záujemca uvedomuje, že neskôr si bude môcť dovoliť väčší a komfortnejší, a podľa toho sa treba aj rozhodovať. Na trhu je množstvo na prvý pohľad výhodných ponúk, ktoré sú však pri bližšom skúmaní ľahko identifikovateľnou pascou. Sem môžeme zaradiť najmä množstvo takých „bytových domov“, za ktorými sa v skutočnosti skrývajú prerobené ubytovne. Ich priestorové riešenie je zrejme najlepšie v rámci ich možností, do skutočného bytu však majú z tohto hľadiska ďaleko. Tu si treba uvedomiť najmä to, že o pár rokov, keď už bude majiteľ rozmýšľať o vyššom štandarde a svoj súčasný byt sa rozhodne predať, môže mať problém sa ho efektívne zbaviť. Plánovanie v štýle „predám malý a kúpim väčší“ sa tu nemusí vyplatiť; väčšinou chce každý na predaji buď zarobiť, alebo minimálne získať späť náklady, ktoré doň vložil, aby sa tak mohol pohnúť ďalej. Cena starého bytu spolu s časom nadobudnutými úsporami slúži ako vstupný kapitál, preto netreba túto otázku podceniť.

Malé byty ako „nedostatkový tovar“

Zvlášť v hlavnom meste to pomaly začína byť problém, ktorý citeľne vnímame najmä od začiatku roka. Spôsobil to fakt, že od januára začal platiť zákon o dani z predaja nehnuteľnosti. Ako sa dalo očakávať, všetci, ktorí mali v úmysle svoju nehnuteľnosť predať, sa snažili tak urobiť do konca roka, aby nemuseli platiť daň. Výsledkom je, že veľká väčšina dobrých bytov za primerané ceny sa vypredala a zostali najmä veľkometrážne byty, ktorých sa ich majitelia majú problém zbaviť.

Či je kríza na ústupe, ťažko povedať; oblasti predaja bytov však pomohol aj fakt, že banky predsa len trocha upustili od prepiatej opatrnosti a začali jednak viac vychádzať v ústrety klientom (aj keď sú stále oveľa opatrnejšie ako pred krízou), jednak tiež možno sledovať omnoho výhodnejšie hypotéky s nižším úrokom, ktoré umožnili kúpu nehnuteľnosti aj takým záujemcom, ktorí stopercentne nespĺňali predchádzajúce prísne podmienky.

V dôsledku uvedených skutočností možno tiež pozorovať nový trend zo strany developérov: keďže sa veľkých, priestranných, avšak tým pádom aj zbytočne drahých bytov nevedia zbaviť, začali ich prerábať na menšie. Toto riešenie však má jednu veľkú nevýhodu: zmena napríklad štvorizbového bytu na dva dvojizbové sa nedá uskutočniť mnohými spôsobmi, väčšinou je to takpovediac „z núdze cnosť“. Často tak vznikajú dlhé a úzke byty, ktoré nedisponujú rozumne rozloženým a využitým priestorom. Túto skutočnosť netreba podceniť, i keď sa zo začiatku nemusí javiť ako veľký problém - po čase bude nevyhnutné „striedanie sa“ na chodbe či v kuchyni poriadnou otravou.

„Nelietame v tom“ iba my

Malé a preplnené byty celkovo nie sú len problémom Slovenska; podľa Správy o bývaní Štatistického úradu EÚ z roku 2009 18 % z obyvateľov EÚ 27 (európska dvadsaťsedmička) žije v preplnenom byte, zatiaľ čo 16 % má problém s deravou strechu alebo vlhkom, 7 % žije v príliš tmavých obydliach, 4 % nemá splachovacie WC a 3 % ani vaňu alebo sprchovací kút.

V uvedenom roku sa podiel osôb žijúcich v preplnenom byte medzi jednotlivými členskými štátmi líšil takto: stiesnene žilo 1 % obyvateľov na Cypre, 2 % v Holandsku, 3 % v Španielsku, 4 % v Írsku, Belgicku a na Malte, 58 % v Lotyšsku, 55 % v Rumunsku a Maďarsku, 49 % v Poľsku a Litve a 47 % v Bulharsku. Jednu z najnižších sadzieb preplnenia v EÚ (3,7 %) v porovnaní s jej priemerom (17,8 %) má Írsko. Je teda jasne viditeľné, že rozdiely v tejto oblasti medzi jednotlivými štátmi sú pomerne priepastné a aj tie mimoriadne vyspelé musia riešiť tieto na prvý pohľad možno nepovšimnuté problémy.

Nedostatok priestoru škodí ľudskej psychike

„Rizikovú oblasť“ tu tvoria najmä deti; veľmi negatívnym je fakt, že práve vo veku, keď sa začínajú samostatne rozvíjať, je často rodina finančne vyčerpaná výdavkami na ich výchovu a vzdelávanie a väčší byt musí o niekoľko rokov odložiť. Dieťa, ktoré nemá vlastnú izbu, sa nemôže v pokoji učiť, nemôže si pestovať koníčky a nedostatok vlastného priestoru pociťuje veľmi citlivo.

Zároveň je však ťažké túto situáciu riešiť; ak je rodina finančne vyčerpaná, jediné riešenie, ktoré by ju posunulo bližšie k väčšiemu bytu, je hypotéka a toto rozhodnutie si väčšinou vyžaduje viac príjmov v rodinnom rozpočte. Ak je náhodou mamička s deťmi doma, táto možnosť sa stáva takmer nereálnou.

Čo je v malom byte možné ovplyvniť

Ak nám finančné možnosti nedovolia zaobstarať si väčší, netreba si hneď predstavovať malé napratané kutice. S počtom metrov štvorcových síce neurobíme nič, existuje však zopár trikov a spôsobov, pomocou ktorých si môžeme malý byt spríjemniť aspoň na nutné obdobie, počas ktorého v ňom budeme musieť „vydržať“.

Príliš stiesnený priestor sa dá zväčšiť spojením dvoch izieb; na dosiahnutie tohto výsledku je však nutné vybúrať priečku, čo architektúra domu nie vždy umožňuje. Pomôžu aj svetlé farby, aj keď iba opticky. Vhodné sú tiež presklené dvere a rozumné umiestnenie nábytku; nedá sa vo všeobecnosti povedať, že čím je ho menej, tým lepšie, avšak „prepchať“ aj tak dosť malý byt navodí veľmi nepriaznivý dojem. Tiež nie je vhodný masívny nábytok a veľké sedačky, ktoré zaberajú mnoho miesta – pri starostlivom výbere však zistíme, že ponuka je i napriek týmto obmedzeniam dostatočne bohatá.

Problémom je aj posteľ; ak ju chceme mať dostatočne priestrannú a pohodlnú, treba to vyriešiť tak, aby zbytočne nezavadzala počas dňa. Rozkladacia síce znamená o trocha väčšie zdržanie ráno i večer, lepšie riešenie však v rámci malého bytu zrejme nenájdeme.

Ako bude vyzerať ďalší vývoj

Vo všeobecnosti možno povedať, že vlny v metráži sú prirodzený jav a vyskytujú sa pravidelne, aj keď s odlišnou mierou výchyliek; ťažko predajné veľkometrážne byty, ktoré sme si spomenuli, patria skôr k extrémom než k reálnej požiadavke realitného trhu. Podľa očakávaní teda zrejme v budúcnosti ustúpia menším a praktickejším bytom, ktorých nedostatok pociťujeme v súčasnosti.

V tejto súvislosti si však treba uvedomiť ešte jednu vec: problematickosť predaja veľkometrážnych bytov síce developérov určite neteší, avšak pre záujemcov o normálne byty je skôr dobrou správou. Vďaka tomuto faktu totiž nedochádza k stúpaniu cien menších bytov. Aj na absurdnosti tejto situácie teda vidíme, že ako všetko ostatné, tak i negatívne trendy majú okrem komplikácií aj pozitívny význam.

 

Autor: Mgr. Katarína Macková

KTN: 06/11

Späť

Ergonomické stoličky - základ pre zdravú kancelársku prácu Ergonomické stoličky - základ pre zdravú kancelársku prácu

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko času denne strávite sedením? Každý priemerný Slovák strávi sedením približne šesť hodín denne. Možno aj viac - závisí to od vykonávanej práce, fyzickej aktivity a iných faktorov. Údaje však ukazujú, že ako spoločnosť trávime každým rokom viac a viac času sedením. Ak si myslíte, že tieto dlhé hodiny na stoličke či kresle nemajú žiadny vplyv na vaše zdravie, bohužiaľ sa mýlite. Preto je výber správnej stoličky taký dôležitý.Vplyv sedavej práce na zdravieDivíte sa, že sedavý spôsob života má veľmi..

Voľné byty v novostavbách Bratislava a Bratislavský kraj

Byty, Novostavby, voľné byty v Bratislave. Prehľad novostavieb bytov, voľné a predané.Posledné týždne sme mapovali situáciu na trhu s nehnuteľnosťami v Bratislavskom kraji a postupne v celokm Západoslovenskom kraji. . Zisťovali sme dostupnosť bytov v novostavbách.Prieskumom sme zistili, že drvivá vačšina pár-ročných novostavieb bytov, je už vypredaná. Týka sa to novostavieb bytov v Bratislave ako sú Meander, Novanta v Ružinove a novostavba - Byty Laurinská. Novostavba Guthaus disponuje aktuálne ešte deviatimi voľnými bytmi, RNDZ 50 a Moruše..

Úprava bytu pre zdravotne postihnutých

FinancovanieDomov bez bariérBezbariérová kúpeľňaBezbariérová kuchyňaBezbariérová spoločnosťUbytovacie zariadenia a obchodné domyV Európe žije viac ako 50 miliónov postihnutých občanov. Ich každodenný život im znepríjemňujú veci, ktoré sú pre ostatných bežnými a vôbec si ich neuvedomujú. Ide napríklad o vysoké obrubníky pri cestách a chodníkoch, tiché semafory, rýchlo sa zatvárajúce dvere, nedostupné budovy či zle zaparkované autá. Obmedzenia sa však často nachádzajú aj na samotných pracoviskách a domovoch týchto ľudí. Pre bezproblémový život..

Ohováranie a otázka prostitúcie v susedských a nájomných vzťahoch - občianskoprávna a trestnoprávna zodpovednosť

V minulom čísle sme riešili právny problém dvoch študentiek - Jany K. a Zuzany T. - z Nitry, ktoré si spoločne prenajali byt a v dôsledku anonymnej správy (tzv. oznámenie o domovej schôdzi) rozšírenej v dome, kde sa nimi obývaný byt nachádza, boli obvinené z prostitúcie, predaja drog a zbraní v prenajatom byte. V danej príčinnej súvislosti sa značne zhoršil vzťah medzi študentkami - nájomcami a susedmi, ako aj vzťah medzi nájomcami a ich prenajímateľom, v dôsledku čoho im hrozí zo strany prenajímateľa, ktorého meno bolo dané do súvislosti s údajnou..

Neplatnosť právneho úkonu v konaní o dedičstve

Sme štyria súrodenci. Naša mama zomrela v roku 2005, kedy prebehlo aj dedičské konanie. Mama ešte za života uzavrela s naším bratom kúpnu zmluvu, ktorou mu predala časť „rodičovského“ domu a časť mu darovala. V zmluve si vyhradila právo doživotného bývania a darovanie podmienila, že ju brat doopatruje a bude sa o ňu starať. Nestalo sa tak, odcestoval na dlhé obdobie do Nemecka a o mamu sa staral náš otec a my. Dokonca brat nezaplatil ani cenu za kúpu domu, ale ako vlastník domu figuruje on. Brat nám zmluvu nechce ukázať, mama nám kúpnu zmluvu tiež odmietala..

Sporné nároky a určenie vlastníckeho práva

Môj otec mi v roku 2003 daroval pozemok, ktorý naša rodina užívala a obhospodarovala od dvadsiatych rokov minulého storočia. Malá časť priliehajúca k môjmu pozemku pôvodne pripadajúca k bývalej vodnej hrádzi bola prebudovaná na verejnú komunikáciu a časť bola prevedená do vlastníctva jednej obchodnej spoločnosti. Dozvedel som sa to pred jeden a pol rokom a myslím si, že pozemok bol prevedený do vlastníctva od štátnej inštitúcie, ktorá nebola skutočným vlastníkom. Nový „vlastník“ si vzal na spornú časť pozemku hypotéku. V tejto časti sa nachádza..

Byty na prenájom - ceny v Bratislave za rok 2005

V súčasnosti je veľa ľudí, ktorí sa rozhodli kúpiť si byt za účelom jeho prenájmu. Kto však chce prenajímať byt, kupovaný na úver, musí si veľmi dobre zrátať, nakoľko môže nájomné pokryť splátky úveru.Treba si uvedomiť, že pravidelné mesačné splátky sa dajú investovať aj do iných produktov ako sú nehnuteľnosti, pričom napríklad pri finančných produktoch nedochádza k postupnému opotrebovávaniu, a tým k obmedzovaniu vplyvu inflácie na zvyšovanie ceny (výšky nájomného). Pri prenájme nehnuteľností treba rátať aj s určitou rezervou - keď sa..

Lízing nehnuteľností

Čo to vlastne je?ZačiatkyOdlišnosti od ostatných lízingových foriemAko to funguje v praxi.Výhoda pre firmyPrečo sa oplatí lízing nehnuteľnostíČo nám ponúkajú lízingové spoločnosti?Produkty slovenských lízingových spoločnostíFinančný a operatívny lízingZhrnutie Skutočnosťou už aj na Slovensku je, že lízingové spoločnosti zarábajú peniaze na nehnuteľnostiach. Postup je absolútne totožný s lízingom napríklad áut. Zákazník nemá, alebo z rozličných dôvodov nechce poskytnúť celú sumu za kupovaný produkt a tak ho spoločnosť kúpi za neho a postupne..

Stavebné sporenie

Stavebné sporeniePrincíp a priebehVýhodyDôležité pojmyStavebné sporenie je dnes jedným z najefektívnejších nástrojov financovania bytovej výstavby nielen vo vyspelých západoeurópskych ekonomikách ale aj u nás. Prvým oficiálnym dňom, počas ktorého začala Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., vykonávať svoju činnosť, bol 16. november 1992. Prvá stavebná sporiteľňa a. s., bola prvou špecializovanou bankou tohto druhu v strednej a východnej Európe. Založili ju tri renomované európske bankové domy: Slovenská štátna sporiteľňa, š.p.ú. (v súčasnosti Slovenská..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.