Úložné priestory

Rodina se dusí! Povedala manželka svojej polovičke pred sťahovaním sa vo filme Kulový blesk. Aby táto veta nebola na dennom poriadku aj v tej vašej rodine a pritom nemáte v záujme sťahovať sa do väčšieho príbytku, povieme si pár rád ako riešiť efektivitu úložných priestorov. Veď komu by sa pre pár vecí, ktoré nemáte momentálne kde uložiť, chcelo predávať svoju nehnuteľnosť a zháňať si väčšiu?

Aby ste si s týmto problémom poradili čo najefektívnejšie, tak kľúčovým slovom celého priestorového problému je skriňa. Dnes máme celý rad možností v tom, akú skriňu si zadovážime. Asi tým najdôležitejším predpokladom bude pre tento úložný priestor to, že šatníková skriňa už neslúži iba ako úložný priestor, ale stáva sa elegantným doplnkom interiéru. Predtým ako sa rozhodnete pre zmenu svojich skríň a šatníkov, mali by ste si najprv uvedomiť, čo vlastne chcete ďalej „skladovať“ a s čím by ste sa mali nadobro rozlúčiť. Najväčším „žrútom“ vášho úložného priestoru je často obyčajná nostalgia za niektorými vecami, ktoré aj tak už nikdy nosiť nebudete. No a keď je vo vašej rodine populárna veta „To sa ešte raz zíde“, tak problém s priestorom vám naozaj nevyrieši ani tá najmodernejšia a najpraktickejšia skriňa s perfektným dizajnom. Takže najprv musíte problém priestoru vyriešiť v samotných veciach a až potom môžete zháňať informácie o tom, aké úložné priestory ponúka trh na predaj. Samotné úložné priestory môžeme v skratke rozdeliť do dvoch línií. Ide o klasické sektorové skrine, ktoré sú už hotové a vstavané skrine, ktoré sa tvoria presne na mieru.

Aký nábytok si vybrať?

Ak sa rozhodnete pre jednu alebo druhú možnosť, musíte toto rozhodnutie brať ako stav na niekoľko rokov. Do úvahy by ste mali brať aj fakt, či svoje úložné priestory riešite v byte, v ktorom chcete stráviť zvyšok svojho života, alebo ho beriete ako „prestupnú stanicu“ pokiaľ sa vám nerozrastie rodina. Ak by ste totiž uvažovali, že v budúcnosti chcete svoj štartovací byt predať, tak by vám mohli skôr vyhovovať sektorové skrine, ktorých sa možete kedykoľvek zbaviť a pri sťahovaní do nového bytu vám nebude ľúto vyhodených peňazí za vstavanú skriňu. Tú si totiž do nového bytu zobrať nemôžete a musíte ju potom predať aj s bytom. Otázne potom je aj, či nový majiteľ vašej starej nehnuteľnosti by tento typ úložného priestoru vôbec chcel. Výhodou pri sťahovaním so sektorovým nábytkom je aj to, že keď vám v novom byte či rodinnom dome nebude vyhovovať, tak stále ho môžete predať. Pri vstavenej skrini táto možnosť automaticky odpadá.

Sektorové zostavy sú síce akýmsi symbolom minulosti, ale niektoré praktické stránky si zachovali aj v súčasnosti. Ešte v nedávnych dobách sme sa často stretávali so skriňami v zostavách, ktoré boli na ďalšie časti nábytku pevne konštrukčne naviazané. Nuž, ale aj v tomto poli sa situácia zmenila a jednotlivé časti nábytku sa dajú dnes od seba ľahko oddeliť. Takže doby, kedy nábytok vyzeral ako veľký čínsky múr sú nenávratne preč. Dnes si naopak môžete rovnomerne a ľahko rozdeliť sektorový nábytok po celej izbe, ktorá tak vyzerá oveľa útulnešie ako v minulosti. Medzi najväčšie výhody sektorového nábytku patrí bez pochýb cena, ktorá je nižšia ako pri skriniach na mieru.

Na rozdiel od nábytku vyrobeného na mieru, si kvalitu sektorového nábytku môžete doslova ohmatať priamo v predajni. Pri vstavanom nábytku si môžete kvalitu koštrukcie ohmatať až vtedy, keď už bude stáť hotový vo vašom byte. Jednoducho budete odkázaní na kvalitnú prácu majstrov, ktorí vám vstavaný nábytok zhotovia. Mali by ste sa preto obracať výlučne na firmy, ktoré majú v tejto oblasti značné skúsenosti.

Na čo všetko treba myslieť

Nevýhodou sektorového nábytku v minulosti nebola len samotná veľkosť a pospájané časti s iným nábytkom, ale predovšetkým hmotnosť. Z ich sťahovaním mala niekedy problém aj partia silných chlapov. Vyniesť skriňu z masívu na 12 poschodie bez výťahu, ktorý bol na ňu malý, bolo často poriadnym atletickým výkonom. Dnes sa sektorové skrine vyrábajú z ľahších materiálov a slúžia skôr ako nábytok určený na „mobilitu“. Takže ako tu už bolo spomenuté, ak sa v budúcnosti chcete sťahovať, investujte radšej svoje peniaze do tohto druhu nábytku. A nebojte sa, aj keď oproti minulosti stratili zo svojej hmotnosti, automaticky tým nestratili svoju stabilitu. Takže sa nemusíte báť sťahovania z toho dôvodu, aby sa nesprávnou manipuláciou kusy nábytku ihneď poškodili.

Ďalšou nevýhodou sektorového nábytku je fakt, že sa nedokáže maximálne prispôsobiť prostrediu, do ktorého je zakomponovaný a jeho majiteľ tak nemôže využiť celý priestor, ktorý v byte či rodinnom dome má. Rozmery jednotlivých kusov sektorového nábytku sú dopredu určené. Aj keď si vyberiete nábytok v predajni alebo v katalógu, ktorý sa vám páči, nemáte zaručené, že vybraný sektorový nábytok rozmerovo dokonale „zapasuje” do miestnosti. Jednoducho všetky rozmery sektorového nábytku sú modulovo odstupňované. Veľkosti jednotlivých častí toho istého druhu nábytku je v najlepšom prípade odstupňovaný od 5 do 10 centimetrov. Samotný výrobca s najväčšou pravdepodobnosťou iný rozmer nevyrobí, ak nepôjde o naozaj veľkú objednávku. Tá sa však bude týkať skôr kancelárskeho nábytku pre veľké firmy ako nábytku pre domácnosti.

Súčasťou aj tej najdokonalejšie prevedenej stavby bytu či rodinného domu, sú väčšie či menšie nerovnosti stien. Ďalej je to nevodorovnosť podlahy či nepravouhlé rohy miestností. Na tieto podmienky je sektorový nábytok nepripravený. Tým pádom môžu v zariaďovanej miestnosti vzniknúť nepekné detaily. Menšie škáry sa dajú ako tak pekne zahladiť silikónovým tmelom rovnakej farby ako je omietka alebo povrch nábytku. Ak vám však vznikne 10 či 100 milimetrová škára, sektorový nábytok začína byť problémom. Preto ak sa chcete vyhnúť týmto problémom a plánujete svoju nehnuteľnosť využiť ako celoživotnú investíciu, lepším riešením pre vás je vstavaný nábytok.

Využitie priestoru

Ak vám naozaj záleží na využití každého centimetra vo vašom príbytku, tak otázku úložných priestorov vám k spokojnosti vyrieši vstavaný nábytok. Medzi najväčšie výhody vstavaného nábytku patrí rozmanité využitie vnútorného priestoru. Najmä v panelových bytoch sa využívajú tieto skrine na chodbách na uloženie športových potrieb, bicyklov, či lyží. Mnohí majitelia bytov si do týchto priestorov umiestňujú vysávače, dosky na žehlenie, či náradie na opravu bytového zariadenia. Vnútorné usporiadanie vstavaného nábytku by malo závisieť od toho, v akej miestnosti sa nachádza a aký druh vecí doň budete ukladať.

V skrini na chodbe budete určite odkladať iné veci ako v spálni. V praxi to znamená, čo izba, to iné vybavenie vnútra skrine. Veď napr. vysúvateľné koše na ponožky, spodné prádlo, zásuvky na košele budú vo vstavanej skrini umiestnenej na chodbe absolútne zbytočné. Avšak v spálni sú úplnou samozrejmosťou. Väčší priestor pre stavanú skriňu na chodbe treba nechať na vrchné šatstvo ako sú kabáty, vetrovky, sezónne oblečenie, ale aj kufre, tašky, topánky. V spálni treba znova vychádzať z druhu oblečenia, ktoré vo vašom šatníku prevažuje. Ak sú to košele, obleky, blúzky, kostýmy, treba im vyčleniť viac miesta. Veľmi diskutabilným je vonkajšie umiestnenie veľkého zrkadla na zasúvacích dverách vstavanej skrine, ktorá sa nachádza na chodbe. Toto riešenie je síce praktické keď sa chcete vidieť v zrkadle tesne pred odchodom do práce, ale môže sa vám vypomstiť, ak máte deti vo veku, keď neposedia na jednom mieste ani päť minút.

V tomto veku totiž loptové hry či, nebodaj hokej s loptičkou nebudú hrať len vonku ale určite aj na chodbe. No a na tieto radovánky si určite nájdu čas, keď vy práve nebudete doma. Takto sa ľahko môže stať, že keď sa večer vrátite unavení z práce, tak vás nebudú čakať len vaše ratolesti, ale aj hŕba rozbitého skla na chodbe. No a na miesto oddychu, budete narýchlo zháňať sklenára. Nie len z tohto dôvodu bude mať veľké zrkadlo lepšie využitie na vstavanej skrini umiestenej v spálni. Aj pre tieto spomenuté dôvody myslite na každý detail pred tým ako si zadovážite vstavaný nábytok do vášho príbytku.

A čo takto šatník?

Ak ste vlastníkom rodinného domu, alebo väčšieho bytu, určite by vás ako úložný priestor mohol zaujať samostatný šatník. Umiestnenie šatníka ako samostatnej miestnosti, je dnes už súčasťou skoro každého nového domu a môžeme ho nájsť aj v niektorých nových bytoch. Veľkou prednosťou je možnosť mať všetky veci uložené prehľadne na jednom mieste, ako aj možnosť prirodzeného vetrania šatstva či lepších možností osvetlenia. Ak sa však naň necítite, ale by to vo vás vyvolávalo pocit snobstva, podobným riešením je vytvorenie šatníka pomocou posuvných presklených systémov, napr. v rohu spálne. Takéto riešenie je priestorovo nenáročné a efektné. Čo sa týka vybavenia šatníka, treba sa držať rovnakých odporúčaní ako pri šatníkových skriniach. Na zariadenie šatníkov dostať špeciálne maximálne variabilné systémy umožňujúce využitie priestoru podľa vašich potrieb.

Toto je len niekoľko možností akými cestami by ste si mohli vyriešiť svoje trápenia úložným priestorom. Aby ste sa s ním netrápili každých pár rokov, skúste si nájsť pre váš príbytok také riešenia, ktoré by rátali s viacerými zmenami vo vašej budúcnosti, ako sú napr. deti, či vaše hobby. Ak budete pamätať aspoň na tie základné, tak problém s riešením úložného priestoru sa bude vyskytovať veľmi sporadicky.

Viac sa dozviete v relácii REALITY na TA3


Späť

Predaj apartmánov na zimnú dovolenku

Praskajúci oheň v krbe, zimná lyžovačka pod oknom, to je hádam sen každého, kto má v obľube zimné dovolenky v zasneženej prírode. V poslednom období sa na Slovensku stala doslova módna kúpa apartmánových domov po väčšinou vo vysokohorských lyžiarskych strediskách. V porovnaní s ostatnými typmi nehnuteľností spájajú v sebe niekoľko výhod. V prvom rade sú výhodnou investíciou, pre tých, ktorí radi vidia svoje peniaze rásť. Ich prenájom počas obdobia, kedy ich práve neobývate, vám môže vyniesť pár tisícok navrch. No v neposlednom rade im nemožno uprieť,..

Ako na čistý vzduch v domácnosti? Bojujte s astmou počas leta efektívne Ako na čistý vzduch v domácnosti? Bojujte s astmou počas leta efektívne

Astma je nepríjemným ochorením, ktoré značne znepríjemňuje život. Horúci vzduch spôsobuje ešte väčšie problémy s dýchaním, vrátane kašľa a dusenia sa. Astmatici si preto musia dávať ešte väčší pozor. Popri liekoch a inhalátoroch existuje ešte niekoľko dobre mienených rád, ktoré môžete začať praktizovať počas leta, aby sa vám lepšie dýchalo.   Počuli ste už o domácich radách na astmu? Môžeme hovoriť o tzv. “radách starých mám”. Patríte medzi astmatikov alebo sa vám počas leta horšie dýcha? V jednom či v druhom prípade,..

Možné riziká pri hypotekárnych úveroch

Hypotekárny úver je stálej aj v dnešných časoch asi najbežnejším spôsobom, ako si ľudia dokážu zabezpečiť vlastné bývanie. A keďže hospodárska kríza je v súčasnosti snáď najviac skloňovaným pojmom, oslovili sme preto niekoľko finančných inštitúcií, aby sme sa od nich dozvedeli, aká je terajšia situácia na tomto poli a aké sú hlavné riziká pri poskytovaní týchto úverov.Ak sa rozhodneme zabezpečiť si bývanie pomocou hypotekárneho úveru, mali by sme si uvedomiť, že sme sa pustili do projektu, ktorý je behom na dlhé trate. Ak by sme ostali pri..

Zmluvy pri predaji nehnuteľnosti

Hovorí sa, že dobré zmluvy robia dobrých priateľov. Nie je to len veta, ktorú počujete pri uzatváraní akejkoľvek zmluvy, ale aj skoro v každom hollywoodskom filme s právnickou tematikou. Dobrá zmluva pri predaji a kúpe nehnuteľnosti totiž stavia všetkých jej účastníkov do pozície rovnocenných partnerov, kde nikto nie je zvýhodnený na úkor toho druhého. Opodstatnenosť tohto pravidla vám pomôže predísť rôznym komplikáciám pri predaji či kúpe akejkoľvek nehnuteľnosti.Pri predaji či kúpe akéhokoľvek typu nehnuteľnosti by ste si mali na začiatku tohto..

Pripravované zmeny v právnych úpravách - novela katastrálneho zákon a zákonov o notároch a advokácii

V súvislosti s pripravovanými zákonmi, ktorými sa majú zmeniť a doplniť katastrálny zákona, zákon o notároch a zákon o advokácii, nastanú mnohé legislatívne zmeny. Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal dňa 13.07.2009 okrem iného aj novelu zákona o notároch, ktorá bola schválená 24.6.2009 na 39. schôdzi NR SR. Po podpise by zákonné zmeny mali byť účinné od 1.9.2009. Cieľom navrhovaných právnych úprav je zvýšiť zvýšenie právnu a faktickú istoty zmluvných strán pri prevodoch nehnuteľností, definovať jednoznačného pôvodcu zmluvy o prevode..

Vznik nároku na províziu za sprostredkovanie predaja nehnutelnosti

Kedy vzniká realitnej kancelárii ako sprostredkovateľovi nárok na províziu za predaj nehnutelnosti? Podstata sprostredkovateľskej zmluvy spočíva v tom, že sprostredkovateľ obstará pre záujemcu uzavretie určitej zmluvy za odplatu. Pokiaľ ide konkrétne o sprostredkovanie predaja nehnutelnosti, zmluva, ktorej uzavretie sprostredkovateľ pre záujemcu obstaráva, je kúpnou zmluvou o prevode nehnutelnosti. Zákonné znenie podľa Občianskeho zákonníkaV zmysle ustanovenia § 774 Občianskeho zákonníka platí, že odmena (v praxi skôr označovaná..

Poistenie domácnosti a zodpovednost Poistenie domácnosti a zodpovednost

Pýtali ste sa niekedy sami seba, prečo by ste si mali vybavovať niečo ako poistenie domácnosti, alebo poistenie zodpovednosti keď už aj tak platíte za poistenie nehnuteľnosti a nechcete utrácať ďalších pár eur za mesiac, ktoré by ste si mohli ušetriť na krásny nový gauč, alebo na nový koberec ktorý ste videli v obchode? Treba si ozrejmiť predovšetkým, čo všetko zahŕňa poistenie nehnuteľnosti. Predstavte si, že Váš domov by niekto vzal, otočil ho strechou dolu, a začal by s ním triasť. Vaše veci, nábytok, oblečenie, knihy.... začali..

Ako ušetriť prostredníctvom stavebného sporenia Ako ušetriť prostredníctvom stavebného sporenia

Stavebné sporenie patrí dnes medzi najbežnešie formy sporenia ako si finančne zhmotniť svoje predstavy o vlastnom bývaní. Tak ako v každom segmente trhu, aj možnosti stavebného sporenia prinášajú novinky, ktoré sa prispôsobujú aktuálnym potrebám svojich spotrebiteľov. Hlavne pri súčasných možnostiach stavebného sporenia platí ono známe: „Kto šetrí má za tri.“ Aj preto prináša Prvá stavebná sporiteľňa, a. s. nové alternatívy ako urobiť svoje bývanie úspornejším.Ekologické šetrenieOd 1. januára 2008 platí novela zákona o stavebnom sporení, ktorá..

Kúpa nehnutelnosti zaťaženej vecným bremenom alebo záložným právom na nehnuteľnosti?

Pred samotnou kúpou zaťaženej nehnutelnosti je vhodné, aby si kupujúci v prvom rade jasne ozrejmil, či skutočne chce nadobudnúť nehnuteľnosť s ťarchou alebo nezaťaženú nehnuteľnosť. Jeho postup závisí od toho, či nehnuteľnosť je nadobúdaná priamo konaním kupujúceho alebo cez sprostredkovateľa - realitnú kanceláriu. Kupujúci by si mal vyžiadať relevantné a najmä aktuálne doklady ohľadne predmetnej nehnuteľnosti, napr. originál  listu vlastníctva. Na liste vlastníctva, ktorý môže získať od predávajúceho, od realitnej kancelárie..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.