Financovanie prác na bytovke domu

Keď sa obnova financuje prostredníctvom banky
Najlacnejšie požičiava štát
Možnosti financovania obnovy bytových domov
Štátny fond rozvoja bývania
Štátna dotácia
Ako dostať dotáciu ministerstva
Stavebné sporiteľne
Komerčné banky
Podmienky, za akých banky požičiavajú na obnovu bytov
Čo je pri poskytovaní úveru bankou dôležité

Úvery na obnovu bytového domu poskytujú komerčné banky aj stavebné sporiteľne, najvýhodnejšie však na tento účel požičiava štát.

Keď sa obnova financuje prostredníctvom banky



Na obnovu bytového domu si možno požičať aj od komerčnej banky. V minulosti táto možnosť nebola veľmi využívaná, pretože bolo potrebné ručiť bytmi v dome. V súčasnosti možno ručiť aj bez založenia majetku. Možnosti sú nasledovné: zmenka, postúpenie pohľadávok fondu opráv, záruka Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.

Pozor si však treba dať pri výbere banky najmú na to, komu vlastne banka požičiava. Výhradne spoločenstvám vlastníkov bytov požičiava Ľudová banka, UniBanka (tie však vyžadujú založenie nehnuteľnosti), ČSOB, Slovenská sporiteľňa aj VÚB banka. V niektorých bankách nie je problém získať pôžičku aj pre bytové družstvá, v Istrobanke aj obce a mestá a v Dexia banke aj developeri.

Banky majú okrem toho stanovenú minimálnu sumu, akú sú ochotné bytovým domom požičať. Obnovu bytového domu financuje napríklad HVB Bank už od 250-tisíc Sk a horná hranica nie je stanovená. Jeden byt by však nemal byť úverom zaťažený viac ako 300-tisíc Sk. V Tatra banke je najmenšia možná pôžička pre vlastného klienta 500-tisíc Sk, pre neklienta milión. VÚB požičiava najviac 5 miliónov. Výška úveru na jeden byt pritom nesmie byť nižšia ako 7-tisíc Sk alebo vyššia ako 300-tisíc Sk. Väčšina bánk financuje 100 percent nákladov obnovy domu a dom nemusí mať teda vlastné prostriedky. VÚB však požičiava najviac do výšky 90 percent výdavkov, UniBanka len do 70 percent.

Banky stanovujú rôznu dĺžku splácania úveru, niektorým treba požičané peniaze vrátiť najviac do 8 rokov, inde do 20 rokov. Úroky na úvery pre bytové domy nebývajú garantované, napríklad Tatra banka však poskytuje fixnú úrokovú sadzbu na celý čas.

Najlacnejšie požičiava štát



Najlacnejšia pôžičky na obnovu bytových domov poskytuje štát. Fond požičiava na nasledovné účely

  • na odstránenie statických nedostatkov,
  • na opravu a údržbu spoločných priestorov domu a spoločných zariadení domu
  • na zateplenie.

Zo Štátneho fondu rozvoja bývania si bytové domy môžu požičať za výhodný úrok 2,7 percenta. Doba splácania je takisto veľkorysá - 20 rokov. Podmienkou však je, že bytový dom musí mať na účte a vydokladovať minimálne 20 percent vlastných finančných prostriedkov z obstarávacej sumy, fond požičiava totiž najviac do výšky 80 percent obstarávacej ceny. Táto najvyššia suma predstavuje 8.000 Sk na štvorcový meter podlahovej plochy bytu. Osemtisíc korún je podľa stavbárov dosť vysoká suma na to, aby sa dom dal naozaj kvalitne obnoviť.

Možnosti financovania obnovy bytových domov

 

 

Štátny fond rozvoja bývania



Pôžička od Štátneho fondu rozvoja bývania je najlacnejšia. Úrok predstavuje 2,7 percenta ročne pri dobe splatnosti 20 rokov. Peniaze však tento rok už Štátny fond rozvoja bývania neposkytuje, vyčlenený obnos je už na tento rok prerozdelený. Nové žiadosti si môžu záujemcovia o úver podávať až od januára budúceho roku. Úver sa poskytuje na odstránenie systémového nedostatku alebo na komplexnú obnovu bytového domu - zateplenie, modernizáciou spoločných častí a spoločných zariadení bytového domu. Jeho výška predstavuje najviac 80 percent obstarávacích nákladov stavby, najviac však 8.000 Sk na štvorcový meter podlahovej plochy bytu.

Štátna dotácia



Obytné domy, pri ktorých odborný posudok preukáže, že majú systémovú povrchu môžu napríklad na zateplenie získať štátnu dotáciu až vo výške 50 percent potrebných vynaložených nákladov. Odborný posudok stojí od 50 až cez 100.000 korún a štát na jeho vypracovanie dotáciu neposkytuje.

Ako dostať dotáciu ministerstva



Krajskému stavebnému úradu predložiť žiadosť, podľa miesta stavby, žiadosť sa dáva vždy do konca februára.

O dotáciu môže žiadať iba:

  • právnická osoba,
  • spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
  • bytové družstvo,
  • obec alebo správca bytového domu.

Krajský stavebný úrad posúdi a overí, či žiadosť spĺňa podmienky na jej poskytnutie. Dotáciu možno poskytnúť do výšky 50 percent oprávnených nákladov vynaložených na odstránenie danej systémovej poruchy, najviac však vo výške 450 Sk na štvorcový meter podlahovej plochy bytu. Oprávnené náklady stavby sú náklady na stavebné práce a dodávky. Preukazujú sa rozpočtom stavby a zmluvou o dodávke stavebných prác. Dotácia môže byť poskytnutá len raz počas životnosti domu.

Stavebné sporiteľne



Spoločenstvá vlastníkov alebo iné osoby, ktoré si chcú na obnovu budovy požičať od stavebnej sporiteľne by sem mali najprv približne dva roky šetriť a až potom požiadať o úver. Medziúver bez predchádzajúceho sporenia možno takisto získať a to pomerne rýchlo, je však drahší. Pri medziúvere sa úroky pohybujú od 4,79 percenta do takmer 8 percent. Pri stavebnom úvere sa úroky pohybujú od 2,9 percenta do 6 percent ročne. Stavebné sporiteľne zaručujú úroky počas celej doby splácania. Väčšina komerčných bánk úroky mení aj počas doby splácania úveru.

Úver zo stavebnej sporiteľne musí schváliť dvojtretinová väčšina vlastníkov bytov v dome.

Komerčné banky



Na obnovu bytových domov už požičiavajú aj komerčné banky. Pri výbere banky si treba overiť, či požičiava aj bytovým družstvám alebo správcovským spoločnostiam, niektoré totiž požičiavajú len spoločenstvám vlastníkov bytov. Za úver sa väčšinou ručí nehnuteľnosťou - teda bytmi vlastníkov.

Podmienky, za akých banky požičiavajú na obnovu bytov



Banky berú do úvahy najmä spôsob ručenia za poskytovaný úver. Iný spôsob ručenia: Za úvery možno ručiť aj nasledovným spôsobom. Slovenská záručná a rozvojová banka poskytuje záruky za úvery: Na obnovu, modernizáciu alebo opravu spoločných častí/zariadení domu, ktoré poskytla komerčná banka alebo stavebná sporiteľňa spoločenstvám vlastníkov bytov, správcom bytového fondu, družstvám, bytovým podnikom.

Žiadosť sa podáva prostredníctvom úverujúcej banky, ktorá ju postúpi Slovenskej záručnej a rozvojovej banke. O poskytnutí a výške bankovej záruky rozhoduje na návrh komisie minister výstavby a generálny riaditeľ záručnej banky. Bankovú záruku možno poskytnúť do 100 percentnej istiny úveru, a to ak výška úveru nie je nižšia ako 7-tisíc alebo vyššia ako tristotisíc na jeden byt. Doba platnosti záruky závisí od výšky úveru na jeden byt.

Pozornosť venujú napríklad aj tomu, ako čiže správcovská spoločnosť, bytové družstvo alebo spoločenstvo vlastníkov nakladá s prostriedkami vo fonde opráv a v akej výške ich vlastníci bytov do fondu odvádzajú a či ich odvádzajú pravidelne.

Pri podmienkach, za akých banka poskytne úver je dôležitý aj počet neplatičov v dome. Vysoký počet neplatičov v dome ohrozuje dobré podmienky, dom môže dostať napríklad nevýhodný úrok. Dôležité je aj vek a celkový stav objektu. Banka prihliada aj na vekové zloženie obyvateľov bytovky.
 

Čo je pri poskytovaní úveru bankou dôležité



Sadzba:

Sadzby banky menia zvyčajne minimálne raz do roka, niekedy aj dvakrát ročne.

Úrok:

Bankové úroky pri takomto type úveru sa v súčasnosti pohybujú od 3,9 približne do 7 percent ročne. Každá banka má svoje podmienky, výška úrokov je však v každom konkrétnom prípade individuálna.

Doba splatnosti:

Závisí takisto od individuálnych podmienok konkrétnej banky, najčastejšie sa doba splatnosti pohybuje do 10 až 15 rokov.

Výška úveru:

Najmenej si možno požičať 250-tisíc korún, horná hranica výšky úveru nebýva respektíve nemusí byť obmedzená. Niektoré banky stanovujú limit na jeden byt.

 

 

Späť

Klamlivá reklama o novostavbách? Klamlivá reklama o novostavbách?

Nie je to tak dávno čo médiami prešla správa, ako niektoré reklamy zavádzajú pri prezentácii bytových novostavieb v Bratislave. Bilbordy s vizualizáciami novostavieb ich prezentujú ako to najkrajšie miesto na zemi, kde by potencionálny zákazník mal určite investovať svoje peniaze, pričom reálny stav novostavby je celkom iný. Nuž bežný človek by si povedal, že na verejnosť znova len prenikli fakty, ako zákazník ťahá znova za kratší koniec a ako ho chce predajca len oblafnúť. Ide však pri prezentácii vizualizácií o skutočné zavádzanie?Čo novostavba, to najkrajšie..

Poplašné systémy a zabezpečovacie zariadenia

 Uvažujme ako zlodejFaktory ovplyvňujúce rozhodnutie vlamačovTakže ako sa chrániť?DvereZámokOkná a zasklené plochyPoplašné systémyDelenie poplašných systémovMagnetické poplašné zariadenie Ľudskou prirodzenosťou je potreba chrániť seba, svojich najbližších a svoj majetok od nepamäti a na to využíva dodnes všetky svoje dostupné možnosti. V dnešných časoch je dôležitejšie krízovým situáciám predchádzať, ako ich riešiť a ľudia sa zaoberajú svojou ochranou o väčšej miere než v minulosti. Týka sa to aj bezpečnosti jednotlivcov a rodín a zabezpečenia..

Ochrana pred vlhkosťou v nehnuteľnostiach

Mať strechu nad hlavou a nohy v teple a suchu. Často obyčajné želanie mnohých ľudí, ktorí túžia po bežných veciach. Ale mnohokrát väčším problémom pri tomto želaní nebýva ani tak postaranie sa o vlastný príbytok, ale skôr udržanie sucha vo vlastnom príbytku. Zatekajúce a plesnivé steny mátajú totiž nejedného majiteľa rodinného domu či bytu aj v dnešnej dobe. Mnohokrát si preto dávame pri pohľade na takto prikrášlenú stenu otázku: „Kde sa vlastne stala chyba?"S vlhkosťou stien a plesňou sa stretávame pri veľkom množstve nehnuteľností. Bohužiaľ..

Obťažuje vás sused hlasnou hudbou? Bráňte sa!

„ Pokiaľ sa žalobca domáha ako vlastník nehnuteľnosti ochrany proti hluku, je potrebné žalobný návrh formulovať tak, že žalovaný je povinný zdržať sa obťažovania žalobcu hlukom z (v žalobe uvedeného) pozemku žalovaného (prípadne i z inej veci patriacej žalovanému), prenikajúcim na (v žalobe uvedenú) nehnuteľnosť žalobcu. Pokiaľ súd zistí, že dochádza k obťažovaniu nad mieru primeranú pomerom (prípadne, že ide o vážne ohrozenie výkonu jeho práva), žalobe vyhovie; v odôvodnení rozsudku určí mieru obťažovania, ktorá je v danej veci primeraná..

Otázka platnosti nájomnej zmluvy dovolenie ako mimoriadny opravný prostriedok

Otázku platnosti nájomnej zmluvy môže súd v konaní o vypratanie nebytových priestorov riešiť ako otázku predbežnú; nedostatok samostatného návrhu na určenie neplatnosti nájomnej zmluvy nie je dôvodom prípustnosti dovolania podľa § 237 písm. e) OSP.(Uznesenie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 30. septembra 2002, sp. zn. 2 Cdo 105/02) Okresný súd v P. vydal dňa 26.03.2001 rozsudok, č. k. 15 C 94/00-29, ktorým žalovanému uložil povinnosť vypratať nebytové priestory nachádzajúce sa na prvom poschodí v Divadle J. Z. v P. Predmetným nebytovým priestorom..

Zabezpečovací prevod práva k nehnuteľnosti

V slovenskej spoločnosti dlhodobo rezonovala otázka rozporuplného konania nebankových subjektov, ktoré poskytli občanom pôžičky na základe zmluvy o pôžičke, pričom občania za splnenie svojich záväzkov vrátiť požičanú sumu spolu s príslušným úrokom „ručili“ svojimi nehnuteľnosťami. Súčasťou týchto zmlúv bolo ustanovenie o tzv. zabezpečení záväzku prevodom práva k nehnuteľnosti. A tak v mnohých prípadoch došlo k uzavretiu zmlúv, z ktorých vyplývajúce záväzky občania neboli schopní, a to i pri vynaložení dobrej vôle, plniť. V konečnom..

Vlastníte nehnuteľnosť? Nezabudnite na poistenie.

Ako sa stanovuje poistná suma?Kedy je poistenie povinné?Poistenie obytných budovPoistenie domácnostiRozhovor s riaditeľom úseku neživotného poistenia Ing. Martinom GergelymPrečo by si majitelia bytov a domov mali nechať poistiť svoj majetok?Aké druhy poistenia odporúčate klientom, čo sa týka nehnuteľností?Existujú nehnuteľnosti, ktoré jednoducho poistiť nemožno - nevzťahuje sa na nich žiaden druh poistenia?Aký je rozdiel medzi jednotlivými druhmi poistenia, čo sa týka nehnuteľností?Ako má postupovať klient, ktorý si chce nechať poistiť domácnosť alebo nehnuteľnosť?Každý..

Stavebné sporenie

Stavebné sporeniePrincíp a priebehVýhodyDôležité pojmyStavebné sporenie je dnes jedným z najefektívnejších nástrojov financovania bytovej výstavby nielen vo vyspelých západoeurópskych ekonomikách ale aj u nás. Prvým oficiálnym dňom, počas ktorého začala Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., vykonávať svoju činnosť, bol 16. november 1992. Prvá stavebná sporiteľňa a. s., bola prvou špecializovanou bankou tohto druhu v strednej a východnej Európe. Založili ju tri renomované európske bankové domy: Slovenská štátna sporiteľňa, š.p.ú. (v súčasnosti Slovenská..

Súčasná podoba finančných úverov

„Hypotéka, slovo ktoré sa v poslednom období hrnie na nás snáď zo všetkých strán. Na celom svete sa stala synonymom finančnej krízy. My si ju však budeme v tomto článku všímať ako produkt, pomocou ktorého si môžeme zabezpečiť svoj sen o bývaní. Z tohto dôvodu sme oslovili niekoľko finančných inštitúcií na Slovenskom finančnom trhu, aby mám pomocou modelových príkladov ponúkli svoje produkty.“Čo by ste mali vedieť o úveroch na bývanieNa začiatku by sme si mali povedať, na čo vlastne hypotekárny úver slúži. Tento druh služby pre klienta znamená..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.