Okná


Drevo
Plastové okenné rámové vlysy
Oceľové okenné rámové vlysy
Hliníkové rámové vlysy
Kombinované
PLASTOVÉ OKNÁ - z čoho si vybrať?
Výhody plastových okien oproti ostatným rámom
Koľko také okno vydrží?
Údržba plastových okien
Pridanie ďalšieho skla
Náhrada jednoduchého zasklenia izolačnými dvojsklami
Montáž plastových okien
Nalepenie priehľadnej izolačnej fólie priamo na sklo okna


Z funkčného hľadiska majú okná dve základné poslania. Ich úlohou je zaistiť prirodzené vetranie miestnosti a jej prirodzené osvetlenie. Presne na takýto účel sa používali od nepamäti. V dnešných časoch si už ale môžeme vybrať okná podľa presných požiadaviek. O rozdelení okien a zastúpení druhov na našom trhu sa dočítate nižšie. Budeme sa venovať najmä plastovým oknám, pretože sú momentálne najrozšírenejšie medzi novostavbami.
Okná môžme rozdeliť najmä podľa materiálu použitého na ich výrobu.
 
 

Drevo




Pre svoje tepelnoizolačné vlastnosti je vhodným materiálom na výrobu okien. Ďalšími prednosťami dreva sú jeho estetické vlastnosti reprezentované prirodzenou štruktúrou a prírodnou farbou. Nevýhodou dreva, ako organického materiálu je jeho nízka odolnosť organickým škodcom (plesne, huby, hmyz), vlhkosti a ohňu.

Z toho vyplýva nevyhnutnosť povrchovej úpravy. Najvhodnejšia je taká, ktorá nepotláča prirodzenú štruktúru a farbu dreva. Okno, ako exponovaný prvok, je vystavené pôsobeniu slnečného žiarenia, vode a mrazu, čo si vyžaduje stálu údržbu drevených rámových vlysov. V súčasnosti sú okná vyrábané v súlade s europrogramom priemyslu výroby okien z lamelovaných profilov.

Drevené okná a dvere svojou dlhoročnou tradíciou pôsobia esteticky a prirodzeným dojmom. Spôsob vypracovania a dokonalá povrchová úprava dáva vyniknúť drevu. Tento prírodný materiál je ekologicky prijateľný ako pri výrobe, používaní, aj pri likvidácii. K najväčším výhodám samozrejme patria tepelno izolačné vlastnosti (netvoria sa tepelné mosty), vysoká tvarová stálosť, rôzne druhy riešenia výrobku podľa priania.
Najväčšou výhodou euro okien a dverí je možnosť nekonečnej renovácie a inovácie lakovaním.
 
 

Plastové okenné rámové vlysy




Musia byť vystužené kovovým profilom, ktorý má antikoróznu úpravu. Pre zlepšenie teplo-technických vlastností vlysov sa vyrábajú viackomorové systémy. V súčasnosti sú štandardom troj až päť komorové profily.

K zlepšeniu teplo-technických vlastností plastových okien prispieva aj vyplnenie komôr profilu tepelnoizolačným materiálom, napr. tvrdenou polyuretánovou penou ( PUR ). Výhodou plastových okien je ich minimálna náročnosť na údržbu. Ich nevýhodou je, že sú hermeticky uzavreté, z čoho vyplýva, že poskytujú iba minimálnu infiltráciu vzduchu, preto sa odporúča používať plastové okná s vetracou štrbinou.
 
 

Oceľové okenné rámové vlysy




Sú konštruované z uzavretých rámových profilov. Môžu byť s prerušením tepelného mosta alebo bez prerušenia tepelného mosta.

Pre obytné, resp. vykurované alebo temperované priestory je nutné použiť okno s prerušeným teplým mostom.

Prerušenie tepelného mostu, ktoré musí byť súvislé po celom obvode okna, rozdelí rámový profil na vnútornú teplú zónu a vonkajšiu studenú zónu. Materiál prerušujúci tepelný most okrem požiadavky na nízky koeficient tepelnej vodivosti musí zabezpečiť statickú únosnosť rámového profilu ako celku. Ako prvok na prerušenie tepelného mostu sa používa profil z polyamidu vystužený sklenými vláknami. Priestor medzi kovovými a polyamidovými profilmi môže byť vyplnený vzduchom alebo vysokoúčinným tepelným izolantom.
Povrchová úprava oceľových okenných rámových vlysov môže byť prevedená pozinkovaním alebo chrómovaním.
 
 

Hliníkové rámové vlysy




Rovnako ako oceľové môžu byť konštruované s prerušeným alebo neprerušeným tepelným mostom. Požiadavky sú podobné ako pri oceľových rámových vlysoch.

Povrchová úprava hliníkových profilov môže byť anodickou oxidáciou alebo práškovými technológiami, ktoré poskytujú farebné prevedenie vo všetkých odtieňoch stupnice RAL.

Tieto typy okien však už vychádzajú z trendu a sú čoraz menej využívané.
 
 

Kombinované




Najčastejšie používanou kombinovanou materiálovou bázou pri výrobe okien je kombinácia dreva so zliatinami hliníka, pri ktorej sa využívajú dobré materiálové vlastnosti dreva a trvanlivosť hliníkových prvkov. Spodný rámový vlys okna je drevený a je opatrený hliníkovou okapnicou, ktorá plní funkciu prekrytia styku, chráni spodný rámový vlys okna pred účinkami vody, plní funkciu odvodňovacích drážok dekompresnej dutiny a tvorí dosadaciu drážku pre uzáver dekompresnej dutiny.

Ďalšou, menej používanou materiálovou kombináciou je kombinácia plastu s hliníkom.
 
 

PLASTOVÉ OKNÁ - z čoho si vybrať?




Zvyčajne vám firma ponúkne produkt šitý na mieru, väčšinou nie sú dopredu určené typy okien. Všetky parametre (veľkosť, tvar rámu a to či už sa jedná o klasický obdĺžnik, skosené okno, zaoblené či kruhové) sa navrhujú priamo na mieste podľa aktuálnych dispozícií podmienených stavbou. Zákazníci si vyberajú podľa najmä podľa určitých vonkajších vlastností a funkcií profilu. Takou prvoradou je farba. Za základnú sa považuje biela, ale podľa vášho priania dnes už dostanete absolútne všetko. Ďalšími preferovanými odtieňmi sú najrôznejšie imitácie dreva. V minulosti sa zafarbenie dosiahlo pomocou fólie nalepenej na povrchu, dnes už nie je problém v procese výroby primiešať farbivo do plastu, tak, aby bol dosiahnutý požadovaný efekt.

Podľa spôsobu otvárania je možné vyberať z tradičných otváracích okien, kombinácie otváracích a sklápacích, pevných, posuvných alebo skladacích. Kovanie býva obvykle celoobvodové, to znamená, že zaisťuje uzamknutie prvku po celom obvode pomocou jednej kľučky. Farebné odtiene kľučiek sa dajú zvoliť podľa priania zákazníka.

Ďalším rozhodnutím, ktoré je iba na vás, bude výber počtu skiel vo vašom okne. Zákazník, si môže vybrať, či bude mať v oknách klasickú dvojsklenú výplň, alebo okno s iným počtom skiel. Dobrá firma vám tiež ponúkne na výber rôzne varianty sklenených tabulí od klasického izolačného dvojskla, cez špeciálne sklá vitrážové, zrkadlové, s UV filtrom či so zvýšenou tepelnou a zvukovo izolačnou schopnosťou. Musíte počítať s tým, že si každú požiadavku navyše bude firma honorovať podľa svojho cenníka.
 
 

Výhody plastových okien oproti ostatným rámom




Spolu s takýmto typom okien si vyberiete veľké množstvo výhod. Absolútne prvým plus je dokonalá tepelná izolácia. Po priebežnom zúčtovaní zistíte, že vaše náklady na vykurovanie sa znížili približne o polovicu. Vylepšená ochrana proti prieniku vonkajšieho hluku zasa ušetrí naše uši a nervy. Plastové profily majú takmer neobmedzenú životnosť a nevyžadujú žiadnu renováciu. Na rozdiel od dreva sa nemusia natierať ochrannými lakmi ani naďalej udržovať. Ich farby zostávajú rovnaké i navzdory premenlivému počasiu a znečistenému ovzdušiu. Nepodliehajú korózii, práchniveniu ani skrehnutiu po mnohoročnom používaní.

Priľnavé tesnenie zo silikónovej gumy na ráme i krídlach celkom zabraňuje pretekaniu vody i prieniku prachu. Naviac sa väčšina konštrukcií vyrába z ťažko zápalných a samozhášajúcich hmôt a je teda oveľa lepšie protipožiarne zabezpečená ako napríklad drevo. A nakoniec, plastové okná majú rovnako ako špičkové drevené výrobky, ako napríklad Eurookno, zabudované mikrovetranie, takže i pri úplnom uzavretí prepúšťajú určité množstvo vzduchu, ktoré je podľa normy nevyhnutné na jeho výmenu v miestnosti.
 
 

Koľko také okno vydrží?




Každá firma dáva individuálne záruky. Vplyvom konkurencie sa však ich platnosť neustále predlžuje, takže solídne firmy dnes už ponúkajú desaťročnú záruku na okná a celoživotnú na farebnú stálosť. Predpokladaná životnosť je 80 rokov. Po uplynutí tejto doby by sa malo vymeniť tesnenie, poprípade i kovanie, čo je pomerne nenáročná záležitosť. Ostatné časti okna vydržia podľa odhadov až dvakrát dlhšie.
 
 

Údržba plastových okien




Ďalšou nepopierateľnou výhodou takéhoto druhu rámov je ich údržba. Jedinú vec, ktorú si musíte všímať je, aby ste ich pri čistení nepoškriabali. Teda rám a krídla okien čistíme zásadne neagresívnymi prostriedkami bez piesku. Na odstránenie prípadných škvŕn nikdy nepoužívajme nitrocelulózové riedidlo. Ak nejdú odstrániť bežnými saponátmi či obyčajným liehom, poraďme sa radšej s výrobcom. Sklá môžeme umývať podľa svojich zvyklostí bežnými prostriedkami na čistenie okien. Izolačné okná s dvoma sklami sú už výrobcom nepriedušne uzavreté, takže sa do nich nemôže dostať žiadny prach a umývame ich iba zvonka. Ak by sa vo vnútri objavila nejaká nečistota, je to vec reklamácie. Na zachovanie riadne fungujúceho kovania sa odporúča udržovať jeho klzné časti v čistote a raz za rok ich premazať bežným olejom, napríklad na bicykle alebo šijacie stroje.
 
 

Pridanie ďalšieho skla




Tepelné straty sa zmenšujú s rastúcim počtom skiel, vykurované miestnosti je optimálne osadzovať dvojitým alebo zdvojeným oknom. Ak je okno zasklené jednoduchým zasklením, dá sa pridať ďalšia tabuľka skla v samostatnom ráme, ktorý sa primontuje na existujúce okenné krídlo pri zachovaní všetkých súčasných funkcií okna (otváranie, jednoduché umývanie či prípadná výmena skla vrátane rámu). Naviac sa dosiahne i zlepšenie akustickej izolácie pri zachovaní rovnakej miery svetelných ziskov. Podľa potreby je možné sklo v ráme voliť s rôznymi tepelno-technickými vlastnosťami na zvýšenie tepelného odporu okennej plochy, poprípade sa dá toto opatrenie kombinovať s inštaláciou izolačnej fólie. Pred osadením rámu je potrebné zistiť statický stav okenného krídla, rámu a závesov, montážou rámu so sklom totiž dôjde k zvýšeniu ich zaťaženia. Náklady na dodatočné sklo sú závislé na celkovej veľkosti okna, pohybujú sa v rozmedzí 1.800 – 2.200 Sk/m2 okna. Návratnosť sa počíta v rokoch.
 
 

Náhrada jednoduchého zasklenia izolačnými dvojsklami




Izolačné dvojsklo môže nahradiť jednoduché zasklenie v prípade, že to dovoľuje konštrukcia rámu okenného krídla a to z hľadiska tvaru a technického stavu okenných krídel, rámov a závesov. Náhradu skla dvojsklom je nutné posúdiť z pohľadu dodatočného zaťaženia. Do drevených okien v dobrom technickom stave sa dajú dvojsklá osadiť väčšinou bez problémov, kovové rámy naopak vyžadujú takmer vždy výmenu celých okien. Izolačné dvojsklá majú rôzne izolačné stupne, pri zvlášť vysokých požiadavkách na tepelnú pohodu v blízkosti okien je vhodné voliť dvojsklá s vysokým tepelným odporom.

Vaše peniažky na výmenu skiel v celom dome sa vám vrátia cez vykurovanie približne o desať rokov.
 
 

Montáž plastových okien




Ak si chcete dať vymeniť okná za plastové, nemusíte sa báť, že budete spať týždeň v chlade. Celá montáž aj s vybratím starého rámu trvá približne jeden deň. Väčšinou je to záležitosťou jednej firmy, ale nie je výnimkou, že dopoludnia vám príde jedna firma staré okná vybrať a poobede príde ďalšia už s novými, ktoré vám osadí.

Vybúranie starých okien neprebieha ako demolačná práca. Rám sa jednoducho prereže a vyberie a do tohto miesta sa osadí nový. Ten sa upevňuje pomocou hmoždiniek zavŕtaných vo vzdialenosti 70 cm od seba. Tesnenia medzi rámom a stenou domu sa zaistia montážnou penou. Potom nasleduje už len zamazanie bokov murárskou lyžicou, poprípade olištovanie rámu a práca je hotová. Asi o týždeň, až všetko poriadne zaschne, je možné okolie okien ešte premaľovať.

Spolu s výmenou okna môže samozrejme prebiehať i výmena vonkajšieho alebo vnútorného parapetu. Vnútorné sú obvykle vyrobené z drevotriesky potiahnuté laminátom, ktorý je veľmi odolný proti oteru a má mimoriadnu trvanlivosť. Na bočné plochy sa dajú ešte použiť nažehľovacie hrany zhodných vzorov alebo koncovky v doplnkových farbách. Hĺbka parapetu býva od 150 až do 500 mm. Vonkajšie okenné parapety sú naopak vyrábané z hliníkového plechu povrchovo upraveného eloxovaním do niekoľkých farieb. Väčšinou sa jedná o bielu, tmavohnedú, bronzovú alebo striebornú. Hĺbka sa väčšinou pohybuje od 150 do 360 mm, pričom boky parapetov sú kryté plastovými koncovkami.

Okenné rolety je možné rozdeliť na vnútorné, medziokenné a vonkajšie. Pre každý typ roliet je dobré posúdiť účel, na ktorý bude roleta používaná. Nákupné náklady na tieto rolety sú pri tých jednoduchších niekoľko sto korún, pri najzložitejších, ktorými môžu byť i elektricky ovládané mechanizmy, vyjde ich inštalácia na tisícky korún.
 
 

Nalepenie priehľadnej izolačnej fólie priamo na sklo okna




Pri tejto fólii je nutné mať na pamäti, že čím je fólia účinnejšia, tým je i tmavšia a prepúšťa do miestnosti menej denného svetla. Pri pamiatkovo chránených objektoch býva zafarbenie fólie neprijateľné. Druhou nepríjemnou vlastnosťou týchto fólií je fakt, že síce zabraňujú nadmerným únikom tepla z miestnosti, ale bránia i vstupu tepla do miestnosti. V zime sa tak nedá počítať s tepelnými ziskami zo slnečného žiarenia. Fóliu je teda vhodné umiestňovať na severných fasádach či na plochách, kde nie je priamy tepelný zisk zo slnečného žiarenia. Na okná južných fasád sa fólie umiestňujú, aby sa zabránilo nadmernému ohrievaniu interiéru najmä v letných mesiacoch. Ceny izolačných fólií sú v rozmedzí 750 – 1500 Sk/m2, návratnosť je okolo 5 – 10 rokov.


Späť

Predaj nehnuteľnosti, ako zvýšiť hodnotu bytu pred predajom v 7 krokoch. Predaj nehnuteľnosti, ako zvýšiť hodnotu bytu pred predajom v 7 krokoch.

Predaj bytu je dôležitým rozhodnutím, preto je dôležité, aby bol byt v dobrej kondícii a mal čo najvyššiu hodnotu. Tu je 7 krokov, ako zvýšiť hodnotu vášho bytu pred predajom.   1. Vylepšenie vzhľadu a výber správnych farieb Prvým krokom je vylepšenie vzhľadu bytu. To môžete urobiť tým, že použijete svetlé a jasné farby na steny a vyberiete moderný nábytok. Tieto zmeny môžu zvýšiť atraktivitu bytu a pritiahnuť viac kupcov. Vzhľad bytu môže veľmi ovplyvniť to, ako sa v ňom cítite a ako sa bude páčiť potenciálnym nájomcom..

Ako znížiť hlučnosť práčky a kúpeľne: Efektívne riešenia pre tichší domov Ako znížiť hlučnosť práčky a kúpeľne: Efektívne riešenia pre tichší domov

Asi nikdy predtým sme sa nesnažili tak ako v dnešnej hektickej dobe, nájsť vo svojom vlastnom dome príjemné ticho a pohodlie. Možné je to vďaka niekoľkým jednoduchým opatreniam, medzi ktoré sa radí aj odstránenie najväčších zdrojov hluku. A nakoľko je jedným z nich práve práčka, pozrieme sa na spôsoby, ako znížiť jej hlučnosť a premeniť kúpeľňu na oázu pokoja a harmónie. Kvalitná kročajová izolácia Kročajová izolácia je kľúčovým prvkom pri znížení hluku v domácnosti. Ide o materiál, ktorý sa používa na izoláciu podláh a stien,..

Flexibilné sedenie na sedacích vakoch pre deti aj dospelých Flexibilné sedenie na sedacích vakoch pre deti aj dospelých

Pohodlné bývanie je snom každého dospelého človeka. Žiť vo svojom vlastnom priestore, mať ho zariadený podľa svojich predstáv a cítiť sa ako doma. Zabezpečte to všetkým členom rodiny a o skvelú atmosféru budete mať postarané. Na to, aby sa všetci cítili doma pohodlne, musia mať svoje sedenie na trávenie voľného času, a to či už na sedačke, sedacom vaku, či v kresle. Práve sedacie vaky pre deti sú ideálne, pretože ich môžete pokojne presúvať po celej domácnosti.   Výhody pohodlných vakov Tieto vaky sú v posledných..

Základné požiadavky na vnútorné prostredie bytových a nebytových budov z hľadiska tepelno-vlhkostnej mikroklímy - byty nižšieho štandardu a ubytovacie zariadenia

V oblasti práva sociálneho zabezpečenia vydalo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR) dňa 18.06.2008 vyhlášku č. 259/2008 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na vnútorné prostredie budov a o minimálnych požiadavkách na byty nižšieho štandardu a na ubytovacie zariadenia. Predmetná právna úprava vychádza zo zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, konkrétne z jeho ustanovenia § 62 ods. 1 písm. f), ktoré splnomocnilo MZ SR vydať predmetnú vyhlášku. Táto obsahuje právnu úpravu a podrobnosti týkajúce sa nehnuteľností..

Narúšanie pokojného bývania ako predpoklad pre zánik nájmu bytu

Rada by som sa informovala, či nás bytové družstvo môže kvôli dcére vysťahovať z bytu? Nemáme kam íst bývať a dá sa tomu vyhnúť, ak bytové družstvo zruší dcére trvalý pobyt a ona odíde preč? Vlastníkom bytu  je bytové družstvo a ja a manžel ako spoloční členovia družstva sme nájomníkmi. Máme dospelú dcéru, ktorá má totožný trvalý pobyt ako my a v čase našej neprítomnosti (manžel je dlhodobo mimo bytu a ja kvôli práci) býva dcéra v byte a susedia sa sťažujú, zatiaľ len ústne, na bytovom družstve, že za dcérou chodia všelijaké..

Neplatnosť právneho úkonu v konaní o dedičstve

Sme štyria súrodenci. Naša mama zomrela v roku 2005, kedy prebehlo aj dedičské konanie. Mama ešte za života uzavrela s naším bratom kúpnu zmluvu, ktorou mu predala časť „rodičovského“ domu a časť mu darovala. V zmluve si vyhradila právo doživotného bývania a darovanie podmienila, že ju brat doopatruje a bude sa o ňu starať. Nestalo sa tak, odcestoval na dlhé obdobie do Nemecka a o mamu sa staral náš otec a my. Dokonca brat nezaplatil ani cenu za kúpu domu, ale ako vlastník domu figuruje on. Brat nám zmluvu nechce ukázať, mama nám kúpnu zmluvu tiež odmietala..

Vývoj cien bytov v Bratislave v roku 2008

Skoro každého, ktorý či už má byt alebo si ho ešte len plánuje obstarať, zaujíma vývoj cien bytov a hlavne prognóza do budúcnosti. Prvé sa dá ukázať na základe zozbieraných údajov, druhé sa dá v súčasnosti len veľmi obtiažne predpovedať.Pozrime sa teda, čo sa na trhu s bratislavskými bytmi dialo od januára 2008 po čiastočnom cca mesačnom (vianočnom) útlme, ktorý nastal po zatiaľ najväčšom realitnom boome na Slovensku v jeseni 2007, kedy boli ceny za meter štvorcový starých bytov v hlavnom meste drahšie ako ceny za meter štvorcový v novostavbách.Realitný..

Prečo a ako si správne poistiť nehnuteľnosť

Stalo sa Vám už, že ste počuli o niekom kto prišiel o svoj dom alebo byt? Nečakané nehody ako prasknuté potrubie, požiar alebo spadnutý strom na strechu sa môžu pripliesť do života každému. Každý z Nás si svoju nehnuteľnosť necháva poistiť z rôznych dôvodov. Najčastejšími pocitmi, ktoré nami hýbu sú strach, chtíč po pocite istoty a bezpečia, alebo pre niektorých dokonca prestíž. Sú ale tieto pocity hodné toho, aby sme pravidelne platili sumu, za ktorú snáď nikdy nebudeme musieť vyžadovať protislužbu? ÁNO. Každému..

Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené? Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené?

Potreba bývania tu vždy bola a stále bude. Nič na tom nemení ani pandémia COVID-19, ktorá podaktorým aj v tomto roku poriadne prevetrala peňaženky. Na Slovensku pritom výrazne prevyšuje trend vlastného bývania nad prenájmom. Je možné v súčasnej nepriaznivej finančnej situácii získať bývanie, aj keď nemáte nič usporené? O tom si povieme v našom článku Dom alebo byt?V prípade, ak nemáte žiadnu finančnú úsporu sa môže zdať, že bývanie vo vlastnom dome je len krásnym snom, a že to jediné, na čo máte, je nejaký priemerný 2-3 izbový byt. Nemusí to..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.