Bývanie v meste a na dedine

Ako sa hovorí, život je otázka priorít. Túto vetu nepoznáme len ako slogan jednej reklamy, ale týka aj spôsobu nášho života v oblasti hodnôt, či praktického života, napr. bývania. Asi najviac sa však prejavuje vo výbere možnosti bývania v meste, alebo na vidieku. Zatiaľ čo v iných oblastiach bývania sa dá čitateľom presne poradiť, výber z týchto dvoch oblastí je skôr témou, kde samotné rozhodnutie je akousi zmesou vlastného presvedčenia a finančných možností, ktoré na splnenie svojej túžby máte.

Aj keď Slovensko nepatrí k tým najvyspelejším krajinám sveta, otázka štýlu a kvality bývania sa už pred pár rokmi predsa dostala aj do našich končín. A tak mnohé lifestylové časopisy sa priam predbiehajú v témach týkajúcich sa zlepšenia bývania. Medzi tieto témy nepochybne patrí aj téma, týkajúca sa výhod a nevýhod bývania v meste a na vidieku. Ako pomoc k týmto témam ponúkajú vyjadrenia úspešných ľudí, ktorí si bývanie na vidieku nevedia vynachváliť, až po mladé rodiny s deťmi, ktoré hľadajú pre výchovu svojich detí len to najlepšie prostredie. Preto ak hľadáte pre seba nové bývanie, kde základnú dilemu pri výbere tvorí jeho hľadanie v meste či na vidieku, tak nasledujúce riadky sú určené priamo vám.  

Určite každý z nás má svoje sny, ale pokiaľ nemajú svoje „finančné krytie“, tak zostanú stále len snami. V horšom prípade sa stanú nočnou morou pri zadĺžení sa, či neschopnosti splácať úver za svoju nehnuteľnosť. Otázka rozhodovania bývania na vidieku či v meste preto skôr „vŕta“ hlavou majetnejším ľudom, pretože priemerný slovenský občan je niekedy vôbec rád, že dostal od banky hypotéku. Otázku kvality bývania, či lokality v súčasnosti preto nepovažuje až tak za prioritnú. V dnešnej dobe veľmi veľa mladých ľudí, ktorí prišli za prácou do mesta, svoje prvé vlastné bývanie totiž rieši hypotekárnym úverom a kupuje si jeden až dvojizbový byt v jeho okrajovej časti.

Preto niektoré články o tom, ako si napr. mladá novinárka, ktorá prišla za prácou do Bratislavy chce kúpiť rodinný dom na vidieku, pretože jej chýba rodný Gemer, vyznievajú ako texty z oblasti „science fiction“. Nuž nepochybne sa nájdu aj takéto „šťastné prípady“, tie však nie sú mernou mincou pri argumentácii v rozhodovaní sa medzi mestom a vidiekom. Aj keď pri rozhodovaní medzi týmito lokalitami stojí určitá forma túžby, ktorá nemá racionálny charakter, existuje celý rad všeobecných argumentov pre jeden, či druhý spôsob bývania. A práve na ne by ste určite nemali zabúdať, ak sa už rozhodujete, či by ste na miesto panelovej zástavby neskúsili radšej rodinný domček na vidieku.  

Bývanie v meste

Takže poďme pekne po poriadku a povedzme si pár viet o mestskom spôsobe života. Je nepochybné, že život v meste sa od toho vidieckeho líši v mnohých ohľadoch. Medzi základné príčiny toho, prečo ľudia uprednostňujú bývanie v meste, patrí dlhodobá individualizácia spoločnosti. Človek tu má vyššiu mieru anonymity, čo je pre niekoho veľmi dôležitým aspektom. Tento aspekt napr. často vyhovuje mladým ľuďom, ktorí sú radi, že sa konečne „odtrhli“ od svojej rodiny a svoju anonymitu si môžu takto vychutnávať plnými dúškami. Neplatí to len pre študentov vysokých škôl, ktorí patria skôr medzi hlavné cieľové skupiny ľudí, ktorí prenajímajú svoje nehnuteľnosti. Patria tu aj mladí ľudia, ktorí súkromie a pokoj odkladajú na „staré kolená“ a dôležitejšie ako bývanie na vidieku je pre nich budovanie kariéry. A práve k nej im určite stačí menší byt v meste. Keďže mestá ponúkajú určite viac pracovných príležitostí, práve tento fakt býva často hlavným dôvodom, prečo sa tam ľudia radšej usadia. Výhodou bývania v meste je veľakrát aj finančná náročnosť, pretože najlepšou alternatívou pre mladé rodiny, ktoré nemalú dostatok financií na výstavbu či kúpu rodinného domu sú byty. Stavebné firmy síce ponúkajú malometrážne domy za nižšie ceny, ale musíte si uvedomiť, že spolu s pozemkom a ostatnými nespomenutými časťami a doplnkami sa suma navŕši často až trojnásobne.  

Ak má bývanie na vidieku výhodu v podobe súkromia a bezpečnosti, tak bývanie v meste má svojho „žolíka v rukáve“ v podobe dostupnosti služieb a občianskej vybavenosti. Aj práve preto niektorí rodičia pri výchove detí dávajú do popredia výber škôl či škôlok, ktorý je v meste pestrejší ako na vidieku. V prípade detí je to aj ľahšia dostupnosť k povyučovacím aktivitám, ako sú napr. rôzne športové, či iné záujmové aktivity.

Ďalšou nezanedbateľnou výhodou mesta sú aj lepšie možnosti kultúrneho vyžitia. Veď obchody, reštaurácie, banky, nemocnice a mnohé ďalšie inštitúcie, majú omnoho väčšie zastúpenie v mestách. Jednoducho povedané, život v meste je aktívnejší a dynamickejší a za prácou sa nemusí toľko cestovať ako v prípade bývania na vidieku. Tento argument je závažnejší o to viac, že ho skôr hovoria obyvatelia dedín, či menších miest a veľakrát ho „mešťanom závidia“.  

Napriek určitej praktickosti mestského života, má život v ňom aj svoje nepraktické stránky. Tie však začínajú človeku „liezť na nervy“, najmä keď už si založil vlastnú rodinu. Zrazu byt v ktorom býva je tesný a jeho steny, akoby začali byť až tak tenké, že dieťa sa v noci zobudí aj na tej najtichší zvuk. Miera hluku a kvalita vzduchu má preto veľmi často ďaleko od čistého a tichého miesta. Taktiež sa mestá vyznačujú väčšou mierou kriminality a horším životným prostredím, čo sa nejaví ako najideálnejšie miesto na výchovu detí.

Paradoxom tejto situácie je to, že aj keby človek chcel vychovávať svoje malé deti na vidieku, tak nemá na to dostatočné množstvo finančných prostriedkov. Tie si zvykne zadovážiť až neskôr, ale v prípade výchovy detí je to už možno trochu „neskoro“. Keďže v tejto situácii má vaše potomstvo ranné detstvo už za sebou. Vtedy je dosť možné, že na váš nápad, o sťahovaní sa na vidiek vám odpovie ráznym buchnutím dverí na svojej izbe s následným hlučným pustením si Rytmusa pre celý panelák. Majte preto na pamäti, že váš sen o pokojnom bývaní na vidieku sa pre niekoho vo vašej rodine môže stať vysloveným peklom.  

Bývanie na vidieku

Ako sme už vyššie spomínali, najväčšou výhodou bývania na vidieku je pokoj a bezpečnosť. Jednoducho život tu býva uvoľnenejší. Príroda je na dosah ruky, čistý vzduch a krajšie životné prostredie sú lákadlom pre mnohých ľudí, ktorí netúžia po uponáhľanom živote v meste. Bývanie na vidieku bude pre vás oázou aj vtedy, ak ste milovníkom domácich zvierat či záhradkárčenia, príp. iných koníčkov, ktoré si vyžadujú priestor. Na vidieku vaše hobby nebudete určite nikoho obmedzovať. Rodiny s malými deťmi sa taktiež neraz rozhodnú pre život na dedine, pretože ho považujú za bezpečnejší a zdravší než život v meste. Hlavne nemajú starosti, kde sa ich dieťa môže zatúlať. Keď má váš rodinný dom aj dostatočne veľký dvor, tak máte istotu, že keď si váš malý syn na ňom zahrá futbal, tak nemusíte tŕpnuť ako v meste, či náhodou pri odkopnutí lopty nevbehne rovno pod kolesá auta. Väčší priestor však netýka len okolia vášho rodinného domu, ale aj samotných izieb v ňom. Väčší priestor v izbách vám nedá pocit stiesnenosti a zároveň nebudete príliš obmedzovaní priestorom pri jeho zariaďovaní.  

Medzi veci s ktorými musíte počítať keď sa nasťahujete do pôvodnej dediny a nie napr. satelitného mestečka je to, že ľudia žijúci v jednej dedine sa zväčša lepšie poznajú. To je pre niekoho pozitívnou skutočnosťou, pre mnohých však pomerne veľkou nevýhodou. Anonymitu skôr zažijete v satelitných mestečkách, ale ich popularita sa s minulými rokmi nedá vôbec porovnať. V tomto prípade je trend skôr opačný a ľudia sa zo „satelitov“ sťahujú späť do miest.

Negatívnou stránkou života na vidieku je najmä obmedzená dostupnosť obchodov a služieb. S výberom škôlky či školy pre svoje deti vás dedina tiež zrejme nepoteší. Veľakrát sa preto nevyhnete dochádzaniu alebo vozeniu svojich detí z a do školy. Dediny tiež neponúkajú príliš možností kultúrneho, spoločenského či športového vyžitia, takže sa život na dedine často mnohým javí ako nudný a nezáživný. Mnoho ľudí ako hlavný argument uvádza, že na dedinu ide hľadať pokoj. V prípade dochádzania do veľkého mesta za prácou sa vám ten pokoj vyparí pri rannej dopravnej zápche, keď budete vo svojom aute nadávať, že zasa nestíhate na čas prísť do práce.  

Apropó, autá! Regionálna poloha je napr. jedným z parametrov, ktoré môžu ovplyvňovať výdavky na poistné v súvislosti s motorizmom. Sadzby poistného sa stanovujú nielen na základe objemu motora, výkonu auta, ale i od veku majiteľa a tiež od miesta prihlásenia vozidla. Najvyššie sadzby sú stanovené pre vozidlá prihlásené v Bratislave a krajských mestách. Pre vidiek sú tieto sadzby nižšie. Ďalšie rozdiely medzi mestom a vidiekom sa týkajú aj poistenia domácností. Vo väčších mestách sa zaplatí za poistenie výrazne viac ako na vidieku. Súvisí to napr. s rizikom krádeže, ktoré je vo veľkých mestách väčšie. Táto úmera však automaticky neklesá so zmenšujúcim sa počtom obyvateľov, pretože obyvatelia tých najmenších osád či samôt, vzdialenejších od obce môžu mať poistenie drahšie.

Bývanie v meste či na vidieku má v každom smere veľa výhod aj nevýhod, práve preto mnoho ľudí rieši túto dilemu akýmsi kompromisom. To znamená, že keď chcú ujsť pred uponáhľaným životom mesta, tak si na tieto účely zadovážia malý víkendový domček alebo chatku, alebo si kúpia rodinný dom v pokojnejšej okrajovej štvrti mesta. Preto ak sa už rozhodnete pre akýkoľvek výber lokality, vaše rozhodnutie by nemalo vyhovovať len vám, ale každému členovi rodiny, pretože len tak sa vám bude na vašom novom mieste dobre bývať.  

Viac o téme sa dozviete v relácii TA3 REALITY


Späť

Geodézia a jej úloha. Reálny dopad chýb pri vymeriavaní pozemkov v podobe susedských sporov.

Hranice pozemku sú pre každého vlastníka kúska zeme citlivou témou. Málokto sa v živote nestretol, či už priamo alebo nepriamo, s nejakým susedským sporom, ktorý sa niesol v tomto duchu. Tí, ktorých sa to netýka, majú svoje hranice vysporiadané rovnako ako ich susedia; ostatní už zrejme vopred vedia, o čom budeme hovoriť. V prípade takýchto sporov má kľúčovú úlohu geodézia a jej úloha pri vytyčovaní hraníc pozemkov. Poďme sa teda pozrieť bližšie na uvedené problémy. Na to, aby sme sporom v tejto oblasti mohli porozumieť, potrebujeme dôkladne poznať..

Staviate dom? Vyzbrojte sa arzenálom  pre kutilov Staviate dom? Vyzbrojte sa arzenálom pre kutilov

Stavby domov boli populárne v minulosti, ale aj dnes. Či už staviate svojpomocne alebo s firmou, cieľ je rovnaký. Ak túžite bývať vo vlastnom dome, tak neváhajte. Pokiaľ máte ochotnú rodinu a priateľov, môžete stavať aj sami. Záleží na tom, koľko času ste si na to vyhradili. Ak máte bývanie a nič vás netlačí, môžete si dovoliť venovať tomu aj roky. Niektorí ľudia však potrebujú obratom investovať. Ak chcete bývať čo najrýchlejšie, môžete začať úplne od začiatku a peniaze získať z banky. Chcete ušetriť čas alebo peniaze?Pre svojpomocné stavanie..

Skladový systém bez náročnej montáže s použitím kovových regálov do garáže Skladový systém bez náročnej montáže s použitím kovových regálov do garáže

Možno ste o nich doteraz len počúvali, no nikdy ich v praxi nepoužili, čo je veľká chyba. Kovové regály sú v súčasnej dobe jedným z najpopulárnejších typov úložného riešenia pre vaše skladovacie priestory. Rozmanitosť veľkostí a štýlov oceľových regálov umožňuje množstvo použití v akomkoľvek priestore v domácnosti alebo sklade obchodu, pretože s kovovými regálmi môžete skladovať širšiu škálu položiek bez obmedzenia priestoru potrebného na pohyb. Ak teda máte doma málo miesta a uvažujete o tom, že by ste si do svojej garáže takéto riešenie..

Prenájom nehnuteľnosti a registračná povinnosť prenajímateľov

So začiatkom nového školského roka vyvstala pre mnohých študentov, prípadne pracujúcich, ktorí dochádzajú za prácou mimo svojho obvyklého bydliska, opäť otázka zabezpečenia svojho ubytovania. Mnohí z nich riešia uvedený problém, nakoľko kapacita internátov a ubytovní nemusí vždy pokryť ich vysoký dopyt, nájmom nehnuteľnosti - prevažne bytu alebo časti bytu. Mnohí občania sa na rubriku „Právnik radí“ obrátili s otázkami, či a kedy sú povinní sa registrovať na daňovom úrade a aký postup majú zvoliť pri prenájme nehnuteľnosti alebo jej časti,..

Návrh na vklad do katastra nehnuteľností Návrh na vklad do katastra nehnuteľností

Bývame v bloku, ktorý predstavuje vyše 200 bytov. Čiastočné odkúpenie bytov prebehlo už pred viac ako 6-timi rokmi avšak odpredaj pozemku na ktorom blok leží začal až teraz. Spoločnosť, ktorá organizuje prevod pozemkov od každého bytu okrem sumy za časť pozemku naviac vyžaduje platbu za zápis do registra - niektoré sú už odkúpené, avšak niektoré nie. Len pre odkúpený byt spoločnosť žiada ešte úhradu za náklady vybavovania prevodu. Máme pocit, že spoločnosť sa na náš úkor obohacuje v snahe dosiahnuť svoj zisk. Aké sú náležitosti návrhu na vklad do..

Maloletí a ich spôsobilosť nadobúdať majetok - darovanie a vydržanie

Maloletí môžu nadobúdať majetok do svojho vlastníctva, avšak tento je spravovaný ich zákonnými zástupcami, predovšetkým rodičmi. Maloletí môžu nadobudnúť majetok nielen darovaním, ale aj vydržaním. V danej súvislosti poukazujeme na judikát - rozsudok Najvyššieho súdu SR, spis. zn. 4 Cdo 21/2004. Jedná sa o vec, v ktorej sa prejednávalo dedičstvo - nehnuteľnosti po poručiteľovi, pričom niektorí z oprávnených dedičov namietali darovanie nehnuteľností v tom čase maloletému dieťaťu. “Vydržaním môže nadobudnúť vlastníctvo aj maloletý, ktorý..

Súčasná podoba finančných úverov

„Hypotéka, slovo ktoré sa v poslednom období hrnie na nás snáď zo všetkých strán. Na celom svete sa stala synonymom finančnej krízy. My si ju však budeme v tomto článku všímať ako produkt, pomocou ktorého si môžeme zabezpečiť svoj sen o bývaní. Z tohto dôvodu sme oslovili niekoľko finančných inštitúcií na Slovenskom finančnom trhu, aby mám pomocou modelových príkladov ponúkli svoje produkty.“Čo by ste mali vedieť o úveroch na bývanieNa začiatku by sme si mali povedať, na čo vlastne hypotekárny úver slúži. Tento druh služby pre klienta znamená..

Kúpte si pozemky v blízkosti ... (TRH Nehnutelnosti)

Ceny nehnuteľností


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.