Rôzne cesty tepla do našich domovov

 

Máte pocit, že aj napriek dostatku tepla u vás doma tomu niečo chýba? Chceli by ste za vykurovanie viac ušetriť, pozerať sa do praskajúceho ohňa, prípadne sa večer prejsť po teplej dlážkebosými nohami? Možno práve nasledujúce riadky vám poradia, ako na to.


Klimatizácia

Pravdepodobne nikoho pre nikoho nebude novinkou, že existuje systém, ktorý v lete chladí a v zime vzduch v miestnosti otepľuje. Nazýva sa klimatizácia a jej ďalšou výhodou je, že po celý rok šetrí vaše peniažky. V lete, najmä ak vonkajšia teplota prekročí 30°C, je aktuálna požiadavka zníženia teploty v interiéri. Pri chladení priestorov však treba dbať na to, aby teplota vnútorného prostredia nebola oproti vonkajšej teplote nižšia o viac ako 5 - 6°C. Väčší rozdiel už organizmus vníma ako nepríjemný, začínajú fungovať kompenzačné mechanizmy a aj v najhorúcejšom lete môžete ochorieť z podchladenia (nádcha, zápal dýchacích ciest, stuhnutie chrbtice).

Jestvuje množstvo zdravotných problémov, ktoré môžu vzniknúť pri nesprávnom prúdení vzduchu v miestnostiach, prehrievaní interiéru. Asi najjednoduchším spôsobom, ako zabrániť prehrievaniu interiéru je zatienenie okien, pričom najúčinnejšie sú vonkajšie žalúzie, ktoré zabránia dopadu slnečného žiarenia na okenné sklo a do miestnosti. Môžete použiť aj ventilátory. Znižujú teplotu vzduchu a zvyšujú účinnosť potenia zvýšeným prúdením vzduchu. To isté prúdenie však môže viesť k podráždeniu očných spojiviek a horných dýchacích ciest, ba až k ich zápalu. Nebezpečné môže byť aj lokálne schladenie tých častí tela, na ktoré je ventilátor nasmerovaný - najmä oblasť krčnej chrbtice môže zareagovať bolestivým stuhnutím (tzv. úsad).

Týmto malým úvodom vám chceme predstaviť systém, ktorý so sto percentnou účinnosťou rieši tieto problémy. Klimatizácia, čiže komplexné vzduchotechnické zariadenie môže vytvárať mikroklimatické podmienky podľa nášho želania - udržiavať teplotu, vlhkosť i prúdenie vzduchu požadovaných parametrov a tým minimalizovať riziko nachladenia, ale dokáže aj za krátky čas zohriať vzduch v miestnosti na požadovanú teplotu. Tento komplexný systém má aj svoje negatíva. Jedným z nich je jej hlučnosť prevádzky, ktorá sa však postupným vývojom darí celkom úspešne odstraňovať, resp. znížiť. Kondenzácia vodných pár z vyústenia do vonkajšieho prostredia môže pri nesprávnom umiestnení spôsobiť vlhnutie okolitých stien, s čím pri dlhodobejšom ignorovaní problému sú späté aj plesne a hniloba. Filtre a nakoniec celé vzduchotechnické zariadenie treba udržiavať neustále v čistote, inak sa v teplovodnom systéme môžu rozmnožiť mikroorganizmy - legionely - ktoré vyvolávajú závažné ochorenia. A nakoniec je overené, že asi 30 percent populácie z rôznych príčin klimatizované prostredie neznáša, necíti sa v ňom príjemne. Ide najmä o citlivé skupiny, ako sú malé deti, alergici a osoby s ochoreniami dýchacej sústavy. U všetkých týchto rizikových skupín sa môžu prejaviť zdravotné problémy.

Systémy stenového a podlahového vykurovania

Podlaha z kameňa a dlaždíc má niečo do seba, ale nelahodí našim bosým nohám. Ľahko sa umýva, nemusíte sa báť, že vylejete polievku pri sobotňajšom obede pred televízorom. Ako radi by sme sa ale, niekedy prešli po teplej dlážke v obývačke, alebo večer pozerali vysielanie bez troch párov ponožiek na nohách. Nie je to nič ťažké. Stačí vybaviť svoj domček jednoduchým podlahovým kúrením a bude vám vďačná celá rodina. Je efektívnou a úspornou alternatívou vykurovania rodinných domov, kancelárií, obchodov a rôznych objektov, jednoducho všade kde je potrebné príjemné teplo.

Ešte prijateľnejšou alternatívou je komplexný vykurovací systém. Presnejšie nízkoteplotné systémy stenového a podlahového vykurovania. Tieto sú všeobecne považované za najprogresívnejšiu a zatiaľ najzdravšiu formu vykurovania. V globále ide o chladenie či vykurovanie miestností pomocou stien. V systéme rúrok zabudovaných v stene, sa rozvádza studená alebo teplá voda, ktorá ochladzuje a otepľuje najprv steny a od nich sa zmení aj teplota vzduchu miestnosti. Takáto forma chladenia vylúči prievan a zabezpečí rovnomernú teplotu v celej miestnosti.

Chladenie pomocou systému stenového vykurovania pozitívne ovplyvňuje zdravie človeka, pretože sa teplota v miestnostiach nezmení náhle, zmena je bližšia človeku, približuje sa tomu, čo je pre ľudský organizmus normálne a ideálne. Zásada „teplé nohy a studená hlava“ tu platí doslova a je pre človeka veľmi príjemná. Systém zabraňuje víreniu vzduchu a teda aj prachu, čo ocenia hlavne alergici, nevysušuje vzduch a tým uľahčuje dýchanie, a nehrozí ani prechladnutie detí, ktoré sa hrajú na vykurovanej podlahe. V zime sa takýto systém vykurovania dokonca aj finančne veľmi oplatí. Horúca voda ohrieva steny, ktoré sa menia na veľkú vykurovaciu plochu a odovzdávajú do priestoru teplo rovnomerným sálaním.. Teplota vykurovacej vody prúdiacej rúrkami v podlahe je nižšia ako 50°C, čo znamená významnú úsporu energie pri prevádzke, systém s nízkou teplotou vratnej vody podporuje aj hospodárnosť kondenzačných kotlov.

Takéto vykurovanie a chladenie nezasahuje do architektúry interiéru a hodí sa do všetkých typov miestností, treba však vopred zvážiť rozmiestnenie nábytku. Osem milimetrov hrubá rúrka stenového vykurovania umožňuje malú hrúbku omietky a nízke náklady na omietanie.

Najlepšie a najúspornejšie váš dom vykúri kombinácia podlahového a stenového vykurovania. Podlahové vykurovanie je zdrojom sálavého tepla s veľkou akumulačnou schopnosťou, stenové vykurovanie rýchlo a pohotovo reaguje na požiadavky regulácie. Výsledkom skombinovania predností oboch systémov je rýchle a energeticky nenáročné dosiahnutie požadovanej teploty.



O čo je lepšie ako radiátor?

Podlahové kúrenie umožňuje znížiť teplotu v miestnosti o 2 až 3 °C pri zachovaní príjemného pocitu tepla v porovnaní s inými druhmi kúrenia. Systém zaistí teplú, rovnomerne sálajúcu celú podlahu - ostatné ponecháva na prírodné zákony.

Tradičné vykurovacie telesá sálajú horúci vzduch, ktorý zostáva pod stropom, kým sa neochladí, potom klesá dole a spôsobuje prievan pri podlahe. Tak vzniká chladná podlaha. Teplota v miestnosti sa zdá byť nízka a účet za kúrenie sa zvyšuje.

Povrch podlahy so zabudovaným podlahovým vykurovaním má mať v priestoroch, kde sa dlhodobo zdržiavame, napríklad v obývacej izbe, teplotu asi 22 - 27°C. Vtedy pociťujeme aj príjemnú tepelnú pohodu v miestnosti. Vyššiu maximálnu teplotu povrchu podlahy - 35° C - si môžeme zvoliť v priestoroch, kde sa zdržiavame kratší čas, napríklad v kúpeľni.

V súvislosti s konštrukčným riešením podlahového vykurovania ako aj s fyzikálnou podstatou odovzdávania tepla z vykurovacej plochy je reálne možné ušetriť približne 15 - 20 % energie. S reálnymi úsporami oproti klasickému vykurovaniu 20 - 25 % sa stáva podlahové vykurovanie progresívnym vykurovaním s reálnou cenovou návratnosťou.

Krby

Takmer každého upokojuje tiché praskanie ohňa a pohľad do rozihraných plameňov. Aby sme si mohli dopriať príjemné večerné chvíľky v rodinnom kruhu, chytili sme oheň do klietky, do krbu. Bezprostredne po zrealizovaní tejto odvážnej myšlienky sa stal krb vyhľadávanou atrakciou pre vlastníkov rodinných domov, nielen pre už spomínanú neopakovateľnú atmosféru, ale preto, že sa tento krásny dojem dá skĺbiť s praktickým využitím. S teplom. Krb dokáže poskytnúť veľkú časť tepla na vykurovanie izby, poprípade sa dá prepojiť s celkovými rozvodmi domáceho kúrenia a tým ušetriť značnú sumu peňazí za vykurovanie obývaných priestorov.


Aký krb si vybrať?

V prvom rade je potrebné si jasne určiť, na aký účel bude náš krb slúžiť. Či sa chcete iba príjemne cítiť, alebo mať z krbu aj úžitok v podobe tepla. Vyberať je z čoho. Staršie typy krbov majú otvorené ohnisko, kde neregulovane prúdi teplo do miestnosti. Výhodou však je neopakovateľná atmosféra, pretože medzi ohňom a vami nie je žiadna prekážka v podobe skla. Stáva sa však, že nechcený zápach dymu pri nesprávnom odvetraní prenikne aj do miestnosti, čo je neželaný faktor. Využiť teplo v maximálnej možnej miere nám umožní krbová vložka, ktorá nám umožní odvádzané množstvo tepla regulovať a vyhriať viacero miestností.

Na výrobu krbových vložiek sa používa liatina alebo oceľ, rozoznávame jednoplášťové alebo dvojplášťové konštrukcie. Oba varianty ponúkajú porovnateľnú účinnosť a životnosť, rozdielny je spôsob odovzdávania tepla, a teda spôsob použitia. Miesto kúrenia liatinových vložiek má vyššiu teplotu, využíva prevažne akumuláciu tepla, ktoré je odovzdávané okolitému prostrediu sálaním, v menšej miere konvekciou. Oceľové krbové vložky využívajú z väčšej časti systém ohrevu prúdiaceho vzduchu - s menším podielom akumulácie a nižšou prevádzkovou teplotou. Na vykúrenie iba jedinej izby je vhodnejšia jednoplášťová krbová vložka, dvojplášťová sa používa ak chceme odviesť teplo do viacerých miestností. Je logické, že je aj drahšia, pretože na jej výrobu sa spotrebuje viac materiálu, patrí medzi luxusnejšiu výbavu, regulovanie teploty nám umožňuje vyšší komfort. Dosahuje sa pomocou systému regulovania tepelného výkonu. Tento je zvyčajne pri štandardných vložkách v podobe mechanického tiahla alebo termostatu. Ak máme takýto systém, môžeme kontrolovať teplotu, docieľujeme plynulejšie spaľovanie a tým aj znižujeme spotrebu paliva. Treba si dať pozor, či vaša krbová vložka dobre tesní. Nedokonale tesniaca vložka totiž značne znižuje účinnosť krbu. Obvykle sa na utesnenie používa vlepená šnúra zo skleneného vlákna. Jej životnosť je niekoľko rokov, potom sa musí vymeniť. Niektoré krbové vložky sú vybavené nerezovým tesnením, ktoré sa neopotrebuje a slúži bez obmedzenia.

Ako krb postaviť?

Pred stavbou vami vybratého krbu, si treba uvedomiť niekoľko závažných informácií. V prvom rade zvážte, či sa chcete iba tešiť z prítomnosti ohňa vo vašej obývačke, alebo využijete vznikajúce teplo na kúrenie. Budete riešiť aj otázku, či dáte prednosť úspornému krbu, alebo krbu s maximálnym tepelným výkonom- nie je to iba o peniazoch. Zvoľte si tiež akumuláciu tepla alebo teplovzdušný rozvod. A na záver vyriešte ešte vzhľad, teda aké bude obloženie krbu, napr. rustikálne, moderné atď. Krb svojím celkovým vzhľadom by mal zapadať do prostredia, miestnosti kde bude vystavený. Zo skúseností vieme, že najlepšie sa v miestnostiach vyníma tzv. rohový krb, môžete si však samozrejme určiť sami, kde by mal ten váš stáť. Nesmiete zabudnúť skontrolovať parametre vášho komína. Ak je všetko ako má byť, v prospektoch alebo na internete vyhľadajte výrobky s atestom o technickej spôsobilosti a nájdite dodávateľa so zodpovedajúcou odbornosťou.


Elektrická vložka

Ak nemáte komín a predsa by ste chceli mať doma krb, aj pre vás existuje alternatíva. Môžete si zvoliť krb elektrický. Musíte použiť elektrovložku, ktorá sa obmurováva presne tak ako klasická krbová vložka. Funguje však na elektrický prúd. Nie je dôvod obávať sa vysokej spotreby elektrického prúdu, elektrický krb má výkon iba okolo dva kilowatty. Podobne ako pri normálnych krboch si musíme uvedomiť, na aký účel bude spotrebič slúžiť. Takisto sa môže používať ako doplnkové vykurovacie teleso mimo vykurovacej sezóny. Ak sa rozhodnete pre jeho inštaláciu, nie je potrebné stavebné povolenie.

Späť

Netradičné formy bývania

Síce realitný trh na Slovensku a vôbec na celom svete neprežíva práve aktívne obdobia, stále je dobré pre rozšírenie obzorov ísť aj do tých realitných tém, ktoré síce nezapĺńajú prvé stránky periodík, ale slúžia skôr na odľahčenie a inšpiráciu. Skúste si preto predstaviť bývanie v netradičných priestoroch ako je hausbót, či bývalé továrne. Alebo vedeli by ste si predstaviť bývanie v podzemí a vôbec pri tom nemáme na mysli úkryt pred vojenským útokom, ale celkom útulné bývanie?Netradičné formy bývania sa čoraz viac dostávajú do popredia,..

Ako na čistý vzduch v domácnosti? Bojujte s astmou počas leta efektívne Ako na čistý vzduch v domácnosti? Bojujte s astmou počas leta efektívne

Astma je nepríjemným ochorením, ktoré značne znepríjemňuje život. Horúci vzduch spôsobuje ešte väčšie problémy s dýchaním, vrátane kašľa a dusenia sa. Astmatici si preto musia dávať ešte väčší pozor. Popri liekoch a inhalátoroch existuje ešte niekoľko dobre mienených rád, ktoré môžete začať praktizovať počas leta, aby sa vám lepšie dýchalo.   Počuli ste už o domácich radách na astmu? Môžeme hovoriť o tzv. “radách starých mám”. Patríte medzi astmatikov alebo sa vám počas leta horšie dýcha? V jednom či v druhom prípade,..

Zvláštny duch podkrovia

 Ako vystaviť podkrovie?Od čoho závisí konečná podoba?Typy striechPodlaha v podkrovíZaizolujte dôkladneVykurovanie a teplá vodaMateriály na výstavbuHrajte sa so svetlomSvetlo prenikajúce cez štítyHra s tieňom, farbami a drevom Kto už v podkroví býval, pozná ten neopísateľný pocit slobody, nekonvenčnosti a tajomna, plný svetla a priestoru. Akoby tam zastal čas a človek tam nepatril ani do neba, ani na zem. Podkrovie vonkoncom nemusí a ani neslúži výhradne na bývanie. Jeho definícia môže byť niekedy odlišná či celkom výnimočná. Niekto si tam suší vypraté..

Podnájom bytu (časti bytu) nielen v judikatúre súdov

Právnym základom podnájmu je podnájomná zmluva, ktorej forma nie je predpísaná,. Vychádzajúc z ust. § 865 a 686 Občianskeho zákonníka, ktoré upravujú otázku nájmu bytu, je nepochybné, že podnájomná zmluva k bytu môže byť uzavretá aj inak než písomne, teda ústne alebo konkludentne. Táto by mala obsahovať okrem iného podmienky skončenia podnájmu a to najmä možnosť dať výpoveď zo strany prenajímateľa. Pre vznik podnájomného vzťahu je potrebná zmluva, teda konsenzus medzi nájomcom a treťou osobou - teda podnájomníkom, a najmä - pre kreáciu podnájomného..

Medzimanželské a porozvodové vzťahy k nehnuteľnostiam

Rada by som vás poprosila o radu pri riešení nášho problému. Naši rodičia v roku 1978 darovaním získali po otcovej matke staršiu nehnuteľnosť v pomere 3/4 otec a 1/4 mama. Na pozemku tejto nehnuteľnosti postavili rodičia v roku 1972 nový dom, ktorý je obývateľný, otec bol zavretý, medzi tým sa čas starého domu zrútila, keď otca prepustili naďalej, obýval tento dom, s tým že sa s mamou rozviedol, ale sa majetkovo nevyporiadali. Otec sa znovu oženil a v roku 2000 prepísal dom na druhú manželku, mama svoj podie 1/4 darovala nám. Nedávno otec umrel a my sme sa..

K právnej úprave nájmu nebytových priestorov a zánik nájmu

Ustanovenia zákona č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov v znení neskorších predpisov sú vo vzťahu k všeobecným ustanoveniam § 663 a nasl. Občianskeho zákonníka špeciálne. Na vzťahy vyplývajúce zo zmluvy o nájme a podnájme nebytových priestorov možno všeobecnú úpravu použiť len v prípade, ak ich neupravuje osobitný zákon. (rozsudok Najvyššieho súdu SR č. k. Cdo 3/1997) Skutkový stav prípadu Prenajímateľ a nájomca v roku 1992 uzavreli zmluvu o nájme nebytových priestorov na dobu piatich rokov s tým, že si dojednali vzájomné..

Vývoj cien nehnuteľností na Slovensku od roku 2005 do roku 2010

V slovenských pomeroch sa zvykne dosť často používať fráza ktorá tvrdí, že: „Z grafov sa ešte nikto nenajedol“. Nuž možno je na tom čosi pravdy, ale autor tohto výroku asi nepochopil ich zmysel. Grafy majú v prvom rade informovať o určitom vývoji, či trende v tom či onom segmente. Zároveň by mali upozorniť na určité anomálie, či nezdravý vývoj ktorý sa mohol prejaviť v sledovanom období.Aj z tohto dôvodu sme sa v redakcii Kompletného TRH-u Nehnuteľností rozhodli priniesť základný trend vývoja cien nehnuteľností na Slovensku. Často krát sa v dnešnej..

Ako financovať kúpu bytu v novostavbe

Podmienky určuje developerPoradenstvo v bankeHypotéka v skratke Záujemca o kúpu bytu v novostavbe má na výber niekoľko možností jej financovania. Kým pri kúpe starého bytu vyžadujú majitelia väčšinou peniaze v hotovosti, novostavbu možno zvyčajne financovať - kúpiť prostredníctvom úveru.Najčastejšie využívané možnosti sú stavebné sporenie, hypotekárny úver, prípadne ich kombinácia. Možná je aj ich kombinácia so spotrebným úverom. Výber spôsobu financovania podmieňuje predovšetkým to, aké podmienky pri kúpe bytu určí developerská spoločnosť. Iná..

Prečo a ako si správne poistiť nehnuteľnosť

Stalo sa Vám už, že ste počuli o niekom kto prišiel o svoj dom alebo byt? Nečakané nehody ako prasknuté potrubie, požiar alebo spadnutý strom na strechu sa môžu pripliesť do života každému. Každý z Nás si svoju nehnuteľnosť necháva poistiť z rôznych dôvodov. Najčastejšími pocitmi, ktoré nami hýbu sú strach, chtíč po pocite istoty a bezpečia, alebo pre niektorých dokonca prestíž. Sú ale tieto pocity hodné toho, aby sme pravidelne platili sumu, za ktorú snáď nikdy nebudeme musieť vyžadovať protislužbu? ÁNO. Každému..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.