Wellness vo vlastnom dome

 „Takmer vo všetkých médiách sa čoraz častejšie stretávame so slovom wellness ako synonymom oddychu a relaxácie. Ide zväčša o infomácie týkajúce sa oddychu a rekreovania sa v kúpeľoch či iných relaxačných zariadeniach. Ponuky na tieto pobyty sa na nás hrnú takmer zo všetkých strán. Nájdu sa však medzi nami aj takí, ktorí tieto ponuky ignorujú z jednoduchého dôvodu, ktorý môžme vyjadriť v jednej vete:“Keď už wellnes, tak doma vo vlastných priestoroch.“

Podľa slovníka môžeme slovo wellness definovať ako kvalitu, alebo stav bytia v podmienkach dobrého zdravia najmä ako výsledok jeho aktívneho hľadania. Cieľom tohto o boru je pomôcť ľuďom v dnešnom modernom svete nájsť cestu ku kvalitnému a plnohodnotnému životu. V prvom rade tak, aby sa človek cítil dobre a ďalej tak, aby čo najviac zabránil procesu starnutia. Starnutiu sa nevyhneme nikto, ale čo je dôležité nemusíme to na sebe pociťovať a nemusí to na nás byť vidieť. Slovo wellness je slovo zložené z dvoch termínov "well being" a "fitness". Voľne by sa to dalo preložiť ako činnosť ktorá vám pomôže cítiť sa dobre. Wellness sa rozvinul ako nový prístup k životu pred 30 rokmi v Amerike a zastáva myslenie, že pre spokojný život je nutný súlad mentálnej, fyzickej a psychickej strany . Druhý názov Spa (kúpele) dostal po známom belgickom liečebnom meste s rovnakým menom, ktoré sa nachádza v belgických Ardenách, známom účinnými kúrami na zlepšenie fyzickej kondície a skrášľovanie .

Keďže wellness alebo Spa filozofia predstavuje celý prístup k osobe, najlepší účinok sa dosiahne ak sa špecifické kúry kombinujú s voľnými dňami , pretože masáž alebo sauna po pracovnom dni je len čiastočným uvoľnením a väčšinou len na fyzickej úrovni. Nuž na komlexný wellness pobyt by sme potrebovali snáď aj niekoľko týždňov. V dnešnej uponáhľanej dobe však toľko času má málo kto, a preto sa čoraz viacej ľudí zamýšľa nad tým, že si svoje wellness pobyty radšej zabezpečia doma. A tak medzi vybaveniami rodinných domov ale aj bytov môžeme nájsť sauny, masážne vane, či menšie či väčšie telocvične.

Dvakrát meraj a raz rež

Tak toto príslovie platí pri stavbe bazéna, či telocvične dvojnásobne. Pred tým ako sa rozhodneme pustiť sa do takejto stavby či úpravy priestorov pre wellness, musíme si dobre zvážiť čo naozaj do svojho „wellness centra“ chceme. Veľa ľudí má na začiačku veľké plány a až nakoniec po výstavbe zistia, že priestory pre cvičenie sú zbytočne veľké a že vlastne chceli všetko úplne inak. Aby sa váš wellness priestor nestal iba dobrý prostriedkom na „požieranie“ vášho rodinného rozpočtu, bolo by dobré, aby ste si pred výstavbou telocvične či bazéna našli dopredu odborníka na danú oblasť a prešli si s ním krok po kroku výstavbu vášho wellness priestoru. Veď nie je nič horšie ak sa po čase z vašej telocvične, ktorú ste si zriadili a dali do nej nemalé peniaze stala po čase iba miestosť na odkladanie vecí, pretože ak ste chceli vlastne iba sklad, postačil by vám na to nevyžitý priestor v garáži či pivnici. Ak sa predsa po dobrom zvážení rozhodnete pre stavbu napríklad malej telocvične, urobte si presný plán toho čo v nej chcete mať. Ak by ste v nej chceli prevádzkovať len ľahký strečing či aerobik, veľké posilňovacie stroje vám budú určite zbytočné.

Medzi veľmi populárne zariadenia v telocvični patria stacionárne bicykle, ktoré snáď nikdy nevyšli z módy odkedy ich vynašli. Preto ak chcete mať takýto stroj vo svojom budúcom stánku zdravia, mali by ste myslieť pri stavbe na všetky detaily. Byciklovanie na stacionárnom bicykli je dosť únavná činnosť a veľa ľudí si preto túto drinu spestruje napríklad počúvaním hudby, či sledovaním televízie. V takejto telocvični by elektrická prípojka nemala chýbať. Ak by sme na tento detail zabudli na začiatku stavby, neostávalo by nám nič iné len ťahať káble z vedľajšej miestnosti a to by bolo dosť nepraktické. Dôležitými pomocníkmi v telocvični sa vám určite stanú aj dobré vetranie či kvalitná klimatizácia.

Nemali by sme zabúdať ani na to, že pri namáhavej činnosti s činkami či stacionárnym bicyklom sa veľmi spotíte, tažke bolo by vhodné aby sa vaša telocvičňa nachádzala v tesnej blízkosti kúpeľne či sprchy. Ak by vám túto blízkosť telocvične a kúpeľne nedovoľovali technické možnosti, bolo by na zvážení, že by ste si malý sprchový kút mohli vybudovať priamo v nej a nemuseli by ste sa tak „premávať“ v spotenom tričku po celom dome.

Wellness a kúpeľňa

Ak už sme pri tej kúpeľni, dnes sa už na túto miestnosť kladú čoraz vyššie nároky ako v minulosti. Už to nie len priestor pre umývadlo, vaňu či práčku, ale postupne do nej sťahujeme rôzne malé bazéniky, hydromasážne systémy, či odpočinkové lôžka. A tak si aj z kúpeľne môžeme vytvoriť svoje wellness centrum. Pokiaľ nie ste nároční a postačí vám iba základné vybavenie, bude vaša kúpeľňa mať predovšetkým umývadlo, pokiaľ to priestor dovoľuje, tak je lepšie mať ich hneď dve. S tým, že predná hrana umývadla by mala byť vo výške 85 90 cm, podľa výšky postavy. Pokiaľ máme dve umývadlá, ich stredy by mali byť od seba vzdialené 100 cm. Ak chceme mať umývadlo zabudované do nábytku, musíme rátať s 90 cm od skrinky ku skrinke. Ďalej nesmie chýbať vaňa. Záleží na vašom výbere, či si vyberiete vaňu anatomicky tvarovanú, masážnu alebo štandardnú. Tiež si môžete vybrať aj vaňu rôznych tvarov. Môže byť klasická podlhovastá, okrúhla, rohová, rôznych rozmerov a dĺžok. Ďalej by v kúpeľni mal byť samostatný sprchovací kút, ktorý šetrí vodu a energiu. Aj tu je možné vyberať z rôznych veľkostí, farieb, tvarov a rôznych masážnych systémov. Dno sprchovacieho kúta by vždy malo byť protišmykové. Nepostrádateľný je dobre vetrateľný kúpeľňový nábytok. Súčasťou našich kúpeľní je stále práčka, preto je nábytok nevyhnutný. Schová pracie prostriedky, toaletné potreby, kúpeľňový textil a špinavú bielizeň. Kúpeľňa pre náročnejších môže mať omnoho viac zariadenia a rôzne podoby. Napríklad môže byť spojená s domácou telocvičňou ľahkou priečkou. Môže byť v nej umiestnené relaxačné ležadlo, CD prehrávač pre spríjemnenie relaxácie. V kúpeľni môže byť umiestnené solárium, či najrôznejšie masážne striky a vodné radovánky dávajú možnosť dokonalého uvoľnenia. Takisto si môžete zariadiť i saunu, ktorá patrí k moderným trendom bývania. Môže byť vstavaná do rohu kúpeľne.

Saunovanie v dome

Dnes nie je sauna doménou iba špeciálnych zariadení a zdravotných komplexov. Bez väčších problémov si ju môžete kúpiť domov. Ideálne sú pre tieto účely rodinné domy či víkendové chaty a chalupy. Existuje i možnosť, že si ju zriadite i priamo doma.V prvom variante to je samostatná stavba, ktorá môže byť murovaná alebo drevená, v ktorej blízkosti by mal byť kvôli ochladeniu bazénik, alebo prírodná možnosť kúpania sa. Väčšinu nákladov tvorí výroba a uchovanie tepla, saunová piecka a izolačné materiály. Sauna sa vyhrieva drevom, buď zvonka alebo zvnútra. Samostatná rodinná sauna je navrhovaná spravidla pre 4 osoby a jej veľkosť je 1,5 až 4 m2, respektíve 3 až 8 m3. Okrem toho je nutné ešte miesto na prezlečenie, očistu tela sprchovanie a ochladenie.

Druhou možnosťou je, keď sa sauna stáva súčasťou bytu. Táto možnosť je v posledných rokoch u nás obľúbenejšia. Je to z toho dôvodu, že používanie je pohodlnejšie. Napríklad v tom, že nemusíte opúšťať dom, a máte väčšinu vecí po ruke. V tomto prípade je vhodné umiestniť saunu pri vonkajšej stene bytu, aby sa ľahko vetrala a z praktických dôvodov sa navrhuje priamo do kúpeľne alebo do jej tesnej blízkosti. V každom prípade musia mať podľa fínskych pravidiel obe časti vlastné okno, sprcha sa využíva spoločne, ak je dostatok priestoru, potom je výhodné mať dve. Jednu na používanie na saunovanie a jednu štandardne v kúpelni. Tiež sa doporučuje k saune samostatný záchod a vlastná šatňa. Čo sa týka bezpečnosti, v dnešnej dobe sa využíva na vytápanie takýchto objektou aj plyn. Preto ak sa rozhodnete pre túto možnosť, dbajte na dobré tesnenie a vždy sa presvečte či vám náhodou neuniká plyn. V prípade ak by sa to stalo, dôsledky unikajúceho plynu v dome kde spia ľudia môžu byť katastrofálne. Bezpečnosť pri stavbe sauny by mala byť preto na prvom mieste.

Rodinný bazén

Budúceho vlastníka pri plánovaní bazéna zaujíma predovšetkým jeho tvar a veľkosť. Nemali by sme zabúdať ani na riešenie okolia bazéna. Ak už máte bazén, dosť často sa stáva že si tam pozývate hostí. Preto by ste nemali zabudnúť, že hostia by mali mať pri bazéne priestor kde by si mohli odložiť veci. Takže malá šatňa s úložným priestorom a sprchou by bola viac ako vhodným riešením.

Na príjemné kúpanie je však dôležitá aj teplota vody. Ak sa budete spoliehať, že vám kúpeľ v exteriéri vyhrejú slnečné lúče, alebo sa teplota v interiérovom bazéne časom vyrovná s teplotou okolia, vaša kúpacia sezóna sa môže skrátiť len na dva mesiace v roku. Pri stavbe interiérového bazéna sa často stáva, že majiteľ zanedbá vetranie týchto priestorov. Na prvý pohľad sa mu môže zdať, že ušetril. Radosť z peknej plavárne mu však po čase pokazia večne rosiace sa okná, drobiaca sa omietka a neskôr aj nepekné plesne. Ak sa na rozvody vzduchotechniky nemyslelo už pri projekte, dodatočne do úvahy prichádzajú len náhradné riešenia, akým je napríklad odvlhčovač. Z technického hľadiska je to kompaktné chladiace zariadenie, ktoré vďaka cyklickému „premieľaniu“ vzduchu v hale cez výparník odoberá kondenzovanú vzdušnú vlhkosť. Jeho nevýhodou je tepelná bilancia v zime, keď sa musí v bazénovej hale vykurovať. Odvlhčovač vtedy vzduch najprv ochladí, aby sa vlhkosť zrážala, a potom odvlhčený vzduch znovu vyhreje, čo je ekonomicky nákladný proces. Navyše, nerieši problém výmeny vzduchu, a tak treba zadovážiť ďalšie zariadenie na odvetrávanie. Komplexnou a cenovo výhodnou možnosťou je vetracia jednotka s tepelným čerpadlom a rekuperáciou. Dokáže vyriešiť viac problémov prevádzky bazéna naraz, aj s veľmi nízkymi prevádzkovými nákladmi. Jednotka zabezpečí vetranie priestorov, optimálnu vlhkosť pri bazéne a využitím teplého odpadového vzduchu, čiže rekuperáciou, zaistí, že sa pri vetraní minie minimálne množstvo tepla. Malá tepelná strata, ktorá tu vznikne, sa dobehne tepelným čerpadlom. Ďalšou funkciou vetracej jednotky môže byť ohrev vody v bazéne a v zásobníku teplej vody určenej na sprchy a aj možnosť pripojenia solárnych článkov.

Vedieť čo chcem, je v prípade wellness zariadení vo vlastom dome či byte devízou, ktorá sa vám určite oplatí. Dobre premyslený plán ako si zariadiť miestnosť pre váš oddych a relax sa vám pretaví do príjemne strávených chvíľ pri vlastnom bazéne, telocvični, saune, či pri pohodlnom ležaní v masážnej vani s pohárom šampanského v ruke.

 

Viac informácií sa dozviete

v relácii REALITY 

vysielanej 15.8.2008 o 20:45 na TA3

 

 

 

 

Späť

Dochádzanie za štúdiom a prácou a realitný trh

Málokto pochybuje o tom, že čierny trh s nehnuteľnosťami je mimoriadne rozvetvený a úspešný. Netýka sa iba nejakej vyhranenej skupiny obyvateľstva; vo všeobecnosti však možno povedať, že „cieľovou skupinou“ tohto problému sú mladí ľudia, konkrétne tí, ktorí z rôznych dôvodov, väčšinou však za prácou, prichádzajú do veľkých miest. Byty sú tam drahé a na vybavenie hypotéky je potrebný pravidelný príjem v takej výške, aká sa dosahuje väčšinou po rokoch praxe. Niet sa teda čo diviť, že je medzi čiernymi nájomníkmi toľko mladých absolventov;..

Formy vykurovania

Pekne od začiatkuVaše možnostiPlynElektrická energiaDrevo a uhlieDoplnkové alternatívyKrbElektrická vložkaPodlahové kúrenieTermoregulátory, snímače teplotyZahrejte aj steny Najmä v našich podmienkach má významný podiel na útulnosti domova teplo. Vzhľadom na teplotné pásmo, v ktorom žijeme musíme dbať o tepelné zabezpečenie svojho príbytku už od samotného začiatku. To znamená odvtedy, odkedy staviame dom, alebo najneskôr pri dokončovaní hrubej stavby by sme mali mať jasno v tom, akým spôsobom ho budeme vykurovať. Samozrejme, že technicky zabezpečíte akúkoľvek..

Wellness vo vlastnom dome

 „Takmer vo všetkých médiách sa čoraz častejšie stretávame so slovom wellness ako synonymom oddychu a relaxácie. Ide zväčša o infomácie týkajúce sa oddychu a rekreovania sa v kúpeľoch či iných relaxačných zariadeniach. Ponuky na tieto pobyty sa na nás hrnú takmer zo všetkých strán. Nájdu sa však medzi nami aj takí, ktorí tieto ponuky ignorujú z jednoduchého dôvodu, ktorý môžme vyjadriť v jednej vete:“Keď už wellnes, tak doma vo vlastných priestoroch.“ Podľa slovníka môžeme slovo wellness definovať ako kvalitu, alebo stav bytia v podmienkach..

Prístup na pozemky v rámci susedských vzťahov

Na jednej z hospodárskych budov na mojom pozemku som potreboval opraviť strešnú krytinu. Do budovy začalo zatekať a hrozilo, že časť strojov uskladnených vnútri bude dažďovou vodou poškodená. Poškodená časť budovy sa nachádza v mieste, kam sa však nedá dostať z môjho pozemku. Musím prejsť cez záhrady ďalších dvoch susedov, avšak jeden z nich namieta, že na jeho pozemok nesmiem vstúpiť. Tvrdí, že je to jeho pozemok a nikto cudzí nemá právo naň vstupovať bez jeho povolenia. Ide o dôsledok dlhoročných susedských sporov. Mne však hrozí škoda a strechu..

Komunikácia medzi správcom a vlastníkmi bytov - otázka efektivity

„Minulý rok došlo v našom dome ku zmene správy, ktorú pôvodne vykonávalo spoločenstvo vlastníkov. Toto spoločenstvo však stále je registrované ako existujúce. To je pomimo, avšak podstatným problémom je komunikácia so správcovskou spoločnosťou, ktorá spravuje náš dom. V dome, ktorý má dva vchody – predný a zadný - sú vytrhané mnohé svetelné spínače, svetlo možno zapnúť len na niektorých z dvoch poschodí, príp. na prízemí, čo značne komplikuje najmä v tomto zimnom období pohyb po schodoch v dome, navyše mnoho z obyvateľov je vo vyššom veku,..

Výstavba ihrísk pre deti - ako po novom?

Naša obec disponuje pozemkom, na ktorom by sme chceli obnoviť materskú škôlku, zriadiť detské ihrisko, ktoré by malo byť prístupné pre všetky deti. Ihrisko bude vybudované svojpomocne s pomocou našich obyvateľov, tiež financované zo zbierky. Dostala sa nám informácia, že ihriská musia spĺňať nejaké nové a prísne kritériá, v opačnom prípade by nebolo možné ihrisko pre deti - preliezačky, pieskovisko a pod. sprístupniť deťom. Musí by teda ihrisko vybudované podľa nejakých noriem (napr. kovové), vraj EÚ niečo uzákonila. Ktorý zákon upravuje spôsob výstavby..

Financovanie prác na bytovke domu

Keď sa obnova financuje prostredníctvom bankyNajlacnejšie požičiava štátMožnosti financovania obnovy bytových domovŠtátny fond rozvoja bývaniaŠtátna dotáciaAko dostať dotáciu ministerstvaStavebné sporiteľneKomerčné bankyPodmienky, za akých banky požičiavajú na obnovu bytovČo je pri poskytovaní úveru bankou dôležitéÚvery na obnovu bytového domu poskytujú komerčné banky aj stavebné sporiteľne, najvýhodnejšie však na tento účel požičiava štát.Keď sa obnova financuje prostredníctvom banky Na obnovu bytového domu si možno požičať aj od..

Hypotéky pre mladých

 Róbert Fico si od avizovania krokov, ktoré pomôžu mladým rodinám s bývaním, vylepšil svoj profil o značné čísla. Realita sa však tak celkom nezakladá na pôvodne médiami hlásaných zvýhodneniach pre mladých ľudí, ktorí majú vážne starosti so svojím bývaním. Hovorím najmä o vládnej „pomoci“ mladým vo forme bonifikácie hypotekárnych úverov. Veľké oči Nečudo, že mnohí z nás mladších zajasali, keď postupne v takmer všetkých denníkoch natrafili na propagandistickú kampaň vládnych strán, kde bolo toto zvýhodnenie opisované ako konečne jeden..

Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)

Záujem Slovákov zlepšovať svoje bývanie je akcelerovaný predovšetkým dostupnosťou úverov, aj rastúcou ponukou nových projektov. Nie každý si však hypotéku môže dovoliť alebo sa ľudia jednoducho boja zadĺžiť na dekády, resp. založiť nehnuteľnosť, v ktorej bývajú. Zlepšovanie kvality bývania je však jednou zo základných ľudských potrieb. Stále málo využívanou možnosťou sú systémové rekonštrukcie existujúceho domu či bytu. Štatistiky potvrdzujú, že byt alebo dom, ktorý má spĺňať potreby svojho užívateľa, by mal prejsť po 15 rokoch modernizačnou..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.