Kuchyňa - miesto nielen pre gazdiné

Možno si ešte spomínate na kuchyňu vašej starej mamy na dedine, chalupe. Absolútne bez akýchkoľvek spotrebičov, pomocníkov ako chladnička, umývačka riadu, mixér a mikrovlnka, ale s neopakovateľným čarom starorodičovskej pohody. Dávno to všetko odišlo a na podobnú kuchyňu sa môžeme už iba ísť pozrieť do niektorých slovenských obcí, kde neplánovane zastal čas.
Snaží sa ale dopracovať k výhode týchto kuchýň, ktorú si všimli už naša staré mamy. A tou bola ich priestrannosť a pritom útulnosť spôsobená teplom zo starej pece a nezabudnuteľnou atmosférou. Ak chcete dosiahnuť aj vo vašom dome neuponáhľané a upokojujúce prostredie, základom k tomu je priateľská kuchyňa. Takýto dojem sa vám ale nepodarí dosiahnuť najmodernejším vybavením, iba ak ho skombinujete s prvkami, ktoré vytvárajú nenapodobiteľné čaro domova.

Nechajte si poradiť
Odborníci tvrdia, že kuchyňa je v ideálnom prípade centrom života rodiny, ale zároveň i to, že máloktorá žena si dnes môže dovoliť denne stráviť štyri a pol hodiny udržiavaním domácnosti. Okrem prípravy stravy! V sobotu je to vraj až šesť a pol hodiny. Nie je rozumnejšie venovať sa domácnosti dve hodiny a zvyšok času využiť na prepotrebnú komunikáciu so svojimi najbližšími? Dobre zariadená kuchyňa je naozaj poklad.

Minimalizácia kuchyne nie je to pravé
Po povojnovom boome maličkých kuchýň, ktorý bol spojený s minimálnym množstvom času stráveným v tejto miestnosti, mrazenými polotovarmi a pravidelným stravovaním sa mimo domu si končene ľudia uvedomili, že čas strávený nútenými prácami v kuchyni má význam, dokonca omnoho väčší ak niektoré bezduché činnosti. Názor, keď si každý z manželského páru myslel, že ten druhý patrí do kuchyne sa, chvalabohu, vytráca. A s tým je spojený trend väčšej kuchyne, často nijako neoddelenej s jedálenskou časťou. Kuchyňa je miestom, kde sa okrem prípravy jedla odohrávajú rozmanité činnosti nielen panej domu, ale aj ostatných členov rodiny. Teda mali by sa odohrávať, lebo i dnes má dobre vybavená a priestranná kuchyňa aj dôležitú sociálnu úlohu. Štatisticky až 40 percent času venovaného domáci prácam „zhltne“ varenie. Do tohto času dokonca nepatrí ani umývanie riadu a upratovanie kuchyne. Lenže pomerne dosť času strávia v kuchyni aj ostatní členovia rodiny, na to netreba zabúdať.

Zariaďte si kuchyňu
Ak sa niekedy v tomto období chystáte zariadiť, poprípade prerobiť si vašu kuchyňu podľa vašich predstáv, nie je nič jednoduchšie. V dnešnej dobe môžete naraziť iba na dva problémy. Bude potrebné vhodne si vybrať z ponuky našich i zahraničných kuchynských zostáv a prispôsobiť výber svojim finančným možnostiam. Všetko ostatné zvládne bytový architekt alebo zamestnanec špecializovanej predajne. Aj do zariaďovania interiérov prenikla výpočtová technika a z pôvodných predajní sa stali štúdiá, ktoré na základe informácií od zákazníka nevrhnú presne takú zostavu, aká zodpovedá rozmerom jeho kuchyne. Zamestnanec štúdia však od svojho počítača nevidí do duše zákazníka. Nepozná jeho vkus, nevie či má deti, v akom sú veku, či má jeho kuchyňa okná na juh, sever, západ alebo východ, či rád varí aj manžel, aká rušná je prevádzka domácnosti, či sú jeho zákazníci ľudia spoločenskí alebo skôr len takí „pre seba“, aké je ich povolenie. Preto podľa svojich možností a schopností dozrite na činnosť ľudí, ktorých ste zaplatili, aby náhodou nebolo nutné niektorý z úkonov opakovať.

Spojte to, je to moderné
Moderným sa stáva trend spájať miesto, kde sa jedlo pripravuje s miestom jeho konzumácie, dokonca aj s obývacou izbou. Vzniká tak akési prevádzkové srdce domácnosti. Spojenie s obývacou izbou je nepochybne praktickejšie, jadro bytu aj celý byt pôsobí luxusnejšie, celá domácnosť tak dostane akýsi punc nadštandardu a západného vplyvu. Veď stačí sledovať niektorý z amerických filmov, nikde sa nestretnete s kuchyňou osobitne uzavretou za dverami. Výzvou pre tvorivé typy môže byť jemné optické oddelenie kuchyne pomocou barových pultov, výsuvných či otočných stolíkov a odkladacích plôch. Ale pozor! Vaša kuchyňa sa takýmto spôsobom dostane do centra diania, každá návšteva upriami pozornosť predovšetkým na ňu. Takže strácate svoje súkromie pri varení a na používanie sporáka ako odkladacej plochy pre hrnce môžete nadobro zabudnúť. Každé pre máva však aj svoje proti a ako každá novinka, ktorá sa týka nášho domu, by mala citlivo prihliadať na individuálne potreby a pocity každého člena domácnosti. Rovnako dôležité je aj zohľadnenie prevádzkových požiadaviek a reálnych možností konštrukcie, ak ide o prestavbu existujúcej dispozície staršieho bytu alebo rodinného domu.
   Problematické býva spojenie kuchyne a obývacej izby vo vidieckych domoch, ak je súčasťou prevádzky domu i hospodárstvo a chov zvierat. Ak nie je k dispozícií letná (hospodárska) kuchyňa, priestor kuchyne je dôležitou súčasťou hospodárstva. Takáto kuchyňa musí plniť vyššie požiadavky na prípravu a skladovanie potravín a ťažšie sa v nej udržiava hygiena. Prevádzka kuchyne sa tu posúva do pracovnej sféry a obývacia izby ja miesto čisto spoločenské a oddychové. Ak sa po zvážení všetkých pre a proti predsa rozhodnete spojiť kuchyňu s obývacou časťou bytu, môžete si s pomocou fantázie, šikovnosti a citu pre požiadavky prevádzky domácností vytvoriť variabilný priestor spájajúci príjemné s užitočným. 
   Častým argumentom proti spojeniu kuchyne s ostatnými časťami domu je vyššia vlhkosť vzduchu, teplo vznikajúce pri varení a rôzne zápachy. Tieto drobné nepríjemnosti ale nie sú dôvodom na neprepojenie týchto miestností. To je dôvod na vybavenie domácnosti účinnejším vetrením. Dnes sa s nimi kuchyne vyrovnali efektívnymi digestormi.

Aká podlaha je najvýhodnejšia?
Pri prepojení rôznorodých priestorov sa zvýšia požiadavky na podlahové krytiny. A to najmä finančné. Ako určite viete, klasickým riešením v kuchyni býva keramická dlažba s ľahkou údržbou potrebnou v kuchynskej prevádzke. Môžeme využiť aj iné riešenia, napríklad korkovú dlažbu alebo drevené, resp. laminátové parkety, či plávajúcu podlahu. Tu sa treba zamyslieť nad povrchovou úpravou a zvoliť si typ podlahy, ktorý výrobca odporúča do miestností s častou údržbou. Neoplatí sa veľmi šetriť, lebo realizácia každej podlahovej vrstvy je nemalý zásah do života domácnosti a obmedzí jej prevádzku na dlhší čas. Obývacia časť býva menej namáhaná, a preto tu nášľapná vrstva býva práve z drevených (laminátových) veľkoplošných parkiet. Táto podlaha spája účelnosť a ľahkú údržbu s príjemným teplým pocitom z dreva. Prepojenie kuchyne a obývacej izby do jedného celku je často jediným riešením v malých či podkrovných bytoch a v bytoch vytvorených dostavbou alebo prestavbou pri rekonštrukciách.
   Úplne zlu alternatívou je koberec. Podčiarkuje síce domácnosť atmosféry, každá gazdinka, mi ale určite dá za pravdu, že v kuchyni je jednoducho nepraktický. Stále budete mať na pamäti, že sa nesmie ničím poliať, čo určite nebude pomáhať tvoriť príjemnú rodinnú pohodu. So záclonami je to podobné. U nich hrozí, že zažltnú od rôznych výparov všeobecne sa do priestorov kuchyne neodporúčajú.

Najdôležitejšie súčasti
Ako pri každej činnosti, ktorá zabezpečuje chod a bezchybnú fungovanie do budúcnosti, aj pri tvorbe kuchyne je potrebné mať jasnú predstavu o tom, čo by v nej malo byť zakomponované a ešte pred stavebnou úpravou vedieť, kde bude ten – ktorý spotrebič umiestnený. Treba si vytvoriť plán, podobne ako pri stavbe domu. K základnému vybaveniu modernej kuchyne dneška patrí sporák, resp. varná platňa, rúra na pečenie, chladnička, mraznička, umývačka riadu, mikrovlnka, umývacie centrum s drezom a vodovodnou batériou a samozrejme i digestor. Pri zariaďovaní kuchyne si treba starostlivo naplánovať usporiadanie zóny drezu, sporáka a úložného priestoru. Čím kratšia je medzi nimi vzdialenosť, tým lepšie. Jednotná úprava zlaďuje všetku bielu techniku, ktorá sa aj napriek zaujímavému dizajnu jednotlivých prvkov neraz ťažko úsporne a harmonicky umiestňuje do klasickej kuchynskej linky. Z množstva návrhov si každý môže vybrať tvar, farbu i vybavenie a v kuchynských štúdiách so službou architekta odborníka poradí pri konkrétnom rozmiestnení zariadenia podľa ergonomických a prevádzkových požiadaviek.

Kuchynská linka
Najdôležitejšou zložkou je kuchynská linka. Pri jej výbere je nutné dokonale si obzrieť všetky jej súčasti, nesústrediť sa iba na jej výsledný vonkajší dizajn a technickú vybavenosť, ale najmä na detaily. Tými sú napríklad kovania, zásuvky, nábytkové hrany, atď.
    Relatívnou novinkou sú spotrebiče priamo zabudované do kuchynskej linky, sú jej pevnou súčasťou. Linky so zabudovanými spotrebičmi sa do našich domácností začali dostávať začiatkom 90-tych rokov minulého storočia. Najprv sa k slovu dostal sporák, varná platňa, potom umývačka riadu. V súčasnosti bývajú súčasťou liniek aj mikrovlnky, chladničky a dokonca i práčky. Zabudovanie spotrebičov okrem praktickej stránky – mať všetko po ruke – zjednodušilo i upratovanie linky a je lepšou zárukou čistoty prostredia. Samozrejme, že to má svoj háčik. Je ním cena. V priemere je každý zabudovaný spotrebič drahší o desať percent.

Dosky a odkladacie plochy
Ďalšiu zložku, ktorá sa jednoducho nedá vynechať tvoria pracovné dosky. Mali by byť vyrobené z materiálu, ktorý niečo vydrží a neopotrebuje sa za krátky čas. Aj preto mnohí pracovníci kuchynských štúdií odporúčajú prírodnú žulu, resp. prírodný kameň, ktorý je všeobecne i teplotne odolným materiálom. Na takejto pracovnej ploche sa dá pracovať aj bez drevených lopárov, lebo sa nepoškodí. Po niekoľkých rokoch stačí povrch plochy prebrúsiť a upraviť do pôvodného stavu, čo sa pri mnohých iných materiáloch nedá urobiť. Účelné a útulné zariadenie kuchyne má spĺňať okrem ergonomickej primeranosti aj požiadavku na nenáročnú údržbu. Hľadajte preto materiál, ktorý bude lahodiť oku, ale bude aj jednoducho umývateľný. Vyberajte pozorne, netýka sa to iba pracovných dosiek a odkladacích plôch, ale celého zariadenia. Sporné materiály si vyberte iba v prípade, ak máte dostatok času na ich čistenie.
Nezabúdajte na vhodné osvetlenie pracovných plôch (väčšina kuchynských zostáv má zabudované podhľadové svetlá), nemá vychádzať z jediného zdroja. Umiestňujeme ho bodovo, priamo nad pracovnú plochu, sporák a jedálenský stôl. Dbajte aj, aby vás kuchynský stôl bol dosť veľký na to, aby sa stal pohodlným miestom rodinných stretnutí. To docielime aj vhodným výberom stoličiek, plôch na sedenie.

Sporák
Umiestnite ho tam, kde máte na linke pracovnú dosku, lepšie povedané priestor na doladenie horúcich hrncov. To, že je najlepšie situovať ho do miestností čelom, azda je každému jasné. Jeho najvernejším kamarátom by mal byť digestor, ktorý odsaje nežiaducu vlhkosť a zápach. Na trhu nájdeme v dnešnej dobe mnoho typov sporákov, vrátane kombinovaných s digestorom. Zo skúseností najlepšie ale je, ak je digestor zabudovaný do steny.
   Podobné množstvo rôznych typov sa týka aj platní. Plynové varné platne sú horúce okamžite a sú vhodné, ak potrebujeme dosiahnuť vysokú teplotu. Elektrické platne sú vhodnejšie na dlhé a pomalé varenie. Pevné diskové platne z liatiny sa pomalšie zohrievajú a pomalšie i chladnú. Sklokeramické varné panely majú elektrickú špirálu pod sklenou varnou doskou. Halogénové dosky sa zohrievajú rýchlejšie, ich používanie je však drahšie. Pre sklokeramické varné platne sa v ostatnom období rozhoduje čoraz viac spotrebiteľov. Jedným z dôvodov je mimoriadna odolnosť materiálu aj proti poškrabaniu a to, že nezapnuté plochy možno využiť aj ako pomocné či odkladacie.

Chladnička a mraznička
Dobre známe spotrebiče, bez ktorých rodina nedokáže existovať. Vďaka ich finančnej náročnosti musíme pozorne vyberať, nesmieme sa nechať strhnúť momentálnym dojmom. Najdôležitejšiu úlohu v tomto prípade zohráva faktor spotreby elektrickej energie. Keďže sú v prevádzke nepretržite, v priemernej domácnosti ich činnosť tvorí asi 13 percent celkovej spotreby elektrickej energie, čo ich stavia na popredné miesto v zozname elektrospotrebičov. Podobne ako pri sporákoch, aj chladničiek máme neskutočné množstvo typov. Jednodverové, dvojdverové, kombinované s mrazničkou aj osobitné, o kombináciách vnútorných úložných priestorov nehovoriac. V poslednej dobe sa stávajú módnym hitom čierne a nerezové chladničky. Účel ale spĺňajú rovnaký.
  Umiestnenie je tiež dôležité. Chladnička by mala byť jeden až dva kroky od miesta, kde jedlá pripravujeme a byť ľahko prístupná. Pri umiestňovaní chladničky treba nechať dostatok miesta medzi jej zadnou stranou a stenou, aby sa zabezpečila cirkulácia vzduchu.
   Ku výberu spotrebičov máme teda dve rady. V žiadnom prípade ich nekupujte niekde na trhu zaobstarajte si ich od renomovaných výrobcova všimnite si okrem kvality aj energetickú spotrebu. Môžete sa doma vyhnúť prekvapeniu.

Nebude to na pár rokov
Všeobecne platí, že po dobrom výber vás vaša kuchyňa musí prežiť. Je to samozrejme nereálne z dôvodu neustáleho vývoja kvalitnejších a modernejších spotrebičov a doplnkov, ktoré uľahčujú život i varenie ako také, materiálne opotrebovanie by malo však byť z rozličných dôvodov minimálne. Za všetky spomenieme aspoň ten, že finančné prostriedky vynaložené na zariadenie kuchyne nie sú lacný špás. Preto berme do úvahy potreby všetkých členov domácnosti, vyberajme ľahko udržiavateľné materiály, vyhýbajme sa zdanlivému „prepychu“. Spravme si z kuchyne príjemné a útulné miesto, ale nezabúdajme, že sa v nej má v prvom rade variť, jesť, možno i „kutiť“, a že ju treba každý deň upratať. O najdôležitejších otázkach sa neraďme so susedmi, kamarátmi alebo rodičmi. Vychádzame z vlastných predstáv, raďme sa s partnerom, on tam predsa každý deň s nami bude tráviť spoločné chvíle.

Zaujímavosť na záver alebo zasa prví Američania?
Začiatkom storočia Američanka Ch. Fredericková napísala knihu „Otázka vedeckého a inžinierskeho prístupu vstupuje do domu“, kde rozobrala prevádzku z hľadiska úspory práce, času i námahy. Ch. Fredericková po prvý raz usporiadala vybavenie kuchyne tak, aby sa všetky práce uskutočňovali ako plynulý proces a všetky potrebné veci boli uložené blízko pracovnej plochy. U nás sa o racionalizácii kuchynskej prevádzky začalo premýšľať až v 30. a 40. rokoch a treba povedať, že to boli ženy – architektky, ktoré dali základ dnešnej podobe našich kuchýň. Šesťdesiate roky priniesli nové poznatky z oblasti ergonómie (metodika organizácie práce a pracovných prostriedkov), určili správne výšky jednotlivých pracovných plôch, pričom brali do úvahy aj postupný rast výšky mladých generácií. Dnešní architekti a dizajnéri už pri návrhoch kuchynských zostáv vychádzajú z ergonomickej teórie a užívateľ sa môže spoľahnúť, že kuchyňa zakúpená v obchodnej sieti splní aj zdravotné parametre.

Viac informácií dozviete
v relácii REALITY
vysielanej 1.6.2007 o 20:45 na TA3

 

Späť

Úložné priestory

Rodina se dusí! Povedala manželka svojej polovičke pred sťahovaním sa vo filme Kulový blesk. Aby táto veta nebola na dennom poriadku aj v tej vašej rodine a pritom nemáte v záujme sťahovať sa do väčšieho príbytku, povieme si pár rád ako riešiť efektivitu úložných priestorov. Veď komu by sa pre pár vecí, ktoré nemáte momentálne kde uložiť, chcelo predávať svoju nehnuteľnosť a zháňať si väčšiu? Aby ste si s týmto problémom poradili čo najefektívnejšie, tak kľúčovým slovom celého priestorového problému je skriňa. Dnes máme celý rad možností..

Ako využiť úložný priestor

Výber nábytku Ak sa rozhodnete pre jednu alebo druhú možnosť, musíte toto rozhodnutie brať ako stav na niekoľko rokov. Do úvahy by ste mali brať aj fakt, či svoje úložné priestory riešite v byte, v ktorom chcete stráviť zvyšok svojho života, alebo ho beriete ako „prestupnú stanicu“ pokiaľ sa vám nerozrastie rodina. Ak by ste totiž uvažovali, že v budúcnosti chcete svoj štartovací byt predať, tak by vám mohli skôr vyhovovať sektorové skrine, ktorých sa možete kedykoľvek zbaviť a pri sťahovaní do nového bytu vám nebude ľúto vyhodených peňazí..

Možné riziká pri hypotekárnych úveroch

Hypotekárny úver je stálej aj v dnešných časoch asi najbežnejším spôsobom, ako si ľudia dokážu zabezpečiť vlastné bývanie. A keďže hospodárska kríza je v súčasnosti snáď najviac skloňovaným pojmom, oslovili sme preto niekoľko finančných inštitúcií, aby sme sa od nich dozvedeli, aká je terajšia situácia na tomto poli a aké sú hlavné riziká pri poskytovaní týchto úverov.Ak sa rozhodneme zabezpečiť si bývanie pomocou hypotekárneho úveru, mali by sme si uvedomiť, že sme sa pustili do projektu, ktorý je behom na dlhé trate. Ak by sme ostali pri..

Vznik nároku na províziu za sprostredkovanie predaja nehnutelnosti

Kedy vzniká realitnej kancelárii ako sprostredkovateľovi nárok na províziu za predaj nehnutelnosti? Podstata sprostredkovateľskej zmluvy spočíva v tom, že sprostredkovateľ obstará pre záujemcu uzavretie určitej zmluvy za odplatu. Pokiaľ ide konkrétne o sprostredkovanie predaja nehnutelnosti, zmluva, ktorej uzavretie sprostredkovateľ pre záujemcu obstaráva, je kúpnou zmluvou o prevode nehnutelnosti. Zákonné znenie podľa Občianskeho zákonníkaV zmysle ustanovenia § 774 Občianskeho zákonníka platí, že odmena (v praxi skôr označovaná..

Spoluvlastnícky podiel ako predmet záložného práva a postihnutie spoluvlastníckeho podielu exekúciou

Dobrý deň. Rád by som sa spýtal na možné riešenie nasledovného problému. Moja manželka je spoluvlastníkom domu. Ona vlastní 2/10 z domu a ďalej je tam viacej vlastníkov, pričom jeden z nich, ktorý má 1/10 z domu, ju dal pred niekoľkými rokmi založiť a spadla na to exekúcia ktorú on nie je schopný splácať dlhé roky. Ešte k tomu je na tú 1/10 domu viacej exekúcií, čo sme sa nedávno dozvedeli. Radi by sme to začali riešiť, len nevieme ako. Chceli by sme tú 1/10 vyplatiť alebo postupne splatiť, ak sa to dá, lebo musíme opraviť určité časti domu a nakoľko..

Zmluva o vstavbe bytov - právna úprava a jej náležitosti

Jedným zo spôsobov vzniku vlastníctva bytov a nebytových priestorov, ktorý sa v súčasnosti vo veľkom rozsahu realizuje, je aj nadobúdanie nehnuteľností na základe zmluvy o výstavbe, stavbe alebo nadstavbe domu. Daný spôsob obľubujú najmä developerské spoločnosti. Jedná sa o zmluvu, ktorej rámcovú právnu úpravu obsahuje zákon č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov. Zmluvnými stranami tejto zmluvy sú na jednej strane doterajší vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome a na strane druhej stavebník/stavebníci...

Real estate quoats - Slovak Nehnutelnosti

Hypotéky pre mladých

 Róbert Fico si od avizovania krokov, ktoré pomôžu mladým rodinám s bývaním, vylepšil svoj profil o značné čísla. Realita sa však tak celkom nezakladá na pôvodne médiami hlásaných zvýhodneniach pre mladých ľudí, ktorí majú vážne starosti so svojím bývaním. Hovorím najmä o vládnej „pomoci“ mladým vo forme bonifikácie hypotekárnych úverov. Veľké oči Nečudo, že mnohí z nás mladších zajasali, keď postupne v takmer všetkých denníkoch natrafili na propagandistickú kampaň vládnych strán, kde bolo toto zvýhodnenie opisované ako konečne jeden..

Kúpte si pozemky v blízkosti ... (TRH Nehnutelnosti)