Rekonštrukcia kúpeľne

Kúpeľňa je priestor, v ktorom netrávime počas dňa veľa času. Síce sa tam stretávame každé ráno a večer so svojou tvárou v zrkadle pri umývaní zubov, ale inak tejto miestnosti nevenujeme prílišnú pozornosť. Priestor pre našu fantáziu dávame skôr pri zariaďovaní obývačky, spálne či detskej izby. To isté často platí aj pri rekonštrukcii bytu či rodinného domu. Nuž, je to akási popoluška medzi miestnosťami, pričom jej postavenie by malo byť oveľa vyššie, ako by sa zdalo na prvý pohľad.

Asi tým najväčším dôvodom prečo sa ľudia boja rekonštrukcie kúpeľne je zrejme jej náročnosť. Je to miestnosť, ktorá má v mnohých prípadoch iba pár štvorcových metrov, ale na jej vynovení je niekedy toľko práce ako na stále nedokončenej katedrále svätej rodiny v Barcelone. Na tomto tvrdení je síce kus pravdy, ale ako sa hovorí, žiadna kaša sa neje taká horúca. Takže, ak už máte rodinnú poradu o jej možnej rekonštrukcii za sebou s výsledkom “ideme do toho“, mali by ste vedieť, že kvalitná rekonštrukcia nenabúra váš život na viac ako desať dní. Tento údaj je dôležitý najmä preto, lebo vyradenie kúpeľne z prevádzky značne ovplyvňuje hygienu človeka a je horšie ako odstavenie teplej vody v letných mesiacoch za čias socializmu. Aby ste tento časový harmonogram aj naozaj dodržali a zbytočne si tak nekomplikovali život, povieme si pár rád o tom, ako urobiť rekonštrukciu kúpeľne čo najefektívnejšie.

Ako začať

Najväčšie obavy zo samotnej rekonštrukcie kúpeľne už v osemdesiatych rokoch trefne zaspieval Richard Müller v texte bytové jadro je jadrom môjho problému. Nuž, samotný umakart, ktorý bol súčasťou každého bytového jadra v panelovom činžiaku, mal v sebe nepochybne slušnú „vodivosť ľudských hlasov“ z iných poschodí. V súčasnosti sa ľudia tohto materiálu pri rekonštrukcii kúpeľne zbavujú ako prvého. Umakartová konštrukcia v minulosti znamenala predovšetkým rýchlu a hlavne lacnú výstavbu kúpeľní ako na bežiacom páse. Dnes je tento materiál mŕtvy a postupne sa vytráca z našich panelových príbytkov.
Ak sa pri rekonštrukcii kúpeľne rozhodnete pre jeho likvidáciu, musíte sa najprv rozhodnúť o tom, či nová tvár kúpeľne bude kopírovať jej predošlý charakter, alebo sa pustíte do úplne novej vizáže vašej kúpeľne. Ak si vyberiete prvú možnosť, tak odstránením umakartových stien získate väčšiu výšku v miestnosti. Samotnú plochu, ktorú budete chcieť napr. pri zadovážení si väčšej vane či práčky, vám tento akt neprinesie. Samotné odstránenie umakartových stien trvá len niekoľko hodín, takže z hľadiska úspory času by to nemal byť problém. Prvé komplikácie pri rekonštrukcii môžu nastať už pri odpojení inštalácií. Túto prácu by ste nemali vykonávať na vlastnú päsť a nechajte ju radšej pre odborníkov, aby sa vám „vlastná šikovnosť“ neskôr nevypomstila. Je to dôležité o to viac, lebo kúpeľňa je predsa len miestom, kde voda má hlavné slovo a jej kontakt s elektrinou má v každom prípade katastrofálne následky.

Pri samotnej rekonštrukcii však nemusíte meniť rozvody za každú cenu. Ak sú rozvody či vodoinštalácia v poriadku, vašu rekonštrukciu kúpeľne to finančne odľahčí a navyše ju dokážete zvládnuť aj svojpomocne. Táto možnosť je ale málo pravdepodobná ak chcete robiť zmeny v „paneláku“, ktorého výstavba začala niekedy v sedemdesiatych rokoch. Takže, ak je vaším cieľom riadna rekonštrukcia s novými rozmermi a novou dispozíciou, prenechajte túto činnosť odborníkom v danej oblasti. Obidve cesty v rekonštrukcii majú na svojom začiatku jednu spoločnú vec. V obidvoch prípadoch musíte o svojich úmysloch v prerábaní informovať stavebný úrad. Nemali by ste však zabudnúť informovať aj vašich susedov, ktorým chtiac-nechtiac pri plnení vašich snov trochu skomplikujete život. Veď v živote niekedy nie je nič horšie ako nahnevaný sused, ktorý si svoju nespokojnosť bude vybíjať volaním mestskej polície na vašu adresu.

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Ak si zvolíte rekonštrukciu, ktorej výsledkom bude dispozične, ale aj plošne iná kúpeľňa, nevyhnete sa zásahu do stien. Táto práca je dosť náročná a vyžaduje si odborníkov, ktorí s takouto prestavbou majú bohaté skúsenosti. Neodborný zásah totiž môže narušiť celú statiku panelového domu a to už je poriadne vážna vec, ktorá môže ohroziť nie len vaše životy, ale aj životy susedov. Samotná likvidácia steny, pomocou ktorej sa zmení tvar kúpeľne, nie je lacná záležitosť. Zároveň sa váš byt zmení doslova na malé stavenisko. Pri vašich predstavách o prestavbe kúpeľne sa môže stať aj to, že ju budete musieť nahradiť inou nosnou konštrukciou. Medzi takéto možnosti patrí osadenie priestoru nenápadnými oceľovými stĺpmi. Každopádne, po odstránení umakartovej konštrukcie sa musia všetky plochy dokonale vyčistiť a vymeria sa priestor pre nový tvar kúpeľne. Pracovníci firmy, ktorú si na tieto práce objednáte, vám nový priestor označia vodorovnými a zvislými bodmi, ktoré prepoja drevenými lištami. Následne ich ukotvia zápustkami a prilepia polyuretánovým stavebným lepidlom k nosným stenám, presne podľa vopred pripraveného nákresu konštrukcie kotviacich líšt. Ich upevnením k stenám tak vzniká základný obrys nového tvaru kúpeľne. Po samotnom nanesení polyuretánového lepidla na kotviacu lištu sa začnú rozmiestňovať stenové elementy. Samotné nové stenové panely sa do nosných stien vkladajú tak, že kotviaca lišta musí zapadnúť medzi presahy dosiek na spodnej strane panela. Panel sa napokon k stene dotlačí tak, aby bočné presahy steny zakryli kotviacu lištu. Takýmto spôsobom sa zakomponujú aj ďalšie časti, ako je napr. zárubňa. Na rad potom prichádzajú rozvody elektrického vedenia, ktoré sa môžu do kúpeľne inštalovať spoločne so stavbou základnej konštrukcie. Čo sa týka samotnej montáže elektrických rozvodov, aj tu platia určité nemenné pravidlá, aby bola montáž naozaj kvalitná. Takéto rozvody sa musia realizovať iba z káblov určených na drevostavby s požiarnym vyhotovením. Teoreticky by sa dalo povedať, že v prípade prestavby kúpeľne sa dá pohnúť takmer so všetkým, no nie je tomu celkom tak. Určite sa nedá zmeniť napr. poloha stúpačiek, teda zvislých rozvodov. Na ňu je pevne viazané umiestnenie záchodovej misy. Aj jej vzdialenosť je ohraničená, keďže sa musí dodržať potrebný spád odpadového potrubia. Medzi časti, s ktorými vo svojom byte nepohnete ani o milimeter, patrí inštalačná šachta. K nej musíte nechať voľný prístup. Je to hlavne preto, aby sa dalo bez problémov vymeniť zvislé potrubie a zároveň aby boli dostupné merače spotreby vody. Takže priestor, ktorým sa kúpeľňa zvykne rozrásť, ide na úkor chodby resp. kuchyne.

Aký materiál použiť na stavbu stien

Tehla je síce najlepší stavebný materiál, ale na stavbu kúpeľne v panelovom dome sa nehodí, pretože je ťažká. Celkovo stavanie stien mokrou cestou je v takýchto priestoroch náročné. Predstava, ako si miešate maltu na chodbe vášho bytu, vás aj od rekonštrukčných prác niekedy aj odradí. Preto sa pri stavbe kúpeľne radšej používa stavba tzv. suchou cestou. Najčastejšie sa používa v tomto prípade konštrukcia zo sadrokartónu, alebo stavebnicový systém z hotových panelov sendvičového typu. Tieto materiály sú ľahké a sú pre kúpeľne, ktoré nebudú na pôvodnom mieste. Ich výhoda spočíva v tom, že zbytočne nezaťažujú stropnú konštrukciu. Náročnejšie sú na presné určenie, kde bude zavesená nejaká skrinka, polica či umývadlo, pretože v tých miestach sa musí vytvoriť nosná konštrukcia, na ktorú sa dajú upevniť ťažšie kusy. Ďalšou možnosťou je kombinácia murovanej a sadrokartónovej konštrukcie, napríklad priečka medzi kuchyňou a kúpeľňou môže byť murovaná, pretože na ňu pôjdu vrchné kuchynské skrinky, a ostatné priečky môžu byť zo sadrokartónu.

Ako už bolo spomenuté, pôvodnú umakartovú konštrukciu môžete nahradiť tzv. stavebnicovým systémom. V podstate to môžu byť panely zložené z rámu, ktorý tvoria drevené lepené profily. Ďalšou zložkou tohto panelu je polystyrén, ktorý vytvára zvukovú a tepelnú izoláciu. Dosky tohto systému sa vyrábajú špeciálnou receptúrou z odrezkov tepelnoizolačných polyuretánových dosiek. Vyznačujú sa tvrdým povrchom, ktorý je odolný proti tlakovému zaťaženiu, majú vysokú hodnotu tepelného odporu a odolnosť proti vlhkosti. Nehnijú a odolávajú hubám a plesniam. Tieto dosky sa môžu spracúvať na drevoobrábacích strojoch s možnosťou úpravy povrchu najrozličnejšími povlakovými vrstvami. Na stavebnicový systém možno použiť dosky s rozmermi 600×2.400 mm, 1.200×800 mm a 1.200×600 mm s hrúbkou 10 až 30 mm.

Na veľkosti záleží

V prevažnej miere sa ľudia rozhodujú do „totálnej“ rekonštrukcie kúpeľne najmä preto, lebo im nevyhovuje jej veľkosť. Klasická kúpeľňa má v našich končinách niečo cez 3 m2. Ak by sme chceli mať v nej dostatočný priestor, mali by sme ju zväčšiť na 6 m2. Veď kto by nechcel mať v kúpeľni pohodlnú vaňu, samostatný sprchovací kút, či dostatočne veľké umývadlo? V štandardnej kúpeľni si zväčša ľudia predstavujú pohodlnú vaňu, umývadlo a miesto, kde by sa vošla práčka. Niektorí si pre zvýšenie veľkosti svojej kúpeľne „presťahujú“ práčku do kuchyne. Tomuto „presťahovaniu“ sa vyrovná snáď už len premiestenie mikrovlnnej rúry do spálne. Každopádne, ak je to naozaj možné, práčka by mala ostať predovšetkým v kúpelni už len pre samotný vývod vody pri praní.

Asi tým najväčším požieračom priestoru v kúpeľni je vaňa. Práve preto niektorí ľudia sa jej pri rekonštrukcii  radšej vzdajú a nahradia ju iba sprchovacím kútom. Čo v prípade, keď sa nechceme občasného leňošenia v teplej vode vzdať? Nuž, vtedy je práca s priestorom trochu náročnejšia, ale dá sa zvládnuť aj keď túžite po veľkej rohovej vani. Ak je kúpeľňa predsa len malá, tak je potom vhodné prepojenie kúpeľne s WC. Toto prepojenie má však aj svoje praktické nevýhody, napr. v tom, že jedna osoba obsadí naraz pôvodné dve miestnosti. Takže, ak chce niekto použiť toaletu a práve sa niekto kúpe, má jednoducho smolu.

Ale vráťme sa k samotnému umiestneniu vane. Niekedy pomôže, ak si vyberiete menší model vane, prípadne, ak kratšiu vaňu inak umiestnite. Ak je napr. vaša kúpeľňa úzka, skúste vaňu umiestniť pri jej kratšej strane. Miestnosť takto dostane celkom iný „šmrnc“. Na trhu je aj nespočetné množstvo rôznych typov vaní tvarovaných tak, aby sa v nich mohol okúpať človek priemerného vzrastu, a zároveň aby sa na kúpeľni mohli otvoriť dvere bežných rozmerov.

Ak je vaša kúpeľňa naozaj malá, možno bude riešením, ak sa zrieknete kúpeľa. Na sprchovací kút alebo sprchovaciu kabínu treba podstatne menej miesta než na vaňu, a pritom je očista v nich praktickejšia a relax možno ešte príjemnejší než vo vani. Veď skúste si napr. porovnať obyčajnú vaňu s masážnym sprchovacím boxom či panelom. Určite najmenej miesta zaberie polkruhový rohový sprchovací kút. Ak si ho pri rekonštrukcii zvolíte namiesto vane, ostane vám dostatok miesta napríklad aj na práčku.

Pomôže aj optické zväčšenie

Predstavte si situáciu, že ste do kúpeľne dostali naozaj všetko, čo ste chceli, ale predsa by ste v nej chceli mať pocit voľnosti. Tento chýbajúci pocit si môžete doplniť pomocou optiky. Asi najviac osvedčený zväčšovací prostriedok je veľké zrkadlo. Ak je dostatočne široké a zároveň včlenené bez rámu priamo do obkladu, optický klam budete mať priam dokonalý. Zrkadlo však môže byť dvojsečnou zbraňou. Znásobí totiž nie len priestor, ale aj všetky predmety a ozdoby. Musíte si dať preto pozor, kde ho umiestnite. Ľahko môžete dostať namiesto pocitu voľnosti, pocit dvakrát zapratanejšieho priestoru. Ešte väčší pozor si musíte dať pri kombinácii viacerých zrkadiel. Ďalším osvedčeným trikom na zväčšenie priestoru je sklo. Napr. tzv. mliečnym sklom môžete nahradiť všetky dvere, steny či zásteny. Je to ako keby ste si v kúpeľni zadovážili okno. Ak budú sklenené dvere posuvné, získate nielen efekt priestrannosti, ale aj naozajstný priestor navyše. V malej kúpeľni sú dôležitejšie než kdekoľvek inde farebnosť a členenie stien a podlahy. Dobrou voľbou v takomto prípade je svetlá farebnosť. Experimentovanie tu však nie je na mieste, aspoň čo sa týka extravagantných vzorov s pestrými farbami. Opatrne treba narábať aj s formátom obkladov, ktoré by nemali hýriť rôznymi vzormi. Takže, asi najlepším radcom v tejto oblasti je striedmosť.
Prejsť dobrou rekonštrukciou kúpeľne nemusí byť až tak zapeklitá vec. Stačí len vedieť čo chcete a dohodnúť sa s odborníkmi o jej najvhodnejšej forme prestavby. Samozrejme, nezabudnite na porovnanie cien a kvality materiálov, z ktorých budete vašu kúpeľňu rekonštruovať. Výsledkom bude pre vás dobrá nálada pri sprchovaní či ležaní vo vani a spokojný úsmev v zrkadle.

Podporte tento článok

pošli na vybrali.sme.sk 

Zdieľať

Späť

Konferencia týždenníka TREND o realitách a developmente

Konferencia týždenníka TREND o realitách a developmente sa tento rok venuje oblastiam, ktorým dodala aktuálnosť ekonomická kríza. Otočila trh z hlavy na nohy, pánom sa na ňom stal zákazník. Namiesto silného dopytu, ktorý developeri nestíhali zasýtiť bytmi, víkendovými apartmánmi, kanceláriami, nákupnými centrami, hotelmi a skladovými halami je tu previs ponuky and dopytom takmer vo všetkých segmentoch. Záujem o kúpu a prenájom nehnuteľností sa však nezastavil. Po niekoľkomesačnom hlbokom nádychu sa opäť oživuje.Je to len krátkodobé oživenie alebo..

Dvere ako vstupná brána

 „Dvere sú pre každý byt či rodinný dom symbolom ochrany pre vonkajším svetom a dávajú nám pocit súkromia a bezpečia. Nie len že cez ne vchádzame a vychádzame, pozývame dnu našich hostí, ale pri ich prekročení vznikajú prvé dojmy a prezrádzajú nám mnohé o obyvateľoch domu. Žiadny iný element fasády nemá takú možnosť ovplyvniť vzhľad stavby, ako práve vstupné dvere. Ich hlavným účelom a úlohou je absolútna spoľahlivosť a najvyšší stupeň bezpečnosti.“Okná i dvere v byte by sa mali vhodne dopĺňať a pôsobiť harmonicky ako jeden celok. Preto..

Ochrana pred vlhkosťou v nehnuteľnostiach

Mať strechu nad hlavou a nohy v teple a suchu. Často obyčajné želanie mnohých ľudí, ktorí túžia po bežných veciach. Ale mnohokrát väčším problémom pri tomto želaní nebýva ani tak postaranie sa o vlastný príbytok, ale skôr udržanie sucha vo vlastnom príbytku. Zatekajúce a plesnivé steny mátajú totiž nejedného majiteľa rodinného domu či bytu aj v dnešnej dobe. Mnohokrát si preto dávame pri pohľade na takto prikrášlenú stenu otázku: „Kde sa vlastne stala chyba?"S vlhkosťou stien a plesňou sa stretávame pri veľkom množstve nehnuteľností. Bohužiaľ..

Premlčanie a preklúzia - môže ísť o byty alebo iné reality či nehnutelnosti?

PremlčaniePreklúzia “Vaše právo je premlčané, nemôžete sa ho dovolávať na súde“. - a podobné vyjadrenia možno počuť z úst vašich faktických alebo potenciálnych zmluvných strán, či iných subjektov. Nastáva čas vytriezvenia a pohľad do očí reality. Premlčanie a preklúzia sú veľmi významné právne inštitúty, ktoré dlžník môže využiť pri svojej obrane, v prípade, ak veriteľ uplatní svoj nárok. V praxi však dochádza k zamieňaniu ich významu. Čo však pre vás znamená, že vaše právo sa premlčalo, či dokonca je prekludované?..

Timesharing - atypická forma nájmu nehnuteľností

Iste sa už mnohí z vás, vážení čitatelia, stretli s novinkou na našom trhu, a to s dovolenkovými pobytmi, ktoré si záujemcovia tak povediac predplatili aj na obdobie niekoľkých rokov. Ide o timesharing, o právny inštitút pôvodne pochádzajúci spoza Atlantického oceánu, ktorého základy u nás sú dané najmä právom Európskej únie. Timesharing v práve EÚ a SRPrávnym rámcom pre oblasť nájmu práva na tzv. sezónne, alebo, aby sme sa vyjadrovali v súlade so znením právnych textov, práva užívať budovu alebo jej časť v časovo vymedzených úsekoch, je..

Spor o výpoveď z nájmu bytu

Prosím vás o radu. S mojou manželkou sme prenajali náš byt mladému manželskému páru. Nájomcovia spočiatku platili nájomné riadne a včas. Manžel - nájomca mal po čase problémy s políciou, užívanie drog a pod. Nájomcovia uhrádzali nájomné mimo splatnosť, niekedy aj s dvojmesačným omeškaním. Naposledy zaplatili nájomné pred 6 mesiacmi. Snažil som sa vec riešiť dohovorom, avšak situácia sa natoľko zhoršila, že nájomca na mňa raz v byte zaútočil a poškodil časť zariadenia. Nájomcom sme oznámili, že nájom s nimi vypovedáme a žiadame byt vypratať...

Hypotekárny úver na nehnuteľnosť I. - financovanie a registrácia

     Jedným z najčastejších spôsobov financovania kúpy nehnuteľnosti je hypotekárny úver. Hypotekárny úver je využívaný na riešenie otázky bývania v prípade, že záujemca o kúpu napr. bytu nedisponuje dostatočnou finančnou hotovosťou. Účelom záložného práva (z lat. hypotheca) je zabezpečiť pohľadávku a jej príslušenstvo. Z toho dôvodu existencia záložného práva je závislá od existencie pohľadávky, ktorú zabezpečuje. V prvom rade predstavuje donútenie dlžníka, aby splnil svoj záväzok a v prípade, že záväzok nie je riadne..

Ako bezpečne platiť pri kúpe nehnutelnosti a aké riziká hrozia pri platení hotovosťou za nehnuteľnosti?

Kúpa nehnutelnosti predstavuje z pohľadu bežného človeka pomerne zásadný krok. Ceny nehnuteľností sa totiž pohybujú v desiatkach, niekedy až stovkách tisícoch eur, a preto je na mieste zachovať čo najvyššiu možnú mieru opatrnosti s úhradou kúpnej ceny. Pre zachovanie spomenutej opatrnosti je pritom nevyhnutné poznať aspoň základné princípy prevodu nehnuteľnosti.   Prevod vlastníckeho práva k nehnuteľnosti Kúpa nehnuteľnosti sa realizuje na základe kúpnej zmluvy, avšak samotný podpis kúpnej zmluvy ešte neznamená nadobudnutie..

Máte drahú hypotéku? Vymeňte ju!

Nie ste spokojní s aktuálnymi podmienkami vašej hypotéky? Nahraďte ju Flexihypotékou od VÚB banky s lepšou úrokovou sadzbou a bez poplatku za poskytnutie. Roman zo Senca dostal vo februári po piatich rokoch splácania hypotéky od svojej starej banky oznámenie o novej úrokovej sadzbe. Úrok bol 5,7% ročne, čo bolo približne toľko ako doteraz. Roman však dnes zarába viac, ako v čase, keď si bral úver, a so sadzbou tak nebol spokojný. „Navštívil som preto pobočku VÚB banky a oni ponúkli mi o percento lepší úrok. Nad..