Rekonštrukcia kúpeľne

Kúpeľňa je priestor, v ktorom netrávime počas dňa veľa času. Síce sa tam stretávame každé ráno a večer so svojou tvárou v zrkadle pri umývaní zubov, ale inak tejto miestnosti nevenujeme prílišnú pozornosť. Priestor pre našu fantáziu dávame skôr pri zariaďovaní obývačky, spálne či detskej izby. To isté často platí aj pri rekonštrukcii bytu či rodinného domu. Nuž, je to akási popoluška medzi miestnosťami, pričom jej postavenie by malo byť oveľa vyššie, ako by sa zdalo na prvý pohľad.

Asi tým najväčším dôvodom prečo sa ľudia boja rekonštrukcie kúpeľne je zrejme jej náročnosť. Je to miestnosť, ktorá má v mnohých prípadoch iba pár štvorcových metrov, ale na jej vynovení je niekedy toľko práce ako na stále nedokončenej katedrále svätej rodiny v Barcelone. Na tomto tvrdení je síce kus pravdy, ale ako sa hovorí, žiadna kaša sa neje taká horúca. Takže, ak už máte rodinnú poradu o jej možnej rekonštrukcii za sebou s výsledkom “ideme do toho“, mali by ste vedieť, že kvalitná rekonštrukcia nenabúra váš život na viac ako desať dní. Tento údaj je dôležitý najmä preto, lebo vyradenie kúpeľne z prevádzky značne ovplyvňuje hygienu človeka a je horšie ako odstavenie teplej vody v letných mesiacoch za čias socializmu. Aby ste tento časový harmonogram aj naozaj dodržali a zbytočne si tak nekomplikovali život, povieme si pár rád o tom, ako urobiť rekonštrukciu kúpeľne čo najefektívnejšie.

Ako začať

Najväčšie obavy zo samotnej rekonštrukcie kúpeľne už v osemdesiatych rokoch trefne zaspieval Richard Müller v texte bytové jadro je jadrom môjho problému. Nuž, samotný umakart, ktorý bol súčasťou každého bytového jadra v panelovom činžiaku, mal v sebe nepochybne slušnú „vodivosť ľudských hlasov“ z iných poschodí. V súčasnosti sa ľudia tohto materiálu pri rekonštrukcii kúpeľne zbavujú ako prvého. Umakartová konštrukcia v minulosti znamenala predovšetkým rýchlu a hlavne lacnú výstavbu kúpeľní ako na bežiacom páse. Dnes je tento materiál mŕtvy a postupne sa vytráca z našich panelových príbytkov.
Ak sa pri rekonštrukcii kúpeľne rozhodnete pre jeho likvidáciu, musíte sa najprv rozhodnúť o tom, či nová tvár kúpeľne bude kopírovať jej predošlý charakter, alebo sa pustíte do úplne novej vizáže vašej kúpeľne. Ak si vyberiete prvú možnosť, tak odstránením umakartových stien získate väčšiu výšku v miestnosti. Samotnú plochu, ktorú budete chcieť napr. pri zadovážení si väčšej vane či práčky, vám tento akt neprinesie. Samotné odstránenie umakartových stien trvá len niekoľko hodín, takže z hľadiska úspory času by to nemal byť problém. Prvé komplikácie pri rekonštrukcii môžu nastať už pri odpojení inštalácií. Túto prácu by ste nemali vykonávať na vlastnú päsť a nechajte ju radšej pre odborníkov, aby sa vám „vlastná šikovnosť“ neskôr nevypomstila. Je to dôležité o to viac, lebo kúpeľňa je predsa len miestom, kde voda má hlavné slovo a jej kontakt s elektrinou má v každom prípade katastrofálne následky.

Pri samotnej rekonštrukcii však nemusíte meniť rozvody za každú cenu. Ak sú rozvody či vodoinštalácia v poriadku, vašu rekonštrukciu kúpeľne to finančne odľahčí a navyše ju dokážete zvládnuť aj svojpomocne. Táto možnosť je ale málo pravdepodobná ak chcete robiť zmeny v „paneláku“, ktorého výstavba začala niekedy v sedemdesiatych rokoch. Takže, ak je vaším cieľom riadna rekonštrukcia s novými rozmermi a novou dispozíciou, prenechajte túto činnosť odborníkom v danej oblasti. Obidve cesty v rekonštrukcii majú na svojom začiatku jednu spoločnú vec. V obidvoch prípadoch musíte o svojich úmysloch v prerábaní informovať stavebný úrad. Nemali by ste však zabudnúť informovať aj vašich susedov, ktorým chtiac-nechtiac pri plnení vašich snov trochu skomplikujete život. Veď v živote niekedy nie je nič horšie ako nahnevaný sused, ktorý si svoju nespokojnosť bude vybíjať volaním mestskej polície na vašu adresu.

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Ak si zvolíte rekonštrukciu, ktorej výsledkom bude dispozične, ale aj plošne iná kúpeľňa, nevyhnete sa zásahu do stien. Táto práca je dosť náročná a vyžaduje si odborníkov, ktorí s takouto prestavbou majú bohaté skúsenosti. Neodborný zásah totiž môže narušiť celú statiku panelového domu a to už je poriadne vážna vec, ktorá môže ohroziť nie len vaše životy, ale aj životy susedov. Samotná likvidácia steny, pomocou ktorej sa zmení tvar kúpeľne, nie je lacná záležitosť. Zároveň sa váš byt zmení doslova na malé stavenisko. Pri vašich predstavách o prestavbe kúpeľne sa môže stať aj to, že ju budete musieť nahradiť inou nosnou konštrukciou. Medzi takéto možnosti patrí osadenie priestoru nenápadnými oceľovými stĺpmi. Každopádne, po odstránení umakartovej konštrukcie sa musia všetky plochy dokonale vyčistiť a vymeria sa priestor pre nový tvar kúpeľne. Pracovníci firmy, ktorú si na tieto práce objednáte, vám nový priestor označia vodorovnými a zvislými bodmi, ktoré prepoja drevenými lištami. Následne ich ukotvia zápustkami a prilepia polyuretánovým stavebným lepidlom k nosným stenám, presne podľa vopred pripraveného nákresu konštrukcie kotviacich líšt. Ich upevnením k stenám tak vzniká základný obrys nového tvaru kúpeľne. Po samotnom nanesení polyuretánového lepidla na kotviacu lištu sa začnú rozmiestňovať stenové elementy. Samotné nové stenové panely sa do nosných stien vkladajú tak, že kotviaca lišta musí zapadnúť medzi presahy dosiek na spodnej strane panela. Panel sa napokon k stene dotlačí tak, aby bočné presahy steny zakryli kotviacu lištu. Takýmto spôsobom sa zakomponujú aj ďalšie časti, ako je napr. zárubňa. Na rad potom prichádzajú rozvody elektrického vedenia, ktoré sa môžu do kúpeľne inštalovať spoločne so stavbou základnej konštrukcie. Čo sa týka samotnej montáže elektrických rozvodov, aj tu platia určité nemenné pravidlá, aby bola montáž naozaj kvalitná. Takéto rozvody sa musia realizovať iba z káblov určených na drevostavby s požiarnym vyhotovením. Teoreticky by sa dalo povedať, že v prípade prestavby kúpeľne sa dá pohnúť takmer so všetkým, no nie je tomu celkom tak. Určite sa nedá zmeniť napr. poloha stúpačiek, teda zvislých rozvodov. Na ňu je pevne viazané umiestnenie záchodovej misy. Aj jej vzdialenosť je ohraničená, keďže sa musí dodržať potrebný spád odpadového potrubia. Medzi časti, s ktorými vo svojom byte nepohnete ani o milimeter, patrí inštalačná šachta. K nej musíte nechať voľný prístup. Je to hlavne preto, aby sa dalo bez problémov vymeniť zvislé potrubie a zároveň aby boli dostupné merače spotreby vody. Takže priestor, ktorým sa kúpeľňa zvykne rozrásť, ide na úkor chodby resp. kuchyne.

Aký materiál použiť na stavbu stien

Tehla je síce najlepší stavebný materiál, ale na stavbu kúpeľne v panelovom dome sa nehodí, pretože je ťažká. Celkovo stavanie stien mokrou cestou je v takýchto priestoroch náročné. Predstava, ako si miešate maltu na chodbe vášho bytu, vás aj od rekonštrukčných prác niekedy aj odradí. Preto sa pri stavbe kúpeľne radšej používa stavba tzv. suchou cestou. Najčastejšie sa používa v tomto prípade konštrukcia zo sadrokartónu, alebo stavebnicový systém z hotových panelov sendvičového typu. Tieto materiály sú ľahké a sú pre kúpeľne, ktoré nebudú na pôvodnom mieste. Ich výhoda spočíva v tom, že zbytočne nezaťažujú stropnú konštrukciu. Náročnejšie sú na presné určenie, kde bude zavesená nejaká skrinka, polica či umývadlo, pretože v tých miestach sa musí vytvoriť nosná konštrukcia, na ktorú sa dajú upevniť ťažšie kusy. Ďalšou možnosťou je kombinácia murovanej a sadrokartónovej konštrukcie, napríklad priečka medzi kuchyňou a kúpeľňou môže byť murovaná, pretože na ňu pôjdu vrchné kuchynské skrinky, a ostatné priečky môžu byť zo sadrokartónu.

Ako už bolo spomenuté, pôvodnú umakartovú konštrukciu môžete nahradiť tzv. stavebnicovým systémom. V podstate to môžu byť panely zložené z rámu, ktorý tvoria drevené lepené profily. Ďalšou zložkou tohto panelu je polystyrén, ktorý vytvára zvukovú a tepelnú izoláciu. Dosky tohto systému sa vyrábajú špeciálnou receptúrou z odrezkov tepelnoizolačných polyuretánových dosiek. Vyznačujú sa tvrdým povrchom, ktorý je odolný proti tlakovému zaťaženiu, majú vysokú hodnotu tepelného odporu a odolnosť proti vlhkosti. Nehnijú a odolávajú hubám a plesniam. Tieto dosky sa môžu spracúvať na drevoobrábacích strojoch s možnosťou úpravy povrchu najrozličnejšími povlakovými vrstvami. Na stavebnicový systém možno použiť dosky s rozmermi 600×2.400 mm, 1.200×800 mm a 1.200×600 mm s hrúbkou 10 až 30 mm.

Na veľkosti záleží

V prevažnej miere sa ľudia rozhodujú do „totálnej“ rekonštrukcie kúpeľne najmä preto, lebo im nevyhovuje jej veľkosť. Klasická kúpeľňa má v našich končinách niečo cez 3 m2. Ak by sme chceli mať v nej dostatočný priestor, mali by sme ju zväčšiť na 6 m2. Veď kto by nechcel mať v kúpeľni pohodlnú vaňu, samostatný sprchovací kút, či dostatočne veľké umývadlo? V štandardnej kúpeľni si zväčša ľudia predstavujú pohodlnú vaňu, umývadlo a miesto, kde by sa vošla práčka. Niektorí si pre zvýšenie veľkosti svojej kúpeľne „presťahujú“ práčku do kuchyne. Tomuto „presťahovaniu“ sa vyrovná snáď už len premiestenie mikrovlnnej rúry do spálne. Každopádne, ak je to naozaj možné, práčka by mala ostať predovšetkým v kúpelni už len pre samotný vývod vody pri praní.

Asi tým najväčším požieračom priestoru v kúpeľni je vaňa. Práve preto niektorí ľudia sa jej pri rekonštrukcii  radšej vzdajú a nahradia ju iba sprchovacím kútom. Čo v prípade, keď sa nechceme občasného leňošenia v teplej vode vzdať? Nuž, vtedy je práca s priestorom trochu náročnejšia, ale dá sa zvládnuť aj keď túžite po veľkej rohovej vani. Ak je kúpeľňa predsa len malá, tak je potom vhodné prepojenie kúpeľne s WC. Toto prepojenie má však aj svoje praktické nevýhody, napr. v tom, že jedna osoba obsadí naraz pôvodné dve miestnosti. Takže, ak chce niekto použiť toaletu a práve sa niekto kúpe, má jednoducho smolu.

Ale vráťme sa k samotnému umiestneniu vane. Niekedy pomôže, ak si vyberiete menší model vane, prípadne, ak kratšiu vaňu inak umiestnite. Ak je napr. vaša kúpeľňa úzka, skúste vaňu umiestniť pri jej kratšej strane. Miestnosť takto dostane celkom iný „šmrnc“. Na trhu je aj nespočetné množstvo rôznych typov vaní tvarovaných tak, aby sa v nich mohol okúpať človek priemerného vzrastu, a zároveň aby sa na kúpeľni mohli otvoriť dvere bežných rozmerov.

Ak je vaša kúpeľňa naozaj malá, možno bude riešením, ak sa zrieknete kúpeľa. Na sprchovací kút alebo sprchovaciu kabínu treba podstatne menej miesta než na vaňu, a pritom je očista v nich praktickejšia a relax možno ešte príjemnejší než vo vani. Veď skúste si napr. porovnať obyčajnú vaňu s masážnym sprchovacím boxom či panelom. Určite najmenej miesta zaberie polkruhový rohový sprchovací kút. Ak si ho pri rekonštrukcii zvolíte namiesto vane, ostane vám dostatok miesta napríklad aj na práčku.

Pomôže aj optické zväčšenie

Predstavte si situáciu, že ste do kúpeľne dostali naozaj všetko, čo ste chceli, ale predsa by ste v nej chceli mať pocit voľnosti. Tento chýbajúci pocit si môžete doplniť pomocou optiky. Asi najviac osvedčený zväčšovací prostriedok je veľké zrkadlo. Ak je dostatočne široké a zároveň včlenené bez rámu priamo do obkladu, optický klam budete mať priam dokonalý. Zrkadlo však môže byť dvojsečnou zbraňou. Znásobí totiž nie len priestor, ale aj všetky predmety a ozdoby. Musíte si dať preto pozor, kde ho umiestnite. Ľahko môžete dostať namiesto pocitu voľnosti, pocit dvakrát zapratanejšieho priestoru. Ešte väčší pozor si musíte dať pri kombinácii viacerých zrkadiel. Ďalším osvedčeným trikom na zväčšenie priestoru je sklo. Napr. tzv. mliečnym sklom môžete nahradiť všetky dvere, steny či zásteny. Je to ako keby ste si v kúpeľni zadovážili okno. Ak budú sklenené dvere posuvné, získate nielen efekt priestrannosti, ale aj naozajstný priestor navyše. V malej kúpeľni sú dôležitejšie než kdekoľvek inde farebnosť a členenie stien a podlahy. Dobrou voľbou v takomto prípade je svetlá farebnosť. Experimentovanie tu však nie je na mieste, aspoň čo sa týka extravagantných vzorov s pestrými farbami. Opatrne treba narábať aj s formátom obkladov, ktoré by nemali hýriť rôznymi vzormi. Takže, asi najlepším radcom v tejto oblasti je striedmosť.
Prejsť dobrou rekonštrukciou kúpeľne nemusí byť až tak zapeklitá vec. Stačí len vedieť čo chcete a dohodnúť sa s odborníkmi o jej najvhodnejšej forme prestavby. Samozrejme, nezabudnite na porovnanie cien a kvality materiálov, z ktorých budete vašu kúpeľňu rekonštruovať. Výsledkom bude pre vás dobrá nálada pri sprchovaní či ležaní vo vani a spokojný úsmev v zrkadle.

Podporte tento článok

pošli na vybrali.sme.sk 

Zdieľať

Späť

Klimatizácia vo výškových budovách

V dnešnej dobe už nie je klimatizácia žiadnym luxusom, práve naopak, stala sa neoddeliteľnou výbavou našich domov, bytov, či pracovísk. Počas horúcich letných dní, prináša osvieženie, prevetrá miestnosť a dlhodobo udržiava chladnejšie prostredie. V zime naopak dokáže udržať stabilnú teplotu vzduchu v miestnosti. Len málokto si však uvedomuje, že klimatizácia pomaly pôsobí aj na náš organizmus, čo nemusí byť vždy len prospešné. Senzibilnejší ľudia, môžu citlivo reagovať najmä na veľké teplotné rozdiely, ktoré sa môžu objaviť počas letných horúčav...

Bazény

Možno si poviete, že písať v čase krízy o bazénoch, či iných luxusných veciach nemá zmysel a zaoberať by sme sa mali len serióznymi témami. Nuž nebuďme na seba až takí prísni, lebo cez leto vás určite bude viac zaujímať to, ako svojim deťom vyplníte voľný čas. Určite veľa času s nimi strávite pri bazéne. Tak si radšej roztvorte slnečník a prečítajte si zopár rád, ako si dobre zadovážiť vlastný bazén, ako sa nervovať čítaním o zlom stave tej či onej ekonomiky.Ak bývate v rodinnom dome a ešte k tomu na dedine, skúste si dobre popremýšľať..

Montované domy na Slovensku

Skoro každý z nás mal vo svojom detstve rád stavebnice, z ktorých sme si vedeli postaviť svoj prvý vysnívaný dom. Chcelo to len pár kociek Lega, či iného stavebného materiálu a o pár chvíľ sme už volali rodičov, aby sa prišli nato naše dielo pozrieť a samozrejme nás aj patrične pochváliť. V dospelosti zasa máme túžbu pochváliť sa stavbami, v ktorých už nebývajú malé postavičky zo stavebníc, ale my so svojou rodinou. Jednou z možností akosi si zadovážiť rodinný dom za rozumnú cenu je nasťahovať sa do montovanej verzie.Montované domy sú predovšetkým..

Komunikácia medzi správcom a vlastníkmi bytov - otázka efektivity

Komunikácia medzi správcom a vlastníkmi bytov - otázka efektivity   „Minulý rok došlo v našom dome ku zmene správy, ktorú pôvodne vykonávalo spoločenstvo vlastníkov. Toto spoločenstvo však stále je registrované ako existujúce. To je pomimo, avšak podstatným problémom je komunikácia so správcovskou spoločnosťou, ktorá spravuje náš dom. V dome, ktorý má dva vchody – predný a zadný - sú vytrhané mnohé svetelné spínače, svetlo možno zapnúť len na niektorých z dvoch poschodí, príp. na prízemí, čo značne komplikuje..

Sporné nároky a určenie vlastníckeho práva

Môj otec mi v roku 2003 daroval pozemok, ktorý naša rodina užívala a obhospodarovala od dvadsiatych rokov minulého storočia. Malá časť priliehajúca k môjmu pozemku pôvodne pripadajúca k bývalej vodnej hrádzi bola prebudovaná na verejnú komunikáciu a časť bola prevedená do vlastníctva jednej obchodnej spoločnosti. Dozvedel som sa to pred jeden a pol rokom a myslím si, že pozemok bol prevedený do vlastníctva od štátnej inštitúcie, ktorá nebola skutočným vlastníkom. Nový „vlastník“ si vzal na spornú časť pozemku hypotéku. V tejto časti sa nachádza..

Základné povinnosti prenajímateľov - všeobecná právna úprava

Nájomné vzťahy bývajú v praxi značne komplikované, nakoľko účastníci zmluvného vzťahu nedostatočným spôsobom upravili svoje vzájomné vzťahy v súvislosti s nájmom - práva povinnosti. Často zo strany prenajímateľov dochádza k porušeniam zákona ohľadne nájmu, pričom nájomcovia vychádzajú v danom dôsledku skrátka. Vzhľadom na viaceré vaše otázky na danú problematiku, vážení čitatelia, vám poskytujeme náhľad do základných povinností prenajímateľov. Základnou právnou úpravou nájmu je Občiansky zákonník v ust...

Byty na prenájom - ceny v Bratislave za rok 2005

V súčasnosti je veľa ľudí, ktorí sa rozhodli kúpiť si byt za účelom jeho prenájmu. Kto však chce prenajímať byt, kupovaný na úver, musí si veľmi dobre zrátať, nakoľko môže nájomné pokryť splátky úveru.Treba si uvedomiť, že pravidelné mesačné splátky sa dajú investovať aj do iných produktov ako sú nehnuteľnosti, pričom napríklad pri finančných produktoch nedochádza k postupnému opotrebovávaniu, a tým k obmedzovaniu vplyvu inflácie na zvyšovanie ceny (výšky nájomného). Pri prenájme nehnuteľností treba rátať aj s určitou rezervou - keď sa..

Poistenie domácnosti a zodpovednost

Pýtali ste sa niekedy sami seba, prečo by ste si mali vybavovať niečo ako poistenie domácnosti, alebo poistenie zodpovednosti keď už aj tak platíte za poistenie nehnuteľnosti a nechcete utrácať ďalších pár eur za mesiac, ktoré by ste si mohli ušetriť na krásny nový gauč, alebo na nový koberec ktorý ste videli v obchode? Treba si ozrejmiť predovšetkým, čo všetko zahŕňa poistenie nehnuteľnosti. Predstavte si, že Váš domov by niekto vzal, otočil ho strechou dolu, a začal by s ním triasť. Vaše veci, nábytok, oblečenie, knihy.... začali..

Nehnutelnosti ...