Farby a ich vplyv na nás

 Samotné bývanie a vôbec zútulnenie prostredia kde žijeme nie je len otázkou vhodnosti architektúry, materiálov, či občianskej vybavenosti okolia. Celkový komplex dobrého dojmu z bývania dotvára prostredie v ktorom žijeme a najmä vhodnosť farieb, ktoré použijeme nielen v interiéry svojho bytu, ale aj pri vonkajšom vzhľade budov. Možno si poviete, že presné kombinovanie farieb nie je až tak dôležité. Nuž, ak by ste na tejto vete stále trvali, tak vedzte, že váš názor nemusí byť práve tým najlepším, čo vám okolo témy bývania napadlo.

Úloha použitia farieb v interiéri či exteriéri je aktuálna práve v tomto období, keď mnohí majitelia nehnuteľností rozmýšľajú nad tým, že prichádzajúce letné mesiace strávia so štetkou v ruke pri maľovaní miestností, alebo sa rozhodnú zatepľovať svoj bytový dom pre nastávajúcu zimu. Takže skôr ako vás manželka cez toto leto vyženie na maliarsky rebrík, alebo na domovú schôdzu, kde budete preberať zatepľovanie vášho paneláku a následné jeho farebné prevedenie, povedzme si niečo o prirodzenosti farieb a hlavne o tom, kde sa ktorá farba hodí. Síce vaša manželka môže mať svoju predstavu o zmene farieb v hlave, alebo lepšie povedané už ju určite má, povieme si niečo o základných funkciách farieb, aby sa zamýšľaný efekt ich pôsobenia stal nakoniec aj skutočnosťou.

K dosiahnutiu požadovaného konečného efektu je dôležité vhodne vybrať maliarsky materiál, pričom netreba zabúdať na budúcu údržbu maľovaného povrchu. Dôležitým parametrom je priľnavosť, krycia schopnosť, paropriepustnosť, vodeodolnosť, umývateľnosť, oteruvzdornosť, odolnosť voči oteru, dilatácia pri nanášaní, reakcia na zvýšenú vlhkosť vzduchu, resp. koncentráciu vodných pár a podobne.

Farby a interiér

interiér

Pri výbere farieb a ich vplyvu na nás máme asi najviac dočinenia so psychológiou. Tak napríklad z tejto vednej disciplíny vieme, že žltá farba podporuje komunikáciu, oranžová zvyšuje hravosť, veselosť a vylepšuje našu celkovú pohodu. Sýty tón marhuľovej pôsobí hrejivo a miestnosť dokáže veľmi zútulniť. Aj kuchyni sluší žltá, vyvoláva chuť do jedla. Tieto odtiene sú ideálnym riešením pre obývaciu miestnosť. Ak neskúšate nejaký neveselý experiment, nevymaľujte si spálňu na čierno. Tam by mohla byť aspoň jedna stena modrá, tá totiž pôsobí chladivo a upokojuje. Do kúpeľne sa tiež celkom hodia modré a béžové farby, zvýrazňujú čistotu priestorov. Možno vás bude zaujímať, že sa nemusíte báť dať malým a tmavým miestnostiam tmavé farby. Vôbec im to neublíži, keď zvolíte svetlý nábytok, textilné doplnky a vtipné osvetlenie. Ak máte v dome miestnosť vyhradenú pre relax a uvoľnenie po celodennom zhone, skúste ju ladiť do zelených odtieňov.

V posledných rokoch sú u nás módnym hitom v interiéri pastelové tóny, najmä svetlomodré a ružovkasté odtiene. A nie iba výlučne na stenách, z veľkej časti sa usádzajú na nábytku. Mali by sme vedieť, že tieto farby je nutné nielen správne zladiť, ale aj počítať so zmenou ich odtieňa v závislosti od druhu osvetlenia.

Pôsobenie farieb

Farby môžu podstatne ovplyvniť duševný stav, pocitový vnem ako aj istý zmysel pre priestor každého človeka. Platia zásady, ktoré poznáme z optických klamov a to, čo v skutočností chýba, napr. rozmery miestností, môžeme zvýrazniť a naopak. Odborníci dokonca vypracovali teóriu, ktorá roztriedila farebné škály do štyroch skupín podľa ročných období a prisúdila im určité pôsobenie na ľudskú psychiku. Z odtieňov, ktoré vás môžu upokojiť jednoznačne vyhrávajú pastelové farby. Takže povedzme si niečo o najviac využívaných farbách a o tom, ako môžu pôsobiť na ľudskú psychiku.

Takže, napr. málokto vie, že žlté a od žltej odvodené tóny stimulujú myslenie a vynikajúco sa hodia do pracovní a niektorých detských izieb. Zámerne zdôrazňujeme „niektorých“, pretože hyperaktívne dieťa by určite bolo týmto tónom povzbudené až za hranicu znesiteľnosti a naopak by sme mohli spôsobiť stratu sústredenia. Takému dieťaťu je vhodnejšie zaobstarať pohodlnú stoličku na ktorej sa dá bezpečne pohupovať. Lekári totiž tvrdia, že húpanie zlepšuje celkové prekrvenie tela vrátane mozgu a prispieva tak ku kvalite intelektuálnych výkonov. Opačné spektrum tvoria zasa zelená a modrá. Sú to farby vhodné do spální. Zelená subjektívne znižuje vnímanie hladiny zvuku a navyše upokojí vaše zmysly. Modrá taktiež upokojuje a napomáha subjektívnemu vnímaniu teploty ako o niečo nižšej, než akú ukazuje teplomer. Táto farba „kľudu“ sa však naopak vôbec nehodí do jedálne alebo kuchyne.

Tmavšie a pastelové farby

Pri tmavších farbách sa napr. také hnedé tóny považujú za dosť odvážnu farbu. Je to odtieň ktorý môže pôsobiť dosť zložito. Táto farba patrí medzi najmenej obľúbené farby medzi deťmi, ktoré ju vôbec neprijímajú, takže použitie v detských izbách je úplne nevhodné. Pokiaľ o týchto farbách tvrdíme, že sú usadlé a myslíme tým, že patria vyššiemu veku, má to evidentne psychologické opodstatnenie. Zložené farby deti až do tretieho roku veku odmietajú úplne a i potom ich berú na milosť iba neochotne. Až po dvadsiatom roku sme ochotní sa hnedou farbou zaoberať takpovediac nekriticky.

interiér

Pastelové odtiene sú všeobecne nositeľmi upokojenia a kľudu. Najmä tri z nich sú okrem toho takmer synonymami nežnej romantiky a hravej fantázie. V ružovej, svetlomodrej a svetlofialovej sa nám už dlhšiu dobu ponúkajú nábytkové kusy, ktoré sme boli zvyknutí vnímať skôr v tradičných prírodných odtieňoch. Korene tohto farebného laškovania, ktorým chcú návrhári povzbudiť našu odvahu k zmene, môžu mať pôvod v okolitej realite, ktorá už dlhšiu dobu pôsobí práve opačne, teda príliš racionálne, stroho a chladno. V interiéri musíme s pastelmi nakladať veľmi citlivo, ale nemali by sme sa ich báť, pretože dokážu svet rozradostňovať.

Farby a exteriér

Čo sa týka samotných farieb, tak Slováci si po rokoch už zvykli na dobré kombinácie, ktoré sa týkajú interiéru. Trošku zložitejšia je oblasť v oblasti zladenia farieb v exteriéri. Čo sa týka rodinných domov, tak sme ohľadne farieb prešli od extrému k extrému. Tým máme na mysli šedé, biele, či hnedé fasády rodinný domov v časoch socializmu a na strane druhej si určite pamätáte tyrkysové či ružové domy podnikateľov, ktoré skôr vyzerali ako niekoľko násobná zväčšenina domčeka pre Barbie. Jednoducho povedané, cirkusová maringotka ohľadne farebného zladenia poberala väčšiu vážnosť ako tieto domy. Takto vznikali ulice plné „farebných kontrastov“, ktoré s príjemnou atmosférou nemali nič spoločné. V prípade farebnosti rodinných domov sa však už situácia pomaly mení a aj majitelia týchto nehnuteľností dbajú viac na farebné zladenie svojho „domčeka“ s okolím. Stávajú sa dokonca aj prípady, kedy fasádu svojho domu konzultujú so svojim susedom, aby ich výsledná kombinácia farieb ladila. Výsledkom takejto komunikácie medzi susedmi môže byť celkom pekná ulička, ktorá bude príjemne pôsobiť sa svoje okolie.

Ak už máte teda predstavu o výbere farby na váš rodinný dom, pri výbere farby pre exteriér by vzorka mala byť skúšaná v kolmej polohe na prírodnom vonkajšom osvetlení. Najlepšie sa farba testuje na ploche 1 m2. Odtieň na vzorke často vyzerá svetlejší vonku ako vo vnútri. Obzvlášť exteriérové farby vyzerajú oveľa tmavšie na bielom pozadí vzorkovníka, ako v ich skutočnom okolí. Pozor aj na ročné obdobia a rôzne časti dňa. Fasáda môže totiž vyzerať úplne inak pri zotmení ako v svetle skorého rána. Takže vo všetkých prípadoch je na mieste umiernenosť, ktorá môže dať vášmu rodinnému domu toho paradoxne najviac.

Ach, tie naše panelové domy

Čo sa týka panelových domov, tak tam je súčasná situácia trošku zložitejšia. Samotný trend v tejto oblasti sa chce zbaviť sivej, monotónnej, chladnej betónovej sivosti, ktorá je na panelových domoch a sídliskách. Dnes sa nedá presne povedať, ktorý odtieň teraz „letí“. Najviac sa predávajú žlté, hnedé, okrové, či zelené odtiene. V tejto súvislosti sú však asi najväčším problémom farby, ktoré získavajú slovenské sídliská pri zatepľovaní panelových domov. Skúste si prejsť niekoľko miest u nás a každé stredne veľké mesto začína „farebným lesom“ zateplených domov. Ťažko určiť, kto stojí za farebnými vzormi, ktoré ponúkajú firmy na zatepľovanie domov, ale použiť šikmé agresívne vzory a dať dokopy niekoľko druhov farieb, tak tomu sa povie odvaha. Aby sme si absurditu tejto farebnosti vykreslili aj konkrétne, tak ak budete mať možnosť niekedy cestovať z východu vlakom cez Poprad, tak ako prvé uvidíte „panelové hradby“ sídliska vo farbách „reggae“, za ktorými sa vypína panoráma Tatier. Použitie červenej, žltej a zelenej farby na rad panelových domov s trojuholníkovými vzormi, z poza ktorých vykukuje Gerlachovský štít, je aktom absolútneho nevkusu. Práve pri takýchto bizarnostiach vidíme priestor, kde by obyvatelia panelových domov na svojich schôdzach mali preberať nielen finančnú stránku zateplenia, ale aj tú estetickú. Každopádne by sa mali v takýchto prípadoch používať jemnejšie farby, aby ste si vizuálny dojem z bývania nepokazili práve kombináciou farieb, ktoré pôsobia spolu disharmonicky.

byty


Zmena fasády rodinného domu, či klasického panelového domu na sídlisku, by mala v prvom rade ani nie tak upútať, ale prirodzene „ponoriť“ nehnuteľnosť do okolia v ktorom sa nachádza. Ak by tomu tak nebolo, farebná „nezlučiteľnosť“ budovy s okolím by vás viac či menej iritovala, aj keby ste si to najprv nepripúšťali. Veď ako sa prirodzene cítite dobre v lone prírody pri prechádzke, podobne na vás vplýva súlad farebnosti medzi okolím kde žijete či pracujete a jednotlivými stavbami, ktoré tvoria tento celok.



Späť

Vývoj ponukových cien pozemkov za r. 2009, 2010 a 2011

Realitný  portál TRH.sk pre svojich návštevníkov pripravil analýzu ponukových cien pozemkov za m2 pre vybrané lokality z Bratislavského kraja. Analýza je za obdobie rokov 2009, 2010, 2011. Uvedené ceny sú ponukovými cenami za m2, ceny uvedené v tabuľke sú samozrejme očistené o extrémy. Kategória sledovaných pozemkov - stavebné pozemky s IS (buď na pozemku alebo v blízkom dosahu). Podrobnejšie aktuálne štatistiky cien nehnuteľností.Vybrané obce z Bratislavského kraja:Okresy Bratislavy:Vybrané lokality z..

Škôlka - Bratislava a v iných veľkých mestách Škôlka - Bratislava a v iných veľkých mestách

Čo sa Vám vybaví, keď vidíte škôlku alebo len napísané slovo škôlka? Spomienka na detstvo, či zabudnutá povinnosť vyzdvihnúť dieťa.. Škôlka ale aj jasle pritom súvisia s bývaním a je veľkou výhodou mať škôlku poruke. Z tohto dôvodu poloha škôlky ovplyvňuje hodnotu bývania a kancelárií. Je to veľmi podobné ako keď si ľudia vyberajú prácu podľa vzdialenosti od ich bydliska alebo podľa možnosti parkovania, či prístupu verejnou dopravou. V každom prípade si vlastne prepočítavajú, koľko z ich života strávia cestovaním, nakoľko do práce chodia každý..

Fotovoltika, ekologická výroba energie Fotovoltika, ekologická výroba energie

Obnoviteľné zdroje energie sa ako pojem stali pomaly každodennou súčasťou života. Čítame o nich v novinách, počúvame o nich v rozhlase, či vidíme v televízii, ale akosi stále si nevieme konkrétnejšie predstaviť ako tieto zdroje využívať v bežnom živote. Nuž základom toho všetkého je možno aj smutný fakt, že ekologické zmýšľanie Slovákov sa končí maximálne pri separovanom odpade. V prípade ďalších možností, ako je napr. ekologická výroba energie, by asi väčšina len mávla rukou a povedala, že na takéto veci nemá čas.Nezáujem o informovanosť..

Rozdielnosť vlastníctva pozemku a stavby

Osobitným problémom právneho režimu nehnuteľností je rozdielnosť vlastníctva pozemku a stavby, ktorá je na ňom zriadená. Podľa väčšiny právnych poriadkov západoeurópskych krajín sa právny osud stavby spravuje obligatórne právnym osudom pozemku, ktorého je neoddeliteľnou súčasťou. Právna veda túto zásadu nazýva superficies solo cedit (doslovne „povrch ustupuje spodku“). Ak si teda niekto postaví dom na cudzom pozemku, tak by sa jeho vlastníkom mal stať ten, komu tento pozemok patrí.Už starí Rimania sa riadili týmto pravidlom. V ich podmienkach malo za účel..

Preverte si pred kúpou nehnuteľnosti Preverte si pred kúpou nehnuteľnosti

Pri kúpe nehnuteľnosti je dôležité dôkladne preveriť jej stav, právne náležitosti a možné riziká. Predávajúci môže niektoré problémy zatajiť, preto je vhodné byť opatrný a mať dostatočne overené všetky relevantné informácie. Tu je podrobný návod, ako preveriť nehnuteľnosť pred kúpou, a na čo si dať pozor, aby ste predišli rizikám.1. Právny stav nehnuteľnostia) List vlastníctva (LV)Prvým krokom je preverenie listu vlastníctva. Tento dokument si môžete vyžiadať na katastrálnom úrade alebo si ho stiahnuť z online katastra nehnuteľností...

Kúpa bytu a náležitosti kúpnej zmluvy

„Nedodržanie zákonom ustanovenej formy právneho úkonu spôsobuje jeho absolútnu neplatnosť. Absolútna neplatnosť právneho úkonu nastáva priamo zo zákona (ex lege) a pôsobí od začiatku (ex tunc) voči každému. Právne úkony postihnuté absolútnou neplatnosťou nemajú za následok vznik, zmenu ani zánik práv a povinností. Súd musí na túto neplatnosť prihliadať a musí z nej vyvodzovať dôsledky aj bez návrhu z úradnej povinnosti (ex officio).“ (Rozsudok Krajského súdu v Košiciach z 18.03.1999, sp. zn. 5 S 8/98) Podstatné náležitosti kúpnej zmluvy Podstatné..

Kúpa nehnutelnosti zaťaženej vecným bremenom alebo záložným právom na nehnuteľnosti?

Pred samotnou kúpou zaťaženej nehnutelnosti je vhodné, aby si kupujúci v prvom rade jasne ozrejmil, či skutočne chce nadobudnúť nehnuteľnosť s ťarchou alebo nezaťaženú nehnuteľnosť. Jeho postup závisí od toho, či nehnuteľnosť je nadobúdaná priamo konaním kupujúceho alebo cez sprostredkovateľa - realitnú kanceláriu. Kupujúci by si mal vyžiadať relevantné a najmä aktuálne doklady ohľadne predmetnej nehnuteľnosti, napr. originál  listu vlastníctva. Na liste vlastníctva, ktorý môže získať od predávajúceho, od realitnej kancelárie..

Výhody a nevýhody stavebného sporenia

 Pri dnešných finančných pomeroch v spoločnosti je v tejto problematike jasné, že nasporiť na byty pre dve alebo tri deti je v priemernej rodine vecou nie ťažkou, ale nemožnou; na druhej strane by však všetci rodičia veľmi radi zabezpečili svojich potomkov najmä po tejto stránke, aby mali pri štarte do samostatného života vlastnú strechu nad hlavou. Keďže však "odkladaním pod vankúš" nemajú šancu tento problém vyriešiť, mnohí siahajú po produkte vyvinutom presne na tento účel - stavebnému sporeniu. Je už takmer samozrejmosťou, že sa takýto..

Hypotekárny úver na nehnuteľnosť I. - financovanie a registrácia

     Jedným z najčastejších spôsobov financovania kúpy nehnuteľnosti je hypotekárny úver. Hypotekárny úver je využívaný na riešenie otázky bývania v prípade, že záujemca o kúpu napr. bytu nedisponuje dostatočnou finančnou hotovosťou. Účelom záložného práva (z lat. hypotheca) je zabezpečiť pohľadávku a jej príslušenstvo. Z toho dôvodu existencia záložného práva je závislá od existencie pohľadávky, ktorú zabezpečuje. V prvom rade predstavuje donútenie dlžníka, aby splnil svoj záväzok a v prípade, že záväzok nie je riadne..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.