Podlahové kúrenie

 

O čo je lepšie ako radiátor?
Kedy pociťuje človek tepelnú pohodu?
Čo so sebou prináša montáž?
Takže ako ho namontovať?
Finále inštalácie
Termoregulátory, snímače teploty
Teplá podlaha
A ďalšie výhody
Zahrejte aj steny


Podlaha z kameňa a dlaždíc má niečo do seba, ale nelahodí našim bosým nohám. Ľahko sa umýva, nemusíte sa báť, že vylejete polievku pri sobotňajšom obede pred televízorom. Ako radi by sme sa ale, niekedy prešli po teplej dlážke v obývačke, alebo večer pozerali vysielanie bez troch párov ponožiek na nohách. Nie je to nič ťažké. Stačí vybaviť svoj domček jednoduchým podlahovým kúrením a bude vám vďačná celá rodina. Je efektívnou a úspornou alternatívou vykurovania rodinných domov, kancelárií, obchodov a rôznych objektov, jednoducho všade kde je potrebné príjemné teplo.
 
 

O čo je lepšie ako radiátor?

 


Podlahové kúrenie umožňuje znížiť teplotu v miestnosti o 2 až 3 °C pri zachovaní príjemného pocitu tepla v porovnaní s inými druhmi kúrenia. Systém zaistí teplú, rovnomerne sálajúcu celú podlahu - ostatné ponecháva na prírodné zákony.


Tradičné vykurovacie telesá sálajú horúci vzduch, ktorý zostáva pod stropom, kým sa neochladí, potom klesá dole a spôsobuje prievan pri podlahe. Tak vzniká chladná podlaha. Teplota v miestnosti sa zdá byť nízka a účet za kúrenie sa zvyšuje.

Povrch podlahy so zabudovaným podlahovým vykurovaním má mať v priestoroch, kde sa dlhodobo zdržiavame, napríklad v obývacej izbe, teplotu asi 22 – 27°C. Vtedy pociťujeme aj príjemnú tepelnú pohodu v miestnosti. Vyššiu maximálnu teplotu povrchu podlahy – 35° C – si môžeme zvoliť v priestoroch, kde sa zdržiavame kratší čas, napríklad v kúpeľni.

V súvislosti s konštrukčným riešením podlahového vykurovania ako aj s fyzikálnou podstatou odovzdávania tepla z vykurovacej plochy je reálne možné ušetriť približne 15 - 20 % energie. S reálnymi úsporami oproti klasickému vykurovaniu 20 - 25 % sa stáva podlahové vykurovanie progresívnym vykurovaním s reálnou cenovou návratnosťou.
 
 

Kedy pociťuje človek tepelnú pohodu?


 
 
Stav tepelnej pohody vyjadrujeme šiestimi faktormi, z čoho 4 z nich charakterizujú stav prostredia (teplotu vnútorného vzduchu, rýchlosť prúdenia vnútorného vzduchu, relatívnu vlhkosť vnútorného vzduchu a účinnú teplotu okolitých plôch) a 2 stav človeka (tepelný odpor oblečenia a činnosť človeka). Teplota vzduchu sa má pohybovať v rozmedzí 18 až 22 °C.

Za ideálne sa považuje vykurovanie s takým vertikálnym rozložením teplôt, keď v oblasti hlavy stojaceho človeka je teplota vzduchu cca 2-3 °C nižšia ako pri nohách. Pri horizontálnom rozložení teplôt by mala mať teplota vo všetkých rovinách konštantnú hodnotu. Uvedenému ideálu sa najväčšmi približuje sálavý spôsob vykurovania.

V našich podmienkach si volíme teplotu v miestnosti v rozpätí od 18 °C do 22 °C. Obvykle týmto podmienkam zodpovedá teplota povrchu podlahy od 22 °C do 25 °C. V miestnostiach s dlhodobým pobytom osôb, napr. obývacia izba, kancelária a pod., môže byť z hľadiska hygienických noriem teplota povrchu podlahy maximálne 29 °C. V miestnostiach s krátkodobým pobytom osôb, napr. v kúpeľni, môže byť teplota povrchu podlahy až 33 °C. Kúpeľňa vyžaduje vyššiu teplotu a navyše sa tam často pohybujeme bosí. Dotyk bosej nohy s teplou dlážkou je veľmi príjemný. Teplotu, akú potrebujeme, si môžeme voliť sami jednoducho ovládateľnými a presnými elektronickými termostatmi, ktoré registrujú nielen teplotu v miestnosti, ale i teplotu podlahy. Pred veľkými zasklenými plochami (francúzske okná, zimné záhrady,...) je dobré uložiť lokálne zóny s vyšším výkonom ako v ostatných vykurovaných plochách, aby sme vykompenzovali zvýšené tepelné straty.


Čo so sebou prináša montáž?




Aby sa zabezpečila optimálna, bezproblémová a trvalá funkčnosť, predpokladá každý priestor vykurovaný podlahovým kúrením plánovanie a koordináciu s ohľadom na vykurovací systém, potery a rôzne podlahové krytiny. Pri realizácii takýchto špeciálnych podlahových konštrukcií je veľmi dôležité vykonávať všetky práce odborne a podľa platných noriem.

Elektrické podlahové vykurovanie je ukryté v podlahe, a preto nijako nenarúša architektúru priestoru. Dá sa pomerne jednoducho nainštalovať do nových, ale aj do zrenovovaných podláh všetkých druhov (betónové podlahy, renovované podlahy, laminátové podlahy, drevené podlahy), stačí mať betónový podklad. Výhodou je, že na správne umiestnené vykurovacie teleso môžete položiť akúkoľvek podlahovú krytinu od jemného plyšového koberca až po drevené parkety a klasické doskové palubovky. Ak sa vám z akýchkoľvek dôvodov starú podlahu nechce dávať preč a zhodou okolností je statická, nemusíte. Dva a pol milimetrové vykurovacie rohože sa dajú položiť aj priamo na pôvodnú dlažbu.

Obidva z dvoch termokáblových systémov v súčasnosti používaných na Slovensku sa skladajú z tenkých vykurovacích rohoží a káblov, elektronických priestorových a podlahových termostatov. Termokáble sú votkané do termorohože s rozstupom slučiek po 6,5 cm a majú rovnakú vykurovaciu účinnosť po celej dĺžke. Montujú sa jednoducho a zabezpečujú rovnomerné vykurovanie a vyhrievanie aj tvarovo zložitejších podláh dnešných kúpeľní s rohovými vaňami, zamurovanými umývadlami, sprchovacími kútmi, WC či bidetmi.

Podlahové kúrenie súčasnosti by malo mať dlhú životnosť. To znamená, že keď raz nainštalujete termokáble, alebo tenké vykurovacie rohože do vášho obydlia, ich životnosť bude porovnateľná so životnosťou vášho domu a to bez ďalších nákladov na údržbu. Dodávky a pracovné postupy /opatrenia pri spracovaní/ musia samozrejme zodpovedať stavu techniky a dostupným predpisom.


Takže ako ho namontovať?




Ideálny vykurovací systém má dávať čo najviac sálavého tepla. Najväčším zdrojom takého tepla v prírode je slnečné žiarenie. V skutočnosti nás slnko ohrieva tým, že ohrieva predmety okolo nás a nie vzduch. Ten sa ohrieva až neskôr tým, že prijíma teplo, ktoré sála z ohriatych predmetov. Preto nám môže byť teplo aj vtedy, keď ešte nie je teplý vzduch. Na takomto princípe sú založené aj podlahové vykurovacie systémy, lenže ako ,slniečko" tu slúžia vykurovacie termokáble alebo rohože zabudované v podlahe. Predmetom rovnomerne sálajúcim teplo sa stala naša podlaha. Rovnomerne preto, lebo sa nevytvárajú teplé a studené miesta v priestore.

Do obývacích a pracovných priestorov s bežnými tepelnými stratami sa zvyčajne inštaluje výkon 100 W/m2. Do kúpeľní a tam, kde podlaha nie je tepelne izolovaná, by sa mal inštalovať výkon až 150 W/m2. Pred veľké zasklené plochy, francúzske okná a zimné záhrady, je vhodné inštalovať lokálne vykurovacie zóny s vyšším výkonom, aby sme sa vyhli zvýšeným tepelným stratám. Elektrické termokáblové vykurovacie systémy možno inštalovať prakticky pod každý typ podlahovej krytiny. Vykurovacie rohože sa zatierajú tenkou, 5 mm vrstvou betónovej mazaniny s prídavkom plastifikátora alebo špeciálnym tmelom, na ktorý sa kladie ľubovoľná podlahová krytina od keramickej dlažby, či dlažby z prírodných materiálov, až po linoleum, koberce, doštenú palubovku, parkety i veľkoplošné laminované vlysy.


Finále inštalácie




Po položení a dostatočne dlhom vyzretí poteru je možné začať s kúrením. Úplné vyschnutie, teda pripravenosť na pokládku, je nevyhnutným predpokladom rozhodujúceho významu. To preto, lebo merania vlhkosti, inak prevádzané v rámci previerky podkladu, pri vykurovaných podlahových konštrukciách nie je možné z dôvodu nebezpečenstva poškodenia spoľahlivo previesť. Z uvedeného vyplýva, že vysušenie musí byť prevedené pomocou zvyšovania a znižovania výkonu kúrenia spolu s prestávkami v kúrení ešte pred pokládkou akejkoľvek podlahovej krytiny.


Termoregulátory, snímače teploty




Primárnym zdrojom na ohrev teplonosnej látky vo vykurovacích podlahových rúrkach je teplovodný stacionárny alebo nástenný kotol. Teplota povrchu podlahy je pravdaže regulovateľná, potrebujete na to ale vhodnú konštrukciu kotla a regulačného systému vykurovania. Podlahový vykurovací systém riadia elektronické termostaty, ktoré podľa potreby využívajú priestorový alebo podlahový snímač teploty. Ak sa rozhodneme pre systém elektrického podlahového kúrenia ako hlavného vykurovania, nevyhnutne musíme použiť priestorový teplotný snímač.

Novodobé patentom chránené mysliace termostaty prevezmú vaše starosti s reguláciou kúrenia. Vedia samy odhadnúť, kedy je nutné kúrenie zapnúť, aby bola čo najhospodárnejším spôsobom dosiahnutá požadovaná teplota v čase, ktorý ste si určili. Vyrábajú sa väčšinou ako balenia dva v jednom. To znamená, že súčasťou vášho termoregulátora bude inteligentný časovač a adaptívny regulátor. Je to predvídavý systém, ktorý zabezpečí určenú teplotu v naprogramovanom čase. Ideálna je aj kombinácia priestorového teplotného snímača a externého podlahového teplotného snímača, ktorý však už je v základnej výbave balíka. Pri takejto regulácii priestorový termostat stráži optimálnu teplotu obytného priestoru a podlahový zasa teplotu podlahy.

Bez ohľadu na priestorovú teplotu v kúpeľni či inej miestnosti udržuje teplotu podlahy na nastavenej hodnote. S adaptívnym časovacím termostatom si môžeme načasovať periódy s požadovanou komfortnou teplotou a tie časové úseky, keď môže vykurovací systém pracovať v utlmenom režime. Takto výrazne ušetríme na výdavkoch za kúrenie, lebo termostatom môžeme okamžite meniť nastavenú teplotu. Pri doplnkovom temperovaní podlahy na príjemnú teplotu v kúpeľni spotrebuje systém asi 50 kWh/m2 za rok. Elektrické termokáblové systémy nevyžadujú nijakú údržbu a v terajšom technickom riešení dosahujú životnosť minimálne päťdesiat rokov. Taký dlhý čas však nevydrží termostat, ktorý treba vymeniť asi po pätnástich rokoch.

Ak sme chceli mať v každej miestnosti rodinného domu odlišnú teplotu, regulácia teploty v rozdeľovači ústredného kúrenia, by musela mať pre každý okruh vlastný regulačný systém. Technicky túto úlohu možno bez problémov zvládnuť, no musíme rátať s vyššími obstarávacími nákladmi.


Teplá podlaha




Rozdiel v typoch podláh je v tom, že kým studené podlahy typu keramickej dlažby a kachličiek je nutné vykurovať aj v prechodných obdobiach, pri drevených podlahách môže byť podlahové kúrenie z dôvodu prirodzeného tepla podlahy v prechodných obdobiach v porovnaní s keramickými podlahami skôr vypnuté.


A ďalšie výhody




Znie to nepravdepodobne, ale okrem výraznej prednosti s ekonomického aspektu (samozrejme, že nemyslíme na počiatočné investície, ale na úspory ušetrené za elektrickú energiu počas dlhodobého používania takejto formy vyhrievania príbytku), je vykurovanie podlahou vhodné i z hľadiska požiarnej bezpečnosti. Nehovoriac o tom, že pokojne môžete nechať deti hrať sa tam, kde ich to odjakživa najviac baví, na zemi. Dotyky či už bosých nôh, alebo aj iných častí tela s podlahou sú omnoho príjemnejšie

Dokonca si môžete dokúpiť aj doplnkové podlahové kúrenie za prístupnejšie ceny. Pomôže vám tak vyhriať aj kúpeľňu, zádveria, zimnú záhradu či veľké zasklené steny obývačiek.

Sálavé formy vyhrievania priestorov sú považované za biologicky najprirodzenejšie a zdravotne i hygienicky najvhodnejšie spôsoby vykurovania. Vedeli to aj vaše babičky, tiež používali kachľové pece. A nakoniec ako už bolo spomenuté, podlahové vykurovacie systémy sa vyznačujú veľmi dlhou životnosťou. Elektrické podlahové vykurovacie systémy majú trojnásobnú životnosť v porovnaní s klasickými vykurovacími systémami. To znamená, že životnosť podlahového vykurovania je väčšia ako životnosť kvalitnej podlahy. Nuž a to nie je pri dnešných cenách energií i samotných systémov práve zanedbateľnou výhodou.


Zahrejte aj steny




Celá táto procedúra bude mať sto percentný výsledný efekt, iba ak do svojho príbytku zabezpečíte ohrev stien. K sálavým vykurovacím systémom patrí okrem podlahového aj stropné a stenové vykurovanie a rôzne murované pece. Sú to väčšinou veľkoplošné nízkoteplotné systémy, ktoré podstatnú časť tepelnej energie odovzdávajú predmetom a osobám sálaním krátkovlnného tepelného žiarenia. Stenové vykurovanie ponúka neviditeľné a relatívne rýchle vykurovanie, vytvára pocit tepla aj pri nižšej teplote vzduchu. Patrí k skupine veľkoplošných vykurovaní pracujúcich s nižšími teplotami. Teplota stien je 22 - 24 °C, vzduch v miestnosti má 18 - 19 °C, čo je pre človeka veľmi príjemné.

Stenové vykurovanie sa hodí do všetkých typov miestností, treba však zvážiť rozmiestnenie nábytku. Je ideálnym v kombinácii s podlahovým vykurovaním.

Vhodné na to sú v podstate všetky druhy omietok, omietky na báze sadry majú min. sklon k zmrašťovaniu, čím sa javia ako najvhodnejšie na stenové vykurovacie systémy. Úplne nevhodné sú tepelnoizolačné omietky. Omietka sa ešte vystuží sklotextilnou výstužou, takisto aj v mieste otvorov. Inštalácia sa zabezpečuje suchým spôsobom vyhotovenia. Je to montáž predmontovaných vykurovacích registrov v sadrokartónových platniach pomocou skrutiek a hmoždiniek, alebo lepením priamo na steny.
Zaujímavá je skutočnosť, že v lete môžme stenový vykurovací systém využiť ako klimatizáciu bez prievanu a vysušovania tak, že rúrkami necháme pretekať studenú vodu.

 

Späť

Trendy spálňa 2022: Čo by v nej nemalo chýbať? Trendy spálňa 2022: Čo by v nej nemalo chýbať?

Dominanta celej domácnosti či srdce domova – aj takto by sa dala nazvať spálňa, ktorá patrí k hlavným miestnostiam v dome. Ak chcete, aby aj tá vaša vyzerala dobre a jednotlivé prvky v nej vytvárali príjemnú atmosféru, musíte si ju vedieť správne zariadiť. Inšpirujte sa najnovšími trendmi na rok 2022 a vytvorte si váš vysnívaný priestor na oddych.Atmosféru nastolíte posteľouNajvýraznejším kúskom celej spálne je posteľ. Každý si ju všimne hneď, ako do miestnosti vojde. Práve to je dôvod, prečo nesmie byť fádna. Využite jej dominantné postavenie a masívnosť..

Nízkoenergetické domy

Energetická hospodárnosť budovEnergetická certifikáciaNízkoenergetický domInštitút pre energeticky pasívne domyV januári 2006 bol na Slovensku prijatý zákon o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Platnosť nadobúda 1. Januára 2008. Zákon nadväzuje na smernicu Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie 2002/91/ES zo 16. decembra 2002 o energetickej hospodárnosti budov, ktorá obmedzuje spaľovanie neobnoviteľných prírodných zdrojov a tým chce prispieť k obmedzeniu tvorby oxidu uhličitého. Cieľom smernice je zlepšenie energetickej..

Novostavby a ich výstavba

Zrejme nie je nič horšie pre podnikateľa, ak sa jeho výrobok či služba, ktorú ponúka, nepredáva. Ak táto situácia predsa len nastane, vykresľuje to podstatný fakt. Tým je jednoduché zistenie, že svoj produkt spravil nekvalitne, draho, alebo zvolil zlú cieľovú skupinu pre predaj. Oblasť, kde sa v nedávnej minulosti stretli všetky tieto vymenované negatíva, má jednoduché pomenovanie. Tou oblasťou je ponuka novostavieb a nevhodná až zlá stratégia niektorých developerov pri ich navrhovaní, stavbe a predaji.Na Slovensku býva často zvykom, že ak niekto objaví oblasť,..

Úroky z omeškania pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov

 Súd v konaní o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov nemôže zároveň s uložením povinnosti zaplatiť vyčíslenú sumu na vyrovnanie podielu, uložiť z tejto sumy aj povinnosť zaplatiť úroky z omeškania; bráni tomu chýbajúci predpoklad pre vznik takéhoto nároku - omeškanie dlžníka s plnením peňažného dlhu. (Rozsudok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky zo 14. októbra 1999, sp. zn. 5 Cdo 117/99)Rozvod - v rozvodovom konaní sa rozhoduje aj o rodičovských právach a povinnostiach, ako aj o rozdelení spoločného majetku, ktorý manželia nadobudli..

Porozvodové otázniky - spor o vypratanie družtevného bytu

V roku 1977 mi spolu s manželkou bol pridelený družstevný byt, obaja sme boli členmi družstva. Tento byt som nerušene obýval a užíval. Požiadal som družstvo o prevod vlastníctva k tomuto bytu. V apríli a máji roku 2003 mi však zo strany družstva boli doručené výzvy na vydanie bytu, dôvodom bolo, že mojej manželke, s ktorou som neviedol dlhodobo spoločnú domácnosť, bol v roku 1990 pridelený družstvom iný byt a vraj som sa spolu s ňou družstvu písomne zaviazal tento byt odovzdať a presťahovať sa do novoprideleného bytu. V roku 2000 kedy sme sa s manželkou rozvádzali,..

Základné povinnosti prenajímateľov - všeobecná právna úprava

Nájomné vzťahy bývajú v praxi značne komplikované, nakoľko účastníci zmluvného vzťahu nedostatočným spôsobom upravili svoje vzájomné vzťahy v súvislosti s nájmom - práva povinnosti. Často zo strany prenajímateľov dochádza k porušeniam zákona ohľadne nájmu, pričom nájomcovia vychádzajú v danom dôsledku skrátka. Vzhľadom na viaceré vaše otázky na danú problematiku, vážení čitatelia, vám poskytujeme náhľad do základných povinností prenajímateľov. Základnou právnou úpravou nájmu je Občiansky zákonník v ust...

Ako financovať kúpu bytu v novostavbe

Podmienky určuje developerPoradenstvo v bankeHypotéka v skratke Záujemca o kúpu bytu v novostavbe má na výber niekoľko možností jej financovania. Kým pri kúpe starého bytu vyžadujú majitelia väčšinou peniaze v hotovosti, novostavbu možno zvyčajne financovať - kúpiť prostredníctvom úveru.Najčastejšie využívané možnosti sú stavebné sporenie, hypotekárny úver, prípadne ich kombinácia. Možná je aj ich kombinácia so spotrebným úverom. Výber spôsobu financovania podmieňuje predovšetkým to, aké podmienky pri kúpe bytu určí developerská spoločnosť. Iná..

Súčasná podoba finančných úverov

„Hypotéka, slovo ktoré sa v poslednom období hrnie na nás snáď zo všetkých strán. Na celom svete sa stala synonymom finančnej krízy. My si ju však budeme v tomto článku všímať ako produkt, pomocou ktorého si môžeme zabezpečiť svoj sen o bývaní. Z tohto dôvodu sme oslovili niekoľko finančných inštitúcií na Slovenskom finančnom trhu, aby mám pomocou modelových príkladov ponúkli svoje produkty.“Čo by ste mali vedieť o úveroch na bývanieNa začiatku by sme si mali povedať, na čo vlastne hypotekárny úver slúži. Tento druh služby pre klienta znamená..

Aké sú ceny nehnutelnosti - realitná bublina 2018?

Ako zistiť, či sú nehnuteľnosti nadhodnotené a či kúpou nehnuteľnosti neriskujeme?   Veľmi dobrým zdrojom informácií o tom, či ceny nehnuteľností sú príliš vysoké alebo či sa už nachádzame v oblasti realitnej bubliny a cena za nehnuteľnosť nepredstavuje reálnu hodnotu, ktorú poskytne obytný priestor jej vlastníkovi prostredníctvom možnosti bývania na veľa rokov je kompozitný index, ktorý počíta Národná banka Slovenska.  Ako uvádzajú analytici ÚMS (NBS) ceny nehnuteľností sa v roku 2018 nachádzajú v pásme VZOSTUPU, ďaleko od pásma BUBLINY...


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.