Ako sa nestať obeťou realitného podvodu

 Ak sa spomenie termín realitný podvod, väčšinou každému napadne nejaký nedávny zločin bytovej mafie , táto otázka je však omnoho komplikovanejšia a jej „mafiánska“ stránka je len jednou časťou zla, aj keď má bezpochyby najviac tragických koncov. Podvody s realitami sa však netýkajú len osamelých starších ľudí a mŕtvol vylovených z rybníkov - oveľa viac je tých „prozaických“ prípadov, okolo ktorých sa robí menej kriku, avšak ich dôsledky sú pre postihnutých takisto ničivé a vo všeobecnosti by mali byť varovaním. Poďme sa teda pozrieť na niekoľko ich podôb a zároveň na spôsoby a možnosti, ako znížiť pravdepodobnosť, že sa staneme ich obeťou.

 

Podvody so sprostredkovateľskými zmluvami

Po prvom signále záujmu o byt, ktorým je reakcia potencionálneho kupca na zverejnenú ponuku, nasleduje spravidla stretnutie s maklérom realitnej kancelárie, ktorý záujemcovi predmetnú nehnuteľnosť ukáže. Na tomto mieste tiež sp o meniem inú chybu, ktorej sa dopúšťa predávajúca strana - je pravda, že poplatky realitným kanceláriám za sprostredk o vanie predaja nehnuteľnosti sú vysoké, avšak snaha ušetriť ich sa nezriedka končí nezvládnutím predaja, keďže málokto z ľudí, ktorí sa tomuto odboru nevenujú profesionálne, je natoľko „zdatný“, že bez problémov zvládne všetky povinno s ti spájajúce sa s týmto úkonom. Kúpno - predajná zmluva má svoje pravidlá a musí obsahovať aj body, bez ktorých je neplatná - takisto sa pri „svojpomocnom“ predaji neúmerne naťahujú isté úkony, ktoré vie realitná kancelária vďaka svojim skúsenostiam a kontaktom vybaviť oveľa rýchlejšie.

Táto služba, ktorá klientovi výrazne zjednoduší predaj jeho nehnuteľnosti, však má i svoje úskalia - jednou stránkou veci je, že sa často pýtajú provízie „za chrbtom“ predávajúceho, čím sa istým spôsobom stáva oklamaným, oveľa horšia je však druhá stránka, ktorú predstavuje sprostredkovateľská zmluva s realitnou kanceláriou či maklérom vytvorená tak, že odstúpenie od nej má za následok strhnutie časti kúpnej ceny, čo predstavuje pre odstupujúcu stranu výraznú finančnú ujmu. Stáva sa to najmä v prípadoch, že pôvodný opis predávanej nehnuteľnosti sa nezhoduje s real i tou a kupujúci sa tak rozhodne obchod neuskutočniť; ak však takémuto rozhodnutiu predchádzalo podpísanie sprostre d kovateľskej zmluvy, ktorá obsahuje takúto klauzulu, toto rozhodnutie potom vyjde odstupujúcu stranu drahšie .

Podozrievavosť sa oplatí

V tejto oblasti platí, že najohrozenejšími sú starší ľudia, ktorým nemá kto poradiť a môžu tvrdo doplatiť na svoju d ô verčivosť a dobrú vôľu. Znie to možno pomerne tvrdo, avšak pomocou prístupu „podvodníkom môže byť každý“ je možné oklamaniu predísť. Vo všeobecnosti možno tvrdiť, že podvodník sa nezameria na človeka, ktorý pôsobí rozhľ a dene, kladie pomerne odborné otázky a nebojí sa spýtať na ľubovoln ý detail - práve tie totiž nezriedka rozhodnú o o d halení podvodu. Užitočné je napríklad všímať si, ak je to možné, vzťahy so susedmi - to sa môže zísť pri otázke toto ž nosti predávajúceho, nakoľko sa po prvotnej obhliadke pri ďalších úkonoch iste objaví. Týka sa to najmä podvodov s odcudzením a falšovaním osobných údajov, listov vlastníctva a pod. Ak klient vzbudí dojem, že sa vie v problematike orientovať a je schopný si všetky informácie vrátane totožnosti pôvodného majiteľa dodatočne overiť, potencionálny podvodník rýchlo vycúva. Podozrivá je aj príliš nízka cena a riziko rýchleho podpisovania nepreštudovaných zmlúv v časovej tiesni hádam ani nie je potrebné spomínať.

Je tu ešte jedna vec, ktorá t iež nezaškodí - osobný právnik je síce ďalšou položkou, ktorú treba zaplatiť, avšak pri celkových výdavkoch spojený s úkonom predaja nehnuteľnosti sa takpovediac stratí, pričom výhody, ktoré jeho asistenciou získame, môžu byť vďaka jeho „skúsen ejšiemu oku“ na nezaplatenie.

Aby sa na stavebnom pozemku dalo stavať

Prípadov, keď sa pozemok predal ako stavebný, avšak povolenie na stavbu po kúpe nebolo možné získať, sa takisto vyskytuje požehnane . T u stačí naozaj minimum námahy a toto riziko sa dá prakticky eliminovať. Stačí si overiť, ako je pozemok vedený v územnom pláne obce a informovať sa na príslušnom stavebnom úrade, či je možné dostať povolenie na stavbu, čo však väčšina ľudí neurobí a zbytočne riskuje, že účel, na ktorý si pozemok kúpili, nebude možné kvôli takýmto prekážkam naplniť. Tiež je tu riziko v podobe možnosti napojenia sa na inžinierske siete; často sa pozemok predáva ako výhodne umiestnený v ich blízkosti, málokto si však overuje, kto ich vlastní a či mu plánovaná stavba n e bude napr. kvôli výhľadu prekážať. Ak ho totiž neskôr z podobných dôvodov odmietne na tieto siete napojiť, opäť vzniká problém: prinútiť súkromného vlastníka k napojeniu proti jeho vôli je prakticky nemožné. Preto je to taktiež jedna z vecí, ktorú sa oplatí overiť si ešte pred kúpou.

Čo rátame do rozlohy bytu?

Keď sa zverejní ponuka predaja nehnuteľnosti, jedným z údajov, ktorý sa nevyhnutne uvádza, je jej rozloha. Aj toto sa však môže stať predmetom špekulácie: ak predávajúci zaráta do bytovej plochy pivnicu, je to v poriadku, nakoľko jej rozloha do celkovej plochy bytu patrí, pozor však treba dať na skutočnosť, či to v konkrétnom prípade tak naozaj je. Je tu totiž možnosť, že nie je príslušenstvom bytu, ale je len prenajatá . V takomto prípade ju predávajúci nemôže spolu s bytom predať, a teda sa dopúšťa podvodu. Odkúpenie takýchto priestorov je najmä v panelákoch veľmi problematické, pretože tam nemusí byť ochota všetkých majiteľov spoločných priestorov ich predať a okrem toho je ťažké „zorganizovať“ všetkých týchto obyvateľov, aby túto otázku riešili, najmä keď sa vždy zákonite nájdu takí, ktorým aktuálny stav vecí neprekáža.

Reštitúcie

Toto je v problematike kúpy a predaja nehnuteľností samostatná kapitola . O bjavenie sa pôvodného majiteľa má totiž prednosť aj pred legálnym predajom, ktorý je podľa zákona v poriadku. Je to problém, ktorého riešenie trvá celé roky a je mimoriadne ťažké mu predísť. Možno tu opäť uviesť jedine opatrnosť a snahu si čo najviac o nehnuteľnosti zistiť, aj

keď sa dá povedať, že v tejto oblasti isté riziko vždy zostane. V tomto prípade pomôže len podrobne preskúmať vysp o riadanosť jednak nehnuteľnosti a jednak pozemku, na ktorom stojí.

Ako sa dá „preklepnúť“ pôvodný vlastník

Tu nám môžu dobre poslúžiť katastrálne mapy . P resnú adresu predmetnej nehnuteľnosti už po obhliadke vieme a meno vlastníka sa dá z menovky na vchodových dverách či poštovej schránky odpozorovať tiež. Vo fáze, v ktorej už spozn á me aj domnelého majiteľa, to môžeme využiť . N a stránke www.katasterportal.sk je mapa, kde nie je problém preklikať sa na príslušnú parcelu, kde sa zobrazuje aj číslo listu vlastníctva. Podľa neho si na stránke katastra môžeme nájsť sp o ločné priestory, kde sú uvedení majitelia. Po nájdení mena, ktoré nás zaujíma, sa dá takto dostať nielen k originálnemu listu vlastníctva, ale taktiež k mnohým údajom, ktoré môžeme neskôr pri ďalšom zisťovaní využiť. Ak totiž neskôr p o ložíme napríklad otázku, kedy bol byt naposledy predávaný, a odpoveď nesedí, je to dosť vážny varovný signál. T a kýmto spôsobom môže vyjsť najavo, že človek, ktorý sa vydáva za majiteľa bytu, ním v skutočnosti nemusí byť. Tiež je dobré overiť si na portáli ministerstva vnútra, kde je zoznam odcudzených dokladov, či medzi ne nepatrí aj ten, ktorý nám bol ukázaný od majiteľa alebo realitného makléra.

Varovné signály sa neoplatí podceňovať

Vo svetle skutočností, ktoré sme si uviedli, možno teda pravidlá najbezpečnejšieho postupu zhrnúť nasledovne. Z veriť sa do rúk odborníkov, najlepšie tých, na ktorých máme referencie. Tiež platí: sledovať, pýtať sa a najmä sa nenechať dotlačiť k rýchlemu a nepozornému jednaniu „hrou na city“, ku ktorej sa nečestní obchodníci uchyľujú. Výroky typu „predstavte si, ako úžasne by tu vyzerala detská postieľka“ majú väčšinou jediný cieľ - odvrátiť pozornosť klienta buď od skutočného stavu nehnuteľnosti, alebo od nepríjemných otázok. Argumentácia, že podpísať treba rýchlo, lebo zá u jemcov je veľa, je takisto len manévrom, ktorý má za následok nedbanlivé „preletenie“ zmluvy, čo klient môže neskôr trpko ľutovať, avšak cesty späť už niet.

Kontrolka by mala zablikať aj pri požiadavke „zaplaťte polovicu vopred“. Seriózny predaj bytu sa rieši inak - z tohto hľadiska je najbezpečnejší hypotekárny úver, keďže v tomto prípade všetky okolnosti veľmi dôkladne preveruje banka. Ak chce klient vyplatiť celú sumu alebo jej časť v hotovosti, je tu možnosť bankovej vinkulácie alebo notárskej úschovy, kde by malo pri dostatku opatrnosti prakticky odpadnúť riziko podvodu a vzniku situácie „ani peniaze, ani byt“.

Ak sa teda chystáme do niečoho vložiť celoživotné úspory, opatrnosti nikdy nie je dosť a iste je lepšie kvôli nejasno s tiam výhodne vyzerajúcu ponuku oželieť, ako mať na najbližších desať rokov „o zábavu postarané“.

 

 

Späť

Kúpiť, či nekúpiť? Nehnuteľnosť s ťarchou na dožitie

Kúpiť, či nekúpiť? Nehnuteľnosť s ťarchou na dožitie S touto situáciou sa stretol každý záujemca o kúpu nehnuteľnosti, ktorý sa výberu seriózne venoval dlhší čas: jedna ponuka je omnoho výhodnejšia, ako ostatné, a keď potenciálny kupec nadobudne pocit, že nebude všetko s kostolným poriadkom, začne skúmať malé písmenká a natrafí na nenápadný riadok znejúci „ťarcha na dožitie“. Nie je ťažké pochopiť, čo to znamená; v predmetnej nehnuteľnosti má bez ohľadu na jej predaj či prenájom právo na doživotné bývanie osoba, v ktorej prospech je táto..

Ochránia nás bleskozvody?

 Ako vzniká blesk?BleskozvodDnešné moderné bleskozvodyVnútorná ochranaUrob si sámSúčasti bleskozvoduZachytávačZvodUzemnenie Oblohu, ktorú križujú blesky videl už asi každý z nás. Na Slovensku to v letných mesiacoch nie je žiadny výnimočný zjav. Obloha dostane čierny ráz, spustí sa prudký dážď a všetko živé okamžite zalezie do svojich príbytkov, podaktorí príslušníci staršej generácie dokonca zapália do okien sviečky a povyťahujú zo zástrčiek všetky možné elektrospotrebiče. Je to naozaj nutné?  Ako vzniká blesk?Iskry pri česaní vlasov..

Schodisko - spojivo podlaží

 Vonkajší vzhľadMateriály na obkladStavba schodov nie je jednoducháNechajte si poradiťNajčastejšie omylyTrend dobyÚprava povrchuZábradlie Ak máte rodinný dom či dvoj, prípadne viacpodlažný bytový apartmán, pravdepodobne máte doma schodisko. Vertikálne konštrukcie spájajúce jednotlivé poschodia budov – tak znie základná definícia schodov. Primárnou funkciou schodov je prepojiť jednotlivé podlažia medzi sebou a urobiť tak čo najpohodlnejšie a najbezpečnejšie pre ich užívateľa pri jeho zostupe a výstupe.Realizácia je spojená s niekoľkými základnými..

Zrušenie spoluvlastníctva v kontexte násilného správania podielového spoluvlastníka

Dobrý deň, prosím o Váš právny názor v tejto záležitosti. Spolu so sestrou sme zdedili 2 izbový byt po našom otcovi. Každý vlastníme 1/2 podiel. Sestra v uvedenom byte bývala ešte za života nášho otca a po jeho smrti tam chce ďalej bývať. Ja s tým nesúhlasím a žiadam ju, aby byt opustila. Môže byt užívať a bývať v ňom bez súhlasu mňa ako polovičného spoluvlastníka tejto nehnuteľnosti? Aké sú právne kroky, ak by byt nechcela opustiť? Ďakujem za odpoveď. Emanuel J., Bratislava Áno, Vaša sestra môže v predmetnom byte bývať a nepotrebuje za tým..

Právne postavenie a zodpovednosť súdneho exekútora

 Dobrý deň. Potrebujem odbornú radu. Pred dvomi rokmi som obdržala od exekútora upovedomenie o začatí exekúcie, proti čomu som podala námietky. Ako som sa informovala, o námietkach súd do teraz však nerozhodol a exekútor zriadil na môj dom záložné právo, stiahol z môjho účtu peniaze, a naďalej ho zablokoval. Cítim sa týmto jeho konaním ukrivdená, uškodil mi. Okrem toho o námietkach nie je stále rozhodnuté, námietky sú dôvodné - samotné súdne rozhodnutie je mylné a ja by som ani nemala byť účastníkom exekúcie. Ďakujem za vašu pomoc.Miloslava H.,..

K právnej úprave nájmu nebytových priestorov a zánik nájmu

Ustanovenia zákona č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov v znení neskorších predpisov sú vo vzťahu k všeobecným ustanoveniam § 663 a nasl. Občianskeho zákonníka špeciálne. Na vzťahy vyplývajúce zo zmluvy o nájme a podnájme nebytových priestorov možno všeobecnú úpravu použiť len v prípade, ak ich neupravuje osobitný zákon. (rozsudok Najvyššieho súdu SR č. k. Cdo 3/1997) Skutkový stav prípadu Prenajímateľ a nájomca v roku 1992 uzavreli zmluvu o nájme nebytových priestorov na dobu piatich rokov s tým, že si dojednali vzájomné..

Daň z nehnuteľností

Čo je to daň z nehnuteľností?Vyrubenie daneKto je to daňovník?Predmet daneVýška sadzby daneNovinkyProblematika dane z nehnuteľností je upravená v zákone č.582/2004 Z. z.o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len "zákon"). V podstate sa teda už tri roky zachováva v pôvodnom stave. Každý rok sa ale dejú jemné úpravy.Čo je to daň z nehnuteľností?  Zákon rozlišuje 3 druhy dane z nehnuteľností:daň z pozemkov,daň zo stavieb,a daň z bytov (kam patria pre účely dane i nebytové priestory v bytovom..

Poistenie nehnuteľností

Čo zahŕňa a na čo sa vzťahuje poistenie nehnuteľnostiAko sa určuje výška poistnej sumyAko sa stanovuje poistná sumaSpôsob platby poistnéhoPoistná zmluva a všetko čo sa jej týkaTakže čo si treba pri zmluve všímať?Poistenie domácnostiPripoistenieNa čo sa vaše poistenie nevzťahuje?Poistite si aj okolité budovyUplatnenie náhradyAko postupovaťVlastniť miesto, ktoré môžete nazvať domov je jedným z najzákladnejších prianí každého človeka. A pritom často nezáleží na tom, či ide o byt alebo o dom, človek jednoducho túži mať svoj vlastný kút, kam sa môže..

Novinky v stavebnom sporení

Správa bytových domovCieľ projektu a konferencieNovela zákona o stavebnom sporeníOkruh poberateľov štátnej prémieAsi nikoho v súčastnej dobe neprekvapí, že medzi základné túžby človeka patrí splnenie si sna o vlastnom bývaní či zmodernizovaní toho, čomu hovoríme vlastný domov. Cesta k peknému a hlavne útulnému bývaniu vedie viacerými cestami. Medzi tie najviac využívané cesty ako sa k tomuto cieľu priblížiť patrí na Slovensku stavebné sporenie. Aby tento nástroj na splenie si sna o peknom bývaní mohol lepšie reagovať na potreby ľudí, dochádza na tomto..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.