Spoločná kúpa bytu

 
Žijeme spolu ako druh a družka už niekoľko rokov a máme v úmysle kúpiť si spoločne byt. Ako naformulovať kúpnu zmluvu? Čo sa stane s bytom, keď uzavrieme manželstvo?


Pavol K. a Mária M., Bratislava


Pokiaľ nie ste manželmi, môžete nadobudnúť byt len do podielového spoluvlastníctva. V takom prípade je potrebné uzatvoriť kúpnu zmluvu, ktorá musí obsahovať náležitosti uvedené v zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov s tým, že obaja budete uvedení na strane kupujúcich. V kúpnej zmluve by mali byť určené vaše spoluvlastnícke podiely na nadobúdanom byte. Ak by v nej neboli určené, podiely oboch spoluvlastníkov budú rovnaké. Na základe takto uzatvorenej kúpnej zmluvy zapíše správa katastra Vás oboch do katastra nehnuteľností ako podielových spoluvlastníkov.


Spoluvlastnícky podiel na spoločnom byte bude zároveň vyjadrovať rozsah, v akom sa budete podieľať na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva bytu. Pokiaľ budú podiely rovnaké, mali by ste mať obaja nielen právo užívať byt v rovnakom rozsahu, ale aj povinnosť rovnako sa podieľať na údržbe a zveľaďovaní spoločného majetku. Určité problémy môžu nastať v prípade, ak podiely spoluvlastníkov nebudú rovnaké - ťažko sa totiž bude definovať právo jedného spoluvlastníka užívať byt v jednej pätine a právo druhého spoluvlastníka užívať ho v štyroch pätinách. O hospodárení s bytom (napríklad prenájom bytu) spoluvlastníci rozhodujú väčšinou hlasov, a to podľa veľkosti podielov. Pokiaľ sa spoluvlastníci nedohodnú alebo ak dôjde k rovnosti hlasov, môžu sa obrátiť na súd. Rovnako tak môžu urobiť aj menšinoví spoluvlastníci, ak boli ostatnými spoluvlastníkmi prehlasovaní a rozhodovalo sa o dôležitej zmene spoločnej veci (napr. zásadná stavebná úprava bytu).


Právny režim nadobúdania vlastníctva manželmi je odlišný od nadobúdania vlastníctva druhom a družkou. Manželia nadobúdajú veci (teda aj byty) spravidla do bezpodielového spoluvlastníctva. Ich práva a povinnosti k takto spoločne nadobudnutej veci sú rovnaké a právny režim bezpodielového spoluvlastníctva manželov sa aj v niektorých ďalších ohľadoch odlišuje od právneho režimu podielového spoluvlastníctva. Predmetom bezpodielového spoluvlastníctva manželov sa však nestávajú veci získané pred uzatvorením manželstva niektorým z manželov. V prípade uzatvorenia manželstva ostane teda byt, ktorý ste nadobudli do podielového spoluvlastníctva naďalej vo vašom podielovom spoluvlastníctve. Zákon však pozná spôsob, ako "transformovať" podielové spoluvlastníctvo takéhoto bytu na bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Manželia totiž môžu po uzatvorení manželstva dohodou previesť vlastníctvo bytu na tretiu s tým, že tá následne prevedie byt do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.


Ak sa jeden zo spoluvlastníkov rozhodne svojho podielu zbaviť, musí ho najskôr ponúknuť na predaj druhému spoluvlastníkovi. Túto povinnosť nemá, pokiaľ by mal v úmysle spoluvlastnícky podiel predať blízkej osobe (napr. súrodencovi, rodičovi). V prípade bezpodielového spoluvlastníctva manželov takáto situácia neprichádza do úvahy - pokiaľ by jeden z manželov chcel spoločný majetok predať, musel by získať súhlas manžela či manželky, alebo dosiahnuť zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva.


Môže tiež dôjsť k situácii, že jeden zo spoluvlastníkov alebo obaja už nemajú o spoluvlastníctvo bytu záujem. Vtedy môžu uzatvoriť písomnú dohodu o zrušení spoluvlastníctva. Ak sa spoluvlastníci nedohodnú, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek z nich o zrušení podielového spoluvlastníctva súd. V prípade, že je možné reálne rozdelenie bytu, súd ho rozdelí medzi spoluvlastníkov, pričom prihliadne na veľkosť spoluvlastníckych podielov a jeho účelné využitie. Keďže reálne rozdelenie bytu je skôr výnimočné, prichádzajú do úvahy ďalšie spôsoby rozdelenia spoluvlastníctva, t. j. prikázanie bytu do výlučného vlastníctva jedného zo spoluvlastníkov s tým, že druhý spoluvlastník má právo na náhradu za svoj spoluvlastnícky podiel, alebo predaj bytu a rozdelenie výťažku medzi spoluvlastníkov.


Vzhľadom na skutočnosť, že podrobná analýza Vášho prípadu by vyžadovala viac priestoru a zváženie viacerých okolností, odporúčam Vám, aby ste sa s Vašim prípadom obrátili na právnika špecializujúceho sa na právne vzťahy k bytom.

 

Späť

Rekreačné bývanie Rekreačné bývanie

Blíži sa leto a s ním aj čas našich dovoleniek; na rozhraní mája a júna začínajú riešiť otázku oddychu aj tí, ktorí si na to počas jari nenašli dostatok času. Možnosťou je klasická dovolenka, kde sa o všetko postará cestovná kancelária; ak však roky chodíte na to isté obľúbené miesto, bolo by neekonomické platiť v zime i v lete za ubytovanie v hoteli. Pre takýchto dovolenkárov je lepšou alternatívou investovať do apartmánu, chalupy či chaty. Poďme si teda povedať viac o týchto možnostiach, ktoré nám organizáciu dovoleniek podstatne uľahčia. Chalupa Tento spôsob..

Ako zariadiť bývanie v hygge štýle? Ako zariadiť bývanie v hygge štýle?

Vnútorný pokoj, pocit pohody či absencia nervozity a stresu. Takto nejako vyzerá bezstarostný život, ktorý by ste možno radi viedli aj vy. V dnešnej dobe plnej zhonu je ale dosiahnutie takéhoto stavu často náročné. Avšak, predsa len existuje miesto, ktoré môžete premeniť na svoju komfortnú bublinu. Je ním vaša domácnosť! A keď sa povie domov plný harmónie, spomenúť treba dánsku filozofiu hygge. Prečo stojí za pozornosť a v čom spočíva? Žite ako najšťastnejší ľudia sveta Nie je žiadnym tajomstvom, že Dáni patria medzi najšťastnejšie národy..

Vykupovanie pozemkov developermi

Ste vlastníkom ornej pôdy a plánujete na nej začať výstavbu? V tom prípade, by ste mali zmenu ornej pôdy na stavebný pozemok stihnúť od konca júna. Koncom minulého mesiaca bola schválená novela zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy. Účinnosť nadobúda 1. júla 2008. To znamená, že ak si po tomto dátume budete chcieť urobiť zmenu poľnohospodárskej pôdy na stavebný pozemok, zaplatíte za to podľa toho, v ktorej oblasti sa vaša pôda nachádza a do ktorej z deviatich skupín spadá. Ako na zmenu pôdy dnesSúčasná legislatíva v oblasti premeny..

Reality - Stavebné povolenie Reality - Stavebné povolenie

Pri riešení vlastného domova dá niekto prednosť kúpe domu na kľúč, niekto výhodnej kúpe a následnej rekonštrukcii a niekto radšej kúpi pozemok a ide stavať. Všetky tieto možnosti majú svoje výhody aj nevýhody a tú poslednú si väčšinou volia ľudia, ktorí chcú mať každý detail svojho nového domova podľa svojich predstáv. Ak sa však rozhodneme pre výstavbu nového domu, nevyhneme sa istým „procedúram“. Jednou z nich je aj stavebné povolenie.   Kam treba ísť žiadať o stavebné povolenie S touto žiadosťou..

Konanie v rozpore s dobrými mravmi

Obraciam sa na vás s prosbou o radu. Pred 30 rokmi svokrovci vybudovali dom u rodičov na pozemku. Dostali 8 árov. Ale vchodovú bránu postavili na vedľajšej parcele, ktorá patrila rodičom môjho svokra. Po smrti svokrovcov a ich rodičov, brat môjho svokra si dal všetko prepísať na seba takže aj tu parcelu kde bola brána. Chceli sme tu parcelu odkúpiť, ale nám to nepredal. Predal to úplne cudzím ľuďom aj s rodičovským domom cca 27 árov. A vtedy nastal problém podľa nového výmeru hranica pozemku je 1,5 m od nášho domu. Takže nemáme vchodovú bránu a ani miesto nato..

Prevod nehnuteľnosti na základe dedenia

V súvislosti s problematikou prechodu a prevodu nehnuteľností, najmä na základe dedenia, je nutné ozrejmiť teoretické pojmy niektorých základných ustanovení Občianskeho zákonníka, s ktorými sa v konkrétnych prípadoch každodenného života stretávame. V zásade sa dedičstvo nadobúda okamihom smrti poručiteľa § 406. Odvtedy môžu dedičia s dedičstvom zásadne nakladať. V tejto dispozičnej voľnosti sú však obmedzení tým, že na každé nakladanie z dedičstvom, ktoré presahuje rámec obvyklého hospodárenia, potrebujú súhlas súdu, a to až do skončenia..

Nehnutelnosti ...

Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené? Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené?

Potreba bývania tu vždy bola a stále bude. Nič na tom nemení ani pandémia COVID-19, ktorá podaktorým aj v tomto roku poriadne prevetrala peňaženky. Na Slovensku pritom výrazne prevyšuje trend vlastného bývania nad prenájmom. Je možné v súčasnej nepriaznivej finančnej situácii získať bývanie, aj keď nemáte nič usporené? O tom si povieme v našom článku Dom alebo byt?V prípade, ak nemáte žiadnu finančnú úsporu sa môže zdať, že bývanie vo vlastnom dome je len krásnym snom, a že to jediné, na čo máte, je nejaký priemerný 2-3 izbový byt. Nemusí to..

Investing in Real Estate in Slovakia - reality - nehnutelnosti - as Slovaks call it

Investing in Real Estate in Slovakia             Apart from the landmarks and notable touristic attractions this country has to offer, in recent years, the Slovakian Real Estate ( TRH Nehnutelnosti ) market has proven to be a profitable investment for potential real estate investors.   Real Estate Pricing ( Reality ) in Slovakia The average price of flats in Slovakia in the year 2018 stands at 1,612 €/m2.   Reasons to Invest in Real Estate (Reality) in Slovakia There are many reasons to invest in Real estate..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.