Rekreačné bývanie

Blíži sa leto a s ním aj čas našich dovoleniek; na rozhraní mája a júna začínajú riešiť otázku oddychu aj tí, ktorí si na to počas jari nenašli dostatok času. Možnosťou je klasická dovolenka, kde sa o všetko postará cestovná kancelária; ak však roky chodíte na to isté obľúbené miesto, bolo by neekonomické platiť v zime i v lete za ubytovanie v hoteli. Pre takýchto dovolenkárov je lepšou alternatívou investovať do apartmánu, chalupy či chaty. Poďme si teda povedať viac o týchto možnostiach, ktoré nám organizáciu dovoleniek podstatne uľahčia.

Pevné základy budovy

Chalupa

Tento spôsob má zmysel najmä vtedy, ak na nej chceme oddychovať relatívne často; ideálne je, ak tam trávime nielen dovolenky, ale aspoň sem-tam aj nejaký víkend. Je možné kúpiť ju aj ako investíciu, zrekonštruovať ju a predať, avšak vo väčšine prípadov ju nový majiteľ chce práve na oddych.

                Pri kúpe chalupy treba myslieť najmä na to, aby sme nemuseli „riešiť“ základné veci: elektrina, voda, kanalizácia a pod. Je síce možné chalupu kúpiť i bez toho, ale spôsobí to ďalšiu námahu a starosti. Skontrolovať tiež treba najmä stav strechy a prípadnú vlhkosť, s ktorou je dodatočne ťažké niečo urobiť.

 Lokalita zohráva taktiež významnú úlohu, avšak trocha iným spôsobom ako pri kúpe bytu; atraktivita sa síce i tu dá určiť všeobecne, avšak o predstave oddychu má každý iné predstavy, preto tu nie je reálne nejaké prísne škatuľkovanie. Vo všeobecnosti však platí, že záujemca ocení nielen pokoj a čistý vzduch, ale napríklad aj blízkosť jazera či lesa. Takisto „poteší“ obchodík s potravinami, krčmička a podobné malé radosti. Mimoriadne dôležitá je i možnosť parkovania tak, aby sa majiteľ nemusel báť o vlastné auto.

                Pri chalupách na rekreáciu sa treba ešte pristaviť pri otázke financovania tejto kúpy za predpokladu, že záujemca nemá k dispozícii dostatočnú hotovosť; za istých okolností to môže byť komplikovanejšie ako pri klasických domoch. Ak je chalupa na liste vlastníctva klasifikovaná ako rodinný dom, s hypotékou by nemal byť problém ani pri žiadosti o plnú výšku; ak však nie, získať celú sumu bude veľmi ťažké. Samozrejme, dá sa to vyriešiť spotrebným úverom; ak však chceme hypotéku na nehnuteľnosť, ktorá nie je určená na trvalé bývanie, žiadosť o celú sumu býva kameňom úrazu. Ak teda chceme voliť toto riešenie, treba sa o uvedenej skutočnosti vopred informovať.

Chata

O tie býva o niečo menší záujem ako o chalupy, avšak ani tu nie je problém predať či kúpiť. V zásade tu platia tie isté pravidlá, ako pre chalupu: je potrebné, aby mala elektrinu, vodu, kanalizáciu a podobné veci, ktorých absencia by neskôr novému majiteľovi komplikovala život. Lokalita a možnosť rekreačného vyžitia v okolí by mala byť tiež samozrejmosťou a tak, ako aj pri chalupách, i tu sa cena odvíja od týchto vecí.

                Pri chate však už treba rátať s menším priestorom, ako i s nižšou mierou súkromia. Platí to najmä pre chatové oblasti, kde je frekvencia prítomnosti „susedov“ vyššia úmerne s krajším počasím. Zároveň však chata nevyžaduje toľko starostlivosti, čo chalupa, takže závisí naozaj len od preferencií záujemcu, či dá prednosť vyššej miere súkromia spojenej s vyššou mierou starostlivosti o svoju rekreačnú nehnuteľnosť alebo naopak.

                Čo sa týka chatových oblastí, najlukratívnejšie nájdeme pri rekreačných a lyžiarskych strediskách. Kúpa je možná, ako aj pri všetkých ostatných druhoch nehnuteľností, vo vlastnej réžii alebo cez realitku – tam však treba rátať s vyššou položkou, pretože aj keď províziu platí väčšinou predávajúci, zvykne sa to odraziť na cene.

Apartmán

Chalupa či chata sú výhodnejšie, čo sa týka miesta, avšak vyžadujú si aj celoročnú starostlivosť a vyššie náklady.

Z tohto pohľadu je apartmán nielen pohodlnejšie, ale aj lacnejšie riešenie. Je tu aj možnosť kúpiť si ho ako investíciu; v takom prípade je však nelogické nechávať ho celý rok prázdny iba kvôli niekoľkým vlastným dovolenkám či víkendom. Tí, ktorí ho kúpia s takým úmyslom, sa ho väčšinou snažia aj prenajímať.

                Apartmán je nebytový priestor; v porovnaní s bytom je spravidla menší, nemusí spĺňať všetky podmienky, ktoré pre byty platia a je problém si naň prihlásiť trvalý pobyt. Ich cena sa tak, ako aj pri bytoch, odvíja od lokality, doplnkových služieb a vzhľadom na to, že ide o dovolenkové bývanie, aj od blízkosti možností relaxačného vyžitia. Takisto rozhoduje aj rozloha apartmánu – tým sa podstatne líši od ostatných foriem rekreačného bývania, keďže pri chate či chalupe spravidla veľkosť pozemku neurobí až taký rozdiel v cene (ak nejde o neštandardne veľký pozemok).

                Pri apartmánoch sa zväčša stretneme aj s typmi služieb, ktoré ich skôr približujú k hotelu: recepcia, samohasiace zariadenia atď. Taktiež existujú firmy, ktoré vedia apartmán prenajať podľa vopred dohodnutých podmienok za províziu. Nevýhodou môže byť menšia flexibilita výberu termínu vašej vlastnej dovolenky. Ak si prenajmete apartmán, nemusíte sa tiež zaťažovať napríklad upratovaním alebo podobnými aktivitami, ktoré by ste si v prenajatej chatke väčšinou museli urobiť sami. Mínusom pri apartmánoch vo všeobecnosti je však fakt, že nemusí spĺňať všetky normy, ktoré sú povinné pre byt – týka sa to napríklad svetlotechniky.

Apartmán či domček v zahraničí – áno, či nie?

Túto otázku mnohí intenzívne riešili najmä počas nedávneho obdobia, keď boli nehnuteľnosti u nás cenovo na vrchole; kúpy apartmánu v zahraničí sa robili aj ako investícia, ktorej cena časom stúpne a dovtedy ju možno využívať na už spomínaný prenájom.

                Táto kúpa si však vyžaduje viac času najmä z organizačného hľadiska a tým pádom aj viac opatrnosti. Vyhľadávanie vhodného objektu a zisťovanie všetkého, na čo treba dať pozor (lokalita, cena, vybavenie okolia, stav...), je na diaľku omnoho komplikovanejšie a ľahšie sa môže stať aj nejaká „zrada“. Samozrejme, je tu možnosť spoľahnúť sa na služby zahraničnej realitnej kancelárie, avšak i to má svoje úskalia. Tie spočívajú jednak v problematickosti promptných obhliadok, jednak v častých pokusoch dotlačiť klientov k čo najrýchlejšiemu podpisu zmluvy, čo nikdy nie je rozumný nápad. Takisto je omnoho ľahšie „zakamuflovať“ nejaký nedostatok na nehnuteľnosti, ktorú si kvôli vzdialenosti nemôžete niekoľkokrát podrobne pozrieť a preskúmať.  

                Pri takomto rozhodnutí je rozumné mať nielen dohodnutých viacero obhliadok viacerých nehnuteľností, aby sa vám oplatilo vycestovať, ale je veľmi užitočné zároveň sa zoznámiť s „miestnou klímou“; domáci často prezradia viac zaujímavostí ako internet či realitná kancelária, nehovoriac o tom, že takto je možné odhaliť práve uvedené pokusy o zatajenie niečoho, čo by zákazníka od konkrétnej kúpy mohlo odradiť. Tiež si treba overiť aj vysporiadanosť nehnuteľnosti – platí tu v podstate všetko, čo i pri kúpe nehnuteľnosti doma, ibaže si treba dať ešte väčší pozor.

Kúpiť alebo prenajať?

V tejto oblasti dopyt prevyšuje ponuku; chalúp ani chát, ak sú v dobrom stave a s dobrou polohou, sa ich majitelia nezbavujú, ale nechávajú ich ako dedičstvo svojim deťom. Mnoho záujemcov sa navyše rozhodne radšej pre prenájom kvôli tomu, že ich odradí práca a čas, ktoré by museli rekreačnému bývaniu venovať. Iní si, naopak, chatku či chalúpku kúpia „z princípu“, aby na nej mohli pracovať a starať sa o ňu. Klady i zápory vyjdú asi na rovnako a rozhodnutie v tejto otázke je úplne individuálne.

                Ak sa však rozhodneme pre kúpu, pozor treba dať okrem vyššie spomínaných vecí aj na iné skutočnosti: môže to byť potreba príliš namáhavej starostlivosti o objekt, ktorú sa pôvodný majiteľ môže snažiť zatajiť, alebo príliš nebezpečné prostredie, kde chaty vykradnú aj niekoľkokrát ročne. Preto si treba overiť vhodnosť kúpy aj z tohto pohľadu. 

                Zaobstarať si chalupu, chatu či apartmán predstavuje vynaloženie istej námahy; ak si však chceme dobre a zodpovedne vybrať, dlhým obhliadkam a „papieovačkám“ sa nevyhneme. Odmena za dobrý výber príde v podobe víkendov a dovoleniek v úplne inom rozmere ako v meste či prepchatých letoviskách.

Autor: Mgr. Katarína Macková



 

Späť

Aké dokumenty potrebujete na realizáciu stavby

 Začneme pekne od začiatkuÚzemné rozhodnutieStavebné povolenieKolaudačné rozhodnutie   V posledných rokoch sa ľudské nároky na bývanie podstatne zmenili. Málokomu dnes stačí klasický radový byt, ktorý vznikol počas komunistickej výstavby s jeho pôvodným zariadením a rozložením. Rozdielne chápanie „dobrého bývania“ sa prejavilo najmä v oblasti výstavby rodinných domov. Výsledkom je nekonečne široká škála typov rodinných domov, prakticky každý si môže navrhnúť vlastnú predstavu svojho bývania, ktorú mu dobrý projektant zrealizuje. Hrany..

Ceny starých bytov klesajú! (vývoj cien)

  „Potenciálni kupci budú ešte chvíľu vyčkávať, kým ceny nepadnú na pomyselné dno. Predávajúci by si mali uvedomiť, že ak chcú predať, musia byt oceniť reálne, tak, aby jeho stav, vek, kvalita a lokalita zodpovedali cene,“ myslí si Veronika Komorníková, šéfredaktorka časopisu Kompletný TRH Nehnuteľností. Poklesli ceny starších nehnuteľností v Bratislave za posledne obdobie? Aké konkrétne byty a v ktorej lokalite? O koľko poklesli ceny? Cena starých bytov v Starom Meste je najustálenejšia a drží sa v cenovom pásme medzi 70-85 tis. Sk/m2 v závislosti..

Ako využiť úložný priestor Ako využiť úložný priestor

Výber nábytku Ak sa rozhodnete pre jednu alebo druhú možnosť, musíte toto rozhodnutie brať ako stav na niekoľko rokov. Do úvahy by ste mali brať aj fakt, či svoje úložné priestory riešite v byte, v ktorom chcete stráviť zvyšok svojho života, alebo ho beriete ako „prestupnú stanicu“ pokiaľ sa vám nerozrastie rodina. Ak by ste totiž uvažovali, že v budúcnosti chcete svoj štartovací byt predať, tak by vám mohli skôr vyhovovať sektorové skrine, ktorých sa môžete kedykoľvek zbaviť a pri sťahovaní do nového bytu vám nebude ľúto vyhodených peňazí za..

Zúženie bezpodielového spoluvlastníctva manželov

 Chcel by som sa opýtať na nasledovnú otázku. S manželkou vlastníme byt a zároveň sa mám stať predsedom spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Ako fyzická osoba - podnikateľ by som si chcel zriadiť bezpodielové spoluvlastníctvo (ja by som teda nevystupoval ako vlastník). Musím byť ako predseda vlastníkom bytu (v zákone č. 182/1993 Z. z. som to nenašiel)? Ďakujem za odpoveď.   Juraj S., Bratislava V prvom rade dovoľte, aby som sa pozastavil k otázke bezpodielového spoluvlastníctva manželov (ďalej len ako „BSM“). Bezpodielové spoluvlastníctvo..

Nekvalitné zateplenie fasády

 Spoluvlastníci prerábame fasádu na dome, na čo sme si objednali stavebnú firmu. Máme s ňou uzatvorenú zmluvu o diele, kde sa uvádza deň, kedy mali začať a kedy odovzdať hotovú robotu. Aj hodnotu a zloženú zálohu. Práca mala byť hotová už pred dvoma týždňami, my však máme dom len oblepený polystyrénom a problém, aby sem robotníci vôbec prišli. Telefonujem im každý deň a oni vždy hovoria, že prídu, čo sa stane len zriedka. Spolumajiteľ firmy, ktorý nám mal dodať plastové okná sa do toho zapojil tiež, bol zhrozený, že v akom stave to máme spravené...

Kúpa bytu a náležitosti kúpnej zmluvy

Mgr. Ján Lasák Kúpa bytu a náležitosti kúpnej zmluvy „Nedodržanie zákonom ustanovenej formy právneho úkonu spôsobuje jeho absolútnu neplatnosť. Absolútna neplatnosť právneho úkonu nastáva priamo zo zákona (ex lege) a pôsobí od začiatku (ex tunc) voči každému. Právne úkony postihnuté absolútnou neplatnosťou nemajú za následok vznik, zmenu ani zánik práv a povinností. Súd musí na túto neplatnosť prihliadať a musí z nej vyvodzovať dôsledky aj bez návrhu z úradnej povinnosti (ex officio).“ (Rozsudok Krajského súdu v Košiciach z 18.03.1999, sp...

Najlepšie investície do nehnutelnosti ...

Hypotekárny úver na nehnuteľnosť I. - financovanie a registrácia

     Jedným z najčastejších spôsobov financovania kúpy nehnuteľnosti je hypotekárny úver. Hypotekárny úver je využívaný na riešenie otázky bývania v prípade, že záujemca o kúpu napr. bytu nedisponuje dostatočnou finančnou hotovosťou. Účelom záložného práva (z lat. hypotheca) je zabezpečiť pohľadávku a jej príslušenstvo. Z toho dôvodu existencia záložného práva je závislá od existencie pohľadávky, ktorú zabezpečuje. V prvom rade predstavuje donútenie dlžníka, aby splnil svoj záväzok a v prípade, že záväzok nie je riadne..

Máte drahú hypotéku? Vymeňte ju!

Nie ste spokojní s aktuálnymi podmienkami vašej hypotéky? Nahraďte ju Flexihypotékou od VÚB banky s lepšou úrokovou sadzbou a bez poplatku za poskytnutie. Roman zo Senca dostal vo februári po piatich rokoch splácania hypotéky od svojej starej banky oznámenie o novej úrokovej sadzbe. Úrok bol 5,7% ročne, čo bolo približne toľko ako doteraz. Roman však dnes zarába viac, ako v čase, keď si bral úver, a so sadzbou tak nebol spokojný. „Navštívil som preto pobočku VÚB banky a oni ponúkli mi o percento lepší úrok. Nad..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.