Interiér a nábytok

Nábytok a samotné zariadenie interiéru azda najvýraznejšie hovorí o povahe a osobnosti majiteľa domu. Je dôležité dobre sa rozhodnúť, ktoré materiály použijeme, aký bude výber farieb a konečné rozmiestnenie vecí. Častokrát bojujeme aj s rozhodnutím, či je výhodnejšie pri zariaďovaní svojho príbytku zakúpiť hotový nábytok priamo v predajni a prispôsobovať ho do svojich misetností postupne, alebo si ho dať urobiť na mieru. Nie sú to jednoduché otázky, preto je nutné sústredenie, aby ste mali vo svojom dome pocit pokoja a pohody.

Materiály na výrobu nábytku
Všetci samozrejme poznáme notoricky známe materiály, o ktorých bude reč v nasledujúcich riadkoch. Sú nimi drevo, plasty, sklo a kov. Môžeme ich vidieť na každom dome, v každom interiéri príbytku, dokonca aj v záhrade. Nás bude zaujímať viac ich história a potenciála využiteľnosť.

DREVO
Stačí sa ísť pozrieť niekam do blízkej dediny a každý ihneď pochopí, na čo sa od nepamäti využívalo v minulosti drevo. Presne na to, na čo sa využíva do týchto chvíľ. Na stavbu. Celé generácie si z neho stavajú skromné i honosné, ale hlavne účelné a po správnom ošetrení veľmi dlho žijúce obydlia. Umenie a vyspelosť ľudí odrážajú nielen ich úspechy a vylepšenia v oblasti remesiel, obrábania pôdy a pod., ale aj architektúra. A to aj čisto sedliackych a roľníckych domčekov, resp. dreveníc. Jednoduchá a pekná ľudová architektúra zrubových domov odrážala krásu dreva i vkus ľudí. Počas posledných rokov sa tieto krásne drevené stavby stali vyhľadávanou turistickou atrakciou obdivovanou domácimi i zahraničnými turistami. Ukazujú štýl života a bývania „chudobných“ ľudí a sú podnetom i na zamyslenie sa nad dnešnými otázkami bývania.

Ľudia odpradávna mali dosť dôvodov na to, aby stavali čokoľvek z dreva. Lákala ich nielen dostupnosť tohto materiálu, ale i jeho krása, spojená s praktickosťou, trvanlivosťou i pocitom tepla, ktoré vnímame pri jeho dotyku. Drevo je dnes príťažlivým stavebným materiálom. Najmä duchovne vnímaví ľudia v ňom cítia odkaz prírody i prísun pozitívnej energie pri kontakte s ním.

Interiér z dreva
Samozrejmými drevenými časťami kompletného bývania sú interiérové doplnky z tohto materiálu. Vnútrajšok tvorí materiál a farebnosť obloženia stien, stropu, podhľadov, deliace steny, podlahy, interiérové dvere a schodiská a samotný nábytok.

V drevených stavbách môžeme zaujímavo využiť úžitkovú a estetickú stránku obkladov z rôznych druhov dreva (smrek, smrekovec, borovica, dub, agát, jaseň, brest či jelša), rôzne rastrovanie (vodorovné, zvislé, pod uhlom alebo kombinované) i povrchovej úpravy nátermi kombinovanými s bielym sadrokartónovým obkladom stien. Deliace steny tvorí väčšinou rámová drevená konštrukcia, zvuková izolácia a opláštenie z rôznych materiálov – drevo, sadrokartón, DTD, OSB podľa určenia miestností. Pozorne treba navrhnúť voľné prechodové otvory v deliacich a ostatných priečkach – voliť vhodné proporcie i tvar, estetické dotvorenie obkladmi a farebnú úpravu. Veľmi efektné sú v drevenej stavbe priznané krovy a stropy s prekladanými doskami. V kuchyni, kúpeľni či WC však treba strop obložiť podhľadom, zvyčajne zo sadrokartónu.

Konštrukcie podláh súvisia s určením miestnosti prípadne s podlahovým vykurovaním. Ak nie sú v miestnosti zvláštne podmienky (kúpeľňa, práčovňa, kotolňa, dielnička), konštrukcia podlahy môže byť drevená s vhodným nosným podkladom pre nášľapnú vrstvu. Všetky podlahy sa v drevenej stavbe môžu robiť suchou montážou bez mokrých procesov, čo umožňuje rýchlejšie dokončiť interiér. Drevené podlahy znesú všetky typy nášľapných vrstiev – parkety, dlaždice, PVC, koberec alebo len náter. Ak je podlaha urobená kvalitne, nemusíme sa obávať zlyhania jej funkčnosti. Interiér drevenej stavby dotvárajú vhodné tvary drevených zárubní a dverí s masívnou alebo voštinovou konštrukciou s povrchom z prírodnej dyhy alebo plášťom imitujúcim drevo.

Výrazným interiérovým prvkom je aj schodisko, ktoré podľa dispozičného návrhu interiéru dominuje ale môže byť i menej nápadné. Od toho sa odvíja jeho návrh a konštrukcia. Celú estetiku tvaru a konštrukcie schodiska určuje drevo, z ktorého je vyrobené. Návrhu interiéru by sme mali venovať osobitnú pozornosť, lebo jeho atmosféra vytvára pohodu, ktorú pre zdravý život potrebujeme.

Ďalšie výhody dreva
Tepelná vodivosť dreva je nízka, čím vzrastá prirodzený tepelný odpor celej konštrukcie stavby. To znamená, že tepelnú pohodu v takomto dome dosiahneme s oveľa menšími nákladmi na vykurovanie a teplo sa v ňom dlhšie udrží ako napríklad v murovaných domoch. Stavbu z dreveného masívu nie je potrebné dodatočne zvonku izolovať, ako je to bežné pri stavbách z iných umelých či prírodných materiálov. V drevenom dome postavenom z guľatiny sa teplo udrží dlhšie aj ako v starších klasických dreveniciach z hranolov. Popri ekonomických výhodách je teda drevo aj veľmi ekologickým stavebným materiálom.

Prednosti dreveného masívu

  • krása, kvalita a vynikajúce úžitkové vlastnosti
  • tradičné ručné spracovanie perfektne dopĺňa moderný nábytok a požiadavky na estetiku priestoru
  • štruktúra masívneho dreva dáva konštrukcii veľmi dobré tepelno-izolačné vlastnosti
  • poskytuje veľmi dobrú zvukovú izoláciu
  • je veľmi stabilný
  • náklady na jeho údržbu sú najnižšie zo všetkých drevených domov
  • trvanlivosť a odolnosť

Drevené stavby sa dnes navrhujú podľa požiadaviek najnovších noriem, čo im dáva dlhodobú trvanlivosť a odolnosť, pričom však vychádzajú zo skúsenosti z tradičných drevených stavieb našich predkov. Na stavbu sa využíva celý masív a štruktúra dreva sa nenarúša ako to bolo pri hranolových tesársky opracovaných profiloch. To je dôležité preto, že drevo vysychá rovnomerne a nedeformuje sa. Deformácie - pokrútenie môžeme ešte i dnes vidieť na niektorých starých dreveniciach.

SKLO

Na absolútnych počiatkoch vyrábali ľudia zo skla iba šperky pre skrášľovanie žien. Neskôr, po vynájdení nových výrobných postupov sa rozšírilo výrobné pole o bytové doplnky. Postupne, Keď ľudia prišli na to, ako sa vyrába veľká sklenená doska, znamenalo to začiatok výroby okien a kusov nábytkov.

Veľká výhoda skla spočíva v jeho tvarovateľnosti. Dokáže sa premeniť prakticky na všetko, čo si jeho spracovateľ vie predstaviť. Mínusom tohto spracovania je značne zdĺhavý proces naplnenia tejto fantázie, ktorý sa ale jednoznačne kompenzuje výsledkom. Sklenené výrobky, či už drobné alebo väčšie, vytvárajú v interiéri nezameniteľnú atmosféru. Priehľadnosť totiž dáva výrobkom zvláštny význam – kryjú, ale neskrývajú. To plne odpovedá súčasným trendom bytovej kultúry – miestnosti majú byť vzdušné, transparentné, odľahčené a jednoduché.

Ako sa sklo využíva
Vlastnosťou takzvaného nábytkového skla je odolnosť. Väčšina z nás si pri vyslovení slova sklo predstaví priehľadný predmet z veľmi krehkého materiálu, ale predstavte si sklenené police, ktoré majú za úlohu uniesť kvantá kníh, či iných drobností v domácnosti. Aj kuchynský stôl zo skla musí byť prispôsobený svojej funkcii. Z tohto nám vyplýva, že nábytkové sklo musí uniesť značnú záťaž a je teda veľmi pevné a odolné. Je to docielené kalením (ohrieva sa na teplotu až 550oC a následne prudko ochladí). Tak získa vysokú tvrdosť a odolnosť proti rozbitiu. Používa sa tiež lepené bezpečnostné sklo tvorené z niekoľkých vrstiev, na ktorých je položená priehľadná alebo farebná fólia. Stolové dosky majú toto tvrdené sklo s fazetou, hrúbka dosky sa pohybuje medzi desiatimi až pätnástimi milimetrami. Pri vitrínach sa používa iná hrúbka skla vo výplniach dvierok a iná na police, obvykle od dvoch do piatich milimetrov.
Dnes patrí sklo k jedným z najobľúbenejších materiálov pri výrobe moderného nábytku.
Samo o sebe pôsobí síce krásne, zato však chladne. Na potlačenie tohto efektu ho často návrhári kombinujú s materiálmi navodzujúcimi teplo domova napr. drevenými dyhami či prútím. Ak chcú efekt naopak zvýrazniť, spájajú ho s niektorým s kovov napr. nerezom alebo alumíniom. Existuje tiež nábytok vyrobený iba zo skla. Najčastejšie to sú jedálenské a konferenčné stolíky, skleníky, kúpiť si môžete dokonca i kreslo. Návrhárom nechýba invencia ani im nebránia výrobné možnosti, skôr ich v rozlete ich fantázie brzdí samotný zákazník. Ten totiž preferuje predovšetkým pohodlie a to by mu napríklad taká sklenená posteľ určite nepriniesla.

 PLASTY

Pre výrobu nábytku sa ako najideálnejší materiál osvedčili plasty. Tie sa dokážu prispôsobiť absolútne všetkým požiadavkám. Môžu byť vláknom i plochou doskou, sú ohybné, tvrdé. Sú takmer nezničiteľné, ak nerátame oheň. To ale neznamená, že sa nedajú recyklovať. Sú zároveň asi najprispôsobivejšou látkou, čo sa týka ľudských nárokov. Na rozdiel od dreva alebo kovu sa ľahko prispôsobujú diktátu trhu a stanú sa napríklad i priesvitnými alebo dokonca svetielkujúcimi. Pre tieto obdivuhodné vlastnosti ich designéri milujú. Pre laika je zaujímavá ešte jedna vlastnosť: cenová dostupnosť výrobkov s designom odpovedajúca vyšším cenovým kategóriám.

Plasty začali ľudia naplno využívať v sedemdesiatych rokoch predchádzajúceho storočia. Zaslúžili sa o to i novoobjavené spôsoby farbenia. Svoju pozornosť im venovalo množstvo umelcov a plasty sa vlúdili snáď do každej rodiny. Ľudia zistili, že sú ľahko udržiavateľné, ľahké a ak im bola venovaná náležitá pozornosť zo strany designéra, dokážu zdobiť. Plastový nábytok je dnes s obľubou kombinovaný s nábytkom z takzvane klasických materiálov. Umelé materiály vstúpili do našich životov do tej miery, že si dnes bez nich interiér len s ťažkosťami dokážeme predstaviť.

Polyuretán
Ak máte pocit, že vo vašej domácnosti sa nenachádza vôbec nič z plastu, dovolíme si vás vyviesť z omylu. Využívate ho totiž každý deň. Základnou plastickou hmotou vládnucou v interiéri je polyuretán, respektíve polyuretánová pena. Býva náplňou väčšiny moderných pohoviek a sedadiel stoličiek. Okrem toho, že nechladí, je tiež príjemne pružný a najmä pevný. Spĺňa teda ideálne požiadavky na ergonomické sedenie.

Technogel
Aj medzi plastmi existujú hity. K tým najnovším patrí technogel. Je vyvinutý tiež na báze polyuretánu, vyniká dokonalou pružnosťou, pevnosťou a hoci tak na prvý pohľad vyzerá, nelepí sa. Dá sa ľahko a ľubovoľne farbiť a pomaly sa z interiéru vkráda do všetkých oblastí života. Stretávame sa s ním v interiéroch automobilov, drobných doplnkoch a svoje využitie našiel i v armáde.


Aranžéri plastov a dizajnérski návrhári
K najvýznamnejším spoločnostiam vyrábajúcim designové predmety a nábytok z plastov patrí Guzzini a Kartel. Pre Kartel tvoria také hviezdy ako je Philippe Starck alebo Antonio Citerio a pre Guzzini zasa Alessandro Mendini alebo Etore Sottsas. Spoločnosť Guzzini začala v devätnástom storočí s výrobou predmetov z kravských rohov, ktoré tvarovala za tepla. Uvedomila si, že chemický priemysel a jeho stále rýchlejšie pokračujúci výskum jej dáva do rúk silnú zbraň. Rozhodla sa svoje technológie aplikovať na spracovanie plastov. V dvadsiatom storočí sa zamerala na spoluprácu s významnými designérmi a rehabilitovala tak plasty – pôvodne lacný materiál určený na produkciu tých najlacnejších predmetov, a to nielen cenou, ale i vzhľadom.

TECHNO ŠTÝL

Otázka využitia kovového lesku sa dotýka najmä, ale nie výhradne jednej miestnosti v byte. Kuchyne. Pracovné plochy z dizajnérskeho štúdia vyzerajú v ponukách veľmi príťažlivo, v skutočnosti sa budete tešiť z techno štýlu veľmi krátko. Kovové plochy, najmä ak sú väčšie, potrebujú zvláštnu starostlivosť, pretože každá zaschnutá kvapka vody nám okamžite udrie do očí. Preto mnoho ľudí často zmení svoj názor na nerezovú kuchyňu, potrebujú zvláštnu starostlivosť, pretože každá zaschnutá kvapka vody nám okamžite udrie do očí. Preto mnoho ľudí často zmení svoj názor na nerezovú kuchyňu.

Tým, ktorým sa páčia nerezové kuchyne, a aj napriek tomu sa neodvážia k tak radikálnej zmene, aby vymenili starú kuchyňu za celkový metalový vzhľad, sa ponúkajú čiastočné riešenia. Po prvé je to zameranie sa na menšie nerezové plochy a to prevážne vertikálne, ktoré sa udržujú lepšie ako tie horizontálne položené. Môže to byť obloženie časti steny (nielen nerezový, ale i pozinkovaný plech – hladký alebo rastrovaný), nerezové dvierka spotrebičov, kovový digestor a nakoniec dvierka skriniek s kovovým vzhľadom – tu stačí pripevniť pohľadové plechy alebo len aplikovať tapetu.

Ďalším využitím lesku kovu v domácnosti môže to byť malý nerezový stolík na kolieskach – má nerezové nohy na kolieskach so zarážkami na bezpečné zastavenie, spodnú nerezovú úroveň a pod hornou doskou veľkú zásuvku. Zato jeho (odnímateľná) horná doska je z masívneho upraveného dreva a slúži ako odkladacia či krájacia plocha. Keď odbrzdíme, z pracovného stolíka môže byť i stolík servírovací.

Kúpiť môžeme i iný menší stolík či priamo jedálenský stôl: tento krát drevený, ktorého horná doska bude kovová. Takýto starší drevený stolík sa dá týmto spôsobom i zrenovovať – pre domácich majstrov to znamená najprv opatriť stôl novým náterom a potom pripevniť plech, ktorý sa dá priniesť zo špecializovaného obchodu odrezaný priamo na mieru. Iný variant môže byť osvedčená kombinácia kov – sklo. Jedálenský stôl bude mať tento krát kovové nohy (oblé, trojhranné alebo štvorhranné) a sklenenú jedálenskú dosku.

Výhody a nevýhody nábytku na mieru

Cesta za takýmto nábytkom je relatívne jednoduchá. Musíte nájsť firmu, ktorá sa touto činnosťou zaoberá, udať presné miery nábytku a čakať. Ešte jednoduchšie je, ak si do domu pozvete priamo odborníka z firmy, ktorý merania uskutoční za vás. Výhodou je, že individuálny prístup k zákazníkovi umožňuje uspokojovať aj tie najnáročnejšie požiadavky a realizovať rozsiahle dodávky interiérov na mieru.

Ak to zhrnieme, tak výhody nábytku na mieru oproti tomu kúpenému na príklad v IKEA, tak sú to tieto:

  • môžete absolútne presne realizovať vaše predstavy, čo sa týka tvaru, farby a rozmerov nábytku
  • je jednoduché vyhľadať na internete firmu, ktorá vám vyhovuje a je v blízkosti vášho príbytku
  • firma môže a často poskytuje (ale aj nemusí) záruky na svoj tovar, to znamená, že ak sa vám čokoľvek rozpadne, šrúbky vyšrubujú a podobne, zavoláte jednoducho do firmy a oni vám nábytok opravia, resp. vyrobia nanovo
  • môžete si dať naraz zariadiť odborníkom celý byt, a v tomto prípade vám to ušetrí aj čas

Nevýhody:

  • hlavným mínusom je asi cena, prtože nábytok vyrobený na mieru je značne drahší, ako zakúpený v bežnom nábytkárskom obchode
  • pri výbere v obchodnom dome nemusíte až natoľko zapojiť svoju fantáziu. pretože sa vám ponúka v dnešnej dobe množstvo najrôznejších variácií nábytku
  • nábytok v obchode (častokrát aj s dovozom) dostanete omnoho skôr, prakticky hneď po vašom výbere z ponuky
  • všetky dôležité rozhodnutia sú na vás - musíte si odmerať priestor, vybrať vhodný kus, zariadiť byt, skrátka všetko okrem výroby a dovozu

Viac informácií sa dozviete
v relácii REALITY
vysielanej 4.5.2007 o 20:45 na TA3


 

Späť

Zariaďujete si spálňu? Ktoré prvky ohrozujú pokojný spánok? Zariaďujete si spálňu? Ktoré prvky ohrozujú pokojný spánok?

Veľmi dôležitým faktorom pre kvalitný spánok a celkovú pohodu v živote je správne zariadenie spálne. Mnohí z nás v tomto smere preto venujú veľkú pozornosť výberu veľkej postele a kvalitného matraca, no pritom zabúdame na fakt, že existuje celý rad ďalších prvkov, ktoré môžu mať na náš spánok  výrazný a dokonca negatívny vplyv. Ktoré kroky nám viac škodia ako pomáhajú, a ako správnym zariaďovaním tohto priestoru môžeme optimalizovať náš spánok? Nevhodné a príliš silné osvetlenie Osvetlenie je jedným z najdôležitejších faktorov..

Môžu esenciálne oleje zvyšovať kvalitu bývania - nehnutelnosti? Môžu esenciálne oleje zvyšovať kvalitu bývania - nehnutelnosti?

Ako súvisia nehnuteľnosti a aromatické esenciálne oleje? Na prvý pohľad sa zdá, že tieto dva pojmy nemajú nič spoločné, no byt, dom, či chata, ale aj kancelársky priestor, garáž a pivnica sú miesta, kde sa pohybujú ľudia a trávia v nich prevažnú časť svojho života. Zároveň reality predstavujú významnú časť majetku ich vlastníkov a veľmi dobre uchovávajú svoju hodnotu. Dôvodov uvedomiť si, pri čom všetkom nám môžu napomáhať éterické oleje je veľa... ak poznáme ich účinky. Esenciálne oleje sú..

Vykupovanie pozemkov developermi

Ste vlastníkom ornej pôdy a plánujete na nej začať výstavbu? V tom prípade, by ste mali zmenu ornej pôdy na stavebný pozemok stihnúť od konca júna. Koncom minulého mesiaca bola schválená novela zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy. Účinnosť nadobúda 1. júla 2008. To znamená, že ak si po tomto dátume budete chcieť urobiť zmenu poľnohospodárskej pôdy na stavebný pozemok, zaplatíte za to podľa toho, v ktorej oblasti sa vaša pôda nachádza a do ktorej z deviatich skupín spadá. Ako na zmenu pôdy dnesSúčasná legislatíva v oblasti premeny..

Spor o výpoveď z nájmu bytu

Prosím vás o radu. S mojou manželkou sme prenajali náš byt mladému manželskému páru. Nájomcovia spočiatku platili nájomné riadne a včas. Manžel - nájomca mal po čase problémy s políciou, užívanie drog a pod. Nájomcovia uhrádzali nájomné mimo splatnosť, niekedy aj s dvojmesačným omeškaním. Naposledy zaplatili nájomné pred 6 mesiacmi. Snažil som sa vec riešiť dohovorom, avšak situácia sa natoľko zhoršila, že nájomca na mňa raz v byte zaútočil a poškodil časť zariadenia. Nájomcom sme oznámili, že nájom s nimi vypovedáme a žiadame byt vypratať...

Neplatnosť právneho úkonu v konaní o dedičstve

Sme štyria súrodenci. Naša mama zomrela v roku 2005, kedy prebehlo aj dedičské konanie. Mama ešte za života uzavrela s naším bratom kúpnu zmluvu, ktorou mu predala časť „rodičovského“ domu a časť mu darovala. V zmluve si vyhradila právo doživotného bývania a darovanie podmienila, že ju brat doopatruje a bude sa o ňu starať. Nestalo sa tak, odcestoval na dlhé obdobie do Nemecka a o mamu sa staral náš otec a my. Dokonca brat nezaplatil ani cenu za kúpu domu, ale ako vlastník domu figuruje on. Brat nám zmluvu nechce ukázať, mama nám kúpnu zmluvu tiež odmietala..

Spoluvlastnícky podiel ako predmet záložného práva a postihnutie spoluvlastníckeho podielu exekúciou

Dobrý deň. Rád by som sa spýtal na možné riešenie nasledovného problému. Moja manželka je spoluvlastníkom domu. Ona vlastní 2/10 z domu a ďalej je tam viacej vlastníkov, pričom jeden z nich, ktorý má 1/10 z domu, ju dal pred niekoľkými rokmi založiť a spadla na to exekúcia ktorú on nie je schopný splácať dlhé roky. Ešte k tomu je na tú 1/10 domu viacej exekúcií, čo sme sa nedávno dozvedeli. Radi by sme to začali riešiť, len nevieme ako. Chceli by sme tú 1/10 vyplatiť alebo postupne splatiť, ak sa to dá, lebo musíme opraviť určité časti domu a nakoľko..

Novinky v stavebnom sporení

Správa bytových domovCieľ projektu a konferencieNovela zákona o stavebnom sporeníOkruh poberateľov štátnej prémieAsi nikoho v súčastnej dobe neprekvapí, že medzi základné túžby človeka patrí splnenie si sna o vlastnom bývaní či zmodernizovaní toho, čomu hovoríme vlastný domov. Cesta k peknému a hlavne útulnému bývaniu vedie viacerými cestami. Medzi tie najviac využívané cesty ako sa k tomuto cieľu priblížiť patrí na Slovensku stavebné sporenie. Aby tento nástroj na splenie si sna o peknom bývaní mohol lepšie reagovať na potreby ľudí, dochádza na tomto..

Financovanie nehnutelnosti

Právnické a fyzické osoby, ktoré ku svojej činnosti potrebujú vyhovujúce priestory, majú v dnešnej dobe hneď niekoľko možností ako ich získať. Každá z nich obsahuje výhody, nevýhody a skryté riziká. Spomínanými možnosťami sú kúpa nehnuteľnosti za vlastné prostriedky, kúpa nehnuteľnosti s použitím bankového úveru, kúpa nehnuteľnosti na leasingové splátky alebo iba prenájom nehnuteľnosti na určitú dobu.Kúpa nehnuteľnosti verzus nájomKúpa nehnuteľnosti za vlastné prostriedky je klasická možnosť kalkulovania: “čo si môžem dovoliť za peniaze,..

Hypotéky pre mladých

 Róbert Fico si od avizovania krokov, ktoré pomôžu mladým rodinám s bývaním, vylepšil svoj profil o značné čísla. Realita sa však tak celkom nezakladá na pôvodne médiami hlásaných zvýhodneniach pre mladých ľudí, ktorí majú vážne starosti so svojím bývaním. Hovorím najmä o vládnej „pomoci“ mladým vo forme bonifikácie hypotekárnych úverov. Veľké oči Nečudo, že mnohí z nás mladších zajasali, keď postupne v takmer všetkých denníkoch natrafili na propagandistickú kampaň vládnych strán, kde bolo toto zvýhodnenie opisované ako konečne jeden..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.