Dochádzanie za štúdiom a prácou a realitný trh

Málokto pochybuje o tom, že čierny trh s nehnuteľnosťami je mimoriadne rozvetvený a úspešný. Netýka sa iba nejakej vyhranenej skupiny obyvateľstva; vo všeobecnosti však možno povedať, že „cieľovou skupinou“ tohto problému sú mladí ľudia, konkrétne tí, ktorí z rôznych dôvodov, väčšinou však za prácou, prichádzajú do veľkých miest. Byty sú tam drahé a na vybavenie hypotéky je potrebný pravidelný príjem v takej výške, aká sa dosahuje väčšinou po rokoch praxe. Niet sa teda čo diviť, že je medzi čiernymi nájomníkmi toľko mladých absolventov; na vlastné bývanie nemajú, úver nedostanú a bývať niekde musia. Poďme sa pozrieť na alternatívy, pomocou ktorých sa dá tento problém vyriešiť bez využívania nelegálnych riešení.


„Zácvik“ na internátoch

Neutešená situácia sa v tejto oblasti začína oveľa skôr, ako mladý človek začne pracovať; slabé možnosti pocíti množstvo vysokoškolákov, ktorí musia riešiť problém, čo s bývaním, keď nedostali internát. Situácii nepomáha ani skutočnosť, že vysokých škôl je stále viac, ale internátov nepribúda. Istá časť študentov to rieši externou formou štúdia, počas ktorej stačí do školy prísť raz-dvakrát do týždňa. Ďalšia časť si nejaký čas situáciu rieši bývaním „načierno“ na internáte u kamarátov a hľadá si privát, ktorý je však podstatne drahší a je medzi nimi dosť takých, ktorí majú problém utiahnuť ho.

Študenti, ktorí sa ocitnú v tej „šťastnejšej“ skupine, však väčšinou nevyhrali nadlho; po skončení štúdia musia z internátu odísť a celý kolotoč sa začína nanovo. Zlé pritom je, že absolventi ešte nie sú v situácii, aby pri pracovnej ponuke výrazne zvažovali plat; väčšinou im ide hlavne o prax a zamestnávatelia to dobre vedia. Mladí ľudia sa takto dostávajú do patovej situácie, ktorú môžu riešiť iba podnájmom.

Podnájmy začiatkom semestra „ryžujú“

Tento fakt je spôsobený jednak ďalšou skupinou študentov, ktorí nedostali internát, jednak absolventmi, ktorí ukončili štátnice v náhradných termínoch. Ďalšou stránkou veci je, že prenajímatelia, ktorí majú voľné byty, začínajú každú jeseň znova kalkulovať - väčšinou totiž hľadajú nových nájomníkov, keďže pred letom študenti priváty väčšinou opúšťajú, aby zbytočne neplatili. Na jeseň si teda majitelia bytov hľadajú nových, nezriedka s predstavou vyššieho zisku. Nepríjemné prekvapenie takto čaká aj tých študentov, ktorí sa chcú vrátiť na svoj minuloročný privát, avšak sem-tam to už za starých podmienok nejde.

Načierno sa neoplatí

Množstvo záujemcov o ubytovanie sa usiluje znížiť si náklady na bývanie práve pomocou nelegálneho, t.j. nenahláseného a nezdaneného prenájmu. Takéto bývanie sa rieši bez zmluvy a vypláca sa „na ruku“, pričom nájomca zaplatí menej a prenajímateľ zasa zinkasuje celý príjem. Za takéto konanie sú však v prípade odhalenia veľmi tvrdé sankcie zo strany štátu a skrýva v sebe aj iné riziká. Nájomca musí počítať s tým, že mu prenajímateľ môže kedykoľvek zvýšiť nájom a on sa nebude mať ako brániť. Prenajímateľovi sa zasa môže stať, že sa mu nájomca „vyparí“ bez zaplatenia, prípadne že nájde svoj byt v inom (horšom) stave, ako ho prenajímal, respektíve ho na konci roka prekvapí výška nedoplatkov za energie. Žiadna z týchto situácií sa však nedá riešiť, keďže oficiálne nikdy nenastala.

Legálna cesta vyjde síce o niečo drahšie, avšak obsahuje nesporne viac výhod; okrem eliminácie rizika spomenutých sankcií je postavenie nájomcu i prenajímateľa oveľa bezpečnejšie - obaja sa môžu v prípade porušenia zmluvy domáhať nápravy. Prenajímatelia však od januára nesmú zabudnúť na povinnosť odvodov. Tiež netreba zabudnúť na to, že povinnosť nahlásenia platí aj v prípade prenajatia iba časti bytu, aj keby šlo len o jednu izbu.

Prenajímanie izby však nemusí so sebou nevyhnutne prinášať povinnosť dane; existuje limit na oslobodenie dane z príjmu z prenájmu a ak nie je prekročený, povinnosť nevzniká. Počas minulého roku bol tento limit 925,95 eur, tohto roku bol znížený o 500 eur.

Pracujúci radšej dochádzajú

Sťahovanie sa za prácou je v zahraničí častým a bežným javom; na Slovensku však stále nie je až natoľko „in“ ako inde. Mnoho ľudí, ktorí sú už vo veku, keď majú rodiny, sú skôr ochotní do práce dochádzať, ako sa za ňou sťahovať. Tento rozdiel je spôsobený faktom, že situácia v zahraničí je z pohľadu záujemcov o prácu oveľa priaznivejšia a zohnať byt a zázemie na novom mieste nie je natoľko komplikované. Zlepšovať sa však už začína (aspoň mierne) aj u nás: mnoho zamestnávateľov už ponúka odvoz do práce aj z práce, ubytovanie, prípadne možnosť ich úhrady, ak si ich zamestnanec musí v mieste práce zabezpečiť sám. Tieto výhody ocenia najmä nezamestnaní v regiónoch, v ktorých je pracovných príležitostí málo.

Problémom je však niekedy nedostatočná finančná atraktivita; nezamestnaný človek si veľmi ľahko zráta, či sa mu oplatí dochádzať za prácou za nízky plat, pretože v takom prípade je z domu preč často aj celý deň, čo mu iste nevykompenzuje nejaký zanedbateľný finančný rozdiel. Situáciu komplikuje aj fakt, že mnoho nezamestnaných má možnosť sem-tam si privyrobiť na „čiernych“ brigádach, a tak mnohí radšej zostávajú doma. Zmenu treba teda začať najmä odtiaľto.

V prípade naozaj dobrej pracovnej ponuky ide väčšinou, aj keď nie vždy, o príchod do väčšieho mesta. Pri takomto rozhodovaní je nepríjemný najmä fakt, že jednotlivec alebo rodina musí často znížiť svoj životný štandard. Ak totiž predá byt alebo dom v menšom meste, prípadne na dedine, neutŕži toľko, aby si mohla dovoliť rovnako veľký napríklad v Bratislave. Mnohokrát tento dôvod rozhodne a nasledujú týždňovky.

Prenajímanie z pohľadu developérov

Tento trend je v zahraničí pomerne bežný; u nás je ešte takpovediac v kolíske. Reálne to vyzerá tak, že developér postaví bytový komplex, ale byty nepredáva, prípadne nepredá všetky, ale ponechá ich na tento účel. Toto riešenie sa potom stáva prechodným pre potenciálnych kupcov do budúcnosti, ktorí majú o byt vážny záujem, avšak vedia, že hypotéku by ešte nedostali. Prenajmú si ho teda a o pár rokov, keď sa im zlepší finančná situácia, prípadne keď postúpia v práci a dostanú vyšší plat, si ten istý byt aj odkúpia. Hlavná výhoda pre developéra spočíva vo fakte, že neskončí s polopredanou novostavbou. A ajj keď je nájomné v novostavbe drahšie, vidina neskoršieho odkúpenia toho istého bytu bez sťahovania a zmätku je veľkým lákadlom.

Nájomná zmluva

Vzťah medzi prenajímateľom a nájomcom sa zvyčajne upravuje nájomnou zmluvou. Je dobré, ak je v písomnej forme a treba dať pozor, aby obsahovala všetky náležitosti, ktoré obsahovať má, aby neskôr ohľadom prípadného sporu nevznikli rozličné interpretácie.

Základné veci, ktoré má nájomná zmluva obsahovať, sú tieto: údaje prenajímateľa a nájomcu, rozsah užívania predmetu nájmu, výška nájomného s časom jeho splatnosti, upresnenie doby, na akú sa nehnuteľnosť prenajíma, a jej stav a zariadenie.

Za predpokladu, že záujemca, ktorý ide takúto zmluvu uzatvárať, (či už ako nájomca alebo ako prenajímateľ) nemá v tejto oblasti potrebné vedomosti, môže využiť rady odborníkov z realitnej kancelárie. Týmto spôsobom sa dá bývanie aj hľadať, avšak nevýhodou je, že si účtujú poplatok za sprostredkovanie, ktorý zväčša predstavuje jednu mesačnú splátku, a to od prenajímateľa i od nájomcu. Práve z tohto dôvodu sa väčšina záujemcov tejto ceste vyhne a snaží sa dohodnúť priamo s prenajímateľom.

Na čo by prenajímateľ nemal zabudnúť

Hlavnou vecou, ktorú treba mať na pamäti, je registrácia na príslušnom daňovom úrade podľa bydliska prenajímateľa. Po novom ju treba vykonať aj vtedy, ak sa prenajíma iba časť bytu, alebo iba jedna izba. K registrácii potrebujeme zmluvu o nájme, prípadne zápisnicu o nej. Prenajímateľ potom dostane identifikačné číslo. Na túto povinnosť si treba spomenúť ešte v ten istý mesiac - registrovať sa treba do 30 dní od konca mesiaca, v ktorom sa prenajímanie bytu či jeho časti začalo.

Na záver aspoň jedna potešujúca informácia: pri prenájme vzniká nárok na odpočítanie nákladov zo základu dane, vďaka čomu môže v konečnom dôsledku výrazne klesnúť. Vidíme teda, že legálne prenajímanie nie je až také nevýhodné a pokoj pri prípadnej daňovej kontrole je na nezaplatenie.

 

Späť

Čo treba urobiť pred nasťahovaním do novopostaveného rodinného domu

Sťahovanie do novopostaveného rodinného domu so sebou prináša radosti a očakávania. Každý majiteľ nového domu sa teší, že si splní svoje želania a predstavy o dokonalom bývaní. No na druhej strane prináša sťahovanie aj niekoľko povinností a starostí so zariaďovaním a presunom starej domácnosti do novej. Keď si odmyslíme náročné sťahovanie, ktoré pozostáva s prenášania plných škatúľ niekedy aj nepotrebných vecí, s ktorými sa nevieme rozlúčiť, zostane nám ešte niekoľko základných povinností, bez ktorých by sme si komfort nového domova užívali..

Vonkajšie žalúzie pre tienenie a zníženie hluku v interiéri Vonkajšie žalúzie pre tienenie a zníženie hluku v interiéri

Tieniace prvky majú jasnú úlohu - zabrániť slnečným lúčom preniknúť do vášho príbytku. Lenže predokenné žalúzie majú viacero ďalších funkcií, ktoré zaručene oceníte nielen v lete, ale počas celého roka.   Vonkajšie tienenie okna dnes dokáže bez najmenších problémov nahradiť klimatizáciu, pretože s ich pomocou a v tej najvyššej kvalite môžu znížiť teplotu v interiéri až o 4 stupne. Tienenie podľa vašich potrieb Vnútorné aj vonkajšie žalúzie majú veľkú výhodu v tom, že umožňujú regulovať osvetlenie v miestnosti. Naklápanie..

Celoročné potešenie a úžitok zo záhrady hľadajte pod prístreším modernej pergoly Celoročné potešenie a úžitok zo záhrady hľadajte pod prístreším modernej pergoly

Trávili ste aj napriek množstvu slnečných letných dní pomerne veľa času v uzavretých priestoroch? Práca a rôzne iné povinnosti si jednoducho nevyberajú. Príchod zimy však neznamená, že by ste v tomto trende mali pokračovať a zaťažiť svoje telo ešte viac. Aj v zime si môžete užiť nádherné prostredie prírody pod bezpečným prístreším modernej a pevnej pergoly. Pergola je špeciálny prístrešok určený na ochranu verandy, terasy alebo priestoru pred páliacim slnkom, vetrom alebo dažďom. Jeho nosnú časť tvoria opakujúce sa úseky oblúkov, vzájomne..

Rekonštrukcia domu a bytové náhrady

 Bývam v bytovom dome, ktorý v súčasnosti prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Stavebná firma, s ktorou vlastníci bytov v našom dome uzavreli zmluvu o vstavbe bytov v podkrovných priestoroch domu, odstránila strešnú krytinu. Nepochybne z dôvodu nedostatočného zaistenia strechy pred vplyvmi počasia došlo k zatopeniu nášho bytu dažďovou vodou. Voda zatopila náš byt na niekoľkých miestach, steny začali dokonca pukať a a na stenách izieb sa objavila pleseň. V danej situácii je nemožné v byte ďalej bývať -bojíme sa o naše zdravie a život. Prosím Vás o radu...

Nebytové priestory - ich nájom a podnájom

Napriek skutočnosti, že otázka nájmu je upravená v základnom občianskoprávnom kódexe - v Občianskom zákonníku - tento prenechal osobitnú právnu úpravu nájmu a podnájmu nebytových priestorov zákonu č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov v znení neskorších predpisov (v texte ako “ZNP”). Osobitná zákonná úprava sa vzťahuje na nebytové priestory, ktorými sú miestnosti alebo súbory miestností, ktoré podľa rozhodnutia stavebného úradu sú určené na iné účely ako na bývanie. Medzi nebytové priestory tiež patria byty, pri ktorých..

Prevod vlastníctva družstevného (obecného) bytu a daňové povinnosti

Dobrý deň, máme záujem o vaše poradenstvo. Potrebovali by sme radu ohľadom predaja bytu. Vlastníme od roku 2002 družstevný byt, v ktorom máme zriadenú kanceláriu. Teraz ho chceme predať, ale realitný maklér nám odporučil ho odkúpiť do vlastníctva s ohľadom na lepšiu možnosť jeho prípadného ďalšieho predaja. Chceli by sme vedieť, či budeme musieť platiť daň z predaja nehnuteľnosti alebo nie. Svetozár K., konateľ obchodnej spoločnosti s.r.o., Bratislava  Občianskoprávny režim a režim daňový Predmetná otázka súvisí v prvom..

Poistenie nehnuteľností

Čo zahŕňa a na čo sa vzťahuje poistenie nehnuteľnostiAko sa určuje výška poistnej sumyAko sa stanovuje poistná sumaSpôsob platby poistnéhoPoistná zmluva a všetko čo sa jej týkaTakže čo si treba pri zmluve všímať?Poistenie domácnostiPripoistenieNa čo sa vaše poistenie nevzťahuje?Poistite si aj okolité budovyUplatnenie náhradyAko postupovaťVlastniť miesto, ktoré môžete nazvať domov je jedným z najzákladnejších prianí každého človeka. A pritom často nezáleží na tom, či ide o byt alebo o dom, človek jednoducho túži mať svoj vlastný kút, kam sa môže..

Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)

Záujem Slovákov zlepšovať svoje bývanie je akcelerovaný predovšetkým dostupnosťou úverov, aj rastúcou ponukou nových projektov. Nie každý si však hypotéku môže dovoliť alebo sa ľudia jednoducho boja zadĺžiť na dekády, resp. založiť nehnuteľnosť, v ktorej bývajú. Zlepšovanie kvality bývania je však jednou zo základných ľudských potrieb. Stále málo využívanou možnosťou sú systémové rekonštrukcie existujúceho domu či bytu. Štatistiky potvrdzujú, že byt alebo dom, ktorý má spĺňať potreby svojho užívateľa, by mal prejsť po 15 rokoch modernizačnou..

Vývoj cien bytov V Bratislave v roku 2007

Analýza cien bytov v Bratislave sa robila z plnohodnotných 13.410 údajov za obdobie od januára do decembra 2007. Priemerná cena m2 bytu v Sk sa vypočítavala bez výrazných odchýliek narúšajúcich trend. Oddelene sa vypočítavali ceny novostavieb od cien starých bytov, aby sa odhalil ich vplyv na rast cien starých bytov. Graf č.1: Tento graf poukazuje na to, že 34% z celkovej ponuky bytov pripadalo na ponuku novostavieb. Toto malo zákonitý vplyv na vývoj celkovej výslednej ceny, ktorú novostavby ťahali nahor.Graf č.2: Tento graf ukazuje, že najväčší podiel na množstve..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.