Reality - Stavebné povolenie

Pri riešení vlastného domova dá niekto prednosť kúpe domu na kľúč, niekto výhodnej kúpe a následnej rekonštrukcii a niekto radšej kúpi pozemok a ide stavať. Všetky tieto možnosti majú svoje výhody aj nevýhody a tú poslednú si väčšinou volia ľudia, ktorí chcú mať každý detail svojho nového domova podľa svojich predstáv. Ak sa však rozhodneme pre výstavbu nového domu, nevyhneme sa istým „procedúram“. Jednou z nich je aj stavebné povolenie.

 

Kam treba ísť žiadať o stavebné povolenie

S touto žiadosťou sa treba obrátiť na príslušný stavebný úrad, ktorý nájdeme na obecnom úrade. Stavebné povolenie ako také musí predchádzať každej stavbe, inak nie je legálna a nasleduje pokuta alebo odstránenie. Dostaneme ho na úrade v podobe tlačiva spolu s dokumentmi, ktoré k nemu patria.

                Samozrejme, je veľmi dôležité dodržiavať územné rozhodnutie. Stavebný úrad vydá povolenie vtedy, ak je táto podmienka splnená, takisto ak sú dodržané technické normy a právne predpisy a tiež ak neabsentuje správnosť a úplnosť údajov, ktoré žiadateľ v žiadosti o povolenie uvedie. Posudzuje sa aj projektová dokumentácia. Vzhľadom na tento stav vecí si teda ešte predtým, ako začneme bližšie rozoberať tému stavebného povolenia, povieme pár viet o územnom rozhodnutí.

               

Územné rozhodnutie

Ak sa rozhodnete na svojom pozemku stavať, prvé, čo by ste mali urobiť, je zastaviť sa na stavebnom úrade a dôkladne sa oboznámiť s územným plánom obce. Je to dôležité kvôli istote, že stavebný plán neobsahuje niečo, čo by sa s ním nezhodovalo; ak je to tak, potrebujete najprv územné rozhodnutie a až po jeho získaní je možné žiadať o stavebné povolenie.

Je tu aj možnosť, že váš pozemok nie je zahrnutý v územnom pláne; vtedy sa z územného rozhodnutia stáva nutnosť. Častejšie sa však stáva to, že požiadavky alebo predstavy majiteľa pozemku, ktorý ide stavať, s územným plánom nekorešpondujú, napríklad chce vyššiu budovu, ako je povolené, prípadne plánuje stavbu, ktorá sa odlišuje od povahy okolia, prípadne nie je určená na bývanie.

Ďalším krokom je vypracovanie projektu na územné rozhodnutie, ktorý majiteľ pozemku predloží na stavebný úrad. Prikladá sa takisto návrh na vydanie územného rozhodnutia. K tomuto návrhu sa prikladá list vlastníctva, vyjadrenia správcov inžinierskych sietí a majiteľov pozemkov, cez ktoré sa budú ťahať, doklady z územného konania za predpokladu, že už bolo, a aj vyjadrenie správcu cesty, na ktorú sa chcete napojiť.

 

Kedy začať vybavovať

Vzhľadom na časovú náročnosť vybavenia všetkých nižšieuvedených dokumentov je rozhodne rozumné začať stavebné povolenie vybavovať už počas vyhotovovania projektovej dokumentácie; vyhneme sa tak situácii, že máme projekt, odborníkov aj materiál, ale kvôli nevybavenému povoleniu musíme čakať. Takisto je včasný začiatok vybavovania vhodný aj kvôli skutočnosti, že nikdy nevieme, či sme náhodou na niečo nezabudli, prípadne či sa nevyskytne nejaká komplikácia, ktorej riešenie nám zaberie ďalší čas. Na vyjadrenie stanoviska má stavebný úrad tridsať dní.

                Najskôr je však potrebné požiadať o stanovisko všetky dotknuté orgány. Až keď disponujeme ich  kladnou odpoveďou, môžeme podať žiadosť na stavebný úrad. Stavebné povolenie podpisuje starosta.

 

Čo potrebujeme, ak ideme vybavovať stavebné povolenie

- preukaz totožnosti

- projektovú dokumentáciu, základné údaje o stavbe

- právoplatné územné rozhodnutie

- údaje vlastníkov susedných nehnuteľností 

- údaje projektanta a jeho osvedčenie

- údaje stavebného dozoru a jeho oprávnenie, ak ideme stavať svojpomocne; ak dodávateľsky, tak sú potrebné údaje dodávateľa

- list vlastníctva k pozemku, na ktorom ideme stavať, môže mať maximálne tri mesiace

- kópiu z katastrálnej mapy z katastrálneho úradu so zakreslením a okótovaním objektu, tiež zakreslené siete 

- stanoviská dotknutých orgánov štátnej správy a obce

- začatie stavby je potrebné stavebnému úradu písomne ohlásiť

 

Byrokracia nás neminie

Vybavovanie stavebného povolenia nie je ani jednoduché, ani rýchle, avšak „papierovačkám“ sa pri tomto úkone vyhnúť nedá. Pravdou však je, že tento proces slúži na našu ochranu a oceníme to najmä vtedy, ak raz niekto bude chcieť stavať vedľa nás.

                Ak je však vybavovanie dokumentácie príliš veľkým strašiakom, túto službu si je možné aj zaplatiť. Ponúka ju mnoho firiem, ktoré klientovi zabezpečia podklady a tým ho od tohto zdĺhavého procesu odbremenia. Toto riešenie je výhodné najmä v tom, že záujemca nemusí zvlášť vybavovať odborníkov z práva, geodézie či projektovania a ak sa vyskytne akýkoľvek problém, nie je na jeho riešenie sám. Plusom je, ak sa zástupca firmy na samotnom stavebnom konaní zúčastní tiež a absolvuje ho spolu s klientom.

                Stavebné povolenie má obmedzenú platnosť; ak sa so stavbou nezačne, platí po dobu dvoch rokov.

 

Stavebné povolenie a rekonštrukcia

Mnoho záujemcov sa v snahe vyhnúť sa vybavovaniu stavebného povolenia rozhodne radšej kúpiť pozemok so starším domom a radšej ho zrekonštruovať. Toto riešenie nemusí byť zlé, odhliadnuc od toho, že na skutočný stav kupovanej staršej nehnuteľnosti si treba dať dobrý pozor, aby sa nám investícia niekoľkonásobne nepredražila a neskomplikovala. Ak je rekonštrukcia len malého rozsahu, postačí ju ohlásiť stavebnému úradu.

Tu je však potrebné dať si záležať na tom, aby všetky uvádzané skutočnosti boli čo najúplnejšie vysvetlené a aby bolo dostatočne jasné, že plánovaná rekonštrukcia sa bude odohrávať v rámci bezpečnosti z pohľadu ako statiky budovy, tak i požiarnych predpisov a ďalších pravidiel. Užitočné je aj písomné kladné stanovisko susedov. Okrem toho stavebný úrad má právo rozhodnúť, že stavebné povolenie potrebujete i na rekonštrukciu.

 

                Pri otázke nutnosti stavebného povolenia je rekonštrukcia (ak nie je radikálna) jedinou výnimkou, kedy ho nepotrebujeme vybavovať; veľkosť plánovaného domu, ktorý chceme stavať, vôbec nerozhoduje. Povolenie však nie je potrebné pre drobné stavby, ktoré plnia k hlavnej stavbe iba doplnkovú funkciu.

Medzi drobné stavby môžeme pri zovšeobecnení zahrnúť pivnice, žumpy, kôlne, práčovne, letné kuchyne, rôzne prístrešky, úschovne na bicykle či pracovné nástroje a stavby na chov drobného zvieratstva. Drobnú stavbu alebo stavebnú úpravu môže stavebník uskutočniť len na základe písomného oznámenia stavebného úradu, že proti ich uskutočneniu nemá námietky.

Samozrejme, otázka stavebného povolenia ako taká je omnoho zložitejšia; presný a vyčerpávajúci popis všetkých potrebných dokumentov a krokov by však bol príliš zdĺhavý a komplikovaný. Stavebné povolenie je však potrebné nielen z pohľadu rešpektovania územného plánu a ochrany záujmov susedov, ale tiež i pre samotného majiteľa budúceho domu a všetkých, ktorí sa na stavbe budú podieľať, v zmysle ich vyššej bezpečnosti. Takisto plní nemalú funkciu i v otázke ochrany životného prostredia.

 

Autor: Mgr. Katarína Macková
KTN: 18/11

Späť

Výber internetu do domácnosti Výber internetu do domácnosti

Pri vybavovaní domácnosti je doležité myslieť na rôzne veci. A v dnešnej modernej dobe je internetové pripojenie jednou z tých dôležitejších. Stiahnutie si filmu na večerné pozeranie alebo sledovanie vášho obľúbeného seriálu v super-vysokom rozlíšení je závislé práve na rýchlosti vášho pripojenia. Preto vám dnes poskytneme informácie potrebné k správnemu výberu internetu práve pre vašu domácnosť. Výber internetových riešení pre domácnosť Internet ponúkajú najmä mobilní operátori, no i rôzni samostatní poskytovatelia...

Ako urobiť z vašej spálne najlepšie miesto v dome? Ako urobiť z vašej spálne najlepšie miesto v dome?

Kvalitný odpočinok je vo všeobecnosti kľúčom k efektívnej práci a emočnému zdraviu. To je pravdepodobne dôvod, prečo v tomto stave strávime až tretinu svojho života. Znamená to, že spálňa má nielen v našej existencii, ale aj v interiéri osobitnú a významnú úlohu. Žiaľ, len minimum z nás tomuto problému venuje dostatočnú pozornosť, čoho dôsledkom je nielen naše dlhodobé fyzické, ale aj psychické vyčerpanie. Aby ste tým zbytočne vy ani vaše okolie dlhodobo netrpeli, prezradíme vám, ako si z tohto priestoru urobiť najlepšie miesto v dome. Začnite pekne..

Rekreačné bývanie Rekreačné bývanie

Blíži sa leto a s ním aj čas našich dovoleniek; na rozhraní mája a júna začínajú riešiť otázku oddychu aj tí, ktorí si na to počas jari nenašli dostatok času. Možnosťou je klasická dovolenka, kde sa o všetko postará cestovná kancelária; ak však roky chodíte na to isté obľúbené miesto, bolo by neekonomické platiť v zime i v lete za ubytovanie v hoteli. Pre takýchto dovolenkárov je lepšou alternatívou investovať do apartmánu, chalupy či chaty. Poďme si teda povedať viac o týchto možnostiach, ktoré nám organizáciu dovoleniek podstatne uľahčia. Chalupa Tento spôsob..

Ohováranie a otázka prostitúcie v susedských a nájomných vzťahoch - občianskoprávna a trestnoprávna zodpovednosť

V minulom čísle sme riešili právny problém dvoch študentiek - Jany K. a Zuzany T. - z Nitry, ktoré si spoločne prenajali byt a v dôsledku anonymnej správy (tzv. oznámenie o domovej schôdzi) rozšírenej v dome, kde sa nimi obývaný byt nachádza, boli obvinené z prostitúcie, predaja drog a zbraní v prenajatom byte. V danej príčinnej súvislosti sa značne zhoršil vzťah medzi študentkami - nájomcami a susedmi, ako aj vzťah medzi nájomcami a ich prenajímateľom, v dôsledku čoho im hrozí zo strany prenajímateľa, ktorého meno bolo dané do súvislosti s údajnou..

Sporné nároky - náhrada nákladov vynaložených na cudziu nehnuteľnosť

Vážení čitatelia, mnohé z vašich písomných a elektronických otázok adresovaných do rubriky “Právnik radí” sa týkajú nárokov na náhradu nákladov vynaložených na nehnuteľnosť, ktorú mali vo svojej oprávnenej držbe nájomcovia, ktorí počas svojho užívania nehnuteľnosti túto zhodnotili stavebnými úpravami alebo inými úpravami interiérov. Pri ukončení nájomného vzťahu vznikajú problémy s tým, či ten, kto prenajatú nehnuteľnosť zhodnotil, má voči prenajímateľov nárok na náhradu vynaložených nákladov, od ktorého okamihu tento nárok vzniká..

Dohoda o vysporiadaní vlastníckeho práva

Vlastnícke právo je právom absolútnym, pôsobí erga omnes (voči všetkým) a je nepremlčateľné. Právna úprava vlastníckeho práva je upravená nielen ústavou ale najmä zákonom č. 40/1964 Zb. Občianskym zákonníkom. Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním. Rovnaké práva a povinnosti majú všetky subjekty vlastníckeho práva, a to tak fyzické osoby, ako právnické osoby, ako aj štát, ak je účastníkom občianskoprávnych vzťahov. Rovnaké postavenie vlastníkov vyplýva..

Financovanie prác na bytovke domu

Keď sa obnova financuje prostredníctvom bankyNajlacnejšie požičiava štátMožnosti financovania obnovy bytových domovŠtátny fond rozvoja bývaniaŠtátna dotáciaAko dostať dotáciu ministerstvaStavebné sporiteľneKomerčné bankyPodmienky, za akých banky požičiavajú na obnovu bytovČo je pri poskytovaní úveru bankou dôležitéÚvery na obnovu bytového domu poskytujú komerčné banky aj stavebné sporiteľne, najvýhodnejšie však na tento účel požičiava štát.Keď sa obnova financuje prostredníctvom banky Na obnovu bytového domu si možno požičať aj od..

Úrokové sadzby pri hypotekárnom úvere

O možnosti ako si zadovážiť bývanie pomocou hypotekárneho úveru (HÚ), sa toho popísalo už veľa. Pri jeho vybavovaní zaujíma klientov tej či onej banky  jedna zo základných veličín výška úrokovej sadzby. Podľa nastavenia jej výšky, môžete na svojom (HÚ) riadne ušetriť, ale pri troche neuváženosti a letmom prebehnutí čísel v letáku propagujúcom hypotekárny produkt aj svoje bývanie riadne preplatiť. Tak či onak, úroková sadzba tvorí základ splácania vášho dlhu, takže jej optimálne nastavenie je pre vás ako klientov obzvlášť dôležité.Tvorba..

Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)

Záujem Slovákov zlepšovať svoje bývanie je akcelerovaný predovšetkým dostupnosťou úverov, aj rastúcou ponukou nových projektov. Nie každý si však hypotéku môže dovoliť alebo sa ľudia jednoducho boja zadĺžiť na dekády, resp. založiť nehnuteľnosť, v ktorej bývajú. Zlepšovanie kvality bývania je však jednou zo základných ľudských potrieb. Stále málo využívanou možnosťou sú systémové rekonštrukcie existujúceho domu či bytu. Štatistiky potvrdzujú, že byt alebo dom, ktorý má spĺňať potreby svojho užívateľa, by mal prejsť po 15 rokoch modernizačnou..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.