Reality - Stavebné povolenie

Pri riešení vlastného domova dá niekto prednosť kúpe domu na kľúč, niekto výhodnej kúpe a následnej rekonštrukcii a niekto radšej kúpi pozemok a ide stavať. Všetky tieto možnosti majú svoje výhody aj nevýhody a tú poslednú si väčšinou volia ľudia, ktorí chcú mať každý detail svojho nového domova podľa svojich predstáv. Ak sa však rozhodneme pre výstavbu nového domu, nevyhneme sa istým „procedúram“. Jednou z nich je aj stavebné povolenie.

 

Kam treba ísť žiadať o stavebné povolenie

S touto žiadosťou sa treba obrátiť na príslušný stavebný úrad, ktorý nájdeme na obecnom úrade. Stavebné povolenie ako také musí predchádzať každej stavbe, inak nie je legálna a nasleduje pokuta alebo odstránenie. Dostaneme ho na úrade v podobe tlačiva spolu s dokumentmi, ktoré k nemu patria.

                Samozrejme, je veľmi dôležité dodržiavať územné rozhodnutie. Stavebný úrad vydá povolenie vtedy, ak je táto podmienka splnená, takisto ak sú dodržané technické normy a právne predpisy a tiež ak neabsentuje správnosť a úplnosť údajov, ktoré žiadateľ v žiadosti o povolenie uvedie. Posudzuje sa aj projektová dokumentácia. Vzhľadom na tento stav vecí si teda ešte predtým, ako začneme bližšie rozoberať tému stavebného povolenia, povieme pár viet o územnom rozhodnutí.

               

Územné rozhodnutie

Ak sa rozhodnete na svojom pozemku stavať, prvé, čo by ste mali urobiť, je zastaviť sa na stavebnom úrade a dôkladne sa oboznámiť s územným plánom obce. Je to dôležité kvôli istote, že stavebný plán neobsahuje niečo, čo by sa s ním nezhodovalo; ak je to tak, potrebujete najprv územné rozhodnutie a až po jeho získaní je možné žiadať o stavebné povolenie.

Je tu aj možnosť, že váš pozemok nie je zahrnutý v územnom pláne; vtedy sa z územného rozhodnutia stáva nutnosť. Častejšie sa však stáva to, že požiadavky alebo predstavy majiteľa pozemku, ktorý ide stavať, s územným plánom nekorešpondujú, napríklad chce vyššiu budovu, ako je povolené, prípadne plánuje stavbu, ktorá sa odlišuje od povahy okolia, prípadne nie je určená na bývanie.

Ďalším krokom je vypracovanie projektu na územné rozhodnutie, ktorý majiteľ pozemku predloží na stavebný úrad. Prikladá sa takisto návrh na vydanie územného rozhodnutia. K tomuto návrhu sa prikladá list vlastníctva, vyjadrenia správcov inžinierskych sietí a majiteľov pozemkov, cez ktoré sa budú ťahať, doklady z územného konania za predpokladu, že už bolo, a aj vyjadrenie správcu cesty, na ktorú sa chcete napojiť.

 

Kedy začať vybavovať

Vzhľadom na časovú náročnosť vybavenia všetkých nižšieuvedených dokumentov je rozhodne rozumné začať stavebné povolenie vybavovať už počas vyhotovovania projektovej dokumentácie; vyhneme sa tak situácii, že máme projekt, odborníkov aj materiál, ale kvôli nevybavenému povoleniu musíme čakať. Takisto je včasný začiatok vybavovania vhodný aj kvôli skutočnosti, že nikdy nevieme, či sme náhodou na niečo nezabudli, prípadne či sa nevyskytne nejaká komplikácia, ktorej riešenie nám zaberie ďalší čas. Na vyjadrenie stanoviska má stavebný úrad tridsať dní.

                Najskôr je však potrebné požiadať o stanovisko všetky dotknuté orgány. Až keď disponujeme ich  kladnou odpoveďou, môžeme podať žiadosť na stavebný úrad. Stavebné povolenie podpisuje starosta.

 

Čo potrebujeme, ak ideme vybavovať stavebné povolenie

- preukaz totožnosti

- projektovú dokumentáciu, základné údaje o stavbe

- právoplatné územné rozhodnutie

- údaje vlastníkov susedných nehnuteľností 

- údaje projektanta a jeho osvedčenie

- údaje stavebného dozoru a jeho oprávnenie, ak ideme stavať svojpomocne; ak dodávateľsky, tak sú potrebné údaje dodávateľa

- list vlastníctva k pozemku, na ktorom ideme stavať, môže mať maximálne tri mesiace

- kópiu z katastrálnej mapy z katastrálneho úradu so zakreslením a okótovaním objektu, tiež zakreslené siete 

- stanoviská dotknutých orgánov štátnej správy a obce

- začatie stavby je potrebné stavebnému úradu písomne ohlásiť

 

Byrokracia nás neminie

Vybavovanie stavebného povolenia nie je ani jednoduché, ani rýchle, avšak „papierovačkám“ sa pri tomto úkone vyhnúť nedá. Pravdou však je, že tento proces slúži na našu ochranu a oceníme to najmä vtedy, ak raz niekto bude chcieť stavať vedľa nás.

                Ak je však vybavovanie dokumentácie príliš veľkým strašiakom, túto službu si je možné aj zaplatiť. Ponúka ju mnoho firiem, ktoré klientovi zabezpečia podklady a tým ho od tohto zdĺhavého procesu odbremenia. Toto riešenie je výhodné najmä v tom, že záujemca nemusí zvlášť vybavovať odborníkov z práva, geodézie či projektovania a ak sa vyskytne akýkoľvek problém, nie je na jeho riešenie sám. Plusom je, ak sa zástupca firmy na samotnom stavebnom konaní zúčastní tiež a absolvuje ho spolu s klientom.

                Stavebné povolenie má obmedzenú platnosť; ak sa so stavbou nezačne, platí po dobu dvoch rokov.

 

Stavebné povolenie a rekonštrukcia

Mnoho záujemcov sa v snahe vyhnúť sa vybavovaniu stavebného povolenia rozhodne radšej kúpiť pozemok so starším domom a radšej ho zrekonštruovať. Toto riešenie nemusí byť zlé, odhliadnuc od toho, že na skutočný stav kupovanej staršej nehnuteľnosti si treba dať dobrý pozor, aby sa nám investícia niekoľkonásobne nepredražila a neskomplikovala. Ak je rekonštrukcia len malého rozsahu, postačí ju ohlásiť stavebnému úradu.

Tu je však potrebné dať si záležať na tom, aby všetky uvádzané skutočnosti boli čo najúplnejšie vysvetlené a aby bolo dostatočne jasné, že plánovaná rekonštrukcia sa bude odohrávať v rámci bezpečnosti z pohľadu ako statiky budovy, tak i požiarnych predpisov a ďalších pravidiel. Užitočné je aj písomné kladné stanovisko susedov. Okrem toho stavebný úrad má právo rozhodnúť, že stavebné povolenie potrebujete i na rekonštrukciu.

 

                Pri otázke nutnosti stavebného povolenia je rekonštrukcia (ak nie je radikálna) jedinou výnimkou, kedy ho nepotrebujeme vybavovať; veľkosť plánovaného domu, ktorý chceme stavať, vôbec nerozhoduje. Povolenie však nie je potrebné pre drobné stavby, ktoré plnia k hlavnej stavbe iba doplnkovú funkciu.

Medzi drobné stavby môžeme pri zovšeobecnení zahrnúť pivnice, žumpy, kôlne, práčovne, letné kuchyne, rôzne prístrešky, úschovne na bicykle či pracovné nástroje a stavby na chov drobného zvieratstva. Drobnú stavbu alebo stavebnú úpravu môže stavebník uskutočniť len na základe písomného oznámenia stavebného úradu, že proti ich uskutočneniu nemá námietky.

Samozrejme, otázka stavebného povolenia ako taká je omnoho zložitejšia; presný a vyčerpávajúci popis všetkých potrebných dokumentov a krokov by však bol príliš zdĺhavý a komplikovaný. Stavebné povolenie je však potrebné nielen z pohľadu rešpektovania územného plánu a ochrany záujmov susedov, ale tiež i pre samotného majiteľa budúceho domu a všetkých, ktorí sa na stavbe budú podieľať, v zmysle ich vyššej bezpečnosti. Takisto plní nemalú funkciu i v otázke ochrany životného prostredia.

 

Autor: Mgr. Katarína Macková
KTN: 18/11

Späť

Požiarna ochrana

Množstvo požiarov aj napriek zväčšujúcej sa populačnej uvedomelosti a novodobým protipožiarnym systémom neustále stagnuje, nedarí sa znížiť ich počet. Ohňa sa odpradávna ľudia báli, nieto ešte v spojení s príbytkom. Od zaklínania domov pred týmto nemilým hosťom sme prešli prudkým technologickým pokrokom. Protipožiarne budovy Na bezpečnosť a ochranu proti požiarom sa musí dbať nielen pri využívaní už hotových stavieb. Zhodný podiel zodpovednosti majú aj projektanti a stavebníci. Stavba sa už v počiatkoch jej realizácie z hľadiska požiarnej..

Záhradná architektúra Záhradná architektúra

Záhrada je miestom, ktoré nielen dotvára vzhľad nášho domu, ale zároveň dáva jeho obyvateľom priestor pre fantáziu a relax. Najmä o tom poslednom však má každý z nás inú predstavu, a podľa toho si treba typ záhrady aj vyberať. Možností je veľa a je rozdiel, či sa chceme záhrade každý druhý deň aktívne venovať, alebo raz za týždeň pokosiť trávnik. Okrem estetického výsledku by teda mal byť kritériom aj miera starostlivosti, s ktorou do budúcnosti rátame. Anglický trávnik Tento druh je stále veľmi obľúbený; vyzerá elegantne a upravene, ale..

Vianočné darčeky majú byť praktické a šité na mieru Vianočné darčeky majú byť praktické a šité na mieru

Už pociťujete mierny vianočný stres, chytá vás nákupná horúčka a intenzívne uvažujete, aké darčeky si tento rok od vás rozbalia vaši blízki pod vianočným stromčekom? Nenechávajte si nákupy na poslednú chvíľu, vybavte sa všetkým potrebným s predstihom a pár dní pred Vianocami si už len nalejte varené víno, na tanier dajte medovníky, vyložte si nohy a pozrite si romantický vianočný film.Kam s darčekmi?Predtým, ako vám dáme zaujímavé, praktické a moderné tipy na darčeky, mali by ste si nájsť tajné miesto, kde ich budete môcť ukryť pred zvedavými..

Spôsobilosť na právne úkony kontra ich platnosť

Náš otec má 72 rokov. Má značné problémy s chápaním, jeho mentálny zdravotný stav sa v poslednom období rapídne zhoršil. Ja s otcom bývam v byte, ktorý patrí otcovi a súčasne sa o otca dlhé roky starám. Pred niekoľkými mesiacmi začal ku nám chodievať môj mladší brat, ktorý sa pred niekoľkými rokmi odmietol starať o otca a ktorý sa dlhé roky o rodinu ako takú ani nezaujímal. Teraz začal pobádať a manipulovať otca k tomu, aby byt previedol na neho, že sa o neho na oplátku postará. Cítim sa byť ukrivdený, bojím sa o strechu nad hlavou. Prosím vás o..

Podnájom bytu (časti bytu) nielen v judikatúre súdov

Právnym základom podnájmu je podnájomná zmluva, ktorej forma nie je predpísaná,. Vychádzajúc z ust. § 865 a 686 Občianskeho zákonníka, ktoré upravujú otázku nájmu bytu, je nepochybné, že podnájomná zmluva k bytu môže byť uzavretá aj inak než písomne, teda ústne alebo konkludentne. Táto by mala obsahovať okrem iného podmienky skončenia podnájmu a to najmä možnosť dať výpoveď zo strany prenajímateľa. Pre vznik podnájomného vzťahu je potrebná zmluva, teda konsenzus medzi nájomcom a treťou osobou - teda podnájomníkom, a najmä - pre kreáciu podnájomného..

Výber realitného makléra

 Získanie a overenie údajov o sprostredkovateľoviPlatba na sprostredkovanie a kúpuS priateľkou sme v inzercii objavili ponuku realitného makléra, ktorý sprostredkúva byty na predaj. Inzerenta sme kontaktovali a dojednali sme si stretnutie. Boli sme prekvapení, že stretnutie prebehlo nie v kancelárii, ale v malom bare. Dotyčný pán nás poinformoval, následne nám ukázal konkrétny byt. Dohodli sme sa na zálohe na predbežné výdavky v sume 9.500,- Sk, údajne záloha a poplatok za právny servis, a dojednali ďalší postup. Doteraz sa nám nepodarilo s „maklérom“ skontaktovať..

Máte drahú hypotéku? Vymeňte ju!

Nie ste spokojní s aktuálnymi podmienkami vašej hypotéky? Nahraďte ju Flexihypotékou od VÚB banky s lepšou úrokovou sadzbou a bez poplatku za poskytnutie. Roman zo Senca dostal vo februári po piatich rokoch splácania hypotéky od svojej starej banky oznámenie o novej úrokovej sadzbe. Úrok bol 5,7% ročne, čo bolo približne toľko ako doteraz. Roman však dnes zarába viac, ako v čase, keď si bral úver, a so sadzbou tak nebol spokojný. „Navštívil som preto pobočku VÚB banky a oni ponúkli mi o percento lepší úrok. Nad..

Kúpte si pozemok, pretože ... (TRH Nehnutelnosti)

Nehnutelnosti ...


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.