Financovanie prác na bytovke domu

Keď sa obnova financuje prostredníctvom banky
Najlacnejšie požičiava štát
Možnosti financovania obnovy bytových domov
Štátny fond rozvoja bývania
Štátna dotácia
Ako dostať dotáciu ministerstva
Stavebné sporiteľne
Komerčné banky
Podmienky, za akých banky požičiavajú na obnovu bytov
Čo je pri poskytovaní úveru bankou dôležité

Úvery na obnovu bytového domu poskytujú komerčné banky aj stavebné sporiteľne, najvýhodnejšie však na tento účel požičiava štát.

Keď sa obnova financuje prostredníctvom banky



Na obnovu bytového domu si možno požičať aj od komerčnej banky. V minulosti táto možnosť nebola veľmi využívaná, pretože bolo potrebné ručiť bytmi v dome. V súčasnosti možno ručiť aj bez založenia majetku. Možnosti sú nasledovné: zmenka, postúpenie pohľadávok fondu opráv, záruka Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.

Pozor si však treba dať pri výbere banky najmú na to, komu vlastne banka požičiava. Výhradne spoločenstvám vlastníkov bytov požičiava Ľudová banka, UniBanka (tie však vyžadujú založenie nehnuteľnosti), ČSOB, Slovenská sporiteľňa aj VÚB banka. V niektorých bankách nie je problém získať pôžičku aj pre bytové družstvá, v Istrobanke aj obce a mestá a v Dexia banke aj developeri.

Banky majú okrem toho stanovenú minimálnu sumu, akú sú ochotné bytovým domom požičať. Obnovu bytového domu financuje napríklad HVB Bank už od 250-tisíc Sk a horná hranica nie je stanovená. Jeden byt by však nemal byť úverom zaťažený viac ako 300-tisíc Sk. V Tatra banke je najmenšia možná pôžička pre vlastného klienta 500-tisíc Sk, pre neklienta milión. VÚB požičiava najviac 5 miliónov. Výška úveru na jeden byt pritom nesmie byť nižšia ako 7-tisíc Sk alebo vyššia ako 300-tisíc Sk. Väčšina bánk financuje 100 percent nákladov obnovy domu a dom nemusí mať teda vlastné prostriedky. VÚB však požičiava najviac do výšky 90 percent výdavkov, UniBanka len do 70 percent.

Banky stanovujú rôznu dĺžku splácania úveru, niektorým treba požičané peniaze vrátiť najviac do 8 rokov, inde do 20 rokov. Úroky na úvery pre bytové domy nebývajú garantované, napríklad Tatra banka však poskytuje fixnú úrokovú sadzbu na celý čas.

Najlacnejšie požičiava štát



Najlacnejšia pôžičky na obnovu bytových domov poskytuje štát. Fond požičiava na nasledovné účely

  • na odstránenie statických nedostatkov,
  • na opravu a údržbu spoločných priestorov domu a spoločných zariadení domu
  • na zateplenie.

Zo Štátneho fondu rozvoja bývania si bytové domy môžu požičať za výhodný úrok 2,7 percenta. Doba splácania je takisto veľkorysá - 20 rokov. Podmienkou však je, že bytový dom musí mať na účte a vydokladovať minimálne 20 percent vlastných finančných prostriedkov z obstarávacej sumy, fond požičiava totiž najviac do výšky 80 percent obstarávacej ceny. Táto najvyššia suma predstavuje 8.000 Sk na štvorcový meter podlahovej plochy bytu. Osemtisíc korún je podľa stavbárov dosť vysoká suma na to, aby sa dom dal naozaj kvalitne obnoviť.

Možnosti financovania obnovy bytových domov

 

 

Štátny fond rozvoja bývania



Pôžička od Štátneho fondu rozvoja bývania je najlacnejšia. Úrok predstavuje 2,7 percenta ročne pri dobe splatnosti 20 rokov. Peniaze však tento rok už Štátny fond rozvoja bývania neposkytuje, vyčlenený obnos je už na tento rok prerozdelený. Nové žiadosti si môžu záujemcovia o úver podávať až od januára budúceho roku. Úver sa poskytuje na odstránenie systémového nedostatku alebo na komplexnú obnovu bytového domu - zateplenie, modernizáciou spoločných častí a spoločných zariadení bytového domu. Jeho výška predstavuje najviac 80 percent obstarávacích nákladov stavby, najviac však 8.000 Sk na štvorcový meter podlahovej plochy bytu.

Štátna dotácia



Obytné domy, pri ktorých odborný posudok preukáže, že majú systémovú povrchu môžu napríklad na zateplenie získať štátnu dotáciu až vo výške 50 percent potrebných vynaložených nákladov. Odborný posudok stojí od 50 až cez 100.000 korún a štát na jeho vypracovanie dotáciu neposkytuje.

Ako dostať dotáciu ministerstva



Krajskému stavebnému úradu predložiť žiadosť, podľa miesta stavby, žiadosť sa dáva vždy do konca februára.

O dotáciu môže žiadať iba:

  • právnická osoba,
  • spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
  • bytové družstvo,
  • obec alebo správca bytového domu.

Krajský stavebný úrad posúdi a overí, či žiadosť spĺňa podmienky na jej poskytnutie. Dotáciu možno poskytnúť do výšky 50 percent oprávnených nákladov vynaložených na odstránenie danej systémovej poruchy, najviac však vo výške 450 Sk na štvorcový meter podlahovej plochy bytu. Oprávnené náklady stavby sú náklady na stavebné práce a dodávky. Preukazujú sa rozpočtom stavby a zmluvou o dodávke stavebných prác. Dotácia môže byť poskytnutá len raz počas životnosti domu.

Stavebné sporiteľne



Spoločenstvá vlastníkov alebo iné osoby, ktoré si chcú na obnovu budovy požičať od stavebnej sporiteľne by sem mali najprv približne dva roky šetriť a až potom požiadať o úver. Medziúver bez predchádzajúceho sporenia možno takisto získať a to pomerne rýchlo, je však drahší. Pri medziúvere sa úroky pohybujú od 4,79 percenta do takmer 8 percent. Pri stavebnom úvere sa úroky pohybujú od 2,9 percenta do 6 percent ročne. Stavebné sporiteľne zaručujú úroky počas celej doby splácania. Väčšina komerčných bánk úroky mení aj počas doby splácania úveru.

Úver zo stavebnej sporiteľne musí schváliť dvojtretinová väčšina vlastníkov bytov v dome.

Komerčné banky



Na obnovu bytových domov už požičiavajú aj komerčné banky. Pri výbere banky si treba overiť, či požičiava aj bytovým družstvám alebo správcovským spoločnostiam, niektoré totiž požičiavajú len spoločenstvám vlastníkov bytov. Za úver sa väčšinou ručí nehnuteľnosťou - teda bytmi vlastníkov.

Podmienky, za akých banky požičiavajú na obnovu bytov



Banky berú do úvahy najmä spôsob ručenia za poskytovaný úver. Iný spôsob ručenia: Za úvery možno ručiť aj nasledovným spôsobom. Slovenská záručná a rozvojová banka poskytuje záruky za úvery: Na obnovu, modernizáciu alebo opravu spoločných častí/zariadení domu, ktoré poskytla komerčná banka alebo stavebná sporiteľňa spoločenstvám vlastníkov bytov, správcom bytového fondu, družstvám, bytovým podnikom.

Žiadosť sa podáva prostredníctvom úverujúcej banky, ktorá ju postúpi Slovenskej záručnej a rozvojovej banke. O poskytnutí a výške bankovej záruky rozhoduje na návrh komisie minister výstavby a generálny riaditeľ záručnej banky. Bankovú záruku možno poskytnúť do 100 percentnej istiny úveru, a to ak výška úveru nie je nižšia ako 7-tisíc alebo vyššia ako tristotisíc na jeden byt. Doba platnosti záruky závisí od výšky úveru na jeden byt.

Pozornosť venujú napríklad aj tomu, ako čiže správcovská spoločnosť, bytové družstvo alebo spoločenstvo vlastníkov nakladá s prostriedkami vo fonde opráv a v akej výške ich vlastníci bytov do fondu odvádzajú a či ich odvádzajú pravidelne.

Pri podmienkach, za akých banka poskytne úver je dôležitý aj počet neplatičov v dome. Vysoký počet neplatičov v dome ohrozuje dobré podmienky, dom môže dostať napríklad nevýhodný úrok. Dôležité je aj vek a celkový stav objektu. Banka prihliada aj na vekové zloženie obyvateľov bytovky.
 

Čo je pri poskytovaní úveru bankou dôležité



Sadzba:

Sadzby banky menia zvyčajne minimálne raz do roka, niekedy aj dvakrát ročne.

Úrok:

Bankové úroky pri takomto type úveru sa v súčasnosti pohybujú od 3,9 približne do 7 percent ročne. Každá banka má svoje podmienky, výška úrokov je však v každom konkrétnom prípade individuálna.

Doba splatnosti:

Závisí takisto od individuálnych podmienok konkrétnej banky, najčastejšie sa doba splatnosti pohybuje do 10 až 15 rokov.

Výška úveru:

Najmenej si možno požičať 250-tisíc korún, horná hranica výšky úveru nebýva respektíve nemusí byť obmedzená. Niektoré banky stanovujú limit na jeden byt.

 

 

Späť

Kroky, ktoré predĺžia životnosť a zachovajú hodnotu nehnuteľnosti Kroky, ktoré predĺžia životnosť a zachovajú hodnotu nehnuteľnosti

Starostlivosť o nehnuteľnosť nie je len otázkou momentálneho komfortu, ale aj dlhodobej udržateľnosti a hodnoty majetku. Kvalitné materiály, pravidelná údržba a ohľaduplné používanie sú základné veci, ktoré ovplyvňujú nielen trvanlivosť budov, ale aj jej finančnú hodnotu a ekologický odtlačok. Aké konkrétne kroky môžete podniknúť na predĺženie životnosti vašej nehnuteľnosti a udržanie jej hodnoty v čase, čím si ušetríte nielen peniaze, ale aj rovnako vzácny čas? Kvalitné materiály a postupy použité pri stavbe Jedným z kľúčových..

Ako si spálňu zariadiš, tak budeš spať

Prvoradou úlohou spálne je, aby sme sa v nej cítili dobre. Má nám spolu s posteľou poskytnúť oddych a regeneráciu. V žiadnom prípade by nemala slúžiť ako sklad, či odkladací priestor pre nadbytočné veci a pôsobiť pri tom preplneným dojmom. Výstavba panelových domov nám však zanechala množstvo bytov s malou obytnou plochou, takže ich obyvatelia spálňu často umiestňujú do najmenšej izby. Dvôvod je jednoduchý: Veď tam trávime málo času! Ak bývate v panelovom byte, potom dobre viete, že rozhodnutie, kam dať spálňu je asi to najľahšie. Väčšinou toto..

4 rady ako si vytapetovať interiér 4 rady ako si vytapetovať interiér

Chceli by ste oživiť interiér a zmodernizovať ho? Premýšľate nad tapetovaním? Tapety na stenu sú fantastický pomocník pre upgrade celého interiéru. Pripravili sme si pre vás užitočné rady, ktoré pri tapetovaní oceníte a triky, ktoré vám uľahčia prácu. Vyskúšajte tapetovanie podľa nasledujúceho praktického návodu a sami uvidíte ako obyčajná tapeta na stenu dokáže pretvoriť celý priestor na neobyčajný interiér. Atraktívny interiér podľa najnovších trendov Kúpili ste novú nehnuteľnosť a radi by ste novému interiéru vdýchli pôvab a osobité..

Nárok na majetok pri dedení

 Moji rodičia sa rozviedli pred šiestimi rokmi. Otec je vlastníkom 4- izbového bytu v Piešťanoch a rodinného domu vo Veľkých Levároch. Pri našom poslednom rozhovore mi naznačil, že napísal závet, ktorým odkázal celý majetok svojej družke, s ktorou už asi dva roky žije v spomínanom byte v Piešťanoch. Mám nejaký nárok na otcov majetok aj v prípade, že ho chce celý odkázať svojej priateľke? Anna M., Veľké Leváre Vážená čitateľka, podľa ustanovení Občianskeho zákonníka máte ako potomok Vášho otca zaručený nárok na zákonný dedičský podiel,..

Neplatnosť závetu a účastníci konania o dedičstve

Takmer jeden rok som býval so svojou manželkou a dieťaťom v dome u môjho kamaráta, ktorý bol vlastníkom domu z ½. Kamarát, inak rozvedený a aspoň pokiaľ viem i bezdetný, pred dvoma mesiacmi žiaľ zomrel. Po jeho smrti som sa dozvedel, že po sebe zanechal závet, podľa ktorého mi odkázal svoj podiel na dome. Kontaktoval som jeho vzdialenú rodinu, ktorá však odmietla prispieť na pohreb, ten som teda uhradil ja. Pohreb platiť nie, ale zato sa ozvala nejaká kamarátová teta z Nemecka, že vraj ona je jeho príbuzná a teda by vraj mala dediť. Kto je účastníkom dedičského..

Neskolaudovaná stavba - otázka predaja a bývania

S mojím manželom máme vyhliadnutý rodinný dom na kúpu. Ide o novostavbu domu, no realitka, ktorá ho ponúka, sa vyjadrila, že nie je ešte skolaudovaný. Je táto skutočnosť pre nás ako kupujúcich na závadu? Aké môžeme očakávať ťažkosti s kúpou neskolaudovanej stavby, s trvalým pobytom ? Ivica S., Kľakany Ako sami uvádzate, vami postavený rodinný dom je neskolaudovaný. V zmysle platnej legislatívy to znamená, že neskolaudovaná nehnuteľnosť nemôže slúžiť účelu, na ktorý bola postavená - teda buď podnikateľským účelom, ako prevádzka podniku, vo..

Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené? Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené?

Potreba bývania tu vždy bola a stále bude. Nič na tom nemení ani pandémia COVID-19, ktorá podaktorým aj v tomto roku poriadne prevetrala peňaženky. Na Slovensku pritom výrazne prevyšuje trend vlastného bývania nad prenájmom. Je možné v súčasnej nepriaznivej finančnej situácii získať bývanie, aj keď nemáte nič usporené? O tom si povieme v našom článku Dom alebo byt?V prípade, ak nemáte žiadnu finančnú úsporu sa môže zdať, že bývanie vo vlastnom dome je len krásnym snom, a že to jediné, na čo máte, je nejaký priemerný 2-3 izbový byt. Nemusí to..

Poistenie domácnosti a zodpovednost Poistenie domácnosti a zodpovednost

Pýtali ste sa niekedy sami seba, prečo by ste si mali vybavovať niečo ako poistenie domácnosti, alebo poistenie zodpovednosti keď už aj tak platíte za poistenie nehnuteľnosti a nechcete utrácať ďalších pár eur za mesiac, ktoré by ste si mohli ušetriť na krásny nový gauč, alebo na nový koberec ktorý ste videli v obchode? Treba si ozrejmiť predovšetkým, čo všetko zahŕňa poistenie nehnuteľnosti. Predstavte si, že Váš domov by niekto vzal, otočil ho strechou dolu, a začal by s ním triasť. Vaše veci, nábytok, oblečenie, knihy.... začali..

Lízing nehnuteľností

Čo to vlastne je?ZačiatkyOdlišnosti od ostatných lízingových foriemAko to funguje v praxi.Výhoda pre firmyPrečo sa oplatí lízing nehnuteľnostíČo nám ponúkajú lízingové spoločnosti?Produkty slovenských lízingových spoločnostíFinančný a operatívny lízingZhrnutie Skutočnosťou už aj na Slovensku je, že lízingové spoločnosti zarábajú peniaze na nehnuteľnostiach. Postup je absolútne totožný s lízingom napríklad áut. Zákazník nemá, alebo z rozličných dôvodov nechce poskytnúť celú sumu za kupovaný produkt a tak ho spoločnosť kúpi za neho a postupne..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.