Aké sú možnosti pri výbere podlahy


Každý, kto si zariaďuje svoj nový domov alebo renovuje starý, bude zaiste súhlasiť s tým, že jednou z kľúčových otázok pri jeho úprave je podlaha. Klasikou sú koberce, avšak nie každý je ich fanúšikom a je tu aj otázka alergií; dnes už nimi trpí pomerne vysoké percento populácie a roztoče v nich alergikovi zaiste dobrú službu neurobia. Za týchto okolností je namieste uvažovať o druhej forme klasiky - o parketách. Sú vkusné, praktické, ľahko sa udržiavajú čisté a zákazník si môže vybrať zo širokého spektra možností podľa svojich predstáv. Zrejme preto sú čoraz populárnejšie a ich cenová hladina je tiež pomerne priaznivá, aj keď i tu existujú, ako všade inde, drahšie a kvalitné varianty a ich napodobeniny. Tie sú však na takej vysokej úrovni, že pre pravé drevo sa už rozhodujú pomaly len naozajstní fajnšmekri.

Drevené parkety

Luxusnejšou možnosťou je, ako sme už v úvode spomenuli, drevo. Je to variant elegantnejší, kvalitnejší, s veľmi dlhou životnosťou, ale, samozrejme, aj o dosť drahší. Najmä tento fakt je dôvodom, pre ktorý sa veľká väčšina záujemcov napokon rozhodne pre laminát. Ten je výzorom veľmi podobný, avšak absentujú tu prednosti dreva: vŕzga, chladí a celkovo neobsahuje rad príjemných vlastností, ktorými sa originál vyznačuje.

Chodiť po drevených parketách je jednoducho iný zážitok, iná vôňa, teplo atď. Okrem týchto pozitív sa však dajú vnímať aj ako dobrá investícia - pri správnej starostlivosti majú veľmi dlhú životnosť a nestratia na hodnote. Veľkou výhodou je tiež možnosť ich prebrúsenia; tento úkon je možné urobiť niekoľkokrát so skvelým efektom „opäť novej“ podlahy. Tu však treba podotknúť, že táto výhoda sa týka len parkiet z masívneho dreva. Možno si ešte zvoliť plávajúce veľkoplošné parkety; tie síce majú povrch takisto z masívneho dreva, ale už sa nebrúsia ani nelakujú.

Takisto stojí za spomenutie názor čoraz rozšírenejší medzi odborníkmi: drevo disponuje väčšou pružnosťou, a teda istým spôsobom údajne odbremeňuje kĺby. Túto myšlienku nezdieľajú všetci a mieru účinku možno takisto považovať za individuálnu.

Ak sme sa už rozhodli, že chceme drevo, môžeme si vybrať z troch možností: palubovka, masívne parkety a plávajúce veľkoplošné parkety. Poďme sa pozrieť, čím sa vyznačujú a čím sa naopak od seba líšia.

1.Palubovka

Tento typ podlahy sa v minulosti veľmi často používal; tvoria ho drevené dosky, ktorých povrch sa po položení upravuje voskom, olejom alebo lakom. Stretneme sa s ňou skôr na vidieku ako v meste.

2.Masívne parkety

Kúsky dreva (nie mäkkého, ako pri palubovke, ale tvrdého) sa lepia na podklad do určitého vzoru. Potom sa brúsi, tmelí a upravuje - opäť vosk, lak alebo olej. Táto podlaha už nie je vyslovene „vidiecka“, hodí sa aj do bytov či kancelárskych priestorov.

3.Plávajúce veľkoplošné parkety

Toto sú tie „hotové parkety“, ktoré sme spomínali vyššie. Brúsenie a lakovanie lamiel sa vykonáva už pri ich výrobe, pri kladení sa už len spájajú. Tento variant drevenej podlahy je v súčasnosti veľmi obľúbený.

Laminátové parkety

V podstate ich možno označiť ako napodobeninu dreva. Ich nosnú vrstvu tvorí zvyčajne drevovláknitá doska, od jej hustoty sa odvíja ich kvalita aj cena. Spodnú časť tvorí protiťahová vrstva, vrchnú väčšinou niekoľkovrstvový laminátový papier. Tento papier býva napustený živicou, na ňu sa nanesie vzor a nášľapná vrstva, ktorej kvalita je veľmi dôležitá, keďže priamo ovplyvňuje odolnosť, a tým aj životnosť podlahy. Niektoré „vychytenejšie“ druhy sú vybavené aj izoláciou proti hluku, ktorá tlmí kroky, čím prispieva k vyššiemu komfortu.

Príprava plochy na kladenie parkiet

Ako prvý úkon je potrebné vyrovnať povrch, na ktorom chceme mať parkety. Tento krok je v celom procese kľúčový a ak ho zanedbáme, celý výsledok bude znehodnotený. Aby sa neskôr podlaha nevydúvala, je vhodná vyrovnávacia stierka, avšak nie vždy je možné ju dať napríklad kvôli výške zárubní. Ak to teda okolnosti neumožňujú, dajme si záležať aspoň na dôkladnom vyfrézovaní. Tým sa eliminuje nielen riziko neskoršieho vydúvania parkiet, ale do istej miery i vŕzganie. Od kvality podkladu sa priamo odvíja životnosť parkiet, preto vyrovnávajme dostatočne dôsledne, aby sme neznehodnotili našu investíciu, najmä ak sme sa rozhodli investovať do dreva. Rovnako, ako pri nesprávnom použití akéhokoľvek iného výrobku, i tu nám v takom prípade zaniká garancia na životnosť, pripravíme sa teda o možnosť ju neskôr reklamovať aj z akéhokoľvek iného dôvodu.

Ako lepiť parkety

Parkety je lepšie lepiť celoplošne; nevzniká tam rezonančná medzera a vŕzganie sa tak obmedzí naozaj na minimum. Kročajový hluk (termín pre označenie vŕzgania) je, ako sme si už povedali, nižší pri originálnom dreve, avšak pri celoplošnom kladení je možné dosiahnuť veľmi dobrý výsledok aj u laminátových podláh.

Takisto treba myslieť i na to, ako výrazne budú parkety v jednotlivých izbách namáhané, a podľa toho vyberať materiál. Ak vieme, že podlaha bude veľmi zaťažovaná (na chodbe, v kuchyni), dobrou voľbou sú drevené parkety s vysokou hustotou. Sú tu i ďalšie faktory, napríklad teplo a vlhkosť - špecifické požiadavky má podlaha v kúpeľni. Práve kvôli zvýšenej vlhkosti sú tam najvhodnejšie plávajúce parkety, ktoré sú robené tak, že vlhkosti úspešne odolávajú. Do kúpeľne si však môžeme vybrať aj z iných druhov, impregnované či so špeciálnym lakom odolným proti vode.

Ešte pred samotným kladením treba dbať na suchosť materiálu a najlepšie i vzduchu v miestnostiach, v

ktorých ideme parkety ukladať. Je to potrebné kvôli tomu, aby sa neskôr podlaha nevydula, keďže drevo reaguje na vlhkosť zväčšovaním objemu (za predpokladu, že sme si vybrali drevené parkety). Dobrou, ale opäť finančne náročnejšou voľbou je exotické tvrdé drevo, ktoré je z tohto pohľadu odolnejšie. Na prílišnú vlhkosť vzduchu však treba celkovo dávať pozor - ak preniká do vrstiev parkiet, je pohromou nielen pre drevo, ale i pre laminát.

Ďalším faktorom, ktorý veľmi ovplyvňuje životnosť podlahy, je kvalita laku. Musí parkety dostatočne chrániť, ale zároveň by mal (opäť u drevených) disponovať istou mierou elasticity. Akokoľvek sa totiž snažíme bojovať proti vlhkosti, drevo je predsa len drevo a istým zmenám bude podliehať vždy. Používateľ je od tohto problému odbremenený, ak sa nerozhodol pre palubovku alebo masívne parkety (plávajúce podlahy už upravovať netreba). Ak však túži po jednom z týchto dvoch variantov, zostáva to na jeho pleciach. Sú však aj iné možnosti - nie každý si dá na drevenú podlahu lak už len kvôli tomu, že chce mať zachovanú pôvodnú vrstvu s jej arómou a vlastnosťami. V takom prípade je možné použiť napustenie olejom alebo voskom.

Starostlivosť o parkety

Ich veľkou prednosťou je, že sú nenáročné na údržbu; stačí ich vysávať a utierať vlhkou handrou alebo mopom s použitím prípravkov určených špeciálne pre parkety. Ak chceme životnosť podlahy ešte zvýšiť, je možné ju prelakovať špeciálnym lakom (netýka sa tzv. „hotových parkiet“). Túto alternatívu by sme mali využiť najmä vtedy, ak vlastníme domáce zvieratko. Možno si zaobstarať lak s efektom odolnosti proti oderu, čo by malo našu podlahu ochrániť pred ostrými pazúrikmi.

Celkovo je dôležitá ochrana nielen pred vodou, ale aj pred prachom. Taktiež treba dbať na to, aby ju nemalo čo ničiť (okrem spomenutého zvieratka napríklad kamienky z topánok či iné väčšie nečistoty). Problém môže spôsobiť aj nábytok - nohy stoličiek a stolíkov treba buď podlepiť alebo dať pod ne koberček. Ak však chceme dať na parkety rohožku, je dôležité, aby bola priepustná.

Renovácia parkiet

Tento úkon je možný len u parkiet, kde nášľapnú vrstvu tvorí drevo. Podlaha sa prebrúsi - odstráni sa lak a asi milimeter dreva, čím sa z parkiet odstránia škrabance a drobné nerovnosti. Po prebrúsení sa povrch tmelí a potom znova lakuje. Voskované a olejované podlahy sa renovujú takým istým spôsobom, ibaže sú na záver namiesto lakovania ošetrené znova tým istým prostriedkom ako pri svojej výrobe - voskom či olejom. Treba však pamätať na to, že ak sa nám niekde na podlahe vytvorila hlboká ryha, renovácia ju nevyhladí.

Zladenie s interiérom

Ak vo svojom domove plánujeme parkety, treba s nimi rátať ako s interiérovým doplnkom, ktorý si svoju podobu zachová po veľmi dlhý čas. Preto je potrebné, aby čo najviac ladil s nábytkom a aby sa „nebili“ - nevyzerá totiž vkusne, ak sa v miestnosti nachádza viacero dominantných doplnkov. Pri zariaďovaní by mala platiť zásada výberu jedného výrazného prvku, ktorý budú ostatné dolaďovať. Preto je dobré držať sa nepriamej úmery: čím výraznejší nábytok chceme mať, tým jemnejší a nevtieravejší vzor podlahy by sme mali zvoliť. Stojí za to podotknúť, že ak sa už rozhodneme zainvestovať do drevenej, môže byť pokojne tým dominantným prvkom ona. Výhoda tohto riešenia je v nadčasovosti dreva - za vkusné a elegantné sa bude považovať vždy a takisto nikdy nestratí svoju vlastnosť zútulniť domov a vniesť doň kúsok prírody.

 

Späť

Geodézia a jej úloha. Reálny dopad chýb pri vymeriavaní pozemkov v podobe susedských sporov.

Hranice pozemku sú pre každého vlastníka kúska zeme citlivou témou. Málokto sa v živote nestretol, či už priamo alebo nepriamo, s nejakým susedským sporom, ktorý sa niesol v tomto duchu. Tí, ktorých sa to netýka, majú svoje hranice vysporiadané rovnako ako ich susedia; ostatní už zrejme vopred vedia, o čom budeme hovoriť. V prípade takýchto sporov má kľúčovú úlohu geodézia a jej úloha pri vytyčovaní hraníc pozemkov. Poďme sa teda pozrieť bližšie na uvedené problémy. Na to, aby sme sporom v tejto oblasti mohli porozumieť, potrebujeme dôkladne poznať..

Skvelé tipy, ako si zrekonštruovať byt bez zbytočných starostí a práce Skvelé tipy, ako si zrekonštruovať byt bez zbytočných starostí a práce

Dlhodobý stereotyp v našom živote je zdrojom mnohých nepríjemných situácií. Zmena je naopak dobrý a jednoduchý spôsob, ako sa aj po rokoch cítiť vždy príjemne a kráčať životom bez problémov a starostí. Už malé zmeny môžu mať hlboký vplyv na vnímanie nášho okolia, čo sa týka aj zariadenia dnes veľmi dôležitých obytných priestorov, v ktorých sme boli nútení v poslednom čase tráviť všetky voľné chvíle. Ktoré kroky sa pod takouto jednoduchou rekonštrukciou bytov rozumejú a môžu vám pomôcť cítiť sa aj na ploche len niekoľko metrov štvorcových..

Jednoduchý spôsob, ako zvýrazniť krásu a skryť nedostatky interiéru Jednoduchý spôsob, ako zvýrazniť krásu a skryť nedostatky interiéru

Zariadenie domova pomocou širokého množstva dostupných materiálov dnes nie je žiadny problém. Ten môže spôsobiť iba cena a horšia dostupnosť rôzneho druhu sortimentu, pre ktorý ste sa rozhodli. Existuje však jeden typ materiálu, vďaka ktorému by mohlo byť vaše rozhodovanie a aplikácia do praxe pomerne jednoduchá. Poďte sa spolu s nami a najdôležitejšími výhodami takéhoto riešenia o tom presvedčiť a zariadite si  s nami krásny dom či byt. Kvalitné dekoračné látky v metráži Textil v interiéri udáva tón, oživuje miestnosť, vnáša farby..

Neskolaudovaná stavba - otázka predaja a bývania

S mojím manželom máme vyhliadnutý rodinný dom na kúpu. Ide o novostavbu domu, no realitka, ktorá ho ponúka, sa vyjadrila, že nie je ešte skolaudovaný. Je táto skutočnosť pre nás ako kupujúcich na závadu? Aké môžeme očakávať ťažkosti s kúpou neskolaudovanej stavby, s trvalým pobytom ? Ivica S., Kľakany Ako sami uvádzate, vami postavený rodinný dom je neskolaudovaný. V zmysle platnej legislatívy to znamená, že neskolaudovaná nehnuteľnosť nemôže slúžiť účelu, na ktorý bola postavená - teda buď podnikateľským účelom, ako prevádzka podniku, vo..

Základné povinnosti prenajímateľov - všeobecná právna úprava

Povinnosť prenechať prenajatú vec nájomcovi v stave spôsobilom na dohodnuté užívanie alebo obvyklé užívanie Uvedená povinnosť prenajímateľa je upravená v § 664 OZ. K odovzdaniu predmetu nájmu nájomcovi by malo dôjsť v jeho celistvosti, teda naraz a s príslušenstvom veci. V súvislosti s nájmom bytov je osobitná právna úprava obsiahnutá v § 687 ods. 1 OZ. Pokiaľ by nedošlo k odovzdaniu predmetu nájmu, mnohí si myslia, že tým sa stáva nájomná zmluva neplatnou. Opak je však pravdou - neodovzdanie veci nespôsobuje neplatnosť nájomnej zmluvy. Ak nájomná..

Publikácia Nehnuteľnosti

kompletný sprievodca svetom nehnuteľností - na predaj za 27€ s poštovným. Účelom tejto publikácie je poskytnúť čitateľovi kompletný zdroj informácii potrebných pre rozhodovanie pri výbere, kúpe, predaji prenájme nehnuteľnosti, v takom rozsahu, aby bol odborne spôsobilým partnerom a účastníkom transakcie s nehnuteľnosťami. Doporučené využitie je pre všetkých účastníkov trhu s nehnuteľnosťami aj predávajúcich, pri nesprostredkovanom, alebo sprostredkovanom obchodovaní s nehnuteľnosťami, pre záujemcov o výkon realitnej činnosti, pre študentov..

Problémy s hypotékou?

Problém je na sveteKeď musí zasiahnuť bankaBanky znižujú úrokové sadzby   Nie je nič ľahšie. Jednoduchá cesta k bývaniu. Stačí len prísť. Riešenie ušité priamo na mieru. To sú len niektoré reklamné slogany, ktoré nás tak často oslovujú a pútajú našu pozornosť na rôzne produkty vedúce k vlastnému bývaniu.Spôsobov, ciest a produktov vedúcich k vlastnému bývaniu je v dnešnej dobe a situácii na trhu skutočne mnoho. Pritom nemusí ísť bezpodmienečne len o získanie nového bytu či domu, ale aj napríklad o kúpu zariadenia, stavbu garáže či bazénu,..

Novinky v stavebnom sporení

Správa bytových domovCieľ projektu a konferencieNovela zákona o stavebnom sporeníOkruh poberateľov štátnej prémieAsi nikoho v súčastnej dobe neprekvapí, že medzi základné túžby človeka patrí splnenie si sna o vlastnom bývaní či zmodernizovaní toho, čomu hovoríme vlastný domov. Cesta k peknému a hlavne útulnému bývaniu vedie viacerými cestami. Medzi tie najviac využívané cesty ako sa k tomuto cieľu priblížiť patrí na Slovensku stavebné sporenie. Aby tento nástroj na splenie si sna o peknom bývaní mohol lepšie reagovať na potreby ľudí, dochádza na tomto..

Aké sú ceny nehnutelnosti - realitná bublina 2018?

Ako zistiť, či sú nehnuteľnosti nadhodnotené a či kúpou nehnuteľnosti neriskujeme?   Veľmi dobrým zdrojom informácií o tom, či ceny nehnuteľností sú príliš vysoké alebo či sa už nachádzame v oblasti realitnej bubliny a cena za nehnuteľnosť nepredstavuje reálnu hodnotu, ktorú poskytne obytný priestor jej vlastníkovi prostredníctvom možnosti bývania na veľa rokov je kompozitný index, ktorý počíta Národná banka Slovenska.  Ako uvádzajú analytici ÚMS (NBS) ceny nehnuteľností sa v roku 2018 nachádzajú v pásme VZOSTUPU, ďaleko od pásma BUBLINY...


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.