Hypotekárne úvery = pomocná ruka?

 

 
 
Hypotekárny úver znamená pôžičku na prefinancovanie kúpy alebo výstavby nehnuteľnosti, je to úver, ktorý je zaručený nehnuteľnosťou. V súčasnosti ho na Slovensku poskytuje osem bankových subjektov. Každá z nich sa vyznačuje vlastnou stratégiou. To znamená aj skutočnosť, že poplatky, ktoré si jednotlivé banky za poskytovanie služieb účtujú a výška úrokových sadzieb sa vo väčšej či menšej miere líšia.
 
 

Čo by ste mali vedieť o hypotekárnych úveroch

 
 
 
Hypotekárny úver (HÚ) môže banka poskytnúť fyzickým osobám len na účel:

a) nadobudnutie tuzemskej nehnuteľnosti alebo jej časti, (kúpa, vyporiadanie dedičských podielov, vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov, nadobudnutie vlastníctva k bytu podľa osobitných predpisov z bytového družstva, od obce),

b) výstavbu alebo zmenu dokončených stavieb,

c) údržbu tuzemských nehnuteľností alebo

d) splatenie poskytnutého úveru použitého na účely podľa písmen a) až c), ktorý nie je HÚ.

V posledných rokoch zaznamenáva u nás záujem o tento produkt dramatický nárast. Do veľkej miery to bolo samozrejme ovplyvnené aj výškou a fixáciou štátnej bonifikácie, po jej zrušení formovala trh aj zvýšená konkurencia a tlak na znižovanie úrokových sadzieb. Podľa Andrey Kollárovej z HVB Slovakia na dopyt pozitívne vplývajú aj rôzne marketingové akcie bánk. Práve tie vytvárali konkurenčný tlak a znižovanie úrokových sadzieb, resp. banky prinášali rôzne iné benefity pre klientov. HVB Bank je v tejto oblasti inovátorom – ako prvá prišla s odpustením notárskej zápisnice, ako prvá predstavila HVB FreeHypo (úver zaručený nehnuteľnosťou na akýkoľvek účel), v minulom roku ponúkla možnosť odkladu splátok, uviedla na trh špeciálny HVB RentHypo a pod.
 

Cieľová skupina pre banky

 
 
 
Majoritne sú to príslušníci mladšej a strednej generácie, ktorých prioritou je vyriešiť vlastnú otázku bývania, čo pre väčšinu z nich znamená aj postaviť sa na vlastné nohy. Najčastejší je záujem o prefinancovanie rekonštrukcie bytu alebo rodinného domu. Príslušníci staršej generácie sú percentuálne minimálne zastúpení v celkovom koláči žiadateľov o hypotekárny úver.
 

Postup pri vybavovaní hypotekárneho úveru

 


Najskor musíte mať samozrejme vybratú nehnuteľnosť, respektíve musíte mať hotový plán na rekonštrukciu. To znamená, že by ste mali presne vedieť akú nehnuteľnosť budete kupovať, aká bude kúpna cena a pod., t.j. účel úveru.

Následne doporučujeme preveriť list vlastníctva k nehnuteľnosti, ktorou bude hypoúver zabezpečený (môže to byť aj kupovaná nehnuteľnosť), a to najmä informácie o vlastníkoch, nehnuteľnostiach a ťarchách, resp. iných obmedzeniach, či sú napríklad na liste vlastníctva zapísané všetky stavby, ktoré sa na pozemku nachádzajú a podobne.

Potom si pripravíte podklady a dokumentácie, ktoré je potrebné priložiť k žiadosti o požadovaný hypoúver a možete ju skompletizovanú podať v príslušnej banke. Prílohou ku žiadosti sú spomínané doklady preukazujúce schopnosť platiť požadovaný hypoúver, dokumentácia o nehnuteľnosti, ktorá bude predmetom financovania a predmetom záložného práva.

Poslednými krokmi sú schválenie žiadosti a podpísanie zmluvnej dokmumentácie. A nakoniec musíte podať návrh na vklad záložného práva spolu so Zmluvou o zriadení záložného práva na katastri nehnuteľností, za účelom vyznačenia záložného práva v prospech banky. Zriadenie vinkulácie poistenia nehnuteľnosti, prípadne aj vinkulácie životného poistenia. Splnenie všetkých ostatných zmluvne dohodnutých podmienok.
 
 

Takže ako to prebieha?

 


Pre niektorých klientov sa môže zdať doba vybavovania HÚ odstrašujúca, pretože sa môže predĺžiť aj na niekoľko mesiacov. Je nutné však upozorniť, že tento časový sklz však nevzniká v dôsledku pomalého prístupu zo strany banky, ale v dôsledku dlhej čakacej doby na Katastri nehnuteľností (pri zavkladovaní predmetu zabezpečenia HÚ). V ideálnom prípade, keď klient promptne poskytne všetky požadované doklady a po schválení úveru banke bezodkladne predloží nový list vlastníctva so zápisom záložného práva banky k založenej nehnuteľnosti, tak sa doba medzi podaním Žiadosti o poskytnutie hypotekárneho úveru a samotným čerpaním úveru, môže skrátiť na 2 až 4 týždne.

Klient však musí rátať s dlhšou dobou potrebnou na vybavenie úveru v prípade, ak banke zamlčí určité skutočnosti, resp. neodovzdá kompletnú dokumentáciu (napr. nemá zapísané všetky stavby na LV, dokumentácia je neaktuálna a pod.) Doba vybavenia a schválenia úveru je ovplyvnená aj výškou požadovaného úveru.

Klient v prvej fáze dostane od banky zoznam dokladov, ktoré musí priniesť (ich zozbieranie mu môže zabrať dosť času). V tomto období si tiež nechá vypracovať znalecký posudok od niektorého zo zmluvných znalcov banky.

Potom nastáva spracovanie úverového návrhu na poskytnutie HÚ a jeho schvaľovanie. Spracovanie žiadosti o úver, jej schválenie a následná príprava zmluvných dokumentov môže zabrať v 5 dní, ale môže sa predĺžiť aj na dobu dlhšiu ako jeden mesiac. Po schválení HÚ banka oznámi klientovi podmienky za akých bude uvoľnené čerpanie úveru a pokiaľ ich klient odsúhlasí, banka pripraví zmluvy a vyzve klienta k podpisu.

Po podpise zmluvy o HÚ nastáva pre klienta obdobie, v ktorom si vybavuje prepis vlastníctva k úverovanej nehnuteľnosti a zápis záložného práva do katastra nehnuteľnosti. V tejto fáze si obyčajne klient zabezpečuje aj ďalšie formality, ako napríklad poistenie nehnuteľnosti, či životné poistenie. Tretia fáza je pre klienta z hľadiska času najkritickejšia, pretože zápisy na katastri môžu trvať aj viac ako mesiac, či dva. Klient vníma všetky tri uvedené etapy ako dobu vyabovania úveru, na banku sa však priamo viaže len druhá etepa.

Nasleduje samotné čerpanie hypoúveru – k tomuto kroku sa pristupuje po splnení všetkých podmienok, ktoré boli zmluvne dohodnuté. Neodmysliteľnou podmienkou čerpania je povolenie vkladu záložného práva na predmet zabezpečenia a vinkulácia poistenia.
 
 

Podmienky, za akých môžete požiadať o hypoúver

 
 
 
Predovšetkým ak žiadate o hypotéku slovenskú banku, musíte byť občanom Slovenskej republiky, alebo cudzí štátny príslušník s trvalým pobytom na území SR, zároveň musíte byť právne dospelý aj spôsobilý.

Musíte mať dokázateľné príjmy, je nutné z nich preukázať schopnosť splácať úver. Ak také nemáte, zožeňte si spolužiadateľa. Tu je dobré, ak je to váš druh, resp. družka, ušetríte tak najmä sami sebe množstvo problémov.

Zamestnanci musia preukázať pracovný pomer na dobu neurčitú, pracovný pomer na dobu určitú (okrem zákonom stanovených povolaní, ako napríklad vysokoškolskí učitelia) je taktiež akceptovateľný, ale len za predpokladu splnenia predpísaných podmienok, ktoré sú individuálne pre každý bankový subjekt.

Väčšinou výška mesačnej splátky nesmie prekročiť šesťdesiat percent čistého príjmu žiadateľa, teda vášho platu.

Maximálne mesačné zaťaženie vrátane splátok hypotekárneho úveru a iných úverov by nemalo prekročiť osemdesiatpäť percent čistého disponibilného príjmu žiadateľa, to znamená čistý príjem po odpočítaní životných nákladov.

Doba splatnosti úveru pri klientoch s trvalým pracovným pomerom by nemala zasahovať do dôchodkového veku žiadateľa, spolužiadateľa, resp. ručiteľa. Výnimku tvoria osoby, ktorých príjem s dôchodkovým vekom nekončí (príjem zo živnosti, príjem z prenájmu nehnuteľností atď).

Podobne musíte tiež preukázať možnosť zabezpečenia hypotekárneho úveru vhodnou nehnuteľnosťou.

Na záver ste povinný ako vlastník nehnuteľnosti umožniť banke obhliadku predmetu záložného práva.
 
 

Doklady, ktoré od vás bude požadovať banka

 
 
 
Týkajúce sa žiadateľa, teda vás:

Daňové priznanie, potvrdenie o príjme, výplatné pásky za posledné 3 mesiace, ročné zúčtovanie preddavkov na daň za predchádzajúci rok

Doklady preukazujúce výdavky, záväzky, ručenia

- na preukázanie účelu (nadobudnutia nehnuteľnosti):

  • Kúpno-predajná zmluva (pre schválenie postačuje návrh kúpno-predajnej zmluvy
  • Návrh na vklad zmeny vlastníka potvrdený katastrálnym úradom pečiatkou došlo a vkladovým číslom
  • Originál výpisu z katastra nehnuteľností (list vlastníctva) určený na právne úkony vrátane tiarch, nie starší ako 3 mesiac
- na preukázanie účelu (výstavby nehnuteľnosti)

pri úvere poskytnutom na kúpu bytu vo výstavbe:

  • Zmluva o dielo
  • Zmluva o výstavbe, resp. Zmluva o uzavretí budúcej zmluvy o prevode vlastníctva bytu
  • Faktúry a doklady o úhrade
pri úvere poskytnutom na kúpu rodinného domu vo výstavbe:

  • Kúpno-predajná zmluva
  • Návrh na vklad zmeny vlastníka potvrdený katastrálnym úradom pečiatkou došlo a vkladovým číslom
  • Originál výpisu z katastra nehnuteľností (list vlastníctva) určený na právne úkony vrátane tiarch, nie starší ako 3 mesiace
  • Originál alebo overená kópia geometrického plánu na zameranie stavby v štádiu výstavby, vypracovaného oprávnenou osobou (geodet) a úradne overeného príslušnou správou katastra. (V prípade overenej kópie je pracovník pobočky povinný farebne vyznačiť pôdorys stavby podľa predloženého originálu)
  • Originál alebo overená kópia právoplatného stavebného povolenia pre nehnuteľnosti v štádiu výstavby

S akými poplatkami musíte počítať?


 
 
V cenníkoch viacerých bánk sa stretnete aj s poplatkom za spracovanie samotnej žiadosti. Zaplatiť ho budete musieť zvyčajne pri smotnom podaní žiadosti o poskytnutie hypotekrneho úveru. Ide najčastejšie o jednorazový poplatok, čo znamebá aj fakt, že v prípade zamietnutia žiadosti zo strany banky alebo prípadného vášho odskočenia od zmluvných podmienok vám tento poplatok určite nikto nevráti. UniBanka napríklad v rámci tohto poplatku účtuje spísanie žiadosti, vyhotovenie scóringu, posúdenie právnika a posúdenie znalca (vyhotovenie scoringu úverového obchodu).

Ak žiadate o akýkoľvek úver, je nevyhnutné, aby ste boli klientmi tej ktorej banky, aby ste v nej mali otvorený aspoň bežný účet. Z neho sú potom sú potom sťahované peniaze na zaplatenie úroku a istiny úver a klient za vedenie tohto účtu platí bežné cenníkové poplatky. Väčšina ešte navyše spoplatňuje aj vedenie úverového účtu. Je to pravidelná splátka za to ktorú platí klient za to, že mu banka poskytla hypotekárny úver.

Pri niektorých bankách nájdete aj sumu za posúdenie účelového čerpania. V tomto prípade klient predloží zmluvne požadované dokumenty a banka následne posúdi, či súhlasia s účelom dohodnutým v zmluve. Spomínaná banka tiež spoplatňuje výzvu k doplneniu hodnoty zabezpečenia a to v tom prípade, keď klesne hodnota založenej nehnuteľnosti. Záväzkovú províziu klient platí v tom prípade, keď má už podpísanú zmluvu a v banke má rezervované zdroje, avšak úver ešte nečerpá. Za určitý poplatok vystavia niektoré banky na žiadosť klienta aj potvrdenie o výške úveru (napríklad, ak potrebujete u stavebnej firmy preukázať, že máte k dispozícii prostriedky na financovanie stavby). Banky vo väčšine prípadov umožňujú klientom aj čerpanie ďalšieho úveru vďaka ktorému získajú dodatočné prostriedky na prefinancovanie nehnuteľnosti (samozrejme iba ak má klient dostatok prostriedkov, aby dokázal splácať ďalší úver navyše). Vybrané bankové subjekty na Slovensku majú takýto produkt aj v cenníku napríklad pod názvom doplnkový úver. Podstatou tohto úveru je, že môže byť poskytnutý nad rámec 70% hodnoty založenej nehnuteľnosti , a to tak, že výška hypotekárneho úveru a doplnkového úveru môže spolu predstavovať až 90% hodnoty založenej nehnuteľnosti. Na tento typ úveru sa však žiadne zvýhodnenie úrokovej sadzby samozrejme nevzťahuje.

Môže sa stať, že klient iniciuje zmenu zmluvných podmienok (napríklad zmena splátok v súvislosti s dobou splatnosti úveru, alebo zmena predmetu zabezpečenia, odklad splátok, zmena dlžníka, pristúpenie k záväzku a podobne). V tom prípade musíte predpokladať, že si banky za takýto zákrok vyúčtujú poplatky.

 

Hoci nie všetky banky to uvádzajú v cenníku, poskytujú klientom aj možnosť navýšenia objemu úveru (týka sa to predovšetkým stavby nehnuteľnosti). Ako uvádza UniBanka tento poplatok sa týka dvoch úkonov. Po prvé klient zaplatí poplatok za spracovanie žiadosti a to z dôvodu dodania ďalších dokladov pre spracovanie scoringu úverového obchodu. Avšak z dôvodu, že ide už o existujúci úver, je táto žiadosť v rámci služieb banky spoplatnená. Po druhé, klient zaplatí poplatok za poskytnutie hypotekárneho úveru (v závislosti od lehoty čerpania úveru). Suma, o ktorý sa navýši úver sa prenásobí zodpovedajúcim poplatkom v závislosti od doby dočerpania.

Banky v uvedenom poplatku zahŕňajú aj poplatok za podanie žiadosti - spracovateľský poplatok.

Ako nedodanie požadovaných údajov banky klasifikujú napríklad tieto skutočnosti: predloženie kolaudačného rozhodnutia po dokončení stavby v lehote určenej v zmluve; predloženie nového listu vlastníctva s vyznačeným súpisným číslom v prípade, že v predchádzajúcom liste vlastníctva bola stavba označená ako rozostavaná a iné. Nedodanie zmluvných dokladov banky trestajú zmluvnou pokutou.
 
 

Aká môže byť úroková sadzba? Môže ju klient nejakým spôsobom ovplyvniť?

 


Úroková sadzba môže byť:

a) variabilná (nazývaná aj „float“) – určuje ju banka, pričom jej výška sa odvíja od ceny peňazí na trhu, t.j. ak sa vyvíja BRIBOR priaznivo, variabilná úroková sadzba klesá, v opačnom prípade rastie.

b) pevná (fixovaná) – t.j. klient si môže úrokovú sadzbu fixovať na 4 alebo 10 rokov, počas tohto obdobia sa nemení. Po skončení doby fixácie úrokovej sadzby dostane klient možnosť vybrať si znovu buď fixovanú úrokovú sadzbu alebo variabilnú úrokovú sadzbu alebo má možnosť predčasne splatiť úver.

Klient môže pozitívne ovplyvniť výšku úrokovej sadzby napr. vyššou hodnotou predmetu zabezpečenia, uzatvorením životného poistenia pre prípad smrti, zabezpečením bezhotovostných prevodov mzdy v prospech osobného účtu vedeného v jeho banke.

Niektoré banky sa sústredili na zníženie úrokových sadzieb, iné zas stlačili dole svoje poplatky. Konkurencia v sektore je však tvrdá a tak každá banka ponúka ďalšie zvýhodnenia, či extra produkty (predhypotekárny úver, úrokový strop, či špeciálne na mieru ušité životné poistenie).
 
 

Spôsoby ručenia pri výstavbe nového domu

 

 

Ak sa rozhodnete založiť existujúcu nehnuteľnosť vo vašom vlastníctve, musí spĺňať isté kritériá. Musí ísť o nehnuteľnosť na území SR, ktorá je zapísaná v Katastri nehnuteľností. Založenú nehnuteľnosť je samozrejme možné počas doby trvania úveru zmeniť za tých istých podmienok ako pri schvaľovaní úveru, t.j. musí zabezpečiť zostatok úveru v danom čase.

Ak nevlastníte inú nehnuteľnosť vhodnú na zabezpečenie úveru, máte možnosť financovať postupne výstavbu nehnuteľnosti, pričom úver musí byť v každej fáze čerpania vždy zabezpečený minimálne na 143% k výške poskytnutého úveru. Prvotná výška úveru je potom maximálne 70% z hodnoty rozostavanej nehnuteľnosti určenej súdnym znalcom. Následne, po dostavaní ďalších častí stavby, je možné túto znovu oceniť a následne zvýšiť aj objem úveru. Tento postup je možné opakovať.

Je možné zabezpečiť úver kupovanou nehnuteľnosťou. Ak predávajúci súhlasí so založením nehnuteľnosti, je možné touto nehnuteľnosťou zabezpečiť hypotekárny úver. Na základe zápisu záložného práva do katastra nehnuteľností banka uvoľní sumu úveru, ktorú prevedie na účet predávajúceho.

Pri výstavbe domu je teda možné úver zabezpečiť rozostavanou stavbou (podmienka je, aby bola zapísaná v katastri nehnuteľností), ale sú aj iné možnosti, napríklad zabezpečiť ho inou nehnuteľnosťou, alebo pozemkom, na ktorom bude realizovaná stavba na základe už vydaného stavebného povolenia. V prípade, ak klient zabezpečí úver inou nehnuteľnosťou, je možné po dokončení výstavby domu zmeniť predmet zálohu z inej nehnuteľnosti na dokončený dom. Ak bolo záložné právo zapísané na rozostavanú stavbu, trvá aj po dokončení a skolaudovaní stavby.

Čo sa týka zabezpečenia úveru pozemkom, väčšina bánk akceptuje len stavebný pozemok a tak napríklad orná pôda vôbec nie je vhodná ako zábezpeka. Niektoré banky a sporiteľne však v individuálnych prípadoch pristupujú aj k akceptácií iného ako stavebného pozemku. Rozhodujúcimi skutočnosťami v takomto prípade sú potom poloha pozemku, blízkosť inžinierskych sietí, právne skutočnosti a iné.


Späť

Jednoduchý praktický skleník, ktorý môžete „oprieť o stenu“ Jednoduchý praktický skleník, ktorý môžete „oprieť o stenu“

Skleník je pre vášnivého záhradkára nevyhnutnosťou – je ideálny na siatie semien, pestovanie delikátnych rastlín a plodín a prezimovanie chúlostivých rastlín. Pokiaľ ide o výber skleníka, existuje obrovská škála možností a ceny sa môžu pohybovať od niekoľkých stoviek až po mnoho tisíc eur. Skleník, ktorý si nakoniec vyberiete, závisí od dvoch hlavných faktorov – plochy, ktorú máte k dispozícii a vášho rozpočtu.   Ak jediným dôvodom, prečo ešte nemáte skleník je, že si myslíte, že naň nemáte dostatok priestoru, zbystrite pozornosť,..

Novostavba alebo rekonštrukcia?

 Do čoho je lepšie investovať, čo sa oplatí a za akých podmienok? Kedy je čo výhodnejšie či už z pohľadu financovania, životnosti, lokality, opätovného predaja, zhodnocovania a pod. A čo novostavba, oplatí sa kúpiť hotový byt alebo radšej holobyt? Čo je momentálne „najlepšou“ investíciou, vyšší štandard alebo len nižší štandard? Rozhodnutiu, či investovať do novostavby alebo kúpiť starý byt a zrekonštruovať ho, by malo predchádzať dôkladné zváženie charakteristík oboch porovnávaných typov bytov, ako aj možností, schopností a budúcich..

Netradičné formy bývania

Síce realitný trh na Slovensku a vôbec na celom svete neprežíva práve aktívne obdobia, stále je dobré pre rozšírenie obzorov ísť aj do tých realitných tém, ktoré síce nezapĺńajú prvé stránky periodík, ale slúžia skôr na odľahčenie a inšpiráciu. Skúste si preto predstaviť bývanie v netradičných priestoroch ako je hausbót, či bývalé továrne. Alebo vedeli by ste si predstaviť bývanie v podzemí a vôbec pri tom nemáme na mysli úkryt pred vojenským útokom, ale celkom útulné bývanie?Netradičné formy bývania sa čoraz viac dostávajú do popredia,..

Nóvum v písomnom hlasovaní vlastníkov bytov- zjednodušenie účasti na správe bytového domu

Správca nášho domu nelegálne prevádzkuje kotolňu, ktorá patrí vlastníkom bytov a nebytových priestorov. Nemôže preukázať splnenie podmienok na podnikanie v tepelnej energetike podľa ustanovenia § 5 ods. 7 písm. a) zákona č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike. V mesiaci marci bola zrealizovaná zástupkyňou vlastníkov bytov, ktorá háji skôr záujmy správcu a nie je ochotná akceptovať vlastníkov bytov, akási podpisová akcia, kedy táto pani „chodila po bytoch“ a dávala podpisovať súhlas, resp. nesúhlas s istými otázkami,..

Spoločná kúpa bytu

 Žijeme spolu ako druh a družka už niekoľko rokov a máme v úmysle kúpiť si spoločne byt. Ako naformulovať kúpnu zmluvu? Čo sa stane s bytom, keď uzavrieme manželstvo? Pavol K. a Mária M., BratislavaPokiaľ nie ste manželmi, môžete nadobudnúť byt len do podielového spoluvlastníctva. V takom prípade je potrebné uzatvoriť kúpnu zmluvu, ktorá musí obsahovať náležitosti uvedené v zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov s tým, že obaja budete uvedení na strane kupujúcich. V kúpnej zmluve by mali byť určené vaše spoluvlastnícke podiely na nadobúdanom..

Sporné nároky - náhrada nákladov vynaložených na cudziu nehnuteľnosť

Vážení čitatelia, mnohé z vašich písomných a elektronických otázok adresovaných do rubriky “Právnik radí” sa týkajú nárokov na náhradu nákladov vynaložených na nehnuteľnosť, ktorú mali vo svojej oprávnenej držbe nájomcovia, ktorí počas svojho užívania nehnuteľnosti túto zhodnotili stavebnými úpravami alebo inými úpravami interiérov. Pri ukončení nájomného vzťahu vznikajú problémy s tým, či ten, kto prenajatú nehnuteľnosť zhodnotil, má voči prenajímateľov nárok na náhradu vynaložených nákladov, od ktorého okamihu tento nárok vzniká..

Stavebné sporenie

Stavebné sporeniePrincíp a priebehVýhodyDôležité pojmyStavebné sporenie je dnes jedným z najefektívnejších nástrojov financovania bytovej výstavby nielen vo vyspelých západoeurópskych ekonomikách ale aj u nás. Prvým oficiálnym dňom, počas ktorého začala Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., vykonávať svoju činnosť, bol 16. november 1992. Prvá stavebná sporiteľňa a. s., bola prvou špecializovanou bankou tohto druhu v strednej a východnej Európe. Založili ju tri renomované európske bankové domy: Slovenská štátna sporiteľňa, š.p.ú. (v súčasnosti Slovenská..

Vlastníte nehnuteľnosť? Nezabudnite na poistenie.

Ako sa stanovuje poistná suma?Kedy je poistenie povinné?Poistenie obytných budovPoistenie domácnostiRozhovor s riaditeľom úseku neživotného poistenia Ing. Martinom GergelymPrečo by si majitelia bytov a domov mali nechať poistiť svoj majetok?Aké druhy poistenia odporúčate klientom, čo sa týka nehnuteľností?Existujú nehnuteľnosti, ktoré jednoducho poistiť nemožno - nevzťahuje sa na nich žiaden druh poistenia?Aký je rozdiel medzi jednotlivými druhmi poistenia, čo sa týka nehnuteľností?Ako má postupovať klient, ktorý si chce nechať poistiť domácnosť alebo nehnuteľnosť?Každý..

Nehnutelnosti ...


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.