Byty na prenájom - ceny v Bratislave za rok 2005

V súčasnosti je veľa ľudí, ktorí sa rozhodli kúpiť si byt za účelom jeho prenájmu. Kto však chce prenajímať byt, kupovaný na úver, musí si veľmi dobre zrátať, nakoľko môže nájomné pokryť splátky úveru.

Treba si uvedomiť, že pravidelné mesačné splátky sa dajú investovať aj do iných produktov ako sú nehnuteľnosti, pričom napríklad pri finančných produktoch nedochádza k postupnému opotrebovávaniu, a tým k obmedzovaniu vplyvu inflácie na zvyšovanie ceny (výšky nájomného). Pri prenájme nehnuteľností treba rátať aj s určitou rezervou - keď sa povedzme mesiac či dva nepodarí nájsť nového nájomníka.


Graf č.1 - Analýzu cien prenajímaných bytov som robila na ponuke 14.013 bytov v období od januára 2005 do konca januára 2006. Dá sa povedať, že väčšina ponúkaných bytov na prenájom je v Starom Meste, naviac táto ponuka je v podstate cenovo vyrovnaná. Je vidieť, že majitelia bytov v centre veľmi často využívajú tento spôsob investície. Naproti tomu byty v Petržalke skôr slúžia na bývanie ako na podnikanie. V druhom a štvrtom okrese je stav vyrovnaný, v oboch okresoch sa vo veľkom stavia. Predposlednú priečku obsadil tretí okres, je to aj preto, že v lokalitách ako Koliba, Rača či Vajnory sú skôr rodinné domy ako byty.


Graf č.2 - Veľkosť metráže je tiež závislá od lokalít, vo všeobecnosti platí, že byty s najväčšími metrážami sú v Starom Meste, avšak veľmi rýchlo ich doháňajú novostavby, napríklad 6- izbová mezonetová novostavba na Vajnorskej ulici, so 4 terasami a 2 kúpeľňami s celkovou metrážou 200 m2. Ale takýchto výnimiek je veľmi málo.
 

Graf č.3 - Priemerná cena za m2 podľa izbovitosti v jednotlivých častiach mesta závisí hlavne od dostatku jednotlivých bytov na trhu v danej lokalite. Keď ceny prenájmu porovnávame podľa okresov, významne to skresľuje skutočnosť, lebo jednotlivé okresy sú rozľahlé a v rámci nich sú veľké cenové rozdiely medzi jednotlivými lokalitami, jednotlivými štvrťami mesta. Napríklad v treťom okrese prenájom bytu v Novom Meste stojí viac než v Rači. Rovnako je to však aj v druhom okrese - Nivy a Ružinov sú v cenovom rebríčku vysoko, ale Dolné hony a Pod.Biskupice naopak na chvoste - pritom patria spolu do druhého okresu. Najviac vyrovnané je preto Staré Mesto. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že garsónky sa hýbu v rozpätí 277 Sk/m2 v BA V po 454 Sk/m2 v BA I, 1- izbové byty majú interval 370 Sk/m2 - BA I vs. 243 Sk/m2 - BA V; 2- izbové byty sú v rozpätí 382 Sk/m2 - BA I vs. 253 Sk/m2 - BA IV; 3-, 3,5- a 4- izbové byty majú v BA I až zarážajúco rovnakú cenu cca 373 - 376 Sk/m2.
 

Graf č.4 - Ukážka toho, aký byt a za koľko si v priemere vieme prenajať. Tiež je ale potrebné mať na pamäti, že údaje sa nevzťahujú na rôzne novostavby a luxusne zariadené byty.


Graf č.5, Graf č.6 - Okrem iného som pri analýze vývoja cien prenájmov v Bratislave podľa jednotlivých lokalít jasne zistila súvislosť ceny s novostavbami: tam, kde sa práve dokončili nové výstavby, vyhnali cenu prenájmu hore. Tento stav však nikdy netrvá veľmi dlho, pretože tieto byty sa väčšinou veľmi rýchlo prenajmú. V Starom Meste sa byty nestavajú a ceny sa tu veľmi nemenia, naviac je tu veľmi veľká ponuka, ktorá nepustí cenu vyššie. Cenový rozdiel medzi jednotlivými lokalitami mesta je vidieť nielen pri predaji, ale aj pri prenájme. Na prvom mieste s najdrahším nájomným je samozrejme BA I, na druhom mieste sa v rebríčku stretávajú druhý a tretí bratislavský okres.


Graf č.7 - Vývoj cien v druhom okrese, tak ako som už spomínala vyššie, odzrkadľuje fakt, že Nivy a Ružinov sú v cenovom rebríčku vyššie, ako Pod.Biskupice a Vrakuňa. Napriek tomu, že Pod.Biskupice a Vrakuňa sú si cenovo veľmi blízke, väčšia ponuka bytov vo Vrakuňa na začiatku roku 2005 znížila cenu v danej oblasti, a naopak po ponuke novostavieb na Kazanskej v Pod.Biskupice ku koncu roka vytiahol cenu vyššie ako v ostatných lokalitách BA II. Avšak tiež sa tu prejavil jav, že sa tieto ponuky novostavieb veľmi rýchlo prenajmú a ponuka zase spadne na pôvodnú úroveň. Ceny na Nivách sú najstabilnejšie, hýbu sa v rozpätí od 280 do 320 Sk/m2. Oproti tomu Ružinov je viac ovplyvňovaný kolaudáciami novostavieb.
 

Graf č. 8 - Nájom na Kramároch sa vyhupol na prelome roka na základe ponuky novostavby na Klenovej, inak Kramáre mali najstabilnejší vývoj z tretieho bratislavského okresu. V ponuke Nového Mesta sa na jeseň objavilo množstvo luxusne zariadených a rekonštruovaných ponúk, ktoré sa však veľmi rýchlo prenajali. Vývoj cien na Kolibe je veľmi diskutabilný. Je to hlavne veľkým nedostatkom bytov v tejto lokalite. Veľkú časť tu predstavujú prenájmy častí rodinných domov, ktoré skresľujú cenu, avšak nedajú sa zo súboru vylúčiť, pretože fungujú ako samostatné poschodia jednotlivých rodinných domov. Keď sa takýchto častí rodinných domov nahromadí, tak ako to bolo pred Vianocami, veľmi to zahýbe s cenou.
 

Graf č. 9 - Na čele sa drží Karlova Ves, v tesnom závese s Dlhé diely a kuchyňa ku koncu roka prekvapivo s Devínskou Novou Vsou. Byty v Dúbravka sú na nižšej úrovni, spolu s Lamačom a Záhorskou Bystricou. Tu je vidieť nárast cien len v prípade odovzdávania novostavieb na Studenohorskej a neskôr na Heyrovského ulici v Lamači.

Späť

Čo treba urobiť pred nasťahovaním do novopostaveného rodinného domu

Sťahovanie do novopostaveného rodinného domu so sebou prináša radosti a očakávania. Každý majiteľ nového domu sa teší, že si splní svoje želania a predstavy o dokonalom bývaní. No na druhej strane prináša sťahovanie aj niekoľko povinností a starostí so zariaďovaním a presunom starej domácnosti do novej. Keď si odmyslíme náročné sťahovanie, ktoré pozostáva s prenášania plných škatúľ niekedy aj nepotrebných vecí, s ktorými sa nevieme rozlúčiť, zostane nám ešte niekoľko základných povinností, bez ktorých by sme si komfort nového domova užívali..

Klamlivá reklama o novostavbách? Klamlivá reklama o novostavbách?

Nie je to tak dávno čo médiami prešla správa, ako niektoré reklamy zavádzajú pri prezentácii bytových novostavieb v Bratislave. Bilbordy s vizualizáciami novostavieb ich prezentujú ako to najkrajšie miesto na zemi, kde by potencionálny zákazník mal určite investovať svoje peniaze, pričom reálny stav novostavby je celkom iný. Nuž bežný človek by si povedal, že na verejnosť znova len prenikli fakty, ako zákazník ťahá znova za kratší koniec a ako ho chce predajca len oblafnúť. Ide však pri prezentácii vizualizácií o skutočné zavádzanie?Čo novostavba, to najkrajšie..

Rekonštrukcia kúpeľne

Kúpeľňa je priestor, v ktorom netrávime počas dňa veľa času. Síce sa tam stretávame každé ráno a večer so svojou tvárou v zrkadle pri umývaní zubov, ale inak tejto miestnosti nevenujeme prílišnú pozornosť. Priestor pre našu fantáziu dávame skôr pri zariaďovaní obývačky, spálne či detskej izby. To isté často platí aj pri rekonštrukcii bytu či rodinného domu. Nuž, je to akási popoluška medzi miestnosťami, pričom jej postavenie by malo byť oveľa vyššie, ako by sa zdalo na prvý pohľad.Asi tým najväčším dôvodom prečo sa ľudia boja rekonštrukcie..

Nárok na majetok pri dedení

 Moji rodičia sa rozviedli pred šiestimi rokmi. Otec je vlastníkom 4- izbového bytu v Piešťanoch a rodinného domu vo Veľkých Levároch. Pri našom poslednom rozhovore mi naznačil, že napísal závet, ktorým odkázal celý majetok svojej družke, s ktorou už asi dva roky žije v spomínanom byte v Piešťanoch. Mám nejaký nárok na otcov majetok aj v prípade, že ho chce celý odkázať svojej priateľke? Anna M., Veľké Leváre Vážená čitateľka, podľa ustanovení Občianskeho zákonníka máte ako potomok Vášho otca zaručený nárok na zákonný dedičský podiel,..

Predaj domu v exekúcii - nadobudnutie spoluvlastníckeho podielu

 Pred tromi rokmi som začal podnikať ako živnostník, no nedarilo sa mi. Z mojej činnosti mi zostali len dlhy, a čo čert nechcel, došla mi exekúcia. Keďže som nemal iný majetok, exekútor založil náš rodinný dom. Dom vlastnia dovedna štyri osoby, ja v jednej štvrtine. V rámci domu ešte má prenajaté priestory jedna firma, s ktorou máme nájomnú zmluvu. Obávam sa, že prídeme o dom ako aj o príjem za prenájom. Dá sa predísť predaju domu, môže nás žalovať firma, ktorej prenajímame priestor?Cyprián H., HlohovecPredpoklady na predaj nehnuteľnostiV prvom rade by..

Kúpa nehnuteľnosti v zahraničí Kúpa nehnuteľnosti v zahraničí

Pri kúpe nehnuteľnosti v zahraničí, najmä v krajinách ako Španielsko a Taliansko, je mimoriadne dôležité dôkladne preveriť všetky právne, technické a finančné aspekty, keďže pravidlá a postupy sa môžu líšiť od tých na Slovensku. V tomto článku nájdete praktické rady a kroky, ako preveriť nehnuteľnosť v Španielsku a Taliansku, a na čo si dať pozor, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam.1. Právny stav nehnuteľnostia) Právne dokumenty (Kataster nehnuteľností)V Španielsku a Taliansku fungujú podobné systémy katastra nehnuteľností ako na..

Novinky v stavebnom sporení

Správa bytových domovCieľ projektu a konferencieNovela zákona o stavebnom sporeníOkruh poberateľov štátnej prémieAsi nikoho v súčastnej dobe neprekvapí, že medzi základné túžby človeka patrí splnenie si sna o vlastnom bývaní či zmodernizovaní toho, čomu hovoríme vlastný domov. Cesta k peknému a hlavne útulnému bývaniu vedie viacerými cestami. Medzi tie najviac využívané cesty ako sa k tomuto cieľu priblížiť patrí na Slovensku stavebné sporenie. Aby tento nástroj na splenie si sna o peknom bývaní mohol lepšie reagovať na potreby ľudí, dochádza na tomto..

Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)

Záujem Slovákov zlepšovať svoje bývanie je akcelerovaný predovšetkým dostupnosťou úverov, aj rastúcou ponukou nových projektov. Nie každý si však hypotéku môže dovoliť alebo sa ľudia jednoducho boja zadĺžiť na dekády, resp. založiť nehnuteľnosť, v ktorej bývajú. Zlepšovanie kvality bývania je však jednou zo základných ľudských potrieb. Stále málo využívanou možnosťou sú systémové rekonštrukcie existujúceho domu či bytu. Štatistiky potvrdzujú, že byt alebo dom, ktorý má spĺňať potreby svojho užívateľa, by mal prejsť po 15 rokoch modernizačnou..

Prečo a ako si správne poistiť nehnuteľnosť

Stalo sa Vám už, že ste počuli o niekom kto prišiel o svoj dom alebo byt? Nečakané nehody ako prasknuté potrubie, požiar alebo spadnutý strom na strechu sa môžu pripliesť do života každému. Každý z Nás si svoju nehnuteľnosť necháva poistiť z rôznych dôvodov. Najčastejšími pocitmi, ktoré nami hýbu sú strach, chtíč po pocite istoty a bezpečia, alebo pre niektorých dokonca prestíž. Sú ale tieto pocity hodné toho, aby sme pravidelne platili sumu, za ktorú snáď nikdy nebudeme musieť vyžadovať protislužbu? ÁNO. Každému..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.