Byty na prenájom - ceny v Bratislave za rok 2005

V súčasnosti je veľa ľudí, ktorí sa rozhodli kúpiť si byt za účelom jeho prenájmu. Kto však chce prenajímať byt, kupovaný na úver, musí si veľmi dobre zrátať, nakoľko môže nájomné pokryť splátky úveru.

Treba si uvedomiť, že pravidelné mesačné splátky sa dajú investovať aj do iných produktov ako sú nehnuteľnosti, pričom napríklad pri finančných produktoch nedochádza k postupnému opotrebovávaniu, a tým k obmedzovaniu vplyvu inflácie na zvyšovanie ceny (výšky nájomného). Pri prenájme nehnuteľností treba rátať aj s určitou rezervou - keď sa povedzme mesiac či dva nepodarí nájsť nového nájomníka.


Graf č.1 - Analýzu cien prenajímaných bytov som robila na ponuke 14.013 bytov v období od januára 2005 do konca januára 2006. Dá sa povedať, že väčšina ponúkaných bytov na prenájom je v Starom Meste, naviac táto ponuka je v podstate cenovo vyrovnaná. Je vidieť, že majitelia bytov v centre veľmi často využívajú tento spôsob investície. Naproti tomu byty v Petržalke skôr slúžia na bývanie ako na podnikanie. V druhom a štvrtom okrese je stav vyrovnaný, v oboch okresoch sa vo veľkom stavia. Predposlednú priečku obsadil tretí okres, je to aj preto, že v lokalitách ako Koliba, Rača či Vajnory sú skôr rodinné domy ako byty.


Graf č.2 - Veľkosť metráže je tiež závislá od lokalít, vo všeobecnosti platí, že byty s najväčšími metrážami sú v Starom Meste, avšak veľmi rýchlo ich doháňajú novostavby, napríklad 6- izbová mezonetová novostavba na Vajnorskej ulici, so 4 terasami a 2 kúpeľňami s celkovou metrážou 200 m2. Ale takýchto výnimiek je veľmi málo.
 

Graf č.3 - Priemerná cena za m2 podľa izbovitosti v jednotlivých častiach mesta závisí hlavne od dostatku jednotlivých bytov na trhu v danej lokalite. Keď ceny prenájmu porovnávame podľa okresov, významne to skresľuje skutočnosť, lebo jednotlivé okresy sú rozľahlé a v rámci nich sú veľké cenové rozdiely medzi jednotlivými lokalitami, jednotlivými štvrťami mesta. Napríklad v treťom okrese prenájom bytu v Novom Meste stojí viac než v Rači. Rovnako je to však aj v druhom okrese - Nivy a Ružinov sú v cenovom rebríčku vysoko, ale Dolné hony a Pod.Biskupice naopak na chvoste - pritom patria spolu do druhého okresu. Najviac vyrovnané je preto Staré Mesto. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že garsónky sa hýbu v rozpätí 277 Sk/m2 v BA V po 454 Sk/m2 v BA I, 1- izbové byty majú interval 370 Sk/m2 - BA I vs. 243 Sk/m2 - BA V; 2- izbové byty sú v rozpätí 382 Sk/m2 - BA I vs. 253 Sk/m2 - BA IV; 3-, 3,5- a 4- izbové byty majú v BA I až zarážajúco rovnakú cenu cca 373 - 376 Sk/m2.
 

Graf č.4 - Ukážka toho, aký byt a za koľko si v priemere vieme prenajať. Tiež je ale potrebné mať na pamäti, že údaje sa nevzťahujú na rôzne novostavby a luxusne zariadené byty.


Graf č.5, Graf č.6 - Okrem iného som pri analýze vývoja cien prenájmov v Bratislave podľa jednotlivých lokalít jasne zistila súvislosť ceny s novostavbami: tam, kde sa práve dokončili nové výstavby, vyhnali cenu prenájmu hore. Tento stav však nikdy netrvá veľmi dlho, pretože tieto byty sa väčšinou veľmi rýchlo prenajmú. V Starom Meste sa byty nestavajú a ceny sa tu veľmi nemenia, naviac je tu veľmi veľká ponuka, ktorá nepustí cenu vyššie. Cenový rozdiel medzi jednotlivými lokalitami mesta je vidieť nielen pri predaji, ale aj pri prenájme. Na prvom mieste s najdrahším nájomným je samozrejme BA I, na druhom mieste sa v rebríčku stretávajú druhý a tretí bratislavský okres.


Graf č.7 - Vývoj cien v druhom okrese, tak ako som už spomínala vyššie, odzrkadľuje fakt, že Nivy a Ružinov sú v cenovom rebríčku vyššie, ako Pod.Biskupice a Vrakuňa. Napriek tomu, že Pod.Biskupice a Vrakuňa sú si cenovo veľmi blízke, väčšia ponuka bytov vo Vrakuňa na začiatku roku 2005 znížila cenu v danej oblasti, a naopak po ponuke novostavieb na Kazanskej v Pod.Biskupice ku koncu roka vytiahol cenu vyššie ako v ostatných lokalitách BA II. Avšak tiež sa tu prejavil jav, že sa tieto ponuky novostavieb veľmi rýchlo prenajmú a ponuka zase spadne na pôvodnú úroveň. Ceny na Nivách sú najstabilnejšie, hýbu sa v rozpätí od 280 do 320 Sk/m2. Oproti tomu Ružinov je viac ovplyvňovaný kolaudáciami novostavieb.
 

Graf č. 8 - Nájom na Kramároch sa vyhupol na prelome roka na základe ponuky novostavby na Klenovej, inak Kramáre mali najstabilnejší vývoj z tretieho bratislavského okresu. V ponuke Nového Mesta sa na jeseň objavilo množstvo luxusne zariadených a rekonštruovaných ponúk, ktoré sa však veľmi rýchlo prenajali. Vývoj cien na Kolibe je veľmi diskutabilný. Je to hlavne veľkým nedostatkom bytov v tejto lokalite. Veľkú časť tu predstavujú prenájmy častí rodinných domov, ktoré skresľujú cenu, avšak nedajú sa zo súboru vylúčiť, pretože fungujú ako samostatné poschodia jednotlivých rodinných domov. Keď sa takýchto častí rodinných domov nahromadí, tak ako to bolo pred Vianocami, veľmi to zahýbe s cenou.
 

Graf č. 9 - Na čele sa drží Karlova Ves, v tesnom závese s Dlhé diely a kuchyňa ku koncu roka prekvapivo s Devínskou Novou Vsou. Byty v Dúbravka sú na nižšej úrovni, spolu s Lamačom a Záhorskou Bystricou. Tu je vidieť nárast cien len v prípade odovzdávania novostavieb na Studenohorskej a neskôr na Heyrovského ulici v Lamači.

Späť

Vyplatia sa tepelné čerpadlá dlhodobo? Vyplatia sa tepelné čerpadlá dlhodobo?

Aktuálny vývoj na komoditných burzách, kedy postupne klesajú ceny zemného plynu i silovej elektriny by pomaly mohol dávať zabudnúť na hrôzy leta 2022, keď ceny energetických komodít stúpali do predtým nepredstaviteľných výšin. Oplatí sa teda skúšať situáciu ďalej „vysedieť“ a v budúcnosti sa opäť spoliehať na konvenčné energetické komodity v podobe zemného plynu, elektriny, uhlia, dreva a pod.? Odpoveď je jednoduchá… Tepelné čerpadlá boli zdrojom najlacnejšieho tepla a teplej vody aj v čase nízkych cien tradičných energetických komodít...

Úloha bleskozvodov na budovách

Po mesiacoch plných chladu, nám počasie namiesto snehu a mrazu prináša pre naše nehnuteľnosti ďalšie nástrahy v podobe prvých jarných dažďov a búrok. Na ochranu pred búrkou si spomenieme zväčša až vtedy, keď v našej blízkosti udrie blesk a jeho sila zatrasie doslova celou zemou. Tou najväčšou ochranou pred nimi sú bleskozvody. Sú však ako ochrana našich príbytkov pre možnou katastrofou dostačujúce? Čo je to vlastne blesk Blesky sú prirodzenou súčasťou búrok. Ich vznik podmieňuje vyrovnávanie atmosférického tlaku prehriateho vzduchu v nižších teplotách..

Výber pozemku – list vlastníctva

Dostupnosť pozemkovAko hľadať ten pravý pozemok?Čo všetko treba nechať na odborníkov?List vlastníctvaČo musí správa katastra dodržiavať pri vydaní listu vlastníctvaČo všetko obsahuje list vlastníctvaČo všetko ešte nájdete v liste vlastníctvaČo nie je v liste vlastníctva a malo by sa tam nachádzať? V tomto čísle sa budeme opäť venovať pozemkom a ich špecifikám, sústredíme sa však na niektoré jednotlivosti, ktorým sme sa v minulých číslach nevenovali, alebo venovali iba povrchne. Zhromaždili sme pre vás najmä poznatky o liste vlastníctva. ..

Svojpomoc namiesto štátnej moci

Pred rokom som privolila môjmu známemu, aby sa ku mne nasťahoval. Dohodli sme sa, že budeme spolu bývať, pričom obaja sme mali prispievať na „spoločnú domácnosť“. Súhlasila som, nakoľko išlo o rodinného priateľa, ktorému boli moji rodičia z minulosti zaviazaní. Po čase nastali však rozpory, prišiel o zamestnanie, začal byť agresívny - slovné útoky, negativizmus. Na domácnosť prestal prispievať, prácu si nehľadal, čo bolo pre mňa už neudržateľné. Som zúfalá, lebo vo svojom vlastnom byte nemám pokoj, dotyčný sa mi smeje do očí a vyhráža sa mi súdmi,..

Nová slovenská právna úprava timesharingu - úprava dočasného užívania nehnuteľností v dovolenkových destináciách

Na 18. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky bol, okrem iných, bodom rokovania návrh zákona o ochrane spotrebiteľa pri poskytovaní niektorých služieb cestovného ruchu. Prezident SR JUDr. Ivan Gašparovič návrh zákona vrátil s pripomienkami na opätovné prerokovanie, po ich zapracovaní bol predmetný návrh zákona  Národnou radou SR schválený a dňa 17. mája 2011 publikovaný v Zbierke zákonov ako zákon č. 161/2011 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri poskytovaní niektorých služieb cestovného ruchu. Predmetný zákon týkajúci sa, ako už..

Publikácia Nehnuteľnosti

kompletný sprievodca svetom nehnuteľností - na predaj za 27€ s poštovným. Účelom tejto publikácie je poskytnúť čitateľovi kompletný zdroj informácii potrebných pre rozhodovanie pri výbere, kúpe, predaji prenájme nehnuteľnosti, v takom rozsahu, aby bol odborne spôsobilým partnerom a účastníkom transakcie s nehnuteľnosťami. Doporučené využitie je pre všetkých účastníkov trhu s nehnuteľnosťami aj predávajúcich, pri nesprostredkovanom, alebo sprostredkovanom obchodovaní s nehnuteľnosťami, pre záujemcov o výkon realitnej činnosti, pre študentov..

Stavebné sporenie a Euro

V prípade zavedenia Eura na Slovensku sa už toho popísalo veľa. Poslednou témou týchto dní, je napríklad duálne zobrazovanie cien v obchodoch. My vám však ponúkame informácie, ktoré sú pri zavedení tejto meny taktiež dôležité. Veľa spoluobčanov si na svoje bývanie sporí prostredníctvom stavebného sporenia. Ako to bude v prípade zavedenia Eura a jeho vplyvu na stavebné sporenie, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch ktoré vám pomôžu sa lepšie zorientovať v tejto problematike.Kto a ako si sporíPribližne tretina občanov Slovenskej republiky má uzatvorenú zmluvu..

Real estate quoats - Slovak Nehnutelnosti

Financovanie prác na bytovke domu

Keď sa obnova financuje prostredníctvom bankyNajlacnejšie požičiava štátMožnosti financovania obnovy bytových domovŠtátny fond rozvoja bývaniaŠtátna dotáciaAko dostať dotáciu ministerstvaStavebné sporiteľneKomerčné bankyPodmienky, za akých banky požičiavajú na obnovu bytovČo je pri poskytovaní úveru bankou dôležitéÚvery na obnovu bytového domu poskytujú komerčné banky aj stavebné sporiteľne, najvýhodnejšie však na tento účel požičiava štát.Keď sa obnova financuje prostredníctvom banky Na obnovu bytového domu si možno požičať aj od..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.