Realitná kancelária alebo radšej na vlastnú päsť?


S podpisom kúpnej zmluvy sa neponáhľajte, nechajte si dostatok času na rozmyslenie
V čom vám pomôže realitná kancelária
Pozor na zmluvu
Na čo si dať pozor pri výbere realitnej kancelárie
Prečo sa oplatí využiť služby realitných kancelárií


S podpisom kúpnej zmluvy sa neponáhľajte, nechajte si dostatok času na rozmyslenie




Orientovať sa na trhu s nehnuteľnosťami nie je jednoduché. Podvody pri predaji bytov sa v posledných rokoch na Slovensku čoraz viac rozmáhajú. V policajných štatistikách figuruje stále viac prípadov, keď ľudia bez skúseností v oblasti realít, kupovali alebo predávali byt na vlastnú päsť a naleteli podvodníkom. Mnohí z nich prišli takýmto spôsobom nielen o peniaze, ale aj o byt. Najzákladnejšia situácia pri týchto nie najpríjemnejších záležitostiach nastáva vtedy, keď sa zistí, že predávajúci nie je majiteľom bytu.

Ako by však mal postupovať človek, ktorý s obchodmi podobného typu nemajú žiadne skúsenosti? “Pri kúpe alebo predaji bytu by som radila v každom prípade využiť minimálne služby v právnej oblasti," odporúča právnička Lívia Šutková. V podstate máte dve možnosti: využiť služby právnika alebo služby niektorej realitnej kancelárie. Riziko, že naletíte sa takto niekoľkonásobne zmenšuje.

V čom vám pomôže realitná kancelária




Možno stojíte pred kúpou alebo predajom bytu a zvažujete, či predsa len nevyužijete služby niektorej realitnej kancelárie. Zároveň si však myslíte, že tak zbytočne vynaložíte peniaze, ktoré by ste mohli využiť inde a transakciu zvládnete aj sami, “Realitná kancelária vám môže skutočne pomôcť, najmä vtedy ak nevyznáte sa v právnych veciach. Vtedy môže byť naozaj výhodné zveriť všetky náležitosti okolo predaja alebo kúpy nehnuteľnosti do rúk realitnej kancelárie. Zamerajte sa však na realitku, ktorá ponúka aj právne služby," radí právnička.

Pozor si však treba dať aj pri výbere realitnej kancelárie. Hľadajte realitnú kanceláriu, ktorej meno a povesť sa nespájajú so žiadnymi škandálmi. Nezabudnite si zistiť, či je kancelária poistená. “V zahraničí je bežným zvykom, overiť si, či je realitná kancelária poistená, u nás sa zatiaľ až tak na túto vec nedbá," vysvetľuje Šutková.

Ani v prípade, ak ste si objednali služby niektorej realitnej kancelárie sa však nevyhnete istému riziku, “Aj medzi realitnými maklérmi sa totiž môže nájsť neseriózny človek, ktorého cieľom je získať napríklad čo najvyššiu províziu, čím sa obohatí a vy zbytočne prichádzate o peniaze,“ pripomína Šutková. Medzi metódy niektorých menej serióznych kancelárií patrí aj to, že realitná kancelária uverejní inzerát o predaji vášho bytu bez toho, že by ste s kanceláriou uzavreli sprostredkovateľskú zmluvu.

Pozor na zmluvu




Ak ste sa rozhodli zveriť predaj alebo kúpu vášho bytu do rúk realitnej kancelárie, ušetríte minimálne čas, ktorí by ste strávili zháňaním potrebných náležitostí. “Aj v prípade, ak sa rozhodnete predaj alebo kúpu nehnuteľnosti realizovať cez realitnú kanceláriu je nanajvýš vhodné dávať si pozor na to, čo podpisujete,“ hovorí právnička.

“Aj keď realitná kancelária zamestnáva alebo spolupracuje s právnikom a zadá vypracovanie kúpnej zmluvy im, nie je na škodu nechať si odobriť znenie zmluvy nezávislým právnikom. Ak natrafíte na body v zmluve, s ktorými nesúhlasíte až v čase, keď je už listina podpísaná, ich náprava sa bude zjednávať oveľa ťažšie ako v prípade, keď sporné body vyriešite vopred," upozorňuje Šutková. Na papieri môže byť napísané totiž niečo iné ako ste sa dohodli s predávajúcim alebo realitným maklérom.

Dôkladne si prečítajte aj sprostredkovateľskú zmluvu, ktorú uzatvára kupujúci alebo predávajúci s realitnou kanceláriou. V sprostredkovateľskej zmluve si overte či realitná kancelária nenavyšuje cenu bytu bez súhlasu predávajúceho. Práve navyšovanie ceny spôsobuje, že ľudia sa zatiaľ nie veľmi hrnú do spolupráce s realitnými kanceláriami. Niektoré realitné kancelárie, ktorým zrejme nezáleží na ich povesti a dobrom mene navyše skupujú byty ponúkané za výhodné sumy a následne sa objavujú v ich ponuke s už nadhodnotenou cenou.

Podobných chýb sa môžete vyvarovať aj v prípade ak kupujete byt na vlastnú päsť, niektoré realitné kancelárie ponúkajú, že vám kúpnu zmluvu pripravia bez toho, že by ste byt kúpili cez ich realitnú kanceláriu. Realitnej kancelárii platíte len za využitie právnych služieb.

Pozor si dajte aj na veci spojené s výškou provízie. Ich výšku neupravuje žiaden zákon, Národná asociácia realitných kancelárií jej výšku iba odporúča. Províziu si tak stanovuje realitná kancelária sama. Pri podpise sprostredkovateľskej zmluvy si nezabudnite overiť, či platíte províziu len v prípade keď byt prostredníctvom realitnej kancelárie naozaj predáte alebo aj vtedy, ak vám kancelária zoženie kupca a k predaju však nepríde.

Na čo si dať pozor pri výbere realitnej kancelárie




Služby
 
Informujte sa na aké služby sa realitná kancelária zameriava. Nie každá realitka obchoduje so všetkými typmi nehnuteľností. Niektoré sa zameriavajú viac na predaj starších bytov, iné vo väčšej miere ponúkajú byty v novostavbách. Ďalšie sa orientujú skôr na pozemky alebo rodinné domy.

Zistite si, či realitná kancelária ponúka aj právne služby. Poradenstvo v otázkach financovania kúpy bytu alebo domu alebo či dokáže za klienta vybaviť všetky dokumenty potrebné pri obchodovaní s nehnuteľnosťami. Niektoré neposkytujú všetky uvedené služby a napríklad na vypracovanie kúpnej zmluvy si musíte nájsť svojho právnika.


Skúsenosti

Dôležitý je aj to, ako dlho pôsobí realitka na trhu. Od realitnej kancelárie, ktorá už má za sebou niekoľkoročné skúsenosti s obchodovaním s nehnuteľnosťami, možno očakávať, že sa na trhu realít orientuje istejšie. Určite je potrebné dať do istej miery aj na odporúčania ľudí, ktorí už s vami vybranou kanceláriou prišli do kontaktu.

S realitnou kanceláriou nekomunikujte len cez telefón. Veľa o spôsobe ich práce napovie aj vaša osobná návšteva vo firme.

Určitú záruku serióznosti dáva realitnej kancelárii aj členstvo v Národnej asociácii realitných kancelárií. Zoznam realitiek, ktoré sú členmi asociácie nájdete na internetovej stránke www.narks.sk

Informácie o realitnej kancelárii nájdete aj v obchodnom registri, ktorý je zverejnený na internete. Dozviete sa ako dlho firma funguje a kto sú jej konatelia.


Výška provízie

Nezabudnite sa informovať na výšku provízie, ktorú si realitná kancelária účtuje za sprostredkovaný obchod. Výška provízie sa zvyčajne platí od 3 do 5 percent z predajnej ceny nehnuteľnosti.

Provízia môže byť vyššia vtedy, ak realitka pre vás zrealizuje nejaký obzvlášť náročný obchod. Provízia by však nikdy nemala prekročiť hranicu 10 percent z kúpnej ceny. Provízia sa znižuje v prípade, ak sa predáva nehnuteľnosť nižšej hodnoty.

Provízia vopred sa platí zvyčajne pri kúpe staršieho bytu, pri kúpe bytu v novostavbe býva provízia zahrnutá v cene nehnuteľnosti. Akú časť provízie zaplatíte vopred (ešte pred podpisom kúpnej zmluvy) sa dohodnite s realitkou vopred.

Províziu by mal platiť ten, kto si služby realitky objednal. Častejšie ju platia predávajúci. Seriózna realitná kancelária by mala pri pri neuzavretom obchode odpočítať nevyhnutné náklady adekvátnu časť provízie klientovi vrátiť.

Prečo sa oplatí využiť služby realitných kancelárií




Keď byt predávate

1) Realitná kancelária zaradí byt bezplatne do svojej ponuky nehnuteľností. Ľudia hľadajúci vhodný byt na kúpu častejšie využívajú ponuky realitiek ako ponuky súkromných inzerátov či už v tlači alebo na webe.

2) Realitná kancelária podľa potreby zaistí všetky právne a technické náležitosti. Pri predaji napríklad zaistí vypracovanie kúpnej zmluvy.

3) Predaj nehnuteľnosti realizovaný cez realitku predstavuje menšie riziko, že obchod neprebehne podľa platných právnych predpisov a vy o svoje peniaze prídete. Realitka zaistí zloženie a uhradenie kúpnej ceny.

 
Keď byt kupujete

1) Ak hľadáte vhodný byt prostredníctvom realitnej kancelárie, táto z vás sleduje aktuálnu ponuku a predkladá vám vhodné byty alebo domy na obhliadku.

2) V prípade ak pri kúpe napríklad cez hypotekárny úver potrebujete znalecký posudok, realitná kancelária ho nechá na vašu požiadavku vypracovať u registrovaného znalca nehnuteľností.

3) Realitka takisto za klienta na požiadanie vybaví aktuálny výpis z katastra nehnuteľností. Bežným pravidlom je, že realitní makléri zároveň preveria, či na dom alebo byt nie je uvalené vecné bremeno alebo nie je predmetom záložného práva.

4) Takisto ako v prípade predaja bytu aj pri jeho kúpe kancelária zaistí právne služby ako aj uhradenie a zloženie sumy za predaj.

Záujemcovi o kúpu bytu by realitná kancelária mala vedieť poradiť aj v súvislosti s financovaním kúpy.



Späť

Úskalia pri predaji rodinného domu

Faktory ovplyvňujúce cenu nehnuteľnostiOblasť, prostredieDopravná dostupnosť a inžinierske sieteAko môžu inžinierske siete ovplyvniť cenu?Prístup na pozemokStav vašej stavbyZapojiť do predaja realitnú kanceláriu? Ako postupovať?Na čo si treba dať najviac pozor? Ceny nehnuteľností u nás stagnujú. Podobne ako všade inde. Nie je to nič zarážajúce, aj keď sa po všetkých integračných procesoch, ktorými naša krajina za posledné roky prešla, predpokladal úplne opačný proces. Takže ako dom čo najvýhodnejšie predať? Kde sú výhody realitnej kancelárie? A ako..

Zanedbať otázku bezpečnosti sa neoplatí

Dom alebo byt predstavuje pre väčšinu bežných ľudí investíciu buď celoživotných úspor, alebo ich veľkej väčšiny. Bezpečnosť je teda z tohto pohľadu otázkou, zanedbanie ktorej by nebolo ani rozumné, ani pochopiteľné; intenzívne sa jej venujeme nielen pri stavbe a zariaďovaní svojej nehnuteľnosti, ale i pri každom odchode na dovolenku či na dlhšiu návštevu. Nájsť svoje obydlie „vybielené“ nepredstavuje vôbec príjemný návrat a zvlášť pre túto situáciu platí, že je omnoho lepšie zmieriť sa zo začiatku s vyššou investíciou, ktorú kvalitné zabezpečenie..

Rozmiestnenie a nastavenie internetu v domácnosti + výber routera

Akonáhle máte vybratý ten správny internet(viac informácii ako si vybrať tú najlepšiu možnosť nájdete v minulom článku), môžete si začať vyberať internetové vybavenie pre váš domov. Nie vždy je totiž tá najlacnejšia alebo najpredávanejšia voľba tou najlepšou. Rozdiel medzi Ethernetom a Wi-Fi Rozdiel medzi týmito dvoma je veľmi jednoduchý, a v dnešnej dobe často zanedbávaný. Pracujete pri stolovom počítači, či notebooku? Využívate ten istý notebook doma aj v práci? Alebo si prácu na počítači nechávate len v zamestnaní a doma..

Rodinný spor o dedičstvo - kto dedí a kto nie

Rád by som sa spýtal na možnosť riešenia ohľadne spôsobu vysporiadania nehnuteľného majetku po mojom staršom bratovi, ktorý pred nedávnom zomrel. Jedná sa o rodinný dom s pozemkom. Malý podiel pozemku nadobudol môj starší brat dedením od našej tety ešte predtým, ako sa oženil. Manželstvo bolo bezdetné a v úradných listinách je brat vedený ako jediný majiteľ. Vysporiadanie medzi mnou a mojou sestrou je možné len predajom nehnuteľnosti, na čom sme sa aj dohodli. V prípade, ak by túto nehnuteľnosť dedila aj vdovy po bratovi, predaj nehnuteľnosti by sa skomplikoval..

Predbežné opatrenie a jeho vplyv na nájomné vzťahy

„Podmienky preto, aby boli predbežným opatrením upravené pomery tak, že sa účastníkovi zakáže disponovať s nehnuteľnosťou, môžu byť splnené i vtedy, ak je nehnuteľnosť zaťažená záložným právom zriadeným v prospech tretej osoby. Keďže predbežné opatrenie nemá spätné účinky, nemá vplyv na existenciu nájomných vzťahov, ktoré vznikli pred vydaním predbežného opatrenia a nemôže zasiahnuť ani do práv tretích osôb. ”(Uznesenie Najvyššieho súdu SR z 27. 04. 2002, sp. zn. 4 Obo 21/2001)Krajský súd vydal dňa 19.12.2000 uznesenie, ktorým zakázal..

Ďalšia činnosť spoločenstva, jeho orgány a zánik

FINANČNÉ HOSPODÁRENIE SPOLOČENSTVAUZATVÁRANIE ZMLÚV A OBMEDZENIE PODNIKANIAORGÁNY SPOLOČENSTVAZRUŠENIE A ZÁNIK SPOLOČENSTVA V minulom čísle sme sa pozastavili pri spoločenstve vlastníkov bytov, ktoré je jedným z dvoch druhov spravovania bytových domov. Nakoľko činnosť spoločenstva je dosť obsiahla, v dnešnom článku budeme pokračovať v bližšej špecifikácii činností, ktoré prislúchajú spoločenstvu ako právnickej osobe. FINANČNÉ HOSPODÁRENIE SPOLOČENSTVASpoločenstvo je oprávnené samozrejme vykonávať tie činnosti, ktoré sú vymedzené v zákone č...

Vlastníte nehnuteľnosť? Nezabudnite na poistenie.

Ako sa stanovuje poistná suma?Kedy je poistenie povinné?Poistenie obytných budovPoistenie domácnostiRozhovor s riaditeľom úseku neživotného poistenia Ing. Martinom GergelymPrečo by si majitelia bytov a domov mali nechať poistiť svoj majetok?Aké druhy poistenia odporúčate klientom, čo sa týka nehnuteľností?Existujú nehnuteľnosti, ktoré jednoducho poistiť nemožno - nevzťahuje sa na nich žiaden druh poistenia?Aký je rozdiel medzi jednotlivými druhmi poistenia, čo sa týka nehnuteľností?Ako má postupovať klient, ktorý si chce nechať poistiť domácnosť alebo nehnuteľnosť?Každý..

Poistenie domácnosti a zodpovednost Poistenie domácnosti a zodpovednost

Pýtali ste sa niekedy sami seba, prečo by ste si mali vybavovať niečo ako poistenie domácnosti, alebo poistenie zodpovednosti keď už aj tak platíte za poistenie nehnuteľnosti a nechcete utrácať ďalších pár eur za mesiac, ktoré by ste si mohli ušetriť na krásny nový gauč, alebo na nový koberec ktorý ste videli v obchode? Treba si ozrejmiť predovšetkým, čo všetko zahŕňa poistenie nehnuteľnosti. Predstavte si, že Váš domov by niekto vzal, otočil ho strechou dolu, a začal by s ním triasť. Vaše veci, nábytok, oblečenie, knihy.... začali..

Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)

Záujem Slovákov zlepšovať svoje bývanie je akcelerovaný predovšetkým dostupnosťou úverov, aj rastúcou ponukou nových projektov. Nie každý si však hypotéku môže dovoliť alebo sa ľudia jednoducho boja zadĺžiť na dekády, resp. založiť nehnuteľnosť, v ktorej bývajú. Zlepšovanie kvality bývania je však jednou zo základných ľudských potrieb. Stále málo využívanou možnosťou sú systémové rekonštrukcie existujúceho domu či bytu. Štatistiky potvrdzujú, že byt alebo dom, ktorý má spĺňať potreby svojho užívateľa, by mal prejsť po 15 rokoch modernizačnou..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.