Realitná kancelária alebo radšej na vlastnú päsť?


S podpisom kúpnej zmluvy sa neponáhľajte, nechajte si dostatok času na rozmyslenie
V čom vám pomôže realitná kancelária
Pozor na zmluvu
Na čo si dať pozor pri výbere realitnej kancelárie
Prečo sa oplatí využiť služby realitných kancelárií


S podpisom kúpnej zmluvy sa neponáhľajte, nechajte si dostatok času na rozmyslenie




Orientovať sa na trhu s nehnuteľnosťami nie je jednoduché. Podvody pri predaji bytov sa v posledných rokoch na Slovensku čoraz viac rozmáhajú. V policajných štatistikách figuruje stále viac prípadov, keď ľudia bez skúseností v oblasti realít, kupovali alebo predávali byt na vlastnú päsť a naleteli podvodníkom. Mnohí z nich prišli takýmto spôsobom nielen o peniaze, ale aj o byt. Najzákladnejšia situácia pri týchto nie najpríjemnejších záležitostiach nastáva vtedy, keď sa zistí, že predávajúci nie je majiteľom bytu.

Ako by však mal postupovať človek, ktorý s obchodmi podobného typu nemajú žiadne skúsenosti? “Pri kúpe alebo predaji bytu by som radila v každom prípade využiť minimálne služby v právnej oblasti," odporúča právnička Lívia Šutková. V podstate máte dve možnosti: využiť služby právnika alebo služby niektorej realitnej kancelárie. Riziko, že naletíte sa takto niekoľkonásobne zmenšuje.

V čom vám pomôže realitná kancelária




Možno stojíte pred kúpou alebo predajom bytu a zvažujete, či predsa len nevyužijete služby niektorej realitnej kancelárie. Zároveň si však myslíte, že tak zbytočne vynaložíte peniaze, ktoré by ste mohli využiť inde a transakciu zvládnete aj sami, “Realitná kancelária vám môže skutočne pomôcť, najmä vtedy ak nevyznáte sa v právnych veciach. Vtedy môže byť naozaj výhodné zveriť všetky náležitosti okolo predaja alebo kúpy nehnuteľnosti do rúk realitnej kancelárie. Zamerajte sa však na realitku, ktorá ponúka aj právne služby," radí právnička.

Pozor si však treba dať aj pri výbere realitnej kancelárie. Hľadajte realitnú kanceláriu, ktorej meno a povesť sa nespájajú so žiadnymi škandálmi. Nezabudnite si zistiť, či je kancelária poistená. “V zahraničí je bežným zvykom, overiť si, či je realitná kancelária poistená, u nás sa zatiaľ až tak na túto vec nedbá," vysvetľuje Šutková.

Ani v prípade, ak ste si objednali služby niektorej realitnej kancelárie sa však nevyhnete istému riziku, “Aj medzi realitnými maklérmi sa totiž môže nájsť neseriózny človek, ktorého cieľom je získať napríklad čo najvyššiu províziu, čím sa obohatí a vy zbytočne prichádzate o peniaze,“ pripomína Šutková. Medzi metódy niektorých menej serióznych kancelárií patrí aj to, že realitná kancelária uverejní inzerát o predaji vášho bytu bez toho, že by ste s kanceláriou uzavreli sprostredkovateľskú zmluvu.

Pozor na zmluvu




Ak ste sa rozhodli zveriť predaj alebo kúpu vášho bytu do rúk realitnej kancelárie, ušetríte minimálne čas, ktorí by ste strávili zháňaním potrebných náležitostí. “Aj v prípade, ak sa rozhodnete predaj alebo kúpu nehnuteľnosti realizovať cez realitnú kanceláriu je nanajvýš vhodné dávať si pozor na to, čo podpisujete,“ hovorí právnička.

“Aj keď realitná kancelária zamestnáva alebo spolupracuje s právnikom a zadá vypracovanie kúpnej zmluvy im, nie je na škodu nechať si odobriť znenie zmluvy nezávislým právnikom. Ak natrafíte na body v zmluve, s ktorými nesúhlasíte až v čase, keď je už listina podpísaná, ich náprava sa bude zjednávať oveľa ťažšie ako v prípade, keď sporné body vyriešite vopred," upozorňuje Šutková. Na papieri môže byť napísané totiž niečo iné ako ste sa dohodli s predávajúcim alebo realitným maklérom.

Dôkladne si prečítajte aj sprostredkovateľskú zmluvu, ktorú uzatvára kupujúci alebo predávajúci s realitnou kanceláriou. V sprostredkovateľskej zmluve si overte či realitná kancelária nenavyšuje cenu bytu bez súhlasu predávajúceho. Práve navyšovanie ceny spôsobuje, že ľudia sa zatiaľ nie veľmi hrnú do spolupráce s realitnými kanceláriami. Niektoré realitné kancelárie, ktorým zrejme nezáleží na ich povesti a dobrom mene navyše skupujú byty ponúkané za výhodné sumy a následne sa objavujú v ich ponuke s už nadhodnotenou cenou.

Podobných chýb sa môžete vyvarovať aj v prípade ak kupujete byt na vlastnú päsť, niektoré realitné kancelárie ponúkajú, že vám kúpnu zmluvu pripravia bez toho, že by ste byt kúpili cez ich realitnú kanceláriu. Realitnej kancelárii platíte len za využitie právnych služieb.

Pozor si dajte aj na veci spojené s výškou provízie. Ich výšku neupravuje žiaden zákon, Národná asociácia realitných kancelárií jej výšku iba odporúča. Províziu si tak stanovuje realitná kancelária sama. Pri podpise sprostredkovateľskej zmluvy si nezabudnite overiť, či platíte províziu len v prípade keď byt prostredníctvom realitnej kancelárie naozaj predáte alebo aj vtedy, ak vám kancelária zoženie kupca a k predaju však nepríde.

Na čo si dať pozor pri výbere realitnej kancelárie




Služby
 
Informujte sa na aké služby sa realitná kancelária zameriava. Nie každá realitka obchoduje so všetkými typmi nehnuteľností. Niektoré sa zameriavajú viac na predaj starších bytov, iné vo väčšej miere ponúkajú byty v novostavbách. Ďalšie sa orientujú skôr na pozemky alebo rodinné domy.

Zistite si, či realitná kancelária ponúka aj právne služby. Poradenstvo v otázkach financovania kúpy bytu alebo domu alebo či dokáže za klienta vybaviť všetky dokumenty potrebné pri obchodovaní s nehnuteľnosťami. Niektoré neposkytujú všetky uvedené služby a napríklad na vypracovanie kúpnej zmluvy si musíte nájsť svojho právnika.


Skúsenosti

Dôležitý je aj to, ako dlho pôsobí realitka na trhu. Od realitnej kancelárie, ktorá už má za sebou niekoľkoročné skúsenosti s obchodovaním s nehnuteľnosťami, možno očakávať, že sa na trhu realít orientuje istejšie. Určite je potrebné dať do istej miery aj na odporúčania ľudí, ktorí už s vami vybranou kanceláriou prišli do kontaktu.

S realitnou kanceláriou nekomunikujte len cez telefón. Veľa o spôsobe ich práce napovie aj vaša osobná návšteva vo firme.

Určitú záruku serióznosti dáva realitnej kancelárii aj členstvo v Národnej asociácii realitných kancelárií. Zoznam realitiek, ktoré sú členmi asociácie nájdete na internetovej stránke www.narks.sk

Informácie o realitnej kancelárii nájdete aj v obchodnom registri, ktorý je zverejnený na internete. Dozviete sa ako dlho firma funguje a kto sú jej konatelia.


Výška provízie

Nezabudnite sa informovať na výšku provízie, ktorú si realitná kancelária účtuje za sprostredkovaný obchod. Výška provízie sa zvyčajne platí od 3 do 5 percent z predajnej ceny nehnuteľnosti.

Provízia môže byť vyššia vtedy, ak realitka pre vás zrealizuje nejaký obzvlášť náročný obchod. Provízia by však nikdy nemala prekročiť hranicu 10 percent z kúpnej ceny. Provízia sa znižuje v prípade, ak sa predáva nehnuteľnosť nižšej hodnoty.

Provízia vopred sa platí zvyčajne pri kúpe staršieho bytu, pri kúpe bytu v novostavbe býva provízia zahrnutá v cene nehnuteľnosti. Akú časť provízie zaplatíte vopred (ešte pred podpisom kúpnej zmluvy) sa dohodnite s realitkou vopred.

Províziu by mal platiť ten, kto si služby realitky objednal. Častejšie ju platia predávajúci. Seriózna realitná kancelária by mala pri pri neuzavretom obchode odpočítať nevyhnutné náklady adekvátnu časť provízie klientovi vrátiť.

Prečo sa oplatí využiť služby realitných kancelárií




Keď byt predávate

1) Realitná kancelária zaradí byt bezplatne do svojej ponuky nehnuteľností. Ľudia hľadajúci vhodný byt na kúpu častejšie využívajú ponuky realitiek ako ponuky súkromných inzerátov či už v tlači alebo na webe.

2) Realitná kancelária podľa potreby zaistí všetky právne a technické náležitosti. Pri predaji napríklad zaistí vypracovanie kúpnej zmluvy.

3) Predaj nehnuteľnosti realizovaný cez realitku predstavuje menšie riziko, že obchod neprebehne podľa platných právnych predpisov a vy o svoje peniaze prídete. Realitka zaistí zloženie a uhradenie kúpnej ceny.

 
Keď byt kupujete

1) Ak hľadáte vhodný byt prostredníctvom realitnej kancelárie, táto z vás sleduje aktuálnu ponuku a predkladá vám vhodné byty alebo domy na obhliadku.

2) V prípade ak pri kúpe napríklad cez hypotekárny úver potrebujete znalecký posudok, realitná kancelária ho nechá na vašu požiadavku vypracovať u registrovaného znalca nehnuteľností.

3) Realitka takisto za klienta na požiadanie vybaví aktuálny výpis z katastra nehnuteľností. Bežným pravidlom je, že realitní makléri zároveň preveria, či na dom alebo byt nie je uvalené vecné bremeno alebo nie je predmetom záložného práva.

4) Takisto ako v prípade predaja bytu aj pri jeho kúpe kancelária zaistí právne služby ako aj uhradenie a zloženie sumy za predaj.

Záujemcovi o kúpu bytu by realitná kancelária mala vedieť poradiť aj v súvislosti s financovaním kúpy.



Späť

Apartmány pri mori Apartmány pri mori

 „Počas letných prázdnin, ale aj pár mesiacov pred nimi značné množstvo realitných kancelárií dáva do pozornosti nie len klasickú kúpu nehnuteľnosti, ale do popredia sa dostáva pre Slovákov ponuka kúpy apartmánov v zahraničí. A tak veľa našincov už svoje letné dovolenky neplánuje cez cestovné kancelárie, ale rovno rozmýšľajú nad kúpou vlastnej nehnuteľnosti pri mori. Medzi najobľúbenejšie krajiny pre letný domov sa tak pre mnoho Slovákov stávajú destinácie v Chorvátsku či Bulharsku.“Čo na tom apartmáne jeAk si mnohí vybavia more a piesočnú..

Ako urobiť z vašej spálne najlepšie miesto v dome? Ako urobiť z vašej spálne najlepšie miesto v dome?

Kvalitný odpočinok je vo všeobecnosti kľúčom k efektívnej práci a emočnému zdraviu. To je pravdepodobne dôvod, prečo v tomto stave strávime až tretinu svojho života. Znamená to, že spálňa má nielen v našej existencii, ale aj v interiéri osobitnú a významnú úlohu. Žiaľ, len minimum z nás tomuto problému venuje dostatočnú pozornosť, čoho dôsledkom je nielen naše dlhodobé fyzické, ale aj psychické vyčerpanie. Aby ste tým zbytočne vy ani vaše okolie dlhodobo netrpeli, prezradíme vám, ako si z tohto priestoru urobiť najlepšie miesto v dome. Začnite pekne..

Výhody a nevýhody zatepľovania Výhody a nevýhody zatepľovania

  Zatepľovanie je vymoženosť, ktorej zmysel je definovaný ako výrazná úspora na kúrení so zachovaním tepelného efektu; je preto atraktívne prakticky pre kohokoľvek. Má však, ako všetky ostatné zmeny, svoje pre a proti - stavebné firmy ju horlivo propagujú a lekári zasa varovne dvíhajú prst poukazujúc na riziko vzniku alergií, ktoré jej nesprávna realizácia údajne so sebou prináša. Jednoznačnú pravdu tu ťažko zistiť, rizikám však treba pripísať najväčšiu vážnosť a podľa toho si aj voliť. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, čo všetko..

Základné požiadavky na vnútorné prostredie bytových a nebytových budov z hľadiska tepelno-vlhkostnej mikroklímy - byty nižšieho štandardu a ubytovacie zariadenia

V oblasti práva sociálneho zabezpečenia vydalo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR) dňa 18.06.2008 vyhlášku č. 259/2008 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na vnútorné prostredie budov a o minimálnych požiadavkách na byty nižšieho štandardu a na ubytovacie zariadenia. Predmetná právna úprava vychádza zo zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, konkrétne z jeho ustanovenia § 62 ods. 1 písm. f), ktoré splnomocnilo MZ SR vydať predmetnú vyhlášku. Táto obsahuje právnu úpravu a podrobnosti týkajúce sa nehnuteľností..

Nová slovenská právna úprava timesharingu - úprava dočasného užívania nehnuteľností v dovolenkových destináciách

Na 18. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky bol, okrem iných, bodom rokovania návrh zákona o ochrane spotrebiteľa pri poskytovaní niektorých služieb cestovného ruchu. Prezident SR JUDr. Ivan Gašparovič návrh zákona vrátil s pripomienkami na opätovné prerokovanie, po ich zapracovaní bol predmetný návrh zákona  Národnou radou SR schválený a dňa 17. mája 2011 publikovaný v Zbierke zákonov ako zákon č. 161/2011 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri poskytovaní niektorých služieb cestovného ruchu. Predmetný zákon týkajúci sa, ako už..

Činnosť notárov a advokátov

Zamýšľam predať moje pozemky a rozhodla som sa vyhľadať právnu pomoc. Aký je rozdiel v postavení notárov, advokátov a právnych poradcov? Akú náplň činnosti majú napr. notári, čo môžu vykonávať (aj v súvislosti s realitami), a aké služby poskytujú právnici - advokáti?Edita G., Považský InovecV prípade notárov ako aj advokátov sa jedná o osoby s právnickým vzdelaním, teda o osoby práva znalé. Rozdiel medzi týmito dvomi právnickými profesiami spočíva v náplni ich činnosti, ktorá je upravená osobitnými zákonmi. V prípade notárov ide o zákon..

Stavebné sporenie a Euro

V prípade zavedenia Eura na Slovensku sa už toho popísalo veľa. Poslednou témou týchto dní, je napríklad duálne zobrazovanie cien v obchodoch. My vám však ponúkame informácie, ktoré sú pri zavedení tejto meny taktiež dôležité. Veľa spoluobčanov si na svoje bývanie sporí prostredníctvom stavebného sporenia. Ako to bude v prípade zavedenia Eura a jeho vplyvu na stavebné sporenie, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch ktoré vám pomôžu sa lepšie zorientovať v tejto problematike.Kto a ako si sporíPribližne tretina občanov Slovenskej republiky má uzatvorenú zmluvu..

Poistenie nehnuteľností

Čo zahŕňa a na čo sa vzťahuje poistenie nehnuteľnostiAko sa určuje výška poistnej sumyAko sa stanovuje poistná sumaSpôsob platby poistnéhoPoistná zmluva a všetko čo sa jej týkaTakže čo si treba pri zmluve všímať?Poistenie domácnostiPripoistenieNa čo sa vaše poistenie nevzťahuje?Poistite si aj okolité budovyUplatnenie náhradyAko postupovaťVlastniť miesto, ktoré môžete nazvať domov je jedným z najzákladnejších prianí každého človeka. A pritom často nezáleží na tom, či ide o byt alebo o dom, človek jednoducho túži mať svoj vlastný kút, kam sa môže..

Investing in Real Estate in Slovakia - reality - nehnutelnosti - as Slovaks call it

Investing in Real Estate in Slovakia             Apart from the landmarks and notable touristic attractions this country has to offer, in recent years, the Slovakian Real Estate ( TRH Nehnutelnosti ) market has proven to be a profitable investment for potential real estate investors.   Real Estate Pricing ( Reality ) in Slovakia The average price of flats in Slovakia in the year 2018 stands at 1,612 €/m2.   Reasons to Invest in Real Estate (Reality) in Slovakia There are many reasons to invest in Real estate..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.