Hypotekárny úver na nehnuteľnosť I. - financovanie a registrácia


     Jedným z najčastejších spôsobov financovania kúpy nehnuteľnosti je hypotekárny úver. Hypotekárny úver je využívaný na riešenie otázky bývania v prípade, že záujemca o kúpu napr. bytu nedisponuje dostatočnou finančnou hotovosťou. Účelom záložného práva (z lat. hypotheca) je zabezpečiť pohľadávku a jej príslušenstvo. Z toho dôvodu existencia záložného práva je závislá od existencie pohľadávky, ktorú zabezpečuje. V prvom rade predstavuje donútenie dlžníka, aby splnil svoj záväzok a v prípade, že záväzok nie je riadne a včas splnený, umožňuje uspokojenie pohľadávky predajom zálohu, teda predmetu záložného práva.

     Hypotekárne obchody (úvery) poskytujú hypotekárne banky. Predpokladom pre poskytovanie hypoték je povolenie udelené banke zo strany Národnej banky Slovenska. Hypotekárnym obchodom sa rozumie poskytovanie hypotekárnych úverov a s tým spojené vydávanie hypotekárnych záložných listov ako aj poskytovanie komunálnych úverov a s tým spojené vydávanie komunálnych obligácií bankou.

Hypotekárne záložné listy


 

     Hypotekárne úvery sú financované prostredníctvom predaja hypotekárnych záložných listov. Hypotekárny záložný list je dlhopis, ktorého menovitá hodnota vrátane výnosov z neho je riadne krytá pohľadávkami banky alebo pobočky zahraničnej banky z hypotekárnych úverov zabezpečených záložným právom k nehnuteľnosti, príp. je náhradne krytá a má v názve označenie „hypotekárny záložný list“. Riadne krytie vydaných hypotekárnych záložných listov možno nahradiť náhradným krytím najviac však do výšky 10% celkovej menovitej hodnoty vydaných hypotekárnych záložných listov. Na náhradné krytie možno použiť majetkové hodnoty patriace hypotekárnej banke vo forme vkladov v Národnej banke Slovenska, pokladničných poukážok Národnej banky Slovenska, vkladov v bankách so sídlom v Slovenskej republike, vkladov v pobočkách zahraničných bánk v Slovenskej republike, hotovosti, štátnych dlhopisov, štátnych pokladničných poukážok, hypotekárnych záložných listov vydaných inou bankou alebo komunálnych obligácií vydaných inou bankou. Pokiaľ ide o zánik hypotekárneho záložného listu, ten zaniká, ak ho banka, ktorá ho vydala, sama kúpi.

Evidencia hypotekárnych úverov a záložných práv


 

    Každá hypotekárna banka je povinná evidovať vo svojom registri hypoték zoznam a rozsah hypotekárnych úverov a komunálnych úverov, záložných práv a pohľadávok z hypotekárnych úverov a komunálnych úverov, ktoré slúžia na krytie hypotekárnych záložných listov a komunálnych obligácií, alebo iné hodnoty slúžiace ako náhradné krytie.Hypotekárne banky sú povinné uschovávať register hypoték a doklady, na ktorých základe sa vykonali zápisy v registri hypoték oddelene od ostatných dokladov a zabezpečiť ich pred zneužitím, zničením, poškodením, odcudzením alebo pred stratou. Hypotekárne banky majú vo vzťahu k NBS a k Ministerstvu financií SR okrem iného aj povinnosť predkladať do konca januára a júla každého kalendárneho roka informáciu o záznamoch z registra hypoték, ktoré sa vykonali za posledných šesť mesiacov.

Hodnota nehnuteľnosti a obmedzenie hypotekárneho úveru


 

     Záujemca o hypotekárny úver ako formu financovania kúpy nehnuteľnosti môže tento úver získať v slovenských korunách alebo v cudzej mene. Ak sú hypotekárne obchody vykonávané v cudzej mene, taký obchod nesie samozrejme aj kurzové riziko. Toto riziko však znáša banka vykonávajúca hypotekárne obchody. Za účelom eliminácie prípadného vzniku kurzového rizika je hypotekárna banka povinná prijať príslušné opatrenia.
Hodnotu nehnuteľnosti určuje hypotekárna banka na základe posúdenia nehnuteľnosti, pričom hypotekárna banka je viazaná len vlastným ohodnotením nehnuteľnosti. Za týmto účelom banky disponujú vlastnými znalcami. Hypotekárna banka pri určovaní tejto hodnoty môže prihliadať iba na trvalé vlastnosti nehnuteľnosti a možný výnos, ktorý môže nehnuteľnosť pri riadnom hospodárení dlhodobo poskytovať jej vlastníkovi.
Ak je nehnuteľnosť zaťažená záložným právom alebo obmedzením prevodu nehnuteľnosti napr. podľa zákona č. 182/1993 Zb., hypotekárna banka vždy zníži hodnotu tejto nehnuteľnosti o výšku pohľadávky, na zabezpečenie ktorej slúži toto záložné právo alebo obmedzenie prevodu nehnuteľnosti.
Hypotekárny úver nesmie byť zabezpečený záložným právom vzťahujúcim sa na nehnuteľnosť, na ktorej už viazne a trvá iné záložné právo alebo obmedzenie prevodu nehnuteľnosti. Výnimku však tvoria záložné práva zriadené v prospech tej istej hypotekárnej banky na zabezpečenie iného ňou poskytnutého hypotekárneho úveru alebo komunálneho úveru, záložné práva zriadené v prospech stavebnej sporiteľne alebo Štátneho fondu rozvoja bývania a záložné práva zriadené na zabezpečenie splnenia pohľadávok vyplývajúcich z prevodu vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru za regulovanú cenu podľa osobitného predpisu.

Späť

Zimné obdobie a stavba rodinného domu

Teplé a slnečné dni sú už definitívne za nami. Nuž z pohľadu meteorológie sa nič prevratné nedeje, ale z pohľadu výstavby nehnuteľností príchod chladných dní znamená veľa. Jednoducho povedané, stavbárska sezóna sa pomaly, ale isto končí. A tak mnoho ľudí, ktorí sa pustili do stavby vlastného rodinného domu preto rieši v týchto dňoch jednoduchú, ale závažnú dilemu. Ktoré práce dokončiť na svojej stavbe ešte pred zimou, a ktoré naopak odložiť až na teplejšie jarné dni? Ak je vašim snom stavba vlastného rodinného domu a rozhodli ste sa aj tento..

Výber a starostlivosť o okná

Okno nie je len prostriedkom zosvetlenia a vetrania priestorov. Je zároveň estetickým, funkčným a nevyhnutným doplnením bytu a musia naň byť kladené vysoké technické požiadavky. Oproti minulosti nebol v tomto segmente príliš veľký výber. Dnes už si však môžme vyberať z viacerých druhov a materiálov. Pri ich výbere sa tak do popredia dostáva ich tepelná či akustická izolácia. Jednoducho kvalita okna musí byť vždy na prvom mieste. Drevené okná Vzhľadom na dlhodobú tradíciu používania a dostupnosti je drevo najlepšie poznaným materiálom na výrobu okien...

Chcete vedieť, či je byt správne a dostatočne izolovaný pred hlukom? Chcete vedieť, či je byt správne a dostatočne izolovaný pred hlukom?

Zamýšľali ste sa niekedy, prečo presne počujete kedy sused vedľa v byte večeria? Alebo prečo si podlahové kroky nad vami mýlite s vojenskou prehliadkou? Odpoveď leží vo vašej akustickej izolácii – alebo skôr v jej nedostatku. Ak hluk ovplyvňuje vašu pohodu, môže byť na čase zistiť, či váš byt spĺňa základné normy akustického komfortu. Hluk nie je len otázkou pohodlia, ale aj zdravia. Svetová zdravotnícka organizácia považuje dlhodobú expozíciu hluku nad 65 dB za rizikovú pre vznik kardiovaskulárnych ochorení. Preto je kvalitná akustická izolácia..

Nekvalitné zateplenie fasády

 Spoluvlastníci prerábame fasádu na dome, na čo sme si objednali stavebnú firmu. Máme s ňou uzatvorenú zmluvu o diele, kde sa uvádza deň, kedy mali začať a kedy odovzdať hotovú robotu. Aj hodnotu a zloženú zálohu. Práca mala byť hotová už pred dvoma týždňami, my však máme dom len oblepený polystyrénom a problém, aby sem robotníci vôbec prišli. Telefonujem im každý deň a oni vždy hovoria, že prídu, čo sa stane len zriedka. Spolumajiteľ firmy, ktorý nám mal dodať plastové okná sa do toho zapojil tiež, bol zhrozený, že v akom stave to máme spravené...

Spoluvlastnícky podiel ako predmet záložného práva a postihnutie spoluvlastníckeho podielu exekúciou

Podľa vami uvedených skutočností má dotknutý spoluvlastník viacero podlžností, a to počnúc od dlhu voči hypotekárnej banke až po vami bližšie nešpecifikovaný počet veriteľov, ktorí si svoje pohľadávky voči spoluvlastníkovi uplatnili v exekučnom konaní. Pokiaľ ide o záložné právo hypotekárnej banky na jemu prislúchajúci spoluvlastnícky podiel, záložné právo tu vzniklo priamo zo zmluvy o hypotekárnom úvere. Súčasťou takej zmluvy je samozrejme klauzula o zriadení záložného práva na nehnuteľnosť preukázateľne patriacu osobe, ktorej sa hypotekárny..

Občianske spolužitie - susedské vzťahy v praxi

Chcela by som sa spýtať na otázku spolunažívania vlastníkov bytov. Bývam na prvom poschodí a podo mnou prenajíma vlastníčka byt, v ktorom sú dvaja fajčiari, tí sa však rozhodli fajčiť v priestoroch WC čím sa rozširuje dymový smrad do môjho bytu/nakoľko dym stúpa hore a nie sú ochotní zapnúť ani ventilátor. Mám napáchnutú kúpeľňu, WC aj chodbu nakoľko sa tento dym ďalej nepohybuje a vetranie týchto priestorov je problematické a možné jedine tým, že otvorím vchodové dvere. Je možné niečo podniknúť v tejto veci napr. cez zákon o ochrane nefajčiarov?..

Vývoj cien bytov V Bratislave v roku 2007

Analýza cien bytov v Bratislave sa robila z plnohodnotných 13.410 údajov za obdobie od januára do decembra 2007. Priemerná cena m2 bytu v Sk sa vypočítavala bez výrazných odchýliek narúšajúcich trend. Oddelene sa vypočítavali ceny novostavieb od cien starých bytov, aby sa odhalil ich vplyv na rast cien starých bytov. Graf č.1: Tento graf poukazuje na to, že 34% z celkovej ponuky bytov pripadalo na ponuku novostavieb. Toto malo zákonitý vplyv na vývoj celkovej výslednej ceny, ktorú novostavby ťahali nahor.Graf č.2: Tento graf ukazuje, že najväčší podiel na množstve..

Kúpte si pozemok, pretože ... (TRH Nehnutelnosti)

Financovanie nehnutelnosti

Právnické a fyzické osoby, ktoré ku svojej činnosti potrebujú vyhovujúce priestory, majú v dnešnej dobe hneď niekoľko možností ako ich získať. Každá z nich obsahuje výhody, nevýhody a skryté riziká. Spomínanými možnosťami sú kúpa nehnuteľnosti za vlastné prostriedky, kúpa nehnuteľnosti s použitím bankového úveru, kúpa nehnuteľnosti na leasingové splátky alebo iba prenájom nehnuteľnosti na určitú dobu.Kúpa nehnuteľnosti verzus nájomKúpa nehnuteľnosti za vlastné prostriedky je klasická možnosť kalkulovania: “čo si môžem dovoliť za peniaze,..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.