Ako financovať kúpu bytu v novostavbe

Podmienky určuje developer
Poradenstvo v banke
Hypotéka v skratke

Záujemca o kúpu bytu v novostavbe má na výber niekoľko možností jej financovania. Kým pri kúpe starého bytu vyžadujú majitelia väčšinou peniaze v hotovosti, novostavbu možno zvyčajne financovať - kúpiť prostredníctvom úveru.
Najčastejšie využívané možnosti sú stavebné sporenie, hypotekárny úver, prípadne ich kombinácia. Možná je aj ich kombinácia so spotrebným úverom. Výber spôsobu financovania podmieňuje predovšetkým to, aké podmienky pri kúpe bytu určí developerská spoločnosť. Iná situácia nastáva vtedy, keď byt v novostavbe kupuje záujemca nie od firmy, ale už priamo od majiteľa bytu.
 

Podmienky určuje developer



Developerské spoločnosti zvyčajne vyžadujú už na začiatku výstavby zloženie zálohy. Spravidla ide o sumu vo výške 30 až 40 percent z obstarávacej ceny bytu. Zvyšok je možné dofinancovať pomocou úverov z bánk. Problémom však môže byť zabezpečenie nehnuteľnosťou. Na list vlastníctva totiž možno zapísať len stavbu, ktorá už má dokončené obvodové múry a hotovú strešnú konštrukciu. A záložné právo zase možno uplatniť len na nehnuteľnosť, ktorá je už zapísaná na liste vlastníctva. Vyplýva to z podmienok viacerých bánk. V takomto prípade je možné založiť inú nehnuteľnosť a záložné právo preniesť počas výstavby na rozostavaný byt.

V niektorých prípadoch je možné zabezpečiť úver aj bytom, ktorý sa zatiaľ nachádza len v projekte. Ide však skôr o výnimočnú a vonkoncom nie bežnú záležitosť. Zvyčajne musí ísť o byt v dome, na ktorého výstavbe sa banka spolupodieľa - teda poskytla developerovi úver na jeho výstavbu. Klientovi v takomto prípade môžu napríklad postačovať na vybavenie úveru osobné doklady a potvrdenie o príjme, ktorým preukáže svoju dostatočnú bonitu. Niektoré banky zase prefinancujú celú kúpu poskytnutím takzvanej americkej hypotéky. V takomto prípade tiež klient nemusí mať na začiatku žiadnu hotovosť. Americká hypotéka predstavuje bezúčelový úver, ktorý je zabezpečený nehnuteľnosťou. Banky ho zvyčajne ponúkajú s tým, že pri americkej hypotéke sú pomerne nízke úroky a dlhšie obdobie splatnosti.
 

Poradenstvo v banke



Ak sa klient rozhodne pre hypotekárny úver, mal by počítať s tým, že nie každá banka poskytne úver až do výšky 100 percent z obstarávacej ceny nehnuteľnosti. Kto potrebuje viac ako je hodnota založenej nehnuteľnosti, môže skombinovať hypotéku so spotrebným úverom. Požičať si však do výšky 70 percent z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti nie je zvyčajne problém. Najlepšie je pri žiadosti o hypotekárny úver poradiť sa priamo v banke, od ktorej si chce záujemca o kúpu bytu požičať. V súčasnosti už všetky banky ponúkajú poradenstvo v tomto smere. A klienti, ktorí si myslia, že banka im bude odporúčať len svoje produkty, môžu využiť napríklad služby Hypocentra, ktoré je nebankovou inštitúciou.

Kvalifikovaní pracovníci by klientovi mali vedieť poradiť v každej súvislosti- vysvetliť presne akú úrokovú sadzbu a prečo ten ktorý konkrétny klient dostane, informovať o tom, či musí klient uzavrieť v danej banke aj životné poistenie, vysvetliť všetko o poistení úveru, informovať či je možné zabezpečiť hypotéku viazaním životného poistenia alebo termínovaného vkladu. Dôležitý je aj čas, za aký je banka schopná hypotéku schváliť a peniaze previesť či už na účet klienta alebo predajcu bytu. Takisto musí hypotekárny poradca informovať o tom, za aký dlhý čas od poskytnutia úveru klient musí čerpať peniaze.

Hypotéka v skratke



Hypotéku možno zabezpečiť viacerými spôsobmi. Banky poskytujú hypotekárny úver klientom, ktorí preukážu dostatočnú bonitu a banka môže zriadiť záložné právo. Záložné právo banka zriaďuje na kupovanú nehnuteľnosť prostredníctvom hypotéky, môže však vziať ako zábezpeku aj nehnuteľnosť, ktorá nepatrí priamo žiadateľovi o úver. Najčastejšie v takýchto prípadoch sa uplatňuje záložné právo na rodičovský dom. Úroková sadzba: banky ponúkajú viacero možností. Najčastejšie si možno vybrať medzi fixovanou sadzbou na 1 až 10 rokov a pohyblivou sadzbou. Dĺžka splatnosti je zvyčajne od 4 do 30 rokov a úver sa poskytuje od výšky 2 000 Eur. Maximálna hranica závisí od schopnosti klienta splácať úver, inak banky výšku hornej hranice neobmedzujú.

 

 

Späť

Kam sa uberá výstavba novostavieb?

Mnoho developerov a stavebníkov prežíva po siedmich tučných rokoch plných rozvoja a rastu obdobie, ktoré ani z ďaleka nepatrí k tomu najlepšiemu čo kedy zažili. Počet dokončených novostavieb narastá a do nových projektov sa púšťa zatiaľ len málokto. Nuž situácia ohľadne vývoja výstavby je pomerne komplikovaná. Mnohých investorov a stavebníkov dobehla hýrivá minulosť luxusných novostavieb. Mnohí z nich si neuvedomili, že to, čo postavili v minulosti je vlastne z vonku krásny, ale predsa potápajúci sa Titanic. Úrodné roky v tejto oblasti sú už za..

Kuchyňa - miesto nielen pre gazdiné Kuchyňa - miesto nielen pre gazdiné

Možno si ešte spomínate na kuchyňu vašej starej mamy na dedine, chalupe. Absolútne bez akýchkoľvek spotrebičov, pomocníkov ako chladnička, umývačka riadu, mixér a mikrovlnka, ale s neopakovateľným čarom starorodičovskej pohody. Dávno to všetko odišlo a na podobnú kuchyňu sa môžeme už iba ísť pozrieť do niektorých slovenských obcí, kde neplánovane zastal čas.Snaží sa ale dopracovať k výhode týchto kuchýň, ktorú si všimli už naša staré mamy. A tou bola ich priestrannosť a pritom útulnosť spôsobená teplom zo starej pece a nezabudnuteľnou atmosférou...

Meníte na byte plastové okná? Zateká vám do kuchyne? Pomôcť môže aj správca Meníte na byte plastové okná? Zateká vám do kuchyne? Pomôcť môže aj správca

Správa nehnuteľnosti je komplexným procesom, ktorý si vyžaduje odbornosť a starostlivý prístup, pretože veľmi často ide nielen o kvalitu, ale aj bezpečie obyvateľov konkrétnej nehnuteľnosti.  Jej správca má na starosti celý rad úloh, ktoré sú pre bezproblémový chod domu alebo bytového komplexu veľmi dôležité. Dokonca vám môže a v mnohých prípadoch aj musí byť nápomocný napríklad pri obyčajnej výmene plastových okien, vonkajších žalúzií alebo čistení fasády. Aké sú povinnosti správcu nehnuteľnosti a čo robiť, ak si svoje úlohy..

Prístup na pozemky v rámci susedských vzťahov

Na jednej z hospodárskych budov na mojom pozemku som potreboval opraviť strešnú krytinu. Do budovy začalo zatekať a hrozilo, že časť strojov uskladnených vnútri bude dažďovou vodou poškodená. Poškodená časť budovy sa nachádza v mieste, kam sa však nedá dostať z môjho pozemku. Musím prejsť cez záhrady ďalších dvoch susedov, avšak jeden z nich namieta, že na jeho pozemok nesmiem vstúpiť. Tvrdí, že je to jeho pozemok a nikto cudzí nemá právo naň vstupovať bez jeho povolenia. Ide o dôsledok dlhoročných susedských sporov. Mne však hrozí škoda a strechu..

Náhrada škody pri zmluve o budúcej zmluve

Pred štvrťrokom som uzavrel zmluvu o budúcej zmluve, predmetom ktorej bola kúpa pozemku. Dojednali sme sa, že pred uzavretím kúpnej zmluvy zložím predávajúcemu zábezpeku 350.000,- Sk, čo som aj urobil a tiež sme si dohodli zmluvnú pokutu pre prípad porušenia zmluvy. Ja som medzičasom uzavrel s mojimi klientmi ďalšie zmluvy o budúcej zmluve, na základe ktorých som sa zaviazal následne predať im predmetný pozemok, ktorého vlastníkom som sa mal stať. Potenciálny predávajúci od zmluvy odstúpil a pozemok predal inému záujemcovi. Odmieta so mnou komunikovať. Prišiel..

Rekonštrukcia domu a bytové náhrady

 Bývam v bytovom dome, ktorý v súčasnosti prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Stavebná firma, s ktorou vlastníci bytov v našom dome uzavreli zmluvu o vstavbe bytov v podkrovných priestoroch domu, odstránila strešnú krytinu. Nepochybne z dôvodu nedostatočného zaistenia strechy pred vplyvmi počasia došlo k zatopeniu nášho bytu dažďovou vodou. Voda zatopila náš byt na niekoľkých miestach, steny začali dokonca pukať a a na stenách izieb sa objavila pleseň. V danej situácii je nemožné v byte ďalej bývať -bojíme sa o naše zdravie a život. Prosím Vás o radu...

Kúpa nehnutelnosti zaťaženej vecným bremenom alebo záložným právom na nehnuteľnosti?

Pred samotnou kúpou zaťaženej nehnutelnosti je vhodné, aby si kupujúci v prvom rade jasne ozrejmil, či skutočne chce nadobudnúť nehnuteľnosť s ťarchou alebo nezaťaženú nehnuteľnosť. Jeho postup závisí od toho, či nehnuteľnosť je nadobúdaná priamo konaním kupujúceho alebo cez sprostredkovateľa - realitnú kanceláriu. Kupujúci by si mal vyžiadať relevantné a najmä aktuálne doklady ohľadne predmetnej nehnuteľnosti, napr. originál  listu vlastníctva. Na liste vlastníctva, ktorý môže získať od predávajúceho, od realitnej kancelárie..

Kúpte si pozemok, pretože ... (TRH Nehnutelnosti)

Výhody a nevýhody stavebného sporenia

 Pri dnešných finančných pomeroch v spoločnosti je v tejto problematike jasné, že nasporiť na byty pre dve alebo tri deti je v priemernej rodine vecou nie ťažkou, ale nemožnou; na druhej strane by však všetci rodičia veľmi radi zabezpečili svojich potomkov najmä po tejto stránke, aby mali pri štarte do samostatného života vlastnú strechu nad hlavou. Keďže však "odkladaním pod vankúš" nemajú šancu tento problém vyriešiť, mnohí siahajú po produkte vyvinutom presne na tento účel - stavebnému sporeniu. Je už takmer samozrejmosťou, že sa takýto..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.