Bývanie v roku 2021- kúpiť si radšej byt alebo postaviť dom?


Každý z nás túži po vlastnom bývaní, do ktorého sa bude vždy rád vracať. No tu začína zásadná rozhodovacia dilema. Bude to byt alebo dom? Podľa čoho sa rozhodnúť a čo je v roku 2021 výhodnejšie?

byt či dom


Cena – byt verzus rodinný dom

Rodinné domy sú pre mnohých synonymom luxusu, ktorý si nemôžu dovoliť. Veď predsa kým pri byte platíte „len“ za byt, do ceny rodinného domu vstupuje aj cena pozemku. Mnohí si preto myslia, že rodinný dom preto musí vyjsť drahšie. Hoci by sa mohlo zdať, že naozaj nastáva pri cene rodinných domov takáto priama úmera, opak je pravdou. Aj pri menšom rozpočte, ktorý by vám napríklad postačoval na kúpu 2 izbového bytu, môžete získať vlastné súkromie v dome.

Podľa údajov Národnej banky Slovenskej republiky je dom možné kúpiť priemerne za 1 318€ za m 2 , pričom priemerná cena za m 2 sa pri všetkých druhoch bytov pohybuje okolo 2 000 € za m 2 . A to už je rozdiel, ktorý naozaj stojí za zváženie. Platí to najmä v prípade, ak nie ste bytové typy a vlastné súkromie, sedenie na záhrade, či hrabanie sa v hline sú vašimi zatiaľ len nesplnenými tajnými snami.

V prípade projektov najlacnejších montovaných domov sa cena začína už pod 50 000 €. Jedná sa skôr o štartovací dom vhodný skôr pre pár, alebo rodinu s jedným dieťaťom. Cena platí pre stavbu do štádia holodom, čiže je potrebné ešte počítať s dodatočnou investíciou. Prípadne máte aj možnosť, aby vám firma dokončila dom do štádia "na kľúč". V tomto prípade si pri najlacnejších domoch priplatíte približne 4 až 5 tisíc Eur.


Rýchlosť výstavby a dostupnosť novostavieb

kúpa domu a bytu

Rozhodujúcim faktorom pri rozhodovaní sa medzi domom a bytom v minulosti bola najmä dlhá doba potrebná na stavbu rodinného domu a takmer okamžitá dostupnosť bývania v byte. 
Dnes už tento faktor úplne neplatí. Najmä pokiaľ máte záujem o novostavbu. Ponuka novostavieb bytov v mestách je obmedzená a väčšina bytov je zatiaľ len vo výstavbe – čo znamená, že si na ich dokončenie musíte počkať. A to trvá štandardne aj rok. Tu už sa dostávame k časovému obdobiu, za ktoré bez problémov môžete mať aj vlastný dom. Dokončenie napríklad bungalovu je možné už za 3 mesiace od začatia výstavby. V takomto prípade teda môžete bývať v novom ešte rýchlejšie, než keby ste sa rozhodli pre bývanie v byte.


Výhody a nevýhody rodinného domu

kúpa domu

Rodinné domy so sebou prinášajú výhody, ktoré ocení najmä rodina milujúca súkromie a vlastný priestor:
1. Vďaka rodinnému domu získate vyšší level súkromia – nebude vás rušiť výťah, vŕtajúci susedia od vedľa, hudobný hluk suseda, ktorý sa rozhodol zdokonaliť svoju hru na klavír, či dupotajúce susedove deti.
2. Aj malý pozemok pri dome prinesie množstvo radosti celej rodine – deti sa majú kde hrať, rodičia si posedieť na slniečku, či využiť výhody okrasnej alebo úžitkovej záhrady.
3. Vďaka množstvu predpripravených projektov domov typu bungalov si ľahko vyberiete dispozičné riešenie, ktoré najviac vyhovuje vaším potrebám a nezruinuje váš rodinný rozpočet.
4. V porovnaní s bytom môžete v dome chovať rôzne domáce zvieratká, ktoré by v byte až tak spokojné neboli.
5. Máte vlastné parkovacie miesto a nemusíte každý deň riešiť dilemu, kde zaparkovať.

Počítať však musíte s tým, že domy sa zvyčajne stavajú v okrajových častiach miest, prípadne satelitných dedinách, preto na vás čaká v prípade potreby pravidelné dochádzanie. Rodinné domy zároveň potrebujú o niečo väčšiu starostlivosť ako byty. S vlastníctvom rodinného domu vám pribudnú starosti ako napríklad kosenie trávy a starostlivosť o záhradu.


Výhody a nevýhody bytu

kúpa bytu

Bývanie v byte prináša výhody, bez ktorých si niektorí ľudia svoje fungovanie nevedia predstaviť:
1. Vďaka bývaniu v byte v správnej lokalite viete byť vždy v centre diania a všade to máte doslova na skok.
2. Starostlivosť o byt zahŕňa len starostlivosť o interiér.
3. V prípade, ak bývate a pracujete v jednom meste, ideálne v rovnakej lokalite, odpadá čas potrebný na dochádzanie.

Za najväčšiu nevýhodu bytov jednoznačne môžeme považovať nedostatok súkromia a riziko hlučných susedov. Problémom môže byť aj stiesnený priestor v dôsledku nešťastného dispozičného riešenia bytu.

Montované domy predstavujú ideálnu príležitosť ako si dopriať súkromie a aj ďalšie výhody rodinného domu aj v prípade nižšieho rozpočtu. Aj keď si k cene domu pripočítate cenu pozemku, stále môžete mať v tomto prípade vlastný rodinný dom za cenu porovnateľnú s cenou bytu. A to už je naozaj možnosť, ktorú sa oplatí zvážiť, najmä s pohľadom do budúcnosti. Pri kúpe vlastného bývania sa preto nerozhodujte len v krátkodobom horizonte, ale zamerajte sa aj ďalej do budúcnosti a zvážte všetky faktory, ktoré môžu byť pre vás pri rozhodovaní dôležité. Predsa len, ide o rozhodnutie, ktoré v zásadnej miere ovplyvní vaše ďalšie fungovanie, a preto nie je rozumné ho urýchliť.

Späť

Farby a ich vplyv na nás Farby a ich vplyv na nás

 Samotné bývanie a vôbec zútulnenie prostredia kde žijeme nie je len otázkou vhodnosti architektúry, materiálov, či občianskej vybavenosti okolia. Celkový komplex dobrého dojmu z bývania dotvára prostredie v ktorom žijeme a najmä vhodnosť farieb, ktoré použijeme nielen v interiéry svojho bytu, ale aj pri vonkajšom vzhľade budov. Možno si poviete, že presné kombinovanie farieb nie je až tak dôležité. Nuž, ak by ste na tejto vete stále trvali, tak vedzte, že váš názor nemusí byť práve tým najlepším, čo vám okolo témy bývania napadlo.Úloha použitia..

Záhradná architektúra Záhradná architektúra

Záhrada je miestom, ktoré nielen dotvára vzhľad nášho domu, ale zároveň dáva jeho obyvateľom priestor pre fantáziu a relax. Najmä o tom poslednom však má každý z nás inú predstavu, a podľa toho si treba typ záhrady aj vyberať. Možností je veľa a je rozdiel, či sa chceme záhrade každý druhý deň aktívne venovať, alebo raz za týždeň pokosiť trávnik. Okrem estetického výsledku by teda mal byť kritériom aj miera starostlivosti, s ktorou do budúcnosti rátame. Anglický trávnik Tento druh je stále veľmi obľúbený; vyzerá elegantne a upravene, ale..

Netradičné formy bývania Netradičné formy bývania

Síce realitný trh na Slovensku a vôbec na celom svete neprežíva práve aktívne obdobia, stále je dobré pre rozšírenie obzorov ísť aj do tých realitných tém, ktoré síce nezapĺńajú prvé stránky periodík, ale slúžia skôr na odľahčenie a inšpiráciu. Skúste si preto predstaviť bývanie v netradičných priestoroch ako je hausbót, či bývalé továrne. Alebo vedeli by ste si predstaviť bývanie v podzemí a vôbec pri tom nemáme na mysli úkryt pred vojenským útokom, ale celkom útulné bývanie?Netradičné formy bývania sa čoraz viac dostávajú do popredia,..

Kúpa bytu v prospech maloletej osoby a zákonné zastúpenie Kúpa bytu v prospech maloletej osoby a zákonné zastúpenie

Chceme pre dcéru, ktorá ešte nedosiahla 18 rokov, kúpiť byt ako odmenu k maturite. Ako máme v danej veci postupovať, je potrebné uviesť jej meno priamo v kúpnej zmluve ako aj uviesť jej podpis? Alebo kto podpisuje zmluvu, keď byt nadobudne naša dcéra. Niekde som počula, že vraj sa vyžaduje aj zásah súdu, hoci mi to pripadá divné. Ako to bude s elektrárňami, správcom a pod.? Ďakujem za odpoveď. Jana Š., Nitra Maloletý zmluvu nepodpisuje V samotnom texte zmluvy o nadobudnutí nehnuteľnosti (kúpna zmluva a pod.) uveďte vašu dcéru ako nadobúdateľa nehnuteľnosti...

Zabezpečenie bytu proti strate v hazardných hrách Zabezpečenie bytu proti strate v hazardných hrách

 Spolu s manželom sme vlastníkmi bytu, ktorý sme kúpili počas trvania manželstva. Môj manžel je nezamestnaný, hrá hazardné hry, nestará sa o rodinu; dozvedela som sa tiež, že si už niekoľkokrát požičal na hru. Bojím sa, že prehrá aj náš byt. Ako sa proti tomu zabezpečiť?Božena R., NitraKeďže uvádzate, že ste nadobudli byt počas trvania manželstva, byt je predmetom vášho bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ktoré zaniká rozvodom alebo iným zánikom manželstva. Avšak aj pokiaľ manželia nemajú v úmysle sa rozviesť, Občiansky zákonník umožňuje..

Prevod vlastníctva družstevného (obecného) bytu a daňové povinnosti Prevod vlastníctva družstevného (obecného) bytu a daňové povinnosti

Dobrý deň, máme záujem o vaše poradenstvo. Potrebovali by sme radu ohľadom predaja bytu. Vlastníme od roku 2002 družstevný byt, v ktorom máme zriadenú kanceláriu. Teraz ho chceme predať, ale realitný maklér nám odporučil ho odkúpiť do vlastníctva s ohľadom na lepšiu možnosť jeho prípadného ďalšieho predaja. Chceli by sme vedieť, či budeme musieť platiť daň z predaja nehnuteľnosti alebo nie. Svetozár K., konateľ obchodnej spoločnosti s.r.o., Bratislava  Občianskoprávny režim a režim daňový Predmetná otázka súvisí v prvom..

Prečo si vybrať open space kancelárie: nová teória activity-based workplace Prečo si vybrať open space kancelárie: nová teória activity-based workplace

V posledných rokoch sa nie len väčšie úspešné firmy ale aj takzvaní podnikatelia na voľnej nohe usilujú o navodenie produktívnej atmosféry pri práci. Open space kancelárie sú pre pracujúcich ľudí v mnohom veľkým prínosom a to či už máte firmu s množstvom zamestnancov, alebo ste podnikateľ, ktorému sa nedarí zachovať motiváciu na gauči vo vlastnom byte. Otvorené priestory kancelárií, ktoré minimalizujú možnosti vytvoriť si súkromné priestory, odstraňujú steny a dvere, sa v histórii prvýkrát uplatnili niekde v 50.-tych..

Úrokové sadzby pri hypotekárnom úvere Úrokové sadzby pri hypotekárnom úvere

O možnosti ako si zadovážiť bývanie pomocou hypotekárneho úveru (HÚ), sa toho popísalo už veľa. Pri jeho vybavovaní zaujíma klientov tej či onej banky  jedna zo základných veličín výška úrokovej sadzby. Podľa nastavenia jej výšky, môžete na svojom (HÚ) riadne ušetriť, ale pri troche neuváženosti a letmom prebehnutí čísel v letáku propagujúcom hypotekárny produkt aj svoje bývanie riadne preplatiť. Tak či onak, úroková sadzba tvorí základ splácania vášho dlhu, takže jej optimálne nastavenie je pre vás ako klientov obzvlášť dôležité.Tvorba..

Ceny nehnuteľností Ceny nehnuteľností


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.