Záhradná architektúra

Záhrada je miestom, ktoré nielen dotvára vzhľad nášho domu, ale zároveň dáva jeho obyvateľom priestor pre fantáziu a relax. Najmä o tom poslednom však má každý z nás inú predstavu, a podľa toho si treba typ záhrady aj vyberať. Možností je veľa a je rozdiel, či sa chceme záhrade každý druhý deň aktívne venovať, alebo raz za týždeň pokosiť trávnik. Okrem estetického výsledku by teda mal byť kritériom aj miera starostlivosti, s ktorou do budúcnosti rátame.

Anglický trávnik

Tento druh je stále veľmi obľúbený; vyzerá elegantne a upravene, ale je potrebné ho často kosiť. Môžete si ho vysadiť aj sami; pri výbere kvalitného osiva bude dlho zelený a odolný. Osivo sa zmieša so zeminou a zaseje sa. Problémy však pri tomto type trávnika zvykne spôsobovať burina a kyslá pôda.

                Tá býva problémom z toho dôvodu, že sa v nej nedarí tráve. Ak je pôda na našom pozemku kyslá, účinnou pomocou je vápnenie, ktoré je dobré spojiť s prevzdušnením pôdy, čím sa zlepší jej kvalita a následne aj stav trávy. Ak je naopak pôda zásaditá, môžeme sa „tešiť“ na burinu. Vtedy pomôže hnojenie a opätovné vysiatie trávy.

                Ak sa stretneme s akoukoľvek inou „neželanou návštevou“, machom alebo hubami, treba to riešiť dôkladným prevzdušnením. Pri pravidelnej údržbe a dôkladnom strihaní by sa mali tieto problémy časom upraviť. Týmto spôsobom sa zlepšuje i kvalita trávy. Podceniť sa neoplatí ani vhodný výber kosačky, ktorých je na trhu veľké množstvo. Majitelia záhradných trávnikov si väčšinou vyberajú kosačky ručné vretenové alebo rotačné.

                Anglický trávnik je praktický a efektný, avšak treba vopred rátať s tým, že bez pravidelnej údržby z neho nebudeme mať ani praktický, ani estetický úžitok. Znížená miera starostlivosti má samozrejme za následok jeho zanedbaný vzhľad. Ešte treba dodať, že jeho význam je plnohodnotný najmä vtedy, ak neslúži iba ako okrasa, ale i ako miesto na oddych a detské hry.

Prírodná záhrada

Tento variant je sám osebe širokým pojmom; zahŕňa množstvo rôznych variácií, avšak dominantným prvkom zväčša je, ak ide o rozsiahlejšiu plochu, kvetinová lúka. Možno ju kombinovať so stromami či porastom, avšak treba to citlivo odhadnúť, keďže je sama osebe dostatočne výrazná a dominantný prvok vždy stačí jeden.

                Výhoda kvetinovej lúky je okrem estetických pozitív najmä v minimálnej starostlivosti. Okrem toho v porovnaní s inými variantmi, ktoré si vyžadujú častú starostlivosť, pôsobí omnoho prirodzenejšie a pestrejšie. Skvele ju doplní altánok či jazierko.

Bylinková záhrada

Tento termín predstavuje takpovediac divý trávnik; stačí ho totiž na nejaký čas prestať kosiť, aby tráva vyrástla vyššie a aby sa medzi ňou mohli objaviť rôzne bylinky. Takýto trávnik potom stačí pokosiť naozaj iba raz za čas a môžeme zvoliť aj nerovnomerný povrch – niekoľko ostrovčekov, kde bude tráva i bylinky vyššie od okolia. Môžeme zostať len pri tých bylinkách, ktoré nám vyrastú, prípadne ich dosiať druhmi, aké sa nám páčia. Každopádne sa zbavíme hnojenia a polievania, čo je najmä pre tých „menej aktívnych“ dobrou voľbou.

                Bylinkový trávnik je však možné skombinovať aj s anglickým trávnikom; závisí to naozaj len od fantázie domáceho pána. Keby sme si totiž v celej záhrade nechali iba tú divokejšiu verziu, mohla by na väčšej ploche pôsobiť trocha neupravene. V kombinácii s nízko pokoseným zeleným trávnikom a kamenným chodníčkom je však veľmi efektná.

Cestičky v záhrade

Sú potrebné nielen z hľadiska užitočnosti, ale pomáhajú i dotvárať celkový vzhľad záhrady. Ak sme venovali patričné úsilie výberu a údržbe trávnika, bolo by chybou „zabiť“ dojem z neho neupravenými chodníčkami.

                Výber materiálu je tu veľmi dôležitý; niektoré druhy sa nám môžu páčiť, ale do našej záhrady sa nemusia hodiť. Rozhoduje celkový vzhľad domu a záhrady a je potrebné „trafiť sa“ do štýlu aj takýmto zdanlivým detailom. Myslieť však treba i na to, aby boli chodníčky v záhrade logicky rozložené, teda aby sme kvôli estetike nebehali „dookola“. Mohlo by to totiž viesť k tomu, že ich obyvatelia domu začnú ignorovať a vyšliapu si ďalšie, čím by počiatočná námaha stratila zmysel.

                Najprv si treba, najmä pri väčších záhradách, ozrejmiť, na čo všetky jej časti využijeme; nevypláca sa

zabudnúť na posledný roh, ak si tam chceme chodiť po jablká. Takisto si chodníčky vyžadujú vyčlenenie dostatočného priestoru tak, aby sa dali upraviť aj ich okraje.

                Cestička sa nemusí nutne vykladať kameňom; jeho absencia je však nevýhodou v jari a jeseni, keď je všade kopa blata. Nielenže na nej budú zostávať stopy, ale zašpiníme si aj predsieň v dome. Väčšina záujemcov si tak radšej vyberie z rôznych kamenných platničiek a podobných možností. Možnosťou je aj piesok, štrk alebo liaty betón.

Oplotenie

Otázka oplotenia je takisto pomerne široká; druhov materiálu, z ktorých si môžeme plot okolo svojej záhrady postaviť, je veľa. Ak sa však rozhodneme pre živý plot, je potrebné vziať do úvahy, že si bude vyžadovať permanentnú starostlivosť, ktorá je omnoho zložitejšia, ako raz za čas natrieť drevené latky.

                Faktom však je, že pri živom plote prakticky odpadá ochranná funkcia; slúži viac-menej na ohraničenie, dekoráciu a zachovanie súkromia. Pri otázke estetiky tu máme na výber z rôznych druhov drevín a obmedzuje nás prakticky jediná otázka – či sa budú hodiť práve do našej záhrady s jej druhom pôdy a ostatnými podobnými podmienkami. Taktiež treba brať do úvahy celkový vzhľad a štýl domu a záhrady, aby bol živý plot dotvárajúcim, nie disonančným prvkom.

                Živý plot si vyžaduje viac či menej pravidelné zastrihávanie v závislosti od typu, ktorý sme si zvolili. Sú i také druhy, ktoré môžeme nechať úplne voľne rásť, ale väčšej obľube sa tešia tie „klasické“, ktoré si pravidelné strihanie vyžadujú. Táto činnosť však nie je príliš náročná, naopak – môže byť pre majiteľa príjemným relaxom.

Jazierko v záhrade

Tento prvok je veľmi obľúbený, ale ak si ho namiesto kúpy hotového chceme spraviť sami, musíme si toho veľa naštudovať. Jeho brehy nemôžeme vysadiť hocijakými rastlinami; najlepšie je nechať si poradiť od odborníkov. Takisto ho treba vhodne umiestniť – väčšina majiteľov z neho urobí dominantný prvok záhrady a jej ostatné časti potom k nemu doladí.

                Jazierko je dobré umiestniť tak, aby v jeho bezprostrednej blízkosti neboli stromy – podľa mnohých odborníkov sa totiž blízko vedľa seba „nemusia“ a trpeli by tým živé organizmy vo vode. Tiež treba myslieť i na to, aby jazierko nebolo situované na najtmavšom, ale ani najjasnejšom mieste záhrady.

                Čo sa týka tvaru, záleží naozaj len na fantázii majiteľa; istá logika by však mala byť zachovaná. Ak máme dom i záhradu v prísne upravenom minimalistickom štýle, „uletený“ asymetrický tvar by do celkového dojmu mohol vniesť disonanciu. Tiež je teda potrebné zachovať istú mieru citlivosti a vkusu.

                Ako vidíme, možností upraviť a okrášliť našu záhradu je dostatočne veľa. Ak si na tom dáme záležať, odmenou bude dobrý pocit nielen z domova, ale i z jeho pekného okolia.

 

Autor: Mgr. Katarína Macková

KTN: 19/11

viac v relácii Reality na TA3

Späť

Geodézia a jej úloha. Reálny dopad chýb pri vymeriavaní pozemkov v podobe susedských sporov.

Hranice pozemku sú pre každého vlastníka kúska zeme citlivou témou. Málokto sa v živote nestretol, či už priamo alebo nepriamo, s nejakým susedským sporom, ktorý sa niesol v tomto duchu. Tí, ktorých sa to netýka, majú svoje hranice vysporiadané rovnako ako ich susedia; ostatní už zrejme vopred vedia, o čom budeme hovoriť. V prípade takýchto sporov má kľúčovú úlohu geodézia a jej úloha pri vytyčovaní hraníc pozemkov. Poďme sa teda pozrieť bližšie na uvedené problémy. Na to, aby sme sporom v tejto oblasti mohli porozumieť, potrebujeme dôkladne poznať..

Strecha - aký typ si vybrať

Strecha patrí asi medzi najpoužívanejšie slová pre vyjadrenie symbolu domova a rodiny. Dalo by sa povedať, že je akousi pomyselnou korunou každého rodinného domu. Jej funkcia je oveľa dôležitejšia ako by ste si mohli myslieť. Nedodáva domu len vizuálny charakter, ale má veľa základných funkcií pri ochrane vášho príbytku pred dažďom, únikom tepla či hlukom z okolia.Pri stavbe rodinného domu je dôležité myslieť na každý detail. Obzvlášť to platí pri plánovaní a následnej stavbe strechy. Takže ak sa už rozhodnete pre rovnú alebo šikmú strechu, myslite..

Znalecké ohodnotenie nehnuteľností

 „Koľko ľudí, toľko chutí,“ hovorí známe slovenské príslovie. O jeho pravdivosti sa mohli presvedčiť aj tí, ktorí sa v praxi stretli s znaleckým ohodnocovaním nehnuteľností. Práve u rčenie hodnoty pozemkov či nehnuteľností sa v mnohých rodinách stalo jablkom sváru. Dedičské či rozvodové konania a s tým spojená deľba majetku, sa tak môžu stať nepríjemnosťou pre viacerých rodinných príslušníkov. Je pravdou, že iný pohľad má na objekt predávajúci, ktorý chce v prvom rade zarobiť a dostať za svoj majetok čo najväčší obnos peňazí. No na..

Komunikácia medzi správcom a vlastníkmi bytov - otázka efektivity

Komunikácia medzi správcom a vlastníkmi bytov - otázka efektivity   „Minulý rok došlo v našom dome ku zmene správy, ktorú pôvodne vykonávalo spoločenstvo vlastníkov. Toto spoločenstvo však stále je registrované ako existujúce. To je pomimo, avšak podstatným problémom je komunikácia so správcovskou spoločnosťou, ktorá spravuje náš dom. V dome, ktorý má dva vchody – predný a zadný - sú vytrhané mnohé svetelné spínače, svetlo možno zapnúť len na niektorých z dvoch poschodí, príp. na prízemí, čo značne komplikuje..

Smrť darcu a jej následky na vkladové konanie

V decembri 2004 som s mojou starou mamou uzatvorila darovaciu zmluvu, na základe ktorej mi darovala jej rodinný dom. Pár dní na to moja stará mama zomrela. Návrh na vklad bol podaný po jej smrti, avšak kataster návrh neprijal a vyzval nás na doplnenie návrhu formou prijatia dodatku k darovacej zmluve - týkalo sa to zriadenia vecného bremena. Návrh som doplnila v lehote, kataster konanie zastavil, čo považujem za nezákonné. Prečo kataster nerešpektuje vôľu jednej zmluvnej strany - mojej nebohej starej mamy a nepostupoval v súlade so zákonom?! Moja právnička podala..

Založenie spoločenstva vlastníkov

Pán Lasák. Dovoľujeme si vás touto cestou požiadať o poskytnutie informácie k založeniu bytového spoločenstva. Náš bytový dom je spravovaný správcom na základe zmluvy, ktorú sme s ním uzatvorili po odkúpení bytov do osobného vlastníctva v roku 1999. Zanikne správcovstvo vznikom spoločenstva automaticky alebo je nutná výpoveď vlastníkov bytov a nebytových priestorov? Ak je nutná výpoveď, čo všetko musí táto obsahovať? Za vlastníkov bytov ..

Daň z nehnuteľností

Čo je to daň z nehnuteľností?Vyrubenie daneKto je to daňovník?Predmet daneVýška sadzby daneNovinkyProblematika dane z nehnuteľností je upravená v zákone č.582/2004 Z. z.o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len "zákon"). V podstate sa teda už tri roky zachováva v pôvodnom stave. Každý rok sa ale dejú jemné úpravy.Čo je to daň z nehnuteľností?  Zákon rozlišuje 3 druhy dane z nehnuteľností:daň z pozemkov,daň zo stavieb,a daň z bytov (kam patria pre účely dane i nebytové priestory v bytovom..

Ako sa nestať obeťou realitného podvodu

 Ak sa spomenie termín realitný podvod, väčšinou každému napadne nejaký nedávny zločin bytovej mafie , táto otázka je však omnoho komplikovanejšia a jej „mafiánska“ stránka je len jednou časťou zla, aj keď má bezpochyby najviac tragických koncov. Podvody s realitami sa však netýkajú len osamelých starších ľudí a mŕtvol vylovených z rybníkov - oveľa viac je tých „prozaických“ prípadov, okolo ktorých sa robí menej kriku, avšak ich dôsledky sú pre postihnutých takisto ničivé a vo všeobecnosti by mali byť varovaním. Poďme sa teda pozrieť..

Výhody a nevýhody stavebného sporenia

 Pri dnešných finančných pomeroch v spoločnosti je v tejto problematike jasné, že nasporiť na byty pre dve alebo tri deti je v priemernej rodine vecou nie ťažkou, ale nemožnou; na druhej strane by však všetci rodičia veľmi radi zabezpečili svojich potomkov najmä po tejto stránke, aby mali pri štarte do samostatného života vlastnú strechu nad hlavou. Keďže však "odkladaním pod vankúš" nemajú šancu tento problém vyriešiť, mnohí siahajú po produkte vyvinutom presne na tento účel - stavebnému sporeniu. Je už takmer samozrejmosťou, že sa takýto..