Poistenie nehnuteľnosti – nie luxus, ale nevyhnutnosť

Domov je pre každého človeka miestom, ktoré preň predstavuje nielen súkromie a pohodlie, ale najmä bezpečie. To je dôvod, prečo si doň inštalujeme napríklad alarmy - snažíme sa ho urobiť čo najbezpečnejším miestom pre seba a svoju rodinu. Zároveň však tak, ako všetky tieto náležitosti chránia nás, tiež chceme, aby bol nejakým spôsobom chránený aj náš domov; akiste zaváži aj fakt, že sme do jeho budovania vložili nemalú námahu, čas aj finančné prostriedky. Aby teda nehrozila situácia, ktorá by nás o náš domov nejakým spôsobom pripravila bez možnosti ho obnoviť, je namieste uvažovať o jeho poistení. Poďme sa teda pozrieť na možnosti tohto riešenia a zároveň aj na chyby, ktorých je potrebné sa vyvarovať, aby sme neplatili zbytočne.

 

Základom je vedieť, ktoré časti nášho majetku si chceme poistiť. Mnohokrát sa stáva, že si majiteľ bytu neuvedomí napríklad rozdiel medzi poistením celého domu a poistením domácnosti. Ak je poistený celý dom, ešte to automaticky neznamená, že sú chránené aj jednotlivé byty; tie sa musia poistiť zvlášť, nakoľko sa poistenie domu vzťahuje iba na „vonkajší obal“ a spravidla aj stavebné súčasti a zariadenia, ako napríklad kotol či výťah. Samozrejme, je možné zahrnúť doň aj byty, avšak na to je už potrebné komplexné poistenie bytového domu, kde zmluva kryje aj tie. Pri tomto riešení je však potrebný súhlas všetkých vlastníkov. V tejto rovine treba uvažovať i naopak - je síce tiež možné poistiť iba byty a budovu nie, avšak má to zároveň asi takú logiku ako predchádzajúci prípad.

Druhy poistného krytia

Pri voľbe poistenia je potrebné, ako sme si už povedali, mať relatívne presnú predstavu, čo všetko chceme, aby poistka zahŕňala; vo všeobecnosti možno povedať, že sa volí najmä poistenie proti živlom (záplavám, povodniam, víchrici, lavíne, krupobití, zemetraseniu, úderu blesku atď.), poškodeniu vodou z vodovodných zariadení, krádežiam, poškodení tabuľového skla, nárazu alebo pádu lietadla, vandalizmu (neplatí však pre graffiti) atď. Možností je veľa, avšak hneď na začiatku treba zdôrazniť, že podmienky nebývajú všade rovnaké. Takisto je možné zvoliť si rôzne pripoistenia; druh a kombináciu si klient volí individuálne podľa vlastných potrieb.

Pri každom uchádzaní sa o vyplatenie poistky je zároveň potrebné splniť isté podmienky, na ktorých bude poisťovňa trvať; nehnuteľnosť navštívi likvidátor, ktorý zhodnotí stav predmetnej nehnuteľnosti a jeho úlohou je najmä posúdiť, či k vzniknutej škode došlo naozaj vinou faktora, ktorý poistná zmluva zahŕňa. Nezriedka sa stáva, že sa v tejto fáze odhalí pokus či snaha o poistný podvod - napríklad pri pokuse o vyplatenie poistky proti zosuvu pôdy zodpovední prídu na to, že problémom nebol zosuv, ale nekvalitná stavba. Toto sa dá zistiť napríklad podľa zloženia pôdy či podľa množstva iných faktorov, skúmaním ktorých sa zistí, že keby bola stavba v poriadku, tá-ktorá konkrétna udalosť by sa neskončila škodami takého rozsahu. Treba pripomenúť, že takéto snahy sú kvalifikované ako pokus o poistný podvod, a teda ide o trestný čin.

Sú však aj prípady, keď majiteľ poistenej nehnuteľnosti ani netuší, že pohromu, ktorá ho postihla, nemá pokrytú v poistnej zmluve. Týka sa to najmä pojmov, ktorých odlišnosť si bežný človek ani neuvedomí - napríklad možno ľahko pozabudnúť na to, že povodeň a záplava nie je to isté, alebo že o vyplatení poistky nemusí rozhodnúť rozsah pohromy v mieste jeho trvalého bydliska. Platí to napríklad pri víchrici – málokto vie, že ak mu napríklad v doline víchrica strhne strechu, rozhodujúcou nemusí byť predpoveď počasia v mieste jeho trvalého bydliska, ale celoplošná, čo ľahko môže mať za následok, že ak tá nebola rovnako nepriaznivá, pôvod nešťastia jednoducho nedokáže. Takisto môže rozhodnúť v neprospech žiadateľa akákoľvek maličkosť - napríklad pri už spomenutom zosuve pôdy môže stačiť jediná skôr urobená fotografia domu, kde sa nájde nejaká puklina, a žiadateľ bude mať veľký problém dokázať, že mal pred nešťastím statiku v poriadku.

Nevedomosť neospravedlňuje...

… ako to platí aj pri všetkých ostatných druhoch zmlúv. To, že si poistnú zmluvu treba podrobne preštudovať, je samozrejmé, rovnako ako potreba informovať sa hneď namieste o každej nejasnosti. Argument, že tieto zmluvy sú často vytvorené tak, že im človek bez rady právnika nemusí správne rozumieť, totiž pri neskoršom dokazovaní neobstojí, je teda namieste požiadať o podrobné vysvetlenie včas. Taktiež treba mať na mysli skutočnosť, že poistné zmluvy sa od seba líšia a rozdiely nespočívajú v detailoch, takže nezaškodí porovnať si čo najviac ponúk od rôznych inštitúcií, ktoré v rámci súťaže o zákazníka poskytujú okrem individuálneho prístupu aj rôzne benefity.

Na čo pri uzatváraní poistky určite nezabudnúť

Ak si chceme týmto spôsobom zabezpečiť nehnuteľnosť, treba pamätať najmä na podrobnú dokumentáciu vecí, ktoré bude zvolená poistka zahŕňať. Je to jednak vonkajší stav (v prípade domu), jednak vnútorné zariadenie, elektronika atď. Týmto spôsobom je neskôr možné (napríklad pri krádeži či požiari) dokázať, že predmetná vec naozaj tvorila súčasť zariadenia domácnosti. Vo vlastnom záujme je teda najlepšie prísť už s hotovou fotodokumentáciou.

Tiež treba logicky uvažovať aj v prípade, ak je rozhodujúcim faktorom nízka cena. Nemožno poprieť, že poistka je drahá vec, a teda sa často stáva, že klient za komplexné poistenie jednoducho nie je ochotný platiť. Ak sa však zameria len na túto stránku veci, ľahko sa môže stať, že bude neskôr veľmi nemilo prekvapený. Vždy si totiž treba starostlivo zistiť, aký dopad bude mať nízka cena na rozsah poistenia, aby to napokon neboli vyhodené peniaze.

Treba však pamätať aj na iné skutočnosti: napríklad nehnuteľnosť v zlom stave nikto nepoistí, takisto ani výrazne zanedbanú, a ak áno, tak len na veľmi nízku sumu, čo je zasa nevýhodné pre klienta. Tiež treba zvážiť napríklad skutočnosť, v akých intervaloch chceme poistenie splácať - niekomu vyhovujú mesačné, niekomu polročné splátky a niekto chce platiť naraz, preto si frekvenciu splácania takisto treba vopred dohodnúť aj kvôli skutočnosti, že sa na ňu môžu viazať zľavy.

Spoluúčasť

Táto možnosť je v istom zmysle motiváciou k zodpovednosti klienta zo strany poisťovne; hlavným dôvodom, vďaka ktorému sa pre takúto poistku klienti rozhodujú, je výrazná zľava na poistnom. V praxi to znamená toľko: na konkrétnej poistke má poisťovňa podiel napr. 90 %, klient 10 % a platí menej, ako by platil za klasickú poistku. Ak sa stane, že napríklad vytopí suseda, zaplatí 10 % škody on a celý zvyšok poisťovňa. Tento variant sa mimoriadne hodí pre potenciálnych záujemcov, ktorí sa chcú poistiť napríklad proti spôsobeniu škody inému, ale zároveň nie sú ochotní veľa platiť. Takto majú zároveň aj motiváciu správať sa zodpovedne - ak žiadnu škodu nespôsobia, sú jednak vďaka poistke pokojnejší a jednak za ňu veľa neminú. Avšak ako všetko, aj toto riešenie má svoje nevýhody: môže sa stať, že niekomu náhodou spôsobia takú vysokú škodu, že aj tých zopár percent môže predstavovať vysokú sumu. Preto treba mať na pamäti, že pri zvolení spoluúčasti klient síce na poistke ušetrí, ale zároveň ide v tomto zmysle do rizika.

Krížová zodpovednosť

Táto alternatíva nie je medzi produktmi poisťovní úplne bežnou, preto ak ju klienti chcú, malo by to byť jednou z prvých vecí, o ktorých sa budú vo zvolenej inštitúcii informovať. Krížová zodpovednosť sa týka najmä vlastníkov bytov v obytných domoch; ak vystupujú ako spolupoistení a spôsobia škodu okoloidúcemu, ktorému napríklad spadne na hlavu škridla zo strechy, majú to pokryté. Avšak ak si spôsobia nejakú škodu medzi sebou, to už pokryté nemajú a práve na pokrytie škôd tohto druhu spomenutá zodpovednosť slúži.

Pojem „novej ceny“

Pri nehnuteľnostiach treba pamätať aj na fakt, že ich hodnota spravidla časom stúpa, najmä ak majú výhodnú polohu. Tu treba spomenúť jednak termín podpoistenia (ak si klient poistí majetok na nižšiu sumu, ako je jeho hodnota), jednak môže takáto situácia nastať ako dôsledok toho, že klient „neriešil“ stúpajúcu cenu jeho nehnuteľnosti. Ak si túto skutočnosť nevšimne, prípadne ak ju ignoruje a neskôr si chce nárokovať poistku, môže byť nemilo prekvapený z omnoho nižšej sumy, ktorú mu na základe tohto podhodnotenia poisťovňa vypočíta.

Pojem „nová cena“ teda predstavuje reálnu hodnotu nehnuteľnosti – je ideálne, ak sa klient z času na čas (napríklad raz do roka) o nej informuje a na jej základe si požiada o pripoistenie. To spravidla nebýva extrémne vysoké a môže sa vďaka nemu vyhnúť situácii, ktorá by mala za následok, že by si v prípade nejakého nešťastia svoj domov nedokázal obnoviť.

Je poistka počas krízy rozumnou investíciou?

Najmä v poslednom období sa zrejme nad touto otázkou zamýšľa čoraz viac ľudí; v snahe ušetriť na položkách, ktoré nie sú priamo nevyhnutné, sa poistenie nehnuteľnosti môže z tohto pohľadu javiť ako luxus. Na druhej strane však treba pamätať aj na to, že síce „odkrajuje“ z rodinného rozpočtu, avšak práve kríza môže byť pre mnohé rodiny dôvodom, z ktorého by si v prípade nejakého nešťastia alebo katastrofy svoj domov veľmi ťažko obnovovali, ak by tak museli urobiť iba z vlastných prostriedkov. Preto je skôr namieste uvedomiť si, že úspora na poistnom by bola minimálna v porovnaní s takouto situáciou a v tomto zmysle sa vzniknutému riziku nevyrovná.

 

 

Späť

Zariadiť malú obývačku môže byť výzvou. Prinášame 5 dizajnérskych tipov Zariadiť malú obývačku môže byť výzvou. Prinášame 5 dizajnérskych tipov

Malá obývačka nemusí byť prekážkou, práve naopak. Pozerajte na to ako na výzvu, ktorá prebudí vašu kreativitu. Obmedzený priestor si vyžaduje vynaliezavé riešenia, ktoré umožnia vytvoriť funkčný, no zároveň aj štýlový priestor. Vďaka týmto tipom sa vaša obývačka zmení na miesto, kde budete čas tráviť skutočne s radosťou. Hrajte sa s výškami Existuje niekoľko trikov, ako pomocou optických klamov zväčšiť vizuálne vnímanie priestoru: Kontrastom bude nízky nábytok. Do menšej obývačky zakomponujte sedaciu súpravu či pohovku s nízkym operadlom alebo..

Byty - Novostavby, aktuálny vývoj v Západoslovenskom kraji a Bratislave Byty - Novostavby, aktuálny vývoj v Západoslovenskom kraji a Bratislave

Byty, Novostavby, voľné byty v Bratislave a byty v Košiciach. Prehľad novostavieb bytov, voľné a predané. Posledné týždne sme mapovali situáciu na trhu s nehnuteľnosťami v celom Západoslovenskom kraji. Zisťovali sme dostupnosť bytov v novostavbách. Prieskumom sme zistili, že drvivá väčšina pár-ročných novostavieb bytov, je už vypredaná. Týka sa to novostavieb bytov v Bratislave ako sú Meander, Novanta v Ružinove a novostavba - Byty Laurinská. Novostavba Guthaus disponuje aktuálne ešte deviatimi voľnými bytmi, RNDZ 50 a Moruše má 14 voľných..

Ceny starých bytov klesajú! (vývoj cien)

  „Potenciálni kupci budú ešte chvíľu vyčkávať, kým ceny nepadnú na pomyselné dno. Predávajúci by si mali uvedomiť, že ak chcú predať, musia byt oceniť reálne, tak, aby jeho stav, vek, kvalita a lokalita zodpovedali cene,“ myslí si Veronika Komorníková, šéfredaktorka časopisu Kompletný TRH Nehnuteľností. Poklesli ceny starších nehnuteľností v Bratislave za posledne obdobie? Aké konkrétne byty a v ktorej lokalite? O koľko poklesli ceny? Cena starých bytov v Starom Meste je najustálenejšia a drží sa v cenovom pásme medzi 70-85 tis. Sk/m2 v závislosti..

Vklad do katastra nehnutelnosti. Návrh na vklad nehnuteľnosti, priebeh procesu a ktoré dokumenty sú k nemu potrebné Vklad do katastra nehnutelnosti. Návrh na vklad nehnuteľnosti, priebeh procesu a ktoré dokumenty sú k nemu potrebné

Katastrálne konanie završuje proces prevodu vlastníckeho práva z prevádzajúceho na nadobúdateľa a je dôležitou časťou tohto procesu spolu s uzavretím samotnej scudzovacej zmluvy. Tento článok dá v tejto súvislosti podrobnú odpoveď na nasledovné otázky:   - Prečo je po uzavretí zmluvy potrebné ešte podať návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnutelnosti po kúpe nehnuteľnosti? - Čo musí obsahovať návrh na vklad a kam ho podať? - Aké prílohy musia byť k návrhu na vklad priložené? (skúsenosti z katastra nehnutelnosti..

Regulované nájomné - v (ne)prospech občanov

Regulované nájomné môžeme označiť ako pozostatok čias minulých, z obdobia komunizmu. Napriek tomu, že od tzv. nežnej revolúcie uplynulo takmer devätnásť rokov, výšku nájomného vo vzťahu k niektorým nehnuteľnostiam určuje štát. Štát, ktorý sa navonok prezentuje ako právny a založený na princípoch slobody a demokracie. Ide o nehnuteľnosti, ktoré boli po roku 1989 vrátené v rámci reštitučných opatrení svojim pôvodným majiteľom, príp. ich právnym nástupcom. Jeden príklad za mnohé V roku 1955 bol zo strany miestneho národného výboru ako jedného..

Novela právnej úpravy vlastníctva bytov a nebytových priestorov II

Vážení čitatelia. V predchádzajúcom čísle Kompletného trhu nehnuteľností sme sa venovali novele právnej úpravy vlastníctva bytov a nebytových priestorov upravenej zákonom č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorá bola prijatá a vyšla v Zbierke zákonov ako zákon č. 70/2010 Z. z. Okrem eliminácie nejednoznačnosti a nezrovnalostí týkajúcich sa úloh správcu bytového domu, vzťahov medzi vlastníkmi bytov a nebytových priestorov a správcom, príp. orgánmi spoločenstva vlastníkov bytov ako aj úpravy zakladania spoločenstiev..

Problémy s hypotékou?

Problém je na sveteKeď musí zasiahnuť bankaBanky znižujú úrokové sadzby   Nie je nič ľahšie. Jednoduchá cesta k bývaniu. Stačí len prísť. Riešenie ušité priamo na mieru. To sú len niektoré reklamné slogany, ktoré nás tak často oslovujú a pútajú našu pozornosť na rôzne produkty vedúce k vlastnému bývaniu.Spôsobov, ciest a produktov vedúcich k vlastnému bývaniu je v dnešnej dobe a situácii na trhu skutočne mnoho. Pritom nemusí ísť bezpodmienečne len o získanie nového bytu či domu, ale aj napríklad o kúpu zariadenia, stavbu garáže či bazénu,..

Kúpte si pozemky v blízkosti ... (TRH Nehnutelnosti)

Dom na predaj


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.