Fenomén príliš malých bytov. Naozaj býva väčšina Slovákov v stiesnených podmienkach?

Fenomén príliš malých bytov. Naozaj býva väčšina Slovákov v stiesnených podmienkach?

Hneď na úvod treba povedať, že túto tému možno označiť za súčasný a mimoriadne aktuálny problém; neustále sa mu venuje množstvo serióznych výskumov, ktoré v tejto oblasti zaradili Slovensko pod európsky priemer. Na druhej strane si ale treba uvedomiť, ako predmetná situácia vznikla: jednak je pozostatkom zvykov socializmu a jednak reakciou na dopyt po bytoch prakticky vo všetkých väčších mestách. Tento dopyt je hlavným argumentom v prospech malometrážnych bytov – ľudia, ktorí prichádzajú do miest za prácou, predsa musia niekde bývať – avšak nemôže byť ospravedlnením pre úplné extrémy. Poďme si teda povedať niečo viac o probléme malých bytov a o možných prognózach v tejto oblasti.

Prečo sa s nimi ľudia uspokoja

Sťahovanie sa za prácou nie je jav, ktorý by vznikol pred nejakým krátkym časom; deje sa neustále a treba s ním rátať i v budúcnosti. Väčšina mladých ľudí, najmä študentov, uvažuje v súvislosti so svojou budúcnosťou buď v rovine práce v zahraničí alebo v hlavnom meste. Tejto téme sme sa bližšie venovali v predchádzajúcom čísle, preto z nej len vyvodíme zámer potrebný pre tému aktuálnu. Ten môžeme definovať pomerne jednoducho: mladý človek prioritne rieši najmä samotnú strechu nad hlavou, až potom prídu na rad otázky ako dostatok priestoru, pohodlie atď. K tomu sa ešte pridruží nemenej dôležitá finančná otázka a najmä v súvislosti s hranicami pri udeľovaní hypoték často ani nie je možné uvažovať o priestrannosti bytu ako o kritériu. Dá sa teda povedať, že existencia malometrážnych bytov je kľúčová najmä pre mladých ľudí a mladé rodiny v tom zmysle, že väčší a drahší si jednoducho nemôžu dovoliť. Finančné prostriedky či šanca na vyššiu hypotéku si vyžadujú isté úspory, a teda niekoľkoročný pravidelný príjem.

Keď poslúžia ako prechodné riešenie

Takýto byt si málokto kúpi s vidinou bývania dlhšieho ako pár rokov; väčšinou si záujemca uvedomuje, že neskôr si bude môcť dovoliť väčší a komfortnejší, a podľa toho sa treba aj rozhodovať. Na trhu je množstvo na prvý pohľad výhodných ponúk, ktoré sú však pri bližšom skúmaní ľahko identifikovateľnou pascou. Sem môžeme zaradiť najmä množstvo takých „bytových domov“, za ktorými sa v skutočnosti skrývajú prerobené ubytovne. Ich priestorové riešenie je zrejme najlepšie v rámci ich možností, do skutočného bytu však majú z tohto hľadiska ďaleko. Tu si treba uvedomiť najmä to, že o pár rokov, keď už bude majiteľ rozmýšľať o vyššom štandarde a svoj súčasný byt sa rozhodne predať, môže mať problém sa ho efektívne zbaviť. Plánovanie v štýle „predám malý a kúpim väčší“ sa tu nemusí vyplatiť; väčšinou chce každý na predaji buď zarobiť, alebo minimálne získať späť náklady, ktoré doň vložil, aby sa tak mohol pohnúť ďalej. Cena starého bytu spolu s časom nadobudnutými úsporami slúži ako vstupný kapitál, preto netreba túto otázku podceniť.

Malé byty ako „nedostatkový tovar“

Zvlášť v hlavnom meste to pomaly začína byť problém, ktorý citeľne vnímame najmä od začiatku roka. Spôsobil to fakt, že od januára začal platiť zákon o dani z predaja nehnuteľnosti. Ako sa dalo očakávať, všetci, ktorí mali v úmysle svoju nehnuteľnosť predať, sa snažili tak urobiť do konca roka, aby nemuseli platiť daň. Výsledkom je, že veľká väčšina dobrých bytov za primerané ceny sa vypredala a zostali najmä veľkometrážne byty, ktorých sa ich majitelia majú problém zbaviť.

Či je kríza na ústupe, ťažko povedať; oblasti predaja bytov však pomohol aj fakt, že banky predsa len trocha upustili od prepiatej opatrnosti a začali jednak viac vychádzať v ústrety klientom (aj keď sú stále oveľa opatrnejšie ako pred krízou), jednak tiež možno sledovať omnoho výhodnejšie hypotéky s nižším úrokom, ktoré umožnili kúpu nehnuteľnosti aj takým záujemcom, ktorí stopercentne nespĺňali predchádzajúce prísne podmienky.

V dôsledku uvedených skutočností možno tiež pozorovať nový trend zo strany developérov: keďže sa veľkých, priestranných, avšak tým pádom aj zbytočne drahých bytov nevedia zbaviť, začali ich prerábať na menšie. Toto riešenie však má jednu veľkú nevýhodu: zmena napríklad štvorizbového bytu na dva dvojizbové sa nedá uskutočniť mnohými spôsobmi, väčšinou je to takpovediac „z núdze cnosť“. Často tak vznikajú dlhé a úzke byty, ktoré nedisponujú rozumne rozloženým a využitým priestorom. Túto skutočnosť netreba podceniť, i keď sa zo začiatku nemusí javiť ako veľký problém - po čase bude nevyhnutné „striedanie sa“ na chodbe či v kuchyni poriadnou otravou.

„Nelietame v tom“ iba my

Malé a preplnené byty celkovo nie sú len problémom Slovenska; podľa Správy o bývaní Štatistického úradu EÚ z roku 2009 18 % z obyvateľov EÚ 27 (európska dvadsaťsedmička) žije v preplnenom byte, zatiaľ čo 16 % má problém s deravou strechu alebo vlhkom, 7 % žije v príliš tmavých obydliach, 4 % nemá splachovacie WC a 3 % ani vaňu alebo sprchovací kút.

V uvedenom roku sa podiel osôb žijúcich v preplnenom byte medzi jednotlivými členskými štátmi líšil takto: stiesnene žilo 1 % obyvateľov na Cypre, 2 % v Holandsku, 3 % v Španielsku, 4 % v Írsku, Belgicku a na Malte, 58 % v Lotyšsku, 55 % v Rumunsku a Maďarsku, 49 % v Poľsku a Litve a 47 % v Bulharsku. Jednu z najnižších sadzieb preplnenia v EÚ (3,7 %) v porovnaní s jej priemerom (17,8 %) má Írsko. Je teda jasne viditeľné, že rozdiely v tejto oblasti medzi jednotlivými štátmi sú pomerne priepastné a aj tie mimoriadne vyspelé musia riešiť tieto na prvý pohľad možno nepovšimnuté problémy.

Nedostatok priestoru škodí ľudskej psychike

„Rizikovú oblasť“ tu tvoria najmä deti; veľmi negatívnym je fakt, že práve vo veku, keď sa začínajú samostatne rozvíjať, je často rodina finančne vyčerpaná výdavkami na ich výchovu a vzdelávanie a väčší byt musí o niekoľko rokov odložiť. Dieťa, ktoré nemá vlastnú izbu, sa nemôže v pokoji učiť, nemôže si pestovať koníčky a nedostatok vlastného priestoru pociťuje veľmi citlivo.

Zároveň je však ťažké túto situáciu riešiť; ak je rodina finančne vyčerpaná, jediné riešenie, ktoré by ju posunulo bližšie k väčšiemu bytu, je hypotéka a toto rozhodnutie si väčšinou vyžaduje viac príjmov v rodinnom rozpočte. Ak je náhodou mamička s deťmi doma, táto možnosť sa stáva takmer nereálnou.

Čo je v malom byte možné ovplyvniť

Ak nám finančné možnosti nedovolia zaobstarať si väčší, netreba si hneď predstavovať malé napratané kutice. S počtom metrov štvorcových síce neurobíme nič, existuje však zopár trikov a spôsobov, pomocou ktorých si môžeme malý byt spríjemniť aspoň na nutné obdobie, počas ktorého v ňom budeme musieť „vydržať“.

Príliš stiesnený priestor sa dá zväčšiť spojením dvoch izieb; na dosiahnutie tohto výsledku je však nutné vybúrať priečku, čo architektúra domu nie vždy umožňuje. Pomôžu aj svetlé farby, aj keď iba opticky. Vhodné sú tiež presklené dvere a rozumné umiestnenie nábytku; nedá sa vo všeobecnosti povedať, že čím je ho menej, tým lepšie, avšak „prepchať“ aj tak dosť malý byt navodí veľmi nepriaznivý dojem. Tiež nie je vhodný masívny nábytok a veľké sedačky, ktoré zaberajú mnoho miesta – pri starostlivom výbere však zistíme, že ponuka je i napriek týmto obmedzeniam dostatočne bohatá.

Problémom je aj posteľ; ak ju chceme mať dostatočne priestrannú a pohodlnú, treba to vyriešiť tak, aby zbytočne nezavadzala počas dňa. Rozkladacia síce znamená o trocha väčšie zdržanie ráno i večer, lepšie riešenie však v rámci malého bytu zrejme nenájdeme.

Ako bude vyzerať ďalší vývoj

Vo všeobecnosti možno povedať, že vlny v metráži sú prirodzený jav a vyskytujú sa pravidelne, aj keď s odlišnou mierou výchyliek; ťažko predajné veľkometrážne byty, ktoré sme si spomenuli, patria skôr k extrémom než k reálnej požiadavke realitného trhu. Podľa očakávaní teda zrejme v budúcnosti ustúpia menším a praktickejším bytom, ktorých nedostatok pociťujeme v súčasnosti.

V tejto súvislosti si však treba uvedomiť ešte jednu vec: problematickosť predaja veľkometrážnych bytov síce developérov určite neteší, avšak pre záujemcov o normálne byty je skôr dobrou správou. Vďaka tomuto faktu totiž nedochádza k stúpaniu cien menších bytov. Aj na absurdnosti tejto situácie teda vidíme, že ako všetko ostatné, tak i negatívne trendy majú okrem komplikácií aj pozitívny význam.

 

Autor: Mgr. Katarína Macková

KTN: 06/11

Späť

Aké dokumenty potrebujete na realizáciu stavby

 Začneme pekne od začiatkuÚzemné rozhodnutieStavebné povolenieKolaudačné rozhodnutie   V posledných rokoch sa ľudské nároky na bývanie podstatne zmenili. Málokomu dnes stačí klasický radový byt, ktorý vznikol počas komunistickej výstavby s jeho pôvodným zariadením a rozložením. Rozdielne chápanie „dobrého bývania“ sa prejavilo najmä v oblasti výstavby rodinných domov. Výsledkom je nekonečne široká škála typov rodinných domov, prakticky každý si môže navrhnúť vlastnú predstavu svojho bývania, ktorú mu dobrý projektant zrealizuje. Hrany..

Skladový systém bez náročnej montáže s použitím kovových regálov do garáže Skladový systém bez náročnej montáže s použitím kovových regálov do garáže

Možno ste o nich doteraz len počúvali, no nikdy ich v praxi nepoužili, čo je veľká chyba. Kovové regály sú v súčasnej dobe jedným z najpopulárnejších typov úložného riešenia pre vaše skladovacie priestory. Rozmanitosť veľkostí a štýlov oceľových regálov umožňuje množstvo použití v akomkoľvek priestore v domácnosti alebo sklade obchodu, pretože s kovovými regálmi môžete skladovať širšiu škálu položiek bez obmedzenia priestoru potrebného na pohyb. Ak teda máte doma málo miesta a uvažujete o tom, že by ste si do svojej garáže takéto riešenie..

Sceľovanie pozemkov. V čom je jeho prínos pre spoločnosť?

Tento prostriedok bol prioritne určený na nápravu všeobecného stavu vlastníctva pozemkov na Slovensku, ktoré trpí nielen rozptýlenosťou vlastníctva, čo sa týka pôdy, ale následkom toho aj komplikovanosťou akéhokoľvek obchodovania s pozemkami. Odstránenie tohto stavu je dôležité najmä preto, aby sa mohol začať rozvíjať trh v tomto smere. Problém rozptýleného vlastníctva však ešte komplikuje množstvo neidentifikovaných vlastníkov, čo pokusy o usporiadanie a jednotný systém ešte viac brzdí. Poďme sa teda pozrieť na korene tohto stavu a na možnosti, pomocou..

Nájom a podnájom nebytových priestorov ako odplatný vzťah a výpoveď z nájmu

Mgr. Ján Lasák Nájom a podnájom nebytových priestorov ako odplatný vzťah a výpoveď z nájmu Právna úprava nebytového nájmu Občiansky zákonník zaraďuje nájom a podnájom nebytových priestorov medzi osobitné prípady nájmu (§ 720 Občianskeho zákonníka, ďalej v texte ako „OZ“), jeho vlastná úprava je však obsiahnutá v osobitnom zákone, na ktorý odkazuje ustanovenie § 720 OZ . Ide o zákon č. 116/1990 Zb. Medzi Občianskym zákonníkom a zákonom č. 116/1990 Zb. je vzťah lex specialis k lex generalis, čo znamená, že ustanovenia zákona č. 116/1990 Zb...

Rozdielnosť vlastníctva pozemku a stavby

Osobitným problémom právneho režimu nehnuteľností je rozdielnosť vlastníctva pozemku a stavby, ktorá je na ňom zriadená. Podľa väčšiny právnych poriadkov západoeurópskych krajín sa právny osud stavby spravuje obligatórne právnym osudom pozemku, ktorého je neoddeliteľnou súčasťou. Právna veda túto zásadu nazýva superficies solo cedit (doslovne „povrch ustupuje spodku“). Ak si teda niekto postaví dom na cudzom pozemku, tak by sa jeho vlastníkom mal stať ten, komu tento pozemok patrí.Už starí Rimania sa riadili týmto pravidlom. V ich podmienkach malo za účel..

Vymoženie práva k vydraženej veci a zodpovednosť dražiteľa

V dobrovoľnej dražbe som vydražila dom, o ktorom som si myslela, že je neobývaný - celkový dojem aj informáciu od dražobnej spoločnosti, že majiteľ je v Čechách - dom bez vody, plynu, elektriny. Bývalý majiteľ - môj dlžník, nebol nikdy prítomný. Ukázalo sa, že dom je predsa obývaný jedným Rómom. Povedal mi, že sa mu nechce odísť. Pracuje a prenájom si môže dovoliť, len nechce. Dala so mu 2 týždne na odsťahovanie, ale myslím, že sa nepohne, nič si zo mňa nerobí. Dom chcem čo najrýchlejšie predať. Dagmar I., Hradská Na dobrovoľné dražby sa vzťahuje..

Poistenie nehnuteľností

Čo zahŕňa a na čo sa vzťahuje poistenie nehnuteľnostiAko sa určuje výška poistnej sumyAko sa stanovuje poistná sumaSpôsob platby poistnéhoPoistná zmluva a všetko čo sa jej týkaTakže čo si treba pri zmluve všímať?Poistenie domácnostiPripoistenieNa čo sa vaše poistenie nevzťahuje?Poistite si aj okolité budovyUplatnenie náhradyAko postupovaťVlastniť miesto, ktoré môžete nazvať domov je jedným z najzákladnejších prianí každého človeka. A pritom často nezáleží na tom, či ide o byt alebo o dom, človek jednoducho túži mať svoj vlastný kút, kam sa môže..

Hypotekárny úver na nehnuteľnosť I. - financovanie a registrácia

     Jedným z najčastejších spôsobov financovania kúpy nehnuteľnosti je hypotekárny úver. Hypotekárny úver je využívaný na riešenie otázky bývania v prípade, že záujemca o kúpu napr. bytu nedisponuje dostatočnou finančnou hotovosťou. Účelom záložného práva (z lat. hypotheca) je zabezpečiť pohľadávku a jej príslušenstvo. Z toho dôvodu existencia záložného práva je závislá od existencie pohľadávky, ktorú zabezpečuje. V prvom rade predstavuje donútenie dlžníka, aby splnil svoj záväzok a v prípade, že záväzok nie je riadne..

Úrokové sadzby pri hypotekárnom úvere

O možnosti ako si zadovážiť bývanie pomocou hypotekárneho úveru (HÚ), sa toho popísalo už veľa. Pri jeho vybavovaní zaujíma klientov tej či onej banky  jedna zo základných veličín výška úrokovej sadzby. Podľa nastavenia jej výšky, môžete na svojom (HÚ) riadne ušetriť, ale pri troche neuváženosti a letmom prebehnutí čísel v letáku propagujúcom hypotekárny produkt aj svoje bývanie riadne preplatiť. Tak či onak, úroková sadzba tvorí základ splácania vášho dlhu, takže jej optimálne nastavenie je pre vás ako klientov obzvlášť dôležité.Tvorba..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.