5 tipov pre začiatočníkov, ako vybudovať krásnu záhradu

Záhrada je miestom odpočinku, kam chodíme naberať nové sily. Teda, aspoň sa o to pokúšame. Starostlivosť o záhradu, aby vyzerala ako z magazínu, je však náročnejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. O sily častejšie prídeme, než ich nazbierame. Našťastie poznáme 5 jednoduchých trikov pre začiatočníkov, vďaka ktorým bude vaša záhrada vyzerať atraktívne a vy sa nezodriete.

Krasny zeleny travnik


1. Krásny zelený trávnik

Sýtozelený zdravý trávnik je snom asi každého záhradkára. Už z diaľky informuje všetkých susedov, že ste poriadny a pracovitý človek. Dobre vedia, prečo si to myslia. Starostlivosť o trávnik je totiž poriadne náročná, pokiaľ nepoznáte zopár trikov.

V prvom rade si musíte určiť, na čo chcete trávnik využívať. Ak sa chcete len opájať upokojujúcou smaragdovou zelenou, kúpte si zmes okrasného trávnikového osiva. No ak by ste záhradu radi využívali aj na športové účely, zasejte odolnejšie osivo, ktoré zvláda záťaž.

Vyhnite sa zbytočne zložitému geometrickému usporiadaniu trávnika. Myslite na to, že z času na čas ho bude potrebné pokosiť. Čím viac záhybov a prekážok, tým to bude prácnejšie. To isté platí aj o záhradných chodníkoch. Odporúčame vám zapustiť kachličky pod úroveň trávnika. Pri kosení tak nože kosačky poľahky odstránia steblá trávy rastúce po okraji chodníka. Inak by ste ich museli vysekávať ručne.

Potrebujete kosačku? Aj keď je lockdown, môžete si ju stále objednať online a nechať doručiť domov, alebo si ju vyzdvihnúť v predajni. Napríklad v Obi letáku nájdete benzínovú kosačku, s ktorou pokosíte záhradu s veľkou plochou a dostanete sa aj do zákutí, kam by vám elektrický kábel nedočiahol. A ak nájdete miesta, kde sa s kosačkou nedostanete, poobzerajte sa aj po ručných zastrihávačoch na trávu.


2. Ohraničenie kvetinového záhona

Kvetinový záhon, ak nejaký máte, je potrebné ohraničiť, aby doň nezačala preliezať tráva. Spôsobov, ako to urobiť, je toľko, koľko je záhradkárov. Každý má na to vlastný recept. Ak nechcete investovať do dreveného plôtika alebo si zahádzať záhradu hromadou kameňov, využite predstavivosť. Ako moderná a finančne nenáročná hrádza môžu poslúžiť aj prázdne vínové fľaše, zabodnuté hrdlom v zemi a poukladané jedna vedľa druhej.

Ohranicenie kvetinoveho zahona


3. Veľké listy = menej práce

Potrpíte si na domáce jabĺčka, hrušky, čerešne či orechy, alebo chcete okrasné dreviny z čisto estetických dôvodov? Pokiaľ patríte k beznádejným milovníkom domáceho ovocia, mali by ste vedieť, že ich vlastníctvo so sebou prináša aj jednu nevýhodu. Sú ňou malé listy, ktoré na jeseň padajú a zakrývajú trávnik.

Ten zostáva pod hnijúcou perinou vlhký a hrozí mu ochorenie. Napádajú ho rôzne druhy húb a plesní. Ak sa chcete zničeného trávnika vyvarovať, a zároveň si chcete uľahčiť hrabanie záplavy lístia, skrášlite si záhradu stromami s veľkými listami. 

Medzi najobľúbenejšie patrí magnólia či moruša, no v poslednom čase sa veľkému záujmu
teší aj ginko dvojlaločné. Výhodou sú, samozrejme, ihličnany.


4. Automatická závlaha

Systém automatickej závlahy sa postará o to, aby mali rastliny vždy dostatok vody, aj keď nie ste doma. Nemusíte sa nadrapovať s ťažkou hadicou, závlaha funguje automaticky a zalieva záhradu v presne stanovených intervaloch.

TIP: Trvalky a zeleninu je lepšie zásobiť vodou pomocou kvapkovej závlahy.


5. Postrek

Niektoré stromy a kry sa približne v prvej polovici apríla ocitajú pod paľbou všemožných živočíšnych škodcov a húb. Ak nechcete, aby sa vaše rodiace a krásne ošetrené stromy premenili na vyschnuté triesky, musíte im dopriať kvalitný chemický kúpeľ. Ideálne je zmiešať chemikálie určené pre živočíšnych škodcov s tými určenými hubám, aby ste pokryli celé riziko. Odporúčaným časom na vykonanie postreku je apríl. O mesiac celú procedúru zopakujte.





Späť

Meníte na byte plastové okná? Zateká vám do kuchyne? Pomôcť môže aj správca Meníte na byte plastové okná? Zateká vám do kuchyne? Pomôcť môže aj správca

Správa nehnuteľnosti je komplexným procesom, ktorý si vyžaduje odbornosť a starostlivý prístup, pretože veľmi často ide nielen o kvalitu, ale aj bezpečie obyvateľov konkrétnej nehnuteľnosti.  Jej správca má na starosti celý rad úloh, ktoré sú pre bezproblémový chod domu alebo bytového komplexu veľmi dôležité. Dokonca vám môže a v mnohých prípadoch aj musí byť nápomocný napríklad pri obyčajnej výmene plastových okien, vonkajších žalúzií alebo čistení fasády. Aké sú povinnosti správcu nehnuteľnosti a čo robiť, ak si svoje úlohy..

Montovaný dom – predsudky a skutočnosť. Naozaj môže konkurovať klasike?

Otázka domu je pre každého jednou z najosobnejších;  je to miesto, kde trávime spolu so svojou rodinou nielen väčšinu svojho života, ale zároveň ho chceme vnímať ako útočisko. Je preto pochopiteľné, že sa každý budúci majiteľ snaží, aby bol jeho dom čo najkvalitnejší – samozrejme v rámci jeho finančných možností, čo býva pri rozhodovaní o jeho druhu často kľúčovým faktorom. Murovaný dom zostane vždy klasikou, avšak jeho výstavba si vyžaduje nielen veľa financií a práce, ale i pomerne dlhý čas. Alternatívou je montovaný dom, ktorý už..

4 rady ako si vytapetovať interiér 4 rady ako si vytapetovať interiér

Chceli by ste oživiť interiér a zmodernizovať ho? Premýšľate nad tapetovaním? Tapety na stenu sú fantastický pomocník pre upgrade celého interiéru. Pripravili sme si pre vás užitočné rady, ktoré pri tapetovaní oceníte a triky, ktoré vám uľahčia prácu. Vyskúšajte tapetovanie podľa nasledujúceho praktického návodu a sami uvidíte ako obyčajná tapeta na stenu dokáže pretvoriť celý priestor na neobyčajný interiér. Atraktívny interiér podľa najnovších trendov Kúpili ste novú nehnuteľnosť a radi by ste novému interiéru vdýchli pôvab a osobité..

Energetická hospodárnosť budov - nové povinnosti vlastníkov budov

V mnohých vyspelých krajinách sveta je moderným trendom znižovanie nákladov na výrobu a spotrebu energie, účelom čoho je okrem iného aj dodržanie tzv. „environmental friendly“ prístupu k životnému prostrediu, a teda zabezpečenie trvalo udržateľného rozvoja. Právo EÚ a vnútroštátna právna úpravaEurópska únia v danej súvislosti prijala dňa 16. decembra 2002 smernicu 91/2002/ES, ktorá nadobudlo účinnosť 04.01.2003. Členské štáty EÚ boli zaviazané predmetnú smernicu implementovať do svojich právnych poriadkov, pričom Slovenská republika tak vykonala..

Sporné nároky - náhrada nákladov vynaložených na cudziu nehnuteľnosť

Vážení čitatelia, mnohé z vašich písomných a elektronických otázok adresovaných do rubriky “Právnik radí” sa týkajú nárokov na náhradu nákladov vynaložených na nehnuteľnosť, ktorú mali vo svojej oprávnenej držbe nájomcovia, ktorí počas svojho užívania nehnuteľnosti túto zhodnotili stavebnými úpravami alebo inými úpravami interiérov. Pri ukončení nájomného vzťahu vznikajú problémy s tým, či ten, kto prenajatú nehnuteľnosť zhodnotil, má voči prenajímateľov nárok na náhradu vynaložených nákladov, od ktorého okamihu tento nárok vzniká..

Predbežné opatrenie a jeho vplyv na nájomné vzťahy

„Podmienky preto, aby boli predbežným opatrením upravené pomery tak, že sa účastníkovi zakáže disponovať s nehnuteľnosťou, môžu byť splnené i vtedy, ak je nehnuteľnosť zaťažená záložným právom zriadeným v prospech tretej osoby. Keďže predbežné opatrenie nemá spätné účinky, nemá vplyv na existenciu nájomných vzťahov, ktoré vznikli pred vydaním predbežného opatrenia a nemôže zasiahnuť ani do práv tretích osôb. ”(Uznesenie Najvyššieho súdu SR z 27. 04. 2002, sp. zn. 4 Obo 21/2001)Krajský súd vydal dňa 19.12.2000 uznesenie, ktorým zakázal..

Nehnutelnosti ...

Máte drahú hypotéku? Vymeňte ju!

Nie ste spokojní s aktuálnymi podmienkami vašej hypotéky? Nahraďte ju Flexihypotékou od VÚB banky s lepšou úrokovou sadzbou a bez poplatku za poskytnutie. Roman zo Senca dostal vo februári po piatich rokoch splácania hypotéky od svojej starej banky oznámenie o novej úrokovej sadzbe. Úrok bol 5,7% ročne, čo bolo približne toľko ako doteraz. Roman však dnes zarába viac, ako v čase, keď si bral úver, a so sadzbou tak nebol spokojný. „Navštívil som preto pobočku VÚB banky a oni ponúkli mi o percento lepší úrok. Nad..

Vývoj cien nehnuteľností na Slovensku od roku 2005 do roku 2010

V slovenských pomeroch sa zvykne dosť často používať fráza ktorá tvrdí, že: „Z grafov sa ešte nikto nenajedol“. Nuž možno je na tom čosi pravdy, ale autor tohto výroku asi nepochopil ich zmysel. Grafy majú v prvom rade informovať o určitom vývoji, či trende v tom či onom segmente. Zároveň by mali upozorniť na určité anomálie, či nezdravý vývoj ktorý sa mohol prejaviť v sledovanom období.Aj z tohto dôvodu sme sa v redakcii Kompletného TRH-u Nehnuteľností rozhodli priniesť základný trend vývoja cien nehnuteľností na Slovensku. Často krát sa v dnešnej..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.