5 tipov pre začiatočníkov, ako vybudovať krásnu záhradu

Záhrada je miestom odpočinku, kam chodíme naberať nové sily. Teda, aspoň sa o to pokúšame. Starostlivosť o záhradu, aby vyzerala ako z magazínu, je však náročnejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. O sily častejšie prídeme, než ich nazbierame. Našťastie poznáme 5 jednoduchých trikov pre začiatočníkov, vďaka ktorým bude vaša záhrada vyzerať atraktívne a vy sa nezodriete.

Krasny zeleny travnik


1. Krásny zelený trávnik

Sýtozelený zdravý trávnik je snom asi každého záhradkára. Už z diaľky informuje všetkých susedov, že ste poriadny a pracovitý človek. Dobre vedia, prečo si to myslia. Starostlivosť o trávnik je totiž poriadne náročná, pokiaľ nepoznáte zopár trikov.

V prvom rade si musíte určiť, na čo chcete trávnik využívať. Ak sa chcete len opájať upokojujúcou smaragdovou zelenou, kúpte si zmes okrasného trávnikového osiva. No ak by ste záhradu radi využívali aj na športové účely, zasejte odolnejšie osivo, ktoré zvláda záťaž.

Vyhnite sa zbytočne zložitému geometrickému usporiadaniu trávnika. Myslite na to, že z času na čas ho bude potrebné pokosiť. Čím viac záhybov a prekážok, tým to bude prácnejšie. To isté platí aj o záhradných chodníkoch. Odporúčame vám zapustiť kachličky pod úroveň trávnika. Pri kosení tak nože kosačky poľahky odstránia steblá trávy rastúce po okraji chodníka. Inak by ste ich museli vysekávať ručne.

Potrebujete kosačku? Aj keď je lockdown, môžete si ju stále objednať online a nechať doručiť domov, alebo si ju vyzdvihnúť v predajni. Napríklad v Obi letáku nájdete benzínovú kosačku, s ktorou pokosíte záhradu s veľkou plochou a dostanete sa aj do zákutí, kam by vám elektrický kábel nedočiahol. A ak nájdete miesta, kde sa s kosačkou nedostanete, poobzerajte sa aj po ručných zastrihávačoch na trávu.


2. Ohraničenie kvetinového záhona

Kvetinový záhon, ak nejaký máte, je potrebné ohraničiť, aby doň nezačala preliezať tráva. Spôsobov, ako to urobiť, je toľko, koľko je záhradkárov. Každý má na to vlastný recept. Ak nechcete investovať do dreveného plôtika alebo si zahádzať záhradu hromadou kameňov, využite predstavivosť. Ako moderná a finančne nenáročná hrádza môžu poslúžiť aj prázdne vínové fľaše, zabodnuté hrdlom v zemi a poukladané jedna vedľa druhej.

Ohranicenie kvetinoveho zahona


3. Veľké listy = menej práce

Potrpíte si na domáce jabĺčka, hrušky, čerešne či orechy, alebo chcete okrasné dreviny z čisto estetických dôvodov? Pokiaľ patríte k beznádejným milovníkom domáceho ovocia, mali by ste vedieť, že ich vlastníctvo so sebou prináša aj jednu nevýhodu. Sú ňou malé listy, ktoré na jeseň padajú a zakrývajú trávnik.

Ten zostáva pod hnijúcou perinou vlhký a hrozí mu ochorenie. Napádajú ho rôzne druhy húb a plesní. Ak sa chcete zničeného trávnika vyvarovať, a zároveň si chcete uľahčiť hrabanie záplavy lístia, skrášlite si záhradu stromami s veľkými listami. 

Medzi najobľúbenejšie patrí magnólia či moruša, no v poslednom čase sa veľkému záujmu
teší aj ginko dvojlaločné. Výhodou sú, samozrejme, ihličnany.


4. Automatická závlaha

Systém automatickej závlahy sa postará o to, aby mali rastliny vždy dostatok vody, aj keď nie ste doma. Nemusíte sa nadrapovať s ťažkou hadicou, závlaha funguje automaticky a zalieva záhradu v presne stanovených intervaloch.

TIP: Trvalky a zeleninu je lepšie zásobiť vodou pomocou kvapkovej závlahy.


5. Postrek

Niektoré stromy a kry sa približne v prvej polovici apríla ocitajú pod paľbou všemožných živočíšnych škodcov a húb. Ak nechcete, aby sa vaše rodiace a krásne ošetrené stromy premenili na vyschnuté triesky, musíte im dopriať kvalitný chemický kúpeľ. Ideálne je zmiešať chemikálie určené pre živočíšnych škodcov s tými určenými hubám, aby ste pokryli celé riziko. Odporúčaným časom na vykonanie postreku je apríl. O mesiac celú procedúru zopakujte.

Späť

Problémy pri napojení sa na inžinierske siete

Ak sa rozhodnete nad stavbou vlastného rodinného domu, poviete si, že základom je vybrať si dobrú lokalitu s dispozične riešeným stavebným pozemkom. Po tomto kroku by sa už nič vážne nemalo stať a jedinou starosťou by mala byť len samotná výstavba vášho domu. Lenže človek mieni a život mení. Problémy totiž môžu nastať už pri samotnom pripájaní sa na inžinierske siete. Nemusí ísť pritom o technický problém, ale vyslovene susedský. Aké konkrétne nepríjemné situácie vám môže priniesť realita, si povieme v nasledujúcich riadkoch. Predstavte si,..

Možné riziká pri hypotekárnych úveroch

Hypotekárny úver je stálej aj v dnešných časoch asi najbežnejším spôsobom, ako si ľudia dokážu zabezpečiť vlastné bývanie. A keďže hospodárska kríza je v súčasnosti snáď najviac skloňovaným pojmom, oslovili sme preto niekoľko finančných inštitúcií, aby sme sa od nich dozvedeli, aká je terajšia situácia na tomto poli a aké sú hlavné riziká pri poskytovaní týchto úverov.Ak sa rozhodneme zabezpečiť si bývanie pomocou hypotekárneho úveru, mali by sme si uvedomiť, že sme sa pustili do projektu, ktorý je behom na dlhé trate. Ak by sme ostali pri..

Realitná kancelária – áno či nie?

Bytoví podvodníciV čom vám pomôže realitná kanceláriaNa čo si dať pozor pri výbere realitnej kancelárieTakže ako postupovať?Ako sa pohybujú ceny bytov a rodinných domov? Čo ich ovplyvňuje?Zhrnutie výhod využitia služieb realitnej kancelárieMožno práve teraz stojíte pred dôležitou transakciou s vašou nehnuteľnosťou a zvažujete, či zveriť alebo nie určité kompetencie realitnej kancelárii. Nie je to jednoduché rozhodnutie, pretože ak sledujete realitný trh, sem tam sa vyskytnú aj podvodníci. A možno máte predstavu, že to budú zbytočne vynaložené peniaze,..

Spôsobilosť na právne úkony kontra ich platnosť

Náš otec má 72 rokov. Má značné problémy s chápaním, jeho mentálny zdravotný stav sa v poslednom období rapídne zhoršil. Ja s otcom bývam v byte, ktorý patrí otcovi a súčasne sa o otca dlhé roky starám. Pred niekoľkými mesiacmi začal ku nám chodievať môj mladší brat, ktorý sa pred niekoľkými rokmi odmietol starať o otca a ktorý sa dlhé roky o rodinu ako takú ani nezaujímal. Teraz začal pobádať a manipulovať otca k tomu, aby byt previedol na neho, že sa o neho na oplátku postará. Cítim sa byť ukrivdený, bojím sa o strechu nad hlavou. Prosím vás o..

Úroky z omeškania pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov

 Súd v konaní o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov nemôže zároveň s uložením povinnosti zaplatiť vyčíslenú sumu na vyrovnanie podielu, uložiť z tejto sumy aj povinnosť zaplatiť úroky z omeškania; bráni tomu chýbajúci predpoklad pre vznik takéhoto nároku - omeškanie dlžníka s plnením peňažného dlhu. (Rozsudok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky zo 14. októbra 1999, sp. zn. 5 Cdo 117/99)Rozvod - v rozvodovom konaní sa rozhoduje aj o rodičovských právach a povinnostiach, ako aj o rozdelení spoločného majetku, ktorý manželia nadobudli..

Dedenie a prechod nájmu družstevného bytu

“Členstvo v stavebnom bytovom družstve a právo užívať byt môže prejsť smrťou užívateľa družstevného bytu, ktorý nebol v spoločnom užívaní manželov (§ 172 ods. 2 O.z.), len na jedného dediča poručiteľa, ktorému pripadol členský podiel, alebo na dvoch dedičov, ak sú manželmi” (§ 172 ods. 2 OZ.) “V konaní o dedičstve je v takom prípade rozhodnutím podľa ustanovenia § 39 Not.por. riešené, kto z dedičov nadobúda členský podiel poručiteľa v stavebnom bytovom družstve, prípadne ako sa dedičia vyporiadajú ohľadne náhrady zostatkovej hodnoty..

Ako financovať kúpu bytu v novostavbe

Podmienky určuje developerPoradenstvo v bankeHypotéka v skratke Záujemca o kúpu bytu v novostavbe má na výber niekoľko možností jej financovania. Kým pri kúpe starého bytu vyžadujú majitelia väčšinou peniaze v hotovosti, novostavbu možno zvyčajne financovať - kúpiť prostredníctvom úveru.Najčastejšie využívané možnosti sú stavebné sporenie, hypotekárny úver, prípadne ich kombinácia. Možná je aj ich kombinácia so spotrebným úverom. Výber spôsobu financovania podmieňuje predovšetkým to, aké podmienky pri kúpe bytu určí developerská spoločnosť. Iná..

Lízing nehnuteľností

Čo to vlastne je?ZačiatkyOdlišnosti od ostatných lízingových foriemAko to funguje v praxi.Výhoda pre firmyPrečo sa oplatí lízing nehnuteľnostíČo nám ponúkajú lízingové spoločnosti?Produkty slovenských lízingových spoločnostíFinančný a operatívny lízingZhrnutie Skutočnosťou už aj na Slovensku je, že lízingové spoločnosti zarábajú peniaze na nehnuteľnostiach. Postup je absolútne totožný s lízingom napríklad áut. Zákazník nemá, alebo z rozličných dôvodov nechce poskytnúť celú sumu za kupovaný produkt a tak ho spoločnosť kúpi za neho a postupne..

Financovanie prác na bytovke domu

Keď sa obnova financuje prostredníctvom bankyNajlacnejšie požičiava štátMožnosti financovania obnovy bytových domovŠtátny fond rozvoja bývaniaŠtátna dotáciaAko dostať dotáciu ministerstvaStavebné sporiteľneKomerčné bankyPodmienky, za akých banky požičiavajú na obnovu bytovČo je pri poskytovaní úveru bankou dôležitéÚvery na obnovu bytového domu poskytujú komerčné banky aj stavebné sporiteľne, najvýhodnejšie však na tento účel požičiava štát.Keď sa obnova financuje prostredníctvom banky Na obnovu bytového domu si možno požičať aj od..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.