Krby a kozuby. Spríjemnime si zimu i leto.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že otázka krbov a kozubov nie je v súčasnom ročnom období aktuálna; pravdou však je, že na tieto veci je lepšie myslieť ešte v čase, keď nás treskúca zima nenúti k zbytočne rýchlym a prvoplánovým riešeniam. Ďalším faktom je, že mnohí z nás sú po zime „poučení“, ako sa pripraviť na tú ďalšiu. Poďme sa teda pozrieť na možnosti, ktoré v tejto oblasti máme, a zároveň sa môžeme pristaviť aj pri otázke ohňa v záhrade, ktorý môžeme využiť oveľa skôr. 

Kozub je nielen skvelým zdrojom tepla, ale i mimoriadne obľúbeným interiérovým doplnkom. Obývacia izba, v ktorej sa nachádza, vďaka nemu získa úplne iný „rozmer“, pôsobí útulnejšie a vľúdnejšie. Navyše už kozuby a krby nie sú len výstrelkom pre elitu, ale stali sa dostupnými prakticky pre každého.

                Trend dizajnu a umiestnenia sa tiež v posledných rokoch posunul k lepšiemu; kedysi vládla tendencia vykurovacie telesá „spratať z dohľadu“, čo zaiste súviselo s ich veľkým a neforemným vzhľadom. Dnes je, naopak, v móde ukazovať ich, samozrejme v dostatočne štýlovom prevedení a pre krby a kozuby to platí dvojnásobne. Zároveň však treba vybrať miesto pre ne čo najlogickejšie, čo je niekedy primárny problém; otázka čo najefektívnejšieho využitia je prvoradá, ale „k slovu“ sa dostane aj interiér. Spojenie príjemného s užitočným je prvým a hlavným krokom, od ktorého sa potom odvíjajú ostatné. Ak si ideme stavať domček, môžeme si kozub od začiatku v tej-ktorej izbe naplánovať, ak však nejakú nehnuteľnosť kúpime, musíme si poradiť v rámci obmedzení, ktoré nám daná stavba v rámci svojich možností ponúkne. Tu vyvstáva ďalšia kľúčová otázka, a to je využitie alebo účel.

Kúrenie alebo ozdoba?

Vlastniť krb je prirodzene najmä o otázke tepla; neznamená to síce, že nás pri ich plánovaní vizuálna otázka zaujímať nebude, avšak primárnym bodom bude umiestnenie v zmysle čo najväčšej efektivity. Tu to zvyčajne funguje tak, že ich doladíme k zvyšku izby a tešíme sa z tepla, ktoré poskytujú. Otázka kozuba má v tomto smere širší záber; sú dokonca i takí záujemcovia, pre ktorých je tu otázka tepla druhoradá a ide im najmä o vizuálny efekt. Dodržať tu treba ladenie steny, presnejšie kompatibilitu najmä s tým nábytkom, ktorý bude v jeho bezprostrednej blízkosti. Opačný postup by mohol vniesť rušivosť, ktorá by výsledný efekt úplne potlačila, a aj keď je v prípade kozuba možné a dokonca vhodné uvažovať o ňom ako o dominantnom prvku izby, istý cit si treba zachovať. Poďme si teda povedať viac, z akých možností si pri otázke krbu môžeme vybrať.

Otvorené krby

Tento druh sa vyznačuje najdlhšou tradíciou; výrazným negatívom však je vysoká spotreba paliva, ktorému nezodpovedá adekvátny pomer získaného tepla. Je to otvorené ohnisko napájajúce sa na komín a z pohľadu obsluhy predstavuje prácnejšiu alternatívu. Treba rátať s tým, že poschodový dom ním určite nevykúrite a stačiť bude možno počas vľúdnejšej jesene a jari. Romantiku mu nemožno uprieť, avšak treba rátať aj s istou „špinavou prácou“.

Uzavreté teplovzdušné krby

Tento druh sa vyznačuje vysokou efektivitou po vykurovacej stránke, čo predstavuje v domácich položkách na konci zimy značnú úsporu. Ak máme poschodový dom, ideálne je umiestniť ho na prízemí, čím získame vďaka stúpajúcemu teplému vzduchu aj vyhriate poschodie. Treba tu však rátať so samostatným komínom.

Elektrické krby

Toto riešenie je čisté, ekologické a odpadá starosť s riešením komína. Možno ich síce označiť za ilúziu, avšak z tohto pohľadu je veľkým plusom eliminácia vzniku požiaru v prípade, že sú zabezpečené proti prehriatiu. Absencia dymu zrejme nebude prekážať niekomu, avšak ako všetky ilúzie, i táto nevyhovuje každému a je mnoho záujemcov, ktorým by chýbala možnosť rozložiť si oheň pomocou polienok. Opäť teda platí, že koľko ľudí, toľko chutí.

 Záhradné kozuby

Sú skvelým exteriérovým doplnením záhrady a ich využitie oceníme v letných mesiacoch, ktoré nás práve čakajú. Výber je tu široký a voliť si treba najmä podľa toho, či ho chceme na pravidelné grilovačky pre väčší počet ľudí, alebo malý gril na občasnú večeru pre dvoch. Ak sa rozhodneme pre fixný (neprenosný) variant, dostatok pozornosti treba venovať jeho umiestneniu; každá záhrada je špecifická a majiteľ dokáže odhadnúť, kde bude vhodné kozub umiestniť jednak tak, aby účastníci grilovačky pravidelne nekončili v dyme, jednak aby sa na ňom nedobrovoľne „nepriživovali“ susedia. Najlepším receptom proti nezhodám tohto druhu však bude, ak ich na grilovačku občas pozvete.

                Murovaný kozub: minimálne projekt si treba nechať pripraviť od odborníka. Dôraz sa vždy kladie na komín a jeho prieduch, pre správny ťah je potrebné dodržať určený pomer v rozmere ohniskového otvoru. Ako materiál môžeme použiť buď murivo alebo prírodný kameň. Tento variant sa v posledných rokoch teší veľkej obľube.

                Prenosný kozub: ten sa hodí buď do menšej záhrady, alebo v prípade, že ho z nejakého dôvodu nechceme mať vonku po celý rok. Volia si ho aj záujemcovia, ktorí majú záľubu v občasnej zmene exteriéru a nechcú napríklad celý rok sedieť v záhrade na jedno mieste. Často sú celé z plechu a v porovnaní s predchádzajúcim variantom vyjdú majiteľa podstatne lacnejšie.

 Nebezpečenstvo otvoreného ohňa

O opatrnosti pri obsluhe krbov a kachlí sa nie je potrebné príliš rozpisovať;  každý súdny človek vie, na čo si dať pozor, aby ich vlastnenie trpko neoľutoval. Oheň má byť od okolia oddelený vrstvou nehorľavých materiálov a mala by byť dodržaná aj rozumná vzdialenosť.  Samozrejmosťou je dostatočný prívod vzduchu a ochrana pred vetrom. Osobitnou kapitolou sú malé deti, ktoré do ich blízkosti vôbec nepatria ani v prípade, že na ne dávame pozor. Ak preferujeme tuhé palivo, treba dávať pozor aj na iskry, najmä v prípade otvoreného ohniska.

                Zabúdať však netreba ani na izoláciu; napríklad teplovzdušné krby sa rozvádzajú hadicami, ktoré musia byť kvalitne odizolované, inak by sa s vysokou pravdepodobnosťou mohli chytiť trámy na streche. Na izoláciu sa používa kovová fólia a minerálna vlna. Tieto skutočnosti však treba v prípade potreby naprávať ešte pred začiatkom vykurovacieho obdobia.   

 Ekologická otázka

Samozrejme, myslí sa pod ňou používané palivo; základnou definíciou ekologického spaľovania je vyprodukovať čo najmenej škodlivých splodín. Základom je palivo, avšak veľa „urobí“ aj druh a konštrukcia kozuba či krbu. Správnou kombináciou týchto faktorov môžeme docieliť prijateľný ekologický variant.

                Roštové spaľovanie: jeho princíp je jednoduchý, tradícia dlhá a celkovo je u nás najpoužívanejšie. Máme rošt, palivo a vzduch, ktorý sa k palivu dostáva cez uvedený rošt. V spodnej vrstve paliva vznikne oheň a rozšíri sa aj do vrchných vrstiev paliva. Tento spôsob má svojich odporcov kvôli údajne nedokonalému spáleniu paliva a tým pádom aj vzniku škodlivých plynov, avšak v mnohých oblastiach, kde sa kúri tuhým palivom, je to takmer výlučne používaný spôsob.

                Bezšrotové spaľovanie: je u nás málo používané a pre väčšinu ľudí prakticky neznáme. Vzduch, ktorý sa v predchádzajúcom prípade privádzal k palivu roštom, tu vniká iba dverami ohniska. Zapáli sa oheň a keď drevo zuhoľnatie, dvierka by sa mali zatvárať. Nie je natoľko praktické ako predošlý spôsob, a to najmä preto, že ak sa zatváranie dvierok  neodhadne, následkom je dym, ktorý sa vovalí do izby a „osladí život“ jej obyvateľom. Naučiť sa tento systém správne obsluhovať je teda, v prípade, že sa preň rozhodneme, nevyhnutnosť.

                Bioohnisko: k vrstve paliva preniká vzduch tak, aby cirkuloval tesne nad jeho hornou vrstvou. Výsledkom tohto systému je, že horenie nezasahuje naraz všetko palivo, ale iba jeho vrchnú časť. Plusom je, že takto údajne vzniká podstatne menej splodín, možným mínusom zasa nízky plameň.

 Palivo

Používa sa najmä drevo a uhlie, avšak k slovu sa čoraz viac dostávajú aj ekologické varianty. Tu môžeme zaradiť rôzne druhy biomasy, piliny, drevené brikety, drevenú štiepku atď. Ich popol neobsahuje toxické kovy a ak sa nechceme rozhodnúť výhradne iba pre ne, je možné biomasu primiešavať do klasického uhlia a vytvoriť tak v istom zmysle kompromis. Možno však pri nich uviesť, že sú palivami budúcnosti.

                Krby a kozuby sú spríjemnením našich domovov i záhrad. Pri správnej starostlivosti o ne sa z okrasy aj úžitku môžeme tešiť roky a ak nezanedbáme uvedené bezpečnostné opatrenia, argumentov na ich zaobstaranie nám zostane zaiste dosť.

               

Autor: Mgr. Katarína Macková

KTN: 09/11


Späť

Celoročné potešenie a úžitok zo záhrady hľadajte pod prístreším modernej pergoly Celoročné potešenie a úžitok zo záhrady hľadajte pod prístreším modernej pergoly

Trávili ste aj napriek množstvu slnečných letných dní pomerne veľa času v uzavretých priestoroch? Práca a rôzne iné povinnosti si jednoducho nevyberajú. Príchod zimy však neznamená, že by ste v tomto trende mali pokračovať a zaťažiť svoje telo ešte viac. Aj v zime si môžete užiť nádherné prostredie prírody pod bezpečným prístreším modernej a pevnej pergoly. Pergola je špeciálny prístrešok určený na ochranu verandy, terasy alebo priestoru pred páliacim slnkom, vetrom alebo dažďom. Jeho nosnú časť tvoria opakujúce sa úseky oblúkov, vzájomne..

Novinky v prenájme nehnuteľností

Prenájom nehnuteľností je pre mnohých vlastníkov bytov či rodinných domov celkom slušným vedľajším príjmom do rodinného rozpočtu. Nie je žiadnym tajomstvom, že Slováci sú v tomto ohľadne celkom podnikavým národom. A keďže tam, kde sa dajú zarobiť celkom slušné peniaze, ide akosi ruka v ruke aj časté neplnenie si daňovej povinnosti. Aj kvôli tomuto nešváru pripravilo Daňové riaditeľstvo Slovenskej republiky (DR SR) novinky, ktoré by mali platiť od budúceho roka 2010. Daňová povinnosť Daňová povinnosť je slovné spojenie, pri ktorom spozornie snáď..

Kúpiť, či nekúpiť? Nehnuteľnosť s ťarchou na dožitie

Kúpiť, či nekúpiť? Nehnuteľnosť s ťarchou na dožitie S touto situáciou sa stretol každý záujemca o kúpu nehnuteľnosti, ktorý sa výberu seriózne venoval dlhší čas: jedna ponuka je omnoho výhodnejšia, ako ostatné, a keď potenciálny kupec nadobudne pocit, že nebude všetko s kostolným poriadkom, začne skúmať malé písmenká a natrafí na nenápadný riadok znejúci „ťarcha na dožitie“. Nie je ťažké pochopiť, čo to znamená; v predmetnej nehnuteľnosti má bez ohľadu na jej predaj či prenájom právo na doživotné bývanie osoba, v ktorej prospech je táto..

Novela právnej úpravy vlastníctva bytov a nebytových priestorov I

Národná rada SR na svojej 48. schôdzi schválila v treťom čítaní novelu zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorá bola 22.02.2010 odoslaná do Zbierky zákonov a ako zákon vyšiel v Zbierke zákonov 09.03.2010, čiastka 38/2010, číslo 70/2010.  Občianskej verejnosti je zákon č. 71/2010 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č...

Zastúpenie fyzických osôb pri spravovaní ich nehnuteľného majetku

Pri právnych úkonoch súvisiacich s nehnuteľnosťami je možné dať sa zastúpiť inou fyzickou osobou, príp. právnickou osobou. Občiansky zákonník v danej súvislosti diferencuje medzi zákonným zastúpením a zastúpením na základe tzv. dohody o plnomocenstve. Zákonné zastúpenie Zákonné zastúpenie vzniká na základe zákona alebo rozhodnutia štátneho orgánu. Typickým príkladom zákonného zastúpenia je zastúpenie maloletého dieťaťa. Kto je jeho zákonným zástupcom, ustanovuje zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine. Uvedené zastúpenie maloletého..

Nekvalitné zateplenie fasády

 Spoluvlastníci prerábame fasádu na dome, na čo sme si objednali stavebnú firmu. Máme s ňou uzatvorenú zmluvu o diele, kde sa uvádza deň, kedy mali začať a kedy odovzdať hotovú robotu. Aj hodnotu a zloženú zálohu. Práca mala byť hotová už pred dvoma týždňami, my však máme dom len oblepený polystyrénom a problém, aby sem robotníci vôbec prišli. Telefonujem im každý deň a oni vždy hovoria, že prídu, čo sa stane len zriedka. Spolumajiteľ firmy, ktorý nám mal dodať plastové okná sa do toho zapojil tiež, bol zhrozený, že v akom stave to máme spravené...

Nehnutelnosti ...

Hypotekárne úvery = pomocná ruka?

 Čo by ste mali vedieť o hypotekárnych úverochCieľová skupina pre bankyPostup pri vybavovaní hypotekárneho úveruTakže ako to prebieha?Podmienky, za akých môžete požiadať o hypoúverS akými poplatkami musíte počítať?Aká môže byť úroková sadzba? Môže ju klient nejakým spôsobom ovplyvniť?Spôsoby ručenia pri výstavbe nového domu   Hypotekárny úver znamená pôžičku na prefinancovanie kúpy alebo výstavby nehnuteľnosti, je to úver, ktorý je zaručený nehnuteľnosťou. V súčasnosti ho na Slovensku poskytuje osem bankových subjektov. Každá..

Poistenie nehnuteľností

Čo zahŕňa a na čo sa vzťahuje poistenie nehnuteľnostiAko sa určuje výška poistnej sumyAko sa stanovuje poistná sumaSpôsob platby poistnéhoPoistná zmluva a všetko čo sa jej týkaTakže čo si treba pri zmluve všímať?Poistenie domácnostiPripoistenieNa čo sa vaše poistenie nevzťahuje?Poistite si aj okolité budovyUplatnenie náhradyAko postupovaťVlastniť miesto, ktoré môžete nazvať domov je jedným z najzákladnejších prianí každého človeka. A pritom často nezáleží na tom, či ide o byt alebo o dom, človek jednoducho túži mať svoj vlastný kút, kam sa môže..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.