Krby a kozuby. Spríjemnime si zimu i leto.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že otázka krbov a kozubov nie je v súčasnom ročnom období aktuálna; pravdou však je, že na tieto veci je lepšie myslieť ešte v čase, keď nás treskúca zima nenúti k zbytočne rýchlym a prvoplánovým riešeniam. Ďalším faktom je, že mnohí z nás sú po zime „poučení“, ako sa pripraviť na tú ďalšiu. Poďme sa teda pozrieť na možnosti, ktoré v tejto oblasti máme, a zároveň sa môžeme pristaviť aj pri otázke ohňa v záhrade, ktorý môžeme využiť oveľa skôr. 

Kozub je nielen skvelým zdrojom tepla, ale i mimoriadne obľúbeným interiérovým doplnkom. Obývacia izba, v ktorej sa nachádza, vďaka nemu získa úplne iný „rozmer“, pôsobí útulnejšie a vľúdnejšie. Navyše už kozuby a krby nie sú len výstrelkom pre elitu, ale stali sa dostupnými prakticky pre každého.

                Trend dizajnu a umiestnenia sa tiež v posledných rokoch posunul k lepšiemu; kedysi vládla tendencia vykurovacie telesá „spratať z dohľadu“, čo zaiste súviselo s ich veľkým a neforemným vzhľadom. Dnes je, naopak, v móde ukazovať ich, samozrejme v dostatočne štýlovom prevedení a pre krby a kozuby to platí dvojnásobne. Zároveň však treba vybrať miesto pre ne čo najlogickejšie, čo je niekedy primárny problém; otázka čo najefektívnejšieho využitia je prvoradá, ale „k slovu“ sa dostane aj interiér. Spojenie príjemného s užitočným je prvým a hlavným krokom, od ktorého sa potom odvíjajú ostatné. Ak si ideme stavať domček, môžeme si kozub od začiatku v tej-ktorej izbe naplánovať, ak však nejakú nehnuteľnosť kúpime, musíme si poradiť v rámci obmedzení, ktoré nám daná stavba v rámci svojich možností ponúkne. Tu vyvstáva ďalšia kľúčová otázka, a to je využitie alebo účel.

Kúrenie alebo ozdoba?

Vlastniť krb je prirodzene najmä o otázke tepla; neznamená to síce, že nás pri ich plánovaní vizuálna otázka zaujímať nebude, avšak primárnym bodom bude umiestnenie v zmysle čo najväčšej efektivity. Tu to zvyčajne funguje tak, že ich doladíme k zvyšku izby a tešíme sa z tepla, ktoré poskytujú. Otázka kozuba má v tomto smere širší záber; sú dokonca i takí záujemcovia, pre ktorých je tu otázka tepla druhoradá a ide im najmä o vizuálny efekt. Dodržať tu treba ladenie steny, presnejšie kompatibilitu najmä s tým nábytkom, ktorý bude v jeho bezprostrednej blízkosti. Opačný postup by mohol vniesť rušivosť, ktorá by výsledný efekt úplne potlačila, a aj keď je v prípade kozuba možné a dokonca vhodné uvažovať o ňom ako o dominantnom prvku izby, istý cit si treba zachovať. Poďme si teda povedať viac, z akých možností si pri otázke krbu môžeme vybrať.

Otvorené krby

Tento druh sa vyznačuje najdlhšou tradíciou; výrazným negatívom však je vysoká spotreba paliva, ktorému nezodpovedá adekvátny pomer získaného tepla. Je to otvorené ohnisko napájajúce sa na komín a z pohľadu obsluhy predstavuje prácnejšiu alternatívu. Treba rátať s tým, že poschodový dom ním určite nevykúrite a stačiť bude možno počas vľúdnejšej jesene a jari. Romantiku mu nemožno uprieť, avšak treba rátať aj s istou „špinavou prácou“.

Uzavreté teplovzdušné krby

Tento druh sa vyznačuje vysokou efektivitou po vykurovacej stránke, čo predstavuje v domácich položkách na konci zimy značnú úsporu. Ak máme poschodový dom, ideálne je umiestniť ho na prízemí, čím získame vďaka stúpajúcemu teplému vzduchu aj vyhriate poschodie. Treba tu však rátať so samostatným komínom.

Elektrické krby

Toto riešenie je čisté, ekologické a odpadá starosť s riešením komína. Možno ich síce označiť za ilúziu, avšak z tohto pohľadu je veľkým plusom eliminácia vzniku požiaru v prípade, že sú zabezpečené proti prehriatiu. Absencia dymu zrejme nebude prekážať niekomu, avšak ako všetky ilúzie, i táto nevyhovuje každému a je mnoho záujemcov, ktorým by chýbala možnosť rozložiť si oheň pomocou polienok. Opäť teda platí, že koľko ľudí, toľko chutí.

 Záhradné kozuby

Sú skvelým exteriérovým doplnením záhrady a ich využitie oceníme v letných mesiacoch, ktoré nás práve čakajú. Výber je tu široký a voliť si treba najmä podľa toho, či ho chceme na pravidelné grilovačky pre väčší počet ľudí, alebo malý gril na občasnú večeru pre dvoch. Ak sa rozhodneme pre fixný (neprenosný) variant, dostatok pozornosti treba venovať jeho umiestneniu; každá záhrada je špecifická a majiteľ dokáže odhadnúť, kde bude vhodné kozub umiestniť jednak tak, aby účastníci grilovačky pravidelne nekončili v dyme, jednak aby sa na ňom nedobrovoľne „nepriživovali“ susedia. Najlepším receptom proti nezhodám tohto druhu však bude, ak ich na grilovačku občas pozvete.

                Murovaný kozub: minimálne projekt si treba nechať pripraviť od odborníka. Dôraz sa vždy kladie na komín a jeho prieduch, pre správny ťah je potrebné dodržať určený pomer v rozmere ohniskového otvoru. Ako materiál môžeme použiť buď murivo alebo prírodný kameň. Tento variant sa v posledných rokoch teší veľkej obľube.

                Prenosný kozub: ten sa hodí buď do menšej záhrady, alebo v prípade, že ho z nejakého dôvodu nechceme mať vonku po celý rok. Volia si ho aj záujemcovia, ktorí majú záľubu v občasnej zmene exteriéru a nechcú napríklad celý rok sedieť v záhrade na jedno mieste. Často sú celé z plechu a v porovnaní s predchádzajúcim variantom vyjdú majiteľa podstatne lacnejšie.

 Nebezpečenstvo otvoreného ohňa

O opatrnosti pri obsluhe krbov a kachlí sa nie je potrebné príliš rozpisovať;  každý súdny človek vie, na čo si dať pozor, aby ich vlastnenie trpko neoľutoval. Oheň má byť od okolia oddelený vrstvou nehorľavých materiálov a mala by byť dodržaná aj rozumná vzdialenosť.  Samozrejmosťou je dostatočný prívod vzduchu a ochrana pred vetrom. Osobitnou kapitolou sú malé deti, ktoré do ich blízkosti vôbec nepatria ani v prípade, že na ne dávame pozor. Ak preferujeme tuhé palivo, treba dávať pozor aj na iskry, najmä v prípade otvoreného ohniska.

                Zabúdať však netreba ani na izoláciu; napríklad teplovzdušné krby sa rozvádzajú hadicami, ktoré musia byť kvalitne odizolované, inak by sa s vysokou pravdepodobnosťou mohli chytiť trámy na streche. Na izoláciu sa používa kovová fólia a minerálna vlna. Tieto skutočnosti však treba v prípade potreby naprávať ešte pred začiatkom vykurovacieho obdobia.   

 Ekologická otázka

Samozrejme, myslí sa pod ňou používané palivo; základnou definíciou ekologického spaľovania je vyprodukovať čo najmenej škodlivých splodín. Základom je palivo, avšak veľa „urobí“ aj druh a konštrukcia kozuba či krbu. Správnou kombináciou týchto faktorov môžeme docieliť prijateľný ekologický variant.

                Roštové spaľovanie: jeho princíp je jednoduchý, tradícia dlhá a celkovo je u nás najpoužívanejšie. Máme rošt, palivo a vzduch, ktorý sa k palivu dostáva cez uvedený rošt. V spodnej vrstve paliva vznikne oheň a rozšíri sa aj do vrchných vrstiev paliva. Tento spôsob má svojich odporcov kvôli údajne nedokonalému spáleniu paliva a tým pádom aj vzniku škodlivých plynov, avšak v mnohých oblastiach, kde sa kúri tuhým palivom, je to takmer výlučne používaný spôsob.

                Bezšrotové spaľovanie: je u nás málo používané a pre väčšinu ľudí prakticky neznáme. Vzduch, ktorý sa v predchádzajúcom prípade privádzal k palivu roštom, tu vniká iba dverami ohniska. Zapáli sa oheň a keď drevo zuhoľnatie, dvierka by sa mali zatvárať. Nie je natoľko praktické ako predošlý spôsob, a to najmä preto, že ak sa zatváranie dvierok  neodhadne, následkom je dym, ktorý sa vovalí do izby a „osladí život“ jej obyvateľom. Naučiť sa tento systém správne obsluhovať je teda, v prípade, že sa preň rozhodneme, nevyhnutnosť.

                Bioohnisko: k vrstve paliva preniká vzduch tak, aby cirkuloval tesne nad jeho hornou vrstvou. Výsledkom tohto systému je, že horenie nezasahuje naraz všetko palivo, ale iba jeho vrchnú časť. Plusom je, že takto údajne vzniká podstatne menej splodín, možným mínusom zasa nízky plameň.

 Palivo

Používa sa najmä drevo a uhlie, avšak k slovu sa čoraz viac dostávajú aj ekologické varianty. Tu môžeme zaradiť rôzne druhy biomasy, piliny, drevené brikety, drevenú štiepku atď. Ich popol neobsahuje toxické kovy a ak sa nechceme rozhodnúť výhradne iba pre ne, je možné biomasu primiešavať do klasického uhlia a vytvoriť tak v istom zmysle kompromis. Možno však pri nich uviesť, že sú palivami budúcnosti.

                Krby a kozuby sú spríjemnením našich domovov i záhrad. Pri správnej starostlivosti o ne sa z okrasy aj úžitku môžeme tešiť roky a ak nezanedbáme uvedené bezpečnostné opatrenia, argumentov na ich zaobstaranie nám zostane zaiste dosť.

               

Autor: Mgr. Katarína Macková

KTN: 09/11


Späť

Vykupovanie pozemkov developermi

Ste vlastníkom ornej pôdy a plánujete na nej začať výstavbu? V tom prípade, by ste mali zmenu ornej pôdy na stavebný pozemok stihnúť od konca júna. Koncom minulého mesiaca bola schválená novela zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy. Účinnosť nadobúda 1. júla 2008. To znamená, že ak si po tomto dátume budete chcieť urobiť zmenu poľnohospodárskej pôdy na stavebný pozemok, zaplatíte za to podľa toho, v ktorej oblasti sa vaša pôda nachádza a do ktorej z deviatich skupín spadá. Ako na zmenu pôdy dnesSúčasná legislatíva v oblasti premeny..

Ochrana pred vlhkosťou v nehnuteľnostiach

Mať strechu nad hlavou a nohy v teple a suchu. Často obyčajné želanie mnohých ľudí, ktorí túžia po bežných veciach. Ale mnohokrát väčším problémom pri tomto želaní nebýva ani tak postaranie sa o vlastný príbytok, ale skôr udržanie sucha vo vlastnom príbytku. Zatekajúce a plesnivé steny mátajú totiž nejedného majiteľa rodinného domu či bytu aj v dnešnej dobe. Mnohokrát si preto dávame pri pohľade na takto prikrášlenú stenu otázku: „Kde sa vlastne stala chyba?"S vlhkosťou stien a plesňou sa stretávame pri veľkom množstve nehnuteľností. Bohužiaľ..

Výhody a nevýhody zatepľovania Výhody a nevýhody zatepľovania

  Zatepľovanie je vymoženosť, ktorej zmysel je definovaný ako výrazná úspora na kúrení so zachovaním tepelného efektu; je preto atraktívne prakticky pre kohokoľvek. Má však, ako všetky ostatné zmeny, svoje pre a proti - stavebné firmy ju horlivo propagujú a lekári zasa varovne dvíhajú prst poukazujúc na riziko vzniku alergií, ktoré jej nesprávna realizácia údajne so sebou prináša. Jednoznačnú pravdu tu ťažko zistiť, rizikám však treba pripísať najväčšiu vážnosť a podľa toho si aj voliť. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, čo všetko..

Úroky z omeškania pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov

 Súd v konaní o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov nemôže zároveň s uložením povinnosti zaplatiť vyčíslenú sumu na vyrovnanie podielu, uložiť z tejto sumy aj povinnosť zaplatiť úroky z omeškania; bráni tomu chýbajúci predpoklad pre vznik takéhoto nároku - omeškanie dlžníka s plnením peňažného dlhu. (Rozsudok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky zo 14. októbra 1999, sp. zn. 5 Cdo 117/99)Rozvod - v rozvodovom konaní sa rozhoduje aj o rodičovských právach a povinnostiach, ako aj o rozdelení spoločného majetku, ktorý manželia nadobudli..

Rodinný spor o dedičstvo - kto dedí a kto nie

Rád by som sa spýtal na možnosť riešenia ohľadne spôsobu vysporiadania nehnuteľného majetku po mojom staršom bratovi, ktorý pred nedávnom zomrel. Jedná sa o rodinný dom s pozemkom. Malý podiel pozemku nadobudol môj starší brat dedením od našej tety ešte predtým, ako sa oženil. Manželstvo bolo bezdetné a v úradných listinách je brat vedený ako jediný majiteľ. Vysporiadanie medzi mnou a mojou sestrou je možné len predajom nehnuteľnosti, na čom sme sa aj dohodli. V prípade, ak by túto nehnuteľnosť dedila aj vdovy po bratovi, predaj nehnuteľnosti by sa skomplikoval..

Spor o výpoveď z nájmu bytu

Prosím vás o radu. S mojou manželkou sme prenajali náš byt mladému manželskému páru. Nájomcovia spočiatku platili nájomné riadne a včas. Manžel - nájomca mal po čase problémy s políciou, užívanie drog a pod. Nájomcovia uhrádzali nájomné mimo splatnosť, niekedy aj s dvojmesačným omeškaním. Naposledy zaplatili nájomné pred 6 mesiacmi. Snažil som sa vec riešiť dohovorom, avšak situácia sa natoľko zhoršila, že nájomca na mňa raz v byte zaútočil a poškodil časť zariadenia. Nájomcom sme oznámili, že nájom s nimi vypovedáme a žiadame byt vypratať...

Ako financovať kúpu bytu v novostavbe

Podmienky určuje developerPoradenstvo v bankeHypotéka v skratke Záujemca o kúpu bytu v novostavbe má na výber niekoľko možností jej financovania. Kým pri kúpe starého bytu vyžadujú majitelia väčšinou peniaze v hotovosti, novostavbu možno zvyčajne financovať - kúpiť prostredníctvom úveru.Najčastejšie využívané možnosti sú stavebné sporenie, hypotekárny úver, prípadne ich kombinácia. Možná je aj ich kombinácia so spotrebným úverom. Výber spôsobu financovania podmieňuje predovšetkým to, aké podmienky pri kúpe bytu určí developerská spoločnosť. Iná..

Real estate quoats - Slovak Nehnutelnosti

Hypotéky pre mladých

 Róbert Fico si od avizovania krokov, ktoré pomôžu mladým rodinám s bývaním, vylepšil svoj profil o značné čísla. Realita sa však tak celkom nezakladá na pôvodne médiami hlásaných zvýhodneniach pre mladých ľudí, ktorí majú vážne starosti so svojím bývaním. Hovorím najmä o vládnej „pomoci“ mladým vo forme bonifikácie hypotekárnych úverov. Veľké oči Nečudo, že mnohí z nás mladších zajasali, keď postupne v takmer všetkých denníkoch natrafili na propagandistickú kampaň vládnych strán, kde bolo toto zvýhodnenie opisované ako konečne jeden..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.