Krby a kozuby. Spríjemnime si zimu i leto.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že otázka krbov a kozubov nie je v súčasnom ročnom období aktuálna; pravdou však je, že na tieto veci je lepšie myslieť ešte v čase, keď nás treskúca zima nenúti k zbytočne rýchlym a prvoplánovým riešeniam. Ďalším faktom je, že mnohí z nás sú po zime „poučení“, ako sa pripraviť na tú ďalšiu. Poďme sa teda pozrieť na možnosti, ktoré v tejto oblasti máme, a zároveň sa môžeme pristaviť aj pri otázke ohňa v záhrade, ktorý môžeme využiť oveľa skôr. 

Kozub je nielen skvelým zdrojom tepla, ale i mimoriadne obľúbeným interiérovým doplnkom. Obývacia izba, v ktorej sa nachádza, vďaka nemu získa úplne iný „rozmer“, pôsobí útulnejšie a vľúdnejšie. Navyše už kozuby a krby nie sú len výstrelkom pre elitu, ale stali sa dostupnými prakticky pre každého.

                Trend dizajnu a umiestnenia sa tiež v posledných rokoch posunul k lepšiemu; kedysi vládla tendencia vykurovacie telesá „spratať z dohľadu“, čo zaiste súviselo s ich veľkým a neforemným vzhľadom. Dnes je, naopak, v móde ukazovať ich, samozrejme v dostatočne štýlovom prevedení a pre krby a kozuby to platí dvojnásobne. Zároveň však treba vybrať miesto pre ne čo najlogickejšie, čo je niekedy primárny problém; otázka čo najefektívnejšieho využitia je prvoradá, ale „k slovu“ sa dostane aj interiér. Spojenie príjemného s užitočným je prvým a hlavným krokom, od ktorého sa potom odvíjajú ostatné. Ak si ideme stavať domček, môžeme si kozub od začiatku v tej-ktorej izbe naplánovať, ak však nejakú nehnuteľnosť kúpime, musíme si poradiť v rámci obmedzení, ktoré nám daná stavba v rámci svojich možností ponúkne. Tu vyvstáva ďalšia kľúčová otázka, a to je využitie alebo účel.

Kúrenie alebo ozdoba?

Vlastniť krb je prirodzene najmä o otázke tepla; neznamená to síce, že nás pri ich plánovaní vizuálna otázka zaujímať nebude, avšak primárnym bodom bude umiestnenie v zmysle čo najväčšej efektivity. Tu to zvyčajne funguje tak, že ich doladíme k zvyšku izby a tešíme sa z tepla, ktoré poskytujú. Otázka kozuba má v tomto smere širší záber; sú dokonca i takí záujemcovia, pre ktorých je tu otázka tepla druhoradá a ide im najmä o vizuálny efekt. Dodržať tu treba ladenie steny, presnejšie kompatibilitu najmä s tým nábytkom, ktorý bude v jeho bezprostrednej blízkosti. Opačný postup by mohol vniesť rušivosť, ktorá by výsledný efekt úplne potlačila, a aj keď je v prípade kozuba možné a dokonca vhodné uvažovať o ňom ako o dominantnom prvku izby, istý cit si treba zachovať. Poďme si teda povedať viac, z akých možností si pri otázke krbu môžeme vybrať.

Otvorené krby

Tento druh sa vyznačuje najdlhšou tradíciou; výrazným negatívom však je vysoká spotreba paliva, ktorému nezodpovedá adekvátny pomer získaného tepla. Je to otvorené ohnisko napájajúce sa na komín a z pohľadu obsluhy predstavuje prácnejšiu alternatívu. Treba rátať s tým, že poschodový dom ním určite nevykúrite a stačiť bude možno počas vľúdnejšej jesene a jari. Romantiku mu nemožno uprieť, avšak treba rátať aj s istou „špinavou prácou“.

Uzavreté teplovzdušné krby

Tento druh sa vyznačuje vysokou efektivitou po vykurovacej stránke, čo predstavuje v domácich položkách na konci zimy značnú úsporu. Ak máme poschodový dom, ideálne je umiestniť ho na prízemí, čím získame vďaka stúpajúcemu teplému vzduchu aj vyhriate poschodie. Treba tu však rátať so samostatným komínom.

Elektrické krby

Toto riešenie je čisté, ekologické a odpadá starosť s riešením komína. Možno ich síce označiť za ilúziu, avšak z tohto pohľadu je veľkým plusom eliminácia vzniku požiaru v prípade, že sú zabezpečené proti prehriatiu. Absencia dymu zrejme nebude prekážať niekomu, avšak ako všetky ilúzie, i táto nevyhovuje každému a je mnoho záujemcov, ktorým by chýbala možnosť rozložiť si oheň pomocou polienok. Opäť teda platí, že koľko ľudí, toľko chutí.

 Záhradné kozuby

Sú skvelým exteriérovým doplnením záhrady a ich využitie oceníme v letných mesiacoch, ktoré nás práve čakajú. Výber je tu široký a voliť si treba najmä podľa toho, či ho chceme na pravidelné grilovačky pre väčší počet ľudí, alebo malý gril na občasnú večeru pre dvoch. Ak sa rozhodneme pre fixný (neprenosný) variant, dostatok pozornosti treba venovať jeho umiestneniu; každá záhrada je špecifická a majiteľ dokáže odhadnúť, kde bude vhodné kozub umiestniť jednak tak, aby účastníci grilovačky pravidelne nekončili v dyme, jednak aby sa na ňom nedobrovoľne „nepriživovali“ susedia. Najlepším receptom proti nezhodám tohto druhu však bude, ak ich na grilovačku občas pozvete.

                Murovaný kozub: minimálne projekt si treba nechať pripraviť od odborníka. Dôraz sa vždy kladie na komín a jeho prieduch, pre správny ťah je potrebné dodržať určený pomer v rozmere ohniskového otvoru. Ako materiál môžeme použiť buď murivo alebo prírodný kameň. Tento variant sa v posledných rokoch teší veľkej obľube.

                Prenosný kozub: ten sa hodí buď do menšej záhrady, alebo v prípade, že ho z nejakého dôvodu nechceme mať vonku po celý rok. Volia si ho aj záujemcovia, ktorí majú záľubu v občasnej zmene exteriéru a nechcú napríklad celý rok sedieť v záhrade na jedno mieste. Často sú celé z plechu a v porovnaní s predchádzajúcim variantom vyjdú majiteľa podstatne lacnejšie.

 Nebezpečenstvo otvoreného ohňa

O opatrnosti pri obsluhe krbov a kachlí sa nie je potrebné príliš rozpisovať;  každý súdny človek vie, na čo si dať pozor, aby ich vlastnenie trpko neoľutoval. Oheň má byť od okolia oddelený vrstvou nehorľavých materiálov a mala by byť dodržaná aj rozumná vzdialenosť.  Samozrejmosťou je dostatočný prívod vzduchu a ochrana pred vetrom. Osobitnou kapitolou sú malé deti, ktoré do ich blízkosti vôbec nepatria ani v prípade, že na ne dávame pozor. Ak preferujeme tuhé palivo, treba dávať pozor aj na iskry, najmä v prípade otvoreného ohniska.

                Zabúdať však netreba ani na izoláciu; napríklad teplovzdušné krby sa rozvádzajú hadicami, ktoré musia byť kvalitne odizolované, inak by sa s vysokou pravdepodobnosťou mohli chytiť trámy na streche. Na izoláciu sa používa kovová fólia a minerálna vlna. Tieto skutočnosti však treba v prípade potreby naprávať ešte pred začiatkom vykurovacieho obdobia.   

 Ekologická otázka

Samozrejme, myslí sa pod ňou používané palivo; základnou definíciou ekologického spaľovania je vyprodukovať čo najmenej škodlivých splodín. Základom je palivo, avšak veľa „urobí“ aj druh a konštrukcia kozuba či krbu. Správnou kombináciou týchto faktorov môžeme docieliť prijateľný ekologický variant.

                Roštové spaľovanie: jeho princíp je jednoduchý, tradícia dlhá a celkovo je u nás najpoužívanejšie. Máme rošt, palivo a vzduch, ktorý sa k palivu dostáva cez uvedený rošt. V spodnej vrstve paliva vznikne oheň a rozšíri sa aj do vrchných vrstiev paliva. Tento spôsob má svojich odporcov kvôli údajne nedokonalému spáleniu paliva a tým pádom aj vzniku škodlivých plynov, avšak v mnohých oblastiach, kde sa kúri tuhým palivom, je to takmer výlučne používaný spôsob.

                Bezšrotové spaľovanie: je u nás málo používané a pre väčšinu ľudí prakticky neznáme. Vzduch, ktorý sa v predchádzajúcom prípade privádzal k palivu roštom, tu vniká iba dverami ohniska. Zapáli sa oheň a keď drevo zuhoľnatie, dvierka by sa mali zatvárať. Nie je natoľko praktické ako predošlý spôsob, a to najmä preto, že ak sa zatváranie dvierok  neodhadne, následkom je dym, ktorý sa vovalí do izby a „osladí život“ jej obyvateľom. Naučiť sa tento systém správne obsluhovať je teda, v prípade, že sa preň rozhodneme, nevyhnutnosť.

                Bioohnisko: k vrstve paliva preniká vzduch tak, aby cirkuloval tesne nad jeho hornou vrstvou. Výsledkom tohto systému je, že horenie nezasahuje naraz všetko palivo, ale iba jeho vrchnú časť. Plusom je, že takto údajne vzniká podstatne menej splodín, možným mínusom zasa nízky plameň.

 Palivo

Používa sa najmä drevo a uhlie, avšak k slovu sa čoraz viac dostávajú aj ekologické varianty. Tu môžeme zaradiť rôzne druhy biomasy, piliny, drevené brikety, drevenú štiepku atď. Ich popol neobsahuje toxické kovy a ak sa nechceme rozhodnúť výhradne iba pre ne, je možné biomasu primiešavať do klasického uhlia a vytvoriť tak v istom zmysle kompromis. Možno však pri nich uviesť, že sú palivami budúcnosti.

                Krby a kozuby sú spríjemnením našich domovov i záhrad. Pri správnej starostlivosti o ne sa z okrasy aj úžitku môžeme tešiť roky a ak nezanedbáme uvedené bezpečnostné opatrenia, argumentov na ich zaobstaranie nám zostane zaiste dosť.

               

Autor: Mgr. Katarína Macková

KTN: 09/11


Späť

Zateplenie nehnuteľnosti

Väčšina rodinných domov či bytov v panelovej zástavbe potrebuje na Slovensku prejsť dôkladnou rekonštrukciou. Asi tou najznámejšou cestou v súčasnosti je klasické zatepľovanie, ktoré po vizuálnej stránke mení naše sídliská na rôznofarebné sústavy kociek. Ak ste majiteľom rodinného domu, tak pri správnom zateplení máte postarané o príjemné bývanie nielen v zime, ale aj v lete, keď zateplenie bráni prehrievaniu izieb a v dome je príjemne aj bez drahej klimatizácie. Ak by sme si akýkoľvek typ nehnuteľnosti..

Ako vybrať plotovú bránu? Toto musíte dobre zvážiť Ako vybrať plotovú bránu? Toto musíte dobre zvážiť

Brána je neodmysliteľnou súčasťou každého plotu. Najmä v prípade rodinného domu patrí k dôležitým dizajnovým prvkom v exteriéri. Pri výbere plotovej brány však nie je dôležitý iba jej vzhľad, ale aj celková funkčnosť. Preto sme pripravili zoznam dôležitých bodov, ktoré je nutné zvážiť pri výbere novej plotovej brány.   Na úvod si povedzme, aké typy brán vlastne poznáme. ●       Jednokrídlová brána - vďaka jej technickým parametrom nepotrebuje veľa priestoru na odsúvanie do boku. Pomerne rýchlo sa otvára..

Nepodceňujte význam ergonomického sedenia v kancelárii - investícia do pohodlia a produktivity Nepodceňujte význam ergonomického sedenia v kancelárii - investícia do pohodlia a produktivity

Kancelárska práca so sebou často prináša nutnosť presedenia dlhých hodín na nie vždy pohodlných stoličkách. To však môže priniesť nepríjemné zdravotné problémy a aj zhoršenú pracovnú výkonnosť. Naše telo nebolo pri svojej evolúcii pripravené na tak dlhé hodiny strávené v sede. Tobôž nie na nevhodnom type sedenia. Kancelárske zamestnania, kde sme nútení v tejto polohe zotrvávať často značnú časť pracovného dňa, preto môžu predstavovať problém. Pomôžte organizmu, ale aj vašim pracovným výsledkom využitím ergonomickej kancelárskej..

Spotrebiteľské zmluvy a otázka zabezpečovacieho prevodu práva k nehnuteľnosti

Novelizácia Občianskeho zákonníka účinná od 1. januára 2008 vykonaná na základe zákona č. 568/2007 Z. z., ktorý zmenil a doplnil okrem iných zákon č. 527/2002 Z. z. o dobrovoľných dražbách a zákon SNR č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti (Notársky poriadok) v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej v texte len „novela Občianskeho zákonníka" alebo len „novela") sa dotkla aj obsahu právnej úpravy spotrebiteľských zmlúv, medzi ktoré patria aj zmluvy o poskytnutí peňažných prostriedkov a v ktorých..

Nebytové priestory - ich nájom a podnájom

Napriek skutočnosti, že otázka nájmu je upravená v základnom občianskoprávnom kódexe - v Občianskom zákonníku - tento prenechal osobitnú právnu úpravu nájmu a podnájmu nebytových priestorov zákonu č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov v znení neskorších predpisov (v texte ako “ZNP”). Osobitná zákonná úprava sa vzťahuje na nebytové priestory, ktorými sú miestnosti alebo súbory miestností, ktoré podľa rozhodnutia stavebného úradu sú určené na iné účely ako na bývanie. Medzi nebytové priestory tiež patria byty, pri ktorých..

Prevod spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti Prevod spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti

Sme dvaja súrodenci a po rodičoch sme zdedili na polovicu stavebný pozemok v Bratislave. Moja sestra svoju časť predala, o čom som sa dozvedel až po tom, ako mi to nový vlastník oznámil. Ja som sa chystal na tomto pozemku postaviť dom, ale v tejto situácii neviem, či sa mám do stavby naozaj pustiť. Ako mám ďalej postupovať?  J. N., Bratislava Pre riešenie Vášho problému je rozhodujúce, kto je nadobúdateľom spoluvlastníckeho podielu Vašej sestry na predmetnom pozemku. Ak ním totiž bola blízka osoba Vašej sestry, to znamená v zmysle Občianskeho zákonníka..

Stavebné sporenie a Euro

V prípade zavedenia Eura na Slovensku sa už toho popísalo veľa. Poslednou témou týchto dní, je napríklad duálne zobrazovanie cien v obchodoch. My vám však ponúkame informácie, ktoré sú pri zavedení tejto meny taktiež dôležité. Veľa spoluobčanov si na svoje bývanie sporí prostredníctvom stavebného sporenia. Ako to bude v prípade zavedenia Eura a jeho vplyvu na stavebné sporenie, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch ktoré vám pomôžu sa lepšie zorientovať v tejto problematike.Kto a ako si sporíPribližne tretina občanov Slovenskej republiky má uzatvorenú zmluvu..

Lízing nehnuteľností

Čo to vlastne je?ZačiatkyOdlišnosti od ostatných lízingových foriemAko to funguje v praxi.Výhoda pre firmyPrečo sa oplatí lízing nehnuteľnostíČo nám ponúkajú lízingové spoločnosti?Produkty slovenských lízingových spoločnostíFinančný a operatívny lízingZhrnutie Skutočnosťou už aj na Slovensku je, že lízingové spoločnosti zarábajú peniaze na nehnuteľnostiach. Postup je absolútne totožný s lízingom napríklad áut. Zákazník nemá, alebo z rozličných dôvodov nechce poskytnúť celú sumu za kupovaný produkt a tak ho spoločnosť kúpi za neho a postupne..

Ako ušetriť prostredníctvom stavebného sporenia Ako ušetriť prostredníctvom stavebného sporenia

Stavebné sporenie patrí dnes medzi najbežnešie formy sporenia ako si finančne zhmotniť svoje predstavy o vlastnom bývaní. Tak ako v každom segmente trhu, aj možnosti stavebného sporenia prinášajú novinky, ktoré sa prispôsobujú aktuálnym potrebám svojich spotrebiteľov. Hlavne pri súčasných možnostiach stavebného sporenia platí ono známe: „Kto šetrí má za tri.“ Aj preto prináša Prvá stavebná sporiteľňa, a. s. nové alternatívy ako urobiť svoje bývanie úspornejším.Ekologické šetrenieOd 1. januára 2008 platí novela zákona o stavebnom sporení, ktorá..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.