Svojpomoc namiesto štátnej moci

Pred rokom som privolila môjmu známemu, aby sa ku mne nasťahoval. Dohodli sme sa, že budeme spolu bývať, pričom obaja sme mali prispievať na „spoločnú domácnosť“. Súhlasila som, nakoľko išlo o rodinného priateľa, ktorému boli moji rodičia z minulosti zaviazaní. Po čase nastali však rozpory, prišiel o zamestnanie, začal byť agresívny - slovné útoky, negativizmus. Na domácnosť prestal prispievať, prácu si nehľadal, čo bolo pre mňa už neudržateľné. Som zúfalá, lebo vo svojom vlastnom byte nemám pokoj, dotyčný sa mi smeje do očí a vyhráža sa mi súdmi, žalobami. Poraďte mi prosím, viac nevládzem

Adriana K., Bratislava

Právne vzťahy či už medzi občanmi alebo medzi inými subjektmi vznikajú z právnych úkonov alebo z iných skutočností, s ktorými zákon vznik týchto vzťahov spája. V prvom rade je preto potrebné skúmať, či existuje určitý právny úkon alebo iná skutočnosť, ktorá konkrétny vzťah zakladá. V prípade, že ste si ozrejmili svoje spolubývanie písomne, napr. nájomnou zmluvou, vychádzajte z nej. V nájomnej zmluve máte nepochybne uvedené, na akú dobu sa nájomný vzťah uzatvára - môže byť uzatvorený na určitú dobu, alebo na neurčitú dobu. Ak je v zmluve uvedený termín trvania nájmu, nájomný vzťah sa končí uplynutím daného termínu.

Ak nájomná zmluva bola uzatvorená na neurčito, nájomný vzťah môže zaniknúť buď písomnou dohodou oboch strán alebo na základe písomnej výpovede, ktorá musí byť druhej strane riadne daná na vedomie, napr. doporučenou poštovou zásielkou. Počas výpovednej lehoty však nájomný vzťah trvá. Ak nájomca po uplynutí výpovednej lehoty v byte zotrváva, je namieste uplatniť inštitút svojpomoci.

Svojpomoc - ochrana vlastníckych práv

„ Ak hrozí neoprávnený zásah do práva bezprostredne, môže ten, kto je takto ohrozený, primeraným spôsobom zásah sám odvrátiť“.

Občan sa ochrany svojho práva môže domáhať pred súdom, prípadne za určitých okolností na orgáne obce. Faktom však je, že vymožiteľnosť práva v Slovenskej republike je žalostná a zdĺhavá. Občan, ktorého právo je ohrozené alebo porušené, môže na svoj ochranu zasiahnuť sám len za určitých zákonom ustanovených podmienok. Nakoľko štátna moc v zastúpení justície je často pomalá a neefektívna, namieste je tzv. svojpomoc. Jedná sa o právny inštitút, ktorý predpokladá Občiansky zákonník v nenápadnom a stručne štylizovanom šiestom paragrafe. Účelom svojpomoci je zabezpečiť ochranu práva občana bez aktívnej účasti štátneho či iného orgánu.

Predpokladom na uplatnenie svojpomoci je, že v danej situácii, ktorá sa vyznačuje naliehavosťou z dôvodu závažnosti hroziacej ujmy, musí hroziť protiprávny zásah bezprostredne, teda nemôže ísť o dlhodobo trvajúci protiprávny stav. Svojpomoc pri odvracaní protiprávneho zásahu musí byť primeraná intenzite, nebezpečenstvu a spôsobu protiprávneho zásahu a jej uplatnením nesmie vzniknúť druhej strane škoda. Pokiaľ by ste napríklad vypratávanému subjektu spôsobili na jej veciach škodu, vzniknutú škodu by si druhá strana tento mohla voči vám uplatňovať cestou súdu. To isté sa týka aj pre prípadnú fyzickú ujmu. To neplatí, ak by z vašej strany, resp. zo strany tých, ktorých ste vyprataním splnomocnili, išlo o nutnú obranu - ak by vypratávaný subjekt bol agresívny a hrozil by vám z jeho strany fyzický útok.

Ak medzi vami a „spolubývajúcim“ neexistuje platná nájomná zmluva, domnievam sa, že je namieste uplatniť inštitút svojpomoci, nakoľko druhý subjekt sa vo vašom byte zdržiava proti vašej vôli, a hlavne - bez právneho titulu. Uvedený inštitút je o to viac odôvodnený, že situácia začína byť vyhrotená ako sama uvádzate, vzhľadom na správanie druhého subjektu, ktorý sa vám bezdôvodne vyhráža a vo vlastnom byte pociťujete napätie, obavy.

Výzva na vypratanie - právo vlastníka stojí vyššie

Subjekt, ktorý sa vo vašom byte zdržiava proti vašej vôli, bez existencie právneho titulu - napr. nájomná zmluva, je povinný byt opustiť a vypratať z neho svoje veci. Vaše právo vlastníka stojí vyššie, nad právnym postavením vypratávaného subjektu. Mali by ste ho písomne vyzvať - ak viazne osobná komunikácia, najlepšie doporučenou zásielkou - aby vo vami poskytnutej lehote dobrovoľne opustil byt a vypratal z neho svoje veci. Súčasne treba uviesť, že pokiaľ tak neučiní dobrovoľne, bude tak vykonané prostredníctvom iného subjektu (napr. SBS a pod.). Kde nie je nájomná zmluva, nie je ani povinnosť poskytnúť vypratávanému subjektu náhradné ubytovanie, príp. zabezpečiť mu uskladnenie jeho vecí. Tieto záležitosti si subjekt musí obstarať vo svojej réžii.

Svojpomoc je síce vnímaná ako výnimočný prostriedok ochrany práva, avšak v dôsledku rozsiahlych zmien v našej spoločnosti je jej uplatnenie namieste ako efektívne a rýchle zabezpečenie ochrany subjektívnych práv - ušetrí vám čas a s prihliadnutím na súdne poplatky - aj peniaze.

Čitateľské otázky adresujte na: advokaat@centrum.sk

Späť

Beauty kútik v spálni? Poradíme, ako naň Beauty kútik v spálni? Poradíme, ako naň

Zabudnite na líčenie pri jedálenskom stole alebo v kúpeľni s nedostatočným osvetlením. Nastal čas, aby ste si zariadili vlastný kozmetický kútik. Vaša ranná i večerná rutina sa razom premení na rituál, ktorý si budete užívať zakaždým, keď zasadnete k zrkadlu. Ako si taký beauty kútik zariadiť?  Kozmetický kútik je presne to, čo potrebujete, aby ste si v pokoji užili svoju rannú aj večernú rutinu. Je to miesto, kde sa nalíčite bez toho, aby vás niekto vyháňal, a kde budete mať všetko potrebné pre dokonalý vzhľad. Vybudujte si ho v spálni..

Ceny dobre nacenených novostavieb už dole veľmi nepôjdu

    Realitná analytička Veronika Komorníková tvrdí, že cenové dno zachytí len málokto: Po poklese cien starších panelových domov, zleteli v Bratislave aj ceny niektorých novostavieb. Viete odhadnúť o koľko padnú ceny a kedy to naplno prepukne? VK: Treba podotknúť, že síce „zleteli“ ceny novostavieb, ale nie všetkých. Doslovne „luxusných a nadštandardných“, ktoré boli vysoko nad cenami iných novostavieb a to nielen v desiatkach, ale dokonca v stovkách percent. Tieto novostavby síce majú garantovaný vysoký štandard prevedenia, s ich predajom..

Znalecký posudok nehnuteľností

Znalecký posudok na nehnuteľnosť je možné v stručnej definícii popísať ako určenie hodnoty konkrétneho domu, bytu, podnikateľského objektu či pozemku; je nielen užitočný pre majiteľa ako informačný údaj, ale najmä potrebný pre rôzne právne úkony, ktoré súvisia s kúpou, predajom, úverom, ručením a podobne. Väčšina z nás sa už zrejme so znaleckým posudkom ako takým stretla a ak nie, určite sa to v budúcnosti stane. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa vyhotovuje, na koho sa obrátiť a čomu sa vyhnúť, aby sme peniaze..

Energetická hospodárnosť budov - nové povinnosti vlastníkov budov

V mnohých vyspelých krajinách sveta je moderným trendom znižovanie nákladov na výrobu a spotrebu energie, účelom čoho je okrem iného aj dodržanie tzv. „environmental friendly“ prístupu k životnému prostrediu, a teda zabezpečenie trvalo udržateľného rozvoja. Právo EÚ a vnútroštátna právna úpravaEurópska únia v danej súvislosti prijala dňa 16. decembra 2002 smernicu 91/2002/ES, ktorá nadobudlo účinnosť 04.01.2003. Členské štáty EÚ boli zaviazané predmetnú smernicu implementovať do svojich právnych poriadkov, pričom Slovenská republika tak vykonala..

Pojem a charakteristika nájomnej zmluvy

Nájomná zmluva predstavuje dvojstranný konsenzuálny právny úkon, na základe ktorého vzniká nájomný vzťah medzi prenajímateľom a nájomcom. Nájomná zmluva ako právny úkon musí spĺňať všeobecné náležitosti právnych úkonov (§ 34 a nasl. Občianskeho zákonníka). Predmetnou právnou skutočnosťou akou je nájomná zmluva kreuje sa nájomný vzťah medzi zúčastnenými zmluvnými stranami - prenajímateľom a nájomcom - ktoré si upravujú medzi sebou svoje vzájomné práva a povinnosti. Na báze nájomnej zmluvy jedna strana (prenajímateľ) prenecháva druhej..

Pripravované zmeny v právnych úpravách - novela katastrálneho zákon a zákonov o notároch a advokácii

V súvislosti s pripravovanými zákonmi, ktorými sa majú zmeniť a doplniť katastrálny zákona, zákon o notároch a zákon o advokácii, nastanú mnohé legislatívne zmeny. Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal dňa 13.07.2009 okrem iného aj novelu zákona o notároch, ktorá bola schválená 24.6.2009 na 39. schôdzi NR SR. Po podpise by zákonné zmeny mali byť účinné od 1.9.2009. Cieľom navrhovaných právnych úprav je zvýšiť zvýšenie právnu a faktickú istoty zmluvných strán pri prevodoch nehnuteľností, definovať jednoznačného pôvodcu zmluvy o prevode..

Daň z príjmu z prenájmu a predaja nehnuteľností Daň z príjmu z prenájmu a predaja nehnuteľností

Minimalizácia platených daní pri prenájme a predaji nehnuteľnosti na Slovensku je možná legálnymi spôsobmi, pričom je dôležité dôkladne dodržiavať platné daňové zákony pri optimalizovaní daňových povinností. Tu sú niektoré praktické stratégie a rady, ako minimalizovať transakčné dane:1. Prenájom nehnuteľnostiPri prenájme nehnuteľnosti na Slovensku podlieha príjem z prenájmu zdaňovaniu. Existujú však spôsoby, ako legálne minimalizovať daňové zaťaženie.a) Oslobodenie od dane pre nižšie príjmyAk celkový príjem z prenájmu nepresiahne..

Ako financovať kúpu bytu v novostavbe

Podmienky určuje developerPoradenstvo v bankeHypotéka v skratke Záujemca o kúpu bytu v novostavbe má na výber niekoľko možností jej financovania. Kým pri kúpe starého bytu vyžadujú majitelia väčšinou peniaze v hotovosti, novostavbu možno zvyčajne financovať - kúpiť prostredníctvom úveru.Najčastejšie využívané možnosti sú stavebné sporenie, hypotekárny úver, prípadne ich kombinácia. Možná je aj ich kombinácia so spotrebným úverom. Výber spôsobu financovania podmieňuje predovšetkým to, aké podmienky pri kúpe bytu určí developerská spoločnosť. Iná..

Stavebné sporenie a Euro

V prípade zavedenia Eura na Slovensku sa už toho popísalo veľa. Poslednou témou týchto dní, je napríklad duálne zobrazovanie cien v obchodoch. My vám však ponúkame informácie, ktoré sú pri zavedení tejto meny taktiež dôležité. Veľa spoluobčanov si na svoje bývanie sporí prostredníctvom stavebného sporenia. Ako to bude v prípade zavedenia Eura a jeho vplyvu na stavebné sporenie, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch ktoré vám pomôžu sa lepšie zorientovať v tejto problematike.Kto a ako si sporíPribližne tretina občanov Slovenskej republiky má uzatvorenú zmluvu..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.