Bývanie bez právneho titulu

V decembri 2007 sme sa na základe nájomnej zmluvy s bytovým družstvom stali nájomníkmi bytu. V čase podpísania zmluvy, ale v byte býval neplatič, ktorému bytové družstvo na základe nedoplatkov a dlhov zrušilo nájomnú zmluvu a ponúklo mu náhradné ubytovanie, ktoré odmietol. Existuje o tom aj doklad, ktorý podpísal. Za neplatiča sme museli všetky dlhy vyplatiť a bytové družstvo nám ponúklo, že byt si môžeme neskôr odkúpiť do osobného vlastníctva. Vo februári 2008 sme bytové družstvo požiadali o odkúpenie bytu do vlastníctva, kde nám bytové družstvo v tom istom mesiaci aj vyhovelo. Od decembra 2007 si poctivo platíme nájom a všetky výdavky s tým spojené. Z katastrálneho už máme aj všetky potrebné doklady o vlastníctve bytu, všetky účty sú adresované nám a v byte máme už aj prechodný pobyt. A tu začína náš problém. Neplatič sa odmietol vysťahoval, ba čo viac najal si právnika, ktorý nás písomne núti, aby sme od nájomnej zmluvy s bytovým družstvom odstúpili. Prosím poraďte nám ako ďalej máme postupovať, má na to právo nás k tomu nútiť, nemal by v tejto veci osloviť bytové družstvo? Ako dlho to bude ešte trvať, je možné, že by sme o ten byt mohli prísť, aj napriek tomu, že je to všetko legálnou cestou? Ďakujeme.

Zdena M., Bratislava

Ak ste vlastníkom predmetného bytu, nie ste povinná trpieť v ňom cudziu osobu, ktorá si protizákonne uzurpuje právo zdržiavať sa v ňom. Nikto nemôže iného nútiť, aby proti svojej vôli niečo konal, niečo strpel alebo zdržal sa nejakého konania. Akýkoľvek právny úkon, pri ktorom absentuje sloboda prejavu, slobodná vôľa iného, má za následok svoju neplatnosť. Bývalý nájomca nie je v žiadnom právnom vzťahu k vám alebo k bytovému družstvu - pri uzatvorení zmluvy o prevode vlastníctva k bytu sa jedná výlučne o záležitosť vás ako vlastníkov a bytového družstva ako prevodcu predmetného bytu.

Bytové družstvo postupovalo správne, keď pristúpilo k výpovedi z nájmu bytu. Jedným z výpovedných dôvodov je aj neplatenie dohodnutého nájomného riadne a načas, tj. v zmluvne určených termínoch a sumách. K výpovedi teda možno pristúpiť, ak nájomca hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z nájmu bytu najmä tým, že nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu za čas dlhší ako tri mesiace. Občiansky zákonník tak ustanovuje v § 711 ods. 1 písm. d).

Neplatenie nájomného - rozpor s dobrými mravmi

Skutočnosť, že ste museli zaplatiť podlžnosti pôvodného nájomcu vyplýva z toho, že pri prevode bytu do osobného vlastníctva sa vyžaduje aj doklad od správcovskej spoločnosti, resp. v tomto prípade od bytového družstva, že na nájomnom a službách spojených s bývaním (príspevky do fondu opráv a pod.), nie sú žiadne nedoplatky. V každom smere sa však jedná o dlh, za ktorého vznik a vyrovnanie zodpovedá subjekt, ktorý neplatil - bývalý nájomca. Pokiaľ ste uhradili namiesto bývalého nájomcu dlžnú sumu, máte právo žiadať príslušnú náhradu súdnou cestou, teda zažalovať ho na zaplatenie, toho čo ste namiesto bývalého nájomcu plnili.

Bytové družstvo vypovedalo nájomný vzťah z dôvodu neplatenia nájomného. Nakoľko bývalý nájomca pravdepodobne preukázal, že je v hmotnej núdzi, bytové družstvo ako prenajímateľ bolo povinné nájomcovi poskytnúť náhradné ubytovanie. Nájomca, ktorý je povinný vypratať byt, a ktorému sa poskytuje bytová náhrada, je súčasne povinný uzavrieť zmluvu o bytovej náhrade. Nakoľko bývalý nájomca tak neurobil do 30 dní od doručenia písomného vyhlásenia o zabezpečení bytovej náhrady, jeho nárok na bytovú náhradu zanikol.

Súčasne so zánikom nájmu mal byť zrušený i prechodný pobyt bývalého nájomcu. Aj keď by k jeho zrušeniu nedošlo, bývalý nájomca sa v byte zdržiava v byte protiprávne, bez akéhokoľvek právneho titulu. Keďže ste byt kúpili do vlastníctva od bytového družstva ako prevádzateľa, mali ste bytové družstvo požiadať, aby súčasne zabezpečilo vypratanie bývalého nájomcu z bytu. V opačnom prípade sa bytové družstvo mohlo dopustiť porušenia zmluvného záväzku vyplývajúceho zo zmluvy o prevode vlastníctva k bytu - prevádzateľ je povinný zabezpečiť, aby byt bolo možné od okamihu nadobudnutia vlastníckeho práva k bytu byt nerušene užívať, zodpovedá za skutočnosť, že byt sa prevádza bez akéhokoľvek bremena, zaťaženia hoci mimozákonného.

Neoprávnený zásahu do práva k bytu

Bývalého nájomcu môžte dať vypratať, pričom náklady s tým spojené je povinný znášať on vo svojej réžii. Fakt, že dotyčná osoba užíva váš byt neoprávnene, proti vašej vôli a v rozpore so zákonom, môže založiť jeho prípadnú trestnú zodpovednosť, nakoľko sa môže jednať o podozrenie zo spáchania trestného činu obmedzovania domovej slobody. príp. trestného činu § 218 neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo k nebytovému priestoru podľa § 218 Trestného zákona. Tohto trestného činu sa môže dopustiť ten, kto protiprávne obsadí alebo užíva dom alebo byt iného alebo kto oprávnenej osobe v užívaní domu alebo bytu neoprávnene bráni. Bolo by namieste, ak by ste vzhľadom na naliehavosť situácie prizvali k aktu vypratania zástupcov policajného zboru, čím by ste mohli predísť prípadným negatívnym dôsledkom zo strany bývalého nájomcu. Právo stojí jednoznačne na vašej strane, bráňte si ho.

Svoje otázky adresujte na: lasak@defensa.sk

 

Späť

Poplašné systémy a zabezpečovacie zariadenia

 Uvažujme ako zlodejFaktory ovplyvňujúce rozhodnutie vlamačovTakže ako sa chrániť?DvereZámokOkná a zasklené plochyPoplašné systémyDelenie poplašných systémovMagnetické poplašné zariadenie Ľudskou prirodzenosťou je potreba chrániť seba, svojich najbližších a svoj majetok od nepamäti a na to využíva dodnes všetky svoje dostupné možnosti. V dnešných časoch je dôležitejšie krízovým situáciám predchádzať, ako ich riešiť a ľudia sa zaoberajú svojou ochranou o väčšej miere než v minulosti. Týka sa to aj bezpečnosti jednotlivcov a rodín a zabezpečenia..

Poistenie nehnuteľností

Vlastniť miesto, ktoré môžete nazvať domovom je jedným z najzákladnejších prianí každého človeka. A pritom často nezáleží na tom, či ide o byt alebo o dom, človek jednoducho túži mať svoj vlastný kút, kam sa môže uchýliť a s ktorým môže urobiť čo sa jemu páči. Miesto, o ktorom môžete povedať, môj dom, môj hrad. Aby bolo bývanie aj dobre zabezpečené, nemali by sme zabúdať na poistenie svojho príbytku.Ak už máte svoje hniezdo v ktorom budete bývať vybudované, iste vás to stálo mnoho síl a námahy. Preto je na mieste, ak si ho chcete za každú..

Aké sú možnosti pri výbere podlahy Aké sú možnosti pri výbere podlahy

Každý, kto si zariaďuje svoj nový domov alebo renovuje starý, bude zaiste súhlasiť s tým, že jednou z kľúčových otázok pri jeho úprave je podlaha. Klasikou sú koberce, avšak nie každý je ich fanúšikom a je tu aj otázka alergií; dnes už nimi trpí pomerne vysoké percento populácie a roztoče v nich alergikovi zaiste dobrú službu neurobia. Za týchto okolností je namieste uvažovať o druhej forme klasiky - o parketách. Sú vkusné, praktické, ľahko sa udržiavajú čisté a zákazník si môže vybrať zo širokého spektra možností podľa svojich predstáv. Zrejme..

Obťažuje vás sused hlasnou hudbou? Bráňte sa!

„ Pokiaľ sa žalobca domáha ako vlastník nehnuteľnosti ochrany proti hluku, je potrebné žalobný návrh formulovať tak, že žalovaný je povinný zdržať sa obťažovania žalobcu hlukom z (v žalobe uvedeného) pozemku žalovaného (prípadne i z inej veci patriacej žalovanému), prenikajúcim na (v žalobe uvedenú) nehnuteľnosť žalobcu. Pokiaľ súd zistí, že dochádza k obťažovaniu nad mieru primeranú pomerom (prípadne, že ide o vážne ohrozenie výkonu jeho práva), žalobe vyhovie; v odôvodnení rozsudku určí mieru obťažovania, ktorá je v danej veci primeraná..

Smrť prenajímateľa a preplatky na energiách

Pred rokom sme s priateľkou uzavreli nájomnú zmluvu s mojím strýkom, ktorej predmetom bol nájom bytu v Bratislave. Strýko nedávno zomrel a my naďalej užívame jeho byt. Poštou sme dostali oznam od elektrární a plynární, že máme na byte preplatky. Do situácie sa zaangažovala strýkova manželka, ktorá nikdy nechcela, aby sme v byte bývali a chce nás z bytu vyštvať. Je agresívna, vyhráža sa nám. Môžeme naďalej byt užívať alebo má strýková žena na to právo? Komu máme teraz platiť nájomné? Čo máme podniknúť s preplatkami, môžeme ich vybrať na pošte?..

Poplatok za komunálny odpad

Dobrý deň. Som majiteľkou malej chatky neďaleko Banskej Bystrice. Môj manžel zomrel pred ôsmimi rokmi a tak chatku využívam len veľmi zriedkavo, asi 2-3x do roka na pár dní. Patrím k ekologickým chatárom, ktorí produkujú minimum odpadu a ktorí spravidla odvážam z chatovej oblasti späť do mesta. Nevyužívam vlastne odpadové nádoby patriace príslušnej obci, na území ktorej chatka stojí. Napriek tomu musím platiť obci poplatok za odpad. V apríli 2004 som požiadala obec o oslobodenie od poplatkovej povinnosti, avšak do dneška som nedostala žiadnu odpoveď. Naopak,..

Hypotekárne úvery = pomocná ruka?

 Čo by ste mali vedieť o hypotekárnych úverochCieľová skupina pre bankyPostup pri vybavovaní hypotekárneho úveruTakže ako to prebieha?Podmienky, za akých môžete požiadať o hypoúverS akými poplatkami musíte počítať?Aká môže byť úroková sadzba? Môže ju klient nejakým spôsobom ovplyvniť?Spôsoby ručenia pri výstavbe nového domu   Hypotekárny úver znamená pôžičku na prefinancovanie kúpy alebo výstavby nehnuteľnosti, je to úver, ktorý je zaručený nehnuteľnosťou. V súčasnosti ho na Slovensku poskytuje osem bankových subjektov. Každá..

Ako sa nestať obeťou realitného podvodu

 Ak sa spomenie termín realitný podvod, väčšinou každému napadne nejaký nedávny zločin bytovej mafie , táto otázka je však omnoho komplikovanejšia a jej „mafiánska“ stránka je len jednou časťou zla, aj keď má bezpochyby najviac tragických koncov. Podvody s realitami sa však netýkajú len osamelých starších ľudí a mŕtvol vylovených z rybníkov - oveľa viac je tých „prozaických“ prípadov, okolo ktorých sa robí menej kriku, avšak ich dôsledky sú pre postihnutých takisto ničivé a vo všeobecnosti by mali byť varovaním. Poďme sa teda pozrieť..

Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené? Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené?

Potreba bývania tu vždy bola a stále bude. Nič na tom nemení ani pandémia COVID-19, ktorá podaktorým aj v tomto roku poriadne prevetrala peňaženky. Na Slovensku pritom výrazne prevyšuje trend vlastného bývania nad prenájmom. Je možné v súčasnej nepriaznivej finančnej situácii získať bývanie, aj keď nemáte nič usporené? O tom si povieme v našom článku Dom alebo byt?V prípade, ak nemáte žiadnu finančnú úsporu sa môže zdať, že bývanie vo vlastnom dome je len krásnym snom, a že to jediné, na čo máte, je nejaký priemerný 2-3 izbový byt. Nemusí to..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.