Aké sú možnosti pri výbere podlahy


Každý, kto si zariaďuje svoj nový domov alebo renovuje starý, bude zaiste súhlasiť s tým, že jednou z kľúčových otázok pri jeho úprave je podlaha. Klasikou sú koberce, avšak nie každý je ich fanúšikom a je tu aj otázka alergií; dnes už nimi trpí pomerne vysoké percento populácie a roztoče v nich alergikovi zaiste dobrú službu neurobia. Za týchto okolností je namieste uvažovať o druhej forme klasiky - o parketách. Sú vkusné, praktické, ľahko sa udržiavajú čisté a zákazník si môže vybrať zo širokého spektra možností podľa svojich predstáv. Zrejme preto sú čoraz populárnejšie a ich cenová hladina je tiež pomerne priaznivá, aj keď i tu existujú, ako všade inde, drahšie a kvalitné varianty a ich napodobeniny. Tie sú však na takej vysokej úrovni, že pre pravé drevo sa už rozhodujú pomaly len naozajstní fajnšmekri.

Drevené parkety

Luxusnejšou možnosťou je, ako sme už v úvode spomenuli, drevo. Je to variant elegantnejší, kvalitnejší, s veľmi dlhou životnosťou, ale, samozrejme, aj o dosť drahší. Najmä tento fakt je dôvodom, pre ktorý sa veľká väčšina záujemcov napokon rozhodne pre laminát. Ten je výzorom veľmi podobný, avšak absentujú tu prednosti dreva: vŕzga, chladí a celkovo neobsahuje rad príjemných vlastností, ktorými sa originál vyznačuje.

Chodiť po drevených parketách je jednoducho iný zážitok, iná vôňa, teplo atď. Okrem týchto pozitív sa však dajú vnímať aj ako dobrá investícia - pri správnej starostlivosti majú veľmi dlhú životnosť a nestratia na hodnote. Veľkou výhodou je tiež možnosť ich prebrúsenia; tento úkon je možné urobiť niekoľkokrát so skvelým efektom „opäť novej“ podlahy. Tu však treba podotknúť, že táto výhoda sa týka len parkiet z masívneho dreva. Možno si ešte zvoliť plávajúce veľkoplošné parkety; tie síce majú povrch takisto z masívneho dreva, ale už sa nebrúsia ani nelakujú.

Takisto stojí za spomenutie názor čoraz rozšírenejší medzi odborníkmi: drevo disponuje väčšou pružnosťou, a teda istým spôsobom údajne odbremeňuje kĺby. Túto myšlienku nezdieľajú všetci a mieru účinku možno takisto považovať za individuálnu.

Ak sme sa už rozhodli, že chceme drevo, môžeme si vybrať z troch možností: palubovka, masívne parkety a plávajúce veľkoplošné parkety. Poďme sa pozrieť, čím sa vyznačujú a čím sa naopak od seba líšia.

1.Palubovka

Tento typ podlahy sa v minulosti veľmi často používal; tvoria ho drevené dosky, ktorých povrch sa po položení upravuje voskom, olejom alebo lakom. Stretneme sa s ňou skôr na vidieku ako v meste.

2.Masívne parkety

Kúsky dreva (nie mäkkého, ako pri palubovke, ale tvrdého) sa lepia na podklad do určitého vzoru. Potom sa brúsi, tmelí a upravuje - opäť vosk, lak alebo olej. Táto podlaha už nie je vyslovene „vidiecka“, hodí sa aj do bytov či kancelárskych priestorov.

3.Plávajúce veľkoplošné parkety

Toto sú tie „hotové parkety“, ktoré sme spomínali vyššie. Brúsenie a lakovanie lamiel sa vykonáva už pri ich výrobe, pri kladení sa už len spájajú. Tento variant drevenej podlahy je v súčasnosti veľmi obľúbený.

Laminátové parkety

V podstate ich možno označiť ako napodobeninu dreva. Ich nosnú vrstvu tvorí zvyčajne drevovláknitá doska, od jej hustoty sa odvíja ich kvalita aj cena. Spodnú časť tvorí protiťahová vrstva, vrchnú väčšinou niekoľkovrstvový laminátový papier. Tento papier býva napustený živicou, na ňu sa nanesie vzor a nášľapná vrstva, ktorej kvalita je veľmi dôležitá, keďže priamo ovplyvňuje odolnosť, a tým aj životnosť podlahy. Niektoré „vychytenejšie“ druhy sú vybavené aj izoláciou proti hluku, ktorá tlmí kroky, čím prispieva k vyššiemu komfortu.

Príprava plochy na kladenie parkiet

Ako prvý úkon je potrebné vyrovnať povrch, na ktorom chceme mať parkety. Tento krok je v celom procese kľúčový a ak ho zanedbáme, celý výsledok bude znehodnotený. Aby sa neskôr podlaha nevydúvala, je vhodná vyrovnávacia stierka, avšak nie vždy je možné ju dať napríklad kvôli výške zárubní. Ak to teda okolnosti neumožňujú, dajme si záležať aspoň na dôkladnom vyfrézovaní. Tým sa eliminuje nielen riziko neskoršieho vydúvania parkiet, ale do istej miery i vŕzganie. Od kvality podkladu sa priamo odvíja životnosť parkiet, preto vyrovnávajme dostatočne dôsledne, aby sme neznehodnotili našu investíciu, najmä ak sme sa rozhodli investovať do dreva. Rovnako, ako pri nesprávnom použití akéhokoľvek iného výrobku, i tu nám v takom prípade zaniká garancia na životnosť, pripravíme sa teda o možnosť ju neskôr reklamovať aj z akéhokoľvek iného dôvodu.

Ako lepiť parkety

Parkety je lepšie lepiť celoplošne; nevzniká tam rezonančná medzera a vŕzganie sa tak obmedzí naozaj na minimum. Kročajový hluk (termín pre označenie vŕzgania) je, ako sme si už povedali, nižší pri originálnom dreve, avšak pri celoplošnom kladení je možné dosiahnuť veľmi dobrý výsledok aj u laminátových podláh.

Takisto treba myslieť i na to, ako výrazne budú parkety v jednotlivých izbách namáhané, a podľa toho vyberať materiál. Ak vieme, že podlaha bude veľmi zaťažovaná (na chodbe, v kuchyni), dobrou voľbou sú drevené parkety s vysokou hustotou. Sú tu i ďalšie faktory, napríklad teplo a vlhkosť - špecifické požiadavky má podlaha v kúpeľni. Práve kvôli zvýšenej vlhkosti sú tam najvhodnejšie plávajúce parkety, ktoré sú robené tak, že vlhkosti úspešne odolávajú. Do kúpeľne si však môžeme vybrať aj z iných druhov, impregnované či so špeciálnym lakom odolným proti vode.

Ešte pred samotným kladením treba dbať na suchosť materiálu a najlepšie i vzduchu v miestnostiach, v

ktorých ideme parkety ukladať. Je to potrebné kvôli tomu, aby sa neskôr podlaha nevydula, keďže drevo reaguje na vlhkosť zväčšovaním objemu (za predpokladu, že sme si vybrali drevené parkety). Dobrou, ale opäť finančne náročnejšou voľbou je exotické tvrdé drevo, ktoré je z tohto pohľadu odolnejšie. Na prílišnú vlhkosť vzduchu však treba celkovo dávať pozor - ak preniká do vrstiev parkiet, je pohromou nielen pre drevo, ale i pre laminát.

Ďalším faktorom, ktorý veľmi ovplyvňuje životnosť podlahy, je kvalita laku. Musí parkety dostatočne chrániť, ale zároveň by mal (opäť u drevených) disponovať istou mierou elasticity. Akokoľvek sa totiž snažíme bojovať proti vlhkosti, drevo je predsa len drevo a istým zmenám bude podliehať vždy. Používateľ je od tohto problému odbremenený, ak sa nerozhodol pre palubovku alebo masívne parkety (plávajúce podlahy už upravovať netreba). Ak však túži po jednom z týchto dvoch variantov, zostáva to na jeho pleciach. Sú však aj iné možnosti - nie každý si dá na drevenú podlahu lak už len kvôli tomu, že chce mať zachovanú pôvodnú vrstvu s jej arómou a vlastnosťami. V takom prípade je možné použiť napustenie olejom alebo voskom.

Starostlivosť o parkety

Ich veľkou prednosťou je, že sú nenáročné na údržbu; stačí ich vysávať a utierať vlhkou handrou alebo mopom s použitím prípravkov určených špeciálne pre parkety. Ak chceme životnosť podlahy ešte zvýšiť, je možné ju prelakovať špeciálnym lakom (netýka sa tzv. „hotových parkiet“). Túto alternatívu by sme mali využiť najmä vtedy, ak vlastníme domáce zvieratko. Možno si zaobstarať lak s efektom odolnosti proti oderu, čo by malo našu podlahu ochrániť pred ostrými pazúrikmi.

Celkovo je dôležitá ochrana nielen pred vodou, ale aj pred prachom. Taktiež treba dbať na to, aby ju nemalo čo ničiť (okrem spomenutého zvieratka napríklad kamienky z topánok či iné väčšie nečistoty). Problém môže spôsobiť aj nábytok - nohy stoličiek a stolíkov treba buď podlepiť alebo dať pod ne koberček. Ak však chceme dať na parkety rohožku, je dôležité, aby bola priepustná.

Renovácia parkiet

Tento úkon je možný len u parkiet, kde nášľapnú vrstvu tvorí drevo. Podlaha sa prebrúsi - odstráni sa lak a asi milimeter dreva, čím sa z parkiet odstránia škrabance a drobné nerovnosti. Po prebrúsení sa povrch tmelí a potom znova lakuje. Voskované a olejované podlahy sa renovujú takým istým spôsobom, ibaže sú na záver namiesto lakovania ošetrené znova tým istým prostriedkom ako pri svojej výrobe - voskom či olejom. Treba však pamätať na to, že ak sa nám niekde na podlahe vytvorila hlboká ryha, renovácia ju nevyhladí.

Zladenie s interiérom

Ak vo svojom domove plánujeme parkety, treba s nimi rátať ako s interiérovým doplnkom, ktorý si svoju podobu zachová po veľmi dlhý čas. Preto je potrebné, aby čo najviac ladil s nábytkom a aby sa „nebili“ - nevyzerá totiž vkusne, ak sa v miestnosti nachádza viacero dominantných doplnkov. Pri zariaďovaní by mala platiť zásada výberu jedného výrazného prvku, ktorý budú ostatné dolaďovať. Preto je dobré držať sa nepriamej úmery: čím výraznejší nábytok chceme mať, tým jemnejší a nevtieravejší vzor podlahy by sme mali zvoliť. Stojí za to podotknúť, že ak sa už rozhodneme zainvestovať do drevenej, môže byť pokojne tým dominantným prvkom ona. Výhoda tohto riešenia je v nadčasovosti dreva - za vkusné a elegantné sa bude považovať vždy a takisto nikdy nestratí svoju vlastnosť zútulniť domov a vniesť doň kúsok prírody.

 

Späť

Používate vlastné zdroje pitnej vody? Jej zdravotnú nezávadnosť si musíte zabezpečiť sami Používate vlastné zdroje pitnej vody? Jej zdravotnú nezávadnosť si musíte zabezpečiť sami

Kvalita vody z verejného vodovodu je pravidelne monitorovaná a musí zodpovedať prísnym normám stanoveným príslušnými úradmi. Na druhej strane, ak čerpáte vodu z vlastnej studne alebo vrtu, zodpovednosť za jej kvalitu je na vás. Ako postupovať? Poznajte kvalitu vašej vody Na zistenie, či je voda vhodná na pitie, rovnako tak aj na kolaudačné účely, je nutné vykonať jej laboratórny rozbor, a to aspoň v minimálnom rozsahu podľa vyhlášky č. 91/2023 Z.z. Voda zo studne prináša riziko v podobe mikrobiologického znečistenia, predovšetkým ide o fekálne baktérie..

Riešenia, ktoré vám zjednodušia údržbu modernej kuchyne Riešenia, ktoré vám zjednodušia údržbu modernej kuchyne

Moderne kuchyne sa stali srdcom našich domovov, miestom, kde nie len príprava jedál, ale aj rodinné stretnutia a spoločenské udalosti zohrávajú dôležitú úlohu. Aby sme si ale mohli tieto okamihy plnohodnotne vychutnávať, je dôležité mať k tomu priestor, ktorý je nielen štýlový, ale aj ľahko udržiavateľný. Pokračujte v čítaní a zistíte, ktoré riešenia vám zjednodušia údržbu moderne vybavenej kuchyne? Moderné kuchynské linky na mieru Jedným z hlavných krokov k jednoduchej údržbe kuchyne je investícia do kuchynských liniek na mieru. Moderné..

Možné riziká pri hypotekárnych úveroch

Hypotekárny úver je stálej aj v dnešných časoch asi najbežnejším spôsobom, ako si ľudia dokážu zabezpečiť vlastné bývanie. A keďže hospodárska kríza je v súčasnosti snáď najviac skloňovaným pojmom, oslovili sme preto niekoľko finančných inštitúcií, aby sme sa od nich dozvedeli, aká je terajšia situácia na tomto poli a aké sú hlavné riziká pri poskytovaní týchto úverov.Ak sa rozhodneme zabezpečiť si bývanie pomocou hypotekárneho úveru, mali by sme si uvedomiť, že sme sa pustili do projektu, ktorý je behom na dlhé trate. Ak by sme ostali pri..

Timesharing - atypická forma nájmu nehnuteľností

Iste sa už mnohí z vás, vážení čitatelia, stretli s novinkou na našom trhu, a to s dovolenkovými pobytmi, ktoré si záujemcovia tak povediac predplatili aj na obdobie niekoľkých rokov. Ide o timesharing, o právny inštitút pôvodne pochádzajúci spoza Atlantického oceánu, ktorého základy u nás sú dané najmä právom Európskej únie. Timesharing v práve EÚ a SRPrávnym rámcom pre oblasť nájmu práva na tzv. sezónne, alebo, aby sme sa vyjadrovali v súlade so znením právnych textov, práva užívať budovu alebo jej časť v časovo vymedzených úsekoch, je..

Založenie spoločenstva vlastníkov

Pán Lasák. Dovoľujeme si vás touto cestou požiadať o poskytnutie informácie k založeniu bytového spoločenstva. Náš bytový dom je spravovaný správcom na základe zmluvy, ktorú sme s ním uzatvorili po odkúpení bytov do osobného vlastníctva v roku 1999. Zanikne správcovstvo vznikom spoločenstva automaticky alebo je nutná výpoveď vlastníkov bytov a nebytových priestorov? Ak je nutná výpoveď, čo všetko musí táto obsahovať? Za vlastníkov bytov ..

Pevné zmluvy, jasná zodpovednosť: Kto drží stavbu pod kontrolou Pevné zmluvy, jasná zodpovednosť: Kto drží stavbu pod kontrolou

Keby bola výstavba domu ako skladanie lega, svet by bol plný architektonických zázrakov a minima právnych problémov. Lenže realita má často bližšie k partii pokru s piatimi hráčmi, z ktorých každý drží iný balíček kariet – zhotoviteľ, stavbyvedúci, projektant, geodet a statik. A keď sa pravidlá zmenia, je dobré vedieť, kto z nich je povinný zahrať eso a kto sa nesmie vyhovárať na chybne rozdané karty. Za zhotovenie stavby už po novom nenesiete zodpovednosť iba vy ako jej majiteľ, ale sa rozdeľuje medzi jednotlivých ľudí, ktorí sa podieľajú na..

Daň z príjmu z prenájmu a predaja nehnuteľností Daň z príjmu z prenájmu a predaja nehnuteľností

Minimalizácia platených daní pri prenájme a predaji nehnuteľnosti na Slovensku je možná legálnymi spôsobmi, pričom je dôležité dôkladne dodržiavať platné daňové zákony pri optimalizovaní daňových povinností. Tu sú niektoré praktické stratégie a rady, ako minimalizovať transakčné dane:1. Prenájom nehnuteľnostiPri prenájme nehnuteľnosti na Slovensku podlieha príjem z prenájmu zdaňovaniu. Existujú však spôsoby, ako legálne minimalizovať daňové zaťaženie.a) Oslobodenie od dane pre nižšie príjmyAk celkový príjem z prenájmu nepresiahne..

Ako ušetriť pri kúpe nehnuteľnosti na úrokoch z pôžičky Ako ušetriť pri kúpe nehnuteľnosti na úrokoch z pôžičky

Mnoho ľudí vie ako hypotéka funguje, ale pre prípadnú menšinu si zhrnieme základné informácie, ktoré by mohli byť pre každého zaujímavé a obohacujúce. Keď sa rozhodneme zainvestovať a kúpiť si konečne vlastné bývanie.... dom alebo byt, často a teda väčšinou nemáme dostatok financií na to, kúpiť si nehnuteľnosť za vlastné úspory. (Ak teda nesporíme už dvadsať rokov...) V takých chvíľach sa ponúka hypotéka. Tá ale uhrádza iba určité percento hodnoty domácnosti. V dnešných dňoch to je okolo osemdesiatich percent..

Výhody a nevýhody stavebného sporenia

 Pri dnešných finančných pomeroch v spoločnosti je v tejto problematike jasné, že nasporiť na byty pre dve alebo tri deti je v priemernej rodine vecou nie ťažkou, ale nemožnou; na druhej strane by však všetci rodičia veľmi radi zabezpečili svojich potomkov najmä po tejto stránke, aby mali pri štarte do samostatného života vlastnú strechu nad hlavou. Keďže však "odkladaním pod vankúš" nemajú šancu tento problém vyriešiť, mnohí siahajú po produkte vyvinutom presne na tento účel - stavebnému sporeniu. Je už takmer samozrejmosťou, že sa takýto..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.