Aké sú možnosti pri výbere podlahy


Každý, kto si zariaďuje svoj nový domov alebo renovuje starý, bude zaiste súhlasiť s tým, že jednou z kľúčových otázok pri jeho úprave je podlaha. Klasikou sú koberce, avšak nie každý je ich fanúšikom a je tu aj otázka alergií; dnes už nimi trpí pomerne vysoké percento populácie a roztoče v nich alergikovi zaiste dobrú službu neurobia. Za týchto okolností je namieste uvažovať o druhej forme klasiky - o parketách. Sú vkusné, praktické, ľahko sa udržiavajú čisté a zákazník si môže vybrať zo širokého spektra možností podľa svojich predstáv. Zrejme preto sú čoraz populárnejšie a ich cenová hladina je tiež pomerne priaznivá, aj keď i tu existujú, ako všade inde, drahšie a kvalitné varianty a ich napodobeniny. Tie sú však na takej vysokej úrovni, že pre pravé drevo sa už rozhodujú pomaly len naozajstní fajnšmekri.

Drevené parkety

Luxusnejšou možnosťou je, ako sme už v úvode spomenuli, drevo. Je to variant elegantnejší, kvalitnejší, s veľmi dlhou životnosťou, ale, samozrejme, aj o dosť drahší. Najmä tento fakt je dôvodom, pre ktorý sa veľká väčšina záujemcov napokon rozhodne pre laminát. Ten je výzorom veľmi podobný, avšak absentujú tu prednosti dreva: vŕzga, chladí a celkovo neobsahuje rad príjemných vlastností, ktorými sa originál vyznačuje.

Chodiť po drevených parketách je jednoducho iný zážitok, iná vôňa, teplo atď. Okrem týchto pozitív sa však dajú vnímať aj ako dobrá investícia - pri správnej starostlivosti majú veľmi dlhú životnosť a nestratia na hodnote. Veľkou výhodou je tiež možnosť ich prebrúsenia; tento úkon je možné urobiť niekoľkokrát so skvelým efektom „opäť novej“ podlahy. Tu však treba podotknúť, že táto výhoda sa týka len parkiet z masívneho dreva. Možno si ešte zvoliť plávajúce veľkoplošné parkety; tie síce majú povrch takisto z masívneho dreva, ale už sa nebrúsia ani nelakujú.

Takisto stojí za spomenutie názor čoraz rozšírenejší medzi odborníkmi: drevo disponuje väčšou pružnosťou, a teda istým spôsobom údajne odbremeňuje kĺby. Túto myšlienku nezdieľajú všetci a mieru účinku možno takisto považovať za individuálnu.

Ak sme sa už rozhodli, že chceme drevo, môžeme si vybrať z troch možností: palubovka, masívne parkety a plávajúce veľkoplošné parkety. Poďme sa pozrieť, čím sa vyznačujú a čím sa naopak od seba líšia.

1.Palubovka

Tento typ podlahy sa v minulosti veľmi často používal; tvoria ho drevené dosky, ktorých povrch sa po položení upravuje voskom, olejom alebo lakom. Stretneme sa s ňou skôr na vidieku ako v meste.

2.Masívne parkety

Kúsky dreva (nie mäkkého, ako pri palubovke, ale tvrdého) sa lepia na podklad do určitého vzoru. Potom sa brúsi, tmelí a upravuje - opäť vosk, lak alebo olej. Táto podlaha už nie je vyslovene „vidiecka“, hodí sa aj do bytov či kancelárskych priestorov.

3.Plávajúce veľkoplošné parkety

Toto sú tie „hotové parkety“, ktoré sme spomínali vyššie. Brúsenie a lakovanie lamiel sa vykonáva už pri ich výrobe, pri kladení sa už len spájajú. Tento variant drevenej podlahy je v súčasnosti veľmi obľúbený.

Laminátové parkety

V podstate ich možno označiť ako napodobeninu dreva. Ich nosnú vrstvu tvorí zvyčajne drevovláknitá doska, od jej hustoty sa odvíja ich kvalita aj cena. Spodnú časť tvorí protiťahová vrstva, vrchnú väčšinou niekoľkovrstvový laminátový papier. Tento papier býva napustený živicou, na ňu sa nanesie vzor a nášľapná vrstva, ktorej kvalita je veľmi dôležitá, keďže priamo ovplyvňuje odolnosť, a tým aj životnosť podlahy. Niektoré „vychytenejšie“ druhy sú vybavené aj izoláciou proti hluku, ktorá tlmí kroky, čím prispieva k vyššiemu komfortu.

Príprava plochy na kladenie parkiet

Ako prvý úkon je potrebné vyrovnať povrch, na ktorom chceme mať parkety. Tento krok je v celom procese kľúčový a ak ho zanedbáme, celý výsledok bude znehodnotený. Aby sa neskôr podlaha nevydúvala, je vhodná vyrovnávacia stierka, avšak nie vždy je možné ju dať napríklad kvôli výške zárubní. Ak to teda okolnosti neumožňujú, dajme si záležať aspoň na dôkladnom vyfrézovaní. Tým sa eliminuje nielen riziko neskoršieho vydúvania parkiet, ale do istej miery i vŕzganie. Od kvality podkladu sa priamo odvíja životnosť parkiet, preto vyrovnávajme dostatočne dôsledne, aby sme neznehodnotili našu investíciu, najmä ak sme sa rozhodli investovať do dreva. Rovnako, ako pri nesprávnom použití akéhokoľvek iného výrobku, i tu nám v takom prípade zaniká garancia na životnosť, pripravíme sa teda o možnosť ju neskôr reklamovať aj z akéhokoľvek iného dôvodu.

Ako lepiť parkety

Parkety je lepšie lepiť celoplošne; nevzniká tam rezonančná medzera a vŕzganie sa tak obmedzí naozaj na minimum. Kročajový hluk (termín pre označenie vŕzgania) je, ako sme si už povedali, nižší pri originálnom dreve, avšak pri celoplošnom kladení je možné dosiahnuť veľmi dobrý výsledok aj u laminátových podláh.

Takisto treba myslieť i na to, ako výrazne budú parkety v jednotlivých izbách namáhané, a podľa toho vyberať materiál. Ak vieme, že podlaha bude veľmi zaťažovaná (na chodbe, v kuchyni), dobrou voľbou sú drevené parkety s vysokou hustotou. Sú tu i ďalšie faktory, napríklad teplo a vlhkosť - špecifické požiadavky má podlaha v kúpeľni. Práve kvôli zvýšenej vlhkosti sú tam najvhodnejšie plávajúce parkety, ktoré sú robené tak, že vlhkosti úspešne odolávajú. Do kúpeľne si však môžeme vybrať aj z iných druhov, impregnované či so špeciálnym lakom odolným proti vode.

Ešte pred samotným kladením treba dbať na suchosť materiálu a najlepšie i vzduchu v miestnostiach, v

ktorých ideme parkety ukladať. Je to potrebné kvôli tomu, aby sa neskôr podlaha nevydula, keďže drevo reaguje na vlhkosť zväčšovaním objemu (za predpokladu, že sme si vybrali drevené parkety). Dobrou, ale opäť finančne náročnejšou voľbou je exotické tvrdé drevo, ktoré je z tohto pohľadu odolnejšie. Na prílišnú vlhkosť vzduchu však treba celkovo dávať pozor - ak preniká do vrstiev parkiet, je pohromou nielen pre drevo, ale i pre laminát.

Ďalším faktorom, ktorý veľmi ovplyvňuje životnosť podlahy, je kvalita laku. Musí parkety dostatočne chrániť, ale zároveň by mal (opäť u drevených) disponovať istou mierou elasticity. Akokoľvek sa totiž snažíme bojovať proti vlhkosti, drevo je predsa len drevo a istým zmenám bude podliehať vždy. Používateľ je od tohto problému odbremenený, ak sa nerozhodol pre palubovku alebo masívne parkety (plávajúce podlahy už upravovať netreba). Ak však túži po jednom z týchto dvoch variantov, zostáva to na jeho pleciach. Sú však aj iné možnosti - nie každý si dá na drevenú podlahu lak už len kvôli tomu, že chce mať zachovanú pôvodnú vrstvu s jej arómou a vlastnosťami. V takom prípade je možné použiť napustenie olejom alebo voskom.

Starostlivosť o parkety

Ich veľkou prednosťou je, že sú nenáročné na údržbu; stačí ich vysávať a utierať vlhkou handrou alebo mopom s použitím prípravkov určených špeciálne pre parkety. Ak chceme životnosť podlahy ešte zvýšiť, je možné ju prelakovať špeciálnym lakom (netýka sa tzv. „hotových parkiet“). Túto alternatívu by sme mali využiť najmä vtedy, ak vlastníme domáce zvieratko. Možno si zaobstarať lak s efektom odolnosti proti oderu, čo by malo našu podlahu ochrániť pred ostrými pazúrikmi.

Celkovo je dôležitá ochrana nielen pred vodou, ale aj pred prachom. Taktiež treba dbať na to, aby ju nemalo čo ničiť (okrem spomenutého zvieratka napríklad kamienky z topánok či iné väčšie nečistoty). Problém môže spôsobiť aj nábytok - nohy stoličiek a stolíkov treba buď podlepiť alebo dať pod ne koberček. Ak však chceme dať na parkety rohožku, je dôležité, aby bola priepustná.

Renovácia parkiet

Tento úkon je možný len u parkiet, kde nášľapnú vrstvu tvorí drevo. Podlaha sa prebrúsi - odstráni sa lak a asi milimeter dreva, čím sa z parkiet odstránia škrabance a drobné nerovnosti. Po prebrúsení sa povrch tmelí a potom znova lakuje. Voskované a olejované podlahy sa renovujú takým istým spôsobom, ibaže sú na záver namiesto lakovania ošetrené znova tým istým prostriedkom ako pri svojej výrobe - voskom či olejom. Treba však pamätať na to, že ak sa nám niekde na podlahe vytvorila hlboká ryha, renovácia ju nevyhladí.

Zladenie s interiérom

Ak vo svojom domove plánujeme parkety, treba s nimi rátať ako s interiérovým doplnkom, ktorý si svoju podobu zachová po veľmi dlhý čas. Preto je potrebné, aby čo najviac ladil s nábytkom a aby sa „nebili“ - nevyzerá totiž vkusne, ak sa v miestnosti nachádza viacero dominantných doplnkov. Pri zariaďovaní by mala platiť zásada výberu jedného výrazného prvku, ktorý budú ostatné dolaďovať. Preto je dobré držať sa nepriamej úmery: čím výraznejší nábytok chceme mať, tým jemnejší a nevtieravejší vzor podlahy by sme mali zvoliť. Stojí za to podotknúť, že ak sa už rozhodneme zainvestovať do drevenej, môže byť pokojne tým dominantným prvkom ona. Výhoda tohto riešenia je v nadčasovosti dreva - za vkusné a elegantné sa bude považovať vždy a takisto nikdy nestratí svoju vlastnosť zútulniť domov a vniesť doň kúsok prírody.

 

Späť

Exekúcia a dražba. Čo tieto pojmy zahŕňajú a ako im predísť

Málokto by oponoval proti tvrdeniu, že slovo exekúcia má výrazne negatívny podtón; všetci akosi dúfame, že sa nás tento pojem nikdy priamo týkať nebude. Realita je však taká, že sa za istej životnej situácie môže dotknúť každého. Poveime si teda o nej bližšie a zároveň si načrtneme niekoľko zásad, ktorých sa je dobré držať, ak chceme toto nepríjemné riešenie zďaleka obísť.  Čo je exekúcia Exekúcia je nútený výkon súdnych a iných rozhodnutí, ktoré vykonáva splnomocnená osoba (exekútor) a predstavuje výrazný zásah do..

Inžinierske siete

 Projektovanie nových a rekonštrukcia existujúcich sietíAko začať projektovať stavbu?Ako môžu inžinierske siete ovplyvniť cenu?Overte si možnosť napojenia sa do verejných vedeníPrístup na pozemokMalá radaVodovodPlynovodLežatý rozvodSpád, odvodnenie a čistenie plynovodného potrubiaKanalizáciaAko navrhnúť vnútornú kanalizáciu?Elektrické vedenie V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať inžinierskym sieťam ako faktoru, ktorý môže značne ovplyvniť kúpu, resp. cenu vášho nového príbytku, čo robiť, ak vaše budúce obydlie nie je pripojené na tieto..

Prečo a ako zatepľovať?

 Ak sme už použili na opis tepelnej izolácie „športovú terminológiu“, tak aj samotné „termo oblečenie“ má viacero druhov. Veď aj samotný športovec nepoužíva ten istý materiál na ochranu hlavy a trupu. Presne to isté sa týka aj nehnuteľností pri výbere materiálu pre izoláciu rôznych častí domu. Iná forma izolácie je vhodná napr. pre izoláciu základov, stien, či strechy. Základným zmyslom zatepľovania domov, je zníženie nákladov na vykurovanie. Teda ak si zvolíte dobrý materiál a kvalitnú firmu, ktorá realizáciu zatepľovania správne realizuje,..

Nóvum v písomnom hlasovaní vlastníkov bytov- zjednodušenie účasti na správe bytového domu

Správca nášho domu nelegálne prevádzkuje kotolňu, ktorá patrí vlastníkom bytov a nebytových priestorov. Nemôže preukázať splnenie podmienok na podnikanie v tepelnej energetike podľa ustanovenia § 5 ods. 7 písm. a) zákona č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike. V mesiaci marci bola zrealizovaná zástupkyňou vlastníkov bytov, ktorá háji skôr záujmy správcu a nie je ochotná akceptovať vlastníkov bytov, akási podpisová akcia, kedy táto pani „chodila po bytoch“ a dávala podpisovať súhlas, resp. nesúhlas s istými otázkami, ktoré sa týkali správy..

Prístup súdneho znalca do obydlia občana - áno či nie?

 Dobrý deň, v novembri 2008 som sa stala nájomníčkou družstevného bytu. Po roku bývania v ňom som dostala zásielku zo súdu, že byt musím sprístupniť znalcovi z odboru stavebníctva, ktorý má vypracovať znalecký posudok na stavebné práce, ktoré tam uskutočnil predchádzajúci nájomník. Ten tam býval do roku 2005 s manželkou, ktorá vtedy od neho definitívne odišla a rozviedli ich v januári 2007. Preto sa chcem opýtať, kto je vlastne v práve - to mám akože do svojho bytu pustiť znalca, ktorý si už môj byt nafotí!? Veď moje súkromie bude narušené...

Exekučný predaj nehnuteľnosti v dražbe II.

-->-->--> S priateľom sme sa rozhodli kúpiť rodinný dom s tým, že polovica bude napísaná na neho a druhá polovica na mňa. Moja otázka znie, v prípade, že by priateľ ako živnostník skrachoval, môžem prísť v exekútorskej dražbe o svoju časť domu ? Ako to právne ošetriť a ako prebieha taký exekučný predaj? Ďakujem za odpoveď.Oľga M., KremnicaZačiatok článku - Exekučný predaj nehnuteľností v dražbe I.Udelenie príklepu a vznesenie námietokPo tom, ako sú splnené všetky zákonné predpoklady na vyhlásenie dražby - vydanie dražobnej vyhlášky,..

Hypotéky pre mladých

 Róbert Fico si od avizovania krokov, ktoré pomôžu mladým rodinám s bývaním, vylepšil svoj profil o značné čísla. Realita sa však tak celkom nezakladá na pôvodne médiami hlásaných zvýhodneniach pre mladých ľudí, ktorí majú vážne starosti so svojím bývaním. Hovorím najmä o vládnej „pomoci“ mladým vo forme bonifikácie hypotekárnych úverov. Veľké oči Nečudo, že mnohí z nás mladších zajasali, keď postupne v takmer všetkých denníkoch natrafili na propagandistickú kampaň vládnych strán, kde bolo toto zvýhodnenie opisované ako konečne jeden..

Daň z nehnuteľností

Čo je to daň z nehnuteľností?Vyrubenie daneKto je to daňovník?Predmet daneVýška sadzby daneNovinkyProblematika dane z nehnuteľností je upravená v zákone č.582/2004 Z. z.o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len "zákon"). V podstate sa teda už tri roky zachováva v pôvodnom stave. Každý rok sa ale dejú jemné úpravy.Čo je to daň z nehnuteľností?  Zákon rozlišuje 3 druhy dane z nehnuteľností:daň z pozemkov,daň zo stavieb,a daň z bytov (kam patria pre účely dane i nebytové priestory v bytovom..

Vývoj cien bytov v Bratislave v roku 2008

Skoro každého, ktorý či už má byt alebo si ho ešte len plánuje obstarať, zaujíma vývoj cien bytov a hlavne prognóza do budúcnosti. Prvé sa dá ukázať na základe zozbieraných údajov, druhé sa dá v súčasnosti len veľmi obtiažne predpovedať.Pozrime sa teda, čo sa na trhu s bratislavskými bytmi dialo od januára 2008 po čiastočnom cca mesačnom (vianočnom) útlme, ktorý nastal po zatiaľ najväčšom realitnom boome na Slovensku v jeseni 2007, kedy boli ceny za meter štvorcový starých bytov v hlavnom meste drahšie ako ceny za meter štvorcový v novostavbách.Realitný..