Inteligentný dom

Táto novinka u nás ešte nemá dlhú tradíciu; postupom času sa však u nás začína udomácňovať. Problémom je, že pre veľkú časť verejnosti stále zostáva neznámym alebo príliš abstraktným pojmom. Poďme sa teda pozrieť bližšie, čo toto pomenovanie obnáša a na čo sa môže tešiť záujemca, ktorý si ho zavedie do svojho domova.

Počiatočná investícia ako strašiak?

Inteligentný systém je u nás ešte stále pre väčšinu ľudí synonymom niečoho drahého, zložitého a ťažko dostupného. Sčasti je to pravda, avšak je tu i fakt, že po jeho inštalácii môžeme rátať so znížením spotreby energií, teda s úsporou, v podobe ktorej sa nám investícia bude postupne vracať. V neposlednom rade však treba myslieť aj na výhodu pohodlia, na ktoré sa nepozeráme z finančného hľadiska – spravidla toto je dôvod, ak sa potencionálny užívateľ pre inteligentný systém napokon rozhodne.

                Výhoda inteligentného systému okrem uvedených faktov však nespočíva len v tom, že odbremeňuje obyvateľov od vykonávania opakovaných úkonov a šetrí im námahu a čas, ale zároveň sa eliminuje riziko, že by napríklad zabudli zapnúť či vypnúť alarm, klimatizáciu a podobne. Okrem pohodlia sa teda zvyšuje aj bezpečnosť.

Ak sa ešte vrátime k otázke šetrenia, stojí za to spomenúť jednu možnosť, ktorá možno nie je automaticky každému známa: ako vieme, elektrická energia je najdrahšia v istých „frekventovaných“ hodinách počas dňa a večer. Pri moderných elektrických spotrebičoch je však možné nastavenie na hodiny menej frekventované, keď je elektrina lacnejšia - napríklad si užívateľ nastaví práčku či umývačku riadu na druhú-tretiu hodinu ráno. Síce sa tu nedá vyhnúť istým „vybavovačkám“ (musia vám to povoliť), ale stojí to za to z pohľadu dlhodobej výraznej úspory. Táto výhoda sa síce neviaže len na inteligentný systém, avšak ak si ho majiteľ domu zavádza, je to vhodný okamih aj na realizáciu tejto možnosti a firmy, ktoré systémy inštalujú, to už začínajú automaticky ponúkať.

Na inteligentný systém treba myslieť už pri tvorbe projektu

Dá sa to síce aj neskôr, ale toto je najbezproblémovejšia cesta. Projekty sú síce „dopasované“ na hotový dom, avšak sú isté aspekty, na ktoré je dobré brať ohľad už od začiatku – vyhneme sa tým neskorším komplikáciám. Hlavným cieľom inteligentných systémov je pohodlie – možno si nastaviť rôzne kombinácie, ktoré si potom užívateľ volí stlačením jedného tlačidla. Dokonalejší inteligentný systém postupom času „vypozoruje“ správanie obyvateľov domu a nastaví sa podľa neho; ak v dome dlhodobo zapínajú svetlo každý deň v tom istom čase, inteligentný systém to automaticky začne robiť sám. Ľudský zásah je teda potrebný len v prvotnej fáze, neskôr sa dom „učí“ sám.

                Inteligentné systémy, samozrejme, nie sú rovnaké. Jednoduchšie majú jednoduchý senzorický vstup; tie zložitejšie disponujú schopnosťou vyhodnocovať už uvedené správanie a zvyky obyvateľov a prispôsobujú sa im. Naprogramuje sa algoritmus, ktorý „zbiera“ a analyzuje správanie ľudí v dome a vytvorí si niečo ako vzorec, podľa ktorého potom opakovane postupuje.          

Systém potrebuje „vlastnú izbu“

Pre inteligentný systém by sme si mali vyhradiť samostatnú miestnosť; nemusí byť veľká a najčastejšie si ju majitelia situujú do pivničných priestorov. Je to niečo ako „mozog“ inteligentného systému; odtiaľ sa riadi osvetlenie, kúrenie, bezpečnosť, audiovizuálna technika a všetky ostatné jeho časti, ktoré budú majitelia domu využívať.

Zabezpečovací systém

Požiadavky sa tu líšia od klienta ku klientovi; nainštalovať možno množstvo prvkov ochrany od snímačov pohybu až po snímače rozbitia skla. Osobitnú pozornosť si tu však zaslúžia práve snímače pohybu – dokonalejší inteligentný systém má, ako sme si už povedali, odpozorované vzorce správania stálych obyvateľov a ak sa mu niečo z tohto vzorca „vymkne“, dokáže reagovať spustením sirény či priamym napojením na políciu.   

                Predvídavosť tu ide dokonca ešte ďalej – ak zvykne napríklad domáci pán o štvrtej poobede cvičiť v posilňovni a náhodou niekde v dome zamdlie, systém dokáže identifikovať porušenie zvyčajného vzorca a nehybné telo v niektorej z izieb a privolá mu pomoc. Táto vlastnosť je veľmi užitočná pre ľudí s nejakým zdravotným problémom, ktorým včasná pomoc môže zachrániť zdravie či život.

Osvetlenie

Tu treba určiť počet svetelných okruhov, z ktorých bude mať každý svoj prívod.  Výhodou je možnosť ovládať každý z týchto okruhov jediným zapnutím či vypnutím, tiež je možné napríklad pri odchode z domu jedným „ťahom“ vypnúť všetky svetlá. Takisto sa dajú nastaviť jednotlivé poschodia.

                Tieto okruhy si možno nastaviť v podstate akokoľvek; závisí to od činností, pri ktorých svetlo potrebujeme. Môžeme si napríklad vytvoriť svetelnú scénu „večera“, kde si môžeme nastaviť svetlá nad jedálenským stolom a podobne. Menšou nevýhodou je množstvo káblov, ktorému sa nevyhneme.

                Osvetlením si môžeme pomôcť aj vtedy, ak sa chystáme na dovolenku a chceme navodiť dojem, že v dome niekto zostal; existuje možnosť nastaviť ich tak, aby vytvárali dojem prítomnosti obyvateľov v dome. Môže to odradiť potencionálneho zlodeja.

Kúrenie a ventilácia

Na reguláciu kúrenia sa používajú termoelektrické hlavice. Tie sa umiestnia na zdroj tepla (radiátor alebo podlahové kúrenie), ventiláciu je zasa možné zabezpečiť pomocou stropných jednotiek. Treba však dbať na to, aby ventily neboli zanesené. Kúrenie sa dá takisto nastaviť na niekoľko spôsobov – pri odchode obyvateľov z domu sa napríklad automaticky prepne na úsporný režim alebo sa pri prudkom poklese vonkajšej teploty mierne zvýši. Mimoriadne komfortná je možnosť ovládať kúrenie napríklad z práce – možno si ho zapnúť alebo zvýšiť na diaľku, ak sa vám napríklad ohlási  návšteva a budete potrebovať hosťovskú izbu.  

                Čo sa týka ventilácie, pre obyvateľov domu je komfortnejšie nastaviť si intervaly, v ktorých sa budú ventilátory pravidelne púšťať. Inštalujú sa najmä do sociálnych zariadení.

Žalúzie

Musia byť, samozrejme, na elektrické ovládanie; tiež si môžeme voliť medzi rôznymi polohami ich nastavenia a naprogramovať si skupiny, pomocou ktorých môžeme opäť jediným príkazom spustiť rolety vo viacerých izbách, prípadne na celom poschodí naraz. Takisto je možné nastaviť príkazy pre odchody z domu, kedy sa automaticky vytiahnu; takisto je možné zosynchronizovať ich napríklad s ventiláciou a kúrením.

Hudba a video

Tieto dve vymoženosti už dnes nie je nikto ochotný oželieť a pre objednávateľov inteligentných systémov sa pomaly stáva automatickou požiadavkou. Vo vybraných miestnostiach treba umiestniť obrazovky a reproduktory a samozrejme umiestniť zdroje hudby i obrazu. Audiozariadenia aj videozariadenia tiež možno nastaviť rôznym spôsobom, napríklad ak obyvateľ domu prejde z jednej izby do druhej, obraz a zvuk sa tam automaticky zapne a v miestnosti, z ktorej odišiel, sa zasa vypne. Tiež je možné nastaviť automatické vypnutie oboch zariadení pri odchode z domu, ako aj zapnutie pri príchode.

                Vidíme teda, že inteligentný systém nám vie toho veľa ponúknuť ako v oblasti bezpečia, tak i z hľadiska komfortu. Stále síce zostane nejaká skupina ľudí, ktorá si povie, „veď doteraz sme to zvládli i bez takýchto vynálezov“, avšak podľa skúseností z iných krajín, z ktorých k nám táto novinka prichádza, možno súdiť, že ju i u nás čaká slušná budúcnosť.

 

Autor: Mgr. Katarína Macková

KTN: 13/11

        

Späť

Ceny dobre nacenených novostavieb už dole veľmi nepôjdu

    Realitná analytička Veronika Komorníková tvrdí, že cenové dno zachytí len málokto: Po poklese cien starších panelových domov, zleteli v Bratislave aj ceny niektorých novostavieb. Viete odhadnúť o koľko padnú ceny a kedy to naplno prepukne? VK: Treba podotknúť, že síce „zleteli“ ceny novostavieb, ale nie všetkých. Doslovne „luxusných a nadštandardných“, ktoré boli vysoko nad cenami iných novostavieb a to nielen v desiatkach, ale dokonca v stovkách percent. Tieto novostavby síce majú garantovaný vysoký štandard prevedenia, s ich predajom..

Interiér a nábytok

Nábytok a samotné zariadenie interiéru azda najvýraznejšie hovorí o povahe a osobnosti majiteľa domu. Je dôležité dobre sa rozhodnúť, ktoré materiály použijeme, aký bude výber farieb a konečné rozmiestnenie vecí. Častokrát bojujeme aj s rozhodnutím, či je výhodnejšie pri zariaďovaní svojho príbytku zakúpiť hotový nábytok priamo v predajni a prispôsobovať ho do svojich misetností postupne, alebo si ho dať urobiť na mieru. Nie sú to jednoduché otázky, preto je nutné sústredenie, aby ste mali vo svojom dome pocit pokoja a pohody.Materiály na výrobu nábytkuVšetci..

Ružová alebo šedá budúcnosť hypoték?

Ak by sme položili anketovú otázku, ako by ste si vedeli zabezpečiť vlastné bývanie, väčšina by po krátkom rozmýšľaní vydala zo seba slovné spojenie hypotekárny úver. Veď len málokto si môže dovoliť kúpiť nehnuteľnosť za celú hotovosť. Nuž poviete si, že získať hypotéku, keď máte nebodaj aj niečo našetrené, by nemal byť problém. Nuž ale z Bruselu k nám prichádzajú nie príliš lichotivé správy z tejto oblasti. A tieto „novinky“ by mohli mať neblahé dôsledky nielen na vývoj cien starých bytov ale hlavne na vývoj cien novostavieb, ako i..

Byty nižšieho štandardu a ubytovacie zariadenia - ich preslnenie, minimálne požiadavky na ich plochu, vybavenie a súčasti

Dnešné pokračovanie týkajúce sa bytov nižšieho štandradu a ubytovacích zariadení sa zameriava na uvedené nehnuteľnosti, vrátane zákonných požiadaviek na ich preslnenie v zmysle vyhlášky MZ SR č. 259/2008 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na vnútorné prostredie budov a o minimálnych požiadavkách na byty nižšieho štandardu a na ubytovacie zariadenia. Minimálne požiadavky na byty nižšieho štandardu Byt nižšieho štandardu je byt, ktorého obytná plocha nie je nižšia ako 12 m2 na užívateľa a 6 m2 na každú ďalšiu osobu, ktorá s užívateľom..

Náhrada škody pri zmluve o budúcej zmluve

Pred štvrťrokom som uzavrel zmluvu o budúcej zmluve, predmetom ktorej bola kúpa pozemku. Dojednali sme sa, že pred uzavretím kúpnej zmluvy zložím predávajúcemu zábezpeku 350.000,- Sk, čo som aj urobil a tiež sme si dohodli zmluvnú pokutu pre prípad porušenia zmluvy. Ja som medzičasom uzavrel s mojimi klientmi ďalšie zmluvy o budúcej zmluve, na základe ktorých som sa zaviazal následne predať im predmetný pozemok, ktorého vlastníkom som sa mal stať. Potenciálny predávajúci od zmluvy odstúpil a pozemok predal inému záujemcovi. Odmieta so mnou komunikovať. Prišiel..

Zúženie bezpodielového spoluvlastníctva manželov

Mam problém ktorý by som potreboval nejako rozlúsknuť a vyriešiť. Som slepec, invalidný dôchodca a s manželkou nežijem v spoločnej domácnosti, predali sme dom a každý si ideme riešiť svoju bytovú otázku. S manželkou nebývame v spoločnej domácnosti, deti si ona dala napísať na seba čo už ľutujem. Potrebujem si riešiť bytovú otázku a mám byt, ktorý chcem kúpiť, lebo dom čo sme mali spolu, sme predali a jediný záznam o tom je jedine kúpno - predajná zmluva. A zvyšné veci medzi nami sú jedine v ústnej forme. Ide mi jedine o to ako ošetriť aby nemala nárok..

Ceny nehnuteľností

Dovolenka Talianko Caorle Dovolenka Talianko Caorle

Prinášame vám tip na výhodnú dovolenku na severe talianska od slovenských majiteľov. Sever talianska je najbližšie more s rozľahlou piesočnou plážou, vyhľadávanou na dovolenku s deťmi. Množsto plážových atrakcií a program pre deti je zadarmo. Navyše na apartmány v ostávajúcich termínoch poskytneme zľavu.Mimoriadne zaujímavé sú apartmány blízko pri mori (150 metrov od pláže) a zároveň v úplnom centre pri obchodoch a reštauráciách. Miesto, kde počujete a prípadne vidíte program a koncerty na pláži.Hlavnou výhodou je možnosť dostať sa do apartmánu..

Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené? Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené?

Potreba bývania tu vždy bola a stále bude. Nič na tom nemení ani pandémia COVID-19, ktorá podaktorým aj v tomto roku poriadne prevetrala peňaženky. Na Slovensku pritom výrazne prevyšuje trend vlastného bývania nad prenájmom. Je možné v súčasnej nepriaznivej finančnej situácii získať bývanie, aj keď nemáte nič usporené? O tom si povieme v našom článku Dom alebo byt?V prípade, ak nemáte žiadnu finančnú úsporu sa môže zdať, že bývanie vo vlastnom dome je len krásnym snom, a že to jediné, na čo máte, je nejaký priemerný 2-3 izbový byt. Nemusí to..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.