Ako si spálňu zariadiš, tak budeš spať

Prvoradou úlohou spálne je, aby sme sa v nej cítili dobre. Má nám spolu s posteľou poskytnúť oddych a regeneráciu. V žiadnom prípade by nemala slúžiť ako sklad, či odkladací priestor pre nadbytočné veci a pôsobiť pri tom preplneným dojmom. Výstavba panelových domov nám však zanechala množstvo bytov s malou obytnou plochou, takže ich obyvatelia spálňu často umiestňujú do najmenšej izby. Dvôvod je jednoduchý: Veď tam trávime málo času!

Ak bývate v panelovom byte, potom dobre viete, že rozhodnutie, kam dať spálňu je asi to najľahšie. Väčšinou toto privilégium dostane izba otočená od hluku ulice. Majitelia rodinných domov majú podstatne viac možností a najlepšie sú na tom majitelia novostavieb. Tí už pri dispozičnom návrhu nového domu mohli ovplyvniť nielen orientáciu, ale i veľkosť spálne. V súvislosti so spálňou sa oplatí pripomenúť, že v jej blízkosti by mala byť aj kúpeľňa, toaleta a prípadne i šatník.

Orientácia na svetové strany

Platí pravidlo, že ak bývate na naozaj pokojnom mieste, môžete si spálňu obrátiť kamkoľvek. Neverte výmyslom, že nohy by mali byť na juh a hlava na sever a podobne, sú to prinajmenšom neoverené informácie, ak nie vyslovené hlúposti. Najlepšie urobíte, ak pri zariaďovaní spálne budete myslieť na svoje návyky. Tí, čo radi vstávajú skoro ráno, uvítajú spálňu orientovanú na východ a určite ocenia prebúdzanie rannými lúčmi slnka. V spálni obrátenej na západ si zasa v lete pri zaspávaní môžu dlho vychutnávať zapadajúce slnko. Izba však bude dosť prehriata, preto treba takýto výber dobre zvážiť. Veď komu by sa dobre zaspávalo v prehriatom prostredí? Architekti najviac odporúčajú orientáciu na sever. Je nielen príjemne chladivá, ale menšie množstvo dopadajúceho svetla v tomto prípade prispieva k správnej atmosfére spálne.

Farby, svetlo, materiály

Pri farebnom riešení spálne sa odporúčajú skôr teplé farebné tóny, ktoré pôsobia upokojujúco. Vhodné sú bledšie a pastelové odtiene, ktoré jemne vplývajú na psychiku, pôsobia čisto a zútulňujú prostredie, čo mnohí z nás po rušných a náročných dňoch ocenia. Ženy často uprednostňujú jemné odtiene béžovej, svetložltej či fialovej. Mužom sa viac páčia vážnejšie farby, napríklad tmavomodrá alebo sivá. Pri tmavých odtieňoch si však treba uvedomiť, že môžu pôsobiť veľmi chladným dojmom, ktorý rozhodne do spálne nepatrí.

Nielen rozmiestnenie, ale aj intenzita osvetlenia hrá dôležitú úlohu. Svetlo v spálni by nemalo rušiť, preto netreba podceniť výber správneho osvetlenia. Centrálne stropné svietidlo nie je v spálni nevyhnutné, ale padne vhod. Dokáže osvetliť celú miestnosť tak, že sa v nej môžeme pohodlne a bezpečne pohybovať. Aj keď už ležíme v posteli nesvieti nám nepríjemne do očí, ale sa plynulo rozlieva po celom priestore. Doplniť ho môžeme stojanovou lampou alebo rôznymi nočnými lampami, ktoré oceníme najmä pri čítaní v posteli. Ak máme v spálni i toaletný stolík, je vhodné doplniť ho stolovou lampou, ktorá poslúži na ľahšiu orientáciu medzi kozmetikou a netreba zabudnúť ani na správne osvetlenie zrkadla. V šatníkových skriniach môžu byť v podhľadoch zabudované lampy, pri ktorých sa dá smer svetla nastaviť. Toto osvetlenie oceníme najmä v tmavých ránach, keď si potrebujeme rýchlo vybrať oblečenie.

Nezabudnite vetrať

Samozrejmosťou by malo byť prirodzené vetranie spálne. Pomôže nám predchádzať vzniku plesní a usadzovaniu baktérií. Paplóny a vankúše by sa zo zdravotného hľadiska nemali cez deň ukladať do tmavých nevetraných priestorov – perinákov. Práve v tejto súvislosti vynikne dôležitosť estetickej stránky posteľných obliečok a posteľnej bielizne vôbec. Z materiálov je na obliečky a posteľné plachty najvhodnejšia aj na dotyk príjemná bavlna. Všeobecne sa dá povedať, že prírodné materiály ako už spomenutá bavlna, drevo, kov či sklo sa do spálne rozhodne hodia. Pomáhajú pri tvorbe prirodzenej atmosféry plnej pohodlia, bez ktorého by sme si nemohli dokonale oddýchnuť.

Dostávame sa k najdôležitejšej súčasti vašej miestnosti regenerácie, k posteli. Práve jej by sme totiž pri zariaďovaní spálne mali venovať najväčšiu pozornosť.

Výber a umiestnenie postele

Predstava spálne sa vždy spája s posteľou. Práve tomuto kusu nábytku by sme mali venovať najväčšiu pozornosť. Nesprávne vybratá alebo nevhodne umiestnená posteľ môže negatívne ovplyvniť kvalitu nášho spánku. A na zregenerovanie unaveného organizmu kvalitný spánok naozaj potrebujeme. Posteľ nemá byť v blízkosti radiátora ani v priestore medzi oknom a dverami, kde môžeme byť počas spánku vystavení prievanu. Výška postele nad podlahou by mala byť minimálne 30 cm, kde nebudeme vdychovať prach, ktorý sa víri v blízkosti podlahy. V prípade poschodových postelí či podkrovných priestorov dbajme, aby vzdialenosť medzi stropom a posteľou bola aspoň 60 cm. Jedna osoba potrebuje na spanie minimálne priestor 8 m2. Odporúčaná šírka postele je 90 – 100 cm a jej dĺžka má byť o 25 – 30 cm väčšia ako výška jej užívateľa. V prípade manželskej postele berieme do úvahy výšku vyššieho partnera.

Aj posteľ má svoje kritériá. Ideálne rozmery pre dospelého jedinca sú definované a výrobcovia ich s menšími odchýlkami rešpektujú. Šírka lôžka je 90 cm, dĺžka 200 cm a výška plochy na ležanie býva 45 cm, pričom zdravotne postihnutí ľudia ju môžu mať upravenú podľa svojich potrieb. Posteľ sa skladá z troch najdôležitejších súčastí: z lôžka, matraca a z vankúša s prikrývkou.

Lôžko

Na zaistenie pohodlia vo vašej posteli slúži v prvom rade lôžko. Malo by pozostávať z lamelových roštov, nie starých dráteniek. Ich význam je absolútne opodstatnený. Podporujú ležiace telo tam, kde vyvíja najmenší tlak a zároveň ustupujú v miestach s najväčšou záťažou. Sústava lamiel umožňuje ideálne zakrivenie, spáč sa teda minimálne namáha, a tak maximálne odpočíva. Lamely majú nastaviteľnú tuhosť v strednej, najviac zaťažovanej časti. Novším typom sú takzvané bodové rošty (lattoflex). Zložené sú z plastových bodov, ktoré neregulujú polohu tela plošne, ale rozkladajú jeho váhu priamo v konkrétnych miestach. Rošty sa dajú zakúpiť ako súčasť postele alebo si ich môžete nechať vyrobiť na zákazku. Môžu byť umiestnené napevno alebo sa dajú mechanicky či elektricky polohovať.

Ako pri všetkých častiach, dôležitá je estetická stránka. Nie lôžkových neviditeľných častí, lamiel, ale jeho hlavným viditeľným prvkom, čela. To netvorí iba estetický prvok, často krát je tiež funkčné. Znamená to, že sa dá napríklad polohovať, takže zaisťuje pohodlnú pozíciu napríklad pri sledovaní televízie alebo pri čítaní. Zároveň môže byť táto časť postele doplnená najrôznejšími policami a často krát slúži na upevnenie nočnej lampičky.

Matrac

Ak sa vám podarilo úspešne vyriešiť základ lôžka, zamerajte svoju pozornosť na matrac. Na kvalitu spánku popri umiestnení a rozmeroch postele vplývajú i matrace a rošty. Našťastie dnes si už nemusíme kupovať posteľ ako celok ponúkaný v konečnej podobe. Sami si môžeme zvoliť kombináciu jej troch hlavných častí – konštrukcie postele, roštov a matraca. Najmä matrace a rošty ovplyvňujú kvalitu spánku. Výber konštrukcie je skôr záležitosťou vkusu a estetického cítenia. Počas spánku má byť telo anatomicky správne podoprené. Dobrý matrac by teda v polohe ležmo mal anatomicky tvarovať prirodzenú polohu tela – najmä chrbtice. Keď je tlak na chrbticu rovnomerne rozložený, obličky sa môžu voľne regenerovať a články nervovej sústavy nie sú blokované. Ak je matrac veľmi tvrdý, veľké ramenné a stehnové kĺby sú zle podoprené a stlačené platničky sa neregenerujú. Mäkký matrac zasa zle vplýva na chrbticu, ktorá sa prehýna do oblúka a nedokáže sa uvoľniť. Vzhľadom na čas strávený v posteli, rozhodne stojí za úvahu možnosť dať si vyrobiť matrac na mieru v špecializovanej predajni, kde pri jeho výrobe zohľadnia napríklad hmotnosť či výšku človeka. Z hygienického hľadiska výber matraca ovplyvňuje aj jeho savosť, vzdušnosť a spôsob údržby. Pri výbere roštov sa môžeme rozhodnúť pre polohovateľné alebo nepolohovateľné. Pri polohovateľných si môžeme zvoliť mechanické alebo elektronické nastavovanie polohy, aby dokonale kopírovali krivky ľudského tela. Pri niektorých možno regulovať tvrdosť roštu v chrbtovej časti. Ak si vyberieme tento variant, naša posteľ bude mať nielen nápravné ortopedické, ale i preventívne vlastnosti.

Najjednoduchšie, a pritom kvalitné typy sú matrace pružiace s pružinami. Radia sa medzi lacné riešenia, pritom však dostatočne spĺňajú pravidlá pre zdravý spánok. Bohužiaľ sa dajú len obmedzene polohovať, elastickejšou formou sú matrace s taškovými pružinami, pri ktorých špeciálnu roznášaciu vrstvu tvorí netkaná textília s vysokým podielom vlny. Ideálnym riešením sú matrace z polyuretanovej peny, ktorých existuje mnoho typov. Na trhu sú tiež matrace vybavené tvarovou pamäťou. Materiál, z ktorého sú vyrobené reaguje na telesnú teplotu. Tá mení jeho vlastnosti, a to obzvlášť v oblasti ramien, kde sú odľahčené tlakové body. Pri výbere matraca pamätajte na niekoľko zásadných rád. Mal by byť vyrobený zo zdravotne nezávadného, tvarovo stáleho materiálu, zohľadnite hmotnosť osoby, ktorá na ňom bude ležať, jej veľkosť i vek. Matrac musí byť pozdĺžne prispôsobivý k telu, priečne naopak pevný, aby spáč nebol hlboko zaborený. Konštrukcia musí umožňovať prístup vzduchu k telu, ktoré by malo mať zaistenú optimálnu teplotu. Zvoľte rozoberateľný typ matraca alebo model so snímateľným poťahom. Oboje zaistí hygienu lôžka a uľahčí jeho údržbu.

Prikrývky

V štátoch, kde je teplo sa ľudia na noc prikrývajú len plachtou. U nás na to nie sme zvyknutí. Babičkine duchny vystriedali v teplejších mesiacoch letné prikrývky, v chladnejšom období sa potom k perinám vraciame. Oba typy sa líšia množstvom náplne - čím viac jej je, tým je prikrývka teplejšia. Kúpiť si taktiež môžeme prikrývku zloženú z dvoch kusov, ktoré sú k sebe pripevnené suchým zipsom (v lete sa používa jedna časť a na zimu sa spoja), alebo špeciálne modely určené na dané obdobie (napr. termodeky).

V súčasnosti sa používajú dve možnosti výplní - z prírodných alebo syntetických materiálov. Prvá skupina je zastúpená vlnou a perím. Oboje majú u nás dlhoročnú tradíciu a aj keď už dnes existujú materiály, ktoré ich plne nahradia, určitá skupina ľudí ich stále preferuje, hoci je ich údržba náročnejšia a nedoporučujú sa ani alergikom. Prírodne materiály majú však i svoje klady. Strihaná vlna prijíma vlhkosť smerom dovnútra a spätne ju odovzdáva do ovzdušia mimo lôžko. Doporučuje sa preto obzvlášť reumatikom. Perie sa predáva v rôznych kvalitách od lôžkového až po luxusné prachové.

Syntetické materiály sú zastúpené polyestrom, viskózou a polyamidom. Najčastejšie sa stretávame s polyesterovými vláknami dutými alebo plnými, ktoré sú ľahké, biologicky nestarnú a môžeme ich prať. Majú teda všetky výhody pre kúpu - vydržia dlhé roky a vhodné sú taktiež do rodín s alergikmi a astmatikmi. Nielen pre nich existuje ešte zmiešaná náplň z peria a dutého vlákna, ktorá sa hrdí dobrými izolačnými a úžitkovými vlastnosťami. Je pružná, nezľahúva sa a môže sa vyprať.

Estetický aspekt vašej postele

Vzhľadu postele dávame veľkú dôležitosť. Na to, aby bolo všetko zladené, je výber obliečok do istej miery rovnako dôležitý, ako keď sa žena rozhoduje o vhodnom doplnku. Pred tým však, ako sa začneme zapodievať vhodným výberom vnútornej výplne posteľnej bielizne, musíme určiť rozmery prikrývok a vankúšov, podľa ktorých budeme v budúcnosti vyberať a nakupovať obliečky. Štandardný rozmer na slovenskom trhu je pre prikrývku 135 x 200 cm, vyššie osoby si môžu zvoliť rozmer 135 x 220 cm. Pre páry, ktoré preferujú spoločnú prikrývku, je pripravený rozmer 200 x 240 cm. Podceniť by sme nemali ani veľkosť vankúša. Obvyklý rozmer je 50 x 70 cm, prípadne 70 x 90 cm. Menší rozmer nebude plniť svoju funkciu a nebude poskytovať dostatočné pohodlie, väčší sa zo zdravotných dôvodov nedoporučuje. Takýto vankúš siaha často až pod chrbát a to je pre kvalitný spánok nevhodné.

Kúpiť si môžeme obliečky jednofarebné alebo pestrofarebné s rôznymi vzormi, ktoré sú navrhované s ohľadom na vek užívateľov. Lôžkoviny sa šijú zo stopercentnej bavlny, saténu (100% bavlna a polyester), damasku (100% bavlna s ornamentálnym alebo geometrickým vzorom), žerzeju (bavlnený úplet), krepu a flanelu. Nedá sa jednoznačne určiť, ktorý z materiálov je najvhodnejší. Z praktického hľadiska by sme mali voliť ľahko udržiavateľné materiály, ktoré stačí jemne prežehliť alebo sa nemusia žehliť vôbec. Posteľná plachta je súčasťou vybavenia. Vyrába sa z bavlnených tkanín, obľúbené sú napínacie plachty z froté alebo žerzeju. Obliečky vrátane plachty by sme mali prať často. Každodenný kontakt látky s telom vyžaduje udržovanie všetkých hygienických zásad a pravidiel. Ak chceme zachovať vzhľad (farebnosť, veľkosť atď.) posteľnej bielizne je nutné zvoliť si kvalitné látky.

Čo tak vodná posteľ?

Neinformovaní ľudia sa väčšinou boja toho, že by sa matrac mohol pretrhnúť a niekoľko hektolitrov vody by sa vylialo na podlahu v spálni a postupne presakovalo k susedom o poschodie nižšie, pričom majiteľ by nemohol robiť nič iné iba takejto spúšti pasívne prihliadať. Ďalej sa desia nestability vodnej hladiny, ktorá je i na palube luxusnej jachty príjemná len do prvých príznakov morskej choroby. Považujú skrátka vodnú posteľ za extravaganciu, ktorá je dielom smiešnym, dielom nebezpečným a kupujú si ju najmä ľudia, ktorí už nevedia, čo by urobili, aby sa odlíšili.

To všetko je však omyl. Vodná posteľ je k svojim užívateľom priateľská a výrobcovia vyššie menované faktory nekompromisne vyradili z hry. Voda v matraci podopiera telo v celej jeho styčnej ploche, takže je kostra celkom uvoľnená. Každý spáč zmení počas noci až osemdesiatkrát polohu a posteľ celkom presne kopíruje privrátenú stranu tela, vrátane bedrovej oblasti. Podobné výhody neposkytuje konvenčný matrac ani náhodou a výhody vodnej postele ocenia i milovníci spania na bruchu, vrátane tehotných žien.

V súčasnej dobe sa používajú dva základné typy konštrukcie vodnej postele. Klasická sa skladá z jednej alebo dvoch oddelených matracov naplnených teplou vodou, uložených v pevnom ráme (akomsi bazéniku). Druhý typ sa nazýva hybridný a má rám z penovej hmoty obopínajúci matrac uzavretý v penovom puzdre. Kombinuje vlastne vodný matrac s matracom s tradičnou konštrukciou. Celková hmotnosť vodných matracov sa pohybuje okolo dvesto až štyristo kilogramov, takže vzhľadom na rozmer (priemerne 205 x 235 cm) je ich váha rozložená tak, že spĺňa parametre nosnosti všetkých typizovaných stropov. Vodu nie je nutné vymieňať, ale stačí ju raz za rok ošetriť špeciálnym kondicionérom.

Ľudia často namietajú, že podobnú posteľ nie je možné odvetrať. Bežný spáč totiž vyprodukuje za noc až jeden liter potu. Tento problém však rieši špeciálna podložka pod prestieradlo, ktorú je možné prať v práčke. Vodný matrac však nepohlcuje prach a roztoče a chová sa veľmi hypoalergénne. Posledným problémom mnohých potenciálnych záujemcov o vodné matrace je otázka, ktorú ľudia obchádzajú ako len môžu, aj keď býva celkom zásadná. Dotýka sa totiž intímneho života. Okrem zmieneného Archimedovho zákona tu celkom spoľahlivo funguje Pascalov zákon, ktorý hovorí: Tlak v kvapaline sa šíri rovnomerne všetkými smermi. Ďalej je užitočné neopomenúť zákon akcie a reakcie. Lenže to už predsa nie je treba rozvádzať.

Viac sa dozviete v relácii REALITY na TA3

ta3

Späť

Jednoduchý sprievodca k vysnívanej posteli Jednoduchý sprievodca k vysnívanej posteli

Vedeli ste, že v posteli strávite až jednu tretinu svojho života? A to, koniec koncov, nie je málo. Vaša posteľ by mala byť dokonalou oázou pohodlia, v ktorej si budete môcť dopriať pokojný spánok a načerpať nové sily. Jej samotnej kúpe by malo predchádzať niekoľko krokov. Netreba to uponáhľať. Aby sme vám uľahčili výber, zostavili sme pre vás niekoľko užitočných rád a postrehov.   1.         Veľkosť postele To, akú veľkú posteľ si vybrať, do veľkej miery závisí nielen od vašich osobných preferencií..

Podlahové kúrenie

 O čo je lepšie ako radiátor?Kedy pociťuje človek tepelnú pohodu?Čo so sebou prináša montáž?Takže ako ho namontovať?Finále inštalácieTermoregulátory, snímače teplotyTeplá podlahaA ďalšie výhodyZahrejte aj steny Podlaha z kameňa a dlaždíc má niečo do seba, ale nelahodí našim bosým nohám. Ľahko sa umýva, nemusíte sa báť, že vylejete polievku pri sobotňajšom obede pred televízorom. Ako radi by sme sa ale, niekedy prešli po teplej dlážke v obývačke, alebo večer pozerali vysielanie bez troch párov ponožiek na nohách. Nie je to nič ťažké. Stačí..

4 rady ako si vytapetovať interiér 4 rady ako si vytapetovať interiér

Chceli by ste oživiť interiér a zmodernizovať ho? Premýšľate nad tapetovaním? Tapety na stenu sú fantastický pomocník pre upgrade celého interiéru. Pripravili sme si pre vás užitočné rady, ktoré pri tapetovaní oceníte a triky, ktoré vám uľahčia prácu. Vyskúšajte tapetovanie podľa nasledujúceho praktického návodu a sami uvidíte ako obyčajná tapeta na stenu dokáže pretvoriť celý priestor na neobyčajný interiér. Atraktívny interiér podľa najnovších trendov Kúpili ste novú nehnuteľnosť a radi by ste novému interiéru vdýchli pôvab a osobité..

Nadobúdanie tuzemských nehnuteľností cudzincami

 Náš rodinný priateľ pochádza zo Španielska. Často navštevuje Slovensko a zapáčilo sa mu u nás natoľko, že by si tu chcel kúpiť pozemok. Známi mi povedali, že cudzinci nemôžu nadobudnúť slovenské nehnuteľnosti, alebo že sú v tomto smere obmedzení. Radi by sme nášmu španielskemu priateľovi pomohli, prosíme vás preto o radu.  Svätopluk T., Komjatice Vy, prípadne Váš priateľ môžete byť pokojný. Vo všeobecnosti medzi verejnosťou je vžitý mýtus o tom, že cudzinci nemôžu nadobúdať nehnuteľnosti v tuzemsku. Jedná sa však len o laickú..

Ako predísť podvodu pri podpise zmluvy o kúpe nehnutelnosti - prevencia rizika podvodu na nehnuteľnosti Ako predísť podvodu pri podpise zmluvy o kúpe nehnutelnosti - prevencia rizika podvodu na nehnuteľnosti

V rámci každodenného života si mnohí z nás ani neuvedomujú, koľko zmlúv uzavrú za jediný deň. Stačí pritom ísť na nákup, odviesť sa hromadným dopravným prostriedkom, či taxíkom a pod. Popri všetkých týchto činnostiach boli uzavreté zmluvy, avšak bez osobitnej písomnej formy. Písomná forma je nevyhnutná najmä pre tie zmluvy, ktoré si vyžadujú z pohľadu zmluvných strán vyššiu mieru právnej istoty. Navyše aj priamo zákon pre niektoré zmluvy vyžaduje povinne písomnú formu, pričom typickým príkladom môžu byť zmluvy o prevode..

Poplatok za komunálny odpad

Dobrý deň. Som majiteľkou malej chatky neďaleko Banskej Bystrice. Môj manžel zomrel pred ôsmimi rokmi a tak chatku využívam len veľmi zriedkavo, asi 2-3x do roka na pár dní. Patrím k ekologickým chatárom, ktorí produkujú minimum odpadu a ktorí spravidla odvážam z chatovej oblasti späť do mesta. Nevyužívam vlastne odpadové nádoby patriace príslušnej obci, na území ktorej chatka stojí. Napriek tomu musím platiť obci poplatok za odpad. V apríli 2004 som požiadala obec o oslobodenie od poplatkovej povinnosti, avšak do dneška som nedostala žiadnu odpoveď. Naopak,..

Lízing nehnuteľností

Čo to vlastne je?ZačiatkyOdlišnosti od ostatných lízingových foriemAko to funguje v praxi.Výhoda pre firmyPrečo sa oplatí lízing nehnuteľnostíČo nám ponúkajú lízingové spoločnosti?Produkty slovenských lízingových spoločnostíFinančný a operatívny lízingZhrnutie Skutočnosťou už aj na Slovensku je, že lízingové spoločnosti zarábajú peniaze na nehnuteľnostiach. Postup je absolútne totožný s lízingom napríklad áut. Zákazník nemá, alebo z rozličných dôvodov nechce poskytnúť celú sumu za kupovaný produkt a tak ho spoločnosť kúpi za neho a postupne..

Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)

Záujem Slovákov zlepšovať svoje bývanie je akcelerovaný predovšetkým dostupnosťou úverov, aj rastúcou ponukou nových projektov. Nie každý si však hypotéku môže dovoliť alebo sa ľudia jednoducho boja zadĺžiť na dekády, resp. založiť nehnuteľnosť, v ktorej bývajú. Zlepšovanie kvality bývania je však jednou zo základných ľudských potrieb. Stále málo využívanou možnosťou sú systémové rekonštrukcie existujúceho domu či bytu. Štatistiky potvrdzujú, že byt alebo dom, ktorý má spĺňať potreby svojho užívateľa, by mal prejsť po 15 rokoch modernizačnou..

Prečo si vybrať open space kancelárie: nová teória activity-based workplace

V posledných rokoch sa nie len väčšie úspešné firmy ale aj takzvaní podnikatelia na voľnej nohe usilujú o navodenie produktívnej atmosféry pri práci. Open space kancelárie sú pre pracujúcich ľudí v mnohom veľkým prínosom a to či už máte firmu s množstvom zamestnancov, alebo ste podnikateľ, ktorému sa nedarí zachovať motiváciu na gauči vo vlastnom byte. Otvorené priestory kancelárií, ktoré minimalizujú možnosti vytvoriť si súkromné priestory, odstraňujú steny a dvere, sa v histórii prvýkrát uplatnili niekde v 50.-tych..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.