Ako vybrať plotovú bránu? Toto musíte dobre zvážiť

Brána je neodmysliteľnou súčasťou každého plotu. Najmä v prípade rodinného domu patrí k dôležitým dizajnovým prvkom v exteriéri. Pri výbere plotovej brány však nie je dôležitý iba jej vzhľad, ale aj celková funkčnosť. Preto sme pripravili zoznam dôležitých bodov, ktoré je nutné zvážiť pri výbere novej plotovej brány.

 

Na úvod si povedzme, aké typy brán vlastne poznáme.

●       Jednokrídlová brána - vďaka jej technickým parametrom nepotrebuje veľa priestoru na odsúvanie do boku. Pomerne rýchlo sa otvára a nie je náročná na konštrukciu. Oproti dvojkrídlovej bráne sa dá využiť aspoň jedna strana pozemku vedľa brány. K nevýhodám patrí pomerne veľká plocha pri otváraní aj zatváraní krídla brány.

●       Dvojkrídlová brána - podobne ako v predchádzajúcom prípade, ani dvojkrídlová brána nevyžaduje priestor na odsúvanie do strany. Pri otváraní zaberá menšiu plochu, no po obidvoch stranách brány.

●       Samonosná posuvná brána - samonosné brány zaberajú menej miesta ako krídlové. Medzi ďalšie benefity patrí nenáročnosť na údržbu a fakt, že je brána veľmi tichá. K negatívnam patrí jej šírka. Brána býva vďaka samonosnému systému o niečo širšia, ako je vjazdový otvor v plote. Zároveň treba počítať s miestom, kam sa bude brána odsúvať.

●       Posuvná brána koľajnicová - jej výhody sú prakticky rovnaké, ako v bode vyššie. Nezaberá miesto pred domom, ktorý tak môžete využiť na svoje vlastné potreby. Koľajnicová posuvná brána nepotrebuje toľko miesta na posuv do strany. Treba však rátať s tým, že je o niečo hlučnejšia a priestor pod bránou je nutné pripraviť na montáž koľajnice. Taktiež je nutná častejšia údržba. Ide najmä o pravidelné čistenie koľajnice, aby bol zabezpečený bezproblémový chod brány. To býva problém predovšetkým v zime. Počas zimných mesiacov je potrebné odstraňovať nánosy ľadu a snehu.


Čo všetko zvážiť pri výbere plotovej brány

Pri výbere plotovej brány odporúčame zvážiť nasledovné kritériá:

Šírka pozemku

Ide o základný prvok, ktorý určuje, ktorý typ brány si môžete na svoj plot nainštalovať. Napríklad posuvná brána potrebuje zhruba dvojnásobnú šírku vjazdového otvoru, aby ju bolo možné naplno otvoriť.

Vzdialenosť domu od brány

Aj poloha domu resp. jeho vzdialenosť od plota limituje možnosti výberu plotovej brány. Pokiaľ je dom príliš blízko plota, nebude možné použiť jednokrídlovú bránu.

 

Využitie priestoru za bránou

Pri výbere typu brány je nutné zvážiť, ako chcete využívať priestor vedľa brány alebo za bránou.

Pohon pre plotovú bránu

Plotovú bránu možno získať bez pohonu. V tom prípade však budete musieť pri každom otvorení a zatvorení brány vyjsť z auta. Preto je veľmi populárne riešenie v podobe motorov na diaľkové ovládanie. Vďaka nemu si bránu otvoríte z pohodlia auta. Tento komfort oceníte najmä v prípade nepriaznivého počasia.


Stavebná príprava na plotovú bránu

Väčšina firiem nerobí prípravu na plotovú bránu. Zvyčajne zašlú iba výkresy s požadovanou stavebnou prípravou a káblovými trasami. Je dôležité stanoviť si kritériá. Napríklad v prípade kolajnicovej posuvnej brány je nutné mať vedľa plota rovnakú šírku ako je šírka otvoru plus 50 cm na pohon.

Pri stavebných úpravách chodníkov a cesty je nutné myslieť na uloženie chráničiek a káblových trás na pohon, ale aj snímače a fotobunku.

Výber brány síce často patrí medzi jedny z posledných stavebných úprav okolia domu, no je o to dôležitejší. Pokiaľ si vyberiete správne, bude vám plotová brána robiť radosť každý deň.

 Späť

Zelené a nízkoenergetické domy

Čo je zelený dom?Ako a kde stavať?Výstavba domuKde sme ušetriliSolárne domyPasívny solárny domAktívny solárny domIné ekologické materiály Nárast cien za energie, vyčerpateľnosť prírodných zdrojov či alarmujúci stav Zeme. Tieto a mnoho ďalších problémov núti spoločnosť hľadať nové technológie a ekologickejší materiál. S pojmom zelené a nízkoenergetické domy sa už stretol asi každý z vás, určite o nich aj niečo viete, ale bývať by ste v nich zatiaľ nechceli. Napriek nepopierateľným výhodám totiž ešte stále čelia tieto domy veľkej rade odmietavých..

Aké sú možnosti pri výbere podlahy Aké sú možnosti pri výbere podlahy

Každý, kto si zariaďuje svoj nový domov alebo renovuje starý, bude zaiste súhlasiť s tým, že jednou z kľúčových otázok pri jeho úprave je podlaha. Klasikou sú koberce, avšak nie každý je ich fanúšikom a je tu aj otázka alergií; dnes už nimi trpí pomerne vysoké percento populácie a roztoče v nich alergikovi zaiste dobrú službu neurobia. Za týchto okolností je namieste uvažovať o druhej forme klasiky - o parketách. Sú vkusné, praktické, ľahko sa udržiavajú čisté a zákazník si môže vybrať zo širokého spektra možností podľa svojich predstáv. Zrejme..

Ako si spálňu zariadiš, tak budeš spať

Prvoradou úlohou spálne je, aby sme sa v nej cítili dobre. Má nám spolu s posteľou poskytnúť oddych a regeneráciu. V žiadnom prípade by nemala slúžiť ako sklad, či odkladací priestor pre nadbytočné veci a pôsobiť pri tom preplneným dojmom. Výstavba panelových domov nám však zanechala množstvo bytov s malou obytnou plochou, takže ich obyvatelia spálňu často umiestňujú do najmenšej izby. Dvôvod je jednoduchý: Veď tam trávime málo času! Ak bývate v panelovom byte, potom dobre viete, že rozhodnutie, kam dať spálňu je asi to najľahšie. Väčšinou toto..

Prístup na pozemky v rámci susedských vzťahov

Na jednej z hospodárskych budov na mojom pozemku som potreboval opraviť strešnú krytinu. Do budovy začalo zatekať a hrozilo, že časť strojov uskladnených vnútri bude dažďovou vodou poškodená. Poškodená časť budovy sa nachádza v mieste, kam sa však nedá dostať z môjho pozemku. Musím prejsť cez záhrady ďalších dvoch susedov, avšak jeden z nich namieta, že na jeho pozemok nesmiem vstúpiť. Tvrdí, že je to jeho pozemok a nikto cudzí nemá právo naň vstupovať bez jeho povolenia. Ide o dôsledok dlhoročných susedských sporov. Mne však hrozí škoda a strechu..

Rastúci slovenský dopyt po chorvátskych nehnuteľnostiach - krásy Jadranu a právne otázky kúpy

Omylom je, ak si niekto myslí, že v Stredomorí si nehnuteľnosť môžu dovoliť len superboháči, milionári. Napriek súčasnej situácii v Grécku ceny nehnuteľností postupne klesajú a z uvedenej situácie ťažia najmä Rusi a Taliani, ktorí skupujú nehnuteľnosti – apartmány, byty, domy, hotely a pod. Napríklad, klasický 2-izbový byt na gréckom ostrove je možné kúpiť od asi 45-50 tisíc eur, za ktorú je možné kúpiť 1- izbový byt v Bratislave.   Split a Dubrovnik - najväčší dopyt po luxuse   Pre Slovákov..

Svojpomoc namiesto štátnej moci

Pred rokom som privolila môjmu známemu, aby sa ku mne nasťahoval. Dohodli sme sa, že budeme spolu bývať, pričom obaja sme mali prispievať na „spoločnú domácnosť“. Súhlasila som, nakoľko išlo o rodinného priateľa, ktorému boli moji rodičia z minulosti zaviazaní. Po čase nastali však rozpory, prišiel o zamestnanie, začal byť agresívny - slovné útoky, negativizmus. Na domácnosť prestal prispievať, prácu si nehľadal, čo bolo pre mňa už neudržateľné. Som zúfalá, lebo vo svojom vlastnom byte nemám pokoj, dotyčný sa mi smeje do očí a vyhráža sa mi súdmi,..

Aké sú ceny nehnutelnosti - realitná bublina 2018?

Ako zistiť, či sú nehnuteľnosti nadhodnotené a či kúpou nehnuteľnosti neriskujeme?   Veľmi dobrým zdrojom informácií o tom, či ceny nehnuteľností sú príliš vysoké alebo či sa už nachádzame v oblasti realitnej bubliny a cena za nehnuteľnosť nepredstavuje reálnu hodnotu, ktorú poskytne obytný priestor jej vlastníkovi prostredníctvom možnosti bývania na veľa rokov je kompozitný index, ktorý počíta Národná banka Slovenska.  Ako uvádzajú analytici ÚMS (NBS) ceny nehnuteľností sa v roku 2018 nachádzajú v pásme VZOSTUPU, ďaleko od pásma BUBLINY...

Byty na prenájom - ceny v Bratislave za rok 2005

V súčasnosti je veľa ľudí, ktorí sa rozhodli kúpiť si byt za účelom jeho prenájmu. Kto však chce prenajímať byt, kupovaný na úver, musí si veľmi dobre zrátať, nakoľko môže nájomné pokryť splátky úveru.Treba si uvedomiť, že pravidelné mesačné splátky sa dajú investovať aj do iných produktov ako sú nehnuteľnosti, pričom napríklad pri finančných produktoch nedochádza k postupnému opotrebovávaniu, a tým k obmedzovaniu vplyvu inflácie na zvyšovanie ceny (výšky nájomného). Pri prenájme nehnuteľností treba rátať aj s určitou rezervou - keď sa..

Stavebné sporenie

Stavebné sporeniePrincíp a priebehVýhodyDôležité pojmyStavebné sporenie je dnes jedným z najefektívnejších nástrojov financovania bytovej výstavby nielen vo vyspelých západoeurópskych ekonomikách ale aj u nás. Prvým oficiálnym dňom, počas ktorého začala Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., vykonávať svoju činnosť, bol 16. november 1992. Prvá stavebná sporiteľňa a. s., bola prvou špecializovanou bankou tohto druhu v strednej a východnej Európe. Založili ju tri renomované európske bankové domy: Slovenská štátna sporiteľňa, š.p.ú. (v súčasnosti Slovenská..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.