Dobré adresy


Prešov
Košice
Banská Bystrica
Trenčín
Žilina
Trnava
Nitra
Bratislava


Na najlepších adresách v krajských mestách stoja vo väčšine prípadov zároveň najdrahšie nehnuteľnosti.
 
 

Prešov
Výstavba rodinných domov prebieha najmä v okolitých obciach

Mesto Prešov možno podľa kvality nehnuteľností určených na bývanie a ich cien rozdeliť do troch kategórií. Najdrahšie sú samozrejme byty v centre mesta, a to najmä z dôvodu ich nedostatku v danej lokalite. V historických budovách tu sídlia predovšetkým firmy. V širšom centre už možno nájsť viacero bytov. Dominuje tu predovšetkým staršia nízkopodlažná tehlová zástavba. Medzi najvychytenejšie časti mesta patrí Sídlisko III, Šidlovec a Kanaš. Za najhoršie štvrte Prešovčania považujú Sekčov a Šváby aj napriek tomu, že ide o pomerne nové sídliská. Aj keď byty sú tu v porovnaní s cenami bytov na Sídlisku III o desiatky tisíc korún lacnejšie, podľa obyvateľov spomínaných štvrtí tu chýba potrebná kvalita bývania. Prešov je známy tým, že tu nepribúda veľa nových bytov. Rodinné domy pribúdajú najmä v okrajových štvrtiach a obciach, ktoré sa postupne k mestu pričlenili. Najvychytenejšou vilovou štvrťou je Šidlovec, obľúbenou a dobrou adresou je však satelitné vilové mestečko Kanaš, ktoré je súčasťou susedného Veľkého Šariša. Ceny pozemkov sú mimo centra mesta nižšie ako na jeho území.
 
 

Košice
Najžiadanejšie je širšie centrum mesta.

Medzi najlepšie lokality v meste patrí Staré mesto a Sever, ,,Zbojnícky vŕšok", Šaca, Budimír, Rozhanovce a Malá Ida. Kto chce v Košiciach bývať na dobrej adrese, mal by sa zaujímať o byty v lokalitách tvoriacich širšie centrum mesta. Ľudia, ktorí si tu zaobstarajú byt, oceňujú najmä dostupnosť všetkých dôležitých služieb. Realitný trh v Košiciach je charakteristický aj tým, že ceny bytov v týchto lokalitách neklesajú. Jednoizbové byty sa tu stále predávajú v sumách okolo osemstotisíc korún. Pre porovnanie, na niektorom sídlisku sa takýto byt predáva aj o 20 percent lacnejšie. Čo sa týka rodinných domov, medzi miestnými sa stáva najpopulárnejšia oblasť medzi Popradskou ulicou - nazývaná aj Zbojnícky vŕšok. Dopyt po rodinných domoch je v Košiciach nižší ako dopyt po bytoch.
 
 

Banská Bystrica
V meste pribúda málo bytov

Medzi najlukratívnejšie zóny na bývanie sa v posledných rokoch zaradilo okolie plážového kúpaliska na Fončorde. Územie nazývané Belveder poskytuje bývanie tým najsolventnejším. Už za jednoizbový byt tu zaplatíte okolo jedného milióna korún. Atraktívne bývanie ponúkajú tiež Pršany, kde vyrastajú bytové aj rodinné domy. Čo sa týka dobrých adries podobne ako v iných mestách, aj tu je najžiadanejšie centrum mesta. Výstavba nových bytov tu však kvôli nedostatku priestoru takmer neprebieha, čo však drží cenu bytov v tejto oblasti na istej úrovni, v niektorých prípadoch ju dokonca zvyšuje. Bývanie v centre však prináša aj nevýhody - majitelia bytov tu musia zápasiť s dosť vysokým hlukom.
 
 

Trenčín
Sídlisko susedí s milionárskou štvrťou

Nad Tehelňou je názov najluxusnejšej štvrte v Trenčíne. Paradoxom je, že od najmenej obľúbeného miesta na bývanie v Trenčíne - sídliska Juh, ju delí len niekoľko metrov. Milionárska štvrť zasahuje až do lesoparku Brezina. Realitní makléri z Trenčína uprednostňujú názor, že na bývanie je najluxusnejšia štvrť Sihoť I a centrum mesta. Ceny sú tu najvyššie, ako bytov, tak aj rodinných domov. Rozdiel v cenách medzi bytmi na sídlisku Juh a medzi bytmi na Sihoti môže predstavovať až sedemsto tisíc korún. Ak porovnáme cenu bytu na sídlisku Juh s cenou bytu v centre mesta, rozdiel môže dosiahnuť až výšku jedného milióna korún. V Trenčíne je málo pozemkov na výstavbu domov, preto sú drahé. Medzi najdrahšie patria stavebné parcely v čoraz obľúbenejšej časti Zlatovce.
 
 

Žilina
Príchod Hyundai mierne zdvihol ceny nehnuteľností

Medzi dobré adresy v Žiline patria adresy na sídliskách Hliny V a VI, centrum mesta, a to najmä Hollého ulica, starý a nový Bôrik a prímestská časť Budatín. Ceny bytov a rodinných domov sú tu vyššie kvôli lepšej kvalite bývania ako napríklad ponúkajú štvrte Nová Žilina alebo Solinky. Realitný trh sa v Žiline pomaly dostáva do normálu. Premrštené ceny bytov aj domov sa tu dali nájsť ešte približne pol roka po oznámení, že Slovensko získalo investíciu v podobe príchodu automobilky Hyundai do okolia Žiliny. Dnes už ceny dosahujúce astronomické výšky klesli, aj keď neklesli až natoľko, aby sa vyrovnali cenám spred obdobia napríklad dvoch rokov, teda času, keď sa ešte Hyundai považoval za stratenú šancu.
 
 

Trnava
Drahé a vyhľadávané sú nové byty

Za najatraktívnejšiu zónu na bývanie v Trnave označujú domáci obyvatelia komplex obytných domov na Vajanského ulici vo vnútri hradieb. Medzi obľúbené a preferované lokality a takzvané dobré adresy patrí napríklad aj oblasť Františkánskej ulice v centre mesta. Práve tu vyrastajú nové bytové domy s nadštandardnou výbavou. Za celkom dobré lokality na bývanie sa pokladajú aj sídliská Vodáreň, Hliny a Prednádražie. Čo sa týka cien bytov, nastalo tu isté zvýšenie v súvislosti s príchodom automobilky Pequeot do blízkosti Trnavy.
 
 

Nitra
Medzi najžiadanejšie patrí Zobor

Staré mesto a lokalita Zobor patria v Nitre medzi najvyhľadávanejšie adresy. Zobor predstavuje vilovú výstavbu. Najmä v posledných rokoch tu vyrástli honosné vily a zároveň o tejto oblasti v Nitre možno povedať, že patrí, čo sa týka predaja a prenájmu nehnuteľností, k suverénne najdrahším. Staré mesto zase láka tým, že aj napriek blízkosti centra je tu relatívne ticho. Medzi sídliská s dobrou občianskou vybavenosťou patrí sídlisko Čermáň. Čermáň v sebe spája bytovú výstavbu s výstavbou rodinných domov, čím štvrť pôsobí naozaj atraktívne a zaraďuje sa medzi najvyhľadávanejšie v meste.
 
 

Bratislava
Kopec predstavuje luxus

Dobrú adresu v Bratislave predstavuje centrum mesta, teda Staré Mesto, okolie Bratislavského hradu, Slavína a Horský park. Ide najmä o okruhy ulíc Mudroňova, Drotárska či Zámocká, teda o oblasť hradného kopca. Nehnuteľnosti sú tu atraktívne najmä lokalitou, v ktorej sa nachádzajú. Priradiť sem možno ešte okolie Palisád. O byty v tejto lokalite je vysoký záujem aj čo sa týka prenájmu bytov a domov. V Bratislave sa totiž pohybuje dostatok klientov, ktorí potrebujú bývanie iba dočasne, najmä zástupcovia a zamestnanci rôznych zahraničných spoločností. Čo sa týka výstavby nových rodinných domov jednoznačne dominuje Záhorská Bystrica ako reprezentant luxusnej štvrte.

Okrem centra mesta pretrváva záujem o Kolibu, hoci v menšej miere ako v minulosti. Dôvodom je zle vyriešená dopravná infraštruktúra a inžinierske siete. Svoju cenu však stále má a bude mať, najmä pre krátku vzdialenosť do centra mesta. Atraktívne sú aj satelitné mestečká - Kalinkovo, Malinovo či Čierna Voda. Medzi najlacnejšie a najmenej atraktívne bývanie v Bratislave patrí oblasť Rybničnej ulice vo Vajnoroch, na konci Devínskej Novej Vsi či v známom Pentagóne na Dolných Honoch. Svoje čierne miesta má aj Petržalka.


Späť

Montované domy na Slovensku

Skoro každý z nás mal vo svojom detstve rád stavebnice, z ktorých sme si vedeli postaviť svoj prvý vysnívaný dom. Chcelo to len pár kociek Lega, či iného stavebného materiálu a o pár chvíľ sme už volali rodičov, aby sa prišli nato naše dielo pozrieť a samozrejme nás aj patrične pochváliť. V dospelosti zasa máme túžbu pochváliť sa stavbami, v ktorých už nebývajú malé postavičky zo stavebníc, ale my so svojou rodinou. Jednou z možností akosi si zadovážiť rodinný dom za rozumnú cenu je nasťahovať sa do montovanej verzie.Montované domy sú predovšetkým..

Podlahové kúrenie

 O čo je lepšie ako radiátor?Kedy pociťuje človek tepelnú pohodu?Čo so sebou prináša montáž?Takže ako ho namontovať?Finále inštalácieTermoregulátory, snímače teplotyTeplá podlahaA ďalšie výhodyZahrejte aj steny Podlaha z kameňa a dlaždíc má niečo do seba, ale nelahodí našim bosým nohám. Ľahko sa umýva, nemusíte sa báť, že vylejete polievku pri sobotňajšom obede pred televízorom. Ako radi by sme sa ale, niekedy prešli po teplej dlážke v obývačke, alebo večer pozerali vysielanie bez troch párov ponožiek na nohách. Nie je to nič ťažké. Stačí..

Predaj apartmánov na zimnú dovolenku

Praskajúci oheň v krbe, zimná lyžovačka pod oknom, to je hádam sen každého, kto má v obľube zimné dovolenky v zasneženej prírode. V poslednom období sa na Slovensku stala doslova módna kúpa apartmánových domov po väčšinou vo vysokohorských lyžiarskych strediskách. V porovnaní s ostatnými typmi nehnuteľností spájajú v sebe niekoľko výhod. V prvom rade sú výhodnou investíciou, pre tých, ktorí radi vidia svoje peniaze rásť. Ich prenájom počas obdobia, kedy ich práve neobývate, vám môže vyniesť pár tisícok navrch. No v neposlednom rade im nemožno uprieť,..

Neskolaudovaná stavba - otázka predaja a bývania

S mojím manželom máme vyhliadnutý rodinný dom na kúpu. Ide o novostavbu domu, no realitka, ktorá ho ponúka, sa vyjadrila, že nie je ešte skolaudovaný. Je táto skutočnosť pre nás ako kupujúcich na závadu? Aké môžeme očakávať ťažkosti s kúpou neskolaudovanej stavby, s trvalým pobytom ? Ivica S., Kľakany Ako sami uvádzate, vami postavený rodinný dom je neskolaudovaný. V zmysle platnej legislatívy to znamená, že neskolaudovaná nehnuteľnosť nemôže slúžiť účelu, na ktorý bola postavená - teda buď podnikateľským účelom, ako prevádzka podniku, vo..

Predbežné opatrenie a jeho vplyv na nájomné vzťahy

„Podmienky preto, aby boli predbežným opatrením upravené pomery tak, že sa účastníkovi zakáže disponovať s nehnuteľnosťou, môžu byť splnené i vtedy, ak je nehnuteľnosť zaťažená záložným právom zriadeným v prospech tretej osoby. Keďže predbežné opatrenie nemá spätné účinky, nemá vplyv na existenciu nájomných vzťahov, ktoré vznikli pred vydaním predbežného opatrenia a nemôže zasiahnuť ani do práv tretích osôb. ”(Uznesenie Najvyššieho súdu SR z 27. 04. 2002, sp. zn. 4 Obo 21/2001)Krajský súd vydal dňa 19.12.2000 uznesenie, ktorým zakázal..

Dedičská otázka - päť dedičov a jeden byt

Rada by som sa spýtala na možnosť riešenia ohľadne spôsobu vysporiadania nehnuteľného majetku po mojom otcovi, ktorý nedávno zomrel. Otec bol dvakrát ženatý a bol vlastníkom 2-izbového bytu , ktorý zdedil po svojich rodičoch, takže moja mama nefiguruje na liste vlastníctva. Otec mal podľa maminho vyjadrenia spísať závet, pričom z prvého manželstva má 3 deti , s ktorými nebol v kontakte asi aj 15 rokov, proste sa vzájomne o seba nezaujímali. Po rozvode s prvou manželkou sa otec odsťahoval z ich spoločného bytu a prenechal im ho. Jeho bývalá žena tam do dnes..

Ako v roku 2021 získať bývanie, ak nemáte nič usporené? Ako v roku 2021 získať bývanie, ak nemáte nič usporené?

Potreba bývania tu vždy bola a stále bude. Nič na tom nemení ani pandémia COVID-19, ktorá podaktorým aj v tomto roku poriadne prevetrala peňaženky. Na Slovensku pritom výrazne prevyšuje trend vlastného bývania nad prenájmom. Je možné v súčasnej nepriaznivej finančnej situácii získať bývanie, aj keď nemáte nič usporené? O tom si povieme v našom článku Dom alebo byt?V prípade, ak nemáte žiadnu finančnú úsporu sa môže zdať, že bývanie vo vlastnom dome je len krásnym snom, a že to jediné, na čo máte, je nejaký priemerný 2-3 izbový byt. Nemusí to..

Výhody a nevýhody stavebného sporenia

 Pri dnešných finančných pomeroch v spoločnosti je v tejto problematike jasné, že nasporiť na byty pre dve alebo tri deti je v priemernej rodine vecou nie ťažkou, ale nemožnou; na druhej strane by však všetci rodičia veľmi radi zabezpečili svojich potomkov najmä po tejto stránke, aby mali pri štarte do samostatného života vlastnú strechu nad hlavou. Keďže však "odkladaním pod vankúš" nemajú šancu tento problém vyriešiť, mnohí siahajú po produkte vyvinutom presne na tento účel - stavebnému sporeniu. Je už takmer samozrejmosťou, že sa takýto..

Investing in Real Estate in Slovakia - reality - nehnutelnosti - as Slovaks call it

Investing in Real Estate in Slovakia             Apart from the landmarks and notable touristic attractions this country has to offer, in recent years, the Slovakian Real Estate ( TRH Nehnutelnosti ) market has proven to be a profitable investment for potential real estate investors.   Real Estate Pricing ( Reality ) in Slovakia The average price of flats in Slovakia in the year 2018 stands at 1,612 €/m2.   Reasons to Invest in Real Estate (Reality) in Slovakia There are many reasons to invest in Real estate..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.