Kúpeľňa

 

Každý z nás chce, aby jeho kúpeľňa vyzerala dobre, sviežo a zároveň príjemne. Je to miestnosť, v ktorej, aj keď si to málokto z nás uvedomuje, trávime množstvo času. Sme s vlastnou sprchou a umývadlom spojení viac, než si dokážeme pripustiť. Je len prirodzené, že sa v tejto možno najmenšej miestnosti našej domácnosti chceme cítiť príjemne. Starosti spojené s udržiavaním kúpeľne v čistote sa týkajú každého z nás, preto je na mieste povedať si pár faktov o materiáloch, obkladačkách, umývadlách, sprchách, vlastne sa budeme snažiť venovať všetkému, čo stretnete pri každodennej návšteve vašej kúpeľne.

Zariadiť si kúpeľňu nie je vôbec také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Ideálna predstava je, že stačí navštíviť špecializovanú predajňu, vybrať si a nakúpiť. Netreba sa však unáhliť. Vybavenie kupujeme na viac rokov a veľmi by nás mrzelo, ak by sme sa deň čo deň museli pozerať na kúpeľňu, ktorá nie je podľa nášho gusta.
     Technológie výroby a materiály na výrobu vybavenia sa neustále zlepšujú. Budúcnosť navrhovania kúpeľní, to nie je len moderný štýl a dokonalá funkčnosť výrobku, ale taktiež inovatívne riešenia prinášajúce pohodlie a jednoduchšie udržiavanie čistoty. S tým súvisí dôležitosť vybrať si do svojej kúpeľne kvalitný materiál.


OBKLADAČKY A DLAŽBA

Delenie obkladačiek
Určite je zaujímavé, že aj v niečom takom ako sú obkladačky sa môžete zmýliť. Rozdeľujeme ich podľa toho, z čoho sú vyrobené na pórovinové a hutné glazované dlažby. Rozdiel medzi nimi je taký, že glazované dlažby vďaka svojej nižšej nasiakavosti sú mrazuvzdorné, čo je síce dobré vedieť, ale ako fakt to pri výbere dlažby do kúpeľne veľmi nezaváži. Neviem si predstaviť kúpeľňu, kde by sa teplota pohybovala pod bodom mrazu. Je to však dôležité, ak si vyberáme obkladačky do exteriéru, napr. na terasu.
    Štandardný povrch keramiky alebo skla je hladký iba na pohľad. V skutočnosti ich štruktúra obsahuje množstvo mikropórov, v ktorých sa rýchlo usadzujú nečistoty, baktérie a vodný kameň. V súčasnosti poznáme množstvo ochranných produktov, ktorými je možné keramiku ošetriť, resp. vytvoria nový povrch sanitárnej keramiky a urobia vaše umývadlá, kachličky a sprchovacie kúty dokonale hladkými. Zabraňuje sa tým tiež usadzovaniu vodného kameňa a nečistôt, ktoré odtekajú pri umývaní spolu s kvapkami vody preč. To, čo zostane, je možné jednoducho a rýchlo odstrániť jemnými čistiacimi prostriedkami.
    Ďalším faktorom, ktorý by mal ovplyvniť výber vášho obkladu sú mechanické vlastnosti výrobku. Podľa surovín, z ktorých sa keramika vyrába, získava črep pórovinovej obkladačky bielu alebo červenú farbu lomu. V skratke to znamená asi toľko, že ak sa vám podarí kachličku rozbiť, všimnite si farbu miesta, kde praskla. Môže byť biela, alebo červená. Technické parametre vyznievajú o niečo priaznivejšie v prospech bieleho črepu. Všeobecne v povedomí odborníkov je zakorenené, že biely črep je známkou kvality a istoty. V dnešnej dobe to však neplatí tak dôsledne ako v minulosti. Vďaka neustálemu zlepšovaniu sa technológie spracovania sa obkladačky s červeným črepom vyrovnali vlastnostiam bieleho črepu. Preto toto rozdelenie už nie je, najmä u značkových výrobcov, rozhodujúce.

   Okrem spomínaných pórovinových hutných glazovaných dlažieb poznáme aj tzv. spekané neglazované dlažby. Tie vznikajú lisovaním lisovacieho granulátu a získavajú svoju farbu hĺbkovým prefarbením črepu. Tieto dlaždice sú akoby privedené na mieru dokonalosti vo svete dlaždíc- majú nízku nasiakavosť, sú veľmi pevné, odolné a ich životnosť je takmer neobmedzená. Nájdete ich aj pod talianskym označením gres porcellanato. Niet sa prečo čudovať, že sú zákaznícky veľmi obľúbené. Môžete si vybrať z pestrej palety vzorov a farieb, z napodobenín hrubozrnných štruktúr a kresby mramoru, z matných a leštených povrchov atď. Úplný vrchol medzi keramickými dlažbami dosiahli spekané glazované dlažby. Pre tieto dlažby platí, že si zachovávajú svoje jedinečné vlastnosti spekaných materiálov a ich glazovaný povrch sa ľahko udržiava. Použitie matnej alebo lesklej glazúry v kombinácii s reliéfnym povrchom vytvára obrovský priestor na jedinečné grafické a výtvarné stvárnenie. Tieto dlažby je nutné rezať vysokotlakovým vodným lúčom, čo nám dáva výhodu, pretože takýmto spôsobom si môžeme vytvoriť všemožné geometrické tvary. Nevýhodou je, samozrejme, cena.

Zladenie a rozmer sú dôležité

Ak si vyberáte dlažbu do kúpeľne, prispôsobte veľkosť dlaždíc veľkosti priestoru v ktorom budú. Platí, že väčšie dlaždice robia dobrý dojem vo veľkej miestnosti a naopak. Perspektívnou alternatívou sú mozaiky. Výrobcovia obkladačiek ponúkajú nespočetné množstvo kombinácií. Hádam ani netreba radiť, že farebne zladená kúpeľňa je vizuálne najkrajšia. Teda ak máte modrý kúpeľňový nábytok, skúste začať vyberať medzi modrými obkladmi. Pokúste sa farebne zladiť aj dlažbu s obkladom. U všetkých výrobcov vám ponúknu priamo rovnaké obkladačky na dlažbu aj steny. Nemusí to však byť vždy najideálnejšie riešenie, najlepšie je nechať to na oko ženy. Ak máte poruke manželku, alebo inú príslušníčku nežného pohlavia, ktorej dôverujete, zoberte ju so sebou do obchodu. Ženský vkus je v takýchto prípadoch neoceniteľný.

Aj v malej kúpeľni možno kombinovať rôzne rozmery obkladu. Existujú takzvané formátovo zladené obkladačky, ktoré umožňujú kladenie menšieho rozmeru k väčšiemu s plynulým pokračovaním škár. S takýmto typom sa z vás stane architekt, ktorý dokáže vytvoriť súmerný vzhľad lahodiaci oku, najmä ak sa vám podarí bezchybne urobiť prechod z dlažby na obklad stien. Samotné prevedenie práce však radšej nechajte na odborníkov, ktorí najmä vďaka praxi kladú veľký dôraz na remeselné zvládnutie detailov. Dobrý výsledok však pomôže dosiahnuť aj kvalitný materiál. Dôležité je vyrovnanie stien a podlahy pred kladením, aby sa zaručila rovinnosť obkladu a dlažby. Ak sa steny z rozličných príčin vyrovnať na niektorých miestach nedajú, použite menšie obkladačky, vizuálne lepšie zakryjú nerovnosti.

Farebné zladenie je dôležité najmä pre tvorenie nálady. Celkom pokojne sa môžete v nadpriemerne luxusnej kúpeľni cítiť stiesnene, iba pre nevhodný výber farebného odtieňa. Tmavé a lesklé povrchy všeobecne navodzujú pocit luxusu, hodia sa do veľkých rodinných domov a viliek, do veľkých kúpeľní, v malej kúpeľni v panelovom dome však môžu navodiť pochmúrnu atmosféru. Cítiť sa nadpriemerne vám v priestranných rodinných domoch môžu pomôcť aj rôzne doplnky zo skla. Všetci architekti vám povedia, že svetlé lesklé odtiene a menší rozmer obkladu priestor opticky zväčšia. Takže ak máte malú sympatickú kúpeľňu, nepokazte dojem z nej iba pre žiadaný pocit luxusu, ktorý sa nemusí dostaviť. Voľte radšej hravé pastelové a krémové farby.
Atribútom, ktorý netreba zanedbávať je bezpečnosť. Preto sú na dlážku, kde stúpate bosou nohou viac než vhodné protišmykové zdrsnené povrchy dlaždíc. Oceníte ich najmä ak máte malé deti.

UMÝVADLO

Najviac používaným zariadením sanitárnej keramiky je umývadlo. Všetci členovia domácnosti sa s ním vidia niekoľkokrát denne, preto precízna voľba jeho tvaru, farby a materiálu jeho zloženia je dôležitá. Správnym výberom sa nám podarí zabezpečiť nevyhnutný komfort pre každého, kto ho používa.
Pri pohľade do minulosti zistíme, že umývadlo nie je taká stará záležitosť, ako by si niekto mohol myslieť. Ľudia sa ešte prednedávnom umývali v lavóroch položených na stole. Pri dnešných nekonečných typoch a tvaroch si takýto spôsob umývania už možno ani nebudeme vedieť predstaviť.


Materiál na výrobu
Najvhodnejším materiálom na výrobu umývadiel je už dlhé roky sanitárna keramika. Vyhovuje z každého aspektu. Je to najmä preto, lebo postupným zlepšovaním sa moderných technológií ich výroby sa postupne zaisťuje ich jednoduchšia údržba, ich povrch je hladký a neporézny, to znamená, že nečistoty sa na ňom nedržia a stekajú spoločne s vodou do odpadu. Trošku avantgardou sú umývadlá z dreva, skla, menej z nerezu, v súčasnosti sa však dostávajú do módy. Ich efekt je síce pekný, nároky na údržbu však nepomerne väčšie než na obyčajné keramické umývadlo. Výrobcovia ponúkajú ako materiál aj akrylát a rôzne zmesi, u nás však nie sú obľúbené, ich predajnosť je mizerná. Atraktívne však je, že jestvuje široká škála farieb, v ktorých si môžete takéto umývadlo zaobstarať.

Umiestnenie
Prv ako zvolíte tvar umývadla, musíte vopred vedieť, kam ho v kúpeľni umiestnite. Vždy je potrebné zachovať pohodlnú prístupovú cestu, pričom nechajte pred ním aspoň 80 cm voľného miesta, na bokoch 10 cm, ak použijete nástenné držiaky uterákov, potom by okolo malo byť cca 20 cm. Umývadlá môžu stáť samostatne, tam, kde nie je dostatok miesta, odporúčajú odborníci zvoliť rohové varianty.

Aký tvar?

Po precíznom vybraní polohy sa môžete pustiť do výberu tvaru vášho nového umývadla. Na trhu je momentálne obrovské množstvo tých najrozličnejších druhov a tvarov umývadiel. Dnešné technológie výroby umožňujú návrhárom vyrobiť akýkoľvek ich nápad. Máme umývadlá samostatné i zasadené do kúpeľňového nábytku, Ba dokonca už i akoby položené na ňom, kde sa návrhári snažili vrátiť sa pár rokov dozadu, keď ľudia používali lavór s vodou položený na stolíku. Skrátka, je z čoho vyberať. Dôležité pre nás sú tri faktory: veľkosť, umývací priestor a kde bude umiestnená odkladacia plocha. Umývacím priestorom sa myslí plocha, do ktorej vkladáte pri umývaní ruky. Tento by mal byť dostatočne veľký, aby voda nestriekala dookola, aby ste sa mohli dôkladne umyť bez rozličných rušivých skutočností. Pozor, pretože veľké umývadlo vôbec nezaručuje veľkosť umývacieho priestoru. Treba si všimnúť šírku prehĺbenej časti, nie šírku vonkajšieho okraja. Odkladacia plocha môže a nemusí byť na umývadle. Väčšinou sa nachádza za umývadlom alebo po bokoch. Ideálne je, ak sa pri umývadle z niektorej strany nachádza samostatná odkladacia plocha. Populárne sú tzv. dvojumývadlá, čo je už z výroby pripravený produkt s dvoma oddelenými umývacími priestormi, kde medzi nimi vznikne priestor na odkladanie vecí. Je to samozrejme výhodné aj z hľadiska používania umývadiel viacerými príslušníkmi domácnosti v rovnakej dobe. Výber dvoch umývadiel je však obmedzený veľkosťou kúpeľne. Ak máte dostatok miesta, potom radšej zvoľte dve na sebe nezávislé umývadlá, ktoré poskytujú oveľa viac priestoru pri používaní.


Myslite na svoje ratolesti
Deti majú tiež svoje potreby, čo si často pri výbere svojej kúpeľne neuvedomujeme. Používanie bežných sanitárnych zariadení im môže spôsobiť značné problémy. Na trhu sú však výrobky navrhnuté tak, aby ich mohli aj deti používať bez ťažkostí. Stačí si len vybrať.

Výber umývadla teda nie je takou jednoduchou činnosťou ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Všeobecne sa odporúča, aby nielen esteticky dobre pôsobilo, ale aj plnilo na sto percent svoju praktickú funkciu.

Vaňa či sprchovací kút?
Je zvláštne, že výber týchto dvoch sanitárnych zariadení je individuálny. Ani jedno nemá prevahu, niekto sa radšej kúpe, iný sprchuje. Každý výber má svoje plusy a mínusy. Obľúbenosť priamo jedného spôsobu hygienickej očisty závisí na povahe každého z nás. Slastné polihovanie v horúcej vode vo vani môže byť vynikajúcim spôsobom relaxu. Ak máme vo vani zabudované masážne trysky, účinok sa znásobuje. Sprchovaním však v dnešnej dobe môžeme dosiahnuť podobný výsledok, treba si len správne vybrať, alebo si do nej namontovať masážne zariadenie.

VÝHODY VANE

Vane nikdy nevyjdú z módy. Existujú totiž veci, ktoré sa nám okrem meniacej sa módy páčia vždy, a takou je aj vaňa, pre mnohých z nás neoceniteľný pôžitok a relax pri kúpaní. Prešla podobne ako umývadlo svojím vývinom, pri ktorom vzniklo neuveriteľné množstvo typov.

Akú vaňu si vybrať?

Okrem klasických vaní v dnešnej dobe poznáme kruhové a oválne vane. Ležať v nich znamená pôžitok, ktorý pozitívne očarí všetky vaše zmysly. Sú samozrejme drahšie a náročnejšie na priestor, ale ak si ich už zaobstaráte, nebudete toto rozhodnutie ľutovať.
    Klasický elegantný štýl predstavujú rohové vane, majú podobné výhody a nevýhody ako oválne, budete však potrebovať o niečo menej miesta pre jej inštaláciu.
   Asymetrická vaňa prinesie do vašej kúpeľne štýlové oživenie, vďaka svojmu praktickému tvaru a širokej ponuke rozmerov vám umožní pohodlné kúpanie naj na neuveriteľne malej ploche. K vyššiemu komfortu vo väčšine takýchto vaní prispieva aj zvýšený podhlavník a sedadlo.
    Radi sa kúpete. Postupom času ste si však obľúbili i sprchovanie, ale v kúpeľni nemáte dostatok miesta pre sprchovací kút? To nie je problém. Môžete si predsa na vaňu nainštalovať praktickú vaňovú zástenu. Tým zabránite striekaniu vody von z vane na podlahu a nebezpečenstvu pošmyknutia. Dnes už nie je problém kúpiť vaňu špeciálne tvarovanú aj na sprchovanie, vybavenú elegantnou a funkčnou zástenou. Individuálny sprchovací zázrak si potom môžete nainštalovať vo vani, a veľmi elegantne tak vyriešiť večnú dilemu malých kúpeľní: vaňa alebo sprchovací kút.

SPRCHA A SPRCHOVACÍ KÚT

Prítomnosť sprchy v kúpeľni je v podstate nevyhnutná, pravdepodobne nie je už nikde táto miestnosť nevybavená sprchou, či už stojí samostatne ako sprchovací kút, alebo je primontovaná na vani, je jej súčasťou. Sprchovanie je zdravé, minie sa pri ňom menej vody než pri kúpaní a navyše, sprchovanie môže byť mimoriadne príjemné. Samozrejme, ak máte to správne vybavenie.
     Pri inštalácii sprchovacieho kúta v kúpeľni však môžu nastať problémy pre nedostatok miesta. A čo ak vám nevyhovuje vybavenie sprchového panelu, rozmiestnenie či výškové nastavenie trysiek? Jednoducho potrebujete individuálne riešenie – priamo na mieru. Mnoho firiem s takýmto sortimentom vám to dnes umožní a svoju sprchu si budete môcť v plnej miere využiť.
     Jestvuje množstvo typov ručných spŕch, a sprchových boxov, mnohým sú už známe aj sprchové boxy, kde voda strieka na používateľa zo všetkých možných strán, alebo sprchové panely s rôznymi funkciami. V ponuke výrobcov nájdete okrem rôznych typov ručných spŕch s rôznymi variantmi nastavenia prúdu vody aj širokú ponuku hlavových spŕch a bočných trysiek, z ktorých si môžete vybrať presne to, čo vám vyhovuje, zabudovať to presne tam, kde potrebujete, a vytvoriť si presne takú zostavu, o akej ste snívali.
    Vo všeobecnosti platí, že v dnešnej dobe si môžete prispôsobiť kúpeľňu akokoľvek. Stačí mať fantáziu, jasnú predstavu a byť finančne zabezpečený, pretože lacný špás to nie je. Prajeme veľa úspechov.

Viac informácií sa dozviete
v relácii REALITY
vysielanej 29.6.2007

 

Späť

Bazény

Možno si poviete, že písať v čase krízy o bazénoch, či iných luxusných veciach nemá zmysel a zaoberať by sme sa mali len serióznymi témami. Nuž nebuďme na seba až takí prísni, lebo cez leto vás určite bude viac zaujímať to, ako svojim deťom vyplníte voľný čas. Určite veľa času s nimi strávite pri bazéne. Tak si radšej roztvorte slnečník a prečítajte si zopár rád, ako si dobre zadovážiť vlastný bazén, ako sa nervovať čítaním o zlom stave tej či onej ekonomiky.Ak bývate v rodinnom dome a ešte k tomu na dedine, skúste si dobre popremýšľať..

Dlhodobý prenájom nehnuteľní

Prenájom bytovPrenájom nehnuteľností - slovenská legislatívaPovinnosti a právaPrenájom rodinných domovChaty a rekreačné apartmányKancelárske priestoryDevelovperstvo a jeho významNákupné centrá a skladové priestory Dlhodobý prenájom nehnuteľností je už v dnešnej dobe pomerne bežný pojem pre každého človeka. Prenajímajú sa byty, rodinné domy, chaty a chalupy, ale tiež kancelárie, obchodné a skladové priestory. Bez obmedzenia je možné prenajať každú nehnuteľnosť v osobnom vlastníctve. Rozdiel je v prenajímaní nehnuteľností vo vlastníctve družstva...

Škôlka - Bratislava a v iných veľkých mestách

Čo sa Vám vybaví, keď vidíte škôlku alebo len napísané slovo škôlka? Spomienka na detstvo, či zabudnutá povinnosť vyzdvihnúť dieťa.. Škôlka ale aj jasle pritom súvisia s bývaním a je veľkou výhodou mať škôlku poruke. Z tohto dôvodu poloha škôlky ovplyvňuje hodnotu bývania a kancelárií. Je to veľmi podobné ako keď si ľudia vyberajú prácu podľa vzdialenosti od ich bydliska alebo podľa možnosti parkovania, či prístupu verejnou dopravou. V každom prípade si vlastne prepočítavajú, koľko z ich života strávia cestovaním, nakoľko do práce chodia každý..

Podielové spoluvlastníctvo

Chcel by som vás poprosiť o radu. V mojom susedstve je starý dom so záhradou, ktorej vlastníkmi je niekoľko rodinných príslušníkov. Jeden zo spolumajiteľov, ktorému patrí časť záhrady - cca. 120m2, mi sľúbil, že mi odpredá svoju časť. Chcem sa vás opýtať, či je možné práve od jedného zo spolumajiteľov odkúpiť iba časť záhrady, ktorá patrí práve jej a nie cely komplex aj s domom a či na ten odpredaj potrebuje súhlas ostatných spolumajiteľov? Alebo je nejaký spôsob ako možno odkúpiť od jedného, ktorý má najväčšiu časť pozemku práve tú časť..

Prístup na pozemky v rámci susedských vzťahov

Na jednej z hospodárskych budov na mojom pozemku som potreboval opraviť strešnú krytinu. Do budovy začalo zatekať a hrozilo, že časť strojov uskladnených vnútri bude dažďovou vodou poškodená. Poškodená časť budovy sa nachádza v mieste, kam sa však nedá dostať z môjho pozemku. Musím prejsť cez záhrady ďalších dvoch susedov, avšak jeden z nich namieta, že na jeho pozemok nesmiem vstúpiť. Tvrdí, že je to jeho pozemok a nikto cudzí nemá právo naň vstupovať bez jeho povolenia. Ide o dôsledok dlhoročných susedských sporov. Mne však hrozí škoda a strechu..

Výber realitného makléra

 Získanie a overenie údajov o sprostredkovateľoviPlatba na sprostredkovanie a kúpuS priateľkou sme v inzercii objavili ponuku realitného makléra, ktorý sprostredkúva byty na predaj. Inzerenta sme kontaktovali a dojednali sme si stretnutie. Boli sme prekvapení, že stretnutie prebehlo nie v kancelárii, ale v malom bare. Dotyčný pán nás poinformoval, následne nám ukázal konkrétny byt. Dohodli sme sa na zálohe na predbežné výdavky v sume 9.500,- Sk, údajne záloha a poplatok za právny servis, a dojednali ďalší postup. Doteraz sa nám nepodarilo s „maklérom“ skontaktovať..

Ako sa nestať obeťou realitného podvodu

 Ak sa spomenie termín realitný podvod, väčšinou každému napadne nejaký nedávny zločin bytovej mafie , táto otázka je však omnoho komplikovanejšia a jej „mafiánska“ stránka je len jednou časťou zla, aj keď má bezpochyby najviac tragických koncov. Podvody s realitami sa však netýkajú len osamelých starších ľudí a mŕtvol vylovených z rybníkov - oveľa viac je tých „prozaických“ prípadov, okolo ktorých sa robí menej kriku, avšak ich dôsledky sú pre postihnutých takisto ničivé a vo všeobecnosti by mali byť varovaním. Poďme sa teda pozrieť..

Novinky v stavebnom sporení

Správa bytových domovCieľ projektu a konferencieNovela zákona o stavebnom sporeníOkruh poberateľov štátnej prémieAsi nikoho v súčastnej dobe neprekvapí, že medzi základné túžby človeka patrí splnenie si sna o vlastnom bývaní či zmodernizovaní toho, čomu hovoríme vlastný domov. Cesta k peknému a hlavne útulnému bývaniu vedie viacerými cestami. Medzi tie najviac využívané cesty ako sa k tomuto cieľu priblížiť patrí na Slovensku stavebné sporenie. Aby tento nástroj na splenie si sna o peknom bývaní mohol lepšie reagovať na potreby ľudí, dochádza na tomto..

Vývoj cien bytov V Bratislave v roku 2007

Analýza cien bytov v Bratislave sa robila z plnohodnotných 13.410 údajov za obdobie od januára do decembra 2007. Priemerná cena m2 bytu v Sk sa vypočítavala bez výrazných odchýliek narúšajúcich trend. Oddelene sa vypočítavali ceny novostavieb od cien starých bytov, aby sa odhalil ich vplyv na rast cien starých bytov. Graf č.1: Tento graf poukazuje na to, že 34% z celkovej ponuky bytov pripadalo na ponuku novostavieb. Toto malo zákonitý vplyv na vývoj celkovej výslednej ceny, ktorú novostavby ťahali nahor.Graf č.2: Tento graf ukazuje, že najväčší podiel na množstve..