Kúpeľňa

 

Každý z nás chce, aby jeho kúpeľňa vyzerala dobre, sviežo a zároveň príjemne. Je to miestnosť, v ktorej, aj keď si to málokto z nás uvedomuje, trávime množstvo času. Sme s vlastnou sprchou a umývadlom spojení viac, než si dokážeme pripustiť. Je len prirodzené, že sa v tejto možno najmenšej miestnosti našej domácnosti chceme cítiť príjemne. Starosti spojené s udržiavaním kúpeľne v čistote sa týkajú každého z nás, preto je na mieste povedať si pár faktov o materiáloch, obkladačkách, umývadlách, sprchách, vlastne sa budeme snažiť venovať všetkému, čo stretnete pri každodennej návšteve vašej kúpeľne.

Zariadiť si kúpeľňu nie je vôbec také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Ideálna predstava je, že stačí navštíviť špecializovanú predajňu, vybrať si a nakúpiť. Netreba sa však unáhliť. Vybavenie kupujeme na viac rokov a veľmi by nás mrzelo, ak by sme sa deň čo deň museli pozerať na kúpeľňu, ktorá nie je podľa nášho gusta.
     Technológie výroby a materiály na výrobu vybavenia sa neustále zlepšujú. Budúcnosť navrhovania kúpeľní, to nie je len moderný štýl a dokonalá funkčnosť výrobku, ale taktiež inovatívne riešenia prinášajúce pohodlie a jednoduchšie udržiavanie čistoty. S tým súvisí dôležitosť vybrať si do svojej kúpeľne kvalitný materiál.


OBKLADAČKY A DLAŽBA

Delenie obkladačiek
Určite je zaujímavé, že aj v niečom takom ako sú obkladačky sa môžete zmýliť. Rozdeľujeme ich podľa toho, z čoho sú vyrobené na pórovinové a hutné glazované dlažby. Rozdiel medzi nimi je taký, že glazované dlažby vďaka svojej nižšej nasiakavosti sú mrazuvzdorné, čo je síce dobré vedieť, ale ako fakt to pri výbere dlažby do kúpeľne veľmi nezaváži. Neviem si predstaviť kúpeľňu, kde by sa teplota pohybovala pod bodom mrazu. Je to však dôležité, ak si vyberáme obkladačky do exteriéru, napr. na terasu.
    Štandardný povrch keramiky alebo skla je hladký iba na pohľad. V skutočnosti ich štruktúra obsahuje množstvo mikropórov, v ktorých sa rýchlo usadzujú nečistoty, baktérie a vodný kameň. V súčasnosti poznáme množstvo ochranných produktov, ktorými je možné keramiku ošetriť, resp. vytvoria nový povrch sanitárnej keramiky a urobia vaše umývadlá, kachličky a sprchovacie kúty dokonale hladkými. Zabraňuje sa tým tiež usadzovaniu vodného kameňa a nečistôt, ktoré odtekajú pri umývaní spolu s kvapkami vody preč. To, čo zostane, je možné jednoducho a rýchlo odstrániť jemnými čistiacimi prostriedkami.
    Ďalším faktorom, ktorý by mal ovplyvniť výber vášho obkladu sú mechanické vlastnosti výrobku. Podľa surovín, z ktorých sa keramika vyrába, získava črep pórovinovej obkladačky bielu alebo červenú farbu lomu. V skratke to znamená asi toľko, že ak sa vám podarí kachličku rozbiť, všimnite si farbu miesta, kde praskla. Môže byť biela, alebo červená. Technické parametre vyznievajú o niečo priaznivejšie v prospech bieleho črepu. Všeobecne v povedomí odborníkov je zakorenené, že biely črep je známkou kvality a istoty. V dnešnej dobe to však neplatí tak dôsledne ako v minulosti. Vďaka neustálemu zlepšovaniu sa technológie spracovania sa obkladačky s červeným črepom vyrovnali vlastnostiam bieleho črepu. Preto toto rozdelenie už nie je, najmä u značkových výrobcov, rozhodujúce.

   Okrem spomínaných pórovinových hutných glazovaných dlažieb poznáme aj tzv. spekané neglazované dlažby. Tie vznikajú lisovaním lisovacieho granulátu a získavajú svoju farbu hĺbkovým prefarbením črepu. Tieto dlaždice sú akoby privedené na mieru dokonalosti vo svete dlaždíc- majú nízku nasiakavosť, sú veľmi pevné, odolné a ich životnosť je takmer neobmedzená. Nájdete ich aj pod talianskym označením gres porcellanato. Niet sa prečo čudovať, že sú zákaznícky veľmi obľúbené. Môžete si vybrať z pestrej palety vzorov a farieb, z napodobenín hrubozrnných štruktúr a kresby mramoru, z matných a leštených povrchov atď. Úplný vrchol medzi keramickými dlažbami dosiahli spekané glazované dlažby. Pre tieto dlažby platí, že si zachovávajú svoje jedinečné vlastnosti spekaných materiálov a ich glazovaný povrch sa ľahko udržiava. Použitie matnej alebo lesklej glazúry v kombinácii s reliéfnym povrchom vytvára obrovský priestor na jedinečné grafické a výtvarné stvárnenie. Tieto dlažby je nutné rezať vysokotlakovým vodným lúčom, čo nám dáva výhodu, pretože takýmto spôsobom si môžeme vytvoriť všemožné geometrické tvary. Nevýhodou je, samozrejme, cena.

Zladenie a rozmer sú dôležité

Ak si vyberáte dlažbu do kúpeľne, prispôsobte veľkosť dlaždíc veľkosti priestoru v ktorom budú. Platí, že väčšie dlaždice robia dobrý dojem vo veľkej miestnosti a naopak. Perspektívnou alternatívou sú mozaiky. Výrobcovia obkladačiek ponúkajú nespočetné množstvo kombinácií. Hádam ani netreba radiť, že farebne zladená kúpeľňa je vizuálne najkrajšia. Teda ak máte modrý kúpeľňový nábytok, skúste začať vyberať medzi modrými obkladmi. Pokúste sa farebne zladiť aj dlažbu s obkladom. U všetkých výrobcov vám ponúknu priamo rovnaké obkladačky na dlažbu aj steny. Nemusí to však byť vždy najideálnejšie riešenie, najlepšie je nechať to na oko ženy. Ak máte poruke manželku, alebo inú príslušníčku nežného pohlavia, ktorej dôverujete, zoberte ju so sebou do obchodu. Ženský vkus je v takýchto prípadoch neoceniteľný.

Aj v malej kúpeľni možno kombinovať rôzne rozmery obkladu. Existujú takzvané formátovo zladené obkladačky, ktoré umožňujú kladenie menšieho rozmeru k väčšiemu s plynulým pokračovaním škár. S takýmto typom sa z vás stane architekt, ktorý dokáže vytvoriť súmerný vzhľad lahodiaci oku, najmä ak sa vám podarí bezchybne urobiť prechod z dlažby na obklad stien. Samotné prevedenie práce však radšej nechajte na odborníkov, ktorí najmä vďaka praxi kladú veľký dôraz na remeselné zvládnutie detailov. Dobrý výsledok však pomôže dosiahnuť aj kvalitný materiál. Dôležité je vyrovnanie stien a podlahy pred kladením, aby sa zaručila rovinnosť obkladu a dlažby. Ak sa steny z rozličných príčin vyrovnať na niektorých miestach nedajú, použite menšie obkladačky, vizuálne lepšie zakryjú nerovnosti.

Farebné zladenie je dôležité najmä pre tvorenie nálady. Celkom pokojne sa môžete v nadpriemerne luxusnej kúpeľni cítiť stiesnene, iba pre nevhodný výber farebného odtieňa. Tmavé a lesklé povrchy všeobecne navodzujú pocit luxusu, hodia sa do veľkých rodinných domov a viliek, do veľkých kúpeľní, v malej kúpeľni v panelovom dome však môžu navodiť pochmúrnu atmosféru. Cítiť sa nadpriemerne vám v priestranných rodinných domoch môžu pomôcť aj rôzne doplnky zo skla. Všetci architekti vám povedia, že svetlé lesklé odtiene a menší rozmer obkladu priestor opticky zväčšia. Takže ak máte malú sympatickú kúpeľňu, nepokazte dojem z nej iba pre žiadaný pocit luxusu, ktorý sa nemusí dostaviť. Voľte radšej hravé pastelové a krémové farby.
Atribútom, ktorý netreba zanedbávať je bezpečnosť. Preto sú na dlážku, kde stúpate bosou nohou viac než vhodné protišmykové zdrsnené povrchy dlaždíc. Oceníte ich najmä ak máte malé deti.

UMÝVADLO

Najviac používaným zariadením sanitárnej keramiky je umývadlo. Všetci členovia domácnosti sa s ním vidia niekoľkokrát denne, preto precízna voľba jeho tvaru, farby a materiálu jeho zloženia je dôležitá. Správnym výberom sa nám podarí zabezpečiť nevyhnutný komfort pre každého, kto ho používa.
Pri pohľade do minulosti zistíme, že umývadlo nie je taká stará záležitosť, ako by si niekto mohol myslieť. Ľudia sa ešte prednedávnom umývali v lavóroch položených na stole. Pri dnešných nekonečných typoch a tvaroch si takýto spôsob umývania už možno ani nebudeme vedieť predstaviť.


Materiál na výrobu
Najvhodnejším materiálom na výrobu umývadiel je už dlhé roky sanitárna keramika. Vyhovuje z každého aspektu. Je to najmä preto, lebo postupným zlepšovaním sa moderných technológií ich výroby sa postupne zaisťuje ich jednoduchšia údržba, ich povrch je hladký a neporézny, to znamená, že nečistoty sa na ňom nedržia a stekajú spoločne s vodou do odpadu. Trošku avantgardou sú umývadlá z dreva, skla, menej z nerezu, v súčasnosti sa však dostávajú do módy. Ich efekt je síce pekný, nároky na údržbu však nepomerne väčšie než na obyčajné keramické umývadlo. Výrobcovia ponúkajú ako materiál aj akrylát a rôzne zmesi, u nás však nie sú obľúbené, ich predajnosť je mizerná. Atraktívne však je, že jestvuje široká škála farieb, v ktorých si môžete takéto umývadlo zaobstarať.

Umiestnenie
Prv ako zvolíte tvar umývadla, musíte vopred vedieť, kam ho v kúpeľni umiestnite. Vždy je potrebné zachovať pohodlnú prístupovú cestu, pričom nechajte pred ním aspoň 80 cm voľného miesta, na bokoch 10 cm, ak použijete nástenné držiaky uterákov, potom by okolo malo byť cca 20 cm. Umývadlá môžu stáť samostatne, tam, kde nie je dostatok miesta, odporúčajú odborníci zvoliť rohové varianty.

Aký tvar?

Po precíznom vybraní polohy sa môžete pustiť do výberu tvaru vášho nového umývadla. Na trhu je momentálne obrovské množstvo tých najrozličnejších druhov a tvarov umývadiel. Dnešné technológie výroby umožňujú návrhárom vyrobiť akýkoľvek ich nápad. Máme umývadlá samostatné i zasadené do kúpeľňového nábytku, Ba dokonca už i akoby položené na ňom, kde sa návrhári snažili vrátiť sa pár rokov dozadu, keď ľudia používali lavór s vodou položený na stolíku. Skrátka, je z čoho vyberať. Dôležité pre nás sú tri faktory: veľkosť, umývací priestor a kde bude umiestnená odkladacia plocha. Umývacím priestorom sa myslí plocha, do ktorej vkladáte pri umývaní ruky. Tento by mal byť dostatočne veľký, aby voda nestriekala dookola, aby ste sa mohli dôkladne umyť bez rozličných rušivých skutočností. Pozor, pretože veľké umývadlo vôbec nezaručuje veľkosť umývacieho priestoru. Treba si všimnúť šírku prehĺbenej časti, nie šírku vonkajšieho okraja. Odkladacia plocha môže a nemusí byť na umývadle. Väčšinou sa nachádza za umývadlom alebo po bokoch. Ideálne je, ak sa pri umývadle z niektorej strany nachádza samostatná odkladacia plocha. Populárne sú tzv. dvojumývadlá, čo je už z výroby pripravený produkt s dvoma oddelenými umývacími priestormi, kde medzi nimi vznikne priestor na odkladanie vecí. Je to samozrejme výhodné aj z hľadiska používania umývadiel viacerými príslušníkmi domácnosti v rovnakej dobe. Výber dvoch umývadiel je však obmedzený veľkosťou kúpeľne. Ak máte dostatok miesta, potom radšej zvoľte dve na sebe nezávislé umývadlá, ktoré poskytujú oveľa viac priestoru pri používaní.


Myslite na svoje ratolesti
Deti majú tiež svoje potreby, čo si často pri výbere svojej kúpeľne neuvedomujeme. Používanie bežných sanitárnych zariadení im môže spôsobiť značné problémy. Na trhu sú však výrobky navrhnuté tak, aby ich mohli aj deti používať bez ťažkostí. Stačí si len vybrať.

Výber umývadla teda nie je takou jednoduchou činnosťou ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Všeobecne sa odporúča, aby nielen esteticky dobre pôsobilo, ale aj plnilo na sto percent svoju praktickú funkciu.

Vaňa či sprchovací kút?
Je zvláštne, že výber týchto dvoch sanitárnych zariadení je individuálny. Ani jedno nemá prevahu, niekto sa radšej kúpe, iný sprchuje. Každý výber má svoje plusy a mínusy. Obľúbenosť priamo jedného spôsobu hygienickej očisty závisí na povahe každého z nás. Slastné polihovanie v horúcej vode vo vani môže byť vynikajúcim spôsobom relaxu. Ak máme vo vani zabudované masážne trysky, účinok sa znásobuje. Sprchovaním však v dnešnej dobe môžeme dosiahnuť podobný výsledok, treba si len správne vybrať, alebo si do nej namontovať masážne zariadenie.

VÝHODY VANE

Vane nikdy nevyjdú z módy. Existujú totiž veci, ktoré sa nám okrem meniacej sa módy páčia vždy, a takou je aj vaňa, pre mnohých z nás neoceniteľný pôžitok a relax pri kúpaní. Prešla podobne ako umývadlo svojím vývinom, pri ktorom vzniklo neuveriteľné množstvo typov.

Akú vaňu si vybrať?

Okrem klasických vaní v dnešnej dobe poznáme kruhové a oválne vane. Ležať v nich znamená pôžitok, ktorý pozitívne očarí všetky vaše zmysly. Sú samozrejme drahšie a náročnejšie na priestor, ale ak si ich už zaobstaráte, nebudete toto rozhodnutie ľutovať.
    Klasický elegantný štýl predstavujú rohové vane, majú podobné výhody a nevýhody ako oválne, budete však potrebovať o niečo menej miesta pre jej inštaláciu.
   Asymetrická vaňa prinesie do vašej kúpeľne štýlové oživenie, vďaka svojmu praktickému tvaru a širokej ponuke rozmerov vám umožní pohodlné kúpanie naj na neuveriteľne malej ploche. K vyššiemu komfortu vo väčšine takýchto vaní prispieva aj zvýšený podhlavník a sedadlo.
    Radi sa kúpete. Postupom času ste si však obľúbili i sprchovanie, ale v kúpeľni nemáte dostatok miesta pre sprchovací kút? To nie je problém. Môžete si predsa na vaňu nainštalovať praktickú vaňovú zástenu. Tým zabránite striekaniu vody von z vane na podlahu a nebezpečenstvu pošmyknutia. Dnes už nie je problém kúpiť vaňu špeciálne tvarovanú aj na sprchovanie, vybavenú elegantnou a funkčnou zástenou. Individuálny sprchovací zázrak si potom môžete nainštalovať vo vani, a veľmi elegantne tak vyriešiť večnú dilemu malých kúpeľní: vaňa alebo sprchovací kút.

SPRCHA A SPRCHOVACÍ KÚT

Prítomnosť sprchy v kúpeľni je v podstate nevyhnutná, pravdepodobne nie je už nikde táto miestnosť nevybavená sprchou, či už stojí samostatne ako sprchovací kút, alebo je primontovaná na vani, je jej súčasťou. Sprchovanie je zdravé, minie sa pri ňom menej vody než pri kúpaní a navyše, sprchovanie môže byť mimoriadne príjemné. Samozrejme, ak máte to správne vybavenie.
     Pri inštalácii sprchovacieho kúta v kúpeľni však môžu nastať problémy pre nedostatok miesta. A čo ak vám nevyhovuje vybavenie sprchového panelu, rozmiestnenie či výškové nastavenie trysiek? Jednoducho potrebujete individuálne riešenie – priamo na mieru. Mnoho firiem s takýmto sortimentom vám to dnes umožní a svoju sprchu si budete môcť v plnej miere využiť.
     Jestvuje množstvo typov ručných spŕch, a sprchových boxov, mnohým sú už známe aj sprchové boxy, kde voda strieka na používateľa zo všetkých možných strán, alebo sprchové panely s rôznymi funkciami. V ponuke výrobcov nájdete okrem rôznych typov ručných spŕch s rôznymi variantmi nastavenia prúdu vody aj širokú ponuku hlavových spŕch a bočných trysiek, z ktorých si môžete vybrať presne to, čo vám vyhovuje, zabudovať to presne tam, kde potrebujete, a vytvoriť si presne takú zostavu, o akej ste snívali.
    Vo všeobecnosti platí, že v dnešnej dobe si môžete prispôsobiť kúpeľňu akokoľvek. Stačí mať fantáziu, jasnú predstavu a byť finančne zabezpečený, pretože lacný špás to nie je. Prajeme veľa úspechov.

Viac informácií sa dozviete
v relácii REALITY
vysielanej 29.6.2007

 

Späť

Stavebné uzávery v mestách

Stavebná úzávera ako správne konanieStavebné uzávery a kúpa pozemkuPrípad SlatinkaStavebné uzávery v hlavnom mestePrípad Karlova VesSúčasť strategického vývoja mesta či obce alebo len hra mestských poslancov? Aj takéto otázky sa môžu niekomu vynoriť pri pojme stavebná uzávera. V každom prípade, ide o závažný krok v histórii rozvoja každého mesta a obce, ktorý si vyžaduje dokonalé naplánovanie a preskúmanie celej situácie. A čo je vlastne stavebná uzávera? Rozhodnutie stavebného úradu, že sa na nejakom konkrétnom území nesmie robiť určitý druh činnosti...

Sceľovanie pozemkov. V čom je jeho prínos pre spoločnosť?

Tento prostriedok bol prioritne určený na nápravu všeobecného stavu vlastníctva pozemkov na Slovensku, ktoré trpí nielen rozptýlenosťou vlastníctva, čo sa týka pôdy, ale následkom toho aj komplikovanosťou akéhokoľvek obchodovania s pozemkami. Odstránenie tohto stavu je dôležité najmä preto, aby sa mohol začať rozvíjať trh v tomto smere. Problém rozptýleného vlastníctva však ešte komplikuje množstvo neidentifikovaných vlastníkov, čo pokusy o usporiadanie a jednotný systém ešte viac brzdí. Poďme sa teda pozrieť na korene tohto stavu a na možnosti, pomocou..

Kuchyňa - miesto nielen pre gazdiné

Možno si ešte spomínate na kuchyňu vašej starej mamy na dedine, chalupe. Absolútne bez akýchkoľvek spotrebičov, pomocníkov ako chladnička, umývačka riadu, mixér a mikrovlnka, ale s neopakovateľným čarom starorodičovskej pohody. Dávno to všetko odišlo a na podobnú kuchyňu sa môžeme už iba ísť pozrieť do niektorých slovenských obcí, kde neplánovane zastal čas.Snaží sa ale dopracovať k výhode týchto kuchýň, ktorú si všimli už naša staré mamy. A tou bola ich priestrannosť a pritom útulnosť spôsobená teplom zo starej pece a nezabudnuteľnou atmosférou...

Pojem a charakteristika nájomnej zmluvy

Nájomná zmluva predstavuje dvojstranný konsenzuálny právny úkon, na základe ktorého vzniká nájomný vzťah medzi prenajímateľom a nájomcom. Nájomná zmluva ako právny úkon musí spĺňať všeobecné náležitosti právnych úkonov (§ 34 a nasl. Občianskeho zákonníka). Predmetnou právnou skutočnosťou akou je nájomná zmluva kreuje sa nájomný vzťah medzi zúčastnenými zmluvnými stranami - prenajímateľom a nájomcom - ktoré si upravujú medzi sebou svoje vzájomné práva a povinnosti. Na báze nájomnej zmluvy jedna strana (prenajímateľ) prenecháva druhej..

Publikácia Nehnuteľnosti

kompletný sprievodca svetom nehnuteľností - na predaj za 27€ s poštovným. Účelom tejto publikácie je poskytnúť čitateľovi kompletný zdroj informácii potrebných pre rozhodovanie pri výbere, kúpe, predaji prenájme nehnuteľnosti, v takom rozsahu, aby bol odborne spôsobilým partnerom a účastníkom transakcie s nehnuteľnosťami. Doporučené využitie je pre všetkých účastníkov trhu s nehnuteľnosťami aj predávajúcich, pri nesprostredkovanom, alebo sprostredkovanom obchodovaní s nehnuteľnosťami, pre záujemcov o výkon realitnej činnosti, pre študentov..

Výber realitného makléra

 Získanie a overenie údajov o sprostredkovateľoviPlatba na sprostredkovanie a kúpuS priateľkou sme v inzercii objavili ponuku realitného makléra, ktorý sprostredkúva byty na predaj. Inzerenta sme kontaktovali a dojednali sme si stretnutie. Boli sme prekvapení, že stretnutie prebehlo nie v kancelárii, ale v malom bare. Dotyčný pán nás poinformoval, následne nám ukázal konkrétny byt. Dohodli sme sa na zálohe na predbežné výdavky v sume 9.500,- Sk, údajne záloha a poplatok za právny servis, a dojednali ďalší postup. Doteraz sa nám nepodarilo s „maklérom“ skontaktovať..

Úrokové sadzby pri hypotekárnom úvere

O možnosti ako si zadovážiť bývanie pomocou hypotekárneho úveru (HÚ), sa toho popísalo už veľa. Pri jeho vybavovaní zaujíma klientov tej či onej banky  jedna zo základných veličín výška úrokovej sadzby. Podľa nastavenia jej výšky, môžete na svojom (HÚ) riadne ušetriť, ale pri troche neuváženosti a letmom prebehnutí čísel v letáku propagujúcom hypotekárny produkt aj svoje bývanie riadne preplatiť. Tak či onak, úroková sadzba tvorí základ splácania vášho dlhu, takže jej optimálne nastavenie je pre vás ako klientov obzvlášť dôležité.Tvorba..

Prečo a ako si správne poistiť nehnuteľnosť

Stalo sa Vám už, že ste počuli o niekom kto prišiel o svoj dom alebo byt? Nečakané nehody ako prasknuté potrubie, požiar alebo spadnutý strom na strechu sa môžu pripliesť do života každému. Každý z Nás si svoju nehnuteľnosť necháva poistiť z rôznych dôvodov. Najčastejšími pocitmi, ktoré nami hýbu sú strach, chtíč po pocite istoty a bezpečia, alebo pre niektorých dokonca prestíž. Sú ale tieto pocity hodné toho, aby sme pravidelne platili sumu, za ktorú snáď nikdy nebudeme musieť vyžadovať protislužbu? ÁNO. Každému..

Byty na prenájom - ceny v Bratislave za rok 2005

V súčasnosti je veľa ľudí, ktorí sa rozhodli kúpiť si byt za účelom jeho prenájmu. Kto však chce prenajímať byt, kupovaný na úver, musí si veľmi dobre zrátať, nakoľko môže nájomné pokryť splátky úveru.Treba si uvedomiť, že pravidelné mesačné splátky sa dajú investovať aj do iných produktov ako sú nehnuteľnosti, pričom napríklad pri finančných produktoch nedochádza k postupnému opotrebovávaniu, a tým k obmedzovaniu vplyvu inflácie na zvyšovanie ceny (výšky nájomného). Pri prenájme nehnuteľností treba rátať aj s určitou rezervou - keď sa..