Spôsobilosť na právne úkony kontra ich platnosť


Náš otec má 72 rokov. Má značné problémy s chápaním, jeho mentálny zdravotný stav sa v poslednom období rapídne zhoršil. Ja s otcom bývam v byte, ktorý patrí otcovi a súčasne sa o otca dlhé roky starám. Pred niekoľkými mesiacmi začal ku nám chodievať môj mladší brat, ktorý sa pred niekoľkými rokmi odmietol starať o otca a ktorý sa dlhé roky o rodinu ako takú ani nezaujímal. Teraz začal pobádať a manipulovať otca k tomu, aby byt previedol na neho, že sa o neho na oplátku postará. Cítim sa byť ukrivdený, bojím sa o strechu nad hlavou. Prosím vás o radu.

František C., Bratislava

 

Vzhľadom na vami uvedené skutočnosti ide o otázku spôsobilosti na právne úkony, teda o platnosť prípadného právneho úkonu Predpokladajme, aj keď ste nedokázali špecifikovať, či došlo k stanoveniu nejakej konkrétnej diagnózy u vášho otca, že pravdepodobne jeho zdravotný stav mu neumožňuje plne chápať skutočnosti a náležite sa rozhodovať, konať.
 

Otáznou je tak jeho spôsobilosť na právne úkony. Spôsobilosť na právne úkony je spôsobilosť fyzickej osoby nadobúdať, a to vlastnými právnymi úkonmi, práva a povinnosti, a spravidla sa nadobúda dovŕšením plnoletosti - teda dosiahnutím 18 roku života. Zákon samozrejme pozná aj výnimky. Takáto spôsobilosť tak predpokladá určitú vôľovú a rozumovú schopnosť, inak povedané, táto spôsobilosť býva obmedzená napr. v prípade maloletých osôb a v prípade osôb, ktoré pre určitú duševnú poruchu majú spôsobilosť na právne úkony obmedzenú alebo dokonca sú tejto spôsobilosti pozbavené.
 

Pokiaľ ide o maloleté osoby, ich spôsobilosť na právne úkony je limitovaná ich rozumovou a vôľovou vyspelosťou závislej od ich veku. Avšak aj spôsobilosť maloletého na právne úkony môže byť súdom ešte obmedzená.
 

Ak váš otec má vážne zdravotné problémy, napr. nevníma dostatočne a adekvátne realitu, príp. nespoznáva jemu blízke osoby ako uvádzate vo svojom liste, je vhodné obrátiť sa na súd. a odborníka z oblasti medicíny. Podľa § 10 Občianskeho zákonníka, ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, nie je vôbec schopný robiť právne úkony, súd ho pozbaví spôsobilosti na právne úkony. V tomto prípade ide o úplné pobavenie spôsobilosti na právne úkony. Ak ale u fyzickej osoby nejde len o duševnú poruchu prechodného charakteru, príp. táto osoba nadmerne požíva alkoholické nápoje alebo omamné prostriedky či jedy, a kvôli tomu je schopná robiť len niektoré právne úkony, súd obmedzí jej spôsobilosť na právne úkony. Súd tak spôsobilosť buď obmedzí, pričom rozsah pozbavenia uvedie vo svojom rozhodnutí. V závislosti od okolností konkrétneho prípadu osobu môže spôsobilosti pozbaviť úplne.
 

Konanie o spôsobilosti na právne úkony
 

Súdne konanie sa začína návrhom, ktorým sa navrhuje, aby sa rozhodlo o osobnom stave (o rozvode, neplatnosti manželstva alebo o spôsobilosti na právne úkony). Konanie o spôsobilosti na právne úkony patrí medzi špecifické formy konaní, ktoré môže súd začať aj bez návrhu
 

Ako navrhovateľ ste povinný v súdom určenej lehote predložiť lekárske vysvedčenie o duševnom stave vyšetrovaného. Ak by ste túto lehotu nestihli, súd konanie zastaví. Súd ustanoví tomu, o koho spôsobilosť na právne úkony ide, opatrovníka pre konanie. O zdravotnom stave vášho otca súd vypočuje znalca z oblasti medicíny. Znalec môže súdu navrhnúť, aby vyšetrovaný bol po čas najviac troch mesiacov vyšetrovaný v zdravotníckom zariadení, ak je to nevyhnutne potrebné na vyšetrenie jeho zdravotného stavu.
 

Súd v rozhodnutí o pozbavení alebo obmedzení spôsobilosti na právne úkony určí osobe, ktorá bola pozbavená spôsobilosti na právne úkony alebo ktorej spôsobilosť a právne úkony bola obmedzená, opatrovníka a v tomto rozhodnutí uvedie aj rozsah jeho práv a povinností. Súd vydaný rozsudok zruší, ak sa neskôr ukáže, že pre pozbavenie alebo obmedzenie spôsobilosti na právne úkony neboli splnené podmienky, alebo pozbavenie/obmedzenie spôsobilosti zmení alebo zruší, ak sa zmenia alebo ak odpadnú dôvody, ktoré k nim viedli.
 

Trovy konania platí štát, ale ak ten, kto podal zjavne bezdôvodný návrh na pozbavenie alebo obmedzenie spôsobilosti na právne úkony, je povinný nahradiť ujmy, ktoré vyšetrovanému, jeho zástupcovi a štátu konaním vznikli.
              

Ak by váš otec už urobil nejaké právne úkony ohľadne bytu, mohli by ste na súd podať žalobu o určenie neplatnosti právneho úkonu a súčasne návrh na začatie konania o spôsobilosti na právne úkony. Konanie o určenie neplatnosti právneho úkony by tak bolo závislé od výsledku konania o spôsobilosti na právne úkony. Podľa § 38 Občianskeho zákonníka je právny úkon neplatný, pokiaľ ten, kto ho urobil, nemá spôsobilosť na právne úkony. Pokiaľ osoba urobí úkon, pričom koná v duševnej poruche, ktorá ju robí pre konkrétny úkon neschopnou, taký právny úkon je rovnako neplatný. Vaša vec by sa dala posudzovať, ak by váš otec bol v inej zdravotnej kondícii, z pohľadu dobrých mravov, teda aké sú skutočné úmysly vášho brata a pod., žiaľ niet na to dostatok priestoru.


Späť

Ako vyriešiť otázku garáže

Je prirodzené, že pre každého majiteľa auta je starostlivosť o jeho miláčika vysokou prioritou; nejde pritom len o praktickú stránku veci, teda zabezpečiť pre seba a pre rodinu odvoz do práce či do školy, ale je tu aj istá forma "osobného vzťahu". Tento fakt je, pravdaže, individuálny, avšak málokto sa ponad kúpu nového tátoša prenesie bez toho, aby sa pristihol pri intenzívnom uvažovaní o tom, aký vplyv naň bude mať napríklad zlé počasie či ako ho čo najlepšie zabezpečiť, aby v krátkom čase nezmenilo majiteľa.   Riešením týchto praktických..

Nájomné byty v súčasnosti

Nájomné byty na Slovensku sú čímsi, čo nezapĺňa hlavné témy týkajúce sa realitných debát. V nich totiž predsa len panuje v našich končinách vplyv snáď už končiacej krízy a jej dopadov na ceny nehnuteľnosti. Pričom táto téma by si na Slovensku zaslúžila oveľa viac pozornosti ako má v súčasnosti. Nájomné byty sú totiž trendom, ktorý by mohol oživiť realitný segment a sprístupnil by bývanie, ktoré síce nie je „vo vlastnom“, ale určite by pomohlo mnohým nájsť si prístupnejšiu strechu nad hlavou.Ako sme už spomenuli hneď na začiatku, téma..

Daňová povinnosť pri prenajímaní nehnuteľností

Povinnosť registrácieVýnimky oznamovacej povinnostiRegistrácia na daňovom úradeBytová politikaPráva a povinnostiPovinnosti voči stavebnému bytovému družstvu     Prenajímanie nehnuteľností každého druhu sa môže za určitých podmienok stať výhodným biznisom. Najmä ak ide o ľudí, ktorý prenajímajú už nadobudnutú nehnuteľnosť, a nie sú zaťažení splácaním hypotéky alebo iných dlhov. V poslednej dobe sa objavil trend rýchleho nákupu nehnuteľnosti a jej  následného prenajímaniu a to najmä v prípade bytov.      Takýto spôsob môže byť pre niektorých..

Nadobúdanie tuzemských nehnuteľností cudzincami

 Náš rodinný priateľ pochádza zo Španielska. Často navštevuje Slovensko a zapáčilo sa mu u nás natoľko, že by si tu chcel kúpiť pozemok. Známi mi povedali, že cudzinci nemôžu nadobudnúť slovenské nehnuteľnosti, alebo že sú v tomto smere obmedzení. Radi by sme nášmu španielskemu priateľovi pomohli, prosíme vás preto o radu.  Svätopluk T., Komjatice Vy, prípadne Váš priateľ môžete byť pokojný. Vo všeobecnosti medzi verejnosťou je vžitý mýtus o tom, že cudzinci nemôžu nadobúdať nehnuteľnosti v tuzemsku. Jedná sa však len o laickú..

Nedotknuteľnosť obydlia

Právo na ochranu obydlia a exekúciaNedotknuteľnosť obydliaZa akých podmienok je súdny exekútor oprávnený vstúpiť do cudzieho obydlia? Bolo mi povedané, že obydlie občana je nedotknuteľné, chránené zákonom. Môže exekútor, príp. niekto iný odňať pri výkone exekúcie povinnému byt a má povinný nejaký nárok na náhradné ubytovanie, či byt? Ďakujem vám za odpoveď a pomoc. Zora S., Bratislava  Právo na ochranu obydlia a exekúcia Garanciu práva na súkromie na európskej úrovni zabezpečuje najmä Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd (ďalej..

Smernica č. 2008/122/ES a náležitosti timesharingovej zmluvy

Minulým článkom sme započali miniseriál týkajúci sa otázok tzv. timesharingových vzťahov, teda vzťahov založených timesharingovými zmluvami. Ako už bolo povedané, timesharing je inštitút alebo obchodný produkt spojený s dovolenkovými pobytmi v hotelových a iných ubytovacích zariadeniach, ktoré si občan prenajíma na určité vymedzené časové obdobie počas kalendárneho roka, a to na obdobie niekoľkých rokov. Jedná sa o osobitný druh nájmu v kombinácii s kúpou. Smernica č. 2008/122/ES Smernica č. 2008/122/ES o ochrane spotrebiteľa vo vzťahu k niektorým..

Vývoj cien bytov v Bratislave v roku 2008

Skoro každého, ktorý či už má byt alebo si ho ešte len plánuje obstarať, zaujíma vývoj cien bytov a hlavne prognóza do budúcnosti. Prvé sa dá ukázať na základe zozbieraných údajov, druhé sa dá v súčasnosti len veľmi obtiažne predpovedať.Pozrime sa teda, čo sa na trhu s bratislavskými bytmi dialo od januára 2008 po čiastočnom cca mesačnom (vianočnom) útlme, ktorý nastal po zatiaľ najväčšom realitnom boome na Slovensku v jeseni 2007, kedy boli ceny za meter štvorcový starých bytov v hlavnom meste drahšie ako ceny za meter štvorcový v novostavbách.Realitný..

Súčasná podoba finančných úverov

„Hypotéka, slovo ktoré sa v poslednom období hrnie na nás snáď zo všetkých strán. Na celom svete sa stala synonymom finančnej krízy. My si ju však budeme v tomto článku všímať ako produkt, pomocou ktorého si môžeme zabezpečiť svoj sen o bývaní. Z tohto dôvodu sme oslovili niekoľko finančných inštitúcií na Slovenskom finančnom trhu, aby mám pomocou modelových príkladov ponúkli svoje produkty.“Čo by ste mali vedieť o úveroch na bývanieNa začiatku by sme si mali povedať, na čo vlastne hypotekárny úver slúži. Tento druh služby pre klienta znamená..

Kúpte si pozemok, pretože ... (TRH Nehnutelnosti)


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.