Novostavba alebo rekonštrukcia?

 

Do čoho je lepšie investovať, čo sa oplatí a za akých podmienok? Kedy je čo výhodnejšie či už z pohľadu financovania, životnosti, lokality, opätovného predaja, zhodnocovania a pod. A čo novostavba, oplatí sa kúpiť hotový byt alebo radšej holobyt? Čo je momentálne „najlepšou“ investíciou, vyšší štandard alebo len nižší štandard?

Rozhodnutiu, či investovať do novostavby alebo kúpiť starý byt a zrekonštruovať ho, by malo predchádzať dôkladné zváženie charakteristík oboch porovnávaných typov bytov, ako aj možností, schopností a budúcich zámerov kupujúceho.

 

Cena

Cena za m2 starého bytu v danej lokalite nesmie byť vyššia ako cena m2 novostavby nižšieho štandardu v danej lokalite.

Výsledná cena starého bytu po kvalitnej a kompletnej rekonštrukcii (ktorá v Bratislave vyjde na 700 tis. až milión korún) by tiež nemala byť vyššia ako rozlohou podobný byt v základnej výbave v novostavbe v danej lokalite.

 

Lokalita

Neoplatí sa robiť drahé rekonštrukcie v lokalitách, v ktorých priebežne klesajú ceny starých bytov, pretože cena rekonštrukcie sa majiteľovi pri prípadnom neskoršom predaji nikdy celá nevráti, a naopak, dobrá lokalita, v ktorej sa už neuvažuje s novou výstavbou, za rekonštrukciu stojí.

Veľakrát sa majiteľ kompletne zrekonštruovaného bytu nazdáva, že cena jeho bytu po rekonštrukcii je automaticky na úrovni rozlohou porovnateľného bytu v novostavbe v danej lokalite, ale nie je to pravda. Treba si uvedomiť, že byt je síce „ako nový“, ale stále je v starom bytovom dome, s vyšším nájomným a s vysokými odvodmi do fondu opráv na prípadné rekonštrukcie fasády, strechy či centrálneho prívodu vody.

Osobitne by som odporúčala, najmä pri rekonštrukciách bytov určených nie na priame bývanie majiteľov, aby volili iba najnutnejšiu rekonštrukciu hlavne v lokalitách s hustou výstavou novostavieb, či už realizovanou alebo plánovanou.

Treba tiež zvážiť dispozičné a statické možnosti starého bytu, napr. panelové byty sa veľmi prerábať nedajú, naproti tomu väčšina súčasných developerov dáva na výber rozličné varianty bytov v danej novostavbe, prípadne je možné priamo pri stavbe dohodnúť sa o dispozičných zmenách.

 

Podmienky rekonštrukcie

Pri voľbe rozsahu a kvality rekonštrukcie treba zvážiť i „stavebné zručnosti“ majiteľa. Domáci majstri, ktorí si sami ošetria cenu za robotu, títo si môžu dovoliť ušetrené peniaze investovať do kvalitnejších materiálov a rekonštrukcia ich napriek tomu nemusí stáť tak draho. Oproti tomu „nemajstri“, ktorí sa nevyznajú v práci a materiáloch, väčšinou uprednostňujú módne trendy, materiály a zariadenia, ktoré ich rekonštrukciu následne predražia, navyše okrem nich samých nikto iný neocení takúto rekonštrukciu premietnutú do vysokej ceny pri prípadnom neskoršom predaji bytu.

Ak investor nemá dostatok času na kontrolu práce robotníkov a vybavovanie nákupov od materiálov prestavby po zariadenie, do rekonštrukcie nech sa radšej nepúšťa, skôr sa mu oplatí kúpiť už dokončenú novostavbu (prípadne holobyt, ktorý mu developer dorobí na mieru a dohliadne na prácu robotníkov).

Oproti tomu, ak je investor domáci majster a svojpomocne si vie okrem výmeny okien, sám položiť podlahy, premontovať radiátory, vymaľovať, vykachličkovať, osadiť vaňu, umývadlo, WC, podlahové kúrenie, až po poskladanie vstavaného nábytku, prípadne namontovanie klímy, novostavba sa pre neho nehodí.

Pokiaľ ide o rozhodnutie pre investíciu do novostavby, ja osobne by som si vybrala z ponuky menších bytov v nižšom strednom štandarde, pretože o tieto byty bude vždy vyšší záujem (najmä mladých ľudí plánujúcich sa usadiť či založiť si rodinu), menšie byty sú síce na m2 drahšie ako väčšie, ale celková cena bytu býva poväčšine nižšia a tým pre väčšiu skupinu potenciálnych investorov skôr dostupnejšia ako veľké byty. K plusom menších bytov v nemalej miere prispieva aj fakt, že sa neskôr oveľa ľahšie prenajmú. Uprednostnila by som však len byty v kvalitnejších stavbách a hlavne v lepších lokalitách.

 

 Pozri: http://www.pluska.sk/byvame/2008/09/novostavba-alebo-rekonstrukcia.html

Späť

Ako vybrať dvere sprchového kúta pre malú kúpeľňu Ako vybrať dvere sprchového kúta pre malú kúpeľňu

Sprchové kúty zaberajú výrazne menej priestoru než vane, preto sa nemusíme diviť, že sú častou voľbou majiteľov menších kúpeľní. Ak sa aj vy snažíte ušetriť každý centimeter, tak je dôležité rozmýšľať nad každým detailom, a to aj v prípade sprchových dverí. Ktoré sú tie najúspornejšie? Dvere na sprchový kút majú dôležitú úlohu – zaisťujú, aby voda v priebehu sprchovania nestriekala do celej kúpeľne. Ale aj taká maličkosť, ako sú dvere, môže ušetriť veľa priestoru. Najviac záleží na type, ktorý si zvolíte...

Bývanie - relax - biznis

Spoločnosť Nadlan, a.s. člen skupiny Vara Group, prichádza na slovenský trh s novým polyfunkčným projektom, v ktorom spája možnosti bývania, práce a relaxácie. Z tohto spojenia vyplýva aj jeho názov, 3nity. Symbolika je znázornená aj v samotnom projekte, ktorý sa v podobe troch veží týči do výšky sto metrov.Polyfunkčný komplex 3nity je moderný, luxusný bytový dom v centre mesta, obklopený zeleňou, disponujúci aj vlastnými zelenými plochami v objekte. Investor, skúsená spoločnosť s medzinárodnými výsledkami i referenciami, pri výbere lokality Mlynské Nivy..

Používané stavebné materiály

 Vybrať si svoj byt či rodinný dom, ktorý by zohľadňoval všetky naše požiadavky býva často veľmi ťažkou úlohou. Pri kúpe nehnuteľnosti myslíme na celý rad faktorov ako sú cena, lokalita, či ide o staršiu stavbu alebo novostavbu, ale málo kedy sa zamyslíme nad úlohou materiálu z ktorého bol ten náš vyhliadnutý byt či rodinný dom postavený. Má preto zmysel sa nad takto postavenou otázkou pozastaviť? Verte že určite áno. Keď sa v päťdesiatych rokoch na Slovensku pomaly začala rozbiehať výstavba pre širšie skupiny obyvateľstva, môžeme podľa..

Rodinný spor o dedičstvo - kto dedí a kto nie

Rád by som sa spýtal na možnosť riešenia ohľadne spôsobu vysporiadania nehnuteľného majetku po mojom staršom bratovi, ktorý pred nedávnom zomrel. Jedná sa o rodinný dom s pozemkom. Malý podiel pozemku nadobudol môj starší brat dedením od našej tety ešte predtým, ako sa oženil. Manželstvo bolo bezdetné a v úradných listinách je brat vedený ako jediný majiteľ. Vysporiadanie medzi mnou a mojou sestrou je možné len predajom nehnuteľnosti, na čom sme sa aj dohodli. V prípade, ak by túto nehnuteľnosť dedila aj vdovy po bratovi, predaj nehnuteľnosti by sa skomplikoval..

Medzimanželské a porozvodové vzťahy k nehnuteľnostiam

Rada by som vás poprosila o radu pri riešení nášho problému. Naši rodičia v roku 1978 darovaním získali po otcovej matke staršiu nehnuteľnosť v pomere 3/4 otec a 1/4 mama. Na pozemku tejto nehnuteľnosti postavili rodičia v roku 1972 nový dom, ktorý je obývateľný, otec bol zavretý, medzi tým sa čas starého domu zrútila, keď otca prepustili naďalej, obýval tento dom, s tým že sa s mamou rozviedol, ale sa majetkovo nevyporiadali. Otec sa znovu oženil a v roku 2000 prepísal dom na druhú manželku, mama svoj podie 1/4 darovala nám. Nedávno otec umrel a my sme sa..

Nebytové priestory - ich nájom a podnájom

Napriek skutočnosti, že otázka nájmu je upravená v základnom občianskoprávnom kódexe - v Občianskom zákonníku - tento prenechal osobitnú právnu úpravu nájmu a podnájmu nebytových priestorov zákonu č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov v znení neskorších predpisov (v texte ako “ZNP”). Osobitná zákonná úprava sa vzťahuje na nebytové priestory, ktorými sú miestnosti alebo súbory miestností, ktoré podľa rozhodnutia stavebného úradu sú určené na iné účely ako na bývanie. Medzi nebytové priestory tiež patria byty, pri ktorých..

Novinky v stavebnom sporení

Správa bytových domovCieľ projektu a konferencieNovela zákona o stavebnom sporeníOkruh poberateľov štátnej prémieAsi nikoho v súčastnej dobe neprekvapí, že medzi základné túžby človeka patrí splnenie si sna o vlastnom bývaní či zmodernizovaní toho, čomu hovoríme vlastný domov. Cesta k peknému a hlavne útulnému bývaniu vedie viacerými cestami. Medzi tie najviac využívané cesty ako sa k tomuto cieľu priblížiť patrí na Slovensku stavebné sporenie. Aby tento nástroj na splenie si sna o peknom bývaní mohol lepšie reagovať na potreby ľudí, dochádza na tomto..

Hypotéky pre mladých

 Róbert Fico si od avizovania krokov, ktoré pomôžu mladým rodinám s bývaním, vylepšil svoj profil o značné čísla. Realita sa však tak celkom nezakladá na pôvodne médiami hlásaných zvýhodneniach pre mladých ľudí, ktorí majú vážne starosti so svojím bývaním. Hovorím najmä o vládnej „pomoci“ mladým vo forme bonifikácie hypotekárnych úverov. Veľké oči Nečudo, že mnohí z nás mladších zajasali, keď postupne v takmer všetkých denníkoch natrafili na propagandistickú kampaň vládnych strán, kde bolo toto zvýhodnenie opisované ako konečne jeden..

Byty na prenájom - ceny v Bratislave za rok 2005

V súčasnosti je veľa ľudí, ktorí sa rozhodli kúpiť si byt za účelom jeho prenájmu. Kto však chce prenajímať byt, kupovaný na úver, musí si veľmi dobre zrátať, nakoľko môže nájomné pokryť splátky úveru.Treba si uvedomiť, že pravidelné mesačné splátky sa dajú investovať aj do iných produktov ako sú nehnuteľnosti, pričom napríklad pri finančných produktoch nedochádza k postupnému opotrebovávaniu, a tým k obmedzovaniu vplyvu inflácie na zvyšovanie ceny (výšky nájomného). Pri prenájme nehnuteľností treba rátať aj s určitou rezervou - keď sa..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.