Novostavba alebo rekonštrukcia?

 

Do čoho je lepšie investovať, čo sa oplatí a za akých podmienok? Kedy je čo výhodnejšie či už z pohľadu financovania, životnosti, lokality, opätovného predaja, zhodnocovania a pod. A čo novostavba, oplatí sa kúpiť hotový byt alebo radšej holobyt? Čo je momentálne „najlepšou“ investíciou, vyšší štandard alebo len nižší štandard?

Rozhodnutiu, či investovať do novostavby alebo kúpiť starý byt a zrekonštruovať ho, by malo predchádzať dôkladné zváženie charakteristík oboch porovnávaných typov bytov, ako aj možností, schopností a budúcich zámerov kupujúceho.

 

Cena

Cena za m2 starého bytu v danej lokalite nesmie byť vyššia ako cena m2 novostavby nižšieho štandardu v danej lokalite.

Výsledná cena starého bytu po kvalitnej a kompletnej rekonštrukcii (ktorá v Bratislave vyjde na 700 tis. až milión korún) by tiež nemala byť vyššia ako rozlohou podobný byt v základnej výbave v novostavbe v danej lokalite.

 

Lokalita

Neoplatí sa robiť drahé rekonštrukcie v lokalitách, v ktorých priebežne klesajú ceny starých bytov, pretože cena rekonštrukcie sa majiteľovi pri prípadnom neskoršom predaji nikdy celá nevráti, a naopak, dobrá lokalita, v ktorej sa už neuvažuje s novou výstavbou, za rekonštrukciu stojí.

Veľakrát sa majiteľ kompletne zrekonštruovaného bytu nazdáva, že cena jeho bytu po rekonštrukcii je automaticky na úrovni rozlohou porovnateľného bytu v novostavbe v danej lokalite, ale nie je to pravda. Treba si uvedomiť, že byt je síce „ako nový“, ale stále je v starom bytovom dome, s vyšším nájomným a s vysokými odvodmi do fondu opráv na prípadné rekonštrukcie fasády, strechy či centrálneho prívodu vody.

Osobitne by som odporúčala, najmä pri rekonštrukciách bytov určených nie na priame bývanie majiteľov, aby volili iba najnutnejšiu rekonštrukciu hlavne v lokalitách s hustou výstavou novostavieb, či už realizovanou alebo plánovanou.

Treba tiež zvážiť dispozičné a statické možnosti starého bytu, napr. panelové byty sa veľmi prerábať nedajú, naproti tomu väčšina súčasných developerov dáva na výber rozličné varianty bytov v danej novostavbe, prípadne je možné priamo pri stavbe dohodnúť sa o dispozičných zmenách.

 

Podmienky rekonštrukcie

Pri voľbe rozsahu a kvality rekonštrukcie treba zvážiť i „stavebné zručnosti“ majiteľa. Domáci majstri, ktorí si sami ošetria cenu za robotu, títo si môžu dovoliť ušetrené peniaze investovať do kvalitnejších materiálov a rekonštrukcia ich napriek tomu nemusí stáť tak draho. Oproti tomu „nemajstri“, ktorí sa nevyznajú v práci a materiáloch, väčšinou uprednostňujú módne trendy, materiály a zariadenia, ktoré ich rekonštrukciu následne predražia, navyše okrem nich samých nikto iný neocení takúto rekonštrukciu premietnutú do vysokej ceny pri prípadnom neskoršom predaji bytu.

Ak investor nemá dostatok času na kontrolu práce robotníkov a vybavovanie nákupov od materiálov prestavby po zariadenie, do rekonštrukcie nech sa radšej nepúšťa, skôr sa mu oplatí kúpiť už dokončenú novostavbu (prípadne holobyt, ktorý mu developer dorobí na mieru a dohliadne na prácu robotníkov).

Oproti tomu, ak je investor domáci majster a svojpomocne si vie okrem výmeny okien, sám položiť podlahy, premontovať radiátory, vymaľovať, vykachličkovať, osadiť vaňu, umývadlo, WC, podlahové kúrenie, až po poskladanie vstavaného nábytku, prípadne namontovanie klímy, novostavba sa pre neho nehodí.

Pokiaľ ide o rozhodnutie pre investíciu do novostavby, ja osobne by som si vybrala z ponuky menších bytov v nižšom strednom štandarde, pretože o tieto byty bude vždy vyšší záujem (najmä mladých ľudí plánujúcich sa usadiť či založiť si rodinu), menšie byty sú síce na m2 drahšie ako väčšie, ale celková cena bytu býva poväčšine nižšia a tým pre väčšiu skupinu potenciálnych investorov skôr dostupnejšia ako veľké byty. K plusom menších bytov v nemalej miere prispieva aj fakt, že sa neskôr oveľa ľahšie prenajmú. Uprednostnila by som však len byty v kvalitnejších stavbách a hlavne v lepších lokalitách.

 

 Pozri: http://www.pluska.sk/byvame/2008/09/novostavba-alebo-rekonstrukcia.html

Späť

Apartmány pri mori

 „Počas letných prázdnin, ale aj pár mesiacov pred nimi značné množstvo realitných kancelárií dáva do pozornosti nie len klasickú kúpu nehnuteľnosti, ale do popredia sa dostáva pre Slovákov ponuka kúpy apartmánov v zahraničí. A tak veľa našincov už svoje letné dovolenky neplánuje cez cestovné kancelárie, ale rovno rozmýšľajú nad kúpou vlastnej nehnuteľnosti pri mori. Medzi najobľúbenejšie krajiny pre letný domov sa tak pre mnoho Slovákov stávajú destinácie v Chorvátsku či Bulharsku.“Čo na tom apartmáne jeAk si mnohí vybavia more a piesočnú..

Netradičné formy bývania

Síce realitný trh na Slovensku a vôbec na celom svete neprežíva práve aktívne obdobia, stále je dobré pre rozšírenie obzorov ísť aj do tých realitných tém, ktoré síce nezapĺńajú prvé stránky periodík, ale slúžia skôr na odľahčenie a inšpiráciu. Skúste si preto predstaviť bývanie v netradičných priestoroch ako je hausbót, či bývalé továrne. Alebo vedeli by ste si predstaviť bývanie v podzemí a vôbec pri tom nemáme na mysli úkryt pred vojenským útokom, ale celkom útulné bývanie?Netradičné formy bývania sa čoraz viac dostávajú do popredia,..

Spálňa a posteľ

Orientácia na svetové stranyFarby, svetlo, materiályNezabudnite vetraťPOSTEĽVýber a umiestnenie posteleLôžkoMatracPrikrývkyEstetický aspekt vašej posteleČo tak vodná posteľ?Typy postelíPrach a roztoče Prvoradou úlohou spálne je, aby sme sa v nej cítili dobre. Má nám spolu s posteľou poskytnúť oddych a regeneráciu nášho organizmu po namáhavom dni. V žiadnom prípade by nemala slúžiť ako sklad, či odkladací priestor pre nadbytočné veci a pôsobiť pri tom preplneným dojmom. Socialistická výstavba panelových domov nám však zanechala množstvo bytov s malou..

Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva

 Som jedným z dvoch spoluvlastníkov záhrady v Senci. Keďže v poslednom čase medzi nami vznikajú čoraz častejšie problémy ohľadom jej užívania, chcel by som sa jej zbaviť. Svoju polovicu som už viackrát ponúkol druhému spoluvlastníkovi, ale na moju ponuku nereagoval a už dlhší čas na ňu neviem nájsť kupujúceho. So spoluvlastníkom sa vzhľadom na naše zlé osobné vzťahy nedá vôbec komunikovať. Ako mám ďalej postupovať? Jozef Bednár, Bratislava Vážený pán Bednár, spôsob vyriešenia Vášho problému je určený ustanoveniami Občianskeho zákonníka. Ak..

Otázka platnosti nájomnej zmluvy dovolenie ako mimoriadny opravný prostriedok

Otázku platnosti nájomnej zmluvy môže súd v konaní o vypratanie nebytových priestorov riešiť ako otázku predbežnú; nedostatok samostatného návrhu na určenie neplatnosti nájomnej zmluvy nie je dôvodom prípustnosti dovolania podľa § 237 písm. e) OSP.(Uznesenie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 30. septembra 2002, sp. zn. 2 Cdo 105/02) Okresný súd v P. vydal dňa 26.03.2001 rozsudok, č. k. 15 C 94/00-29, ktorým žalovanému uložil povinnosť vypratať nebytové priestory nachádzajúce sa na prvom poschodí v Divadle J. Z. v P. Predmetným nebytovým priestorom..

Úroky z omeškania pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov

 Súd v konaní o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov nemôže zároveň s uložením povinnosti zaplatiť vyčíslenú sumu na vyrovnanie podielu, uložiť z tejto sumy aj povinnosť zaplatiť úroky z omeškania; bráni tomu chýbajúci predpoklad pre vznik takéhoto nároku - omeškanie dlžníka s plnením peňažného dlhu. (Rozsudok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky zo 14. októbra 1999, sp. zn. 5 Cdo 117/99)Rozvod - v rozvodovom konaní sa rozhoduje aj o rodičovských právach a povinnostiach, ako aj o rozdelení spoločného majetku, ktorý manželia nadobudli..

Prečo si vybrať open space kancelárie: nová teória activity-based workplace

V posledných rokoch sa nie len väčšie úspešné firmy ale aj takzvaní podnikatelia na voľnej nohe usilujú o navodenie produktívnej atmosféry pri práci. Open space kancelárie sú pre pracujúcich ľudí v mnohom veľkým prínosom a to či už máte firmu s množstvom zamestnancov, alebo ste podnikateľ, ktorému sa nedarí zachovať motiváciu na gauči vo vlastnom byte. Otvorené priestory kancelárií, ktoré minimalizujú možnosti vytvoriť si súkromné priestory, odstraňujú steny a dvere, sa v histórii prvýkrát uplatnili niekde v 50.-tych..

Lízing nehnuteľností

Čo to vlastne je?ZačiatkyOdlišnosti od ostatných lízingových foriemAko to funguje v praxi.Výhoda pre firmyPrečo sa oplatí lízing nehnuteľnostíČo nám ponúkajú lízingové spoločnosti?Produkty slovenských lízingových spoločnostíFinančný a operatívny lízingZhrnutie Skutočnosťou už aj na Slovensku je, že lízingové spoločnosti zarábajú peniaze na nehnuteľnostiach. Postup je absolútne totožný s lízingom napríklad áut. Zákazník nemá, alebo z rozličných dôvodov nechce poskytnúť celú sumu za kupovaný produkt a tak ho spoločnosť kúpi za neho a postupne..

Nehnuteľnosti sa viažu ...