Staviate dom? Vyzbrojte sa arzenálom pre kutilov

Stavby domov boli populárne v minulosti, ale aj dnes. Či už staviate svojpomocne alebo s firmou, cieľ je rovnaký. Ak túžite bývať vo vlastnom dome, tak neváhajte. Pokiaľ máte ochotnú rodinu a priateľov, môžete stavať aj sami. Záleží na tom, koľko času ste si na to vyhradili. Ak máte bývanie a nič vás netlačí, môžete si dovoliť venovať tomu aj roky. Niektorí ľudia však potrebujú obratom investovať. Ak chcete bývať čo najrýchlejšie, môžete začať úplne od začiatku a peniaze získať z banky.

Stavba domu

Chcete ušetriť čas alebo peniaze?

Pre svojpomocné stavanie sa ľudia rozhodujú hlavne kvôli financiám. Platia vtedy iba za materiál, a neplatia za prácu. Faktom je, že nejaké peniaze to ušetrí. Môže sa to ale predražiť aj na materiáli. Firmy majú tiež slušné zľavy, ktoré poskytnú aj vám. Bežný človek taktiež nedisponuje takým strojovým vybavením, ako stavebné firmy. 

Ak náhodou niečo nesprávne urobíte, už sa to predražuje. Môžete vsadiť aj na kombináciu, niečo vy a niečo firma. Skôr ako sa do toho dáte, musíte si zvážiť pre a proti. Ak si niektorú časť chcete urobiť sami, budete potrebovať aj nejaké náradie. Takýchto pomocníkov si môžete vybrať aj v Kaufland letáku. Sú bezkonkurenčné najmä cenou, no príjemne prekvapia aj dobrou kvalitou. Ak si potrebujete vybrať viacero nástrojov, nevyjde vás to príliš veľa. Kúpu profi náradia zvažujte vtedy, ak plánujete dané nástroje využívať dlhodobo.


Premeňte sen na skutočnosť

A čo čas, máte ho? Ak staviate sami, čas je váš nepriateľ. Predlžuje sa to, a vy musíte niekde bývať. Možno máte malé deti a chcete si rýchlejšie užívať výhody domu. Možno platíte drahý podnájom, a to vás núti k výkonom alebo sa naopak tlačíte piati v dvoch izbách. Aj to je detail, ktorý vás poženie vpred. Všetko si preto treba dobre premyslieť a nechať si poradiť.

Hrubá stavba je rýchla, horšie sú dokončovacie práce. Ak sú financie nachystané, všetko ide ako po masle. Už len svoj vysnívaný domček premeniť na skutočnosť. Nestačí ho len postaviť, treba sa oň aj starať. Výhodu máte, ak ste domáci kutil. Všeličo si vyrobíte a opravíte.Stavanie domu

S dobrým projektom vás komplikácie nezaskočia

Nezabúdajte, že veľmi dôležitý je aj projekt. Nestaviate totiž domček z kariet. Dajte si zakresliť všetky vaše nápady. Môže sa stať, že vaše sny sa nebudú dať zrealizovať. Vyskytne sa napríklad problém na pozemku. V nejakej časti môže byť zúžený a už nastane komplikácia. V takom prípade musíte improvizovať a riešiť zmeny. 

Je potrebné mať schválenú každú maličkosť. Jedna vec totiž ovplyvňuje druhú. Všetko si potrebujete dobre premyslieť a zaznamenať. Aj zmeny, ktoré sa vám zdajú nedôležité, môžu stavbu dosť ovplyvniť. Nechcete predsa, aby sa vám váš domček rozsypal ako ten z kariet.

TIP 

Ak chcete ušetriť čas a peniaze, môžu vás osloviť aj drevodomy. Drevostavbu však musíte naplánovať do posledného detailu. Neskôr nemôžete nič zmeniť. Máte ho však vyskladaný v priebehu niekoľkých týždňov. 


Všetko nachystané, už len začať 

Stavebné povolenie máte v rukách, pozemok pripravený a všetko premyslené. Môžete začať stavať. Na čo nesmiete zabudnúť? Prečítajte si pár tipov, s ktorými musíte rátať a financovať ich:

 • práce na pozemku

 • základová doska a prípojky

 • hrubá stavba

 • strecha, okná a dvere

 • rozvody v stenách

 • omietky a hydroizolácia

 • podlahové vykurovanie

 • potery, kotolňa a sadrokartónové stropy

 • kuchyňa, kúpeľňa a podlahy

 • zateplenie, obloženia a dvere

 • vonkajšie úpravy.


Stavba domu

Zhrnutie

Ak ste sa už rozhodli, máte pred sebou dlhodobý cieľ. Aby vám jeho plnenie išlo od ruky, musíte mať plán. Stavanie s firmou alebo svojpomocne je len na vás. Treba si spočítať výhody a nevýhody vášho rozhodnutia. Ruku k dielu môžete priložiť aj v prípade, že vám dom stavia firma. Nezabúdajte na stavebný dozor. Ak ho máte len na papieri, prípadné chyby vás dobehnú. Projekt, ktorý sa nebude každú chvíľu meniť, je vašou správnou cestou. Už sa len do toho pustiť a tešiť sa na nové bývanie.


Späť

Zimné obdobie a stavba rodinného domu Zimné obdobie a stavba rodinného domu

Teplé a slnečné dni sú už definitívne za nami. Nuž z pohľadu meteorológie sa nič prevratné nedeje, ale z pohľadu výstavby nehnuteľností príchod chladných dní znamená veľa. Jednoducho povedané, stavbárska sezóna sa pomaly, ale isto končí. A tak mnoho ľudí, ktorí sa pustili do stavby vlastného rodinného domu preto rieši v týchto dňoch jednoduchú, ale závažnú dilemu. Ktoré práce dokončiť na svojej stavbe ešte pred zimou, a ktoré naopak odložiť až na teplejšie jarné dni? Ak je vašim snom stavba vlastného rodinného domu a rozhodli ste sa aj tento..

Inžinierske siete Inžinierske siete

 Projektovanie nových a rekonštrukcia existujúcich sietíAko začať projektovať stavbu?Ako môžu inžinierske siete ovplyvniť cenu?Overte si možnosť napojenia sa do verejných vedeníPrístup na pozemokMalá radaVodovodPlynovodLežatý rozvodSpád, odvodnenie a čistenie plynovodného potrubiaKanalizáciaAko navrhnúť vnútornú kanalizáciu?Elektrické vedenie V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať inžinierskym sieťam ako faktoru, ktorý môže značne ovplyvniť kúpu, resp. cenu vášho nového príbytku, čo robiť, ak vaše budúce obydlie nie je pripojené na tieto..

5 tipov pre začiatočníkov, ako vybudovať krásnu záhradu 5 tipov pre začiatočníkov, ako vybudovať krásnu záhradu

Záhrada je miestom odpočinku, kam chodíme naberať nové sily. Teda, aspoň sa o to pokúšame. Starostlivosť o záhradu, aby vyzerala ako z magazínu, je však náročnejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. O sily častejšie prídeme, než ich nazbierame. Našťastie poznáme 5 jednoduchých trikov pre začiatočníkov, vďaka ktorým bude vaša záhrada vyzerať atraktívne a vy sa nezodriete.1. Krásny zelený trávnikSýtozelený zdravý trávnik je snom asi každého záhradkára. Už z diaľky informuje všetkých susedov, že ste poriadny a pracovitý človek...

Zmluvy pri predaji nehnuteľnosti Zmluvy pri predaji nehnuteľnosti

Hovorí sa, že dobré zmluvy robia dobrých priateľov. Nie je to len veta, ktorú počujete pri uzatváraní akejkoľvek zmluvy, ale aj skoro v každom hollywoodskom filme s právnickou tematikou. Dobrá zmluva pri predaji a kúpe nehnuteľnosti totiž stavia všetkých jej účastníkov do pozície rovnocenných partnerov, kde nikto nie je zvýhodnený na úkor toho druhého. Opodstatnenosť tohto pravidla vám pomôže predísť rôznym komplikáciám pri predaji či kúpe akejkoľvek nehnuteľnosti.Pri predaji či kúpe akéhokoľvek typu nehnuteľnosti by ste si mali na začiatku tohto..

Protiprávne konanie s realitami zakladá (nielen) bezdôvodné obohatenie Protiprávne konanie s realitami zakladá (nielen) bezdôvodné obohatenie

Exkluzivita zmluvy musí byť dodržaná Zmluvný vzťah s realitnou kanceláriou bol uzavretý s rozväzovacou doložkou, podľa ktorej pokiaľ táto realitná kancelária do určitého termínu neobstará predaj vášho pozemku, zmluva zaniká a vy nie ste viac viazaní jej ustanoveniami. Predpokladám, že pre prípad porušenia v zmluve dojednanej exkluzivity bola dojedaná zmluvná sankcia. Pokiaľ by ste pristúpili na ponuku vami uvádzaného občana, porušili by ste zmluvu uzavretú s realitnou kanceláriou. Skutočnosť, že vás vyhľadal údajný klient realitnej kancelárie a..

Nájom a podnájom nebytových priestorov ako odplatný vzťah a výpoveď z nájmu Nájom a podnájom nebytových priestorov ako odplatný vzťah a výpoveď z nájmu

Právna úprava nebytového nájmu   Občiansky zákonník zaraďuje nájom a podnájom nebytových priestorov medzi osobitné  prípady nájmu (§  720 Občianskeho zákonníka, ďalej v texte ako „OZ“), jeho vlastná úprava je však obsiahnutá v osobitnom zákone, na ktorý odkazuje ustanovenie § 720 OZ. Ide o zákon č. 116/1990 Zb. Medzi Občianskym zákonníkom a zákonom č. 116/1990 Zb. je vzťah lex specialis k lex generalis, čo znamená, že ustanovenia zákona č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov v znení..

Úrokové sadzby pri hypotekárnom úvere Úrokové sadzby pri hypotekárnom úvere

O možnosti ako si zadovážiť bývanie pomocou hypotekárneho úveru (HÚ), sa toho popísalo už veľa. Pri jeho vybavovaní zaujíma klientov tej či onej banky  jedna zo základných veličín výška úrokovej sadzby. Podľa nastavenia jej výšky, môžete na svojom (HÚ) riadne ušetriť, ale pri troche neuváženosti a letmom prebehnutí čísel v letáku propagujúcom hypotekárny produkt aj svoje bývanie riadne preplatiť. Tak či onak, úroková sadzba tvorí základ splácania vášho dlhu, takže jej optimálne nastavenie je pre vás ako klientov obzvlášť dôležité.Tvorba..

Ako sa nestať obeťou realitného podvodu Ako sa nestať obeťou realitného podvodu

 Ak sa spomenie termín realitný podvod, väčšinou každému napadne nejaký nedávny zločin bytovej mafie , táto otázka je však omnoho komplikovanejšia a jej „mafiánska“ stránka je len jednou časťou zla, aj keď má bezpochyby najviac tragických koncov. Podvody s realitami sa však netýkajú len osamelých starších ľudí a mŕtvol vylovených z rybníkov - oveľa viac je tých „prozaických“ prípadov, okolo ktorých sa robí menej kriku, avšak ich dôsledky sú pre postihnutých takisto ničivé a vo všeobecnosti by mali byť varovaním. Poďme sa teda pozrieť..

Nehnutelnosti ... Nehnutelnosti ...


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.