Prevod spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti

Sme dvaja súrodenci a po rodičoch sme zdedili na polovicu stavebný pozemok v Bratislave. Moja sestra svoju časť predala, o čom som sa dozvedel až po tom, ako mi to nový vlastník oznámil. Ja som sa chystal na tomto pozemku postaviť dom, ale v tejto situácii neviem, či sa mám do stavby naozaj pustiť. Ako mám ďalej postupovať?
 

 J. N., Bratislava


 

Pre riešenie Vášho problému je rozhodujúce, kto je nadobúdateľom spoluvlastníckeho podielu Vašej sestry na predmetnom pozemku. Ak ním totiž bola blízka osoba Vašej sestry, to znamená v zmysle Občianskeho zákonníka napríklad jej dieťa, predkupné právo na spoluvlastnícky podiel Vašej sestry ste nemali a ak neboli porušené žiadne ustanovenia právnych predpisov týkajúce sa prevodu spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti, spoluvlastnícke právo takéhoto nadobúdateľa nie je možné spochybniť.
 

Iná situácia by však nastala, keby nadobúdateľom spoluvlastníckeho podielu Vašej sestry nebola tzv. blízka osoba. V tomto prípade totiž bola Vaša sestra povinná rešpektovať Vaše predkupné právo. To znamená, že najskôr Vám ako spoluvlastníkovi mala ponúknuť svoj spoluvlastnícky podiel a tým Vám umožniť, aby ste ho mohli prednostne nadobudnúť. Len v prípade, že by ste toto svoje zákonné oprávnenie v poskytnutej primeranej lehote nevyužili, mohla Vaša sestra bez ďalšieho rizika previesť svoj spoluvlastnícky podiel na inú osobu. Ak teda s uvedeným prevodom zásadne nesúhlasíte, ste oprávnený namietať jeho neplatnosť. Podľa Občianskeho zákonníka ide o relatívne neplatný právny úkon, čo znamená, že napriek jeho vade spočívajúcej v nerešpektovaní Vášho zákonného predkupného práva sa považuje za platný za podmienky, že sa jeho neplatnosti nedovoláte. Na základe uvedeného Vám odporúčam, aby ste písomne oznámili Vašej sestre a nadobúdateľovi jej spoluvlastníckeho podielu, že považujete daný právny úkon za neplatný. Ak by Vaša sestra a nadobúdateľ napriek tomu trvali na platnosti kúpnej zmluvy, je nevyhnutné obrátiť sa na súd s návrhom na určenie neplatnosti právneho úkonu. Rozhodujúcou podmienkou úspešnosti v tomto konaní však môže byť moment jeho podania. Keďže v tomto prípade je premlčacia lehota na uplatnenie Vášho nároku trojročná a začína plynúť odo dňa platnosti právneho úkonu, v tejto lehote je potrebné podať uvedený návrh na súde. V prípade, že by bol totiž tento návrh podaný oneskorene a protistrana by v konaní namietala márne uplynutie spomínanej lehoty, neboli by ste v spore úspešný.
 

Váš ďalší postup v tomto prípade však závisí od mnohých faktorov. Domáhať sa, aby súd určil neplatnosť kúpnej zmluvy, nebude mať zmysel v prípade, že sa s nadobúdateľom pozemku budete schopný dohodnúť o jeho využití, a teda aj o stavbe domu. Ak by totiž v otázke stavby domu na predmetnom pozemku nevznikol medzi vami žiadny problém, nebudete mať zrejme dôvod napadnúť platnosť kúpnej zmluvy. Ak by ste však mali v úmysle kúpiť spoluvlastnícky podiel druhého spoluvlastníka, pričom jeho nadobúdateľ by nebol ochotný Vám ho predať, bolo by odôvodnené snažiť sa o určenie neplatnosti kúpnej zmluvy a následne spoluvlastnícky podiel Vašej sestry kúpiť.
 

Ako vyplýva z uvedeného, Vašu situáciu je možné riešiť viacerými spôsobmi, pričom voľba pre Vás najlepšieho závisí najmä od podrobného oboznámenia sa s celou situáciou, odporúčam, aby ste sa obrátili na právnika zaoberajúceho sa problematikou nehnuteľností. Iste tým predídete mnohým problémom a s nimi súvisiacou zbytočnou stratou času a peňazí.


Späť

Drevené domy a zruby

Drevené domy a zrubyPrečo práve drevený dom?Približné cenyPostup konkrétnej stavbyPoužívané materiályKde to viazne u nás?Podmienky sa zlepšujúTak, ako všetko, aj rodinný dom má svoju dlhú a pestrú históriu. Sídlo bývania rodiny prešlo od jaskynných skalných obydlí cez chatrče z dreva a koží, slamené stavby a hlinené a kamenné stavby až po súčasné tehlové, pórobetónové či montované domy. Je logické, že tento vývoj bol a je závislý na rozvoji stavebných technológií, vývoji a dostupnosti stavebných materiálov, na pokroku všeobecne. Podľa toho..

Na krásu záhradného jazierka musíte myslieť už v zime Na krásu záhradného jazierka musíte myslieť už v zime

Umelo vybudované záhradné jazierko v blízkosti domu na záhrade môže byť pre vás  skvelým miestom na odpočinok nielen v horúcom letnom dni. Aj teraz počas jesene si ešte môžete pri tejto nádhernej malej vodnej ploche užiť veľa radosti a pokoja. Už o pár dní tu ale máme zimu a chlad, pred ktorými treba ochrániť nielen naše príbytky, ale aj tento vysnívaný kúsok raja. Ak to podceníte, potešenie s privítania jari nemusí byť tak príjemné. Ktoré kroky treba pre splnenie tohto cieľa podniknúť? Vyčistite dno Aby ste sa mohli tešiť na jar z krásneho..

Geodézia a jej úloha. Reálny dopad chýb pri vymeriavaní pozemkov v podobe susedských sporov.

Hranice pozemku sú pre každého vlastníka kúska zeme citlivou témou. Málokto sa v živote nestretol, či už priamo alebo nepriamo, s nejakým susedským sporom, ktorý sa niesol v tomto duchu. Tí, ktorých sa to netýka, majú svoje hranice vysporiadané rovnako ako ich susedia; ostatní už zrejme vopred vedia, o čom budeme hovoriť. V prípade takýchto sporov má kľúčovú úlohu geodézia a jej úloha pri vytyčovaní hraníc pozemkov. Poďme sa teda pozrieť bližšie na uvedené problémy. Na to, aby sme sporom v tejto oblasti mohli porozumieť, potrebujeme dôkladne poznať..

Energetická hospodárnosť budov - nové povinnosti vlastníkov budov

V mnohých vyspelých krajinách sveta je moderným trendom znižovanie nákladov na výrobu a spotrebu energie, účelom čoho je okrem iného aj dodržanie tzv. „environmental friendly“ prístupu k životnému prostrediu, a teda zabezpečenie trvalo udržateľného rozvoja. Právo EÚ a vnútroštátna právna úpravaEurópska únia v danej súvislosti prijala dňa 16. decembra 2002 smernicu 91/2002/ES, ktorá nadobudlo účinnosť 04.01.2003. Členské štáty EÚ boli zaviazané predmetnú smernicu implementovať do svojich právnych poriadkov, pričom Slovenská republika tak vykonala..

Podnájom bytu (časti bytu) nielen v judikatúre súdov

Právnym základom podnájmu je podnájomná zmluva, ktorej forma nie je predpísaná,. Vychádzajúc z ust. § 865 a 686 Občianskeho zákonníka, ktoré upravujú otázku nájmu bytu, je nepochybné, že podnájomná zmluva k bytu môže byť uzavretá aj inak než písomne, teda ústne alebo konkludentne. Táto by mala obsahovať okrem iného podmienky skončenia podnájmu a to najmä možnosť dať výpoveď zo strany prenajímateľa. Pre vznik podnájomného vzťahu je potrebná zmluva, teda konsenzus medzi nájomcom a treťou osobou - teda podnájomníkom, a najmä - pre kreáciu podnájomného..

Dohoda o vysporiadaní vlastníckeho práva

Vlastnícke právo je právom absolútnym, pôsobí erga omnes (voči všetkým) a je nepremlčateľné. Právna úprava vlastníckeho práva je upravená nielen ústavou ale najmä zákonom č. 40/1964 Zb. Občianskym zákonníkom. Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním. Rovnaké práva a povinnosti majú všetky subjekty vlastníckeho práva, a to tak fyzické osoby, ako právnické osoby, ako aj štát, ak je účastníkom občianskoprávnych vzťahov. Rovnaké postavenie vlastníkov vyplýva..

Vývoj cien nehnuteľností na Slovensku od roku 2005 do roku 2010

V slovenských pomeroch sa zvykne dosť často používať fráza ktorá tvrdí, že: „Z grafov sa ešte nikto nenajedol“. Nuž možno je na tom čosi pravdy, ale autor tohto výroku asi nepochopil ich zmysel. Grafy majú v prvom rade informovať o určitom vývoji, či trende v tom či onom segmente. Zároveň by mali upozorniť na určité anomálie, či nezdravý vývoj ktorý sa mohol prejaviť v sledovanom období.Aj z tohto dôvodu sme sa v redakcii Kompletného TRH-u Nehnuteľností rozhodli priniesť základný trend vývoja cien nehnuteľností na Slovensku. Často krát sa v dnešnej..

Ako financovať kúpu bytu v novostavbe

Podmienky určuje developerPoradenstvo v bankeHypotéka v skratke Záujemca o kúpu bytu v novostavbe má na výber niekoľko možností jej financovania. Kým pri kúpe starého bytu vyžadujú majitelia väčšinou peniaze v hotovosti, novostavbu možno zvyčajne financovať - kúpiť prostredníctvom úveru.Najčastejšie využívané možnosti sú stavebné sporenie, hypotekárny úver, prípadne ich kombinácia. Možná je aj ich kombinácia so spotrebným úverom. Výber spôsobu financovania podmieňuje predovšetkým to, aké podmienky pri kúpe bytu určí developerská spoločnosť. Iná..

Lízing nehnuteľností

Čo to vlastne je?ZačiatkyOdlišnosti od ostatných lízingových foriemAko to funguje v praxi.Výhoda pre firmyPrečo sa oplatí lízing nehnuteľnostíČo nám ponúkajú lízingové spoločnosti?Produkty slovenských lízingových spoločnostíFinančný a operatívny lízingZhrnutie Skutočnosťou už aj na Slovensku je, že lízingové spoločnosti zarábajú peniaze na nehnuteľnostiach. Postup je absolútne totožný s lízingom napríklad áut. Zákazník nemá, alebo z rozličných dôvodov nechce poskytnúť celú sumu za kupovaný produkt a tak ho spoločnosť kúpi za neho a postupne..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.