Drevené domy

O Slovensku sa dá tvrdiť že je to krajina, kde medzi ľudmi prevláda obľuba v stavaní rodinných domov z „kameňa“. Či už ide o kvádre či tehly, akoby snáď ani iný materiál neexistoval. Častokrát si ani neuvedomujeme že tieto materiály patria k tým drahším. Nuž k drevu ako stavebnému materiálu sa prikloní málokto a pritom ide o dobrú ekologickú ale aj lacnejšiu alternatívu ako si postaviť svoj rodinný dom.

 

Tradícia stavania rodinných domov z vysoko trvácnych materiálov ako sú kameň či tehla, má svoje korene ešte v presvedčení, že bývanie v rodinnom dome je pre viac generácií a takáto nehnuteľnosť sa jednoducho dedí. Obľúbenosť „kameňa“ ako stavebného materiálu súvisela aj s pomalým bohatnutím Slovenska, keďže drevo bolo predosvšetkým synonymom chudobného vidieka a jeho učupených drevených chalúpok. Vlastniť poriadny dom z kameňa bolo základným meradlom toho, aké má kto postavenie v spoločnosti, či kultúrnu úroveň. Ďalšou “ranou” pre rodinné domy a ich obľúbenosť bola masová výstavba panelových bytov z čias socializmu, ktorá takmer celkom odpútala pozornosť od rodinných domov a tých drevených prakticky úplne. Rodinný dom totiž skryto symbolizoval starý „sedliacky spôsob života”, ktorý proletárskemu zmýšľaniu vôbec nehral do karát. Či si to uvedomujeme alebo nie, táto prevýchova ohľadne „správneho“ spôsobu bývania pretrváva u nás dodnes a mnohý z nás sa možnosti bývania v rodinnom dome radšej nevenujú. Ak by sme sa totiž pokúsili o anketu, ktorej jedinou otázkou by bola možnosť predstaviť si bývanie v drevenom dome, určite by sme sa pri odpovediach pohybovali v rovine chalúp či víkendových domov. Nuž ale aj v tomto smere sa konzervatívnosť Slovákov postupne mení a čoraz viac ľudí sa zaujíma o bývanie v drevenom rodinnom dome.


Výhody dreveného domu

 Dnes žijeme v oveľa rýchlejšej dobe a všetko čo kupujeme chceme mať hotové čo najskôr. Takže nepochybne k najväčším výhodám v prípade dreveného domu patrí rýchlosť postavenia domu a suchý proces výstavby z prvkov, ktoré sa predstavajú vopred vo výrobe. Ak si napr. prejdete ponuky firiem zaoberajúcimi sa výstavbou týchto domov, tak často vo svojich prospektoch uvádzajú čas výstavby na jeden až dva mesiace. Pri panelovom type dreveného montovaného domu je stavba už na piaty deň od začiatku montáže pripravená na pokrytie strešnou krytinou. Hrubá stavba sa uzavrie do štrnástich dní od zahájenia výstavby. Táto rýchlosť má veľký význam pri financovaní stavby pomocou úveru. Zákazník môže takýto dom okamžite po ukončení výstavby využívať. Ďalšou výhodou pri samotnej výstavbe je aj to, že pri realizácii stavby sa takmer neporuší okolie a nároky na vybavenie staveniska sú nízke. Pri drevených stavbách panelového typu totiž stačí stavať dom ľahkou mechanizáciou.

Ak uvažujete nad stavbou dreveného domu, potešiť by vás mala aj zdravotná nezávadnosť tohto typu obydlia. Je to predovšetkým aktuálne vtedy, ak máte v rodine alergika. Pri použitých materiáloch na stavbu ešte neboli preukázané žiadne alergické reakcie. Drevené domy predovšetkým dobre regulujú teplo, ktoré sa neakumuluje tak veľmi ako v “kamenných stavbách”. Samotné znižovanie energetickej náročnosti domu si však vyžaduje vysokú kvalitu materiálov. Preto ak si dáte dobre poradiť ohľadne kvality materiálu a následného spôsobu stavby, bude váš dom celoročne obývateľný a nebude potrebovať ďalšiu tepelnú izoláciu, pretože jej funkciu dobre prenáša samotné drevo. Ak sa bojíte, že drevo nie je dostatočne konkurencie schopným materiálom pre doteraz uprednostňované tvrdšie materiály, vaše obavy teda nie sú namieste.

Navyše životnosť takýchto domov sa uvádza od stopäťdesiat do dvesto rokov. Záruku na nosnú konštrukciu firmy poskytujú od tridsať do päťdesiat rokov. A čo je zaujímavé, drevo sa testuje aj vystavením pod priamym ohňom, približne štyridsaťpäť minút. A ak nie sú viditeľné stopy poškodenia, až potom prejde schválením. Na výstavbu drevených zrubov sa používa najmä guľový masív kvalitného, husto rasteného dreva. Väčšinou ide o smrekové drevo. Pre rozličné vlastnosti je toto drevo najvhodnejšie. Drevo ako kanadská borovica, breza, topoľ, či kanadská jedľa sú zasa pre svoje atribúty vhodné na obklad sauny, podlahy a iné obkladania. Niektoré z nich sú aj podstatne drahšie, preto sú automaticky znevýhodnené. Ak by ste predsa len nechceli použiť ako stavebný materiál čisté drevo, spoločnosti ponúkajú aj možnosť skombinovať váš zrub s kameňom.

Ako kalkulovať s cenou

Žijeme v dobách, kedy si každý z nás, či už je bohatší alebo nie, poriadne prepočítava každé Euro v peňaženke. Takže ak sme sa už rozhodli financovať si nové bývanie v dome, ktorý bude výlučne voňať drevom, jeho cena sa počíta podobne ako u všetkých ostatných stavbách domu z celkovej zastavanej plochy. Platiť však budete osobitne za vystavanie skeletu a hrubú stavbu, alebo si môžete nechať vystaviť dom na kľúč. Samotný výpočet celkovej sumy za stavbu môže však prekvapiť svojou zložitosťou. Musíte totiž kalkulovať s veľkosťou celého dreveného domu, jeho náročnosti na stavbu a typu použitých materiálov. V takomto prípade si samotný dom nechajte pred jeho realizáciou oceniť. Ocenenie je možné vyhotoviť na základe vypracovania architektonickej štúdie. Tá je väčšinou následne po podpise zmluvy o dielo spracovaná do projektovej dokumentácie, ktorá vám bude zároveň slúžiť ako podklad pre vybavenie stavebného povolenia. Aby ste pri stavbe ušetrili čo najviac a pritom neznižovali kvalitu materiálov a samotnej stavby, skúste porozmýšľať aj nad týmito možnosťami:

Verte alebo nie, drevené domy sa dajú stavať aj v zimných mesiacoch a vtedy je stavebný materiál, teda drevo lacnejšie. Drevo ako stavebný materiál je z pohľadu ceny výhodný a môže konkurovať “pevnejším materiálom”. Percentá z ceny materiálu možno ušetriť aj priamou kúpou od výrobcu, alebo cez internet. Pri samotnej realizácii stavby si zožente aj nezávislého odborníka, ktorý vám vysvetlí čo sa vám oplatí kupovať, za akú cenu a aké riešenia sú pre váš drevený dom optimálne. Nestanete sa tak výlučným “rukojemníkov” firmy, ktorá vašu stavbu bude realizovať. Zaveďte si preto aj niečo ako stavebný denník, kde budete mať zapísané všetky rady. Budete ich môcť tak porovnávať so skutočnosťou. Až vtedy by ste mali byť pánmi stavby vy a budete mať všetko pevne v rukách.

Postup pri stavbe dreveného domu

Takže, ak už máte peniažky na stavbu rodinného domu z dreva prichystané, najskôr sa vypracuje architektonická štúdia, kde sa stanoví presná výška ceny stavby. Tá je neskôr rozpracovaná do projektovej dokumentácie tak, aby bola použiteľná pre vybavenie stavebného povolenia. Väčšina firiem zaoberajúcich sa stavbami drevených domov a zrubov má už svoje typy budov, ale nie je výnimkou, že si môžete stavbu prispôsobiť podľa vlastných predstáv. Vaše požiadavky budú prispôsobené statickým limitom, na ktoré vás upozorní projektant. Katalógy ponúkané spoločnosťami by vám mali iba uľahčiť predstavu o tom, ako by mal váš domček vyzerať. Konečný vzhľad teda bude závisieť od troch faktorov. Od vás, od statických možností a od príslušného terénu v mieste stavby. Potom sa môže realizovať samotná výstavba. Základy sú samozrejme z betónu. Väčšinou si na výkop a zabetónovanie základov spoločnosti najímajú stavebné firmy, ktoré s nimi výhradne a dlho spolupracujú.

Ďalším krokom je už iba skladačka. Postaví sa skelet, hrubá stavba, krovy strechy a posledným krokom je obíjanie stien a strechy. Všetko je zložené z dielov, preto práca postupuje rýchlo a systematicky. Poslednou dôležitou skutočnosťou, na ktorú netreba zabúdať je natretie dreveného domu, zvnútra najlepšie ekologickou látkou, ktorá chráni materiál proti pliesňam a škodcom a pred UV žiarením. Spoločnosti však takéto pracovné úkony zabezpečujú automaticky a nátery máte väčšinou v cene výsledného produktu. Poslednými fázami pred samotným nasťahovaním do domu je porealizačné zameranie stavby, zhotovenie geometrického plánu pre zápis do katastra nehnuteľností a kolaudačné konanie, ktoré je ukončené vydaním právoplatného kolaudačného rozhodnutia.

Chce to odklon od stereotypu

Vlastnosti dreva sú priam predurčené, aby sa stali ideálnym materiálom pre váš rodinný dom. Z dreva akosi prirodzene vyžaruje pocit tepla. A nie je to iba optický pocit, drevo dokáže preberať a udržiavať teplo v sebe z okolitého prostredia. S tým súvisí aj fakt, že keď sa dreva dotknete, necítite chlad murovanej steny, teplota medzi miestnosťou a drevenou stenou sa líši iba minimálne. Drevo nie je vodivý materiál. Drevo ďalej aj viaže vlhkosť, a v prípade, že sa v miestnosti vzduch vysuší, poklesne hodnota jeho vlhkosti, uvoľní ju späť do prostredia. A napokon, tento materiál je výborne spracovateľný a dajú sa z neho vyrobiť takmer všetky časti stavby okrem základov.

Drevené stavby môžu byť i po stránke energetických úspor v budúcnosti veľmi zaujímavé práve pre vynikajúce izolačné schopnosti dreva. Na Slovensku je predovšetkým záujem o rekreačné chaty, malé stavby do záhrad a stredne veľké rodinné domy z dreva. Toto trhové odvetvie sa stále viac rozmáha aj u nás, tiež to však nie je lacný špás. Tieto stavby vytvárajú zaujímavý efekt zvonku aj zvnútra. A pohľad na ne je jedinečný. Predsudok voči drevu, ako stavebnému materiálu u nás viazne v obavách, že drevo nebude spĺňať všetky bezpečné atribúty. Mnoho ľudí si myslí, že bývať v drevenom dome je akási známka nemajetnejších ľudí. Netušia však, že je to často práve naopak. Ak sa pozrieme do okolitých európskych štátov, takmer všade sa dá zaznamenať renesancia drevených obydlí. Naša krajina patrí medzi tie, kde drevo ako stavebný materiál hralo v minulosti obrovskú úlohu, drevenice sú s našou kultúrou jednoducho neoddeliteľne späté. Je preto naozaj na škodu, že sa ľudia boja návratu do tejto v mnohých aspektoch priateľnejšej a určite estetickejšej formy bývania.


Viac sa dozviete na TA3 v relácii REALITY

Späť

Realitná kancelária – áno či nie?

Bytoví podvodníciV čom vám pomôže realitná kanceláriaNa čo si dať pozor pri výbere realitnej kancelárieTakže ako postupovať?Ako sa pohybujú ceny bytov a rodinných domov? Čo ich ovplyvňuje?Zhrnutie výhod využitia služieb realitnej kancelárieMožno práve teraz stojíte pred dôležitou transakciou s vašou nehnuteľnosťou a zvažujete, či zveriť alebo nie určité kompetencie realitnej kancelárii. Nie je to jednoduché rozhodnutie, pretože ak sledujete realitný trh, sem tam sa vyskytnú aj podvodníci. A možno máte predstavu, že to budú zbytočne vynaložené peniaze,..

Zateplenie nehnuteľnosti

Väčšina rodinných domov či bytov v panelovej zástavbe potrebuje na Slovensku prejsť dôkladnou rekonštrukciou. Asi tou najznámejšou cestou v súčasnosti je klasické zatepľovanie, ktoré po vizuálnej stránke mení naše sídliská na rôznofarebné sústavy kociek. Ak ste majiteľom rodinného domu, tak pri správnom zateplení máte postarané o príjemné bývanie nielen v zime, ale aj v lete, keď zateplenie bráni prehrievaniu izieb a v dome je príjemne aj bez drahej klimatizácie. Ak by sme si akýkoľvek typ nehnuteľnosti..

Na čo myslieť pri zariaďovaní spálne Na čo myslieť pri zariaďovaní spálne

Spálňa býva častokrát jednou z miestností, ktoré sa v novom byte či dome zariaďujú ako prvé. Práve táto miestnosť je totiž oázou pokoja a oddychu, kde máte svoje súkromie. Na čo teda pri jej zariaďovaní nezabudnúť?   Je jasné, že hlavnou dominantou každej spálne je veľká a pohodlná posteľ, na ktorej dokážete skvelo relaxovať a budete sa na ňu tešiť každý večer po náročnom dni. Dobrou správou je, že takéto pohodlné postele dnes môžete kúpiť vo viacerých obchodoch s nábytkom, a to aj z pohodlia svojho domova. Ešte pred samotnou kúpou..

Obnovenie nájomnej zmluvy a predaj obecného bytu

 S manželom a rodinou bývame v obecnom byte, nájom máme založený zmluvou z roku 1982. V minulosti sme vzhľadom na ťažkú sociálnu situáciu mali nedoplatky na nájomnom, ktoré sme sa však snažili vždy korektne vyrovnať. V roku 2003 nám od mestskej časti Bratislava bola daná výpoveď z nájmu z dôvodu neplatenia nájmu. Súčasne nás vyzvali na vypratanie bytu. Byt sme chceli odkúpiť, mestská časť sa vyjadrila dokonca kladne a k dnešnému dňu naďalej bývame v našom byte. Keď sme sa opätovne domáhali kúpy bytu do osobného vlastníctva, obec nás odbila s konštatovaním,..

Svojpomoc namiesto štátnej moci

Pred rokom som privolila môjmu známemu, aby sa ku mne nasťahoval. Dohodli sme sa, že budeme spolu bývať, pričom obaja sme mali prispievať na „spoločnú domácnosť“. Súhlasila som, nakoľko išlo o rodinného priateľa, ktorému boli moji rodičia z minulosti zaviazaní. Po čase nastali však rozpory, prišiel o zamestnanie, začal byť agresívny - slovné útoky, negativizmus. Na domácnosť prestal prispievať, prácu si nehľadal, čo bolo pre mňa už neudržateľné. Som zúfalá, lebo vo svojom vlastnom byte nemám pokoj, dotyčný sa mi smeje do očí a vyhráža sa mi súdmi,..

Rekonštrukcia domu a bytové náhrady

 Bývam v bytovom dome, ktorý v súčasnosti prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Stavebná firma, s ktorou vlastníci bytov v našom dome uzavreli zmluvu o vstavbe bytov v podkrovných priestoroch domu, odstránila strešnú krytinu. Nepochybne z dôvodu nedostatočného zaistenia strechy pred vplyvmi počasia došlo k zatopeniu nášho bytu dažďovou vodou. Voda zatopila náš byt na niekoľkých miestach, steny začali dokonca pukať a a na stenách izieb sa objavila pleseň. V danej situácii je nemožné v byte ďalej bývať -bojíme sa o naše zdravie a život. Prosím Vás o radu...

Ceny nehnuteľností

Novinky v stavebnom sporení

Správa bytových domovCieľ projektu a konferencieNovela zákona o stavebnom sporeníOkruh poberateľov štátnej prémieAsi nikoho v súčastnej dobe neprekvapí, že medzi základné túžby človeka patrí splnenie si sna o vlastnom bývaní či zmodernizovaní toho, čomu hovoríme vlastný domov. Cesta k peknému a hlavne útulnému bývaniu vedie viacerými cestami. Medzi tie najviac využívané cesty ako sa k tomuto cieľu priblížiť patrí na Slovensku stavebné sporenie. Aby tento nástroj na splenie si sna o peknom bývaní mohol lepšie reagovať na potreby ľudí, dochádza na tomto..

Real estate quoats - Slovak Nehnutelnosti


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.