Drevené domy

O Slovensku sa dá tvrdiť že je to krajina, kde medzi ľudmi prevláda obľuba v stavaní rodinných domov z „kameňa“. Či už ide o kvádre či tehly, akoby snáď ani iný materiál neexistoval. Častokrát si ani neuvedomujeme že tieto materiály patria k tým drahším. Nuž k drevu ako stavebnému materiálu sa prikloní málokto a pritom ide o dobrú ekologickú ale aj lacnejšiu alternatívu ako si postaviť svoj rodinný dom.

 

Tradícia stavania rodinných domov z vysoko trvácnych materiálov ako sú kameň či tehla, má svoje korene ešte v presvedčení, že bývanie v rodinnom dome je pre viac generácií a takáto nehnuteľnosť sa jednoducho dedí. Obľúbenosť „kameňa“ ako stavebného materiálu súvisela aj s pomalým bohatnutím Slovenska, keďže drevo bolo predosvšetkým synonymom chudobného vidieka a jeho učupených drevených chalúpok. Vlastniť poriadny dom z kameňa bolo základným meradlom toho, aké má kto postavenie v spoločnosti, či kultúrnu úroveň. Ďalšou “ranou” pre rodinné domy a ich obľúbenosť bola masová výstavba panelových bytov z čias socializmu, ktorá takmer celkom odpútala pozornosť od rodinných domov a tých drevených prakticky úplne. Rodinný dom totiž skryto symbolizoval starý „sedliacky spôsob života”, ktorý proletárskemu zmýšľaniu vôbec nehral do karát. Či si to uvedomujeme alebo nie, táto prevýchova ohľadne „správneho“ spôsobu bývania pretrváva u nás dodnes a mnohý z nás sa možnosti bývania v rodinnom dome radšej nevenujú. Ak by sme sa totiž pokúsili o anketu, ktorej jedinou otázkou by bola možnosť predstaviť si bývanie v drevenom dome, určite by sme sa pri odpovediach pohybovali v rovine chalúp či víkendových domov. Nuž ale aj v tomto smere sa konzervatívnosť Slovákov postupne mení a čoraz viac ľudí sa zaujíma o bývanie v drevenom rodinnom dome.


Výhody dreveného domu

 Dnes žijeme v oveľa rýchlejšej dobe a všetko čo kupujeme chceme mať hotové čo najskôr. Takže nepochybne k najväčším výhodám v prípade dreveného domu patrí rýchlosť postavenia domu a suchý proces výstavby z prvkov, ktoré sa predstavajú vopred vo výrobe. Ak si napr. prejdete ponuky firiem zaoberajúcimi sa výstavbou týchto domov, tak často vo svojich prospektoch uvádzajú čas výstavby na jeden až dva mesiace. Pri panelovom type dreveného montovaného domu je stavba už na piaty deň od začiatku montáže pripravená na pokrytie strešnou krytinou. Hrubá stavba sa uzavrie do štrnástich dní od zahájenia výstavby. Táto rýchlosť má veľký význam pri financovaní stavby pomocou úveru. Zákazník môže takýto dom okamžite po ukončení výstavby využívať. Ďalšou výhodou pri samotnej výstavbe je aj to, že pri realizácii stavby sa takmer neporuší okolie a nároky na vybavenie staveniska sú nízke. Pri drevených stavbách panelového typu totiž stačí stavať dom ľahkou mechanizáciou.

Ak uvažujete nad stavbou dreveného domu, potešiť by vás mala aj zdravotná nezávadnosť tohto typu obydlia. Je to predovšetkým aktuálne vtedy, ak máte v rodine alergika. Pri použitých materiáloch na stavbu ešte neboli preukázané žiadne alergické reakcie. Drevené domy predovšetkým dobre regulujú teplo, ktoré sa neakumuluje tak veľmi ako v “kamenných stavbách”. Samotné znižovanie energetickej náročnosti domu si však vyžaduje vysokú kvalitu materiálov. Preto ak si dáte dobre poradiť ohľadne kvality materiálu a následného spôsobu stavby, bude váš dom celoročne obývateľný a nebude potrebovať ďalšiu tepelnú izoláciu, pretože jej funkciu dobre prenáša samotné drevo. Ak sa bojíte, že drevo nie je dostatočne konkurencie schopným materiálom pre doteraz uprednostňované tvrdšie materiály, vaše obavy teda nie sú namieste.

Navyše životnosť takýchto domov sa uvádza od stopäťdesiat do dvesto rokov. Záruku na nosnú konštrukciu firmy poskytujú od tridsať do päťdesiat rokov. A čo je zaujímavé, drevo sa testuje aj vystavením pod priamym ohňom, približne štyridsaťpäť minút. A ak nie sú viditeľné stopy poškodenia, až potom prejde schválením. Na výstavbu drevených zrubov sa používa najmä guľový masív kvalitného, husto rasteného dreva. Väčšinou ide o smrekové drevo. Pre rozličné vlastnosti je toto drevo najvhodnejšie. Drevo ako kanadská borovica, breza, topoľ, či kanadská jedľa sú zasa pre svoje atribúty vhodné na obklad sauny, podlahy a iné obkladania. Niektoré z nich sú aj podstatne drahšie, preto sú automaticky znevýhodnené. Ak by ste predsa len nechceli použiť ako stavebný materiál čisté drevo, spoločnosti ponúkajú aj možnosť skombinovať váš zrub s kameňom.

Ako kalkulovať s cenou

Žijeme v dobách, kedy si každý z nás, či už je bohatší alebo nie, poriadne prepočítava každé Euro v peňaženke. Takže ak sme sa už rozhodli financovať si nové bývanie v dome, ktorý bude výlučne voňať drevom, jeho cena sa počíta podobne ako u všetkých ostatných stavbách domu z celkovej zastavanej plochy. Platiť však budete osobitne za vystavanie skeletu a hrubú stavbu, alebo si môžete nechať vystaviť dom na kľúč. Samotný výpočet celkovej sumy za stavbu môže však prekvapiť svojou zložitosťou. Musíte totiž kalkulovať s veľkosťou celého dreveného domu, jeho náročnosti na stavbu a typu použitých materiálov. V takomto prípade si samotný dom nechajte pred jeho realizáciou oceniť. Ocenenie je možné vyhotoviť na základe vypracovania architektonickej štúdie. Tá je väčšinou následne po podpise zmluvy o dielo spracovaná do projektovej dokumentácie, ktorá vám bude zároveň slúžiť ako podklad pre vybavenie stavebného povolenia. Aby ste pri stavbe ušetrili čo najviac a pritom neznižovali kvalitu materiálov a samotnej stavby, skúste porozmýšľať aj nad týmito možnosťami:

Verte alebo nie, drevené domy sa dajú stavať aj v zimných mesiacoch a vtedy je stavebný materiál, teda drevo lacnejšie. Drevo ako stavebný materiál je z pohľadu ceny výhodný a môže konkurovať “pevnejším materiálom”. Percentá z ceny materiálu možno ušetriť aj priamou kúpou od výrobcu, alebo cez internet. Pri samotnej realizácii stavby si zožente aj nezávislého odborníka, ktorý vám vysvetlí čo sa vám oplatí kupovať, za akú cenu a aké riešenia sú pre váš drevený dom optimálne. Nestanete sa tak výlučným “rukojemníkov” firmy, ktorá vašu stavbu bude realizovať. Zaveďte si preto aj niečo ako stavebný denník, kde budete mať zapísané všetky rady. Budete ich môcť tak porovnávať so skutočnosťou. Až vtedy by ste mali byť pánmi stavby vy a budete mať všetko pevne v rukách.

Postup pri stavbe dreveného domu

Takže, ak už máte peniažky na stavbu rodinného domu z dreva prichystané, najskôr sa vypracuje architektonická štúdia, kde sa stanoví presná výška ceny stavby. Tá je neskôr rozpracovaná do projektovej dokumentácie tak, aby bola použiteľná pre vybavenie stavebného povolenia. Väčšina firiem zaoberajúcich sa stavbami drevených domov a zrubov má už svoje typy budov, ale nie je výnimkou, že si môžete stavbu prispôsobiť podľa vlastných predstáv. Vaše požiadavky budú prispôsobené statickým limitom, na ktoré vás upozorní projektant. Katalógy ponúkané spoločnosťami by vám mali iba uľahčiť predstavu o tom, ako by mal váš domček vyzerať. Konečný vzhľad teda bude závisieť od troch faktorov. Od vás, od statických možností a od príslušného terénu v mieste stavby. Potom sa môže realizovať samotná výstavba. Základy sú samozrejme z betónu. Väčšinou si na výkop a zabetónovanie základov spoločnosti najímajú stavebné firmy, ktoré s nimi výhradne a dlho spolupracujú.

Ďalším krokom je už iba skladačka. Postaví sa skelet, hrubá stavba, krovy strechy a posledným krokom je obíjanie stien a strechy. Všetko je zložené z dielov, preto práca postupuje rýchlo a systematicky. Poslednou dôležitou skutočnosťou, na ktorú netreba zabúdať je natretie dreveného domu, zvnútra najlepšie ekologickou látkou, ktorá chráni materiál proti pliesňam a škodcom a pred UV žiarením. Spoločnosti však takéto pracovné úkony zabezpečujú automaticky a nátery máte väčšinou v cene výsledného produktu. Poslednými fázami pred samotným nasťahovaním do domu je porealizačné zameranie stavby, zhotovenie geometrického plánu pre zápis do katastra nehnuteľností a kolaudačné konanie, ktoré je ukončené vydaním právoplatného kolaudačného rozhodnutia.

Chce to odklon od stereotypu

Vlastnosti dreva sú priam predurčené, aby sa stali ideálnym materiálom pre váš rodinný dom. Z dreva akosi prirodzene vyžaruje pocit tepla. A nie je to iba optický pocit, drevo dokáže preberať a udržiavať teplo v sebe z okolitého prostredia. S tým súvisí aj fakt, že keď sa dreva dotknete, necítite chlad murovanej steny, teplota medzi miestnosťou a drevenou stenou sa líši iba minimálne. Drevo nie je vodivý materiál. Drevo ďalej aj viaže vlhkosť, a v prípade, že sa v miestnosti vzduch vysuší, poklesne hodnota jeho vlhkosti, uvoľní ju späť do prostredia. A napokon, tento materiál je výborne spracovateľný a dajú sa z neho vyrobiť takmer všetky časti stavby okrem základov.

Drevené stavby môžu byť i po stránke energetických úspor v budúcnosti veľmi zaujímavé práve pre vynikajúce izolačné schopnosti dreva. Na Slovensku je predovšetkým záujem o rekreačné chaty, malé stavby do záhrad a stredne veľké rodinné domy z dreva. Toto trhové odvetvie sa stále viac rozmáha aj u nás, tiež to však nie je lacný špás. Tieto stavby vytvárajú zaujímavý efekt zvonku aj zvnútra. A pohľad na ne je jedinečný. Predsudok voči drevu, ako stavebnému materiálu u nás viazne v obavách, že drevo nebude spĺňať všetky bezpečné atribúty. Mnoho ľudí si myslí, že bývať v drevenom dome je akási známka nemajetnejších ľudí. Netušia však, že je to často práve naopak. Ak sa pozrieme do okolitých európskych štátov, takmer všade sa dá zaznamenať renesancia drevených obydlí. Naša krajina patrí medzi tie, kde drevo ako stavebný materiál hralo v minulosti obrovskú úlohu, drevenice sú s našou kultúrou jednoducho neoddeliteľne späté. Je preto naozaj na škodu, že sa ľudia boja návratu do tejto v mnohých aspektoch priateľnejšej a určite estetickejšej formy bývania.


Viac sa dozviete na TA3 v relácii REALITY

Späť

Ako vybrať dvere sprchového kúta pre malú kúpeľňu Ako vybrať dvere sprchového kúta pre malú kúpeľňu

Sprchové kúty zaberajú výrazne menej priestoru než vane, preto sa nemusíme diviť, že sú častou voľbou majiteľov menších kúpeľní. Ak sa aj vy snažíte ušetriť každý centimeter, tak je dôležité rozmýšľať nad každým detailom, a to aj v prípade sprchových dverí. Ktoré sú tie najúspornejšie? Dvere na sprchový kút majú dôležitú úlohu – zaisťujú, aby voda v priebehu sprchovania nestriekala do celej kúpeľne. Ale aj taká maličkosť, ako sú dvere, môže ušetriť veľa priestoru. Najviac záleží na type, ktorý si zvolíte...

Ochrana súkromného vlastníctva

 Možno aj vy ste postrehli problémy, ktoré majú niektorí veľkofarmári, ale aj menší poľnohospodári s rozkrádaním ich majetku. V správach sa niekoľko ráz objavilo, ako zlodeji obrali farmy prakticky o úrodu a vlastníci, ktorí platia riadne dane za pozemok, za seba, za svoje príjmy, celý rok sa o pôdu starajú, musia dávať pozor, aby pri ich vyháňaní zo svojho pozemku zlodejom nejakým spôsobom neublížili, pretože hneď sa voči ním strhne vlna odporu. Štát, ktorý by sa mal postarať o to, aby sa nemusel každý o svoj majetok báť, namiesto toho obviní vlastníka..

Byty - Novostavby, aktuálny vývoj v Západoslovenskom kraji a Bratislave Byty - Novostavby, aktuálny vývoj v Západoslovenskom kraji a Bratislave

Byty, Novostavby, voľné byty v Bratislave a byty v Košiciach. Prehľad novostavieb bytov, voľné a predané. Posledné týždne sme mapovali situáciu na trhu s nehnuteľnosťami v celom Západoslovenskom kraji. Zisťovali sme dostupnosť bytov v novostavbách. Prieskumom sme zistili, že drvivá väčšina pár-ročných novostavieb bytov, je už vypredaná. Týka sa to novostavieb bytov v Bratislave ako sú Meander, Novanta v Ružinove a novostavba - Byty Laurinská. Novostavba Guthaus disponuje aktuálne ešte deviatimi voľnými bytmi, RNDZ 50 a Moruše má 14 voľných..

Práva a povinnosti k spoločnému bytu

Pred asi pol rokom som sa oženil a teraz nám bol s manželkou pridelený obecný byt. Aké sú naše práva a povinnosti k spoločnému bytu? Čo sa stane v prípade, že sa rozvedieme, komu byt zostane? Môžeme byt od obce kúpiť?R.E. Kráľ, Bratislava Z otázky vyplýva, že Vám a Vašej manželke vznikol (podpisom nájomnej zmluvy s obcou) spoločný nájom obecného bytu. Podľa Občianskeho zákonníka budete mať k bytu rovnaké práva a povinnosti, najmä budete mať právo byt spoločne užívať a povinnosť podieľať sa spoločne na nákladoch spojených s užívaním bytu. Bežné..

Zabezpečenie bytu proti strate v hazardných hrách

 Spolu s manželom sme vlastníkmi bytu, ktorý sme kúpili počas trvania manželstva. Môj manžel je nezamestnaný, hrá hazardné hry, nestará sa o rodinu; dozvedela som sa tiež, že si už niekoľkokrát požičal na hru. Bojím sa, že prehrá aj náš byt. Ako sa proti tomu zabezpečiť?Božena R., NitraKeďže uvádzate, že ste nadobudli byt počas trvania manželstva, byt je predmetom vášho bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ktoré zaniká rozvodom alebo iným zánikom manželstva. Avšak aj pokiaľ manželia nemajú v úmysle sa rozviesť, Občiansky zákonník umožňuje..

Publikácia Nehnuteľnosti

kompletný sprievodca svetom nehnuteľností - na predaj za 27€ s poštovným. Účelom tejto publikácie je poskytnúť čitateľovi kompletný zdroj informácii potrebných pre rozhodovanie pri výbere, kúpe, predaji prenájme nehnuteľnosti, v takom rozsahu, aby bol odborne spôsobilým partnerom a účastníkom transakcie s nehnuteľnosťami. Doporučené využitie je pre všetkých účastníkov trhu s nehnuteľnosťami aj predávajúcich, pri nesprostredkovanom, alebo sprostredkovanom obchodovaní s nehnuteľnosťami, pre záujemcov o výkon realitnej činnosti, pre študentov..

Byty na prenájom - ceny v Bratislave za rok 2005

V súčasnosti je veľa ľudí, ktorí sa rozhodli kúpiť si byt za účelom jeho prenájmu. Kto však chce prenajímať byt, kupovaný na úver, musí si veľmi dobre zrátať, nakoľko môže nájomné pokryť splátky úveru.Treba si uvedomiť, že pravidelné mesačné splátky sa dajú investovať aj do iných produktov ako sú nehnuteľnosti, pričom napríklad pri finančných produktoch nedochádza k postupnému opotrebovávaniu, a tým k obmedzovaniu vplyvu inflácie na zvyšovanie ceny (výšky nájomného). Pri prenájme nehnuteľností treba rátať aj s určitou rezervou - keď sa..

Hypotéky pre mladých

 Róbert Fico si od avizovania krokov, ktoré pomôžu mladým rodinám s bývaním, vylepšil svoj profil o značné čísla. Realita sa však tak celkom nezakladá na pôvodne médiami hlásaných zvýhodneniach pre mladých ľudí, ktorí majú vážne starosti so svojím bývaním. Hovorím najmä o vládnej „pomoci“ mladým vo forme bonifikácie hypotekárnych úverov. Veľké oči Nečudo, že mnohí z nás mladších zajasali, keď postupne v takmer všetkých denníkoch natrafili na propagandistickú kampaň vládnych strán, kde bolo toto zvýhodnenie opisované ako konečne jeden..

Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené? Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené?

Potreba bývania tu vždy bola a stále bude. Nič na tom nemení ani pandémia COVID-19, ktorá podaktorým aj v tomto roku poriadne prevetrala peňaženky. Na Slovensku pritom výrazne prevyšuje trend vlastného bývania nad prenájmom. Je možné v súčasnej nepriaznivej finančnej situácii získať bývanie, aj keď nemáte nič usporené? O tom si povieme v našom článku Dom alebo byt?V prípade, ak nemáte žiadnu finančnú úsporu sa môže zdať, že bývanie vo vlastnom dome je len krásnym snom, a že to jediné, na čo máte, je nejaký priemerný 2-3 izbový byt. Nemusí to..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.