Zanedbať otázku bezpečnosti sa neoplatí

Dom alebo byt predstavuje pre väčšinu bežných ľudí investíciu buď celoživotných úspor, alebo ich veľkej väčšiny. Bezpečnosť je teda z tohto pohľadu otázkou, zanedbanie ktorej by nebolo ani rozumné, ani pochopiteľné; intenzívne sa jej venujeme nielen pri stavbe a zariaďovaní svojej nehnuteľnosti, ale i pri každom odchode na dovolenku či na dlhšiu návštevu. Nájsť svoje obydlie „vybielené“ nepredstavuje vôbec príjemný návrat a zvlášť pre túto situáciu platí, že je omnoho lepšie zmieriť sa zo začiatku s vyššou investíciou, ktorú kvalitné zabezpečenie obnáša, ako potom „plakať nad rozliatym mliekom“ a zratúvať, o koľko nás napokon vyšla drahšie nevolaná návšteva .

 

Metódy zlodejov

Iste nikoho neprekvapí konštatovanie, že zlodeji sú čoraz odvážnejší a vynaliezavejší. Ich „rajom“ je síce najmä obdobie dovoleniek, v ostražitosti však netreba poľaviť ani po návrate z nich. Základné pravidlá bezpečnosti sú známe každému - pri odchode na dlhší čas nie je pre zlodeja nič lákavejšie ako zatiahnuté rolety signalizujúce dlhšiu neprítomnosť majiteľa, plná poštová schránka a neosvetlený vchod, ideálne so stromami, aby mohol nerušene „pracovať“. Pravdou je i to, že je čoraz ťažšie byť o krok vpred a neustále sa oboznamovať s novinkami v tejto oblasti. Je však niekoľko základných bodov, na ktoré by sme mali upriamiť pozornosť a vyvarovať sa tak nepríjemnému prekvapeniu.

Bezpečnostné dvere ako základ

Pri tejto téme väčšine ľudí zrejme napadnú ako prvé. Kedysi to bol nadštandard, dnes sa dá povedať, že tvoria bežnú súčasť nielen luxusných, ale aj obyčajných domov či bytov. Rozhodnutie v súčasnosti zjednodušuje skutočnosť, že zväčša je možné osadiť ich aj do pôvodnej oceľovej zárubne, a teda nie je potrebné nič búrať. Montáž takisto netrvá dlho, ak netreba sekať zárubňu; ak áno, treba rátať aspoň s dvoma dňami, aby stihol zatvrdnúť betón, ktorým sa nové vejare zalejú. Ak si však majiteľ „potrpí“ na staré dvere, je možné ich repasovať, teda „vybaviť“ ich vnútornú stranu pancierom z oceľového plechu, čo sa väčšinou spája s montážou výsuvných prvkov, teda s bodovým zabezpečením.

Stupeň ochrany dverí sa hodnotí podľa bezpečnostných tried, pričom platí, že kvalita bezpečnosti úmerne stúpa s číslom. Tu treba spomenúť, že je možné zaobstarať si i také bezpečnostné dvere, ktoré sú zároveň i protipožiarne, čím sa spoja dva dôležité faktory. Riešenie je jednoduchšie v prípade, ak si ich klient dá vyrobiť na objednávku - môže si sám zvoliť nielen stupeň ochrany, ale aj materiál a dizajn. Tu sa uplatňuje nielen estetická stránka a „doladenie“ s interiérom bytu, ale i praktické otázky, ako je odhlučnenie či zabránenie úniku tepla.

Zárubne

Možno povedať, že bez kvalitných zárubní strácajú bezpečnostné dvere význam; pevnosť zabezpečujú najmä istiace body, ktoré zabránia tomu, aby bolo možné dvere vyraziť. Tu platí jednoduché pravidlo: aj najkvalitnejšie bezpečnostné dvere nám budú nanič, ak zlodej roztiahne či vypáči zárubňu. Je tu i pomerne rozšírený názor, že najpevnejšie budú istiace body vtedy, ak ich umiestnime do podlahy, a teda je potrebné dať ich tam čo najviac. Na jednej strane je to pravda, avšak treba pamätať i na náročnosť údržby takéhoto riešenia, t.j. na zanášanie nečistotami, čo je zvlášť nepríjemné v chladnejších ročných obdobiach, keď nevchádzame do bytu práve s najčistejšími topánkami. Takisto netreba zabúdať na kvalitný prah a na to, aby k nemu krídlo dverí dobre priliehalo.

Zámka

Tá je takisto zraniteľným bodom; veľmi sa síce o tejto možnosti nehovorí, ale na skopírovanie klasického kľúča údajne postačí aj jeho fotografia. Oplatí sa investovať do originálov, t.j. neskopírovateľných kľúčov - nie sú síce najlacnejšie, ale v porovnaní s investíciou do bezpečnostných dverí nepredstavujú významnú položku. Takúto zámku je vhodné doplniť bezpečnostným krytom, ktorý znemožní manipuláciu zvonka, a takisto je dôležitá aj kvalitná vložka. Riešenie predstavuje aj vchod na čip alebo kartu - tiež tam treba rátať s vyššou počiatočnou investíciou, ale keďže sa inštalujú najmä na vchody bytových domov, zmierni sa rozrátaním na všetkých obyvateľov. Takto riešené zámky sú najmä u novostavieb samozrejmosťou.

Okná

Tie sú z pohľadu možnosti vniknutia do obydlia jedným z najcitlivejších miest; ak sú vchodové dvere dobre zabezpečené, pre zlodeja je jednoduchšie zvoliť si túto cestu. Zvýšené riziko je tu vtedy, ak sa pod nimi nachádza terasa a platí tu aj priama úmera - čím nižšie, tým horšie. Vypáčiť okno nie je nič ťažké, dá sa to urobiť rýchlo a potichu a zlodej ani nemusí čakať na čas, keď obyvatelia nebudú doma. Ak chceme toto riziko odstrániť, je potrebné vybaviť okná kovaním s bezpečnostnými čapmi, čo sa zväčša dopĺňa kľučkou s bezpečnostným tlačidlom. Platí tu to isté, čo pri bezpečnostných dverách: čím viac čapov, tým vyššia bezpečnosť. Treba však venovať zvýšenú pozornosť ich umiestneniu, presnejšie rozloženiu po obvode dverí či okna. Ak sú veľmi blízko pri sebe, bezpečnosť sa automaticky znižuje, preto treba dať na ich rozmiestnenie pozor. Tiež treba spomenúť bezpečnostné fólie a ak bývate na prízemí, je vhodné zvážiť mreže aj napriek tomu, že k estetickému vzhľadu veľmi neprispejú.

Alarm

Tvorí podstatnú súčasť ochrany obydlia, treba však hneď na úvod poznamenať, že takisto nepredstavuje neprekonateľnú prekážku - je tu riziko, že sa s ním šikovný zlodej dokáže „dohodnúť“, preto presne tak, ako aj pri predchádzajúcich bodoch, treba mať na mysli skutočnosť, že záleží najmä na tom, aby pokus o jeho vyradenie zabral prípadnému páchateľovi čo najviac času. Ten býva rozhodujúci najmä vo fáze rozhodovania sa zlodeja, či sa do krádeže pustí alebo nepustí, avšak aj počas nej ho môže ešte odradiť. Elektronický poplašný systém funguje na jednoduchom princípe - ohlasuje narušenie chráneného priestoru, ktoré zachytil senzor. Zvyčajne je prepojená na SBS, resp. hlási narušenie majiteľovi domu. Taktiež je možné rozhodnúť sa pre kamerový systém, čo je však vhodnejším riešením pre väčšie a frekventovanejšie objekty.

Môžeme si zabezpečiť detektory pohybu, rozbitia skla, ale i dymu - rovnako, ako pri dverách, aj pri alarmoch nejde len o ochranu pred útokom či vykradnutím, ale aj pred nebezpečenstvom požiaru. Mnoho sa ich odohrá práve v bytových domoch kvôli nepozornosti či fajčeniu, preto je namieste zabezpečiť sa aj z tejto stránky. Takisto je možné namontovať si po dome či byte tlačidlá, ktorými možno oznámiť prítomnosť zlodeja - na to by malo myslieť najmä nežnejšie pohlavie.

Je tu i možnosť objednať si strážnu službu - toto riešenie býva samozrejmosťou pri luxusnejších novostavbách, kde recepcia a strážnik tvoria súčasť nadštandardného vybavenia. V posledných rokoch to však nebýva až takou zriedkavosťou ani pri obyčajnejších komplexoch, kde sa obyvatelia, napríklad pod vplyvom nejakej negatívnej skúsenosti, rozhodnú chrániť sa takýmto spôsobom aj za cenu vyššej investície.

Poistenie

Samozrejme, treba myslieť aj na vhodnosť jednotlivých možností zabezpečenia podľa typu nehnuteľnosti - inak treba zabezpečiť dom a inak banku. Je tu však aj iná otázka: väčšina ľudí si dnes svoj majetok, teda i svoju nehnuteľnosť poistí, netreba však zabúdať na podmienky, ktoré si poisťovne kladú. Majiteľ nehnuteľnosti musí splniť isté štandardy, bez ktorých je táto myšlienka zbytočná; na to treba myslieť napríklad i pri kúpe už spomínaných bezpečnostných dverí. Vyskytli sa totiž i prípady, keď sa ako bezpečnostné predávali dvere, na ktoré bol doslova v garáži primontovaný kus plechu. Preto je dobré nakupovať tieto veci u firiem, ktoré majú patričné certifikáty, aby sme vedeli, komu vkladáme do rúk nielen nemalý finančný obnos, ale najmä svoju bezpečnosť. Podozrenie by mala vzbudiť aj príliš nízka cena, ktorá môže automaticky avizovať nižšiu kvalitu.

Na čo ešte netreba zabudnúť

Ak si teda zhrnieme všetky tieto body, na záver možno dodať azda ešte otázku úpravy priestoru pred domom: veľa ľudí má záľubu v stromoch a kríkoch, čo je síce estetické, ale z pohľadu bezpečnosti to môže priniesť problém. Vo všeobecnosti platí, že čím lepšia viditeľnosť, tým vyššia bezpečnosť, preto je dôležité najmä dobré osvetlenie. Taktiež treba hodnotiť ako veľmi užitočné aj dobré vzťahy so susedmi – nezriedka sa stáva, že práve nezáujem a anonymita uľahčujú zlodejom prácu. Preto pamätajme na to, že technické zabezpečenie je síce dôležité, ale dobré vzťahy so susedmi „poslúžia“ v oblasti bezpečnosti minimálne rovnakým dielom.

Mgr. Katarína Macková

 

 

Späť

Škodcovia a naša domácnosť Škodcovia a naša domácnosť

-->-->--> „Každý rodinný dom či byt by mal pre svojich majiteľov slúžiť predovšetkým ako oáza pokoja a bezpečia. Mnohí ľudia si pri naplnení týchto slov zabezpečia svoju nehnuteľnosť tými najmodernejšími systémami proti vlámaniu. Pritom tá ozajstná bezpečnosť nášho bývania spočíva aj v dostatočnej miere ochrany pred nepovolanými hosťami v našich príbytkoch, ako sú nepríjemný hmyz, či čoraz viac prefíkanejšie hlodavce, ktoré sú nočnou morou každého, kto už musel s týmto druhom návštevy neplánovane bojovať.“ Medzi návštevníkov..

Úspora energie zateplením a efektívne vetranie Úspora energie zateplením a efektívne vetranie

Zateplenie okien a dverí pred zimou je kľúčové pre zníženie tepelných strát, udržanie tepla v interiéri a úsporu na nákladoch na vykurovanie. Popri zatepľovaní je však dôležité nezanedbať správne vetranie, aby v dome nevznikali plesne a vlhkosť. Tu je ešte viac praktických rád a doplnené tipy na efektívne vetranie.1. Použitie samolepiacich izolačných pásovSamolepiace izolačné pásy sú ideálnym spôsobom na rýchlu izoláciu. Dostanete ich v rôznych hrúbkach a materiáloch (guma, pena, silikón). Dôležité je:Očistiť povrch, na ktorý ich budete lepiť.Vyberať..

Exekúcia a dražba. Čo tieto pojmy zahŕňajú a ako im predísť

Málokto by oponoval proti tvrdeniu, že slovo exekúcia má výrazne negatívny podtón; všetci akosi dúfame, že sa nás tento pojem nikdy priamo týkať nebude. Realita je však taká, že sa za istej životnej situácie môže dotknúť každého. Poveime si teda o nej bližšie a zároveň si načrtneme niekoľko zásad, ktorých sa je dobré držať, ak chceme toto nepríjemné riešenie zďaleka obísť.  Čo je exekúcia Exekúcia je nútený výkon súdnych a iných rozhodnutí, ktoré vykonáva splnomocnená osoba (exekútor) a predstavuje výrazný zásah do..

Ohováranie a otázka prostitúcie v susedských a nájomných vzťahoch - občianskoprávna a trestnoprávna zodpovednosť

V minulom čísle sme riešili právny problém dvoch študentiek - Jany K. a Zuzany T. - z Nitry, ktoré si spoločne prenajali byt a v dôsledku anonymnej správy (tzv. oznámenie o domovej schôdzi) rozšírenej v dome, kde sa nimi obývaný byt nachádza, boli obvinené z prostitúcie, predaja drog a zbraní v prenajatom byte. V danej príčinnej súvislosti sa značne zhoršil vzťah medzi študentkami - nájomcami a susedmi, ako aj vzťah medzi nájomcami a ich prenajímateľom, v dôsledku čoho im hrozí zo strany prenajímateľa, ktorého meno bolo dané do súvislosti s údajnou..

Pripravované zmeny v právnych úpravách - novela katastrálneho zákon a zákonov o notároch a advokácii

V súvislosti s pripravovanými zákonmi, ktorými sa majú zmeniť a doplniť katastrálny zákona, zákon o notároch a zákon o advokácii, nastanú mnohé legislatívne zmeny. Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal dňa 13.07.2009 okrem iného aj novelu zákona o notároch, ktorá bola schválená 24.6.2009 na 39. schôdzi NR SR. Po podpise by zákonné zmeny mali byť účinné od 1.9.2009. Cieľom navrhovaných právnych úprav je zvýšiť zvýšenie právnu a faktickú istoty zmluvných strán pri prevodoch nehnuteľností, definovať jednoznačného pôvodcu zmluvy o prevode..

Prístup súdneho znalca do obydlia občana - áno či nie?

 Dobrý deň, v novembri 2008 som sa stala nájomníčkou družstevného bytu. Po roku bývania v ňom som dostala zásielku zo súdu, že byt musím sprístupniť znalcovi z odboru stavebníctva, ktorý má vypracovať znalecký posudok na stavebné práce, ktoré tam uskutočnil predchádzajúci nájomník. Ten tam býval do roku 2005 s manželkou, ktorá vtedy od neho definitívne odišla a rozviedli ich v januári 2007. Preto sa chcem opýtať, kto je vlastne v práve - to mám akože do svojho bytu pustiť znalca, ktorý si už môj byt nafotí!? Veď moje súkromie bude narušené...

Ako financovať kúpu bytu v novostavbe

Podmienky určuje developerPoradenstvo v bankeHypotéka v skratke Záujemca o kúpu bytu v novostavbe má na výber niekoľko možností jej financovania. Kým pri kúpe starého bytu vyžadujú majitelia väčšinou peniaze v hotovosti, novostavbu možno zvyčajne financovať - kúpiť prostredníctvom úveru.Najčastejšie využívané možnosti sú stavebné sporenie, hypotekárny úver, prípadne ich kombinácia. Možná je aj ich kombinácia so spotrebným úverom. Výber spôsobu financovania podmieňuje predovšetkým to, aké podmienky pri kúpe bytu určí developerská spoločnosť. Iná..

Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené? Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené?

Potreba bývania tu vždy bola a stále bude. Nič na tom nemení ani pandémia COVID-19, ktorá podaktorým aj v tomto roku poriadne prevetrala peňaženky. Na Slovensku pritom výrazne prevyšuje trend vlastného bývania nad prenájmom. Je možné v súčasnej nepriaznivej finančnej situácii získať bývanie, aj keď nemáte nič usporené? O tom si povieme v našom článku Dom alebo byt?V prípade, ak nemáte žiadnu finančnú úsporu sa môže zdať, že bývanie vo vlastnom dome je len krásnym snom, a že to jediné, na čo máte, je nejaký priemerný 2-3 izbový byt. Nemusí to..

Ako ušetriť prostredníctvom stavebného sporenia Ako ušetriť prostredníctvom stavebného sporenia

Stavebné sporenie patrí dnes medzi najbežnešie formy sporenia ako si finančne zhmotniť svoje predstavy o vlastnom bývaní. Tak ako v každom segmente trhu, aj možnosti stavebného sporenia prinášajú novinky, ktoré sa prispôsobujú aktuálnym potrebám svojich spotrebiteľov. Hlavne pri súčasných možnostiach stavebného sporenia platí ono známe: „Kto šetrí má za tri.“ Aj preto prináša Prvá stavebná sporiteľňa, a. s. nové alternatívy ako urobiť svoje bývanie úspornejším.Ekologické šetrenieOd 1. januára 2008 platí novela zákona o stavebnom sporení, ktorá..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.