Jednoduchý praktický skleník, ktorý môžete „oprieť o stenu“

Skleník je pre vášnivého záhradkára nevyhnutnosťou – je ideálny na siatie semien, pestovanie delikátnych rastlín a plodín a prezimovanie chúlostivých rastlín. Pokiaľ ide o výber skleníka, existuje obrovská škála možností a ceny sa môžu pohybovať od niekoľkých stoviek až po mnoho tisíc eur. Skleník, ktorý si nakoniec vyberiete, závisí od dvoch hlavných faktorov – plochy, ktorú máte k dispozícii a vášho rozpočtu.

 

Ak jediným dôvodom, prečo ešte nemáte skleník je, že si myslíte, že naň nemáte dostatok priestoru, zbystrite pozornosť, predstavíme vám nenáročné „lean-to“ skleníky - konštrukcie, ktoré môžete oprieť o stenu. Zvládnu rovnaké úlohy ako ich väčšie alternatívy, ale zaberajú oveľa menej miesta.

domáci skleník

Čo je to skleník, ktorý sa dá „oprieť o stenu“?

Ide o skleník, ktorý postavíte pri stene, alebo boku inej konštrukcie. To znamená, že má 3 vlastné steny a zdieľa jednu stenu s ďalšou budovou. Táto ďalšia budova bude s najväčšou pravdepodobnosťou váš dom, ale môže to byť aj prístrešok na dvore, alebo iná stavba.

 

Tento typ skleníka pozostáva z rovnakých materiálov ako bežný skleník. Keď budete hľadať perfektný model pre vás,  napríklad tu:  www.ferex.sk/skleniky-a-pareniska, väčšinou si budete vyberať medzi možnosťami polykarbonátového alebo skleneného modelu. Všetky možnosti pre bežné skleníky sú k dispozícii aj pre tento typ skleníkov, napríklad vykurovanie, alebo izolácia.

 

Výhody skleníka, ktorý môžete oprieť o stenu

Keď máte menšiu záhradu, ale dostatok miesta okolo domu, môžete si skleník postaviť priamo k vonkajšej stene. Je to ideálne riešenie, keď nechcete obetovať príliš veľa exteriérového priestoru, alebo keď si ho nárokujú vaše deti a/alebo partner. Len sa uistite, že ste skontrolovali nosnosť steny, ktorú použijete na stavbu skleníka. Ak chcete nainštalovať veľký naklonený skleník, poraďte sa s architektom alebo dodávateľom. Možno budete dokonca potrebovať stavebné povolenie, takže sa informujte skôr, ako začnete s expanziou!

 

 

Najväčšie výhody výberu skleníka k stene sú nasledujúce:

 

●     kúpiť, vykurovať a udržiavať skleník ku stene je lacnejšie ako voľne stojaci skleník.

●     skleníky sú dobre známe zlou izoláciou. To znamená, že ak chcete chrániť všetky rastliny, ktoré nie sú odolné počas zimných mesiacov alebo zasiať semená skoro na jar, voľne stojaci skleník bude potrebné vyhrievať. Avšak, menšie skleníky ku stene s menším zasklením a priľahlé k relatívne teplej stene, s možnou ventiláciou privádzajúcou teplo z domu, ponúkajú výrazne teplejšie prostredie. To predĺži vegetačné obdobie, pomôže vám pestovať viac druhov rastlín a ušetrí peniaze za kúrenie.

●     je to ideálny skleník pre mestské záhradníčenie

●     keďže investujete iba do 3-stranného skleníka, môžete za svoje peniaze získať väčšiu hodnotu, ako keď kupujete 4-stranný skleník, ktorý ide do priestoru a preto musí byť robustný a stabilný. Pretože lean-to skleník staviate k stabilnej vonkajšej stene, ostatné 3 strany môžu byť o niečo ľahšie.

●     ľahký prístup k elektrine a vode, všetko je na dosah a najmä v zime budete vďační za blízkosť domu

●     na zostavenie skleníka potrebujete menej miesta a k dispozícii je množstvo menších modelov

●     ideálne na pestovanie byliniek a menšej zeleniny

●     veľmi odolný voči poveternostným vplyvom, pretože je chránený vaším domom a je menej vystavený poveternostným vplyvom

 

Vo všeobecnosti väčšina ľudí volí tento typ skleníka, aby ušetrili miesto a možno aj peniaze, no samozrejme existuje aj množstvo väčších a drahších modelov.

 

Jedinou nevýhodou je, že svetlo a slnko prichádza len z 3 strán. Tradičné skleníky do záhrady zhromažďujú svetlo zo všetkých strán, ale pri správnom umiestnení je aj tento problém perfektne riešiteľný.

skleníky

Kde by ste mali umiestniť tento typ skleníka?

Miesto, kde by ste mali skleník umiestniť, závisí od rôznych faktorov:

 

●     koľko miesta máte na oboch stranách vášho domu?

●     aký veľký chcete mať skleník?

●     orientácia vášho domu. Klasicky sa najčastejšie používa orientácia na juh. Keď nemáte dostatok miesta na južnej strane vášho domu, netrápte sa tým. Len sa snažte, aby skleník dostal počas zimy čo najviac slnka. Tiež vedzte, že keď je skleník orientovaný na juh, počas horúcich letných dní budete potrebovať viac chladenia. Buďte pripravení na možnosti vetrania!

●     na ktorej strane vášho domu máte elektrinu a vodu, ktoré by sa dali ľahko previesť do skleníka?

 

Môžete ísť do tak veľkého, alebo malého, ako chcete. Skleník môžete prepojiť s domom dverami, alebo stenu použiť len na oporu a mať z vonkajšej strany samostatné dvere. Keď si vyberiete model skleníka k stene, väčšina ostatných faktorov, o ktorých sa musíte rozhodnúť, zostane rovnaká ako u akéhokoľvek iného skleníka, ako je výber materiálu, veľkosť a príslušenstvo.

 

Aké príslušenstvo budete potrebovať?

Police by sa mali dať ľahko inštalovať a demontovať, aby bolo pestovateľské prostredie adaptabilné. Malé sadenice majú tendenciu rýchlo vyrásť do veľkých rastlín, najmä pri všetkej vašej starostlivosti a pozornosti. Poličky, ktoré sa dajú ľahko odstrániť, umožnia efektívnejšie využitie priestoru skleníka. Z tohto dôvodu sa veľa skleníkov dodáva s integrovanými odnímateľnými policami.

 

Vykurovanie je nevyhnutné, aby ste z každého skleníka vyťažili maximum. Nevykurovaný skleník chráni vaše rastliny počas miernej zimy, ale silný mráz môže zabiť jemné sadenice. Ohrievače sú také lacné, alebo drahé, ako chcete. Ak máte prístup do skleníka priamo z vášho domu, pripojenie k napájaciemu zdroju je o niečo jednoduchšie.

 

Starostlivosť o skleník

Aby ste zo svojho skleníka vyťažili maximum a zabezpečili mu dlhú životnosť, je dôležité dodržiavať pravidelné čistenie a údržbu. Čistý skleník je nevyhnutný na to, aby vaše rastliny mohli prosperovať.

 

Pred umytím vnútornej a vonkajšej konštrukcie horúcou mydlovou vodou je dôležité očistiť skleník omietnutím všetkých nečistôt vo vnútri aj zvonku. Na odstránenie nečistôt zachytených medzi sklami môžete použiť malé škrabky. Nevyhnutné je tiež vyčistiť odkvapy. Okrem pravidelného čistenia; každých pár mesiacov, zvyčajne pri zmene ročných období, je vhodné tiež hĺbkovo vyčistiť celý skleník, aby sa zabránilo zamoreniu a tvorbe plesní.

skleníky

Aké rastliny pestovať v skleníku ku stene?

„ Lean to“ skleník je skvelým doplnkom každej záhrady, s extra ochranou pestovania pod sklom, ktorá umožňuje pestovať oveľa širšiu škálu rastlín a výrazne predĺžiť vegetačné obdobie. Skleník tiež poskytuje oveľa väčšiu kontrolu nad vašou záhradou, čo vám umožní prezimovať vaše obľúbené rastliny, pestovať zo semien a odoberať odrezky. Pestovanie v skleníkoch ku stene je najuspokojujúcejším a najpohodlnejším záhradkárskym koníčkom, ktorý poskytuje veľa zábavy bez toho, aby ste museli v plnom rozsahu využívať veľký skleník.

 

Poďme sa teda pozrieť na to, čo sa dá pestovať v takomto type skleníka. S trochou plánovania môže byť aj ten najkompaktnejší mini skleník plný rastlín po celý rok. Skleníky sú zvyčajne navrhnuté tak, aby boli veľmi flexibilné, s nastaviteľnými / odnímateľnými policami a pri vyšších modeloch s odnímateľným stredným stupňom.

Jar

Na začiatku jari môže byť váš skleník plný mladých rastlín, ktoré rastú a sú pripravené na neskoršie presadenie do záhrady. Mnoho záhradných centier ponúka na samom začiatku sezóny malé sadeničky. Môžu sa pestovať vo vnútri skleníka. Mnohé rastliny, najmä šalátové plodiny, možno pestovať priamo zo semien, v skutočnosti sa s týmto skleníkom môžete tešiť na čerstvé šaláty takmer počas celého roka.

 

Leto

V lete možno skleník použiť na naštartovanie semien. Takýto skleník je tiež skvelá štruktúra na klonovanie rastlín, ktoré už pestujete vo svojej záhrade. Úrovne vlhkosti sú ideálne na odber odrezkov a vrúbľov. Skleník poskytuje požadované teplo pre letné plodiny, ako sú paradajky, baklažány a čili. Týmto spôsobom môžete zabezpečiť rýchlejšie dozrievanie a rast úrody. Skleník vytvára dokonalé prostredie na rozmnožovanie rastlín. Keď sa niektoré rastliny vysadia von, priestor, ktorý uvoľnili možno využiť na doma pestované stredomorské plodiny.

 

Jeseň

Na jeseň sa môžu odoberať odrezky z fuchsií a muškátov, ktoré poskytnú rastlinný materiál na budúci rok. Šalátové plodiny sa môžu naďalej pestovať, aby sa zabezpečila stála zásoba počas zimných mesiacov. Zeleninu, ako je jarná kapusta, môžete pripravovať na výsadbu. Keď sa naučíte ovládať klímu v skleníku, môžete pestovať orchidey, kaktusy a mäsožravé rastliny.

 

Zima

Skleník ku stene je dobrým riešením na prezimovanie mladých rastlín. Okrem toho tu môžete prezimovať aj chúlostivé rastliny, ako sú muškáty a fuchsie. Cibuľky, ktoré kvitnú v lete, môžete preniesť do skleníka a zasadiť ich na jar, keď pominú mrazy. V skleníku chráňte alpínky a skalky pred dažďom, aby ste predišli hnilobe.

 

Tip na záver

Nezabudnite, že skleníky, ktoré môžete „oprieť o stenu“ nie sú len hodnotné pracovné priestory pre záhradkárov, ale ak ich premeníte na pôvabnú zimnú záhradu dokážu dodať vášmu domovu skutočný štýl.


Späť

Prepojená kuchyňa s obývacou izbou? Rozložte si priestor! Prepojená kuchyňa s obývacou izbou? Rozložte si priestor!

Ak bývate v malom byte, možno ste si už niekoľkokrát priali, aby ste mali viacej miesta takpovediac na všetko. Môže sa vám zdať, že vaša malá obývacia izba je ešte menšia, keď je plná ľudí. Našťastie existujú triky, vďaka ktorým sa ani v malom byte nebude cítiť „úzko“. Ako dosiahnuť to, aby ste sa cítili dobre, a zároveň mali oddelené jednotlivé miestnosti? Predstavte si situáciu, v ktorej k vám domov prišli na návštevu vaši kamaráti. Usadíte ich v obývačke. Avšak vaša obývačka je prepojená s kuchyňou, kde vaša polovička..

Vývoj ponukových cien bytov za r. 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 a 2012 Vývoj ponukových cien bytov za r. 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 a 2012

Realitný portál TRH.sk pre svojich návštevníkov pripravil analýzu ponukových cien bytov za m2 pre okresy Bratislavy (BA I, BA II, BA III, BA IV a BA V) ako aj pre vybrané lokality z Bratislavy. Analýza je za obdobie rokov 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 a 2012 (polročné údaje).Uvedené ceny sú ponukovými cenami za m2, ceny sú samozrejme očistené o extrémy. Kategória sledovaných bytov zahŕňa staršie byty ako aj novostavby.Podrobnejšie aktuálne štatistiky cien nehnuteľností. Okresy Bratislavy: Vybrané lokality z Bratislavy:..

Ako zariadiť malú obývačku? Ako zariadiť malú obývačku?

Obývačka patrí k miestnostiam, ktoré sú využívané najviac, a na ich zariadení si dávame záležať. Lenže ak máte malú obývačku, musíte viac premýšľať o rozmeroch aj umiestnení nábytku. Čo by vám ani v malej obývačke určite nemalo chýbať? Pohovka je základ Pohovky alebo sedačky sú základom každej obývačky. V malom priestore ale treba využiť každý centimeter. Starostlivo tak vyberajte miesto, kam pohovku umiestnite. Najlepšie spravíte, ak jej nájdete miesto pri stene, prípadne aj pod oknami. Steny s oknami sa zariaďujú horšie, pretože si..

Otázka platnosti nájomnej zmluvy dovolenie ako mimoriadny opravný prostriedok

Otázku platnosti nájomnej zmluvy môže súd v konaní o vypratanie nebytových priestorov riešiť ako otázku predbežnú; nedostatok samostatného návrhu na určenie neplatnosti nájomnej zmluvy nie je dôvodom prípustnosti dovolania podľa § 237 písm. e) OSP.(Uznesenie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 30. septembra 2002, sp. zn. 2 Cdo 105/02) Okresný súd v P. vydal dňa 26.03.2001 rozsudok, č. k. 15 C 94/00-29, ktorým žalovanému uložil povinnosť vypratať nebytové priestory nachádzajúce sa na prvom poschodí v Divadle J. Z. v P. Predmetným nebytovým priestorom..

Vznik spoločenstva vlastníkov bytov

ZMLUVA O SPOLOČENSTVEKOMPETENCIE SPOLOČENSTVANÁVRH NA ZÁPIS SPOLOČENSTVA DO REGISTRA Časté otázky našich čitateľov sa týkajú výkonu správy domov. Konkrétne ide o otázku, ktorá z foriem výkonu správy je výhodnejšia - či správa uskutočňovaná priamo vlastníkmi bytov a nebytových priestorov alebo správa uskutočňovaná správcom, teda bytovým družstvom, správcovskou spoločnosťou či inou právnickou osobou, prípadne, aké sú kompetencie spoločenstva alebo správcov. Nakoľko ide o širokú tému, odpoveď na túto otázku sa Vám pokúsim podať v tomto, ako aj..

Novela právnej úpravy vlastníctva bytov a nebytových priestorov II

Vážení čitatelia. V predchádzajúcom čísle Kompletného trhu nehnuteľností sme sa venovali novele právnej úpravy vlastníctva bytov a nebytových priestorov upravenej zákonom č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorá bola prijatá a vyšla v Zbierke zákonov ako zákon č. 70/2010 Z. z. Okrem eliminácie nejednoznačnosti a nezrovnalostí týkajúcich sa úloh správcu bytového domu, vzťahov medzi vlastníkmi bytov a nebytových priestorov a správcom, príp. orgánmi spoločenstva vlastníkov bytov ako aj úpravy zakladania spoločenstiev..

Nehnuteľnosti sa viažu ...

Poistenie domácnosti a zodpovednost Poistenie domácnosti a zodpovednost

Pýtali ste sa niekedy sami seba, prečo by ste si mali vybavovať niečo ako poistenie domácnosti, alebo poistenie zodpovednosti keď už aj tak platíte za poistenie nehnuteľnosti a nechcete utrácať ďalších pár eur za mesiac, ktoré by ste si mohli ušetriť na krásny nový gauč, alebo na nový koberec ktorý ste videli v obchode? Treba si ozrejmiť predovšetkým, čo všetko zahŕňa poistenie nehnuteľnosti. Predstavte si, že Váš domov by niekto vzal, otočil ho strechou dolu, a začal by s ním triasť. Vaše veci, nábytok, oblečenie, knihy.... začali..

Súčasná podoba finančných úverov

„Hypotéka, slovo ktoré sa v poslednom období hrnie na nás snáď zo všetkých strán. Na celom svete sa stala synonymom finančnej krízy. My si ju však budeme v tomto článku všímať ako produkt, pomocou ktorého si môžeme zabezpečiť svoj sen o bývaní. Z tohto dôvodu sme oslovili niekoľko finančných inštitúcií na Slovenskom finančnom trhu, aby mám pomocou modelových príkladov ponúkli svoje produkty.“Čo by ste mali vedieť o úveroch na bývanieNa začiatku by sme si mali povedať, na čo vlastne hypotekárny úver slúži. Tento druh služby pre klienta znamená..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.