Jednoduchý praktický skleník, ktorý môžete „oprieť o stenu“

Skleník je pre vášnivého záhradkára nevyhnutnosťou – je ideálny na siatie semien, pestovanie delikátnych rastlín a plodín a prezimovanie chúlostivých rastlín. Pokiaľ ide o výber skleníka, existuje obrovská škála možností a ceny sa môžu pohybovať od niekoľkých stoviek až po mnoho tisíc eur. Skleník, ktorý si nakoniec vyberiete, závisí od dvoch hlavných faktorov – plochy, ktorú máte k dispozícii a vášho rozpočtu.

 

Ak jediným dôvodom, prečo ešte nemáte skleník je, že si myslíte, že naň nemáte dostatok priestoru, zbystrite pozornosť, predstavíme vám nenáročné „lean-to“ skleníky - konštrukcie, ktoré môžete oprieť o stenu. Zvládnu rovnaké úlohy ako ich väčšie alternatívy, ale zaberajú oveľa menej miesta.

domáci skleník

Čo je to skleník, ktorý sa dá „oprieť o stenu“?

Ide o skleník, ktorý postavíte pri stene, alebo boku inej konštrukcie. To znamená, že má 3 vlastné steny a zdieľa jednu stenu s ďalšou budovou. Táto ďalšia budova bude s najväčšou pravdepodobnosťou váš dom, ale môže to byť aj prístrešok na dvore, alebo iná stavba.

 

Tento typ skleníka pozostáva z rovnakých materiálov ako bežný skleník. Keď budete hľadať perfektný model pre vás,  napríklad tu:  www.ferex.sk/skleniky-a-pareniska, väčšinou si budete vyberať medzi možnosťami polykarbonátového alebo skleneného modelu. Všetky možnosti pre bežné skleníky sú k dispozícii aj pre tento typ skleníkov, napríklad vykurovanie, alebo izolácia.

 

Výhody skleníka, ktorý môžete oprieť o stenu

Keď máte menšiu záhradu, ale dostatok miesta okolo domu, môžete si skleník postaviť priamo k vonkajšej stene. Je to ideálne riešenie, keď nechcete obetovať príliš veľa exteriérového priestoru, alebo keď si ho nárokujú vaše deti a/alebo partner. Len sa uistite, že ste skontrolovali nosnosť steny, ktorú použijete na stavbu skleníka. Ak chcete nainštalovať veľký naklonený skleník, poraďte sa s architektom alebo dodávateľom. Možno budete dokonca potrebovať stavebné povolenie, takže sa informujte skôr, ako začnete s expanziou!

 

 

Najväčšie výhody výberu skleníka k stene sú nasledujúce:

 

●     kúpiť, vykurovať a udržiavať skleník ku stene je lacnejšie ako voľne stojaci skleník.

●     skleníky sú dobre známe zlou izoláciou. To znamená, že ak chcete chrániť všetky rastliny, ktoré nie sú odolné počas zimných mesiacov alebo zasiať semená skoro na jar, voľne stojaci skleník bude potrebné vyhrievať. Avšak, menšie skleníky ku stene s menším zasklením a priľahlé k relatívne teplej stene, s možnou ventiláciou privádzajúcou teplo z domu, ponúkajú výrazne teplejšie prostredie. To predĺži vegetačné obdobie, pomôže vám pestovať viac druhov rastlín a ušetrí peniaze za kúrenie.

●     je to ideálny skleník pre mestské záhradníčenie

●     keďže investujete iba do 3-stranného skleníka, môžete za svoje peniaze získať väčšiu hodnotu, ako keď kupujete 4-stranný skleník, ktorý ide do priestoru a preto musí byť robustný a stabilný. Pretože lean-to skleník staviate k stabilnej vonkajšej stene, ostatné 3 strany môžu byť o niečo ľahšie.

●     ľahký prístup k elektrine a vode, všetko je na dosah a najmä v zime budete vďační za blízkosť domu

●     na zostavenie skleníka potrebujete menej miesta a k dispozícii je množstvo menších modelov

●     ideálne na pestovanie byliniek a menšej zeleniny

●     veľmi odolný voči poveternostným vplyvom, pretože je chránený vaším domom a je menej vystavený poveternostným vplyvom

 

Vo všeobecnosti väčšina ľudí volí tento typ skleníka, aby ušetrili miesto a možno aj peniaze, no samozrejme existuje aj množstvo väčších a drahších modelov.

 

Jedinou nevýhodou je, že svetlo a slnko prichádza len z 3 strán. Tradičné skleníky do záhrady zhromažďujú svetlo zo všetkých strán, ale pri správnom umiestnení je aj tento problém perfektne riešiteľný.

skleníky

Kde by ste mali umiestniť tento typ skleníka?

Miesto, kde by ste mali skleník umiestniť, závisí od rôznych faktorov:

 

●     koľko miesta máte na oboch stranách vášho domu?

●     aký veľký chcete mať skleník?

●     orientácia vášho domu. Klasicky sa najčastejšie používa orientácia na juh. Keď nemáte dostatok miesta na južnej strane vášho domu, netrápte sa tým. Len sa snažte, aby skleník dostal počas zimy čo najviac slnka. Tiež vedzte, že keď je skleník orientovaný na juh, počas horúcich letných dní budete potrebovať viac chladenia. Buďte pripravení na možnosti vetrania!

●     na ktorej strane vášho domu máte elektrinu a vodu, ktoré by sa dali ľahko previesť do skleníka?

 

Môžete ísť do tak veľkého, alebo malého, ako chcete. Skleník môžete prepojiť s domom dverami, alebo stenu použiť len na oporu a mať z vonkajšej strany samostatné dvere. Keď si vyberiete model skleníka k stene, väčšina ostatných faktorov, o ktorých sa musíte rozhodnúť, zostane rovnaká ako u akéhokoľvek iného skleníka, ako je výber materiálu, veľkosť a príslušenstvo.

 

Aké príslušenstvo budete potrebovať?

Police by sa mali dať ľahko inštalovať a demontovať, aby bolo pestovateľské prostredie adaptabilné. Malé sadenice majú tendenciu rýchlo vyrásť do veľkých rastlín, najmä pri všetkej vašej starostlivosti a pozornosti. Poličky, ktoré sa dajú ľahko odstrániť, umožnia efektívnejšie využitie priestoru skleníka. Z tohto dôvodu sa veľa skleníkov dodáva s integrovanými odnímateľnými policami.

 

Vykurovanie je nevyhnutné, aby ste z každého skleníka vyťažili maximum. Nevykurovaný skleník chráni vaše rastliny počas miernej zimy, ale silný mráz môže zabiť jemné sadenice. Ohrievače sú také lacné, alebo drahé, ako chcete. Ak máte prístup do skleníka priamo z vášho domu, pripojenie k napájaciemu zdroju je o niečo jednoduchšie.

 

Starostlivosť o skleník

Aby ste zo svojho skleníka vyťažili maximum a zabezpečili mu dlhú životnosť, je dôležité dodržiavať pravidelné čistenie a údržbu. Čistý skleník je nevyhnutný na to, aby vaše rastliny mohli prosperovať.

 

Pred umytím vnútornej a vonkajšej konštrukcie horúcou mydlovou vodou je dôležité očistiť skleník omietnutím všetkých nečistôt vo vnútri aj zvonku. Na odstránenie nečistôt zachytených medzi sklami môžete použiť malé škrabky. Nevyhnutné je tiež vyčistiť odkvapy. Okrem pravidelného čistenia; každých pár mesiacov, zvyčajne pri zmene ročných období, je vhodné tiež hĺbkovo vyčistiť celý skleník, aby sa zabránilo zamoreniu a tvorbe plesní.

skleníky

Aké rastliny pestovať v skleníku ku stene?

„ Lean to“ skleník je skvelým doplnkom každej záhrady, s extra ochranou pestovania pod sklom, ktorá umožňuje pestovať oveľa širšiu škálu rastlín a výrazne predĺžiť vegetačné obdobie. Skleník tiež poskytuje oveľa väčšiu kontrolu nad vašou záhradou, čo vám umožní prezimovať vaše obľúbené rastliny, pestovať zo semien a odoberať odrezky. Pestovanie v skleníkoch ku stene je najuspokojujúcejším a najpohodlnejším záhradkárskym koníčkom, ktorý poskytuje veľa zábavy bez toho, aby ste museli v plnom rozsahu využívať veľký skleník.

 

Poďme sa teda pozrieť na to, čo sa dá pestovať v takomto type skleníka. S trochou plánovania môže byť aj ten najkompaktnejší mini skleník plný rastlín po celý rok. Skleníky sú zvyčajne navrhnuté tak, aby boli veľmi flexibilné, s nastaviteľnými / odnímateľnými policami a pri vyšších modeloch s odnímateľným stredným stupňom.

Jar

Na začiatku jari môže byť váš skleník plný mladých rastlín, ktoré rastú a sú pripravené na neskoršie presadenie do záhrady. Mnoho záhradných centier ponúka na samom začiatku sezóny malé sadeničky. Môžu sa pestovať vo vnútri skleníka. Mnohé rastliny, najmä šalátové plodiny, možno pestovať priamo zo semien, v skutočnosti sa s týmto skleníkom môžete tešiť na čerstvé šaláty takmer počas celého roka.

 

Leto

V lete možno skleník použiť na naštartovanie semien. Takýto skleník je tiež skvelá štruktúra na klonovanie rastlín, ktoré už pestujete vo svojej záhrade. Úrovne vlhkosti sú ideálne na odber odrezkov a vrúbľov. Skleník poskytuje požadované teplo pre letné plodiny, ako sú paradajky, baklažány a čili. Týmto spôsobom môžete zabezpečiť rýchlejšie dozrievanie a rast úrody. Skleník vytvára dokonalé prostredie na rozmnožovanie rastlín. Keď sa niektoré rastliny vysadia von, priestor, ktorý uvoľnili možno využiť na doma pestované stredomorské plodiny.

 

Jeseň

Na jeseň sa môžu odoberať odrezky z fuchsií a muškátov, ktoré poskytnú rastlinný materiál na budúci rok. Šalátové plodiny sa môžu naďalej pestovať, aby sa zabezpečila stála zásoba počas zimných mesiacov. Zeleninu, ako je jarná kapusta, môžete pripravovať na výsadbu. Keď sa naučíte ovládať klímu v skleníku, môžete pestovať orchidey, kaktusy a mäsožravé rastliny.

 

Zima

Skleník ku stene je dobrým riešením na prezimovanie mladých rastlín. Okrem toho tu môžete prezimovať aj chúlostivé rastliny, ako sú muškáty a fuchsie. Cibuľky, ktoré kvitnú v lete, môžete preniesť do skleníka a zasadiť ich na jar, keď pominú mrazy. V skleníku chráňte alpínky a skalky pred dažďom, aby ste predišli hnilobe.

 

Tip na záver

Nezabudnite, že skleníky, ktoré môžete „oprieť o stenu“ nie sú len hodnotné pracovné priestory pre záhradkárov, ale ak ich premeníte na pôvabnú zimnú záhradu dokážu dodať vášmu domovu skutočný štýl.


Späť

Wellness vo vlastnom dome

 „Takmer vo všetkých médiách sa čoraz častejšie stretávame so slovom wellness ako synonymom oddychu a relaxácie. Ide zväčša o infomácie týkajúce sa oddychu a rekreovania sa v kúpeľoch či iných relaxačných zariadeniach. Ponuky na tieto pobyty sa na nás hrnú takmer zo všetkých strán. Nájdu sa však medzi nami aj takí, ktorí tieto ponuky ignorujú z jednoduchého dôvodu, ktorý môžme vyjadriť v jednej vete:“Keď už wellnes, tak doma vo vlastných priestoroch.“ Podľa slovníka môžeme slovo wellness definovať ako kvalitu, alebo stav bytia v podmienkach..

Rekonštrukcia kúpeľne

Častým problémom pri rekonštrukcii kúpeľne býva na samotnom začiatku odstraňovanie umakartu. Ak sa pri rekonštrukcii kúpeľne rozhodnete pre jeho likvidáciu, musíte sa najprv rozhodnúť o tom, či nová tvár kúpeľne bude kopírovať jej predošlý charakter, alebo sa pustíte do úplne novej vizáže vašej kúpeľne. Ak si vyberiete prvú možnosť, tak odstránením umakartových stien získate väčšiu výšku v miestnosti. Samotné odstránenie umakartových stien trvá len niekoľko hodín, takže z hľadiska úspory času by to nemal byť problém. Prvé komplikácie pri..

Bazény

Možno si poviete, že písať v čase krízy o bazénoch, či iných luxusných veciach nemá zmysel a zaoberať by sme sa mali len serióznymi témami. Nuž nebuďme na seba až takí prísni, lebo cez leto vás určite bude viac zaujímať to, ako svojim deťom vyplníte voľný čas. Určite veľa času s nimi strávite pri bazéne. Tak si radšej roztvorte slnečník a prečítajte si zopár rád, ako si dobre zadovážiť vlastný bazén, ako sa nervovať čítaním o zlom stave tej či onej ekonomiky.Ak bývate v rodinnom dome a ešte k tomu na dedine, skúste si dobre popremýšľať..

Základné povinnosti prenajímateľov - všeobecná právna úprava

Nájomné vzťahy bývajú v praxi značne komplikované, nakoľko účastníci zmluvného vzťahu nedostatočným spôsobom upravili svoje vzájomné vzťahy v súvislosti s nájmom - práva povinnosti. Často zo strany prenajímateľov dochádza k porušeniam zákona ohľadne nájmu, pričom nájomcovia vychádzajú v danom dôsledku skrátka. Vzhľadom na viaceré vaše otázky na danú problematiku, vážení čitatelia, vám poskytujeme náhľad do základných povinností prenajímateľov. Základnou právnou úpravou nájmu je Občiansky zákonník v ust...

Činnosť notárov a advokátov

Zamýšľam predať moje pozemky a rozhodla som sa vyhľadať právnu pomoc. Aký je rozdiel v postavení notárov, advokátov a právnych poradcov? Akú náplň činnosti majú napr. notári, čo môžu vykonávať (aj v súvislosti s realitami), a aké služby poskytujú právnici - advokáti?Edita G., Považský InovecV prípade notárov ako aj advokátov sa jedná o osoby s právnickým vzdelaním, teda o osoby práva znalé. Rozdiel medzi týmito dvomi právnickými profesiami spočíva v náplni ich činnosti, ktorá je upravená osobitnými zákonmi. V prípade notárov ide o zákon..

Prevod nehnuteľnosti na základe dedenia

V súvislosti s problematikou prechodu a prevodu nehnuteľností, najmä na základe dedenia, je nutné ozrejmiť teoretické pojmy niektorých základných ustanovení Občianskeho zákonníka, s ktorými sa v konkrétnych prípadoch každodenného života stretávame. V zásade sa dedičstvo nadobúda okamihom smrti poručiteľa § 406. Odvtedy môžu dedičia s dedičstvom zásadne nakladať. V tejto dispozičnej voľnosti sú však obmedzení tým, že na každé nakladanie z dedičstvom, ktoré presahuje rámec obvyklého hospodárenia, potrebujú súhlas súdu, a to až do skončenia..

Prečo a ako si správne poistiť nehnuteľnosť

Stalo sa Vám už, že ste počuli o niekom kto prišiel o svoj dom alebo byt? Nečakané nehody ako prasknuté potrubie, požiar alebo spadnutý strom na strechu sa môžu pripliesť do života každému. Každý z Nás si svoju nehnuteľnosť necháva poistiť z rôznych dôvodov. Najčastejšími pocitmi, ktoré nami hýbu sú strach, chtíč po pocite istoty a bezpečia, alebo pre niektorých dokonca prestíž. Sú ale tieto pocity hodné toho, aby sme pravidelne platili sumu, za ktorú snáď nikdy nebudeme musieť vyžadovať protislužbu? ÁNO. Každému..

Daň z nehnuteľností

Čo je to daň z nehnuteľností?Vyrubenie daneKto je to daňovník?Predmet daneVýška sadzby daneNovinkyProblematika dane z nehnuteľností je upravená v zákone č.582/2004 Z. z.o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len "zákon"). V podstate sa teda už tri roky zachováva v pôvodnom stave. Každý rok sa ale dejú jemné úpravy.Čo je to daň z nehnuteľností?  Zákon rozlišuje 3 druhy dane z nehnuteľností:daň z pozemkov,daň zo stavieb,a daň z bytov (kam patria pre účely dane i nebytové priestory v bytovom..

Vlastníte nehnuteľnosť? Nezabudnite na poistenie.

Ako sa stanovuje poistná suma?Kedy je poistenie povinné?Poistenie obytných budovPoistenie domácnostiRozhovor s riaditeľom úseku neživotného poistenia Ing. Martinom GergelymPrečo by si majitelia bytov a domov mali nechať poistiť svoj majetok?Aké druhy poistenia odporúčate klientom, čo sa týka nehnuteľností?Existujú nehnuteľnosti, ktoré jednoducho poistiť nemožno - nevzťahuje sa na nich žiaden druh poistenia?Aký je rozdiel medzi jednotlivými druhmi poistenia, čo sa týka nehnuteľností?Ako má postupovať klient, ktorý si chce nechať poistiť domácnosť alebo nehnuteľnosť?Každý..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.